EKSTRA
MENÜ

Üçüncü Dalga Kahve

Üçüncü Dalga Kahve ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Üçüncü Dalga Kahve haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 101 Üçüncü Dalga Kahve haberi bulunmuştur.

Üçüncü Dalga Kahve Haberleri

Kahve kokusunun peşinden gidenlere özel yeni mekânlar

Kahve kokusunun peşinden gidenlere özel yeni mekânlar

Şimdilerde İstanbul'un her noktası yeni nesil kahve mekânlarıyla dolu. Peki, bundan şikayetçi miyiz? Tabii ki hayır. Biz de bu nedenle, bu yazımızda kahve sevdalıları için İstanbul'daki en iyi kahvecileri bir araya getirdik. Mekânlar arasında eskiler de, yeniler de var. Ancak hepsinin ortak noktası, kahve konusunda eşsiz olmaları. İşte kahve kokusunun peşinden gidenlere özel yeni mekân önerileri…

Stockholm’de ‘Fika’lıyoruz

Stockholm’de ‘Fika’lıyoruz!

Evet kahveyi İtalyanlar keşfetmiş olabilir ama İsveç, kahvenin hakkını veren tek ülke diyebiliriz! ‘Fika’ İsveççe’de kahve molası demek. Dünyanın hangi ülkesinde kahve molasına verilen özel bir isim var? Hakkını veriyorlar derken boşuna demiyorum. İşte size Stockholm sokaklarının favori kafelerinden birkaç öneri…

26.01.2018Seyahat
Fırın ve yorgancı gitti, kafe ve bar geldi

Fırın ve yorgancı gitti, kafe ve bar geldi

Hürriyet Pazar’da dün başlayan Kadıköy yazı dizisi devam ediyor. Mahallelinin şikâyeti esnaf ve kitapçıların Kadıköy’den ayrılması, yerlerine kafe ve barların dolması...

Kadıköy yükseliyor çünkü insanın ruhuna sesleniyor...

Kadıköy yükseliyor çünkü insanın ruhuna sesleniyor...

Kadıköy’de sokaklar kalabalık ama insanlar sakin. Herkesin keyfi yerinde... Kimseyi geri çevirmiyor Kadıköy... Cebinde herkes için bir şeyler var: İsteyene deniz, isteyene İstanbul’un en güzel günbatımı, isteyene sereserpe uzanabilecekleri çayır çimen, isteyene Yeldeğirmeni ve Moda’nın yeni dalga kafelerinde dertsiz tasasız muhabbet... Çocuklar için koşup oynayacak alan, gençler için özgürlük, yaşlılar için rahatsız edilmeden nefes alma imkânı... Kadıköy’ün gündüzü böyle yaşanıyor. Bir de gecesi var. Yepyeni barlarından kimisi gizli hazine değerinde restoranlarına, açık hava meyhanelerinden İstanbul’un yeni ve dinamik sound’unun üretilip sergilendiği konser salonlarına, giderek daha büyük bir kitleyi kendine çeken Kadıköy gecesi... İlçenin, İstanbul’un cazibe merkezi haline gelmesinde bir sır var muhakkak. Beyoğlu’nun sönükleşmesi mi, Gezi olaylarından sonra kültür-sanat ekseninin yer değiştirmesi mi, başka türlü bir şehir anlayışının giderek yerleşmesi mi? İşte bir cevap... Kadıköy merkezli dergi Bant Mag.’ın kurucularından James Hakan Dedeoğlu ve Aylin Güngör, “Burada bu kadar yoğun bir kültür-sanat üretiminin ve tüketiminin olması ne anlama geliyor” sorusunu şöyle yanıtlıyor: “Şehrin diğer semtlerinde bir şeylerin yanlış gittiği anlamına...”Peki Kadıköy’de doğru giden ne? Ya da tam aksine, bu yükseliş bazı Kadıköylülerin artık orada barınamamasına, örneğin Fikirtepe’de olduğu gibi kenara itilmesine mi neden oluyor? Sokakları dolaştık, ilçenin sakinleriyle ve onu çekim merkezi haline getiren aktörlerle konuştuk, geniş bir dosya hazırladık.

