EKSTRA
MENÜ

Türkiye Psikiyatri Derneği

Türkiye Psikiyatri Derneği haberleri sayfasında güncel ve son dakika Türkiye Psikiyatri Derneği hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 493 Türkiye Psikiyatri Derneği haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Türkiye Psikiyatri Derneği Haberleri

Bir tek binaları değil, sosyal yaşamı, hayalleri, güveni de yıkar

Bir tek binaları değil, sosyal yaşamı, hayalleri, güveni de yıkar

Bayraklı’da yıkılan binaların görüntüsü bizi nasıl etkiledi? Depremi ekranda izlerken bile ruhsal açıdan hasar alıyor muyuz? Türkiye Psikiyatri Derneği Ruhsal Travma ve Afet Psikiyatrisi Çalışma Birimi üyesi Prof. Dr. Ejder Akgün Yıldırım “Medyanın acı ve zorluğu teşhir etmesi sert bir yüzleşme oldu” diyor.

“Yaşadıklarını başkalarında izleyen insanlar ‘Bu benim suçum değilmiş demek ki’ diyor”

“Yaşadıklarını başkalarında izleyen insanlar ‘Bu benim suçum değilmiş demek ki’ diyor”

Türkiye ve dünyada insan psikolojisine odaklanan yapımlar ilgi odağı. Özellikle psikiyatr Dr. Gülseren Budayıcıoğlu’nun gerçek hikâyelere dayanan kitaplarından uyarlama diziler en çok izlenenler arasında... YouTube’da da insan psikolojisini irdeleyen pek çok program milyonlarca tık alıyor. Ancak bu dizi ve programları faydalı bulanlar kadar eleştirenler de var.

25.10.2020Hürriyet Pazar
Sosyal mesafeye dikkat ederek rutin hayatınıza dönün, psikolojinizi bozmayacak kadar bilgilenin

Sosyal mesafeye dikkat ederek rutin hayatınıza dönün, psikolojinizi bozmayacak kadar bilgilenin

Önceki salgınlar gösterdi ki insanlık bu süreçlerden geçtiğinde arkada kaygı, depresyon ve takıntı gibi psikolojik hastalıklar kalabiliyor. Korona sonrasını sorduğumuz psikiyatr Eylem Cankurtaran “Virüs kaparım korkusuyla abartılı önlemler alanlar olacak. Maske ve sosyal mesafeyle rutin hayatınıza dönerek ruh sağlığınızı koruyabilirsiniz. Asıl risk grubuysa sağlık çalışanları” diyor.

14.06.2020Hürriyet Pazar
Evde, sağlıklı, mutlu...

Evde, sağlıklı, mutlu...

65 yaş ve üstü vatandaşlarımız için alınan sokağa çıkma yasağı birinci ayını doldurdu. Bu süreçte morallerin yüksek tutulması ve egzersizler hiç olmadığı kadar önemli... İşte uzman isimlerden onların hayatını kolaylaştıracak öneriler.

26.04.2020Hürriyet Pazar
‘İnternetten hastalık arama’ hastalığına dikkat

‘İnternetten hastalık arama’ hastalığına dikkat!

Yrd. Doç.Dr. Rıdvan Üney, internetten hastalık aramaya dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulundu.

7.02.2020Sağlık
Son dakika haberler: Meditasyon sırasında iğrenç olayı itiraf etti Hem dolandırıldı hem hastanelik oldu...

Son dakika haberler: Meditasyon sırasında iğrenç olayı itiraf etti! Hem dolandırıldı hem hastanelik oldu...

İstanbul’da yaşayan ve iki çocuk annesi olan 49 yaşındaki A.S. de katıldığı bir kampta tanıştığı yaşam koçuna ‘Üzerindeki negatif enerjileri temizleme’ vaadiyle 6 bin dolar ödedi. Daha sonra ruh sağlığı gittikçe bozulan A.S. hastanede psikiyatrik tedavi görmek zorunda kaldı.

