MENÜ

Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği

Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 410 Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği haberi bulunmuştur.

Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Haberleri

Eğitimin endüstriyel hale gelmesi tehlikeli

Eğitimin endüstriyel hale gelmesi tehlikeli

Eğitimde 21’inci yılını tamamlayan Yansı Eraslan, eğitime gönül veren, üç kardeşten biri. Endüstri mühendisliği mezunu ancak, biri eğitim alanında olmak üzere üç ayrı yüksek lisansı var. “Hiçbir unvan taşımayı sevmedim, ama eğitim yöneticisi unvanını seviyorum” diyen Yansı Eraslan’ın en büyük şikayeti özel okullardaki hızlı büyüme.

28.04.2019Eğitim
Önce borçlar sonra veliler

Önce borçlar sonra veliler

FETÖ soruşturması kapsamında kapatılan özel okullara ödenen ücretlerin nasıl geri alınacağı belli oldu. Veliler 17 Ağustos’ta başlayan 60 günlük süreçte Vakıflar Genel Müdürlüğü veya Maliye Bakanlığı’na kayıt ve ödeme belgeleri ile başvurabilirler. Ancak ödemeyi almak kolay olmayacak çünkü önce kapatılan kurumun borçları ödenecek, sonra sıra velilerin alacağına gelecek.

29.08.2016Eğitim
Özeldekiler ne yapacak

'Özel'dekiler ne yapacak

Darbe girişiminin ardından Milli Eğitim Bakanlığı’ndaki çalışmalar sürüyor. Bakanlık kapatılacak eğitim kurumların sayısını 626’dan 1625’e yükseltti. Kapatılacak okullarla ilgili yol haritası da hazırlayan bakanlık, bu okullardaki öğrencilere “günlük nakil” kolaylığı sağlayacaklarını ve öğrencilerin kontenjana bakılmaksızın başka okullara nakil yapabileceğini açıkladı.

21.07.2016Eğitim
Türkiye Özel Okullar Birliği Eşbaşkanı Gülan: Özel okullaşma oranı yüzde 100 arttı

Türkiye Özel Okullar Birliği Eşbaşkanı Gülan: Özel okullaşma oranı yüzde 100 arttı

Antalya’da gerçekleşen 15’inci Geleneksel Eğitim Sempozyumu’nda konuşan Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Eşbaşkanı Cem Gülan Türkiye’de son yıllarda özel okullaşma oranının yüzde 100 arttığını vurguladı. Gülan nüfus artışına paralel olarak okullaşma ihtiyacının devam ettiğini ve eğitimde yeniliklerin takip edilmesi gerektiğini söyledi. Gülan ayrıca Türkiye’de kanun ve yönetmeliklerde yapılması düşünülen değişikliklerle özel okulculuğun önünün daha da açılabileceğini ve gelişmiş ülkelerdeki özel okullaşma oranlarının yakalanmasının mümkün olduğunu belirtti.

28.01.2016Eğitim
Sevinç Atabay: Çok çalışmak, iyi kariyer için yeterli değil

Sevinç Atabay: Çok çalışmak, iyi kariyer için yeterli değil

Uzun yıllar öğrencilerin neredeyse geleceğini belirleyen Talim Terbiye Kurulu’nda çalıştı, yurtdışında eğitim ateşesi olarak ve AB eğitim politikalarında söz sahibi oldu. TÜSİAD, TOBB, Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği gibi önemli STK’larda etkin görev alıyor.

25.01.2016Eğitim
Devlet kolej parasını adım adım izleyecek

Devlet kolej parasını adım adım izleyecek

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü 4 Ocak’ta il milli eğitim müdürlüklerine ‘öğrenci kayıt sözleşmesi’ başlığıyla bir yazı gönderdi.