İstanbuldaki en iyi üçüncü dalga kahveciler

İstanbul'daki en iyi üçüncü dalga kahveciler

Dünyanın farklı yerlerinden çekirdek olarak aldıkları kahveleri kendileri kavuran ve farklı demleme yöntemleri deneyen bu üçüncü dalga kahvecileri mutlaka not edin.

Kahve severlere özel İstanbul’un meşhur kahvecileri

Kahve severlere özel İstanbul’un meşhur kahvecileri

Türkler olarak çok uzun süre kahve kültürümüzde Türk kahvesinden başka bir seçeneğimiz olmadı. Ancak globalleşen dünyayla birlikte farklı kültürlerin de kahveleriyle tanıştık, tanıştıkça da damak tadımız gelişti. Bunun sonucu olarak İstanbul’un sokakları yeni nesil 3. dalga denilen, kahve çekirdeğini yerinden alıp kendisi kavurup anında servis eden dükkânlarla doldu. Çok da iyi oldu! İşte size bir kahvesini mutlaka içmeniz gereken o dükkânları toparladık.

Kahve kokusunu içinize çekebileceğiniz en iyi kahveciler

Kahve kokusunu içinize çekebileceğiniz en iyi kahveciler

Üçüncü dalga kahve akımının buram buram kahve kokan mekanları her geçen gün artıyor. İşte öne çıkanları...

Geleceği parlak iş fikirleri

Geleceği parlak iş fikirleri

Yenilikçi ve karlı iş fikirleriyle siz de girişimcilik dünyasına hızlı bir başlangıç yapabilirsiniz. Geleceği parlak bu iş fikirlerini mutlaka not edin.

7.11.2016Kobi
Keşfedilmeyi bekleyen 3. dalga kahveciler

Keşfedilmeyi bekleyen 3. dalga kahveciler

Üçüncü dalga kahvelerin sırrı kahve çekirdeklerinde ve kavurma şeklinde saklı. Kahve aromasının peşine düşenlere özel 3. dalga kahveciler rehberi.

Yeni nesil ofislerin ‘üçüncü jenerasyon’ kahveleri

Yeni nesil ofislerin ‘üçüncü jenerasyon’ kahveleri

JLL Türkiye Perakende Danışmanlığı ve Cadde Mağazacılığı Direktörü Roni Saris, Pulitzer ödüllü yazar Jonathan Gold’u referans alarak kahvede üçüncü dalganın yayıldığını belirtti.

20.06.2016Ekonomi
Bir yudum kahvenin peşinde dünya turu

Bir yudum kahvenin peşinde dünya turu

Gülfer Duran (34) gezgin bir blogger. Farklı kültürleri ve yaşam biçimlerini tanımayı kendine görev edinmiş bir seyahatsever. Gezilerinin dışında en büyük tutkusu kahve... Seyahate çıkmadan önce kahve içebileceği ortamların araştırmasını yapıyor ve yola koyuluyor. Bugüne kadar 31 ülke ve 60 şehirde kahvenin izini sürdü. Sıradaki rotasında ise Etiyopya ve Tanzanya var.

2.02.2016Seyahat
Manivelaya sorduk: Nereden çıktı bu minibüs

Manivela'ya sorduk: Nereden çıktı bu minibüs?

Manivela, belki de ülkemizin geç bile kalmış 3. dalga kahveciliğin en önemli ve eğlenceli temsilcilerinden biri. Küçük bir kamyonete bu kadar anlamı ve lezzetli kahve tarifini sığdıran birileri olunca onlarla röportaj yapmamak olmazdı elbette. Sağ olsunlar çok candan cevapladılar. Bize de bu lezzetli sohbeti sizlerle paylaşmak düştü.

28.01.2016Kampüs
Üçüncü dalga kahve akımı ve Türkiye

Üçüncü dalga kahve akımı ve Türkiye

Aynı şarap, viski ya da zeytinyağı gibi... Artık kahve, standart bir ticari meta yerine, zanaatkâr elinden çıkmış bir nektar olarak görülüyor.

