EKSTRA
MENÜ

Tyt

Tyt ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Tyt haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.093 Tyt haberi bulunmuştur.

Tyt Haberleri

Radyoterapi bölümü nedir İşte radyoterapi iş imkanları

Radyoterapi bölümü nedir? İşte radyoterapi iş imkanları

Radyoterapi bölümü, YKS tercihleri kapsamında üniversiteye yerleşme planları yapan kişilerce sorgulanan konular arasında yer alıyor. Devlet ve vakıf üniversiteleri bünyesinde iki yıl olarak eğitim alınan bu bölümde, mezunlar kamu ya da özel sektörde istihdam ediliyor. İşte, Radyoterapi bölümü hakkında ayrıntılar...

29.07.2020Gündem
Bu yıl tercih yapabilecek aday sayısı artacak

Bu yıl tercih yapabilecek aday sayısı artacak

YKS bu yıl pandemi koşullarında yapıldı. Covid-19 salgınının sınava etkisi ise sürenin 30 dakika uzatılması ve barajın 10 puan düşürülmesi oldu. Uzmanlar bu iki uygulamanın, üniversitelere daha fazla öğrencinin kaydolması ve boş kontenjanların azalması anlamına geleceğini söylüyor.

29.07.2020Eğitim
YKS’de birinci oldu, öğretmeninin anahtarını aldı

YKS’de birinci oldu, öğretmeninin anahtarını aldı

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) Türkiye birincisi olan öğrencilerden Gürkan İnal’a, Ankara’da sınava hazırlandığı dershanenin sahibi ve aynı zamanda matematik öğretmeni olan İlker Nafile, otomobilini hediye etti.

29.07.2020Eğitim
Sınavdan erken çıkarılan adaylar için ek puan

Sınavdan erken çıkarılan adaylar için ek puan

27 Haziran’da yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ilk oturumu Temel Yeterlilik Testi (TYT) için İstanbul Küçükçekmece’deki Eşref Bitlis Anadolu Lisesi’nde sınava giren 12 öğrenci, ‘Sınav bitti’ denilerek sınavdan yarım saat erken çıkarılmıştı.

29.07.2020Eğitim
2 yıllık önlisans bölümleri puanları 2020 - TYT ile alım yapan bölümler ve başarı sıralaması

2 yıllık önlisans bölümleri puanları 2020 - TYT ile alım yapan bölümler ve başarı sıralaması

2 yıllık bölümler taban puanları ve başarı sıralaması, üniversite tercih işlemlerine kısa süre kala gündeme geldi. YKS tercihlerini yapacak olan adaylar, YÖK ATLAS tercih robotu ekranı https://yokatlas.yok.gov.tr/ adresinden önlisans başarılı sıralaması ve taban puanlarını görüntüleyecekler. İşte, TYT ile alım yapan bölümler ve başarı sıralaması ve önlisans bölümlerin taban puanları.

28.07.2020Gündem
YKS’de sınavdan erken çıkarılan 12 öğrencinin mağduriyeti giderildi

YKS’de sınavdan erken çıkarılan 12 öğrencinin mağduriyeti giderildi

ÖSYM, Küçükçekmece’deki Eşref Bitlis Anadolu Lisesi’nde 12 öğrencinin sınavdan 30 dakika erken çıkarıldığı iddiasıyla ilgili incelemesini tamamladı. ÖSYM yetkilileri 12 öğrencinin mağduriyetlerinin giderildiğini bildirdi.

28.07.2020Eğitim
PMYO 2020 alımlarıyla ilgili detaylar merak ediliyor... Polislik kaç puan PMYO başvurusu için TYT taban puanları kaç

PMYO 2020 alımlarıyla ilgili detaylar merak ediliyor... Polislik kaç puan? PMYO başvurusu için TYT taban puanları kaç?

