EKSTRA
MENÜ

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği haberleri sayfasında güncel ve son dakika Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 142 Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği Haberleri

İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi ağustosta geriledi

İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi ağustosta geriledi

İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, ağustosta bir önceki aya göre 4,64 puan düşerek 90,07 puan olarak gerçekleşti.

17.09.2018Ekonomi
Yenilemeyi unuttuk

Yenilemeyi unuttuk!

Kentsel dönüşüm beklentisi yenileme pazarında düşüşlere yol açtı. 10 yıl önce 12 milyar dolar olan pazar bugün 6 milyar dolara geriledi. İMSAD, vatandaşın güvenli evde yaşaması ve piyasanın canlanması için bir öneride bulundu: “Ülke genelinde yıkılması şart olan binalar ve güçlendirmenin yeterli olacağı binalar ayrılsın. Riskli olan bölgelerde dönüşüm yapılsın, yıkmanın şart olmadığı binalar yenilensin.”

3.09.2018Ekonomi
‘İnşaat malzemeleri sanayide tahsilat sorunu var’

‘İnşaat malzemeleri sanayide tahsilat sorunu var’

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Başkanı Ferdi Erdoğan, müteahhitlerin yaşadığı nakit sıkışıklığına bağlı olarak inşaat malzemeleri sanayisinde de tahsilat sıkıntısı ve uzayan vade sorunu yaşandığını belirtti.

10.08.2018Ekonomi
Türk müteahhitlerden yurtdışı atağı

Türk müteahhitlerden yurtdışı atağı

TÜRKİYE İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD), İnşaat Malzemeleri Sanayisi Bileşik Endeksi’nin Temmuz 2018 sonuçları açıklandı.

31.07.2018Ekonomi
İnşaat malzemelerinde 1 milyar 7 milyon dolarlık ihracat

İnşaat malzemelerinde 1 milyar 7 milyon dolarlık ihracat

İnşaat malzemeleri sanayisinde ihracat mayıs ayında 1 milyar 691 milyon dolar seviyesine yükseldi

11.07.2018Ekonomi
Hastane yangınında önemli detay Kalitede sorun yok dediler, ama ortaya çıktı...

Hastane yangınında önemli detay! Kalitede sorun yok dediler, ama ortaya çıktı...

Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde meydana gelen yangın faciası yürekleri ağza getirdi. İnşaatı yapan ‘Serelyapı A.Ş. & Uyanıklar Ltd. Adi Ortaklığı’ adına yapılan açıklamada “Tüm malzemelerde idarenin onayı alındı. Malzemenin kalitesi ile ilgili bir sorun yok” denildi. Olay yerini inceleyen uzmanlar ise “Yönetmeliğe aykırı yanıcı malzeme (köpük) tespit edildi” dedi.

6.04.2018Ekonomi
İnşaat sektörü için çarpıcı rapor: Konut arzı talebin önünde

İnşaat sektörü için çarpıcı rapor: Konut arzı talebin önünde

Türkiye İMSAD, yapı sektörü ve ekonomi çevreleri tarafından dikkatle izlenen aylık sektör raporunu açıkladı. Türkiye İMSAD Ekim 2017 Sektör Raporu’na göre; Türkiye ekonomisi ve inşaat sektöründeki hızlı büyümeye karşın, hem ekonomiye hem de inşaat sektörüne yönelik temkinli bir beklenti hakim.

31.10.2017Ekonomi
Kapının önünde bekleyemeyiz

Kapının önünde bekleyemeyiz

TÜRKİYE İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) tarafından 2009’dan beri yapılan ‘Uluslararası İnşaatta Kalite Zirvesi’ bu yıl da inşaat sektörünün tüm paydaşlarını bir araya getirdi.

26.10.2017Ekonomi
Deprem tamam ya yangın

Deprem tamam ya yangın!

Türk Ytong Yönetim Kurulu Başkanı Fethi Hinginar, binalarda ısı yalıtımı kadar yangın tehlikesinin de dikkate alınması gerektiğini belirterek, “1950’den bu yana yangının yayılma hızı 15 dakikadan 3 dakikaya düşmüş. Türkiye deprem gerçeğiyle yüzleşti ve denetimlerde beton, demir kalitesine bakılıyor. Ama yangın da önemli bir tehlike” dedi.

11.08.2017Ekonomi
Hangi evi almalısınız

Hangi evi almalısınız?

