EKSTRA
MENÜ

Türkiye Esnaf Ve Sanatkarları Konfederasyonu

Türkiye Esnaf Ve Sanatkarları Konfederasyonu ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Türkiye Esnaf Ve Sanatkarları Konfederasyonu haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.361 Türkiye Esnaf Ve Sanatkarları Konfederasyonu haberi bulunmuştur.

Türkiye Esnaf Ve Sanatkarları Konfederasyonu Haberleri

Fahiş fiyat ve stokçulara sıkı takip

Fahiş fiyat ve stokçulara sıkı takip

Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu, fahiş fiyat artışı ve stokçuluk uygulamalarına karşı piyasa dengesini ve tüketicileri korumaya yönelik gerekli tedbirleri alacak, bunların uygulanmasını sağlayacak, denetim ve inceleme yapacak.

28.05.2020Ekonomi
TESKten esnaf için erteleme ve indirim talebi

TESK'ten esnaf için erteleme ve indirim talebi

Cumhurbaşkanlığına sunulan talep mektubunda iş yerlerini kapatan esnaf ve sanatkarlara nakdi yardım, ulaşım sektörü esnafı için akaryakıttaki vergilerin kaldırılması, elektrik ve doğal gaz faturalarının 3 ay süreyle vade farksız ertelenmesi gibi istekler yer aldı.

27.05.2020Ekonomi
Ticaret Bakanlığından 81 ilde market ve pazar denetimi

Ticaret Bakanlığından 81 ilde market ve pazar denetimi

Ticaret Bakanlığı ekiplerince, Ramazan Bayramı öncesi, 81 ilde temel gıda ve tüketim ürünlerinin satıldığı marketlerde ve pazar yerlerinde eş zamanlı denetimler gerçekleştirildi.

22.05.2020Ekonomi
Bakan Pekcan: Ekonomik aktivitede hareketlenmenin başlayacağı günler yakındır

Bakan Pekcan: Ekonomik aktivitede hareketlenmenin başlayacağı günler yakındır

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan "Normalleşme süreciyle ekonomik aktivitenin hızla toparlanacağı, yeniden iş dünyası için hareketlenmenin başlayacağı günler yakındır." dedi.

21.05.2020Ekonomi
Esnaf bayram alışverişlerinde bu yıl cironun azalmasını bekliyor

Esnaf bayram alışverişlerinde bu yıl cironun azalmasını bekliyor

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken "Kovid-19 salgını birçok geleneği yerine getirmeye engel oluyor. Hurma, incir, kuru kayısı, bayram şekeri, çikolata ve bayramlık giysi satışlarında eski cirolar bu yıl maalesef olmayacak" dedi.

19.05.2020Ekonomi
Son dakika... Bakan Pekcan: Ulusal para birimleri üzerinden ticarete ağırlık vermemiz gerekiyor

Son dakika... Bakan Pekcan: Ulusal para birimleri üzerinden ticarete ağırlık vermemiz gerekiyor

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ''Merkez bankalarının parasal genişlemeye gittiği bu dönemde, küresel finans dengelerinde görülebilecek değişiklikleri, yaşanabilecek istikrarsızlıkları göz önüne alarak, ulusal para birimleri üzerinden ticarete daha fazla ağırlık vermemiz gerekiyor'' dedi.

10.05.2020Ekonomi
TESKten vatandaşlara panikle alışveriş yapmayın çağrısı

TESK'ten vatandaşlara "panikle alışveriş yapmayın" çağrısı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını döneminde aylarca evde kalınacakmış gibi panik duygusuyla alışveriş yapılmaması gerektiğini belirterek, "İhtiyaç dışı alışveriş hem kartlara yüklenilmesine hem de enflasyonun artmasına yol açar." ifadesini kullandı.

