EKSTRA
MENÜ

Tutuklu Gazeteciler

Tutuklu Gazeteciler ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Tutuklu Gazeteciler haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.939 Tutuklu Gazeteciler haberi bulunmuştur.

Tutuklu Gazeteciler Haberleri

Tutuklu gazetecilere destek

Tutuklu gazetecilere destek

Amerikan haber ajansı AP, Nobel ödülü sahipleri ve yazarlardan oluşan bir grubun, Türkiye’de hapiste olan 150’ye yakın yazar ve gazeteciyle dayanışma mesajı yayınladığını duyurdu.

27.01.2017Gündem
IPIdan Bozdağa tutuklu gazeteci tepkisi

IPI'dan Bozdağ'a tutuklu gazeteci tepkisi

Viyana merkezli Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI), Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın "Cezaevlerinde salt gazetecilik yaptı diye tutuklu hiçbir kimse yok" sözlerine tepki gösterdi.

13.01.2017Dünya
Aralarında gazetecilerin de olduğu isimlerin malvarlığına el kondu

Aralarında gazetecilerin de olduğu isimlerin malvarlığına el kondu

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan FETÖ silahlı terör örgütü soruşturması kapsamında tutuklanan ve aralarında gazetecilerin de olduğu 54 kişinin tüm malvarlıklarına el kondu.

22.12.2016Gündem
Gazetecilere Silivri engeli

Gazetecilere Silivri engeli

TUTUKLU gazetecilerle dayanışmak amacıyla Silivri Ceza İnfaz Kurumu’nun önünde basın açıklaması yapmak isteyen Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇDG), Basın Enstitüsü Derneği (IPI), Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Dünya Yazarlar Birliği PEN, Haber-Sen, DİSK Basın- İş, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü gibi basın meslek kuruluşu üyeleri ile tutuklu gazetecilerin yakınları, cezaevine ulaşamadan jandarma engeliyle karşılaştı.

10.12.2016Gündem
Tutuklu gazeteciler için Silivri Cezaevinde eylem

Tutuklu gazeteciler için Silivri Cezaevi'nde eylem

Türkiye ve dünyanın önde gelen basın meslek örgütleri, 2017 yılına cezaevinde girecek 146 gazetecinin durumuna dikkat çekmek amacıyla yarın Twitter’da, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nde ise Silivri Cezaevi önünde protesto düzenliyor.

8.12.2016Gündem
Son dakika.. Bozdağdan NATO toplantısında HDPli vekille tartıştı

Son dakika!.. Bozdağ'dan NATO toplantısında HDP'li vekille tartıştı

NATO Parlamenterler Asamblesi'nde konuşan Adalet Bakanı Bozdağ, HDP'li vekillere ayrı bir muamele yapılmasının söz konusu olmadığını söyledi. Bu sırada salonda bulunan HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir ile Bozdağ arasında "istifa" tartışması yaşandı.

19.11.2016Gündem
Tutuklu gazeteciler Silivri Cezaevinde

Tutuklu gazeteciler Silivri Cezaevi'nde

Cumhuriyet gazetesine yönelik operasyonda ‘FETÖ/PDY ve PKK/KCK terör örgütlerine üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek’ iddiasıyla gözaltına alınan isimlerden 9’u için savcılık tutuklama talebiyle mahkemeye sevk etti. Gelen son dakika bilgisine göre, 9 ismin hepsi "silahlı terör örgütüne üye olmamakla beraber örgüt adına faaliyette bulunmak" suçlamasıyla tutuklandı. Nöbetçi İstanbul 9. Sulh Ceza Hakimliği'nin tutuklama gerekçesine göre gazete PKK terör örgütünü masum gibi göstermeye çalıştı, FETÖ ile ilgili haberlerde de 'terör örgütü' ifadesinin kullanılmadığına dikkat çekti. Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, "FETÖ/PDY'den yargılanmaktadır. Böyle bir kişinin etrafında bulunduğu on kişi ile koskoca Cumhuriyet gazetesinin hepsine dahil olması beni kahretmektedir. Suçlamaları reddediyorum" savunması yaptı.9 gazeteci Silivri Cezaevi'ne gönderildi.

5.11.2016Haber
Dünya gazetecileri Türkiye mesaisinde

Dünya gazetecileri Türkiye mesaisinde

150'den fazla ülkede binlerce gazetecinin üye olduğu dünyanın önde gelen 14 basın meslek örgütü, Kadri Gürsel ve Murat Sabuncu başta olmak üzere gözaltına alınan çok sayıda meslektaşlarının serbest bırakılması çağrısı yaparak Ankara'dan "acil toplantı" talebinde bulundu.