5.01.2016Eğitim
2015 eğitime değişim damga vurdu

2015 eğitime değişim damga vurdu

2015 eğitim dünyası için hareketli geçti. Dershaneler kapandı. Tıp, hukuk, mimarlık ve mühendisliğe başarı sırası barajı geldi. İkinci sınıfa Arapça dersi konuldu... 2015’te eğitimde yaşanan kritik olayları sizin için derledik. Eğitimin aktörlerine 2016’dan beklentilerini sormayı da unutmadık.

4.01.2016Eğitim
TEOGda özele kayıt yöntemi

TEOG'da 'özel'e kayıt yöntemi

Yaklaşık 1 milyon 200 bin öğrenci önümüzdeki hafta TEOG ortak sınavlarına katılmayı beklerken, özel okullara nasıl öğrenci alacaklarını sorduk.

16.11.2015Eğitim
Eğitimde tasarım

Eğitimde tasarım

Eğitimde başarıyı arttırmak, öğrencilerin kalıcı öğrenmelerini sağlamak için dünyada farklı uygulamalara başvuruluyor. Kimi dijital eğitime sığınıyor, kimi geleneksel eğitimin hala çok geçerli bir öğrenme metodu olduğunu düşünüyor, kimi de sınıf tasarımlarının öğrenmede etkili olduğunu iddia ediyor. Eğitim alanında dünyada yeni konuşulan modellerden biri de tasarım odaklı düşünme.

29.08.2015Eğitim
Özel okullarda öğle yemeği lüks lokantalarla yarışıyor

Özel okullarda öğle yemeği lüks lokantalarla yarışıyor

600 bine yakın öğrencinin eğitim-öğretim gördüğü özel okullar, bu yıl yemek fiyatlarıyla velileri isyan ettirdi. Özel okullarda bir günlük öğle yemeği fiyatı 26 lirayı bulurken, 8 aylık ücret 5 bin liraya kadar çıkıyor. Sektör temsilcileri, “Günlük ücret 8 lira olmalı” derken, özel okul yöneticileri, “Ama bu u çocuklar kaliteli yemek istiyor” açıklaması yapıyor.

22.08.2015Ekonomi
Adım adım TEOG nakil başvuru rehberi

Adım adım TEOG nakil başvuru rehberi

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) kapsamında öğrenci alan liseler için ilk nakil dönemi dün başladı. Tercih yaptığı halde yerleşemeyen ve tercih yapmayan 251 bin 506 öğrenci, 248 bin 908 boş kontenjan için harekete geçti. Birinci nakil dönemi başvuruları cuma günü, son olan üçüncü nakil dönemi başvuruları ise 4 Eylül’de bitecek. Bu şansı iyi değerlendirmek, hata yapmamak isteyenler için uzmanlar tavsiyelerde bulundu.

18.08.2015Eğitim
Temel lise 200 bin özel okul 6 milyon

Temel lise 200 bin özel okul 6 milyon

Anayasa Mahkemesi’nin dershanelerle ilgili kararının ardından Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı yol haritası, yeni tartışmaları da beraberinde getirdi. Özel okul sahipleri, temel liselerin haksız rekabete yol açacağını belirterek “Bu gidişle birkaç yıl içinde bazı özel okullar kapısına kilit vurur” dedi. Bunun nedeni ise temel lise ve özel okulların hem sahiplerine hem de velilere maliyeti. Temel lise açmak için en az 200 bin lira gerekirken, özel okul açmak isteyen birinin ortalama 6 milyon lirayı gözden çıkarması gerekiyor. Oysa özel lise eğitim ücreti ortalama 16 bin lirayı bulurken, temel liselerin ücreti 6-7 bin liradan başlıyor.

11.08.2015Eğitim
TEOG puanları yeniden hesaplandı

TEOG puanları yeniden hesaplandı

DAVALI soru nedeniyle 6 gün geç açıklanan TEOG’da 519 azınlık öğrenci muaf olduğu halde din dersinden sııfır puan almış gibi sisteme girilmiş, bu öğrencilerin Yerleştirmeye Esas Puanları (YEP), yeniden hesaplanmıştı.

