EKSTRA
MENÜ

Ücretsiz İzin

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 3.389 haberi bulunmuştur.

Ücretsiz İzin Haberleri

Nakdi ücret desteği (ücretsiz izin) ne zaman ayın kaçında yatacak Nakdi ücret bayramdan önce yatırılacak

Nakdi ücret desteği (ücretsiz izin) ne zaman ayın kaçında yatacak? Nakdi ücret bayramdan önce yatırılacak

Nakdi ücret desteğinin ne zaman yatacağı soruları yanıt buldu. Kamuoyunda ücretsiz izin ödemesi olarak da bilinen nakdi ücret desteğinin hesaplara yatacağı tarih belli oldu. Devletin her ay ödediği ve nisandan itibaren 1.500 liraya yükseltilen nakdi ücret desteği, bayram öncesi hesaplarda olacak. Peki,a nkdi ücret desteği (ücretsiz izin) ne zaman ayın kaçında yatacak?

8.05.2021Ekonomi
Nakdi ücret desteği (ücretsiz izin) yattı mı, ne zaman yatacak İşte nakdi ücret desteğinde son durum

Nakdi ücret desteği (ücretsiz izin) yattı mı, ne zaman yatacak? İşte nakdi ücret desteğinde son durum

On binlerce çalışan tam kapanma döneminde ücretsiz izne gönderildi. Ve bütün ücretsiz izinde olanlar nakdi destek yardımını bekliyor. Çalışma Bakanlığı nakdi ücret desteğiyle ilgili tarih bilgi verdi. Verilen bilgiye göre, nakdi ücret desteği mayıs ayının ilk günlerinde hesaplara yatacak. İşte İşte nakdi ücret desteğinde son durum

7.05.2021Ekonomi
Son dakika haberi... Hazine Ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan açıkladı Kripto parada flaş gelişme

Son dakika haberi... Hazine Ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan açıkladı! Kripto parada flaş gelişme

Hazine Ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Hande Fırat'ın CNN Türk'te yayınlanan Gece Görüşü programına katıldı. Ekonomideki son gelişmeleri değerlendiren Bakan Elvan, Hakan Çelik ve Hacer Boyacıoğlu'nun sorularını yanıtladı. Bakan Elvan, kripto para platformlarıyla ilgili taslak çalışmasının yapıldığını söyledi. Bakan Elvan, "128 milyar dolar" tartışmasıyla ilgili olarak "MB Kanunu'na göre yaşanan tamamen yasaldır." dedi. Koronavirüsle mücadelede 133,7 milyar liranın harcandığını söyleyen Bakan Elvan, 206 milyar liralık Tarım Kredi, esnaf kredi ile vergi ve prim borcunun ertelendiğini ve bugüne kadar kredi programları kapsamında firmalara 315 milyar liralık kredi verildiğini belirtti. Öte yandan Bakan Elvan 2021'de %5'in üzerinde bir büyüme beklediğini ifade etti.

6.05.2021Ekonomi
Kısa çalışma ve işsizlik ödeneği bugün yatırılıyor

Kısa çalışma ve işsizlik ödeneği bugün yatırılıyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Nisan ayına ilişkin kısa çalışma ve işsizlik ödeneği ödemelerini yarın hesaplara yatırıyoruz” dedi.

5.05.2021Ekonomi
Otomotiv 2020’yi geride bırakacak

Otomotiv 2020’yi geride bırakacak

Krizlerle boğuşan otomotiv sektöründe beklenen düzeye ulaşılamasa da dünya çapında 2021 yılına ümitle bakılıyor. TAYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Albert Saydam, “Son 3 yılda dünya, Avrupa ve ülkemizde üretim daralmış durumda. Bu sene 2020 yılına göre ortalama yüzde 13’lük bir küresel büyüme bekleniyor. Bu da 87.2 milyon adetlik bir üretime tekabül ediyor” dedi.