2.11.2016Gündem
Avrupa Konseyi Cumhuriyet gazetesine basın özgürlüğü ödülü verecek

Avrupa Konseyi Cumhuriyet gazetesine basın özgürlüğü ödülü verecek

Bu yıl 7-9 Kasım tarihleri arasında Avrupa Konseyi (AK) 5. Dünya Demokrasi Formu programı içinde Cumhuriyet gazetesi ve gazetecilere Basın Özgürlüğü ödülü verilecek.

1.11.2016Gündem
Erdoğan ve Alpaya imzalı destek

Erdoğan ve Alpay'a imzalı destek

Tutuklu yazar Aslı Erdoğan ve dilbilimci Necmiye Alpay’a destek olmak için 33 gazeteci ve yazar vekâleten imza günü düzenledi. Etkinliğe destek veren yazarlar “sadece Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay için değil, bütün tutuklu gazeteci-yazarlar için” dayanışma çağrısında bulundu.

27.10.2016Gündem
Yaverler de dinlensin

Yaverler de dinlensin

TBMM 15 Temmuz Darbe Girişimi’ni Araştırma Komisyonu’nun AK Partili Başkanvekili Selçuk Özdağ, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın darbe girişiminin ardından tutuklanan başyaveri Albay Ali Yazıcı ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın emir subayı Yarbay Levent Türkkan’ın da dinlenmesini önerdi.

21.10.2016Gündem
İmzasız ihbar için genelge

İmzasız ihbar için genelge

Başbakan Yıldırım ve CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu dün AK Parti Genel Merkezi’nde bir araya gelirken en önemli konu KHK’lar ve bu yolla görevden alınan memurlardı. Mağduriyetlerin inceleneceğini belirten Yıldırım, Kılıçdaroğlu’nun talebi üzerine, imzasız ihbar mektuplarının işleme konulmaması için, 12 Eylül’dekine benzer bir genelge yayımlanacağı sözünü verdi.

22.09.2016Gündem
Mağdurların gözü bu görüşmede

Mağdurların gözü bu görüşmede

BAŞBAKAN Binali Yıldırım ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bayram öncesi planladıkları görüşmeyi, önümüzdeki hafta yapmaları bekleniyor.

15.09.2016Gündem
Demokrasiden bahsetmeye hakları yok

Demokrasiden bahsetmeye hakları yok

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yazar, gazeteci ve aydınların gözaltına alınmasına, tutuklanmasına tepki gösterdi.

14.09.2016Gündem
Erdoğanın “AYM kararına saygı duymuyorum” sözleri Meclisi karıştırdı

Erdoğan'ın “AYM kararına saygı duymuyorum” sözleri Meclis'i karıştırdı 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın tutuklu gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül'ün tahliyeleri ile verdiği kararla ilgili olarak "Anayasa Mahkemesi'nin vermiş olduğu karara uymuyorum, saygı da duymuyorum" sözleri Meclis Genel Kurulu'nu karıştırdı.

28.02.2016Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan Atatürk Havalimanında açıklamalarda bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan Atatürk Havalimanı'nda açıklamalarda bulundu

CumhurbaşkanıErdoğan, Fildişi Sahili'ne yapacağı resmi ziyaret öncesi AtatürkHavalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. CumhurbaşkanıErdoğan, Anayasa Mahkemesi'nin tutuklu gazeteciler Can Dündar ve ErdemGül için verdiği tahliye kararını değerlendirerek, "Ben AnayasaMahkemesi'nin vermiş olduğu karara sadece sessiz kalırım o kadar ama onukabul etmek durumunda değilim. Bunu çok açık net söyleyeyim ve verdiğikarara da uymuyorum, saygı da duymuyorum" dedi.

28.02.2016Haber
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Karara uymuyorum, saygı da duymuyorum

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Karara uymuyorum, saygı da duymuyorum'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fildişi Sahili'ne yapacağı resmi ziyaret öncesi Atatürk Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anayasa Mahkemesi'nin tutuklu gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül için verdiği tahliye kararını değerlendirerek, "Ben Anayasa Mahkemesi'nin vermiş olduğu karara sadece sessiz kalırım o kadar ama onu kabul etmek durumunda değilim. Bunu çok açık net söyleyeyim ve verdiği karara da uymuyorum, saygı da duymuyorum" dedi.

