EKSTRA
MENÜ
Arşiv

Tutuklu Gazeteciler

Tutuklu Gazeteciler ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Tutuklu Gazeteciler haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.939 Tutuklu Gazeteciler haberi bulunmuştur.

Tutuklu Gazeteciler Haberleri

Dünya gazeteleri gelecek, İstanbul rekor kıracak

Dünya gazeteleri gelecek, İstanbul rekor kıracak

Başarılı geçen Eurovision’dan sonra İstanbul bir uluslararası organizasyona daha hazırlanıyor. Dünya Gazeteler Birliği’nin (WAN) 29 Mayıs’ta başlayacak Kongresi’ne dünyanın en büyük gazete ve dergilerinden 1400 temsilci bekleniyor. Rakam 1320’yi aşarsa İstanbul Kongresi ‘katılım rekoru’ kıracak.

19.05.2004Ekonomi
WAN’dan 4 ülkeye ‘basına saldırı’ kınaması

WAN’dan 4 ülkeye ‘basına saldırı’ kınaması

Dünya Gazeteler Birliği (World Association of Newspapers-WAN), İstanbul’da 45 üyenin katılımıyla gerçekleşen yönetim kurulu toplantısında, basın özgürlüğünün ihlal edildiği Küba, Zimbabwe, Burma ve Venezüella’ya yönelik birer kınama metni yayınladı.

29.05.2004Ekonomi
Cezmi Ersöz beraat etti

Cezmi Ersöz beraat etti

Leman Dergisi’nde yayınlanan "Askerliğin Dönüşü Güzeldir" yazısında halkı askerlikten soğuttuğu iddiasıyla üç yıla kadar hapis istemiyle yargılanan Cezmi Ersöz beraat etti.

30.10.2008Gündem
Ergenekon tutuklusu gazetecilere destek açıklaması

Ergenekon tutuklusu gazetecilere destek açıklaması

Ergenekon davasının bugün görülecek duruşmasında aralarında gazetecilerin de bulunduğu tutuklu sanıkların tahliye talepleri görüşülecek. Bu arada Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin de aralarında bulunduğu bazı basın meslek örgütleri, Ergenekon davaları kapsamında yargılanan gazetecilere destek vermek amacıyla Silivri Ceza İnfaz Kurumu Yerleşkesi’nde ortak basın açıklaması yaptı.

20.08.2010Gündem
Gazeteciler serbest kalsın

Gazeteciler serbest kalsın

ULUSLARARASI Gazeteciler Federasyonu’nun bir parçası ve Avrupa’nın sektöründe en büyük meslek örgütü olarak 30’dan fazla ülkede 260 bin gazeteciyi temsil eden Brüksel merkezli Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ), Türk gazeteciler için ayağa kalktı.

5.11.2010Gündem
Ergenekondaki gazetecilerin bayrama özgür girmelerini istiyoruz

'Ergenekon'daki gazetecilerin bayrama özgür girmelerini istiyoruz'

Emekli Orgeneraller Hurşit Tolon ve Şener Eruygur’un sanıkları arasında yer aldığı İkinci Ergenekon Davası’nın 95’inci duruşmasında sanık ve avukatlarının talepleri alınıyor. Duruşmayı Gazetecilere Özgürlük Platformu (GÖP) adına aralarında Dönem Başkanı Oktay Ekşi, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Atilla Serter’in de bulunduğu bir grup, gazeteci tutuklu gazeteciler Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan’a destek olmak için izledi.

11.11.2010Gündem
Destek ziyareti

Destek ziyareti

Gazeteciler Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan’ın da yargılandığı 2. Ergenekon Davası’na dün İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

11.11.2010Gündem
3 gazeteci beraat etti

3 gazeteci beraat etti

“Terör örgütü propagandası yapmak” ve “terör örgütü açıklamalarını yayınlamak” suçlarından haklarında 2,5 ila 7,5'ar yıl arasında değişen hapis cezası istenen Günlük Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Filiz Koçali ile gazeteciler Ziya Çiçekçi ve Ramazan Pekgöz'ün beraatına karar verildi.

23.11.2010Gündem
Tutuklu gazeteciye özgürlük

Tutuklu gazeteciye özgürlük

TÜRKİYE Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel, dün, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” nedeniyle basın toplantısı düzenledi.

10.01.2011Gündem
Merkel’in sözleri çok üzücü

Merkel’in sözleri çok üzücü

Cumhurbaşkanı Gül, Almanya Başbakanı Merkel’in Kıbrıs konusunda Türkiye’yi çözümsüzlükle suçlayan konuşması için “AB’nin lokomotifi bir ülkenin bu açıklamaları yaparken, daha dikkatli ve yapıcı olmasını beklerdim” dedi.