8.07.2015Eğitim
TEOGda yine hesap hatası

TEOG'da yine hesap hatası

Bazı okullarda 8. sınıf öğrencilerinin seçmeli ders notlarının e-okul sistemine girilmediği, bu nedenle puanlarının yanlış hesaplandığı ortaya çıktı. Bakanlık yetkilileri düzeltmelerin yüzdelik dilimleri etkilemeyeceğini öne sürüyor.

7.07.2015Eğitim
Ortaöğretimde özel okula kayıt yaptıracaklara tercih uyarısı

Ortaöğretimde özel okula kayıt yaptıracaklara tercih uyarısı

Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Eş Başkanı Cem Gülan, 6-10 Temmuz'da ortaöğretim için resmi okulları seçen ancak özel okula kesin kayıt yaptırmak isteyenlerin tercihlerini, onaylattıkları okuldan iptal ettirmeleri gerektiğini bildirdi.

3.07.2015Eğitim
TEOG’da en sık yapılan hatalar

TEOG’da en sık yapılan hatalar

Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği uzmanları TEOG ile ilgili soruları yanıtladı. Uzmanlar TEOG tercihlerinde en sık yapılan hataları ve neye göre tercih yapılması gerektiğini anlattı.

1.07.2015Eğitim
Kolejlere kayıt riske girdi

Kolejlere kayıt riske girdi

MİLLİ Eğitim Bakanlığı, YEP hesaplamalarında hata yapılan 371 gayrımüslim öğrenciyle ilgili olağanüstü bir toplantı yaptı. Edinilen bilgiye göre, bu öğrencilerin puanları yeniden hesaplandı, ancak bu konuda bir açıklama yapılmadı.

1.07.2015Gündem
Kolejlere kayıt riske girdi

Kolejlere kayıt riske girdi

MİLLİ Eğitim Bakanlığı, YEP hesaplamalarında hata yapılan gayrımüslim öğrencilerle ilgili dün öğlen saatlerinde olağanüstü bir toplantı yaptı. Öğrenciler, YEP ile kayıt alan ancak ön başvuruları dün 17.00’da sona eren okullara başvuruyu kaçırırken, bakanlıktan beklenen açıklama akşam saatlerinde geldi. 519 öğrencinin puanlarının yeniden hesaplandığının belirtildiği açıklamada, hesaplamanın diğer 1 milyon 287 bin 428 öğrencinin yüzdelik dilimlerindeherhangi bir değişikliğe neden olmadığı vurgulandı.

1.07.2015Eğitim
A’dan Z’ye TEOG tercihi

A’dan Z’ye TEOG tercihi

TEOG sonuçları bugün açıklandı. Velilerin kafası karışık. Hürriyet, bu zorlu süreçte velilere destek veriyor. Milli Eğitim Bakanlığı bürokratlarına TEOG tercih ve yerleştirme ile ilgili neyi merak ediyorsanız sorun, cevaplarını sayfalarımızda görün.

29.06.2015Eğitim
TEOG bir soruya takıldı

TEOG bir soruya takıldı

Liselere yerleştirmelerde kullanılacak Yerleştirme Esas Puanları dün Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanmadı. Nedeni ise bir velinin, İngilizce testindeki bir sorunun yanlış olduğu iddiasıyla konuyu yargıya taşıması... Özel okulların kayıtları iptal edildi, veliler şokta. Bakanlık ise mahkeme kararını bekliyor.

24.06.2015Eğitim
Özel okul kayıtları durduruldu

Özel okul kayıtları durduruldu

TEOG ortak sınavları kapsamında bir soru için açılan dava nedeniyle liselere girişte kullanılacak Yerleştirmeye Esas Puan’lar (YEP) açıklanmayınca özel okullarda bugün başlayan kayıtlar da durduruldu.