20.01.2020Gündem
En yaygın ruh sağlığı hastalığı depresyon

En yaygın ruh sağlığı hastalığı depresyon

TÜRKİYE Psikiyatri Derneği Medya Koordinatörü Dr. Şahut Duran, kadınlarda yaşam boyu psikiyatrik hastalık riskinin erkeklere göre 2 kat fazla olduğunu belirterek, en yaygın ruh sağlığı hastalığının depresyon olduğunu kaydetti.

10.10.2018Sağlık
Depresyon artıyor

Depresyon artıyor

Sağlık Bakanlığı istatistiklerine göre yılda 8.6 milyon kişi ruh ve sinir hastalıkları nedeniyle doktora başvuruyor. Gerek bu başvurular gerekse antidepresan kullanımı her yıl artıyor. 5 yılda antidepresan kullanımı % 25.6 arttı. Psikiyatri uzmanları, rakamlardaki artışın bir kısmının hastalık hakkında farkındalık ve başvuruların artması ile ilgili olabileceğini belirtiyor.

24.04.2018Gündem
Yasayla düzenlemeyi Danıştay istedi

Yasayla düzenlemeyi Danıştay istedi

Cinsel Dokunulmazlığa Karşı Suçlarda Hükümlü Olanlara Uygulanacak Tedavi ve Diğer Yükümlülükler Hakkında Yönetmelik’, 26 Temmuz 2016’da yürürlüğe girmişti. Yönetmelikle, cinsel suçlardan hüküm alanlar için cezalarının infazı sırasında ya da denetim süresinde cinsel isteği azaltıcı tıbbı tedavi de dahil önemli yaptırımlar öngörülmüştü. Yönetmeliğin 7/1. maddesinde bu tedavi şöyle tanımlanmıştı: “Cinsel saldırı suçlularına yönelik olmak üzere ayakta ya da yatarak, ilaçla ya da ilaçsız olarak veyahut her iki usul ile cinsel dürtünün azaltılmasına ya da denetimine yönelik tedaviler ile cinsel isteğin azalmasını ya da yok edilmesini sağlayan yöntem.”

20.02.2018Gündem
İstismara ağır ceza: #ÇocukSusarSenSusma

İstismara ağır ceza: #ÇocukSusarSenSusma!

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, günlerdir kamuoyunun gündeminde olan çocuklara yönelik cinsel istismar suçlarına hadım da (kimyasal kastrasyon) dahil ağır yaptırımlar getirileceğini söyledi. MHP ve CHP liderleri de grup toplantılarında bu konuya yer vererek, cinsel istismar suçlarına ağır ceza getirilmesi gerektiğini belirtti.

20.02.2018Gündem
Sınav kaygısı

Sınav kaygısı

Başarılı olduğu halde sınav kaygısını yenmek için ilaç alan 15 yaşındaki bir kız öğrenci Antalya’da yaşam mücadelesi veriyor.

30.01.2018Eğitim
İntihar rakamlarında dikkat çeken üç il

İntihar rakamlarında dikkat çeken üç il

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada her 40 saniyede bir kişi intihar ediyor. Türkiye verilerine göre de intihar sayısında artışın başını Kars, Ardahan ve Karaman çekiyor. Giderek büyüyen bir sorun olan intiharlara ilişkin uluslararası bir çalıştayla çözüm aranacak.

3.11.2017Gündem
Herkesin aklındaki o soruyu Meclis gündemine taşıdı

Herkesin aklındaki o soruyu Meclis gündemine taşıdı

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, çözülemeyen cinayetlerin çözüldüğü, yıllardır kayıp olan insanların bulunduğu sabah kuşağı programını Meclis gündemine taşıdı. Gürer, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yanıtlanması istemiyle yönelttiği soru önergesinde, “İçişleri Bakanlığınca bu TV programında yer alan değerlendirmelere bakış ve yaklaşım nedir? TV programının ekip ve ekipmanları, emniyet teşkilatında yok mudur?” diye sordu.

