EKSTRA
MENÜ

Unfpa

Unfpa ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Unfpa haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 254 Unfpa haberi bulunmuştur.

Unfpa Haberleri

Hazal Kaya, kız çocuklarına destek olacak

Hazal Kaya, kız çocuklarına destek olacak

BİRLEŞMİŞ Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) elçilerinden Hazal Kaya, Dünya Kız Çocukları Günü’nün konferans moderatörlüğünü yapacak.

11.10.2020Magazin
Toplam doğurganlık hızı 1.88 çocuk düzeyine indi

Toplam doğurganlık hızı 1.88 çocuk düzeyine indi

Türkiye’de toplam doğurganlık hızı, 2019 yılında "1.88 çocuk" düzeyine geriledi. Toplam doğuranlık hızı 2001 yılında "2.38 çocuk" ve 2018 yılında "1.99 çocuk" düzeyindeydi.

6.07.2020Ekonomi
Dünya Mülteciler Günü’nde Türkiye’deki genç mülteciler raporu

Dünya Mülteciler Günü’nde Türkiye’deki genç mülteciler raporu

‘Genç Mültecileri Destekleme Programı’ kapsamında, Yaşar Üniversitesi Avrupa Birliği (AB) Jean Monnet Göç Kürsüsü ve Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) ortaklığında, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA Türkiye) finansal desteğiyle ‘Türkiye’deki Genç Mültecilerin Durum ve İhtiyaç Analizi’ raporu hazırlandı.

19.06.2020Avrupa
Hazal Kaya: 2 ay çocuğa kimseyi yaklaştırmadım

Hazal Kaya: 2 ay çocuğa kimseyi yaklaştırmadım

Meslektaşı Ali Atay’la evli olan Hazal Kaya, 6 aylık oğlu Fikret Ali’nin yüzünün göründüğü ilk fotoğrafını Anneler Günü’nde paylaştı. Aynı gün Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu’nun sosyal medya hesabı unfpa_turkiye’nin canlı yayınına katılan oyuncu, anneliğe dair soruları yanıtladı.

12.05.2020Magazin
‘Yalnız değilsiniz’

‘Yalnız değilsiniz’

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu UNFPA için Belçim Bilgin’in öncülüğünde aralarında Beren Saat, Kenan Doğulu, Furkan Andıç’ın olduğu ünlü sanatçılar evlerinde çektikleri videolarla ‘Koronavirüsle mücadelede yalnız değilsiniz’ mesajı verdi

13.04.2020Magazin
Sanatçılar korona ile mücadele için ‘Yalnız değilsiniz’ mesajı verdi

Sanatçılar korona ile mücadele için ‘Yalnız değilsiniz’ mesajı verdi

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu UNFPA için Belçim Bilgin’in öncülüğünde aralarında Beren Saat, Kenan Doğulu, Furkan Andıç’ın olduğu ünlü sanatçılar evlerinde çektikleri videolarla ‘Koronavirüsle mücadelede yalnız değilsiniz’ mesajı verdi

13.04.2020Magazin
Güler Sabancıdan Dünya Kadınlar Günü mesajı

Güler Sabancı'dan Dünya Kadınlar Günü mesajı

Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için bir mesaj yayınladı.

6.03.2020Ekonomi
Mersin Büyükşehir Belediye Meclisinde prezervatif tartışması

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi'nde 'prezervatif' tartışması

MERSİN Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısı'nda, prezervatif tartışması yaşandı. AK Partili Meclis Üyesi Mehmet Emin Kurt, belediyenin prezervatif dağıtmasını eleştirdi. CHP'li Belediye Başkanı Vahap Seçer ise, Sağlık Bakanlığı ile yürüttükleri proje kapsamında dağıtım yaptıklarını söyledi.

14.12.2019Gündem
Azra Akın televizyona geri dönüyor

Azra Akın televizyona geri dönüyor!

2002 Dünya Güzeli Azra Akın, Woman TV'de yeni bir program başlıyor.

19.11.2019Televizyon
Prof. Dr. Ayşe Nurdagül Akına, BM Nüfus Fonu ödülü

Prof. Dr. Ayşe Nurdagül Akın'a, BM Nüfus Fonu ödülü

Prof. Dr. Ayşe Nurdagül Akın, uluslararası nüfus ve kalkınma alanına sunduğu katkılardan dolayı BM Nüfus Fonu ödülünü aldı.