ABD’nin yoğurt kralı Ulukaya, Starbucks’a rakip oldu

ABD’nin yoğurt kralı Ulukaya, Starbucks’a rakip oldu

‘Chobani’ (Çoban) markasıyla ABD’nin yoğurt kralı olan ve Forbes Dergisi’nin ‘Yoğurdun Steve Jobs’ı’ dediği Hamdi Ulukaya, Philadelphia merkezli ‘La Colombe’ (Beyaz Güvercin) kahve zincirlerini satın aldı. 21 yıl önce kurulan ve yılda 2 bin ton kahve satışı yapan şirket, Ulukaya’nın ortaklığından sonra menüsüne Türk kahvesi de ekleyecek.

11.08.2015Ekonomi
Üçüncü dalga Türk kahvesi

Üçüncü dalga Türk kahvesi

Üçüncü dalga (3rd wave) kahve bütün dünyayla birlikte, İstanbul sahillerini de vurdu. Kimimiz çoktan kendimizi kaptırdık, kimimiz bir hareket var ama neler oluyor henüz farkında değil. Bu hafta gelin bu yeni kahve tsunamisine dalalım.

Oy dediğini sabah atacaksın

Oy dediğini sabah atacaksın

Sandık bende stres yapar. Sabah gözümü oy diye açar, akşama kadar demokrasi sayıklarım. Bu seçimde de ne rutinimi ne vatandaşlık görevimi bozdum. (Mehmet İren)

Ölmez ağaçların gölgesinde yeni nesil kütüphane: Bodrum Zai

Ölmez ağaçların gölgesinde 'yeni nesil kütüphane': Bodrum Zai

Bitez’de zeytin ağaçlarının görkemli gölgeleri arasına gizlenmiş, özellikle kahve ve kitap kurtları için tasarlanmış bir ‘zevk bahçesi’ desek yeri Bodrum Zai için. Gerek iç mekan gerek peyzaj mimarisiyle eşsiz bir güzelliğe sahip ve film okumalarından yazar buluşmalarına birçok etkinliğe kucak açan ‘yeni nesil kütüphane’ Bodrum Zai’yi kurucusu Derya Büyükkuşoğlu’ndan dinleyelim istedik.

3.12.2018Kampüs
Türk kahvesi yapmanın püf noktaları

Türk kahvesi yapmanın püf noktaları

Kahve dünyanın neredeyse her yerinde tüketilen en evrensel içeceklerin başında geliyor. Türkiye’de de son dönemde üçüncü dalga kahvecilerin de artışıyla ciddi bir kahve kültürü yerleşti. Ancak kahve denince hala hepimizin aklına ilk önce mis kokulu, bol köpüklü Türk kahvesi geliyor. Peki bu benzersiz lezzet nasıl yapılır? İşte herkesin beğenisini kazanacak bol köpüklü Türk kahvesi yapmanın püf noktaları…

Gülümsemenin basit gücü

Gülümsemenin basit gücü

97. sayımızın Neşeli Günler sayfasında bu hafta hatırlatmak istediğimiz bir şey var: Her şey gözlerinizi ve yüreğinizi etrafınızdaki insanlara açık tutmanızla başlar.

1.10.2018Kampüs
Valiz toplamadan, trafiğe takılmadan...Güzel ve beyaz: Yunan Adaları

Valiz toplamadan, trafiğe takılmadan...Güzel ve beyaz: Yunan Adaları

Aşçısından garsonuna, kaptandan miçosuna kadar tamamen Türk mürettebatı olan bembeyaz dev gemiden limana bakıyorduk. Gemi Sirkeci Limanı’ndan demir atacaktı ve çok heyecanlıydım. Kafamda aşk gemisinin sahneleri önümde gittikçe küçülen İstanbul, kulağımda martıların sesleriyle bütünleşen seyahat nihayet başlamıştı. Bu turun hayatımda mis kokulu bir beyaz sayfa açmasını umuyordum. Öyle de oldu...

23.09.2018Seyahat
Köpüklü Türk kahvesinin 7 sırrı

Köpüklü Türk kahvesinin 7 sırrı

Türk kahvesi ülkemizde en sevilen geleneksel bir içeceklerin başında geliyor. Türk kahvesinin servis edilmesinden pişirilmesine kadar pek çok püf noktası var. Önemli anların tanığı bu lezzetli içeceğin köpüklüsü makbuldür. İşte köpüklü kahvenin ipuçları…

Manevi tatminsizliğin parayla çözülmesi imkansız

Manevi tatminsizliğin parayla çözülmesi imkansız

Gülben Ergen, bu hafta yazar ve yaşam koçu Metin Hara’yı “İnsana Güven” adlı merkezinde ziyaret etti.

