EKSTRA
MENÜ

Tutuklu Gazeteciler

Tutuklu Gazeteciler ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Tutuklu Gazeteciler haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.939 Tutuklu Gazeteciler haberi bulunmuştur.

Tutuklu Gazeteciler Haberleri

Gazetecilere özgürlük eylemi

Gazetecilere özgürlük eylemi

‘Dışarıdaki Gazeteciler’, Cumhuriyet İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay, Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, muhabiri Ahmet Şık ve muhasebe çalışanı Emre İper’in sanık olduğu davanın pazartesi günü yapılacak duruşmasına destek çağrısı yapmak için Kadıköy’de bir araya geldi.

23.12.2017Gündem
Artık tahliye bekliyoruz

'Artık tahliye bekliyoruz'

Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, pazartesi günü görülecek Cumhuriyet davası öncesinde, Silivri Cezaevi’nde tutuklu olan gazetenin İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay ve Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu ile görüştü. Akın Atalay, “Artık tahliye bekliyoruz” dedi.

22.12.2017Gündem
Öğreten ve Kanaat için tahliye kararı

Öğreten ve Kanaat için tahliye kararı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın e-posta adresindeki yazışmaların yasal olmayan yollarla elde edilmesine ilişkin davada tutuklu yargılanan Birgün gazetesi çalışanı Mahir Kanaat ve eski Diken editörü gazeteci Tunca Öğreten tahliye edildi.

6.12.2017Gündem
Sözümüz var eylemi

'Sözümüz var' eylemi

KADIKÖY’de dün ‘Sözümüz var’ diyerek bir araya gelen grup, tutuklu gazeteciler, avukatlar ve akademisyenler için yürüdü.

2.12.2017Gündem
Rakel Dink’e Chirac Vakfı Ödülü

Rakel Dink’e Chirac Vakfı Ödülü

FRANSA’nın eski Cumhurbaşkanı Jacques Chirac tarafından 2008’de kurulan ve amacı, ‘Çatışmaların önlenmesini, kültürlerarası diyaloğu ve sağlığa erişim kalitesinin yükseltilmesini desteklemek’ olan 2017 Chirac Vakfı Ödülü dün Hrant Dink Vakfı’na takdim edildi.

23.11.2017Dünya
Tutuklu gazeteciler davaları için destek bekliyor

Tutuklu gazeteciler davaları için destek bekliyor

TÜRKİYE Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto, Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan Cumhuriyet gazetesi muhabiri Ahmet Şık, Birgün gazetesinden Mahir Kanaat ve kapatılan Zaman gazetesinin yazarı Ali Bulaç’ı ziyaret etti.

21.11.2017Gündem
Tutuklu vekile AYM’den ret

Tutuklu vekile AYM’den ret

Anayasa Mahkemesi (AYM) Genel Kurulu, terör soruşturması çerçevesinde tutuklanan HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım’ın ‘Seçilme ve siyasi faaliyette bulunma haklarının ihlal edildiği’ iddiasıyla yaptığı bireysel başvurusunu dün sabah görüştü ve karara bağladı.

16.11.2017Gündem
Kahraman, Kılıçdaroğlunu ziyaret etti... İşte içeride konuşulanlar

Kahraman, Kılıçdaroğlu'nu ziyaret etti... İşte içeride konuşulanlar

AK Parti tarafından Meclis Bakanlığı için bir kez daha aday gösterilen Meclis Başkanı İsmail Kahraman, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret ederek destek istedi. Kahraman, Kılıçdaroğlu’nun tutuklu milletvekilleri konusunda inisiyatif almadığı yönünde eleştirileri ile karşılandı.