Polis Meslek Yüksek Okulu (PMYO) alımlarına ilişkin detaylar YKS 2020 sonucunun açıklanması ardından merak konusu oldu. Polis adayları, YKS’nin birinci oturumu olan Temel Yeterlilik Sınavı (TYT) puanı ile PMYO alımlarına başvuruda bulunabilecek. Polislik için başvuru yapacak olan adayların sadece bu yıla mahsus olmak üzere TYT’de baraj puanı olan 150'yi geçmesi gerekiyor. Peki, polislik taban puanı belli oldu mu? PMYO (Polis Meslek Yüksek Okulu) başvuruları ne zaman başlayacak? İşte Polis Meslek Yüksek Okulu başvurularıyla ilgili tüm bilinmesi gerekenler…

28.07.2020Gündem
Tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik bölümü nedir Tıbbi dökümantasyon mezunları ne iş yapar

Tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik bölümü nedir? Tıbbi dökümantasyon mezunları ne iş yapar?

Tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik bölümü, YKS tercihleri kapsamında üniversiteye yerleşme planları yapan kişilerce sorgulanan konular arasında yer alıyor. Devlet ve vakıf üniversiteleri bünyesinde iki yıl olarak eğitim alınan bu bölümde, mezunlar kamu ya da özel sektörde istihdam ediliyor. İşte, tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik bölümü hakkında ayrıntılar...

28.07.2020Gündem
Birinci olan öğrencisine otomobilini hediye etti

Birinci olan öğrencisine otomobilini hediye etti

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) Türkiye birincisi olan öğrencilerden Gürkan İnal’a, sınava hazırlandığı dershanenin sahibi ve aynı zamanda matematik öğretmeni olan İlker Nafile, otomobilini hediye etti.

28.07.2020Eğitim
Geçen yılki puanla bu sene girmek zor

Geçen yılki puanla bu sene girmek zor

YKS sınavında bu sene ortalamalar yükseldi, sıralamalar geriledi. Uzmanlara göre geçen sene 350 puan alan bir aday 20 bininci sıralarda yer bulabilirken, bu yıl aynı puanı alan bir aday 30-35 bininci sıralara düştü.

28.07.2020Eğitim
Engel tanımadı, Türkiye birincisi oldu

Engel tanımadı, Türkiye birincisi oldu

Uğur Okulları Aydın Kampüsü öğrencisi Halid Oğuz Serçe, bugün açıklanan YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) sonuçlarına göre TYT (Temel Yeterlilik Testi) alanında 503 puanla Türkiye birinciliğini elde etti. Doğuştan yüzde 60 görme engeli bulunan Serçe, aynı zamanda EA (Eşit Ağırlılık) alanında da Türkiye ikincisi oldu. Psikoloji alanında uzmanlaşmak istediğini söyleyen Serçe, başarısının ise düzenli çalışmak ve sosyal hayattan kopmamak ile geldiğini anlattı.

27.07.2020Eğitim
2020 YKS sonuçları ve cevap kağıtlarını ÖSYM erişime açtı- AİS YKS sonuç sorgulama ve görüntüleme ekranı

2020 YKS sonuçları ve cevap kağıtlarını ÖSYM erişime açtı- AİS YKS sonuç sorgulama ve görüntüleme ekranı

YKS sonuçları, ÖSYM tarafından sabah saatlerinde erişime açıldı. 2.5 milyona yakın adayın katılım sağladığı YKS'nin TYT, AYT ve YTD sonuçları ve cevap kağıtları da açıklandı. AİS ekranı 'sonuc.osym.gov.tr' adresinden YKS sonucu sorgulaması yapacak olan adaylar, T.C kimlik numarası ve şifreleriyle sonuçlarını görüntüleyecek. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün tarafından yapılan son dakika açıklamada, YKS birincileri de belli oldu. İşte, 2020 YKS sonuçları sorgulama ekranı ve üniversite sınavı YKS sınav sonuçlarıyla ilgili ayrıntılı bilgiler...

27.07.2020Gündem
AÖF taban puanları ve bölümleri 2020 2 yıllık ve 4 yıllık Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi bölümleri

AÖF taban puanları ve bölümleri 2020! 2 yıllık ve 4 yıllık Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi bölümleri

AÖF taban puanları, YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından yoğun ilgi görüyor. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi bölümleri üniversiteye kayıt yaptırmak isteyen adaylar tarafından merak ediliyor. Önlisans programlarını tercih edebilmek için ilgili Temel Yeterlilik Testi (TYT) puan türünde en az 150 puan almak, lisans programlarını tercih edebilmek için ilgili Alan Yeterlilik Testi (AYT) puan türünde en az 170 puan almak gerekiyor. İşte detaylar..