28.02.2016Gündem
Onlar başları dik çıktılar

Onlar başları dik çıktılar

Tutuklu gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül'ün serbest bırakılmalarının ardından Hürriyet Daily News Genel Yayın Yönetmeni Murat Yetkin, Radikal'de şu yazıyı kaleme aldı:

26.02.2016Gündem
Erdem Gül tahliye sonrası açıklama yaptı

Erdem Gül tahliye sonrası açıklama yaptı

92 gündür Silivri Cezaevi'nde yatan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül, saat 03.15'de Silivri Cezaevi'nden tahliye edildi.Silivri Cezaevi önünde açıklama yapan Erdem Gül,  "Bizim açımızdan bir hatırlatma yapacağım, Ahmet Kaya hatırlatması yapacağım. 'Keşke olmasaydı hatırlıyorsunuz. Bu da bir 'keşke olmasaydı' hikayesi. Keşkeleri devam ettirirsek, Anayasa Mahkemesi'ne sadece kişisel değil, Türkiye'deki demokrasi, özgürlükler, her türlü özgürlüğün önündeki engellerin aşılması yolundaki attığı hukuki adım için Türkiye adına teşekkür etmemiz lazım. Ama keşke bunu mahkeme yapsaydı, keşke bu tutuklamayı yapmasaydı. Yani; mevcut mahkeme bunu yapsaydı, Anayasa Mahkemesi'ne bu işi bırakmasaydı. Hukuk sistemiyle ilgili daha Türkiye'de alınacak yollar olduğu sonucunu çıkarıyoruz. Biz çıkıyoruz ama bu tutuklu gazeteciler meselesinin bittiği anlamına gelmez. İçerde arkadaşlarımız var, onlarla ilgili mücadelenin devam etmesi gerekiyor. Bundan sonra da basına yönelik baskılara karşı her türlü birlikteliğin sürmesi gerekiyor. Bunu biz Türkiye'nin demokrasi tarihinde, düşünce özgürlüğü tarihinde çok çok büyük bir olay olarak görmüyoruz. Aslolan, bütün basının Türkiye'de ifade özgürlüğü isteyen, her türlü özgürlüğü ve barışı isteyen insanların birlikteliğidir" dedi.

26.02.2016Haber
Can Dündar ve Erdem Gül 92 gün sonra serbest

Can Dündar ve Erdem Gül 92 gün sonra serbest

Anayasa Mahkemesi, MİT TIR’larına ilişkin haber nedeniyle 26 Kasım’dan bu yana tutuklu olan gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül için ‘hak ihlali’ kararı vererek tahliye yolunu açtı. Kararda ‘kuvvetli suç şüphesinin olmadığı’ da vurgulandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçtiği bir, TBMM’nin seçtiği iki üye ihlal kararına karşı oy kullandı. Başkan Zühtü Arslan ile 11 üye ise ihlal yönünde oy verdi. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, AYM’nin kararına uyarak Dündar ve Gül’ün tahliyesine karar verdi. Saat 03.15’de tahliye edilen ve Silivri Cezaevi önünde açıklama yapan Can Dündar, sözlerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın doğum gününü kutlayarak başladı. İşte detaylar...

25.02.2016Gündem
Can Dündar o iddiayı yalanladı

Can Dündar o iddiayı yalanladı

MİT’e ait olduğu ve silah taşıdığı iddia edilen TIR’ların durdurulmasına ilişkin soruşturma kapsamında görüntüleri yayınladığı gerekçesi ile tutuklanarak hakkında dava açılan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar, dün Anadolu Ajansı ve bazı gazetelerde yayınlanan iddiayı yalanladı.

18.02.2016Gündem
AYM raportörü: Tutuklama hak ihlali mahkeme bıraksın

AYM raportörü: Tutuklama hak ihlali mahkeme bıraksın

Anayasa Mahkemesi Birinci Bölümü, tutuklu gazeteciler Can Dündar ile Erdem Gül’ün bireysel başvurusunu Genel Kurul’a sevk etti. AYM raportörü ise Dündar ve Gül’ün tutuklanmasında hak ihlali olduğu yönünde rapor verdi. Raporda, Gül ve Erdem’in tutukluluğunun devamına ilişkin mahkeme kararlarındaki gerekçelerin yeterli olmadığı vurgulandı.

18.02.2016Gündem
Can Dündar ve Erdem Gülün başvurusu Genel Kurula sevk edildi

Can Dündar ve Erdem Gül'ün başvurusu Genel Kurul'a sevk edildi

Anayasa Mahkemesi birinci bölümü saat 09.30’da başlayan toplantıda (AYM), Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün yaptığı bireysel başvuruyu görüştü.

17.02.2016Gündem
Nöbetçiler

Nöbetçiler

TUTUKLU gazeteciler Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül için Silivri Cezaevi önünde başlatılan ‘Umut Nöbeti’ni, dün gazeteciler Cengiz Çandar ve Hasan Cemal tuttu.

6.02.2016Gündem
Hasan Cemal ile Cengiz Çandar Umut Nöbetinde

Hasan Cemal ile Cengiz Çandar Umut Nöbeti'nde

TUTUKLU gazeteciler Can Dündür ve Erdem Gül için Silivri Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’nde başlatılan ‘Umut Nöbeti’ni, bugün gazeteciler Cengiz Çandar ve Hasan Cemal tuttu.