14.01.2011Gündem
Balbay’a duruşma desteği

Balbay’a duruşma desteği

Emekli Orgeneraller Hurşit Tolon ve Şener Eruygur’un sanıkları arasında yer aldığı İkinci Ergenekon Davası’nın Silivri’deki İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün 99’uncu oturum yapıldı.

21.01.2011Gündem
Bakan Bağış: Fişi çeken taraf olmayacağız

Bakan Bağış: Fişi çeken taraf olmayacağız

DEVLET Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyelik yolunda gerçekleştirdiği reform sürecinde attığı adımların takdire şayan olduğunu belirterek, "Ancak yapılan tüm özverili çalışmalara, kararlılığımıza rağmen, AB’den aynı kararlılığı göremiyoruz. Türkiye bu çifte standarda boyun eğmeyecektir. Avrupa Birliği sürecinde masadan kalkan taraf Türkiye olmayacak. Fişi çeken taraf Türkiye olmayacak" dedi.

21.02.2011Gündem
Seks kasetleri ortaya çıkıyor

Seks kasetleri ortaya çıkıyor

Başbakan Erdoğan, dünkü grup konuşmasında gazetecilerin tutuklanmasının düşünceyle, kitapla ilgili olmadığını belirterek, şöyle dedi: “Bakıyorsunuz ya Ergenekon’la, ya anayasal düzeni değiştirmekle ilişkisi var, ya terör örgütüne üye olmakla ilintili. Görüyorsunuz çeşitli seks kasetleri, vesaire ortaya çıkıyor.”

15.03.2011Gündem
Gazeteciler Ankarada eylemde

Gazeteciler Ankara'da eylemde

Gazetecilere Özgürlük Platformu’nun, Ankara’da “cezaevlerindeki gazetecilerin özgür bırakılması” ile “basın ve ifade özgürlüğünü kısıtlayan yasa hükümlerinin değiştirilmesi” talebiyle düzenlediği “Gazetecilere Özgürlük” yürüyüşüne çok sayıda kişi katıldı.

19.03.2011Gündem
İyi çocuk olmayız

İyi çocuk olmayız

Cezaevindeki meslektaşlarının bırakılmasını isteyen gazeteciler dün de eylemdeydi. “Gazetecilere Özgürlük” yürüyüşü için Ankara Kolej Meydanı’nda toplanan ve “İyi çocuk olmayacağız, kral çıplak diyeceğiz” yazılı dövizler taşıyan haberciler, “Kitabım, kalemim onurumdur”, “Çeteciler dışarıda, gazeteciler içeride” sloganlarıyla Kızılay’a yürüdü. İstanbul’da ise meslektaşları, gazeteci Ahmet Şık’a destek için çektikleri fotoğrafları Silivri Cezaevi’ne postaladı.

19.03.2011Gündem
Kılıçdaroğlu sanatçılarla biraraya geldi

Kılıçdaroğlu sanatçılarla biraraya geldi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, toplumu ileri çeken güç ve dinamiğin sanatçılar olduğunu belirterek, “Onların beyni gerçekten çok ileridedir ama onların beynine çoğu kez politikacılar tahammül edemez. Tahammül edemeyenler çağının gerisinde kalanlardır. Tahammül edenler ise onları ödüllendirirler ve toplumun daha iyi noktalarına taşırlar. Biz bunu yapmak istiyoruz” dedi.

3.04.2011Gündem
Türkiye açık ara birinci

Türkiye açık ara birinci

Uluslararası Basın Enstitüsü'nün (IPI), Türkiye'deki "basın özgürlüğü" ile ilgili yayımladığı basın açıklamasına göre, Türkiye, 57 tutuklu gazeteci ile Çin ve İran'ı geride bırakarak, 1 numaraya oturdu.

8.04.2011Gündem
ABD Büyükelçisinden açıklamalar

ABD Büyükelçisi'nden açıklamalar

''Türkiye'de gazetecilerin tutuklanmasını anlamakta zorlanıyoruz'' dediği için Başbakan Erdoğan tarafından ''Acemi elçi'' sözleriyle eleştirilen ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ricciardone ''Amatörüm ama tarih konusunda'' dedi. Diplomasi muhabirleriyle buluşan Büyükelçi'nin en sevdiği yemek de ortaya çıktı: İmambayıldı...