27.07.2020Eğitim
İşte bu senenin YKS şampiyonları

İşte bu senenin YKS şampiyonları

Üniversite adaylarının merakla beklediği gün geldi ve ÖSYM, 2020 YKS sonuçlarını açıkladı. Bu sene Türkiye’nin farklı illerinden 15 birinci çıktı. TYT, AYT ve YDT'te beşer aday 500 tam puan alarak birinciliği paylaştı. İşte bu senenin şampiyonları:

27.07.2020Eğitim
YKS Türkiye birincisi Kağan Özdemir İnandım ve başardım

YKS Türkiye birincisi Kağan Özdemir İnandım ve başardım

YÜKSEKÖĞRETİM Kurumları Sınavı'nın (YKS) ardından öğrencilerin heyecanla beklediği sonuçlar açıklandı. Nevşehir'deki özel bir okulda fen lisesi öğrencisi olan Hüseyin Kağan Özdemir (18), Temel Yeterlilik Testi'nde (TYT), 500 tam puanla Türkiye birinciliğini elde etti. Hayalinin Tıp Fakültesi'nde okumak olduğunu belirten Özdemir, Kendime inanmayı bırakırsam, kaybedeceğimi biliyordum. Hep inandım ve başardım dedi. Binlerce öğrencinin ter döktüğü YKS sonuçları açıklandı. Nevşehir'deki özel bir kolejde eğitim gören Fen Lisesi öğrencisi Hüseyin Kağan Özdemir, TYT alanında 500 tam puanla Türkiye birinciliğini elde eden 5 kişiden biri oldu. 120 sorudan sadece bir Türkçe sorusunu yanlış cevaplayan Özdemir, sınav sonrasında soruları incelediği zaman iyi bir sonuç beklediğini, ancak Türkiye birinciliğinin kendisi için güzel bir sürpriz olduğunu söyledi. Öğretmen ailenin iki çocuğundan biri olan Hüseyin Kağan Özdemir, başarısında emeği geçen başta ailesi ve öğretmenleri olmak üzere herkese teşekkür etti. Sınav sonuçlarını, akraba ziyaretleri yapmak için geldiği Bursa'da öğrendiğini belirten Hüseyin Kağan Özdemir, Sınav çok güzel geçti ama benim için stresliydi. Ama içimden de bu kadar iyi yapacağım geliyordu. Sonuçlar açıklandığın çok sevindim. 119 net yaptım. 1 yanlış yapmışım. 5 kişi birinci olduk. Benimle birlikte herkes 1 soru yanlış yapmış sanırım. Ben birinci olmayı düşünüyordum. Onun için full çekmem gerektiğini biliyordum. Ama 1 yanlışla da 1'inci olunuyormuş. Soruyu hatırlamıyorum ama Türkçeden 1 yanlışım var. Sonuçlar açıklandı hemen bakalım diye sabah ailem uyandırdı. Sonuçları görür görmez çok sevindim. Sonra ilk anneme sarıldığımı hatırlıyorum. Daha sonra yakınlarım, arkadaşlarım ve öğretmenlerim aramaya başladığında 1'inciliğin ne kadar değerli olduğunu görmüş oldum dedi.

27.07.2020Haber
TYT birincisi Kağan Özdemir: İnandım ve başardım

TYT birincisi Kağan Özdemir: İnandım ve başardım

Nevşehir’deki özel bir okulda fen lisesi öğrencisi olan Hüseyin Kağan Özdemir (18), Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT), 500 tam puanla Türkiye birinciliğini elde etti. Hayalinin tıp fakültesinde okumak olduğunu belirten Özdemir, "Kendime inanmayı bırakırsam, kaybedeceğimi biliyordum. Hep inandım ve başardım" dedi.