14.11.2017Gündem
Erdoğanın açıklamasını ilk duyuran gazeteciyim

'Erdoğan'ın açıklamasını ilk duyuran gazeteciyim'

SÖZCÜ gazetesinin sahibi Burak Akbay ve üç çalışanı hakkında açılan davanın tek tutuklu sanığı Sözcü gazetesi İzmir muhabiri Gökmen Ulu, 15 Temmuz günü Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın tatil haberini yaparak yerini darbecilere bildirdiği iddialarını reddetti.

7.11.2017Gündem
Cumhuriyet duruşması öncesi 365 aydın, yazar ve sanatçıdan ortak imza

Cumhuriyet duruşması öncesi 365 aydın, yazar ve sanatçıdan ortak imza

Cumhuriyet yazar, yönetici ve çalışanlarının tutuklanmasının 1.yılında aralarında avukatlar, sanatçılar, gazeteciler ve akademisyenlerinde bulunduğu 365 kişi tutuklu bulunan Akan Atalay, Murat Sabuncu, Ahmet Şık ve Emre İper’in serbest bırakılmasını istedi.

29.10.2017Gündem
Tutuklu gazeteciler için özgürlük yürüyüşü

Tutuklu gazeteciler için özgürlük yürüyüşü

İSTANBUL Kadıköy’de bir araya gelen gazeteciler, tutuklu meslektaşlarına özgürlük talebiyle yürüyüş yaptı. Yürüyüşe CHP ve HDP’li vekiller, tiyatro oyuncusu Gülriz Sururi ile tutuklu gazetecilerin aileleri de katıldı.

28.10.2017Gündem
Tahliyeye pastalı kutlama

Tahliyeye pastalı kutlama

FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne yönelik soruşturma kapsamında “Örgüte bilerek isteyerek yardım etmek” iddiasıyla tutuklanan Sözcü Gazetesi İnternet Sitesi Sorumlu Müdürü Mediha Olgun, 4 ay sonra cezaevinden tahliye edildi.

22.09.2017Gündem
Tutuklu gazeteci Mediha Olgun tahliye edildi

Tutuklu gazeteci Mediha Olgun tahliye edildi

Sözcü gazetesinin sahibi Burak Akbay ile çalışanlarına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan Mediha Olgun, savcılığın talebi üzerine nöbetçi hakimlikçe adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verildi.

22.09.2017Gündem
Gazeteciler terörist değildir

Gazeteciler terörist değildir

TÜRKİYE Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Bloomberg Küresel İş Forumu’nda yaptığı konuşmasında gazetecilere yönelik sözlerinin “talihsiz, üzüntü verici ve kabul edilemez olduğunu” söyledi.

21.09.2017Gündem
Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan: Minderden kaçan onlar olsun

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan: Minderden kaçan onlar olsun

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ABD'deki temasları çerçevesinde küresel iş forumunda konuştu. "Balistik füzelerle ilgili atmamız gereken adımlar var." diyen Erdoğan, Putin ile Suriye konusunu ele alacaklarını söyledi. Erdoğan, Türkiye'nin AB üyeliği konusuyla ilgili olarak da "Onlar bize kapıyı kapatsın biz kararı rahat veririz. Biz minderden kaçmayız." dedi. Barzani için, "Kendini yalnızlığa doğru itmiştir." diyen Erdoğan, "İsrail'den başka yanında kimse yok. Tüm dünya ülkeleri bu teze, bu anlayışa karşıdır. Temenni ederim ki ayın 25'ine kadar sayın Barzani ve ekibi bu yanlış karardan vazgeçerler." diye konuştu.

20.09.2017Gündem
Cumhuriet davasında 6. oturum

Cumhuriet davasında 6. oturum

CUMHURİYET davasının 17 yöneticisi ve çalışanı hakkında açılan davanın altıncı oturumu yarın Silivri Ceza İnfaz Kurumları’nın karşısındaki duruşma salonunda yapılacak.

9.09.2017Gündem
11 Eylül milat olsun

11 Eylül milat olsun

BASIN Konseyi, İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC), İzmir Barosu, Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF), Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ve Çağdaş Gazeteciler Derneği’nin (ÇGD) İzmir’de düzenlediği ortak basın toplantısında tutuklu gazeteciler için özgürlük çağrısı yapıldı.