20.06.2017Magazin
36 saatte Quebec City

36 saatte Quebec City

Surları, parke taşı kaplı huzurlu sokakları, zarif taş evleriyle Quebec’in tarihi bölgesi uzun süredir başlı başına cazibe merkezi. Avrupa’yı anımsatan çekiciliğinin yanı sıra Kanada kentlerinin sürprizlerini de barındırıyor.

22.03.2017Seyahat
Cihangirde keşfetmenizi bekleyen mekanlar

Cihangir'de keşfetmenizi bekleyen mekanlar

Şehrin en popüler semtlerinden biri olan Cihangir hafta sonu buluşmalarının vazgeçilmez adresi olmaya devam ediyor. Eğer hala keşfetmediyseniz yeni açılan bu mekanları mutlaka not edin.

Paket servisi olmayana da destek olacak

Paket servisi olmayana da destek olacak

İNTERNET üzerinden yemek siparişi verme platformu Yemeksepeti, yeni servisi ‘Vale’ hakkındaki detayları düzenlenen toplantıyla paylaştı.

29.11.2016Ekonomi
Son trendlerden cold brew tadabileceğiniz 5 kafe

Son trendlerden cold brew tadabileceğiniz 5 kafe

Soğuk demleme esasına dayalı cold brew hafif ve karamel dokulu kahve arayışında olanlara göre. İşte başarılı cold brew tadabileceğiniz mekanlar...

Üçüncü kahve dalgası memleket sahillerinde

Üçüncü kahve dalgası memleket sahillerinde

‘İstanbul Kahve Festivali’ni açıldığı gün, yani geçtiğimiz Perşembe ziyarete giderken “20-30 tane stand vardır. Hipster kardeşlerimiz deli profesör laboratuarı dekorunu andıran imbikli sistemlerden kahve içiyordur” diye düşünmüştüm. Bu fikirleri kendime sakladığım iyi olmuş. Bugün kapanacak festival, Türkiye’nin son sevdasını iyi özetliyor.

Kahveye yolculuk var: İstanbul Coffee Festival

Kahveye yolculuk var: İstanbul Coffee Festival

Kokusunda davet olan kahve bu yıl üçüncüsü Küçükçiftlik Park'ta gerçekleşecek olan İstanbul Coffee Festival ile tutkunlarını bekliyor.

6.10.2016Seyahat
Kentin yeni buluşma noktası: Bomonti

Kentin yeni buluşma noktası: Bomonti

Tarihi Bira Fabrikası'nın restore edilmesiyle başlayan Bomonti'nin değişim süreci yeni açılan mekanlarla devam ediyor. Bomonti semti, şimdiden eğlence üssü olmaya başlamış bile.

25.08.2016Seyahat

Yazar Sonuçları

Sokakta midyeli pilav, arabada üçüncü dalga kahve

Eskiden seyyarın ya da kimi illerdeki “tablacı”nın ilk hayali işleri büyütüp bir dükkana geçmekti. Sokak kolay değildi; yağmuru, çamuru, insanı, hele evraksızsan zabıtası, gece çıkıyorsan delisi, belalısı…

29.10.2019

İstanbul’da sevdiğim yeni nesil kahveciler

Kahve, sonsuz çeşitliliği olan gurme bir ürün. Türkiye’de de öyle baş döndürücü bir hızla yaygınlaşıp çoğalıyor ki bu dünyada neler olup bittiğini yakından takip etmek gerek.

1.12.2017

Sarı laleler

Şehrin çiçekçi dükkanlarının artış hızı, bir tek benim mi dikkatimi çekiyor?

26.05.2017

Kafein ihtiyacından üçüncü dalgaya

1900’lerin başında markalar aracılığıyla evlere girip, kafein ihtiyacını karşılayan kahve, 100 yıl sonra farklı bir formatla ‘üçüncü dalga’ adı altında yeni bir sürece girdi.