Pazarda domates alırken, mağazada kıyafet alırken defalarca düşünüyor, elimize alıp inceliyoruz. Peki hayatımızdaki en pahalı ürün olan evimizi alırken gerekli özeni gösteriyor muyuz? Maalesef çoğumuz fiyat ve ödeme seçeneklerine odaklanıp hayati konuları geri plana atıyoruz. Deprem güvenliğinden malzeme kalitesine, iskandan yalıtıma kadar ev alırken dikkat edilmesi gereken tüm konuları derledik..

10.02.2017Ekonomi
Avrupada büyüyen inşaat sektörü Türkiye için fırsat

Avrupa'da büyüyen inşaat sektörü Türkiye için fırsat

Avrupa inşaat sektöründeki büyüme beklentileri, Türkiye'nin bu pazara olan inşaat malzemesi ihracatı için fırsatlar oluşturuyor.

31.01.2017Ekonomi
Binalar yangını koruyamıyor

Binalar yangını koruyamıyor!

ADANA Aladağ’da ortaöğretim öğrencilerinin kaldığı kız öğrenci yurdunda çıkan yangın ‘Yapılarımız yangına karşı güvenli mi’ sorusunu akla getirdi.

30.11.2016Ekonomi
Karbonu azalt geleceği planla

Karbonu azalt geleceği planla

TÜRKİYE İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) organizasyonuyla gerçekleştirilen ‘SBE Konferansları’ serisinin İstanbul ayağı ‘SBE16 İstanbul Konferansı’nda, inşaat, sürdürülebilirlik ve çevre konuları ele alındı.

21.10.2016Ekonomi
Beton mikserlerinin dehşet saçmasının sebebi tamamen ekonomik

Beton mikserlerinin dehşet saçmasının sebebi tamamen ekonomik

Son 1 yılda beton mikserlerinin karıştığı trafik kazası sayısı da 10’a yükseldi. Araçların çok hızlı olduğu, trafikte adeta dehşet saçtıkları iddialar arasında. Peki bu araçlar şehir içinde neden hızlı gidiyor? Birincisi taşıdıkları betonu 2.5 saat içinde inşaat alanına ulaştıramazlarsa beton donuyor, maddi kayıp yaşanıyor. Diğeri ise şoförler ne kadar çok sefer yaparsa, o kadar fazla prim alıyor, maaşları katlanıyor.

6.10.2016Ekonomi
Deprem konusunda ciddi adımlar atılmalı

"Deprem konusunda ciddi adımlar atılmalı"

Türkiye İMSAD Başkanı Fethi Hinginar, "6 milyondan fazla konut riskli durumda, bunların yıkılıp yeniden yapılması lazım. Bu revizyonun maliyeti 155 milyar dolar civarında. Deprem ile ilgili atılacak adımlar konusunda daha fazla geç kalma lüksümüz yok" dedi.

16.08.2016Ekonomi
Yasa da yok denetim de

Yasa da yok denetim de

Türkiye İMSAD Başkanı Fethi Hinginar, Türkiye’de inşaat sektöründeki en büyük sorunun ‘yapı yasası’ eksikliği olduğunu söyledi. Ülke genelinde yapı kalitesi sorunu yaşandığına dikkat çeken Hinginar, “6.5 milyon konutun dönüşmesinden bahsediyoruz ama bir yapının nasıl yapılacağına dair bir yasamız bile yok” dedi.

14.05.2016Ekonomi
100 milyar dolar ihracat hayal değil

100 milyar dolar ihracat hayal değil

Bu yıl inşaat malzemeleri ihracatının 19 milyar dolar seviyelerinde olacağını belirten İMSAD Başkanı Fethi Hinginar, “İhracatımızı 5-10 yıl gibi kısa bir sürede 50 milyar dolara, hatta 100 milyar dolara çıkarmamamız için hiçbir neden yok” dedi.

26.11.2015Ekonomi
Ekim ayı sektör raporu açıklandı

Ekim ayı sektör raporu açıklandı

Türkiye'de konut inşaat maliyetleri, eylül 2014 ile eylül 2015 arasında yüzde 5,9 arttı.

27.10.2015Emlak
Türk yapı sektörünün yeni hedefi Afrika pazarı

Türk yapı sektörünün yeni hedefi Afrika pazarı

İMMİB Yapı Malzemeleri Komitesi, 3.4 milyar dolarlık Güney Afrika pazarından daha fazla pay almak için Afrika’nın en büyük fuarı olan Bauma Conexpo fuarına ilk defa milli katılım gerçekleştiriyor.