3.05.2021Ekonomi
İşten çıkarma yasağı ne zaman bitecek İşten çıkarma yasağı uzatıldı

İşten çıkarma yasağı ne zaman bitecek? İşten çıkarma yasağı uzatıldı

İşten çıkarma yasağı milyonlarca çalışanın gündeminde yer almaya devam ediyor. İşten çıkarma yasağı ve ücretsiz izin uygulamasının 17 Mayıs tarihine kadar uzatılması sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan beklenen haber geldi. Cumhurbaşkanı, yaptığı açıklamada, "İş sözleşmelerinin fesih yasağı 30 Haziran'a kadar uzatılmıştır." ifadesini kullandı. Peş peşe müjde veren Erdoğan esnafa yapılan aylık 1000 lira gelir desteğiyle 750 lira ve 500 lira arasındaki kira desteğinin süresinin de uzatıldığını belirtti. İşten çıkarma yasağı sona erme tarihi ve detaylı bilgiler

30.04.2021Ekonomi
İş dünyasının gündemi kısa çalışma

İş dünyasının gündemi kısa çalışma

Kapatma kararıyla birlikte yeniden uygulamaya alınan kısa çalışma ödeneği iş dünyasının da yeniden gündemine girdi. TOBB, 31 Ocak’tan sonraki başvuruların da kısa çalışmadan yararlanmasını isterken, TİSK de işverenlere ‘Ücretsiz izin yerine kısa çalışmayı kullanın’ çağrısında bulundu.

30.04.2021Ekonomi
Gözler işten çıkarma yasağında

Gözler işten çıkarma yasağında

Kısa Çalışma Ödeneği’nin tüm sektörler için haziran ayı sonuna kadar uzatılacağına yönelik açıklamayla birlikte, mayıs ayında işverenler geriye dönük olarak bildirimlerini kısa çalışma üzerinden yapabilecek. Kısa çalışma uygulamasıyla paralel olarak ücretsiz izin ve işten çıkarma yasağında da 1.5 aylık bir uzatma yapılıp yapılmayacağı ise gelecek ay belli olacak.

23.04.2021Ekonomi
Nakdi ücret desteği (ücretsiz izin maaşı) ne zaman son, uzatıldı mı Nakdi ücret desteğinde son gelişmeler

Nakdi ücret desteği (ücretsiz izin maaşı) ne zaman son, uzatıldı mı? Nakdi ücret desteğinde son gelişmeler

Kısa Çalışma Ödeneği ile ilgili alınan karar ardından gözler nakdi ücret desteği ödemelerine çevrildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Tüm sektörler için geçerli olmak üzere nisan, mayıs, haziranı kapsayacak şekilde kısa çalışma ödeneği uygulamasına devam etme kararı aldık." dedi. Peki, nakdi ücret desteği ödemelerinde son durum ne? Nakdi ücret desteği (ücretsiz izin maaşı) ne zaman son, uzatıldı mı? Nakdi ücret desteğinde son gelişmeler...

21.04.2021Ekonomi
İşçiler için 15 maddelik talep listesi

İşçiler için 15 maddelik talep listesi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü öncesi CHP Emek Büroları’nın işçilere ilişkin 15 talebini sıraladı. Ağbaba, zorunlu üretim hizmetlerinin yer aldığı işyerlerinde işçilere öncelikli aşı hakkı verilmesi, kısa çalışma ve ücretsiz izin desteği kapsamında yer alan işçilerin emeklilik sigorta primleri merkezi bütçe tarafından karşılanması gibi taleplerde bulundu.

20.04.2021Ekonomi
Konut teşviki üç ay uzatıldı

Konut teşviki üç ay uzatıldı

Almanya’da bu ayın başında yine bir dizi yeni kanun ve uygulamalar yürürlüğe girdi. Aile hekimlerinin de artık koronavirüse karşı aşı yapmaya başlamalarından işletmelere yönelik virüs testi zorunluluğuna, sürücü ehliyetine ilişkin yeniliklerden çocuklu aileler yönelik konut teşvikine kadar bir dizi yenilikler, nisan ayının başından bu yana hayatımıza girdi. Söz konusu yeniliklerin başında kuşkusuz, dünya gündemini bir yılı aşkın süredir meşgul eden koronavirüs pandemisi ile ilgili yeni tedbirler geliyor.