27.07.2020Eğitim
YKS sonuçları açıklandı: Ortalamalar yükseldi

YKS sonuçları açıklandı: Ortalamalar yükseldi

Üniversite adaylarının sabırsızlıkla beklediği Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) sonuçları açıklandı. Uzmanlara göre, sınavın kolay olması sıralamalara yansıdı.

27.07.2020Eğitim
ÖSYM sınav sonuçları YKS sorgulama ekranı TYT AYT YKS 2020 Türkiye birincileri ve baraj puanı bilgileri

ÖSYM sınav sonuçları YKS sorgulama ekranı! TYT AYT YKS 2020 Türkiye birincileri ve baraj puanı bilgileri

ÖSYM tarafından açıklanan YKS sonuçları, 27 Temmuz 2020 Pazartesi günü yüz binlerce adayın gündemindeki konu oldu. Hayallerindeki Lisans ve Ön Lisans bölümlerini tercih edebilmek için TYT, AYT ve YDT oturumlarına katılan öğrenciler, 2020 YKS sonuçları çerçevesinde girdikleri oturumlar için puan bilgilerini edinebilecek. YKS sonuçları ile başarı sıralaması hakkında da bilgi sahibi olacak olan pek çok aday, buna göre tıp, mühendislik, öğretmenlik gibi branşlarda tercih yapıp yapamayacağı fikrine sahip olacak. İşte, YKS 2020 sonuçları çerçevesinde TYT AYT baraj puanı bilgileri, tercih süreci ve YKS birincileri hakkında bazı bilgiler

27.07.2020Gündem
TYT birincisi Gürkan İnal: Çok şaşırdım

TYT birincisi Gürkan İnal: Çok şaşırdım

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Temel Yeterlilik Testi (TYT) birincilerinden biri TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi’nden Gürkan İnal oldu. TYT sınavından 500 tam puan alan Gürkan İnal, bu kadar yüksek bir derece beklemediğini söyledi.

27.07.2020Eğitim
YKS’de sayısal veriler... Adayların yüzde 77’si barajı geçti

YKS’de sayısal veriler... Adayların yüzde 77’si barajı geçti

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile ilgili sayısal verileri Twitter üzerinden paylaştı.

27.07.2020Eğitim
YKS birincilerinin illeri açıklandı

YKS birincilerinin illeri açıklandı

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, bu sabah açıklanan YKS-2020 sonuçlarının ardından sosyal medya hesabından bir paylaşım yaparak YKS birincilerinin hangi illerden çıktığını kamuoyuna duyurdu.

27.07.2020Eğitim
Son dakika... YKS sonuçları açıklandı

Son dakika... YKS sonuçları açıklandı

YKS sonuçları ÖSYM tarafından sabah saatlerinde erişime açıldı. YKS 2020 kapsamında YDT, TYT ve AYT sonuçları bilgilerini Aday İşlemleri Sayfası (AİS) aracılığıyla duyuran ÖSYM, YKS sonuçları sonrasında tercih aşaması için güncel kılavuz bilgilerini yayımlayacak. Açıklanan son bilgilere göre 6 Ağustos tarihinde başlayacak olan YKS 2020 tercih süreci, internet ortamında yürütülecek ve 14 Ağustos'a kadar sürecek. YKS sonuçları bilgisi çerçevesinde yapılacak olan tercihler, baraj puanını geçen her aday tarafından değerlendirilebilecek. İşte, YDT, AYT ve TYT bilgilerinin yer aldığı YKS 2020 sonuçları, baraj puanı ve tercih süreci hakkında detaylı bilgiler

27.07.2020Haber
YKS kılavuzu yayınlandı... Tercihler 6-14 Ağustosta

YKS kılavuzu yayınlandı... Tercihler 6-14 Ağustos'ta

ÖSYM, 2020-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Ön Bilgi Kılavuzunu yayımladı.

21.07.2020Eğitim
Üniversite kontenjanları belli oldu

Üniversite kontenjanları belli oldu

YÖK, 2020 üniversite kontenjanlarını belirledi. Buna göre, üniversitelerin örgün eğitim programları için 835 bin 383 kontenjan belirlendi. Tıp programında belirlenen kontenjan 16 bin 448, mühendislikte 71 bin 244, hukuk programlarında ise 16 bin 327 oldu.