24.06.2015Eğitim
Özel okullara ön kayıtlar başladı

Özel okullara ön kayıtlar başladı

Özel okullara kayıt dönemi bugün başladı. Çocuğunu özel okula göndermek isteyenler 5 Temmuz’a kadar kayıt yaptırabilecek. TEOG kapsamında yapılan ortak sınav sonucuna göre öğrenci alan özel okullar, Milli Eğitim Bakanlığı onaylı kendi puan türüne ya da Yerleştirmeye Esas Puan’a (YEP) göre kayıt yapacak.

24.06.2015Eğitim
Özel okullara dört kayıt dönemi

Özel okullara dört kayıt dönemi

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ortakokul 8’inci sınıflara uygulanan TEOG merkezi ortak sınavlar kapsamında öğrenci alacak özel okulların kayıt takvimi belli oldu. Buna göre özel okullar ön kayıt ve kesin kayıt yoluyla dört kayıt döneminde öğrenci alacak. Taban puanlar ise önümüzdeki haftaya bekleniyor.

12.06.2015Eğitim
Özel okullara en az 3 kayıt dönemi

Özel okullara en az 3 kayıt dönemi

MEB'in, okul karnelerine yansıyacak TEOG puanlarını açıklamasının ardından çocuğunu özel okula gönderecek aileleri de okul seçimi telaşı sardı.

10.06.2015Eğitim
TÖDER Başkanı İbrahim Taşel: Dershane dönüşümü eğitim için önemli bir adım

TÖDER Başkanı İbrahim Taşel: Dershane dönüşümü eğitim için önemli bir adım

TÖDER Başkanı İbrahim Taşel, “Dershanelerin dönüşüyor olması birçok sorunu beraberinde getirdi. Bu dönüşüm süreci, yarım asrı aşkın zamandır önemli görevi icra ettiğini düşündüğümüz eğitim kurumlarının yeni yapı içinde olması anlamına geliyor. Dönüşümün Türkiye eğitimi için mutlaka başarılı olması gerektiği kanısındayız. Dönüşümü sadece geçici sorun çözmek değil, eğitim için de önemli adım olarak görüyoruz. Süreci, oradaki sektör gitsin, avunsun anlamında görmüyoruz” dedi.

25.05.2015Eğitim
Eğitimde çağdaş sanat damgası

Eğitimde çağdaş sanat damgası

Dünyanın önemli sanat merkezlerinde resimleri yer alan, çağdaş sanatın önemli temsilcilerinden Genco Gülan’ın eserleri bu kez bir okulda sergileniyor. Sergi sanatın, eğitimin bir parçası haline getirilmesini amaçlıyor.

20.05.2015Eğitim
Özel okul ücretleri belli oldu  Anaokulları 8 bin TL’den başlıyor

Özel okul ücretleri belli oldu Anaokulları 8 bin TL’den başlıyor

Özel okullar önümüzdeki eğitim öğretim yılı ücretlerini açıklamaya başladı. Anaokulu ücretleri 8 bin’den başlarken, liselerde bu rakam 30 bin TL’yi aşıyor. Ara sınıf ücretlerine de enflasyon oranı eklendikten sonra en fazla yüzde 5 zam yapılabilecek. Ayrıca özel okullar sadece yüzde 100 ücretsiz öğrenci okutabilecek.

27.04.2015Eğitim
Okul seçerken tek kriteriniz ‘sınav başarısı’ olmasın

Okul seçerken tek kriteriniz ‘sınav başarısı’ olmasın

Çocuğunu özel okula göndermek isteyen velilerin okul arayışı başladı. Ancak, bu konuda birçok hata yapılabiliyor. Eğitim sistemi sınav odaklı olduğu için aileler de seçim yaparken ilk olarak okulun sınav başarısını merak ediyor. Özel okul temsilcilerine göre ise bu bakış açısı doğru değil. Asıl düşünülmesi gereken çocuğun okulda mutlu olup olmayacağı ve sadece akademik anlamda değil, yaşam başarısı açısından öğrenciye neler katacağı.