6.07.2017Gündem
Ne olursa olsun hayata devam

Ne olursa olsun hayata devam

Psikiyatrlar terörü, ‘insan eliyle yaratılan travmatik olaylar’ olarak görüyor. Ve insan eliyle oluşturulan travmalar, psikolojik açıdan insanı en örseleyen tip. Ancak uzmanların önerisi, günlük hayata devam edilmesi.

17.01.2017Gündem
Terör ve şiddet ruhlarımızı yaralıyor

Terör ve şiddet ruhlarımızı yaralıyor

Son birkaç yıldır ve özellikle de 15 Temmuz darbe girişiminin ardından farklı terör örgütlerinin saldırılarıyla art arda sarsılan Türkiye’de insanlar ciddi bir depresyon ve travmaya da maruz kalıyor. Uzman doktorlar, ruhsal açıdan bu süreci en kolay biçimde nasıl atlatabileceğimizi anlattılar. Depresyon konulu yazı dizisi yarın ve perşembe Hürriyet Gazetesi'nde devam edecek.

16.01.2017Gündem
Cinsel saldırıyı hastalık gibi görmek tehlikesine izin vermektir

'Cinsel saldırıyı hastalık gibi görmek tehlikesine izin vermektir'

Cinsel saldırıda bulunanlara yönelik "kimyasal hadım" tartıpşmalarının ardından Adalet Bakanlığı tarafından oluşturulan “Cinsel Dokunulmazlığa Karşı Suçlardan Hükümlü Olanlara Uygulanacak Tedavi ve Diğer Yükümlülükler Hakkında Yönetmelik”  26 Temmuz 2016 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

8.08.2016Sağlık
Ölümlere alışmamak gerekiyor

'Ölümlere alışmamak gerekiyor'

"Kalabalık yerlere gitmeyelim", "Sevdiklerimiz güvende mi?", "Başımıza bir şey gelir mi?" Bu cümleler son yıllarda kendi içimizde en sık kurduğumuz, günlük yaşantımızın ayrılmaz birer parçası haline gelen endişelerin yansıması oldu. Türkiye son 1 yılda belki hiç olmadığı kadar büyük terör saldırılarına ard arda maruz kaldı. Birçok insan fiziksel olarak etkilenmenin yanı sıra ruhsal olarak büyük yara aldı. Terör olaylarının tekrarlanması ise insanların "güvende olduğu" duygusunu zedeledi. Türkiye Psikiyatri Derneği Ruhsal Travma ve Afet Psikiyatrisi Çalışma Birimi üyesi Doç. Dr. Burhanettin Kaya, "Bu tür terörist eylemlere izin vermeyecek bir güvenlik ağının kurulması devletlerin asli sorumluluğudur. Aksi takdirde bu örselenmiş bir topluma yol açar." diyor.

1.07.2016Sağlık
Genital sakatlanma göçle küresel sorun

Genital sakatlanma göçle küresel sorun

Genital sakatlanma yani halk arasında bilinen adıyla kadın sünneti uzmanlara göre göçle küresel sorun haline geldi. Dünya Sağlık Örgütü, batı ülkelerinin haberdar olmadığı ve uygulamadığı "kadın sünnetine" karşı hazırlıksız olduğunu açıkladı. DSÖ Üreme Sağlığı Bölümü koordinatörlerinden Lale Say: "Genital sakatlanma Türkiye'de uygulanmıyor, 5-10 yıl öncesine kadar adını bile duymamıştık ama mülteci popülasyonu nedeniyle Türkiye'de de önem kazanan bir halk sağlığı sorunu olmaya başladı. Türkiye'de çalışan bir hekim, ebe ya da hemşire belki de bunun genital sakatlanma olduğunun farkında bile değil ve bu duruma hazırlıksız."

17.05.2016Sağlık
Pedofilinin temelinde istismar yatıyor

'Pedofilinin temelinde istismar yatıyor'

Türkiye Psikiyatri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Şahut Duran, bilimsel çalışmalardan çıkan sonuçlara göre; çocuklara yönelik cinsel dürtüleri olan ve taciz, tecavüz olaylarına karışan kişilerin çoğunluğunun, çocukluğunda cinsel istismara maruz kaldığını söyledi.