21.07.2020Eğitim
Son dakika haberi: YÖKten flaş açıklama... Kontenjanlar belirlendi

Son dakika haberi: YÖK'ten flaş açıklama... Kontenjanlar belirlendi

Son dakika haberi... Yükseköğretim Kurulunca, üniversitelerin örgün eğitim programları için 835 bin 383 kontenjan belirlendi. Tıp programında belirlenen kontenjan 16 bin 448, mühendislikte 71 bin 244, hukuk programlarında ise 16 bin 327 oldu.

21.07.2020Gündem
YKS sonuçları ne zaman açıklanıyor YKS 2020 sonuçları ile ilgili ÖSYM tarih verdi

YKS sonuçları ne zaman açıklanıyor? YKS 2020 sonuçları ile ilgili ÖSYM tarih verdi

YKS sonuçları için heyecan giderek artıyor. YKS 2020 yılında üç oturum şeklinde gerçekleştirildi. TYT, AYT ve YDT oturumları 27 Haziran ve 28 Haziran'da yapıldı. Sınava giren adaylar heyecanla kaç puan aldıklarını öğrenmek istiyorlar. ÖSYM tarafından YKS sonuçlarının açıklanacağı tarih duyuruldu. Sonuçların açıklanmasının ardından, üniversite tercih işlemleri başlayacak. Peki, YKS sonuçları ne zaman açıklanıyor?İşte 2020 üniversite sınavı sonuç tarihi...

17.07.2020Eğitim
YKS sonuçları ne zaman açıklanacak YKS sonuçları ile ilgili ÖSYM tarih verdi

YKS sonuçları ne zaman açıklanacak? YKS sonuçları ile ilgili ÖSYM tarih verdi

YKS sonuçlarının ne zaman açıklanacağı araştırılan konular arasında yerini aldı. TYT, AYT ve YDT 2020 yılında 27 Haziran ve 28 Haziran'da düzenlendi. Sınava giren adaylar heyecanla sonuç açıklamasını beklemeye başladılar. ÖSYM yayımladığı duyuruda sonuçların ne zaman açıklanacağını duyurdu ve temmuz ayına işaret etti. İşte 2020 YKS sonuçlarının açıklanacağı tarih ile ilgili detaylar...

16.07.2020Gündem
YKS sonuçları ne zaman açıklanacak YKS 2020 sonuçları için heyecanlı bekleyiş

YKS sonuçları ne zaman açıklanacak? YKS 2020 sonuçları için heyecanlı bekleyiş

YKS 2020 yılında 27 Haziran ve 28 Haziran'da gerçekleştirildi. YKS sonuçlarının ne zaman açıklanacağı araştırılıyor. TYT, AYT, YDT olmak üzere üç oturum şeklinde yapılan üniversite sınavında adaylar kendi alanlarına uygun olan oturumlara girdiler. Sınavın soruları ve cevapları tüm oturumların tamamlanmasının ardından 28 Temmuz'da erişime açıldı. ÖSYM yayımlandığı duyuruda sonuçların ne zaman açıklanacağını bildiri. İşte 2020 YKS sonuç tarihi...

14.07.2020Gündem
2020 YKS tercihleri ne zaman başlayacak Gözler ÖSYMde

2020 YKS tercihleri ne zaman başlayacak? Gözler ÖSYM'de

Yaklaşık iki buçuk milyon adayın katılım sağladığı 2020-YKS'nin sonuçları henüz açıklanmamışken, üniversiteli adayları ÖSYM'nin tercih başvurularını ne zaman almaya başlayacağını sorguluyor. Bu kapsamda bilgi edinmek isteyen adaylar, ÖSYM'nin açıklamalarını araştırıyor. Peki, 2020 YKS tercihleri ne zaman başlayacak?