17.04.2021Avrupa
Ekonomiye ilişkin düzenlemeler içeren teklif TBMM Genel Kurulunda kabul edildi

Ekonomiye ilişkin düzenlemeler içeren teklif TBMM Genel Kurulunda kabul edildi

Tarımsal kredi borçlarının yapılandırılması, ücretsiz izin ve sigorta prim desteği düzenlemelerini de içeren kanun teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

15.04.2021Ekonomi
Nakdi ücret desteğinden kimler yararlanacak Ücretsiz izin desteği (nakdi ücret) verilen sektörler güncellendi

Nakdi ücret desteğinden kimler yararlanacak? Ücretsiz izin desteği (nakdi ücret) verilen sektörler güncellendi

Nakdi ücret desteği alacak olan işletmeler yeniden güncellendi. Pandemi döneminde çalışanlara sağlanan, ücretsiz izin desteği olarak da bilinen nakdi ücret desteğinde sektörler arttırıldı.Torba yasa görüşmeleri ile halen nakdi ücret desteği alan kişiler için de destek tutarı 50 liraya çıkarılıyor. Kısa çalışma ödeneğinden ve işsizlik maaşından yararlanamayanlara ücretsiz izinde oldukları ve işsiz kaldıkları sürede verilen nakdi ücret desteği ile böylece ücretsiz izinde olanlara aylık 1.500 lira ödenecek. Milyonların gözü şimdi, nakdi ücret desteğinden kimler yararlanacak? sorusunun yanıtında. İşte, ücretsiz izin desteği verilecek sektörler ve konu ile ilgili ayrıntılar.

15.04.2021Ekonomi
Son dakika... Ücretsiz izin desteği verilen sektör sayısı arttırıldı İşte listeye yeni giren alanlar

Son dakika... Ücretsiz izin desteği verilen sektör sayısı arttırıldı! İşte listeye yeni giren alanlar

Torba yasada önerge verildi. Ücretsiz izin desteği verilen sektörler arttırıldı. Aynı zamanda halen nakdi ücret desteği alan kişiler için de destek tutarı 50 liraya çıkarılıyor.

15.04.2021Ekonomi
Engelli Hibe Desteği başvurularında yarın son gün

Engelli Hibe Desteği başvurularında yarın son gün

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kendi işini kurmak isteyen engelli vatandaşlarımızın 65 bin TL tutarındaki Engelli Hibe Desteği başvurularının yarın sona ereceğini duyurdu.

15.04.2021Ekonomi
282 bin çalışana 1.500 TL destek

282 bin çalışana 1.500 TL destek

Yiyecek-içecek alanında faaliyet gösteren çalışanlar için nisan- mayıs aylarında geçerli olacak 1.500 TL’lik destek, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçti. Yeme-içme sektöründe çalışan 537 bin kişi olduğunu belirten Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Ahmet Erdem, 282 bin çalışanın 1.500 TL’lik destekten yararlanmasını beklediklerini söyledi.

9.04.2021Ekonomi
Nakdi ücret desteğinde son durum: Yattı mı Nakdi ücret desteği  (ücretsiz izin)  ne zaman yatacak

Nakdi ücret desteğinde son durum: Yattı mı? Nakdi ücret desteği (ücretsiz izin) ne zaman yatacak?

Nakdi ücret desteğinde son durum ödenekten faydalanan binlerce kişi tarafından merak ediliyor. Ücretsiz izin bir diğer bir adıyla nakdi ücret desteği ödemeleri için tarih belli olmuştu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Mart ayına ilişkin nakdi ücret desteği ödemelerinin hesaplara yatacağı tarih konusunda kamuoyunu bilgilendirmişti. Peki, nakdi ücret desteği yattı mı, ne zaman yatacak?

8.04.2021Ekonomi
Bitkisel üretim desteklerinden yüzde 51i ödendi

Bitkisel üretim desteklerinden yüzde 51'i ödendi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, nisan ayı itibarıyla bitkisel üretim desteklerinden yüzde 51'inin çiftçilere ödendiğini ifade etti.

7.04.2021Ekonomi
Kamuda toplu sözleşme süreci başladı

Kamuda toplu sözleşme süreci başladı

Taşerondan kadroya geçen çalışanların da ilk kez dahil edileceği kamudaki toplusözleşmeler için düğmeye basıldı.

30.03.2021Ekonomi
Kısa çalışma yarın bitiyor

Kısa çalışma yarın bitiyor

Koronavirüs salgınının başından bu yana uygulamada olan kolaylaştırılmış kısa çalışma uygulaması yarın bitiyor. Ocak ayı itibariyle kapsamda olan 1.3 milyon çalışan, bugün itibariyle ya normal çalışma sistemine dönecek ya da ücretsiz izne çıkarılabilecek. Ücretsiz izin döneminde de bin 420 TL’lik nakdi ücret desteği söz konusu olacak.