1.05.2020Ekonomi
TESK iş yeri açılışları için öncelik istedi

TESK iş yeri açılışları için öncelik istedi

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken: - "Kovid-19 salgını nedeniyle kapalı iş yerlerinden öncelikle açılabilecek olanların listesini Cumhurbaşkanlığına ilettik"

29.04.2020Ekonomi
TESKten ramazan ve Kovid-19 fırsatçılarına karşı uyarı

TESK'ten ramazan ve Kovid-19 fırsatçılarına karşı uyarı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ramazan ayına sayılı günler kala gıda alışverişlerine dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, "Merdiven altı üretimlere karşı tedbirli olunmalı, stok yapılarak fiyatların artmasına yol açılmamalı." ifadesini kullandı.

19.04.2020Ekonomi
Gözler bakkal kararında

Gözler bakkal kararında

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken “Sokağa çıkma yasağında bakkallara özel bir izin çıkarsa insanlar ekmeğine, gazetesine, sütüne ya da diğer ihtiyaçlarına rahatlıkla ulaşır. Kaos yığılma olmaz” dedi.

16.04.2020Ekonomi
Gıda güvenliği için israftan kaçınalım

Gıda güvenliği için israftan kaçınalım

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında evde kalan vatandaşların özellikle gıda ürünlerine yoğun talep gösterdiğini belirterek, “Gıdada arz talep dengesizliğinin yaşanmaması ve fiyatların yükselmemesi için israftan kaçınmalıyız” dedi.

13.04.2020Ekonomi
Kapalı işyerleri için kıyasen fatura yok

Kapalı işyerleri için kıyasen fatura yok

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nca (EPDK), Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken’in kıyasen fatura düzenlenmesine ilişkin yaptığı açıklamalarının gerçeği yansıtmadığı belirtilerek, “kapalı işyerleri için kıyasen fatura düzenlenmeyeceği, uygulamanın belirli bölgeler için belirli bir süre geçerli olacağı” bildirildi.

9.04.2020Ekonomi
EPDKdan kapalı iş yerleri faturaları için açıklama

EPDK'dan kapalı iş yerleri faturaları için açıklama

EPDK, kapalı iş yerleri için kıyasen fatura düzenlenmeyeceğini, uygulamanın belirli bölgeler için belirli bir süre geçerli olacağını bildirildi

8.04.2020Ekonomi
‘Kısa çalışmaya başvur istihdamını koru’

‘Kısa çalışmaya başvur istihdamını koru’

Koronavirüsün etkisini arttırmasıyla hükümet de sıkı tedbirleri devreye aldı. İstihdamın korunması için kısa çalışma ödeneği başlatıldı. 29 sivil toplum kuruluşu ve sendika ortak açıklama yaparak işletmelere kısa çalışma ödeneğinden faydalanma çağrısında bulundu.

5.04.2020Ekonomi
Bakan Pekcandan istihdam ve ihracat mesajı

Bakan Pekcan'dan istihdam ve ihracat mesajı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan "Önceliğimiz Sayın Cumhurbaşkanımızın da hep altını çizdiği gibi üretim ve ihracatın sürekliliği ve istihdamın muhafaza edilmesi" dedi.

3.04.2020Ekonomi
TESKten Halkbankın paketine destek

TESK'ten Halkbank'ın paketine destek

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken "Halkbank tarafından esnaf ve sanatkarımız için uygulamaya konulan yeni kredi modelini tüm bankalarımız örnek almalıdır" dedi.

24.03.2020Ekonomi
TESK’ten ‘esnaf kredilerinde iyileştirme’ talebi

TESK’ten ‘esnaf kredilerinde iyileştirme’ talebi

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnafa kullandırılan kredilerinin gecikme faiz oranlarının düşürülmesini ve kredi şartlarında iyileştirme yapılmasını istedi.

23.03.2020Ekonomi
TESKten esnafa özel paket talebi

TESK'ten "esnafa özel paket" talebi

TESK Genel Başkanı Palandöken "Talepte bulunan her esnafımıza sıfır faizli, en az bir yıl geri ödemesiz, minimum 50 bin lira kredi imkanı sağlanmalı" dedi.