4.07.2015Ekonomi
İnşaat dünyası 6 Kasımı bekliyor

İnşaat dünyası 6 Kasım'ı bekliyor

Gayrimenkul yarışması Sign Of The City Awards’a ilgi büyük.

17.08.2014Ekonomi
İnşaat sektöründe TOKİ musluğu, TOKİ suntası dönemi

İnşaat sektöründe 'TOKİ musluğu', 'TOKİ suntası' dönemi

İNŞAAT sektöründeki dernek temsilcileri inşaat malzemeleri kalitesinden memnun olmadığını söylüyor. İnşaat malzemeleri pazarında ‘TOKİ musluğu’, ‘TOKİ suntası’ gibi tanımlar yapıldığını ve ucuz ürünler tercih edildiğini belirten sektör temsilcilerine göre müteahhitlerin yüzde 70’i bu ürünleri seçiyor.

22.06.2014Ekonomi
İnşaat malzemesi yüzde 5 büyüyecek

İnşaat malzemesi yüzde 5 büyüyecek

TÜRKİYE İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Başkanı Dündar Yetişener, 2014 yılında ekonominin yüzde 3, inşaat ve inşaat malzemeleri pazarının yüzde 4-5, inşaat malzemeleri sanayi üretiminin ise yüzde 5, 6 büyümesini hedeflediklerini kaydetti.

12.06.2014Ekonomi
İhracatın harcı hazır

İhracatın harcı hazır

EKONOMİ Bakanlığı, müteahhitlere destek planı hazırlıyor. Türk inşaat malzemesi ihracatını arttıracak yeni çalışma kapsamında yurtdışında iş yapan firmalar ‘malzemenizi Türkiye’den götürün, desteği alın’ denilecek.

10.05.2014Ekonomi
Taner Yıldız: Petrolü Suriyeden mi geçireceksiniz

Taner Yıldız: Petrolü Suriye'den mi geçireceksiniz

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kuzey Irak petrolünün Suriye ve İsrail üzerinden taşınmasına yönelik haberleri eleştirdi. "Bugünkü Suriye'den mi petrol boru hattı geçireceksiniz. Bir gün işlemez o boru hattı" diyen Yıldız, Türkiye'nin bu iki ülkeden de daha istikrarlı bir güzergah olduğuna vurgu yaptı.

15.01.2014Dünya
Irakla ilgili çok önemli açıklama

Irak'la ilgili çok önemli açıklama

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'nin Kuzey Irak'tan petrol gelirse aktaracağını, bunun öncesindeki sürecin Irak'ın iç problemi olduğunu belirtti.

14.01.2014Ekonomi
100 milyona 32 dükkan

100 milyona 32 dükkan

TEKNİK Yapı’nın Tuzla’da 300 dönüm arsa üzerinde inşa ettiği Evora İstanbul projesinde 20 bin kişi yaşayacak.

28.11.2013Ekonomi
İnşaat sektörünü devlet büyüttü

İnşaat sektörünü devlet büyüttü

İnşaat sektörü yılın ilk yarısında yüzde 6,6 büyüdü. İMSAD Başkanı Dündar Yetişener inşaat pazarının kamu yatırımlarıyla büyüdüğünü, özel sektörün altı çeyrektir küçüldüğünü belirtti.

3.10.2013Ekonomi
Fabrikalar üretime ara verdi, arz-talep dengesi bozuldu ‘Cam’ krizi

Fabrikalar üretime ara verdi, arz-talep dengesi bozuldu! ‘Cam’ krizi

Mahalle arasındaki camcılardan inşaatçılara kadar birçok sektör cam bulamamaktan şikâyetçi. Sektörde faaliyet gösteren işletmeler camın karaborsaya düştüğünü söylerken, cam üreticileri pandemi nedeniyle sorunlar yaşandığını, cam üretim hatları da bakıma girdiği için üretimin azaldığını söylüyor.

9.03.2021 Ekonomi
Konut satışlarının artmasıyla birlikte yeni projeler için düğmeye basıldı, şantiyeler hızlandı

Konut satışlarının artmasıyla birlikte yeni projeler için düğmeye basıldı, şantiyeler hızlandı

Konut kredi faizinin düşmesi satışları arttırdı, artan satışlar şantiyeleri hızlandırdı. Salgının etkisiyle yavaşlayan hatta duran şantiyeler bugünlerde harıl harıl çalışıyor. Talepteki patlamayla birlikte inşaat yapma iştahının arttığını belirten sektör temsilcileri bekleyen yeni projeleri raftan indirmeye hazırlanıyor.