13.04.2011Gündem
Turşu polemiğinde son gelişme

Turşu polemiğinde son gelişme

Türkiye'deki basın özgürlüğüyle ilgili eleştirisini "Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu" diyerek dile getiren ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone'den ilginç bir hamle daha geldi. Büyükelçiliğin resmi internet sitesinin anasayfasına "Türkiye'de basın özgürlüğü geriledi" başlıklı bir haber konuldu.

16.04.2011Gündem
Şık ve Şener’e özgürlük istedi

Şık ve Şener’e özgürlük istedi

İspanyol asıllı Fransız müzisyen Manu Chao, önceki akşam Babylon’da verdiği konserde Ahmet Şık ile Nedim Şener’e özgürlük çağrısı yaptı.

19.04.2011Kelebek
Şık ve Şener’e özgürlük istedi

Şık ve Şener’e özgürlük istedi

İspanyol asıllı Fransız müzisyen Manu Chao, önceki akşam Babylon’da verdiği konserde Ahmet Şık ile Nedim Şener’e özgürlük çağrısı yaptı.

20.04.2011Kelebek
Efsane ‘Cin Ali’ye karşı

Efsane ‘Cin Ali’ye karşı

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, tüm Türkiye’de şenlik havasında kutlandı. Taksim Meydanı’nda toplanan binlerce emekçi, 34 yıl aradan sonra AKM’ye çekilen “zincirlerini kıran işçi” pankartıyla coştu. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, istifaya çağırıldı.

1.05.2011Gündem
Bahçeli’den eşkenar üçgen formülü

Bahçeli’den eşkenar üçgen formülü

CNN Türk’te canlı yayınlanan Liderler Zirvesi programına katılan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin meclis dışında bırakılması yönündeki öngörülere, ‘eşkenar üçgen’ formülüyle yanıt verdi. Bahçeli, “-“MHP’nin şu andaki ortamda etkisizleştirilmesi, itibarsızlaştırılması ve meclis dışında kalması gerekiyor bunlara göre. Bunu bir eşkenar üçgen olarak tanımlıyorum şu an için. Bir köşede Sayın Başbakan, öbür köşesinde Fethullah Gülen, öbür köşesinde ise İmralı’da yatan. Bu kadar açık. Bunu algılamayacak kadar MHP, dilsiz, kör, sağır değil”

21.05.2011Gündem
Onlar 101 gündür içerde...

Onlar 101 gündür içerde...

Gazeteci Ahmet Şık ve Nedim Şener 101 gündür tutuklu. Arkadaşları 18 Haziran Cumartesi günü Taksim'de yürüyüş düzenleyecek.

15.06.2011Gündem
Genel Kurulda olacağız

Genel Kurul'da olacağız

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul'daki seçim sonuçlarının beklentilerinin altında olduğunu belirtti ve ''İstanbul'daki sonuçları masaya yatırmamız gerekiyor'' dedi.

29.06.2011Gündem
Dünya starı milli formayla sahnede

Dünya starı milli formayla sahnede

Efsanevi rock grubu Bon Jovi, İstanbul’da fırtınalar estirdi. Müziği ve sahne performansı ile hayranlarını büyüleyen grubun solisti Jon Bon Jovi, sahnede Türk Milli Takımı forması giyerek jest yaptı. Bon Jovi'den önce sahne alan Türk rock grubu Redd ise tutuklu gazeteciler Nedim Şener ve Ahmet Şık'ı unutmadı.

10.07.2011Gündem
Memnun olduk

Memnun olduk

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile görüşen AB’nin genişlemeden sorumlu yüksek komiseri Füle, CHP’nin yemin ederek Meclis’teki yerini almasından memnuniyet duyduğunu iletti.

13.07.2011Gündem
45 CHP’li vekil Silivri’de

45 CHP’li vekil Silivri’de

CHP’li 45 milletvekili, partilerinden milletvekili seçilen Prof. Dr. Mehmet Haberal ve gazeteci Mustafa Balbay’ın da aralarında bulunduğu Ergenekon sanıklarının davasını izleyip destek verdi.

8.08.2011Gündem
Muharrem İnce: Ergenekon davsasının sonucu belli

Muharrem İnce: 'Ergenekon davsasının sonucu belli'

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, Ergenekon davasına ilişkin, “Bu davanın sonucu belli. Bu davanın bitmeyeceğini, sonuca ulaşmayacağını herkes görecek. Bu davanın sonucu şudur; bu iktidar Apo'ya af çıkarmak istiyor” dedi.