3.06.2016

Üçüncü dalga kahve akımı ve Türkiye

Aynı şarap, viski ya da zeytinyağı gibi.

6.11.2015

Üçüncü dalga Türk kahvesi

Üçüncü dalga (3rd wave) kahve bütün dünyayla birlikte, İstanbul sahillerini de vurdu.

6.02.2015

Gümüşlük’te Mimoza, Torba’da Gonca

Bodrum’da, defalarca ‘Türkiye’nin en romantik restoranı’ seçilen Mimoza’ya gitmediyseniz bile ismini duymuşsunuzdur. Peki size neredeyse yarı fiyatına tıpatıp benzeri var desem?

29.08.2020

Yerlerinde olsam

CANAN KAFTANCIOĞLU: 15 Temmuz gecesi attığı demokrasi yanlısı bir tweet’ini paylaşıp, “Bakın ben böyle cici tweet’ler de attım” mesajı vermiş. YERİNDE OLSAM... Eski tweet’ler defterini unutmaya ve unutturmaya çalışırdım.

16.07.2020

Bari sırf bunun için Atatürk’e saygı duy

Hâkimiyetin kayıtsız şartsız millete geçmesinin üzerinden yüz yıl geçti.

24.04.2020

İzmir’de üniversite kazananlara 8 tavsiye

Ankara, İstanbul bahane, İzmir’de öğrencilik şahane! Hayatınızın en çiçek, en özgür, en özgün, en İzmir dönemine hoş geldiniz. Hazırsanız başlıyoruz...

29.09.2017

Sağlıklı yemenin yeni kuralları

1980’lerde yazılanlarla şimdikileri karşılaştırınca insanın kafası karışıyor. Dün kötü olan bugün iyi, dün “İyi” denen bugün kötü... Ben de oturdum; bugüne kadar okuduğum Michael Pollan, Kenan Demirkol gibi otoritelerin kitaplarından en son okuduğum ‘Yeni Sağlıklı Yemek Kuralları’na kadar sağlıklı yemenin değişmez anayasasını çıkardım.

8.09.2017

Alaçatı’da bir gün

Bütün değişime rağmen karşınıza hâlâ güzel sürprizler çıkabiliyor Alaçatı’da. Açıkçası ben ve eşim çok hoş zaman geçirdik. Ama sadece bir buçuk gün...

18.08.2017

Kurtuluş’un yeniden keşfi

Yolu hiç düşmeyen bile Kurtuluş’un İstanbul’un şimdi tarih olmuş dokusunu yansıtan semtlerinden biri olduğunu biliyor. İstanbul bohemi de bu semte hak ettiği itibarı yeniden vermeye başladı.

20.03.2017

Alaçatı’da bilmeniz gereken 65 yer

Alaçatı’nın adı kimilerine göre ‘alaca at’tan geliyor kimilerine göre de ‘alacık çadırları’ndan. Kasaba eskiden deniz kenarındaymış ama deniz yavaş yavaş çekilince geriye bataklık kalmış. Bataklık kurutulunca bölgeye damgasını bağcılık ve tütüncülük vurmuş. Mübadeleyle gitmek zorunda kalan Rumların yerine Selanik, Girit ve İstanköy (Kos) Adası’ndan gelenler yerleşmiş. Şimdilerdeyse Alaçatı, Türkiye’nin en gözde tatil beldeleri arasında. Her yıl yeni önemli mekânlar açılıyor, değişiklikler oluyor. İşte onlardan bazıları...

11.01.2017

‘Moda’nın modası geçmiyor

Epeydir şehrin ‘yeni Karaköy’ü Moda. Çünkü orada peş peşe mekan açılıyor ve semte dışardan gelenlerin sayısı giderek artıyor.

9.12.2016

Üçüncü kahve dalgası memleket sahillerinde

‘İstanbul Kahve Festivali’ni açıldığı gün, yani geçtiğimiz Perşembe ziyarete giderken “20-30 tane stand vardır. Hipster kardeşlerimiz deli profesör laboratuarı dekorunu andıran imbikli sistemlerden kahve içiyordur” diye düşünmüştüm. Bu fikirleri kendime sakladığım iyi olmuş. Bugün kapanacak festival, Türkiye’nin son sevdasını iyi özetliyor.

8.10.2016