30.03.2021Ekonomi
58 il kızardı, kısıtlamalar geri geldi... Ramazanda kapalıyız İşte yeni koronavirüs kararları

58 il kızardı, kısıtlamalar geri geldi... Ramazanda kapalıyız! İşte yeni koronavirüs kararları

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dün kabine toplantısı sonrası yeni salgın önlemlerini açıkladı: “Çok yüksek riskli kırmızı iller nüfusun yüzde 80’ini temsil eden 58 şehre ulaştı. Kırmızı illerde cumartesi günleri de kısıtlama olacak. Lokanta ve kafeler renk ayrımı olmaksızın tüm Türkiye’de yüzde 50 kapasite ve kurallara uygun çalışabilecek.Ramazanda ülke genelinde hafta sonları sokağa çıkma sınırlaması olacak. Ramazan boyunca lokanta ve kafe hizmetleri paket servisle sınırlanacak. Toplu iftar ve sahur gerçekleştirilmeyecek. Lokanta ve kafelere mevcut desteklere ilave olarak maddi katkılar sağlanacak."

30.03.2021Gündem
Yaz yaz bitmiyor... Bu işte yanlış yapan öder

Yaz yaz bitmiyor... Bu işte yanlış yapan öder

Bu hafta İşin Peşinde sayfası için mali müşavirlik mesleğini deneyimledim. Zorlu sınavların ardından neredeyse 30 yaşında mesleğe adım atılan bu işte 4-5 bin liralardan başlayan aylık kazançlar 10 bin liraya kadar çıkıyor. Her iş, kanun ve hesaba dayalı. İlk olarak maaş bordrolarını hazırlarken kalemlerin ne anlama geldiğini iyice öğrendim. Faturaları siteme işleyip vergiden düşülecek miktarları hesapladım. Ancak faturalar ve bordrolar yazarak bitecek gibi değildi. Saatlerce masa başında oturup bu evrakları bitirmek gerekiyor.

29.03.2021Ekonomi
Nakdi ücret desteği ne zaman bitecek, uzatıldı mı Ücretsiz izin desteği (nakdi ücret desteği) için son tarih belli oldu

Nakdi ücret desteği ne zaman bitecek, uzatıldı mı? Ücretsiz izin desteği (nakdi ücret desteği) için son tarih belli oldu

Nakdi ücret desteğinin biteceği tarih, son Kabine Toplantısı'nın ardından gündeme geldi. Ekonomide istihdam ve pandemide alınan önlemlere değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan kısa çalışma ödeneğinin biteceği tarihi duyurdu. Açıklamanın ardından, nakdi ücret desteği ne zaman bitecek? sorusunun yanıtına gözler çevrildi. Koronavirüs pandemisinde ekonomik tedbirlere yönelik uygulanan ve ücretsiz izin desteği olarak da bilinen nakdi ücret desteği Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 2 ay uzatıldı. İşte, nakdi ücret desteğinin sona ereceği tarih.

18.03.2021Ekonomi
İlave istihdama 100 bin TL kredi

İlave istihdama 100 bin TL kredi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından önceki gün açıklanan reform programında çalışma hayatına ilişkin de önemli düzenlemeler yer aldı. Bu düzenlemeler arasında, mikro ve küçük ölçekli firmalara, her ilave istihdam için Kredi Garanti Fonu kefaletiyle 100 bin TL’lik krediye erişim imkanı sağlanması bulunuyor. Kredinin maksimum limiti de 500 bin lira olacak.

14.03.2021Ekonomi
1.2 milyon kişi son kez kısa çalışmadan yararlanacak

1.2 milyon kişi son kez kısa çalışmadan yararlanacak

Bu ay son kez verileceği açıklanan kısa çalışma uygulamasındaki güncel durumu İŞKUR açıkladı.

12.03.2021Ekonomi
İTO Başkanı Avdagiç: İstihdamda üçlü koruma halkası kısa çalışma ödeneği ile tam olur

İTO Başkanı Avdagiç: İstihdamda üçlü koruma halkası kısa çalışma ödeneği ile tam olur

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç "Cumhurbaşkanımızın fesih yasağı ve nakdi ücret desteği uygulamalarının 2 ay süreyle uzatılması kararı, istihdam piyasamızı rahatlatan bir karar oldu" dedi.