10.07.2020Gündem
Üniversite sınav sonuçları ne zaman açıklanacak

Üniversite sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (202-YKS) adı altında Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Temel Yeterlilik Testini (TYT) gerçekleştiren ÖSYM, sınav sonuçlarını değerlendirmeyi tamamladıktan sonra erişime açacak. Hayallerindeki üniversiteye yerleşmek isteyen yüz binlerce kişinin katılım sağladığı YKS oturumları için şimdi sonuç tarihi bekleniyor. Peki, üniversite sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? TYT AYT 2020 ne zaman açıklanacak?

9.07.2020Gündem
Mabel Matiz: ‘Hayretle izliyorum’

Mabel Matiz: ‘Hayretle izliyorum’

YKS-2020’nin TYT oturumunda Türkçe soruları arasında Mabel Matiz’in ‘Fırtınadayım’ şarkısının sözlerinin yer alması üzerine, şarkıcının cinsel kimliği üzerinden tartışma başlamıştı.

5.07.2020Gündem
Sınavdan erken çıkarılan öğrencilere puan formülü

Sınavdan erken çıkarılan öğrencilere puan formülü

ÖSYM, YKS’nin ilk bölümü olan Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) 12 öğrencinin sınavdan 30 dakika erken çıkarılması ile ilgili formül arayışında. ÖSYM ya bu adaylara yeniden sınav yapacak ya da ek puan verecek. Ek puan vermek de tüm sıralamayı değiştirmek demek.

4.07.2020Eğitim
YKS’de Mabel Matiz incelemesi

YKS’de Mabel Matiz incelemesi

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) 27 Haziran’da yapılan Temel Yeterlilik Testi’nde çıkan Mabel Matiz sorusu inceleme konusu oldu.

4.07.2020Eğitim
YKS 2020 ne zaman açıklanacak YKS sonuçları için gözler ÖSYMde

YKS 2020 ne zaman açıklanacak? YKS sonuçları için gözler ÖSYM'de

YKS sonuçları için gözler ÖSYM'ye çevrildi. 27 Haziran ve 28 Haziran tarihlerinde üç oturum şeklinde düzenlenen üniversite sınavına giren adaylar YKS sonuçlarını heyecanla bekliyorlar. ÖSYM tarafından yapılan açıklamada sonuçların temmuz ayında erişime açılacağı duyuruldu ve tarih yayımlandı. TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylar, TYT puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edebilecekler. İşte sonuç açıklanma tarihi....

3.07.2020Gündem
YKS 2020 ne zaman açıklanacak YKS sonuçları için gözler ÖSYMde

YKS 2020 ne zaman açıklanacak? YKS sonuçları için gözler ÖSYM'de

YKS (TYT, AYT, YDYT) sonuçlarının ne zaman açıklanacağı araştırılan konular arasında yerini aldı. YKS 2020 yılında 27 Haziran Cumartesi ve 28 Haziran Pazar günlerinde yapıldı. Sınava giren adaylar heyecanla sonuç açıklamasını beklemeye başladılar. ÖSYM tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada sonuçların açıklanacağı tarih belli oldu. İşte 2020 YKS sonuçlarının açıklanacağı tarih...

1.07.2020Gündem
YKS soruları ve cevapları TYT, AYT ve YDT cevap anahtarı linkleri.. İşte ÖSYM tarafından yayınlanan 2020 YKS soru kitapçıkları

YKS soruları ve cevapları TYT, AYT ve YDT cevap anahtarı linkleri.. İşte ÖSYM tarafından yayınlanan 2020 YKS soru kitapçıkları

'YKS soruları ve cevap anahtarı' söz konusu sınavın geride kalmasının ardından öğrencilerin gündemine geldi. Adaylar üniversiteye giriş kapsamında uygulanan YKS'nin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi'ni (TYT) 27 haziran'da, ikinci oturumu Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ile üçüncü ve son oturum Yabancı Dil Testi (YDT) sorularını 28 Haziran'da cevapladı. ÖSYM'den yapılan son dakika açıklama sonrası YKS soru ve cevap anahtarı erişime açıldı. İşte, 2020 YKS cevap anahtarı görüntüleme sayfası.

