EKSTRA
MENÜ

Türkök

Türkök ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Türkök haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 116 Türkök haberi bulunmuştur.

Türkök Haberleri

‘Bir çocuğun kahramanı olmak zor değil’

‘Bir çocuğun kahramanı olmak zor değil’

Antalya’da genetik kökenli kemik iliği yetmezliği (Fanconi Aplastik Anemisi) tedavisi gören 3 yaşındaki Mustafa Janberk, annesinin sosyal medyadan yaptığı çağrıyla Almanya’da bulunan uygun kök hücre ile sağlığına kavuştu.

13.10.2020Avrupa
Nakil 20 gün sonra

Nakil 20 gün sonra

Lösemi tedavisi gören Kuzey Deniz Şengezer’in Yunanistan’dan beklediği nakil İstanbul’a ulaştı. Hürriyet’e konuşan Kuzey’in doktoru Prof. Dr. Bülent Antmen, “Bağışçı 14 günlük karantinaya alındı. Eğer COVID-19 testi negatif çıkarsa nakil yapılacak. 12-14 Mayıs arasında da nakli yapacağız” dedi.

25.04.2020Gündem
Kızılay Başkanı Kınıktan flaş plazma bağışı açıklaması

Kızılay Başkanı Kınık'tan flaş 'plazma bağışı' açıklaması

Kızılay Başkanı Dr. Kerem Kınık, sosyal medyada plazma bağışı için ödül mesajlarına dikkat çekerek, "Kızılay, donör olabilecek bütün vatandaşlarımızla doğrudan iletişim kuruyor zaten. Hiçbir özel hastane ya da hasta yakını, plazma bağışında bulunacak kişiler için para ya da ödül vaadiyle çağrı yapmamalı. Bu hem etik değil, hem de müeyyidesi var. Lütfen vatandaşlarımız böyle şeylere tevessül etmesin. Zaten birinci dereceden yakını değilse bağışçı ve hasta kesinlikle bir araya gelmemeli ve bu süreç anonim bir şekilde yürütülmeli" dedi.

17.04.2020Gündem
İtalyan çocuk için İnsanlık sahası

İtalyan çocuk için İnsanlık sahası

Korona günlerinde kök hücre nakli gereken iki yaşındaki İtalyan çocuk için aranan uyumlu donör Türkiye’den çıktı. Sağlık Bakanlığı hemen kök hücreyi hazırladı, kapalı hava sahası İtalya’dan gelecek ekip için özel izinle açıldı. Atatürk Havalimanı’na inen ve ‘test’ten geçirilen İtalyan doktorlar kök hücreyi teslim alıp Roma’daki hastaneye götürdü.

10.04.2020Gündem
İlik bekleyenler... En zayıf halka

İlik bekleyenler... En zayıf halka

Koronavirüs salgını bütün dünyada hızla devam ederken, uluslararası ulaşım hatlarına da büyük zarar verdi. Bu durum Türkiye’deki hastanelerde organ nakli bekleyen ağır durumdaki hastaları ciddi şekilde etkiledi. Özellikle İspanya, Almanya gibi ülkelerdeki ilik bankalarından özel kurye ile yapılan taşımalar durunca, acil ilik bekleyen hastaların bundan etkilenmesi kaçınılmaz oldu.

31.03.2020Gündem
Kök hücre bağışı nasıl yapılır

Kök hücre bağışı nasıl yapılır?

Kök hücre bağışı, vatandaşların yeteri kadar bilgi sahibi olmadığı konular arasında yer alıyor. Kök hücre bağışı yaparak ihtiyaç sahibi birinin sağlığını düzelterek hayatına dokunmak isteyen pek çok kişi, kök hücre bağışının nasıl yapıldığını merak ediyor. Peki, kök hücre bağışı nasıl yapılır?

20.11.2019Gündem
2. hayat’a büyük umut

2. hayat’a büyük umut

Donör bulunamadı. Kök hücreyi yarı uyumlu anne verecek.