11.03.2021Ekonomi
Uzaktan çalışmaya sözleşme şartı

Uzaktan çalışmaya sözleşme şartı

Salgın sürecinde milyonlarca çalışanın uzaktan çalışmaya geçmesi nedeniyle bu alanda bir düzenleme yapıldı. Yayımlanan yönetmeliğe göre uzaktan çalışma için çalışan ve işveren arasında sözleşme yapılması gerekecek. Sözleşmede, tüm giderlerin nasıl karşılanacağı, çalışma saatleri yer alacak.

11.03.2021Ekonomi
Kısa Çalışma Ödeneği ne zaman bitiyor İşte belirlenen tarih

Kısa Çalışma Ödeneği ne zaman bitiyor? İşte belirlenen tarih

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının, ekonomik etkilerini azaltmak için kısa çalışma ödeneğinin verilmesine ilişkin düzenlemenin süresi uzatıldı. Pek çok vatandaş da bu uygulamanın ne zaman biteceğini merak ediyor. Peki, Kısa Çalışma Ödeneği ne zaman bitiyor?

10.03.2021Gündem
İşten çıkarma yasağı ve ücretsiz izne 2 aylık uzatma

İşten çıkarma yasağı ve ücretsiz izne 2 aylık uzatma

İşten çıkarma yasağı ve ücretsiz izin uygulaması 17 Mart’tan itibaren 2 ay daha uzatıldı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, uygulama, 17 Mayıs’a kadar sürecek.

10.03.2021Ekonomi
Milyonlarca çalışan için karar ayı

Milyonlarca çalışan için karar ayı

Mart ayı, milyonlarca çalışan için de karar ayı olacak. Bu ay son kez verileceği açıklanan kısa çalışma düzenlemesinde, taleplere bağlı olarak bir değişiklik olup olmayacağı, önümüzdeki günlerde belli olacak. Ücretsiz izin ve işten çıkarma yasağının ise bir veya iki ay daha uzatılması beklenirken, asgari ücret ve normalleşme desteklerine ilişkin kararlar da önümüzdeki günlerde alınacak.

7.03.2021Ekonomi
Nakdi ücret desteği ne zaman yatacak Gözler şubat ayı nakdi ücret desteği ödeme tarihinde

Nakdi ücret desteği ne zaman yatacak? Gözler şubat ayı nakdi ücret desteği ödeme tarihinde!

Nakdi ücret desteği ödeme tarihi, pandemi döneminde ücretsiz izne ayrılan çalışanların odaklandığı konulardan oldu. Mart ayının gelmesiyle beraber nakdi ücret desteği ödeme tarihi için gözler Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan yapılacak açıklamaya çevrildi. Her ay banka hesapları üzerinden IBAN bilgisi ile vatandaşlara ödenen nakdi ücret desteği mart ayının başında yatırılacak. Geçtiğimiz ay ödemeler 9 Şubat tarihinde yapılmaya başlanmıştı. Peki, nakdi ücret desteği ne zaman verilecek? İşte, şubat ayı nakdi ücret desteği ödeme tarihi ile ilgili ayrıntılı bilgiler.

1.03.2021Ekonomi
Çalışma hayatında normalleşme dönemi

Çalışma hayatında normalleşme dönemi

Kısa çalışma ödeneği ve işten çıkarma yasağı, mart sonuna kadar uzatılacak. Nisanda iki düzenlemenin de kaldırılması planlanıyor. Kısa çalışma ve ücretsiz izinden normale dönen işletmeler için ise 3 ay normalleşme desteği uygulanacak.

19.02.2021Ekonomi
Nakdi ücret desteği uzatıldı mı, ne zaman bitecek Kabine Toplantısında yeni karar

Nakdi ücret desteği uzatıldı mı, ne zaman bitecek? Kabine Toplantısı'nda yeni karar!

Nakdi ücret desteği pandemi döneminde ücretsiz izne ayrılan çalışanların gündeminde yer almaya devam ediyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından her ay ödenen nakdi ücret desteği ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan açıklama geldi. Kabine Toplantısı sonrası ekonomide atılan yeni adımlara ilişkin bilgi veren Cumhurbaşkanı, nakdi ücret desteğinin mart ayına kadar devam edeceğini bildirdi. Çalışanlara ödenen nakdi ücret desteğinin yatıp yatmadığı ise e devlet üzerinden sorgulanacak. İşte, nakdi ücret desteği ne zaman bitecek sorusunun yanıtı.