21.03.2020Ekonomi
İş dünyası Ekonomik İstikrar Kalkanından memnun

İş dünyası 'Ekonomik İstikrar Kalkanı'ndan memnun

İş dünyası temsilcileri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Koronavirüsle Mücadele Eş Güdüm Toplantısı sonrası açıkladığı "Ekonomik İstikrar Kalkanı" paketini değerlendirdi.

19.03.2020Ekonomi
STKlerden İdlibdeki saldırıya ortak tepki

STK'lerden İdlib'deki saldırıya ortak tepki

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu "Türk milleti her türlü zorluğu aşmasını bilen bir millet. Ülkemizin menfaatlerini her şeyin üstünde tutuyoruz, bugün her zamankinden daha güçlü şekilde biriz, bütünüz ve birlikteyiz" dedi.

2.03.2020Ekonomi
İş dünyası Suriye İdlib’deki hain saldırının ardından tek yürek oldu. Birlik mesajı

İş dünyası Suriye İdlib’deki hain saldırının ardından tek yürek oldu. Birlik mesajı

Suriye’nin İdlib kentinde şehit düşen askerlerin acısı bütün Türkiye’yi derinden sarstı. Hain saldırıya karşı iş dünyası temsilcileri başsağlığı mesajları yayımladı. “Şehit haberiyle yüreğimiz yandı” diyen iş dünyası “Devletimizin yanında ve emrindeyiz” mesajı verdi.

29.02.2020Ekonomi
İş dünyasından İdlibde şehit düşen askerler için başsağlığı mesajı

İş dünyasından İdlib'de şehit düşen askerler için başsağlığı mesajı

İş dünyası temsilcileri, Suriye'nin İdlib kentinde şehit düşen askerler için başsağlığı mesajı yayımladı.

28.02.2020Ekonomi
‘Organik diyerek fırsatçılık yapıyorlar’

‘Organik diyerek fırsatçılık yapıyorlar’

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, endüstriyel ürünlerin çeşitli yollarla organik ve doğal ürün şeklinde pazarlandığına dikkati çekerek, “Vatandaşlarımız organik ve doğal ürün adı altındaki sahtekarlıklara kanıp parasını çöpe atmasın.

21.02.2020Ekonomi
Bakan Pekcan: Türkiye ekonomisinin olumlu seyri göstergelere de yansıyor

Bakan Pekcan: Türkiye ekonomisinin olumlu seyri göstergelere de yansıyor

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ihracatına artması için şahıs firmalarının da ihracat desteklerinden yararlanmasının gündeme geleceğini belirtti.

18.02.2020Ekonomi
Palandöken: Kentsel dönüşüm planları için acele edilmeli

Palandöken: Kentsel dönüşüm planları için acele edilmeli

TESK Genel Başkanı Palandöken, "Kentsel dönüşümde can güvenliğimiz ön planda tutulmalı" dedi.

2.02.2020Emlak
Yanındayız Elazığ

Yanındayız Elazığ

Tüm ülkeyi derinden sarsan Elazığ depreminin ardından ekonomi yönetimi ve iş dünyası hızla harekete geçti. Hazine ve Maliye Bakanlığı Elazığ ve Malatya’daki mükelleflere yönelik vergi muafiyeti kararı alırken, Ticaret Bakanlığı da zarar gören esnafın Halkbank aracılığışla kullandığı kredi ödemelerini TESKOMB’un üstleneceğini duyurdu. İş dünyası ise ‘Yanındayız Elazığ’ mesajı vererek, 81 ilde yardım kampanyaları başlattı.

26.01.2020Ekonomi
TESKten coğrafi işaretli ürün sayısı artırılsın çağrısı

TESK'ten "coğrafi işaretli ürün sayısı artırılsın" çağrısı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, markalaşma, yerel ekonominin kalkınması ve turizme katkısı nedeniyle coğrafi işaretli ürün sayısının artırılması gerektiğini bildirdi.