14.11.2019Eğitim
Strateji ve Bütçe Başkanı Ağbaldan sosyal güvenlik açıklaması

Strateji ve Bütçe Başkanı Ağbal'dan "sosyal güvenlik" açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal "Yaşlanan nüfus dünyada sosyal güvenlik sistemi üzerindeki baskıları artırıyor" dedi.

8.11.2019Ekonomi
Kadınların, ‘Sen neden bu kadar zulmediyorsun’  diyebilecek durumda olması lazım

Kadınların, ‘Sen neden bu kadar zulmediyorsun’ diyebilecek durumda olması lazım

Türkiye’de ergen kız çocukların yüzde 5’i çocuk doğuruyor. Bu, her yıl sayısı 100 bini aşan çocuğun sağlığının tehlikede olması demek. Üstelik ifşa olmak istemediği için hastaneye gitmeyen, yasal olmayan bu evlilikler nedeniyle sağlık hizmetlerden yararlanamayan binlercesi daha var. Sabancı Vakfı erken yaşta evliliklerin önlenmesi ve yerelde kapsamlı bir müdahale mekanizması kurulması amacıyla Nevşehir’de bir hibe programı uyguladı. Bu şehrin seçilmesi tesadüf değil. Çünkü buradaki oran, Türkiye ortalamasının da üzerinde. Proje için kendisi de çocuk yaşta evlendirilmiş kadınlar, kapı kapı gezdi, erken yaşta evliliklerin önlenmesi için neler yapılması gerektiğini anlattı.

Kızlara: Hayal et ve üret

Kızlara: Hayal et ve üret

MİLLİ Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda kız çocuklarına seslenerek “Hayal et ve üret, hepimiz için elinden gelenin en iyisini yap” dedi.

12.10.2019Eğitim
‘Kimse bunu duymak istemiyor’ 130 milyon  kız çocuğu yok edildi

‘Kimse bunu duymak istemiyor’ 130 milyon kız çocuğu yok edildi

‘Erkek Çocuk Tercihinin ve Kız Çocuklarının Değersizleştirilmesinin Önlenmesi Küresel Programı’na göre 2019 itibarıyla dünyada 130 milyon kız çocuğu yok edildi. Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) Toplumsal Cinsiyete Dayalı Şiddet Başdanışmanı Upala Devi, kadın nüfusunun azalması nedeniyle Hindistan’ın bazı eyaletlerinde 2-3 eşi olan kadınlar gördüklerini belirtti.

11.10.2019Gündem
Dünya nüfusu 2055te 10 milyarı bulabilir

Dünya nüfusu 2055'te 10 milyarı bulabilir

Halihazırda 7,71 milyar olan dünya nüfusunun, 2055'te 10 milyara, yüzyılın sonunda ise 11,2 milyara yükseleceği tahmin ediliyor.

10.07.2019Dünya
Almanyadan Avrupa ülkelerine Etiyopya’ya destek çağrısı

Almanya'dan Avrupa ülkelerine Etiyopya’ya destek çağrısı

Almanya, Etiyopya’daki istikrarsızlığın tüm Afrika Boynuzu ülkelerini tehlikeye düşüreceğine işaret ederek, Etiyopya’nın kalkınması ve olası göç hareketlerinin engellenmesi için Avrupa ülkelerini bu ülkeye destek olmaya çağırdı.

28.03.2019Dünya
Hayat kalbi kırık bir çocuktan mücadeleci bir kadın yarattı

Hayat kalbi kırık bir çocuktan mücadeleci bir kadın yarattı

Çok çocuklu bir ailede dünyaya geldi. Kendi deyimiyle onu ‘kadınlar çetesi’ büyüttü. Oyunculuğa başlar başlamaz ekranın aranan yüzlerinden biri oldu. Ünü, yurtdışına taştı. 12 yıldır Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu İnsani Yardım Programı sözcülüğü yapıyor. Songül Öden, şimdi ‘Bir Aile Hikayesi’yle ekranda, ‘Lâl Hayal’ ile yakında tiyatro sahnesinde. Onunla kendi ailesini, aşkı ve toplumu konuştuk.

24.03.2019Hürriyet Pazar
İstanbul nüfusuyla 131 ülkeyi geride bıraktı

İstanbul nüfusuyla 131 ülkeyi geride bıraktı

Belçika, Yunanistan, Avusturya, İsviçre ve Bulgaristan'ın da aralarında bulunduğu 131 ülke, nüfusu beş yılda yüzde 6,4 artarak 15 milyon 67 bin 724'e ulaşan İstanbul'un gerisinde kaldı.