17.02.2021Ekonomi
İşten çıkarma yasağı ne zaman bitiyor 2 ay daha uzatılmıştı

İşten çıkarma yasağı ne zaman bitiyor? 2 ay daha uzatılmıştı

'iş akdinin feshinin kısıtlanmasına ilişkin düzenleme' olarak yürürlükte yer alan İşten çıkarma yasağı, Resmi Gazete'de yayımlanan son kararın ardından devam ediyor. Koronavirüs pandemisi dolayısıyla uygulanan işten çıkarma yasağı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın güdümünde yer alıyor. Peki, işten çıkarma yasağı ne zaman bitiyor? İşte, 17 Ocak tarihinde yayımlanan bir karar ile uzatılma kararı alınan işten çıkarma yasağı hakkında bazı bilgiler

17.02.2021Gündem
Bakan Selçuk: 31 bini aşkın kadın işçimizin hayatına dokunduk

Bakan Selçuk: 31 bini aşkın kadın işçimizin hayatına dokunduk

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk “Yarım Çalışma Ödeneğiyle 31 bini aşkın kadın işçimizin hayatına dokunduk” dedi.

10.02.2021Ekonomi
Nakdi ücret desteği ne zaman yatacak İşte ücret izin ödeneği ödeme tarihi

Nakdi ücret desteği ne zaman yatacak? İşte ücret izin ödeneği ödeme tarihi

Nakdi ücret desteğinin ne zaman yatacağı ile ilgili Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk açıklama yaptı. Bakan Selçuk ödemelerin şubat ayı içerisinde gerçekleştirileceğini duyurdu ve tarihi açıkladı.

9.02.2021Ekonomi
İşten çıkarma yasağı ne zaman bitiyor Resmi Gazete detayları

İşten çıkarma yasağı ne zaman bitiyor? Resmi Gazete detayları

İşten çıkarma yasağı olarak bilinen 'iş akdinin feshinin kısıtlanmasına ilişkin düzenleme', hem işçi hem de işverenin gündemindeki konu olmaya devam ediyor. Pandemi süreci dolayısıyla ortaya çıkan işten çıkarma yasağı ile işçinin hakkını korumaya özen gösteren Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yasağın ne zamana kadar devam edeceğine dair son Resmi Gazete duyurusunu işaret etti. İşte, o duyuru hakkında bilgiler

9.02.2021Gündem
American Airlines personelini ücretsiz izne gönderebilir

American Airlines personelini ücretsiz izne gönderebilir

ABD'li hava yolu şirketi American Airlines, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının sektörü olumsuz etkilemeye devam etmesi nedeniyle 13 bin çalışanını ücretsiz izne çıkarabileceğini duyurdu.

4.02.2021Ekonomi
‘Kayıt dışı istihdam yüzde 3.9 azaldı’

‘Kayıt dışı istihdam yüzde 3.9 azaldı’

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, kayıt dışı istihdamın yüzde 3.9 azaldığına dikkat çekerek, “Pandemi döneminde ilginçtir, kayıt dışında bir azalma var.

30.01.2021Ekonomi
Japonyaya pandemi şoku Son 45 yıldır böylesini görmedi

Japonya'ya pandemi şoku! Son 45 yıldır böylesini görmedi

Geçen yıl yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının oluşturduğu ekonomik şartlarda Japonya, büyük şok yaşadı. Ülkede yıllık bazda iş bulma oranında son 45 yılın en sert düşüş yaşandı.

29.01.2021Ekonomi
İşten çıkarma yasağı ne zaman bitiyor İşte işten çıkarma yasağında tarih bilgisi

İşten çıkarma yasağı ne zaman bitiyor? İşte işten çıkarma yasağında tarih bilgisi

İşten çıkarma yasağı ne zaman bitiyor sorusu son gelişmeler ile çalışanlar tarafından takip ediliyor. İşten çıkarma yasağı, Türkiye'nin koronavirüs salgınında ekonomik önlemler kapsamında getirilen düzenlemeler arasında yer alıyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, pandemi dolayısıyla iş yerinde azaltma yoluna gitmek isteyen işverenler için bazı destekler sağlayarak, bu çerçevede işçilerin haklarını korumak amacıyla da işten çıkarma yasağı uygulamasını getirmişti. İşte, işten çıkarma yasağının biteceği tarihle ilgili bilgiler.