18.01.2020Ekonomi
Ticaret Bakanlığı potansiyel ihracatçılara mentor olacak

Ticaret Bakanlığı potansiyel ihracatçılara "mentor" olacak

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, geçen yıl aralık ayı itibarıyla 20 ilde potansiyel ihracatçıların tespitine yönelik çalışma başlattıklarını belirterek, "Firmalarla bire bir temasa geçip onların ihracatçı olması için mentorluk yapacağız. Onları da ihracatçı ailesinin ferdi yapmak için çalışacağız" dedi.

17.01.2020Ekonomi
TESK Başkanı Palandöken: Enerji tasarrufunda milli bilinç oluşmalı

TESK Başkanı Palandöken: Enerji tasarrufunda milli bilinç oluşmalı

TESK Başkanı Bendevi Palandöken "Enerji kaynaklarının israf edilmeden akılcı, verimli kullanılması Türkiye'nin bütçesi için kilit noktalardan biri" dedi.

11.01.2020Ekonomi
İstanbulda simit fiyatları arttı

İstanbul'da simit fiyatları arttı

İstanbul’da 1 lira 75 kuruş olan 100 gram simidin fiyatı bugün itibariyle 2 lira oldu.

5.01.2020Gündem
Milli Piyango biletinin sahtesi nasıl anlaşılır

Milli Piyango biletinin sahtesi nasıl anlaşılır?

Sahte Milli Piyango bileti nasıl anlaşılır sorusu, bilet almak üzere olan pek çok vatandaşın gündeminde yer almaya devam ediyor. Oda kaydı olmayan veya bayilik ruhsatı olmayan seyyar satıcılardan uzak durulması gerektiğini ifade eden Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK), sahte bilet ile karşılaşılabileceğini ifade etti. Peki, sahte Milli Piyango biletini anlamak için neler yapmak gerekir? İşte, o detaylar

30.12.2019Gündem
TESKten internetten alışverişte dikkatli olunmalı uyarısı

TESK'ten "internetten alışverişte dikkatli olunmalı" uyarısı

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken "Sahte mesajlar ve bağlantılı linklerle vatandaşlar siteye yönlendirilip çeşitli yollarla banka hesapları veya kredi kartı bilgileri ele geçiriliyor. Bu tür siber saldırılara karşı vatandaşlarımız çok dikkatli olmalı" dedi.

29.12.2019Ekonomi
Yılbaşı için merdiven altı gıda uyarısı

Yılbaşı için "merdiven altı gıda" uyarısı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yılbaşında "merdiven altı yiyecekler"den uzak durulması gerektiğini belirterek, "Yoğun bir alışveriş trafiği olacağı için merdiven altı dediğimiz sağlıksız ve ucuz yiyeceklerin satışı arttı. Vatandaşlarımız güvenilir alışveriş için güvendiği esnafı tercih etmeli." ifadesini kullandı.

22.12.2019Ekonomi
TESKten emeklilikte yaşa takılanlar için sigorta desteği çağrısı

TESK'ten emeklilikte yaşa takılanlar için sigorta desteği çağrısı

TESK Genel Başkanı Palandöken "Emeklilik yaşını beklerken çalışmayanlar, tıpkı emekli olanlar gibi prim ödemeden ücretsiz sağlık hizmeti alabilmeli" dedi.

20.12.2019Ekonomi
Esnafın borçları için yapılandırma çağrısı

Esnafın borçları için "yapılandırma" çağrısı

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken "Yeniden yapılandırmayla bütçenin açık verdiği bir dönemde devlet tahsil edemediği alacaklarını tahsil etmiş, esnaf ve sanatkarımız da borçlarından kurtulmuş olacaktır" dedi.

18.12.2019Ekonomi
TESKten zincir marketler için açılış kriteri önerileri

TESK'ten zincir marketler için "açılış kriteri" önerileri

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken "Zincir marketlerin, nüfusu 10 bin ve üzerindeki yerleşim yerlerine açılabilmesi şartı getirilmeli" dedi.