18.03.2019Ekonomi
Yaşamıyoruz ama ölü de değiliz...Türkiyenin 4 farklı şehrinden Suriyeli 53 kadın anlatıyor

Yaşamıyoruz ama ölü de değiliz...Türkiye'nin 4 farklı şehrinden Suriyeli 53 kadın anlatıyor

Türkiye’de 1 milyon 667 bin 192 Suriyeli mülteci kadın var. İçlerinden Türkiye’nin farklı şehirlerinde yaşayan 53’üyle sohbet ettik. İstanbul, Bursa, Mardin ve Eskişehir’de... Bu kadınlarla bizi üç kurum buluşturdu: BM Nüfus Fonu, Hayata Destek Derneği ve bu konuda çalışan İstanbul Arel Üniversitesi. Bazıları bize evini açtı, aileleriyle tanıştırdı. Diğer röportajları bu kuruluşlara ait merkezlerde gerçekleştirdik. Aralarından “Bizi Suriye’ye geri mi göndereceksiniz” diye soranlar oldu. Bu yüzden evlere psikologlarla gittik. Onlardan Türkiye’deki yaşamlarını dinledik. Ve anladık ki Türkiye’de kadın olmak zor ama Suriyeli kadın olmak daha da zor. Hayata bir de onların gözüyle bakmanız umuduyla...

10.03.2019Hürriyet Pazar
Çocuk bakımı ve eğitimi konusunun acilen ele alınması istendi

Çocuk bakımı ve eğitimi konusunun acilen ele alınması istendi

‘İş Dünyasında Kadının Güçlenmesi için Çocuk Bakım ve Eğitim Hizmetlerinin Yaygınlaşması’ başlıklı bir konferans düzenlendi. Konfersanta, kreşlerin yaygınlaştırımasıyla ilgili rapor tanıtıldı.

8.03.2019Eğitim
Güler Sabancı: Eğitim ve her alanda eşitlik insan hakkıdır, tartışılmaz

Güler Sabancı: Eğitim ve her alanda eşitlik insan hakkıdır, tartışılmaz

Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, kadınların eğitim başta olmak üzere yaşamın her alanında eşit var olmasının önemini vurguladı.

7.03.2019Ekonomi
‘Aile içi şiddeti çözen şirket başarılı olur’

‘Aile içi şiddeti çözen şirket başarılı olur’

SABANCI Üniversitesi, TÜSİAD ve Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) ortaklığıyla başlatılan ‘İş Dünyası Aile İçi Şiddete Karşı Projesi’yle 5 yılda 150 bin çalışana ulaşıldı.

6.02.2019Ekonomi
Artık taciz etmeden önce 10 kere düşünecekler

"Artık taciz etmeden önce 10 kere düşünecekler"

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) ve dijital yardımseverlik platformu ELBI tarafından düzenlenecek Let’s Talk!’ etkinliğe ev sahipliği yapmak üzere Türkiye’ye gelecek olan Rus süper model Natalia Vodianova, #MeToo hareketinin etkili olduğunu belirterek, “Potansiyel tacizciler bundan sonra birini taciz etmeden önce iki kere hatta 10 kere düşünecektir” dedi.

21.10.2018Magazin
Beş çocuk annesi ve çalışan bir kadın olduğum için kendimi suçlu hissetmiyorum

Beş çocuk annesi ve çalışan bir kadın olduğum için kendimi suçlu hissetmiyorum

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) ve dijital yardımseverlik platformu ELBI tarafından 25-26 Ekim’de arasında Antalya’da bir etkinlik düzenlenecek: ‘Let’s Talk!’. Etkinliğe ev sahipliği yapmak üzere Türkiye’ye gelecek Rus süpermodel Natalia Vodianova’yla konuştuk.

20.10.2018Hürriyet Pazar
Türkiye çok büyük bir genç nüfusa sahip

"Türkiye çok büyük bir genç nüfusa sahip"

Wittgenstein Nüfus ve Küresel İnsan Kaynağı Merkezi Kurucu Yöneticisi Wolfgang Lutz:"Nüfusa ilişkin zorlukların çoğu 'nüfusun yaş yapısının ele alınmasını' gerektiren uzun dönemli meydan okumalardan oluşuyor. Türkiye bu konuda avantajlı durumda, çok büyük bir genç nüfusa sahipsiniz.Elbette kamplarda çok yüksek sayıda mülteci barınması büyük bir zorluk. Ancak hala, bir noktada onların ülkelerine, Suriye'ye dönebileceğine inanıyorum. (Göçmenler) Bir süre sonra kendi ülkelerine ek becerilerle döner. Bu durum hem göç veren hem de göç alan ülke için iyidir, herkesin yararına bir göç modelidir." açıklamalarında bulundu.

9.10.2018Ekonomi
Songül Öden, Suriyeli kadınlarla buluştu

Songül Öden, Suriyeli kadınlarla buluştu

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) İnsani Yardım Programı Sözcüsü Songül Öden, Suriyeli kadın ve kız çocuklarına İstanbul’da sağlık hizmeti veren UNFPA Kadın Sağlığı Danışma Merkezi’ni ziyaret etti ve kadınlarla birlikte renkli bir sosyal aktiviteye katıldı.

27.07.2018Magazin
Hakkımda bilinen en büyük yanlış, ailemin zengin sanılması

Hakkımda bilinen en büyük yanlış, ailemin zengin sanılması!

O, bir yıldızda bulunması gereken bütün özelliklere sahip; şeytan tüyü, yetenek, disiplin... Çıkardığı dört single ve bir albüm geniş bir hayran kitlesi edinmesine yetti de arttı bile. Hayranları onun için konserlerde üstünü başını parçalıyor. Müzik eleştirmenleri onunla ilgili yazılarda ‘beklenen star’ın sonunda geldiğini müjdeliyor, onu ‘Y kuşağının megastarı’ ilan ediyor. Şimdilerde ‘Yalan’ şarkısına çektiği klip ve Yıldız Tilbe’ye saygı albümünde seslendirdiği şarkıyla gündemde olan Edis’le buluştuk.

Edis, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu sözcüsü oldu

Edis, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu sözcüsü oldu!

Ünlü sanatçı Edis, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) Türkiye Ofisi’nin sözcüsü oldu.

15.05.2018Keyif
Şoke eden gerçek Suriyeli kadınlar insani yardım karşılığı cinsel ilişkiye zorlandı

Şoke eden gerçek! Suriyeli kadınlar 'insani yardım karşılığı cinsel ilişkiye zorlandı'

BBC'nin konuştuğu kaynaklar, Suriye'de Birleşmiş Milletler ve diğer kuruluşlar adına yardım taşıyan kişilerin, insani yardım karşılığında Suriyeli kadınlarla cinsel ilişkiye girdiğini anlattı.

27.02.2018Dünya
15 milyonluk İstanbul, 129 ülkeyi geride bıraktı

15 milyonluk İstanbul, 129 ülkeyi geride bıraktı

Türkiye nüfusunun yüzde 18.6’sını barındıran İstanbul, 15 milyon 29 bin 231 kişi ile Türkiye’de nüfusu en yoğun il oldu. İstanbul, bu rakamla dünyada 201 ülkeden 129’unu geri bıraktı.

6.02.2018Dünya
Uzmanların gündemi ‘ergenlik’

Uzmanların gündemi ‘ergenlik’

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı’nın (TAPV) iş birliğiyle düzenlenen ‘Okulda Ergenlik ve Ergen Sağlığı Eğitimi İstişare Toplantısı’nda uzmanlar, ergen sağlığı ve eğitimi konularını masaya yatırdı.

26.12.2017Eğitim

Yazar Sonuçları

Corona pozitif hastası ile röportajım!  

Canım Okurlarım,Arkadaşım Corona virüsüne yakalandı yani Covid-19 Pozitif oldu.

20.04.2020

‘Nutuk’un kıymetini bilmek

Atatürk’ün 15 Ekim 1927’de, yani 92 yıl önce dün, CHP’nin 2. büyük kongresinde 6 günde 36.5 saat süren konuşmasında okuduğu Nutuk’un kitaplaştırılması iki yıl içinde tamamlanır. İlk olarak Türk Tayyare Cemiyeti tarafından 2 cilt halinde basılır. 1. cilt metni, 2. cilt ise belgeleri içerir. O dönem henüz Harf Devrimi gerçekleştirilmediği için basım Arap harfleriyle yapılır.

17.10.2019