6.02.2016Gündem
Umut Nöbetini Aydın Boysan ve Mustafa Alabora tuttu

'Umut Nöbeti'ni Aydın Boysan ve Mustafa Alabora tuttu

TUTUKLU gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül için Silivri Cezaevi önünde başlatılan 'Umut Nöbeti’nin 63. gününde gazeteci Aydın Boysan ve sanatçı Mustafa Alabora nöbet tuttu.

2.02.2016Gündem
Dündar ve Gül’e destek

Dündar ve Gül’e destek

SİLİVRİ’de tutuklu gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül’e destek için, aralarında gazeteci ve akademisyenlerin de bulunduğu 12 kişi kendileri hakkında suç duyusunda bulundu.

1.02.2016Gündem
Yazılardan müebbet

Yazılardan müebbet

Tutuklu gazeteciler Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile Ankara Temsilcisi Erdem Gül hakkında ağırlaştırılmış müebbet, müebbet ve 35 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı. Dündar’ın 50’den fazla köşe yazısı ve Gül’ün haberleri ‘delil’ olarak gösterildi. Dündar’ın 17 -25 Aralık operasyonlarından önceki yazıları hatırlatılıp‘kamuoyunu FETÖ/PDY Terör Örgütü’nün amaçları doğrultusunda yönlendirmeye çalıştığı’ öne sürüldü.

27.01.2016Gündem
Uluslararası basın örgütleri Can Dündar ve Erdem Gül’e tecriti Silivri’de kınadı

Uluslararası basın örgütleri Can Dündar ve Erdem Gül’e tecriti Silivri’de kınadı 

Uluslararası gazetecilik örgütleri, Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül ile görüşme taleplerinin Adalet Bakanlığı tarafından reddedildiğini belirterek cezaevi önünde açıklama yaptı.

27.01.2016Gündem

Yazar Sonuçları

Üniversiteleri 'yüksek lise' yapacaklar

KANUN Hükmündeki Kararname ile 330 akademisyen daha üniversiteden ihraç edildi.

8.02.2017

Geleceği kadınlar şekillendirecek

MİLYONLARCA kadın yürüdü. Sel gibi aktılar. Sokaklara, caddelere sığmadılar. Her kesimden kadın. İşçisi, sanatçısı, şarkıcısı, oyuncusu, ev kadını, eşcinseli, transı, ünlüsü, ünsüzü...

23.01.2017

2017 medya notları: Demokrasi yine kazanacak

İçişleri Bakanlığı'nın attığı tweet'i nasıl sildiğini, Sabah'ın yayınladığı "uyarıyı" sosyal medyadaki tepkiler üzerine nasıl "kuşa çevirdiğini" gördünüz mü? Milli iradenin gücü işte bu... Hiç merak etmeyin, bütün zorluklara rağmen demokrasi hem Türkiye'de, hem de dünyada uzun vadede kazanacak. Yeri geldiğinde demokrasi için sesimizi yükseltelim, yeter... Ondan sonra başka sorular soracağız kendimize, bakın anlatayım:

2.01.2017

Yeni yıl demokrasi adalet, barış getirsin!

BİR yılı daha gönderiyoruz. 2016’yı umutla beklemiştik; yüreklerimiz, dileklerimiz, iletilerimiz umut yüklüydü. Sağlık dilemiştik; demokrasi, barış, adalet dilemiştik. 2016 acılarla, sıkıntılarla örülü günlerini topladı gidiyor. 2017 geliyor; gelen gideni aratmasın dileklerimizle karşılayacağız 2017’yi...

29.12.2016

Almanya ve Türkiye: Ne yapmamalı?

Avrupa Birliği ile ilişkilerin görümü adeta freni boşalmış bir otobüsün içindeki yolcularla birlikte duvara doğru son sürat gidişini andırıyor.

30.11.2016

Kadın faktörü

ÇOCUK istismarı tasarısında hükümete geri adım attıran faktörün sivil kadın hareketi olmasını son derece önemli buluyorum.

23.11.2016

Nasıl bir dindarsınız? İşte dindarlık testi

AŞAĞIDAKİLERDEN hangisi sizi çıldırtır?

23.11.2016

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a diktatör denilir mi?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dün (6 Kasım) Avrupa’dan gelen eleştirilere 'İsterlerse diktatör desinler' cevabını verdi; 'Umurumda değil'.

6.11.2016

Bu tutuklamaların amacı nedir?

ASLI Erdoğan’dan sonra yazar Necmiye Alpay da tutuklandı.

1.09.2016