1.07.2020Gündem
YKS puan hesaplama nasıl yapılır TYT AYT YKS 2020 soruları ve cevap anahtarı

YKS puan hesaplama nasıl yapılır? TYT AYT YKS 2020 soruları ve cevap anahtarı

YKS soruları ve cevap anahtarı aracılığıyla dahil oldukları TYT, AYT ve YDT oturumlarındaki cevaplarını gözden geçirmek isteyen binlerce üniversite adayı, ÖSYM'nin yayımladığı PDF dosyası aracılığıyla bu işlemleri kolayca gerçekleştirebiliyor. YKS puan hesaplama işlemini YKS soruları ve cevap anahtarı incelemesinin ardından netlerini öğrenerek gerçekleştirebilecek olan öğrenciler, buna göre sonuçlar açıklanmadan puan tahmininde bulunabilecek. İşte, YKS soruları cevap anahtarı ve puan hesaplama hakkında detaylı bilgiler

1.07.2020Eğitim
YKS soruları ve cevap anahtarını (Türkçe, matematik, fen bilgisi...) ÖSYM açıkladı - TYT, AYT, YDT 2020 soruları ve cevaplarını görüntüle...

YKS soruları ve cevap anahtarını (Türkçe, matematik, fen bilgisi...) ÖSYM açıkladı - TYT, AYT, YDT 2020 soruları ve cevaplarını görüntüle...

YKS soruları ve cevap anahtarı söz konusu sınavın ardından, ÖSYM'nin yayınladığı '2020-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2020-YKS) Oturumları Temel Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları ' olarak erişime açıldı. TYT, AYT, YDT soru ve cevapları PDF dosyası olarak hizmete sunuldu. Üniversite adayları erişime açılan soru-cevapları inceleyerek netlerini hesaplayıp alacakları puanı hesaplamaya çalışıyor. İşte YKS 2020 (TYT, AYT, YDT) soruları ve cevaplarını görüntüleme sayfası...

29.06.2020Gündem
YKS 2020 sonuçları ne zaman açıklanacak ÖSYM YKS (TYT, AYT, YDT) sonuçları için tarih verdi

YKS 2020 sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM YKS (TYT, AYT, YDT) sonuçları için tarih verdi

YKS sonuçlarının ne zaman açıklanacağı araştırılıyor. YKS 2020 yılında 27 Haziran ve 28 Haziran'da yapıldı. TYT'nin ardından 28 Haziran'da AYT yapıldı. Son oturum YDT ile YKS sona erdi. Sınava giren adaylar heyecanla kaç puan alacaklarını öğrenmek istiyorlar. Sonuçların açıklanmasının ardından ise tercih heyecanı başlayacak. İşte YKS sonuçlarının açıklanacağı tarih...

29.06.2020Gündem
YKSde 12 öğrencinin 30 dakika erken çıkarıldığı iddiasına ÖSYMden inceleme

YKS'de 12 öğrencinin 30 dakika erken çıkarıldığı iddiasına ÖSYM'den inceleme

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), Küçükçekmece'deki Eşref Bitlis Anadolu Lisesi'nde 12 öğrencinin sınavdan 30 dakika erken çıkarıldığı iddiasıyla ilgili inceleme başlattı.

29.06.2020Haber
12 öğrencinin sınavdan erken çıkarıldığı iddiasına inceleme

12 öğrencinin sınavdan erken çıkarıldığı iddiasına inceleme

ÖLÇME, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), Küçükçekmece’deki Eşref Bitlis Anadolu Lisesi’nde 12 öğrencinin sınavdan 30 dakika erken çıkarıldığı iddiasıyla ilgili inceleme başlattı.

29.06.2020Eğitim
YKSde 12 öğrencinin 30 dakika erken çıkarıldığı iddiasına ÖSYMden inceleme

YKS'de 12 öğrencinin 30 dakika erken çıkarıldığı iddiasına ÖSYM'den inceleme

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), Küçükçekmece'deki Eşref Bitlis Anadolu Lisesi'nde 12 öğrencinin sınavdan 30 dakika erken çıkarıldığı iddiasıyla ilgili inceleme başlattı.

29.06.2020Gündem
27-28 Haziran YKS soruları ve cevap anahtarı yayınlandı - İşte TYT, AYT ve YDT (2020 YKS) soruları ve cevapları görüntüleme...