9.04.2019Gündem
Fuat Oktay: Müttefikliğe aykırı tutumlara müsamaha göstermeyeceğiz

Fuat Oktay: Müttefikliğe aykırı tutumlara müsamaha göstermeyeceğiz

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay yaptığı açıklamada "Dış politikada dayatmalara, masa başı oldubittilere ve müttefikliğe aykırı tutumlara müsamaha göstermeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

7.04.2019Gündem
Sigara ve obezite lösemi ihtimalini iki kat artırıyor

Sigara ve obezite lösemi ihtimalini iki kat artırıyor

İKİNCİ Hematolojik Nadir Hastalıklar Kongresine katılan 400 bilim insanı yeni araştırma sonuçlarını açıkladı. Buna göre sigara ve obezite lösemi ihtimalini tam iki kat artırıyor.

13.02.2019Gündem
Öykü Arin’e ve  tüm lösemili çocuklara umut olalım

Öykü Arin’e ve tüm lösemili çocuklara umut olalım

3.5 yaşındaki lösemi hastası Öykü Arin’e, en geç mart ayının ikinci haftasında ilik nakli yapılması gerekiyor. Uygun ilik hâlâ bulunamadı. Ancak onun hikâyesi tüm Türkiye’yi harekete geçirdi. Kızılay’ın kan bağış araçlarının önünde metrelerce kuyruklar oluştu. Hem Öykü Arin’in annesi Eylem Şen’le konuştuk hem de bu iyilik hareketinin bir parçası olmak isteyenler için bir rehber hazırladık.

Ukraynadan geldi, Antalyada sağlığına kavuştu...

Ukrayna'dan geldi, Antalya'da sağlığına kavuştu...

UKRAYNA'nın başkenti Kiev'de eşi ve çocuklarıyla yaşayan Rus Anzhela Pikhotska'nın deniz ve palmiyeler arasındaki sıcak ülke görme hayali, hiç ummadığı şekilde gerçekleşti. İmmün yetmezlik tanısı konulan kızı 10 aylık Yevanhelina'nın tedavisi için eşiyle Antalya'ya gelen Pikhotska, ilik nakli olan bebeğinin sağlığına kavuşmasından sonra ilk kez denizin kokusunu içine çekip, çocukluk hayalini gerçekleştirdi.

17.01.2019Gündem
Sonat Emre, ilik için kritik süreçte

Sonat Emre, ilik için kritik süreçte

ANTALYA'da 10 yaşından beri tedavi gören Akut Lenfoblastik Lösemi (ALL) hastası Sonat Emre Özcan'ın (14) durumunun risk altına girmemesi için 2 ayda ilik bulunması gerektiği kaydedildi.

30.12.2018Gündem
Bakan Varank ilik donörü oldu

Bakan Varank ilik donörü oldu

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Sağlık Bakanlığı ile Kızılay iş birliğinde yürütülen kök hücre projesi kapsamında, kan örneği verdi ve kemik iliği donörleri arasına katıldı.

17.10.2018Gündem
Kanserin haritası çıkarılıyor

Kanserin haritası çıkarılıyor

Türkiye genelinde kansere neden olan asbest ve radon gibi risk faktörlerinin haritası çıkarılacak.

4.09.2018Gündem
Zeynep’e en güzel bayram hediyesi

Zeynep’e en güzel bayram hediyesi

Manisa’da yaşayan ve 8 aydır uyumlu ilik bekleyen lösemi hastası Zeynep Topçu’ya müjdeli haber Almanya’dan gitti. Zeynep, bayram dönüşü yapılacak nakille sağlığına kavuşacak.

25.08.2018Avrupa
Kanserin haritası çıkarılıyor

Kanserin haritası çıkarılıyor

Hükümet, çağın hastalığı kansere neden olan asbest ve radon gibi risk faktörlerinin haritasını çıkaracak. Bütün illeri kapsayan aktif kanser kayıt sistemi oluşturulacak, erken teşhise yönelik taramalar yaygınlaştırılacak.