9.07.2020Ekonomi
İnşaat malzemeleri sanayisi toparlanma eğilimine girdi

İnşaat malzemeleri sanayisi toparlanma eğilimine girdi

Türkiye İMSAD İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, Ekim ayında 0,89 puan arttı. Endekse göre inşaat malzemeleri sanayisinin dip seviyelerden toparlanma eğilimine girdiği, ancak bu toparlanmanın kademeli ve yavaş gerçekleşeceği vurgulandı.

19.11.2019Ekonomi
Depreme dayanıklı mimaride yeni trend: Ahşap binalar

Depreme dayanıklı mimaride yeni trend: Ahşap binalar

Dünya genelinde depremden korunma ve sürdürülebilir çevre yönetimi açısından inşaat malzemelerinin, betonarme ve çelikten ahşaba evrildiği belirlendi.

22.02.2019Teknoloji
Evin içinde ‘yerli’ problem

Evin içinde ‘yerli’ problem

Türkiye İnşaat Malzemeleri Sanayicileri Derneği, inşaat malzemelerinde yerli ürün tercih edilmesi gerektiğine dikkat çekiyor. ‘Made in Turkey’ algısının iç pazarda güçlenmesi gerektiğini belirten Türkiye İMSAD Başkanı Ferdi Erdoğan, “Birkaç ürün dışında ithal edilen ürünlerin hepsi ülkemizde var. Öyleyse neden ithal tercih ediliyor, bu araştırılmalı. Mesela muslukta 9 dolara ihracat yapıp, 19 dolara ithalat yapıyoruz” dedi.

12.02.2018Ekonomi
7 milyondan fazla riskli konut var

'7 milyondan fazla riskli konut var'

Türkiye İMSAD Başkanı Erdoğan: "Ülkemizde 7 milyondan fazla riskli konumda yapı mevcut. Yaşanan her deprem sonrası felaket senaryoları dile getirmek yerine, yapısal problemleri çözüp ülkemizin daha güvenli yapılara ulaşmasını sağlamalıyız ve depremi bir risk olmaktan çıkarmalıyız" açıklamasında bulundu.

14.08.2017Ekonomi
Konutta büyük sorun kalite

Konutta büyük sorun kalite

ULUSLARARASI İnşaatta Kalitesi Zirvesi’nde konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce inşaat malzemeleri, işçilik ve mevzuatta kalite sorunu yaşandığını söyledi. Merdiven altı üretim sorununa dikkat çeken İMSAD Başkanı Dündar Yetişener ise, “Benim ürünümü Amerikalı alıyor, İkitelli’deki müteahhit almıyor” dedi.

5.12.2014Ekonomi
Dünyayı inşa ediyoruz

Dünyayı inşa ediyoruz

Türk müteahhitlerinin yurtdışındaki başarı grafiği, 2013’te de yükselmeye devam etti. Yıllık uluslararası yeni iş tutarı, ilk kez 30 milyar dolar eşiğini aştı ve 31.3 milyar dolara ulaştı. İnşaat malzemeleri ihracatımız ise 22 milyar doları aştı.

30.01.2014Ekonomi

Yazar Sonuçları

Hangi evi almalısınız?

Pazarda domates alırken, mağazada kıyafet alırken defalarca düşünüyor, elimize alıp inceliyoruz. Peki hayatımızdaki en pahalı ürün olan evimizi alırken gerekli özeni gösteriyor muyuz? Maalesef çoğumuz fiyat ve ödeme seçeneklerine odaklanıp hayati konuları geri plana atıyoruz. Deprem güvenliğinden malzeme kalitesine, iskandan yalıtıma kadar ev alırken dikkat edilmesi gereken tüm konuları derledik...

11.02.2017

Kentsel dönüşüm mağduruyum, ya siz?

KADIKÖY’de oturanlar bilir yıllardır kentsel dönüşümden ne çektiğimizi.

9.06.2016

Kişiye özel tatili sevdik

TÜRKİYE’de orta sınıfın güçlendiğinin bir göstergesi de yurt dışına yaptığımız tatiller.

1.10.2012