27-28 Haziran YKS soruları ve cevap anahtarı yayınlandı - İşte TYT, AYT ve YDT (2020 YKS) soruları ve cevapları görüntüleme...

YKS soruları ve cevap anahtarı üç oturumun tamamlanması ardından erişime açıldı. Yerleştirme yapılan lisans programlarını tercih edebilmek için ilgili puan türünde uygulanan 180 baraj puanı da bu yıl ile sınırlı kalmak şartıyla 170'e çekilmişti. Temel Yeterlilik Testi (TYT), Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT) oturumlarına katılan öğrenciler, YKS soruları ve cevaplarını ÖSYM'nin resmi sayfası üzerinden görüntüleyip netlerini hesaplayabiliyor.İşte YKS soru ve cevap anahtarı ekranı...

29.06.2020Gündem
YKS puan hesaplama 2020: YKS (TYT, AYT, YDT) puan hesaplama nasıl yapılır

YKS puan hesaplama 2020: YKS (TYT, AYT, YDT) puan hesaplama nasıl yapılır?

YKS puan hesaplama işleminin nasıl yapılacağı yoğun ilgi görüyor. Üniversite sınavı bu yıl 27 Haziran ve 28 Haziran'da gerçekleştirildi. Sınava giren adaylar heyecanla sonuç açıklamasını beklemeye başladılar. Sonuçlar 28 Temmuz'da açıklanacak. Adaylar bu tarihe kadar tahmini puanlarını hesaplamak istiyorlar. Peki YKS puan hesaplama nasıl yapılır? İşte ÖSYM tarafından yayımlanan kılavuza göre puan hesaplama ile ilgili bilgiler...

29.06.2020Gündem
YKS maratonu bitti, geçmiş olsun gençler

YKS maratonu bitti, geçmiş olsun gençler

Yaklaşık 2.5 milyon öğrencinin girdiği üniversite sınavı maratonu sona erdi. Sınav öncesi okul kapılarında heyecan ve telaş vardı. Koronavirüse karşı maske-siperlik-dezenfektanlı önlemler alındı. Geç kalan öğrencileri sınava polisler yetiştirdi, bazıları 1 dakikayla üniversite hayalini kaçırdı.

29.06.2020Gündem
YKS soru ve cevapları yayımlandı

YKS soru ve cevapları yayımlandı

27-28 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilen Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2020-YKS) oturumları temel soru kitapçıkları ve cevap anahtarları açıklandı.

28.06.2020Eğitim

Yazar Sonuçları

YKS sonuçlarıyla ilgili merak edilenler

Öğrencilerin heyecanla beklediği YKS sonuçları açıklandı. TYT, AYT ve YDT olmak üzere üç farklı oturum şeklinde gerçekleştirilen YKS’de her oturumdan beşer birinci çıktı. Hatırlanacağı gibi Haziran ayında yapılan sınavdan çıkan öğrencilerin sınavla ilgili yorumları TYT’de özellikle Türkçe sorularında çok zaman harcadıkları ve zorlandıkları, matematik sorularının bir kısmını görmeye zamanları kalmadığı, AYT oturumunu ise TYT’ye nazaran daha rahat çözdükleri şeklindeydi.

29.07.2020

Sınavdan erken çıkarılan öğrencilere puan formülü

ÖSYM, YKS’nin ilk bölümü olan Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) 12 öğrencinin sınavdan 30 dakika erken çıkarılması ile ilgili formül arayışında. ÖSYM ya bu adaylara yeniden sınav yapacak ya da ek puan verecek. Ek puan vermek de tüm sıralamayı değiştirmek demek.

4.07.2020

Arabalı konser, YKS, Hediyeler ve diğer güzel şeyler...

Bu haftaki yazının yolculuğu geçen cuma başladı. Kenan Doğulu’nun İstanbul’daki ilk arabalı konserini gerçekleştirdiği ana tanıklık etmesem olmazdı. Bu konser “yeni normal” olarak adlandırılan dönemin ilk etkinliği olması açısından da önemliydi.

2.07.2020