6.06.2018Gündem
Donör son anda vazgeçti... Alpaslan bebeğin annesi sosyal medyadan seslendi: Lütfen, geç olmadan geri dön

Donör son anda vazgeçti... Alpaslan bebeğin annesi sosyal medyadan seslendi: 'Lütfen, geç olmadan geri dön'

İmmün yetmezliği nedeniyle ilik nakli olması gereken 9 aylık Alpaslan’a TÜRKÖK’ten ilik bulundu ancak donör son anda ilik vermekten vazgeçti. Anne Rukiye Cidan, sosyal medyadan donöre seslendi: “Lütfen, geç olmadan geri dön...”

2.06.2018Gündem
Hayat kurtarmak için yarışacaklar

'Hayat kurtarmak' için yarışacaklar

Organ nakli konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen “Hayat Kurtarmak İçin Yarıştayız” etkinliği, 5 Kasım pazar günü Caddebostan’da gerçekleştirilecek. Bu yıl 3. kez yapılacak halka açık koşuda, Türkiye genelinde organ nakli bekleyen 24 bin 768 kişiye ve organ bağısının önemine dikkat çekilecek.

2.11.2017Gündem

Yazar Sonuçları

Kemik iliği nakli için gönüllü donör olmak istiyorum, ne yapmalıyım?

Birkaç yıldır gönüllü donör olmak için aşırı istekliyim, bir insanın yitirmek üzere olduğu canına can katmanın yaşatacağı duygu paha biçilmez olsa gerek. Gel gelelim bir türlü harekete geçemedim bu konuda. Tembellik mi, bilgi eksikliğinden mi, korkaklık mı beni bu kadar oyaladı bilemiyorum ama bu sefer kesin kararlıyım. Benim gibi gönüllü donör olmak isteyip aklındaki sorulara yanıt arayanların sorularını özel bir hastanede Pediatrik Kemik İliği Nakil ünitesi sorumlusu Doç. Dr. Müge Gökçe yanıtlıyor.

21.10.2019
Kemik iliği nakli için donör nasıl olunur

Kemik iliği nakli için donör nasıl olunur?

Kemik iliği naklinde uyumluluk oranlarının düşük olması zaman zaman tedavi sürecini yavaşlatabilmektedir. Bu sebeple kemik iliği için donör olmak çok önemlidir. Pediatrik Hematoloji ve Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Müge Gökçe, kemik iliği donörü olmanın önemini ve donör olma sürecini anlattı.

10.10.2019

İyilik zamanı ilik zamanı

DUYDUK duymadık demeyin! Yüzyıl Üniversitesi Tıp Fakültesi GOP Hastanesi’nde “Şimdi iyilik zamanı, şimdi ilik zamanı!” sloganıyla bir kampanya düzenlendi. Katılımcılar üç tüp kan verdi ve Türkök havuzuna katkıda bulundu. Beni de davet ettiler, yaptıkları işe o kadar saygı duyuyorum ki hemen atladım geldim İngiltere’den, kan verdim ve bağışçı adayı oldum.

27.09.2019

Yaşam bağışları daha çabuk incelensin umutlar yeşersin

“Ben de bağışçı olacağım” dedi Deniz Sipahi geçenlerde. Kök hücre bağışının önemini vurguladığı yazısında nakil bekleyen İlayda Güven örneğinden yola çıktı, bu konuda adeta seferberlik ilan edilen minik Öykü Arin’den söz etti.

23.07.2019

Hadi bir iyilik yap!

Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Uzmanı Dr. Elif Güler Kazancı önderliğinde beş yıl önce kurulan Hemofili ve Talasemi Derneği (HETADER), başta bu iki önemli kalıtsal hastalık olmak üzere tüm kan hastalıkları hakkında toplumda farkındalık yaratmak ve hasta çocuk doğumunu önlemek adına yola çıktı.

15.10.2018