26.04.2015Eğitim
Eğitimciler dershane dönüşümünü tartıştı

Eğitimciler dershane dönüşümünü tartıştı

Dershanelerin dönüşümü, özel okul temsilcileri ve dershanecilerin katıldığı ‘Okullar mı dershane, dershaneler mi okul oluyor?’ panelinde tartışdı.

25.04.2015Eğitim
İşte 4 yıllık plan

İşte 4 yıllık plan

MİLLİ Eğitim Bakanlığı, gelecek 4 yılı içeren yeni ‘Stratejik Plan’ taslağında, tüm ilkokul, ortaokul ve lise kademelerinde öğretmen başına düşen öğrenci sayısının 15’e düşürülmesi hedefini koydu.

19.04.2015Gündem
Özel okullara iki başkan seçildi

Özel okullara iki başkan seçildi

Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Başkanlık seçiminde, iki eş başkana sandıktan devam kararı çıktı. Derneğin 33. dönem seçiminde Cem Gülan ve Yusuf Tavukçuoğlu yeniden başkan olarak seçildi.

26.03.2015Eğitim
Uluslararası değerlendirmeler her şey değil ama hiçbir şey de değil

Uluslararası değerlendirmeler her şey değil ama hiçbir şey de değil

Ocak ayının son ve şubat ayının ilk günlerinde birkaç gün arayla eğitim dünyasının son zamanlarındaki süper yıldızı Pasi Sahlberg´i dinledim ve kendisiyle sohbet etme fırsatı buldum.

23.03.2015Eğitim
İyi doktor olmanın iki şartı

İyi doktor olmanın iki şartı

Ünlü tıp tarihi uzmanı Jeremy Greene, ideal doktor adayının profilini çizdi: Hastayla empati yapabilmeli, tıbbın kesin cevap veremediği durumlarda da tedaviyi yönlendirebilmeli.

23.02.2015Eğitim
Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Eş Başkanı Cem Gülan: Özel okullara 167 bin başvuru yapıldı

Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Eş Başkanı Cem Gülan: Özel okullara 167 bin başvuru yapıldı

Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Eş Başkanı Cem Gülan, dershaneden dönüşecek özel okulların niteliği konusunda endişeleri olduğunu, ilk dönemde çeşitli sıkıntıların yaşanabileceğini söyledi.

16.02.2015Eğitim
‘Üstün Dökmen’e yakıştıramadık’ dedi, öğretmenler salondan çıktı

‘Üstün Dökmen’e yakıştıramadık’ dedi, öğretmenler salondan çıktı

Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği’nin 14’üncüsünü ‘Geleceğin Öğretmeni’ teması ile Antalya’da gerçekleştirdiği, 3 gün süren ‘Geleneksel Eğitim Sempozyumu’nun hem açılışında hem de kapanışında protestolar oldu.

1.02.2015Gündem
‘Üstün Dökmen’e yakıştıramadık’ dedi, öğretmenler salondan çıktı

‘Üstün Dökmen’e yakıştıramadık’ dedi, öğretmenler salondan çıktı

Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği’nin 14’üncüsünü ‘Geleceğin Öğretmeni’ teması ile Antalya’da gerçekleştirdiği, 3 gün süren ‘Geleneksel Eğitim Sempozyumu’nun hem açılışında hem de kapanışında protestolar oldu.

1.02.2015Eğitim
Yurtdışındaki okullar için öne çıkan plan vakıf

Yurtdışındaki okullar için öne çıkan plan vakıf

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, yurtdışındaki cemaat okullarıyla ilgili kötü amaçla kullanıldığına dair farklı ülkelerden şikayet aldıklarını belirterek “Yurtdışındaki okullara yönelik somut öneri, vakıf olacağı yönünde” dedi.