27.01.2021Gündem
İşten çıkarma yasağı ne zaman bitecek İşte en son gelişmeler

İşten çıkarma yasağı ne zaman bitecek? İşte en son gelişmeler

İşten çıkarma yasağı gündemde yer almaya devam ediyor. 17 Nisan 2020'de başlayan üç aylık işten çıkarma yasağı, daha sonrasında belli aralıklarla uzatılmıştı. Şimdi ise bu düzenlemenin ne zaman sona ereceği araştırılıyor. Peki, işten çıkarma yasağı ne zaman bitecek?

21.01.2021Gündem

Yazar Sonuçları

İşçi çıkaran kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayacak

İşveren ve çalışanların beklediği karar çıktı, kısa çalışma ödeneği haziran ayının sonuna kadar uzatıldı ve karar da Resmi Gazete’de yayımlandı. Peki, kimler bu uzatmadan yararlanacak, kısa çalışma ödeneğine yeni başvuru yapılabilecek mi, ücretsiz izinde olanlar kısa çalışma ödeneğine geçecek mi? Kısa çalışmanın uzatılması sonrası okuyuculardan benzeri soruları çokça alıyorum. Tek tek anlatayım ama önce kısa bir hatırlatma yapayım.

28.04.2021

Ücretsiz izin desteği artıyor, çalışana yeni destek geliyor

Meclis'e sunulan Torba Yasa Tasarısı, hem salgın nedeniyle verilen desteklerde hem de çalışma hayatında önemli düzenlemeler içeriyor. Ayrıca yasanın kabulü halinde çalışanlara yeni bir destek daha geliyor. Hepsine tek tek değineyim.

8.04.2021

İşte istihdam desteklerinin ayrıntıları

Mikro ve küçük ölçekli firmalar arasında likidite sıkıntısı çekenlere yönelik, istihdama kattıkları her bir ilave kişi için, Kredi Garanti Fonu (KGF) kefaletiyle, 100 bin liralık krediye erişim imkânı sağlanacak. En fazla 500 bin liralık ilave istihdam finansman desteği verilecek. İlave istihdam finansman desteğinden, 17 Mayıs’ta bitecek olan nakdi ücret desteği alan işyerleri de yararlanabilecek.

18.03.2021

Emekçi 47.70 liraya talim edecek

Salgın nedeniyle geçen yıl hayata geçirilen ücretsiz izin uygulaması, yani işten çıkarma yasağı 2 ay daha uzatıldı. İşçi uzatma kararı ile sevinse bile ödenecek paranın yetersizliğinden ötürü karamsar.

10.03.2021

Trabzon-Erzincan mı, Samsun-Sarp hattı mı? Karadeniz’de tren kavgası

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın partisinin Trabzon il kongresinde Trabzon-Erzincan Yüksek Hızlı Tren Projesi güzergâh etüt çalışmalarının gelecek yıl bitirileceğini açıklaması, Samsun-Sarp demiryoluna değinmemesi bölge halkını oldukça üzdü.

26.02.2021

Kısa çalışma ödeneği, ücretsiz izin desteğinde neler değişti?

Geçen yazımda, SSK ile Bağ-Kur’dan emekli olmanın farklarını yazacağımı söylemiştim ama kısa çalışma ödeneği, ücretsiz izin desteği, işten çıkarma yasağında yeni gelişmeler oldu ve okuyuculardan da çokça soru geldiği için önceliği bu konuya verdim.

25.02.2021

TÜİK’in verileri umutsuzluğu arttırıyor... İş aramayan işsizler!

Toplumun temel sorunu, gençleri pençesi altında kıvrandıran işsizlik, TÜİK’e göre azalıyormuş. Enflasyona ilişkin yayınladığı verilerle yoğun şekilde eleştirilen Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) göre işsiz sayısı 2020 yılı Kasım döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 303 bin kişi azalarak 4 milyon 5 bin kişi oldu.

11.02.2021

Yapılandırmadan yararlanamazsınız

Soru: 2008’den önce işyerim vardı, vergimi ödüyordum, Bağ-Kura kayıtlı değildim. Vergi mükellefi olduğum için yapılandırmadan faydalanabilir miyim? Seval T.

27.01.2021