8.09.2017Gündem
Adalet Kurultayı’nın tutuklu gazeteci raporu:  171 gazeteci cezaevinde

Adalet Kurultayı’nın tutuklu gazeteci raporu: 171 gazeteci cezaevinde

ÇANAKKALE’deki Adalet Kurultayı’nda düzenlenen ‘Tutuklu Gazeteciler ve Kapatılan Basın Yayın Kuruluşları Çalıştayı’nın sonuç raporunda, Türkiye’de 171 gazetecinin tutuklu olduğu, 181 basın yayın kuruluşunun kapatıldığı belirtildi. Raporda, “gazetecilerin yazıları, eleştirileri nedeniyle tutuklanmasına son verilmesi; cezaevlerinde tek tip kıyafet uygulamasından vazgeçilmesi” çağrısı yapıldı.

4.09.2017Gündem
Demokrasi, adalet, huzur hareketi

Demokrasi, adalet, huzur hareketi

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Çanakkale Savaşları’nın yaşandığı tarihi yarımadada Kocadere mevkisinde dört günlük ‘Adalet Kurultayı’nın ardından sonuç bildirgesini okudu. ‘Adalet Yürüyüşü’ ve ‘Adalet Kurultayı’nın şimdiden bir büyük ‘Demokrasi, adalet ve huzur hareketine dönüştüğünü’ belirten Kılıçdaroğlu’nun okuduğu sonuç bildirgesi şöyle:

29.08.2017Gündem
İşte CHPnin açıkladığı 5 maddelik Adalet Kurultayı Sonuç Bildirgesi

İşte CHP'nin açıkladığı 5 maddelik 'Adalet Kurultayı Sonuç Bildirgesi'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Çanakkale'de düzenlenen Adalet Kurultayı’nın sonuç bildirgesini aktardı. Bildirge şöyle:

29.08.2017Gündem
TGCden tutuklu gazetecilere ziyaret

TGC'den tutuklu gazetecilere ziyaret

TÜRKİYE Gazeteciler Cemiyeti yöneticileri, bayram öncesi Silivri Cezaevi’nde kalan altı tutuklu gazeteci ile görüşerek dayanışma ziyaretlerini sürdürdü.

25.08.2017Gündem
Her sabah umutla uyanıyor

Her sabah umutla uyanıyor

Tutuklu gazetecileri ziyaret eden Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç’in Silivri Cezaevi’nden sonraki durağı Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu oldu. Türenç, gazeteci Mediha Olgun ile görüşmesi sonrasında izlenimlerini yazdı.

12.08.2017Gündem
CHP tutuklu gazetecileri ziyaret etti

CHP tutuklu gazetecileri ziyaret etti

CHP Cezaevlerini İnceleme Komisyonu üyeleri Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ve Grup Başkanvekili Özgür Özel’den oluşan bir heyetle, 10 ve 11 Ağustos tarihlerinde Silivri ve Bakırköy cezaevlerinde tutuklu gazeteciler Murat Sabuncu, Akın Atalay, Kadri Gürsel, Ahmet Şık ve Ahmet Kemal Aydoğdu ile tutuklu Sözcü gazetesi çalışanları Görkem Ulu, Mediha Olgun ve tutuklu DieWelt çalışanı Deniz Yücel ile görüştü.