29.01.2015Gündem
Bakan Avcı: Eğitim dünyası tam bir yaz-boz tahtası

Bakan Avcı: Eğitim dünyası tam bir yaz-boz tahtası

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, ‘geleceğin öğretmenleri’nin tartışıldığı toplantıda, 'eğitimde yaz-boz' eleştirilerine yanıt verirken, kovboy filmlerindeki ‘piyanist’i örnek gösterdi.

29.01.2015Eğitim
Eğitimciler Antalya’da ‘Geleceğin Öğretmeni’ni tartışıyor

Eğitimciler Antalya’da ‘Geleceğin Öğretmeni’ni tartışıyor

Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği tarafından bu yıl 14’üncü kez düzenlenen ‘Geleneksel Eğitim Sempozyumu’ bugün Antalya’da başlıyor. ‘Geleceğin Öğretmeni’ temasıyla düzenlenen sempozyuma Türkiye’den ve yurtdışından birçok eğitim uzmanı katılıyor.

29.01.2015Eğitim
TEOG ya da 4 ders

TEOG ya da 4 ders

TEOG sistemi kapsamında nasıl öğrenci alacakları henüz netleşmeyen özel okulların temsilcileri, geçen hafta MEB yetkilileriyle görüştü.

23.12.2014Eğitim
TEOG ya da 4 ders

TEOG ya da 4 ders

TEMEL Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında nasıl öğrenci alacakları henüz netleşmeyen özel okulların temsilcileri, geçen hafta Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileriyle görüştü.

22.12.2014Gündem
Temel Eğitim Sempozyumu’ndan çıkan sonuç:  Eğitim sistemi değişikliğinde pilot uygulama şart

Temel Eğitim Sempozyumu’ndan çıkan sonuç: Eğitim sistemi değişikliğinde pilot uygulama şart

‘Eğitim Ekosistemi’ başlığıyla bu yıl 5’inci kez düzenlenen Temel Eğitim Sempozyumu’nun sonuç bildirgesi açıklandı. Sonuç bildirgesinde, eğitim sistemi ile ilgili alınan kararlar, toplumun tümünü etkilediği için öncelikle pilot uygulamaların yapılması gerektiği vurgulandı.

10.12.2014Eğitim
Her koleje ayrı kayıt yönetmeliği

Her koleje ayrı kayıt yönetmeliği

TEOG sisteminde bu yıl yaşanan yerleştirme sıkıntısına karşı Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri kolejlere yerleştirme için çözüm arayışında.

2.12.2014Eğitim
Her koleje ayrı kayıt yönetmeliği

Her koleje ayrı kayıt yönetmeliği

TEMEL Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sisteminde bu yıl yaşanan yerleştirme sıkıntısına karşı Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri kolejlere yerleştirme için çözüm arayışında.

2.12.2014Gündem
Temel eğitim sempozyumu hafta sonu

Temel eğitim sempozyumu hafta sonu

Bu yıl 5’incisi düzenlenen Temel Eğitim Sempozyumu 6-7 Aralık’ta İstanbul’da yapılacak. Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Okul Öncesi Eğitimi ve İlkokul Komisyonu üyeleri işbiriğiyle organize edilen toplantıda, öğrencinin mutlu bir insan olması ve başarıya ulaşması için gereken şartlar konuşulacak.

1.12.2014Eğitim
Okullar bugün ve yarın (26-27 Kasım) tatil mi

Okullar bugün ve yarın (26-27 Kasım) tatil mi?

Yaklaşık 1 milyon 287 bin öğrenci, 26 Kasım Çarşamba ve 27 Kasım Perşembe günleri liseye girmek için yarışacak.

26.11.2014Gündem

Yazar Sonuçları

Eğitimde tasarım

Eğitimde başarıyı arttırmak, öğrencilerin kalıcı öğrenmelerini sağlamak için dünyada farklı uygulamalara başvuruluyor.

28.08.2015