31.03.2016Gündem
Dünya Psikiyatri Kongresi iptal edildi

Dünya Psikiyatri Kongresi iptal edildi

Bu sene İstanbul'da yapılması planlanan Dünya Psikiyatri Derneği Uluslararası Kongresi, yaşanan terör olayları nedeniyle iptal edildi.

23.03.2016Sağlık
TPDden Kadınlar Günü açıklaması: Ruhsal, fiziksel, cinsel şiddet var

TPD'den Kadınlar Günü açıklaması: Ruhsal, fiziksel, cinsel şiddet var!

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Türkiye Psikiyatri Derneği, öncelikle kadınların "şiddetten bağımsız" anılamıyor olmasını eleştirdi ve çarpıcı tespitlerle bir mesaj yayınladı. TPD, yayınladığı açıklamada şu sözlere yer verdi:

8.03.2016Sağlık
Şiddeti kınamak sağlık çalışanlarının ödevidir

'Şiddeti kınamak sağlık çalışanlarının ödevidir'

Kamu Hastaneleri Kurumu Genel Sekreterliği tarafından Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde görev yapan 24 doktora devlet memuru oldukları halde basın açıklaması yaptıkları ve açıklamaya katıldıkları gerekçesiyle disiplin soruşturması açıldı.

30.01.2016Sağlık
O saatte orada ne işi varmış demek yeniden tecavüz etmektir

'O saatte orada ne işi varmış demek yeniden tecavüz etmektir'

Şiddet, taciz ve tecavüz 10 yılda yüzde 1400 kat artarken saldırganı koruyan, tecavüze uğrayan, psikolojik travma yaşayan, intihara kadar sürükleyen ağır depresyon yaşayan, mağdur olan kadınlar için ise "Orada ne işi vardı", "Kuyruk salladı" gibi kadını aşağılayan söylemler de arttı.

27.01.2016Sağlık

Yazar Sonuçları

Depremde hasar gören sadece binalar değil

İZMİR çok büyük bir deprem yaşadı, tarihinde ender olan bir felaket geçirdi.

5.11.2020

Deprem sadece binaları değil, psikolojimizi de yıktı

İzmir’deki 6.6 büyüklüğündeki deprem felaketi sadece binaları yıkmadı, ruhsal anlamda hepimizi yerle bir etti. Depremi yaşayanlar “Ya bir daha olursa”, İzmir’deki acıya TV aracılığıyla şahit olan bizler ise “Ya bizim de başımıza gelirse” korkusuyla, gecelerdir yattığımız yerde dört dönüyoruz. Büyük felaketlerin ardından travma sonrası stres bozukluğu ile depresyon görüldüğünü belirten uzmanlar, “Korkmanız normal” derken, hem bireysel hem toplum olarak yapılması gerekenleri anlattı.

3.11.2020

Bir ben düzgünüm hastalığı

DURUMUMUZ pek parlak değil, genel ruh sağlığımızdan bahsediyorum...

28.01.2020

Sınav kaygısı

Başarılı olduğu halde sınav kaygısını yenmek için ilaç alan 15 yaşındaki bir kız öğrenci Antalya’da yaşam mücadelesi veriyor.

29.01.2018
Ruhsal istismar

Ruhsal istismar

Bir anne babanın sorumluluğu, çocuğuna namusunu değil kendini korumayı öğretmektir.

24.11.2016

Darbe alan toplum kendisini nasıl iyileştirebilir?

Son günlerde hepimiz birer senarist olduk. Kaygı, endişe, panik, hepsi tavan. Ruhumuz, duygularımız da darbe aldı. Toplumun davranış şeklini Davranış Bilimleri Uzmanı-Yazar Aşkım Kapışmak’a, darbe alan ruh halimiziyse Psikiyatr Başak Tokatlıoğlu’na sordum.

22.07.2016