12.08.2011Gündem
Tutuklu gazeteciler Af Örgütü’ne başvurdu

Tutuklu gazeteciler Af Örgütü’ne başvurdu

Ergenekon üyesi oldukları gerekçesiyle tutuklanan gazeteciler Barış Terkoğlu, Coşkun Musluk, Şükrü Doğan Yurdakul, Muhammet Sait Çakır ve Barış Pehlivan, basın ve ifade özgürlüklerinin kısıtlandığını belirterek, avukatları Hüseyin Ersöz aracılığıyla, Uluslararası Af Örgütü’ne başvurarak inceleme yapılmasını ve bir rapor hazırlanmasını istedi.

16.08.2011Gündem
Terör örgütüne yardımdan 15 yıl istendi

Terör örgütüne yardımdan 15 yıl istendi

Ergenekon soruşturması kapsamında odatv’de yapılan aramalara ilişkin eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı ile gazeteciler Ahmet Şık, Nedim Şener ve Soner Yalçın’ın da aralarında bulunduğu 12’si tutuklu 14 şüpheli hakkında düzenlenen iddianame, İstanbul 16’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi.

9.09.2011Gündem

Yazar Sonuçları

'Ortak şehit'

"HÂLÂ tehlikeyi göremediniz mi?" (17.1.2007) demiştik.

MİT Müsteşarı'nın "Ulus devlet tehlikede" biçimindeki sözlerinin ardından bu olayın meydana gelmesi dikkat çekicidir.

19.01.2007

Batı’nın manevi ajanları!

HUKUKUN, adaletin, askerin ve devletin teslim olduğu günlerde yaşıyoruz.

Gizli olması gereken belgeler, bilgiler, iddialar havada uçuşuyor.

28.10.2009

Yine gazeteciye saldırı, yine tehdit

YAŞADIĞI kentteki yolsuzlukların üzerine gittiği için, sokak ortasında öldürülen Güney Marmara’da Yaşam Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni Cihan Hayırsevener’den sonra bu hafta da bir başka yerel gazeteci saldırıya uğradı.

26.12.2009

Bu coşkusuzluk neden?

87 yıl önce bugünlerde Yüce Atatürk, sonsuza dek sürecek bir coşkunun temellerini aralıyor ve artarak sürecek olan gelecek yılların heyecanını da düşlüyordu.

28.10.2010

Türkiye’nin büyük ayıbı

TÜRKİYE Barolar Birliği raporu:

“Son 7 yılda Türkiye cezaevlerindeki tutuklu sayısı yüzde yüz arttı...

7.11.2010

AB karıştı, bu rapor çıktı

“BİZİ aydınlatır mısınız, biz pek bir şey bilmiyoruz”.

8.11.2010

İthal kurbanlıklar caiz mi?

KURBAN pazarlarındaki yerli hayvan satıcıları genel olarak ithal hayvanlarla ilgili şu iddialarda bulunuyorlar:

15.11.2010

İktidar da rahatsız olmaya başladı

Son işaretler, yargıda yaşanan uygulamalardan, iktidar partisinin de giderek rahatsız olmaya başladığını gösteriyor. Üstelik bu zorlamalara hiç de ihtiyaçları yok. Önlerinde, kolaylıkla kazanabilecekleri bir seçim var. Anlaşılan, bu hoyratça gidişin, ilerde dönüp başka iktidarlar tarafından da kendilerine karşı kullanılabileceğini görüyor olmalılar.

10.03.2011

Şifresiz test hizmeti sunuyorum

SEVGİLİ okur, istediğin sorudan başlayabilirsin, kırmızı veya tükenmezkalem bile kullanabilirsin. Allah zihin açıklığı versin...

4.04.2011

Gazeteci tutuklamaları Batı’nın ortak meselesi oldu

“AB, son gazeteci tutuklamalarından, bir kitap taslağına el konulmuş olmasından ve web sitelerinin sıkça kapatılmasından derin kaygı duymaktadır...”

21.04.2011

Tutuklu gazetecilere bir avuç gökyüzü

“ONLARIN cezaevindeki avlularında sadece ‘bir avuç gökyüzü’ var. Sizin avlunuz kaç adım? Sizin gökyüzünüz kaç avuç?”

25.07.2011

Öyle sorulara böyle cevaplar

SORU: En son bir belediye otobüsüne ne zaman bindiniz?

CEVAP: Belediye otobüslerine o kadar çok bindim ki bundan sonra hiç binmesem yine de bir şey kaybetmem.

12.08.2011