10.12.2019Ekonomi
Esnaf ve sanatkarlara ait iş yeri sayısı 2 milyona yaklaştı

Esnaf ve sanatkarlara ait iş yeri sayısı 2 milyona yaklaştı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnaf ve sanatkarlara ait iş yeri sayısının kasım sonu itibarıyla 1 milyon 926 bin 823'e ulaştığını bildirdi.

5.12.2019Ekonomi
Bakan Pekcan STK temsilcileriyle bir araya geldi

Bakan Pekcan STK temsilcileriyle bir araya geldi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, artık iş dünyasının, ihracat desteklerinden otomasyon sistemi üzerinden yararlanabileceğini belirterek, "Ofislerinden müracaat edecekler ve desteklerimizin her aşamasından yararlanıp sonuçlandırabilecekler" dedi.

4.12.2019Ekonomi
TESKten etil alkol ithalatı sınırlandırılmalı talebi

TESK'ten "etil alkol" ithalatı sınırlandırılmalı talebi

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, hem vatandaşların can sağlığını korumak hem devletin büyük vergi kaybını önlemek adına etil alkol ithalatına sınır getirilmesi gerektiğini bildirdi.

17.11.2019Ekonomi
Çok önemli uyarı: Telefonunuza bu mesaj gelirse sakın inanmayın

Çok önemli uyarı: Telefonunuza bu mesaj gelirse sakın inanmayın!

Mağduriyetlerin önlenmesi için devremülk satışlarının denetim altına alınması gerektiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Henüz inşaatına dahi başlanmayan, maketleri gösterilerek vatandaşı yanıltan devremülk satışları denetlenmeli. Bedava tatil kazandınız, günübirlik ücretsiz tura davetlisiniz vb. gibi vaatlerle vatandaşları göstermelik tesislere götürüp çeşitli stratejilerle devremülk satın almaya ikna ediyorlar. Özellikle sağlık turizminden faydalanmak isteyen yaşlıları kaplıca, termal kaynak, şifalı su gibi vaatlerle kandırıyorlar. Ticaret Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı bu tür tesisleri takip etmeli. Dolandırıcılık vak'alarının yaşanmaması için devremülk satışları denetim altında olmalı” dedi.

19.10.2019Ekonomi
Sivil toplum ve iş dünyasından Barış Pınarı Harekatına destek

Sivil toplum ve iş dünyasından Barış Pınarı Harekatı'na destek

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu "(Barış Pınarı Harekatı) Amaç, bu bölgeyi PKK/PYD/YPG ve DEAŞ gibi terör örgütlerinden temizleyerek, Suriye halkını teröristlerin baskı ve zulmünden kurtarmak, bölgede huzur, güven ve barış ortamını yeniden tesis etmektir. Bizler işçi, memur, esnaf, çiftçi, avukat, emekli ve işveren temsilcileri olarak devletimizin aldığı bu kararın arkasındayız ve destekliyoruz" dedi.

11.10.2019Ekonomi
9 ayda 170 bin 540 iş yeri açıldı

9 ayda 170 bin 540 iş yeri açıldı

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Eylül sonu itibarıyla esnaf ve sanatkar sayısı yılbaşından bu yana 25 bin 978 artarak toplamda 1 milyon 779 bin 191'e ulaştı. Bu dönemde 170 bin 540 iş yeri açılırken 80 bin 769 iş yeri kapandı" açıklamasında bulundu.

7.10.2019Ekonomi
TESKten özel bankalara faiz indirimi çağrısı

TESK'ten özel bankalara faiz indirimi çağrısı

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Kamu bankalarının yaptığı faiz indirimlerine ek olarak özel bankalarımız da acele edip indirime giderlerse piyasalar daha erken rahatlayacaktır" açıklamasında bulundu.

16.09.2019Ekonomi
TESKten velilere okul servisi uyarısı

TESK'ten velilere "okul servisi" uyarısı

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken "