EKSTRA
MENÜ

Unhcr

Unhcr haberleri sayfasında güncel ve son dakika Unhcr hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 79 Unhcr haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Unhcr Haberleri

Nereden çıktı bu Türkiye iddiası... Ankaradan jet yalanlama: Asla kabul etmeyiz

Nereden çıktı bu Türkiye iddiası... Ankara'dan jet yalanlama: Asla kabul etmeyiz

İngiliz basını, İngiltere Savunma Bakanı Wallace’a atfen Pakistan ve Türkiye gibi ülkelerde mülteci merkezleri kurulmasının planlandığını iddia etti. Söz konusu haberler Türkiye tarafından ivedilikle yalanlandı. Peki Daily Mail, The Guardian ve BBC Türkçe gibi önde gelen basın kuruluşlarının kaynağı neydi, tartışma nasıl alevlendi?

24.08.2021Dünya
Sen kov, Türkiye alsın öyle mi

Sen kov, Türkiye alsın öyle mi?

Cenevre Mülteci Sözleşmesi bundan 70 yıl önce 28 Temmuz 1951 tarihinde imzalandı. Bu sözleşmede, “1 Ocak 1951’den önce meydana gelen olaylar sonucunda ve ırkı, dini, tabiyeti, belli bir toplumsal gruba mensubiyeti veya siyasi düşünceleri yüzünden, zulme uğrayacağından haklı sebeplerle korktuğu için vatandaşı olduğu ülkenin dışında bulunan ve bu ülkenin korumasından yararlanamayan, ya da söz konusu korku nedeniyle yararlanmak istemeyen; yahut tabiyeti yoksa ve bu tür olaylar sonucu önceden yaşadığı ikamet ülkesinin dışında bulunan, oraya dönemeyen veya söz konusu korku nedeniyle dönmek istemeyen her şahsa uygulanacaktır” denildi.

31.07.2021Avrupa
114 yeni EBA destek noktası

114 yeni EBA destek noktası

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 16 ildeki 114 okulda, eğitim bilişim ağı (EBA) destek noktası kurulduğunu bildirdi.

23.06.2021Eğitim
Angelina Jolie mülteci kampında

Angelina Jolie mülteci kampında

Özel hayatıyla gündemde olan Angelina Jolie, bu kez insanı faaliyetleriyle ilgi odağı oldu.

21.06.2021Magazin
‘Salgında mültecilerin korunması zorunlu’

‘Salgında mültecilerin korunması zorunlu’

Almanya Dışişleri Bakanı Maas, salgın döneminde mültecilere yönelik korumanın artırılması çağrısında bulundu. Türkiye de mülteciler konusunda uluslararası topluma “adil yük ve sorumluluk paylaşımı” çağrısı yaptı. Dünya Mülteciler Günü dolayısıyla Almanya ve Türkiye’den yapılan açıklamalarda, koronavirüs salgını nedeniyle mültecilerin durumunun daha da zorlaştığına ilişkin uyarıda bulunuldu.

21.06.2020Avrupa
Libya’daki gemi kazasında 115 mülteci kayıp

Libya’daki gemi kazasında 115 mülteci kayıp

Libya açıklarında meydana gelen gemi kazasında 115 mültecinin boğulmuş olabileceğinden endişe ediliyor.

26.07.2019Dünya
Avrupa’ya yakışmıyor, hem de hiç yakışmıyor

Avrupa’ya yakışmıyor, hem de hiç yakışmıyor

Bir yanda, dünyanın çeşitli kesimlerinde gelişmiş sanayi ülkelerinin üretip sattığı silahlarla sürdürülen savaşlar. Yaşamını yitiren yüzbinlerce insan. Açlık, sefalet çeken milyonlarca insan. Diğer yanda, savaş nedeniyle evlerini, barklarını, vatanlarını terk etmek zorunda kalan insanlar. Tek hayalleri ve umutları, hayatta kalabilmek. Ölümü bile göze alarak derme çatma tekneleri, gemileri doldurup günlerce azgın dalgalarla boğuşan ‘umut yolcuları’.

9.01.2019Avrupa
Suudi genç kızı BM korumaya aldı

Suudi genç kızı BM korumaya aldı

Taylandlı yetkililer, şiddet gördüğü gerekçesiyle ailesi ve ülkesinden kaçan Suudi Arabistanlı genç kızı, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (UNHCR) koruma altına aldığını bildirdi.

8.01.2019Dünya
Yerel Pamuk Tohumları Mardin’de Arılar İçin Hayat Buluyor

Yerel Pamuk Tohumları Mardin’de Arılar İçin Hayat Buluyor

Mardin’de Şef Ebru Baybara Demir’in kurucusu olduğu Şükraan Derneği tarafından Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO)’nün desteğiyle hayata geçirilen Arıcılık ve Bal Üretimi Projesi’nde 15’i Suriyeli olmak üzere 40 kadına arı kovanları teslim edildi.

29.11.2018Ekonomi
Akdenizi aşmaya çalışan her 7 göçmenden biri hayatını kaybetti

Akdeniz'i aşmaya çalışan her 7 göçmenden biri hayatını kaybetti

Akdeniz yoluyla Avrupa'ya ulaşan göçmen sayısı azalırken, bu yolda ölümlerin büyük oranda arttığı ve geçen ay Akdeniz'de her 7 göçmenden birinin hayatını kaybettiği açıklandı.

7.07.2018Dünya
Mülteci uygulamaları endişe verici

Mülteci uygulamaları endişe verici

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komisyonu (UNHCR), Macaristan’ın sınır bölgesinde sığınmacıların iltica başvurması konusunda uygulamaya koyduğu yeni kısıtlamaların endişe verici olduğunu açıkladı.

17.02.2018Dünya
Google ve BM işbirliğiyle mülteci sorununa özel site: Suriye için Arama

Google ve BM işbirliğiyle mülteci sorununa özel site: Suriye için Arama

Google ve BM işbirliğiyle hayata geçirilen "Suriye için Arama", Suriye krizinin kronolojisi ve sorulara cevap bulunabilecek bir kaynak olarak konumlanıyor.

23.05.2017Teknoloji
Bu yıl Türkiye üzerinden Yunanistana geçişler büyük ölçüde azaldı

Bu yıl Türkiye üzerinden Yunanistan'a geçişler büyük ölçüde azaldı

BM'ye bağlı kurumların yayınladığı son raporlar, Türkiye ve Yunanistan üzerinde Avrupa'ya ulaşmaya çalışan göçmenlerin sayısında büyük bir azalma yaşandığına işaret etti.

14.06.2016Dünya
Libya açıklarında 700e yakın göçmen boğuldu

Libya açıklarında '700'e yakın göçmen boğuldu'

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), Libya açıklarında bir dizi teknenin batması nedeniyle en az 700 göçmenin boğularak ölmüş olmasından korkulduğunu açıkladı.

29.05.2016Dünya
Yüzlerce göçmenin boğulduğu kazadan kurtulanlar anlatıyor

'Yüzlerce göçmenin boğulduğu' kazadan kurtulanlar anlatıyor

Libya'dan İtalya'ya geçmeye çalışırken teknelerinin batması sonucu yüzlerce göçmenin öldüğü belirtiliyor. Ancak resmi makamlardan hâlâ net bir açıklama gelmiş değil. kazadan kurtulanlar, Cumartesi'yi Pazar'a bağlayan gece yaşadıklarını BBC'ye anlattı.

19.04.2016Dünya
Ege’de ölümden döndü şimdi gözü madalyada

Ege’de ölümden döndü şimdi gözü madalyada

Suriyeli yüzücü Yusra, savaştan kaçarken Ege’de batmak üzere olan botu ablasıyla birlikte yüzerek Midilli’ye ulaştırdı. Şimdi o kulaçları olimpiyat madalyasına hazırlık için atıyor.

18.03.2016Diğer
Shiloh Jolie Pitt tam da annesinin kızı

Shiloh Jolie Pitt tam da annesinin kızı

Angelina Jolie ile Brad Pitt çiftinin büyük çocuğu Shiloh tam da "annesinin kızı" olduğunu gösterdi.

8.03.2016Magazin
BM: AB-Türkiye anlaşmasında yasal sorunlar var

BM: AB-Türkiye anlaşmasında yasal sorunlar var

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) Avrupa Birliği ve Türkiye'nin prensipte üzerinde anlaştığı göçmen krizi planının sorunlu olduğunu dile getirdi.

8.03.2016Dünya
1 milyonu aştı

1 milyonu aştı

BİRLEŞMİŞ Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), 2015’in başından bu yana deniz yoluyla Avrupa’ya geçen göçmen ve mülteci sayısının 1 milyonu aştığını açıkladı.

30.12.2015Dünya
Göçmen krizinin ağır bilançosu

Göçmen krizinin ağır bilançosu

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (UNHCR) değerlendirmelerine göre 7.3 milyar dünya nüfusunun 60 milyonu 2015 yılı içinde evlerini terk etmek zorunda kaldı.

18.12.2015Avrupa
Türkiye 2011’den bu yana 2.1 milyon Suriyeli mülteciye 8 milyar dolar harcadı

Türkiye 2011’den bu yana 2.1 milyon Suriyeli mülteciye 8 milyar dolar harcadı

Türkiye ‘Açık Kapı Politikası’ çerçevesinde kapısına gelen hiçbir Suriyeliyi geri çevirmedi. Nisan 2011’de gelen ilk mültecilerin ardından iç savaştan kaçan 2 milyon 138 bin 977 Suriyeli Türkiye’de yaşıyor. Türkiye’nin 4 yılda mültecilere harcadığı para yıllık ortalama 5.3 milyar liraya ulaştı. Bu İçişleri Bakanlığı’nın 2016 bütçesini aşıyor.

28.10.2015Ekonomi
Makedonya sonunda kapılarını açtı

Makedonya sonunda kapılarını açtı

Yunanistan'dan Makedonya'ya girmek isteyen göçmenler ile Makedonya polisi arasında sabah saatlerinde yaşanan arbede, göçmenlerin ülkeye girişine izin verilmesiyle sona erdi.

23.08.2015Dünya
Çipras ABden yardım istedi

Çipras AB'den yardım istedi

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) Sakız, Midilli ve İslanköy’de yaşanan göçmen krizinin utanç verici boyutlara gelerek kaosa döndüğünü sergileyen bir açıklama yaptı.

8.08.2015Avrupa
Türkiye en çok mülteci kabul eden ülke

Türkiye en çok mülteci kabul eden ülke

Türkiye, 2014'te dünyada en çok mülteci kabul eden ülke oldu.

18.06.2015Dünya
3 binin üzerinde sığınmacı hayatını kaybetti

3 binin üzerinde sığınmacı hayatını kaybetti

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), 2014 yılında 3419 kişinin Avrupa'ya yasadışı yollarla geçmek isterken hayatını kaybettiğini bildirdi.

10.12.2014Dünya
14 milyon Suriyeli ve Iraklı yerlerinden edildi

14 milyon Suriyeli ve Iraklı yerlerinden edildi

Birlermiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) yaptığı açıklamada yerlerinden edilen Iraklı ve Suriyelilerin sayısının 14 milyona ulaştığını açıkladı.

12.11.2014Dünya
Suriyeli 1000 mülteci alınacak

Suriyeli 1000 mülteci alınacak

Avusturya'ya 1000 mülteci alırken özellikle kadın,çocuk ve Hıristiyanlara odaklanacak.

20.04.2014Gündem
Tayland, Uygur Türklerine para cezası kesti

Tayland, Uygur Türklerine para cezası kesti

Tayland'daki gizli bir kampa yapılan polis baskını sonucu gözaltına alınan ve Uygur Türkü oldukları anlaşılan 220 mülteci, ülkeye yasa dışı yollardan girdikleri gerekçesiyle para cezasına çarptırıldı. ABD'nin 'Sığınmacılara sahip çıkın' çağrısına rağmen verilen bu ceza, uluslararası insan hakları örgütünün tepkisine neden oldu.

15.03.2014Dünya
Kıvılcımı duvar yazısı tetiklemişti

Kıvılcımı duvar yazısı tetiklemişti

Suriye’de 140 bini aşkın kişinin hayatını kaybettiği savaş, bugün üçüncü yılını geride bırakıyor. Diplomatik çabaların tıkanmasıyla barış umudu giderek azalırken, cihatçı militanların çekim merkezi haline gelen ülkenin bu karanlık tünelden ne zaman çıkacağı belirsiz.

14.03.2014Dünya
Dört yaşındaki Marwan Suriye sınırını böyle geçti

Dört yaşındaki Marwan Suriye sınırını böyle geçti

Suriye’deki iç savaştan komşu ülkelere kaçan insanların sayısı giderek artarken, Ürdün-Suriye sınırında önceki gün çekilen fotoğraflar dünyayı şoke etti.

18.02.2014Dünya
Suriyeli çocuklar okula gidemiyor

Suriyeli çocuklar 'okula gidemiyor'

BM'ye göre ülke dışında mülteci olarak yaşayan okul yaşındaki yüzbinlerce Suriyeli çocuk eğitimden yoksun kalıyor ve düşük ücretler karşılığında uzun saatler çalışmak zorunda bırakılıyor.

29.11.2013Dünya
Herşey bir kap yemek, bir oda ve 20 Euro için…

Herşey bir kap yemek, bir oda ve 20 Euro için…

Almanya, Suriyeli mültecileri kabul etme kararı almasından bu yana ülkeye 200'den fazla kişi giriş yaptı. Alman Der Spiegel dergisi, Lübnan'dan gelen mültecilerin Almanya'ya kabul süreçlerini mercek altına aldı.

18.10.2013Avrupa
İki ünlü isim hurriyet.com.tr için yazdı

İki ünlü isim hurriyet.com.tr için yazdı

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague UNHCR İyi Niyet Elçisi Angelina Jolie hurriyet.com.tr için ortak bir makale kaleme aldı.

20.09.2013Gündem
Suriyeliler 41 ilin nüfusunu geçti

Suriyeliler 41 ilin nüfusunu geçti

Suriye'de başlayan iç savaş ve çatışmaların büyümesiyle birlikte Türkiye'ye sığınan Suriyeli mülteci sayısı yarım milyonu buldu. Dışişleri Bakanlığı'nın yaptığı resmi açıklamaya göre, 20 ilde 20 geçiçi barınma merkezinde 200 bin, toplamda ise 500 bin Suriyeli Türkiye'ye sığındı. Bu rakam Türkiye'nin 41 ilinin nüfusundan fazla. Öte yandan kamuoyundaki görüşe göre ise Türkiye'de yaşayan Suriyeli mülteci sayısı 500 binin çok üzerinde.

5.09.2013Gündem
Suriyeli mültecilerin sayısı 2 milyona yaklaştı

Suriyeli mültecilerin sayısı 2 milyona yaklaştı

Birleşmiş Milletler, Suriye’den göç edenlerin sayısının 2 milyona yaklaştığını açıkladı.

20.08.2013Gündem
Türkiye sığınmacılara tüm olanakları sunmuş

Türkiye sığınmacılara tüm olanakları sunmuş

BM Genel Sekreteri’nin Çocuklar ve Silahlı Çatışmalardan Sorumlu Özel Temsilcisi Leyla Zerrougui, Türkiye’ye sığınan Suriyelilere ilişkin, “Burada gördüğüm kadarıyla Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Suriyeli sığınmacılara çok güzel şekilde destek veriyor, tüm olanakları sunmuş durumda” dedi.

6.07.2013Gündem
UNHCR: Yıl sonunda Türkiyedeki Suriyeli sayısı 1 milyon olabilir

UNHCR: Yıl sonunda Türkiye'deki Suriyeli sayısı 1 milyon olabilir

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) Türkiye Temsilcisi Carol Batchelor, Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin sayısının 2013 sonunda 1 milyona ulaşma ihtimalinin bulunduğunu belirterek, uluslararası toplumun, Türkiye ve diğer komşu ülkelerde yaşanması muhtemel bu artışa karşı hazırlıklı olmadığını söyledi.

14.04.2013Gündem
Sınır zorlanıyor

Sınır zorlanıyor

Türkiye’ye bir gecede 11 bin Suriyeli mülteci geldi, toplam sayı 185 bine ulaştı. Ankara’nın psikolojik eşiği neredeyse ikiye katlandı. Bir BM yetkilisi “Türkiye’nin sınırları zorlanıyor” dedi.

9.11.2012Gündem
Almanya Suriyeli muhaliflere yardımı artırıyor

Almanya Suriyeli muhaliflere yardımı artırıyor

Alman hükümeti, Suriyeli sığınmacılara yaptığı yardımı yaklaşık 2 katına çıkardı.Almanya Ekonomik İşbirliği Bakanı Dirk Niebel, Suriyeli sığınmacılar için kullanılmak amacıyla Ürdün hükümetine 10 milyon avro yardım vaadinde bulundu.

13.08.2012Gündem
ABDden Suriyelilere 25 milyon dolar yardım

ABD'den Suriyelilere 25 milyon dolar yardım

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, "Türk hükümetinin, Kızılay vasıtasıyla sağladığı insani yardımlar uluslararası standartların üzerinde ve biz, Türk hükümetinin liderliğini ve insani yardımlarını takdir ediyoruz" dedi.

18.04.2012Gündem
BM Mülteciler Yüksek Komiserliğinden MUNTR gençlerine destek

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nden MUNTR gençlerine destek

7 Mart Pazartesi günü küresel siyaset ve Birleşmiş Milletler’in (BM) çalışmalarına yeni bir soluk getirmek amacıyla yola çıkan MUNTR2011, önemli konuklar ağırlamaya devam ediyor.

10.03.2011Gündem

Yazar Sonuçları

Nissan yatırımı büyük olasılık

Davos’ta ‘Daha İyi Bir Kapitalizme Doğru’ panelinde konuşan Renault-Nissan-Mitsubishi ittifakının dünya başkanı Carlos Ghosn, Hürriyet’e özel açıklamalar yaptı. Carlos Ghosn, daha önce hazır olduklarını açıkladığı Nissan yatırımı içinse “Türkiye’de otomotiv pazarı çok iyi gidiyor. Yatırımının hayata geçmesi büyük olasılık” diye konuştu.

24.01.2018

Mülteci çocuklar dilenci değil

Ne zaman yanıma Suriyeli bir çocuk yaklaşıp para istese bir ikilem yaşıyorum; para vermek iyi mi kötü mü?

4.09.2015

Türkiye mülteci ülkesi olurken

Şam'ın Emevi Camii'nde namaz kılmayı düşleyenler, İstanbul'un Yeni Camii'sinde geceleyen Suriyeli mültecileri görünce uyandı mı?

26.06.2015

Bülent Arınç hepimizi kandırmak mı istedi?

CHP milletvekili Hurşit Güneş’in ziyaret etmesine izin verilmeyen Apaydın Konaklama Tesisleri için Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç şöyle söyledi:

28.08.2012