12.08.2017Gündem
Görüş izni bile umut verdi

Görüş izni bile umut verdi

Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, Silivri Cezaevi’nde tutuklu olan gazeteciler Cumhuriyet’ten Murat Sabuncu, Kadri Gürsel, Ahmet Şık ve Sözcü’den Gökmen Ulu ile görüştü. Gazeteciler sadece haberleriyle ilgili suçlandıklarını söylerken, Sabuncu, Gürsel ve Şık ayrıca 11 Eylül’deki duruşma için dayanışma çağrısı yaptı. Türenç, Silivri Cezaevi’ne girişinden itibaren tüm izlenimlerini Hürriyet için kaleme aldı:

11.08.2017Gündem
Oğlumun hep yanındayım

'Oğlumun hep yanındayım'

Cumhuriyet gazetesi davasında Ahmet Şık’ın da aralarında bulunduğu 5 kişinin tutukluluk halinin devamına karar verilmesine tepki gösteren anne Fatma Şık, “Bu adalet sarayında bizlere adalet dağıtmıyorlar. Kararların hepsi siyasiydi” dedi.

29.07.2017Gündem
Bu gazetecilere gözdağı davası

'Bu gazetecilere gözdağı davası'

Cumhuriyet gazetesi davasının ikinci duruşması dün devam ederken savunma yapan Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu “Bu, bütün gazetecilere gözdağı davasıdır. Ben Pensilvanya’ya gitmedim. Gülen’i öven yazım yok. Geçmişi belli geleceği de belli kişileriz” dedi.

25.07.2017Gündem

Yazar Sonuçları

İyi mi, kötü mü?

ADALET sahasında bazı iyileşmeler olacakmış, bazı tutuklamalar için yeni tahliye kararları verilecekmiş.

31.10.2017

Tutuklu gazeteciler demokratik itibar getirmez

İstanbul 27’inci Ağır Ceza Mahkemesi bugün, 31 Ekim’de Cumhuriyet gazetesi davasına bakmaya devam edecek.

30.10.2017

Seçim hesabı ve yargıda iklim değişikliği

29 Ekim Cumhuriyet Resepsiyonu için Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne adım attığımızda bir sürprizle karşılaştık.

30.10.2017

Tutuklu gazeteciler

GAZETECİLERİN tutuklanması toplumun haber alma hakkının ihlali olduğu için, demokratik toplumlarda son derece önemli bir sorundur.

17.09.2017

Avrupa ile kriz nasıl biter?

ALMANYA, Fransa ve Hollanda gibi Avrupa ülkeleri ile yaşanan ikili krizler, Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyelik sürecinde ciddi tahribata neden oluyor. Türkiye-AB ilişkilerinde, 12-13 Aralık 1997’de yapılan Lüksemburg zirvesinden bu yana en kötü dönemi yaşanıyor. AB ülkeleri 13 yıl önce başlayan müzakereleri dondurmayı tartışıyor.

8.09.2017

Ya kanal ya İstanbul

CHP İstanbul Milletvekili Yrd. Doç. Dr. Gülay Yedekçi, 2011 yılında ‘Çılgın Proje’ adıyla açıklanan Kanal İstanbul’un güzergâh ve kesitlerinin belirlenmesi için etüt proje sözleşmesinin imzalandığının açıklanması üzerine “Bu bir felaket senaryosudur” dedi.

4.09.2017

Çanakkale manifestosu: ‘Bu düzen değişecektir’

ADALET Kurultayı’nın son günüdeki ‘Devlette Adalet’ paneli kurultay sürecine damgasını vurdu.

29.08.2017

Gazeteci tutuklamak son bulmalı

Cumhuriyet davasının herkese gazeteci yazar tutuklamalarının yurtta adaletsizliğin, cihanda itibarsızlığın artmaması için son bulması gerektiğini bir kez daha göstermiş olması lazım.

28.07.2017

Gazeteci arkadaşlarımın bırakılacağını umuyorum  

Önce Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a u “Sadece ikisinin basın kartı var” bilgisini kim verdiyse, onun ne Erdoğan’a, ne de Türkiye’ye iyilik yaptığını söylemek zorundayım.

26.07.2017

Rica üzerine bırakılan casus duydunuz mu?

DIŞİŞLERİ Bakanı Çavuşoğlu Brüksel’de konuşuyor.

26.07.2017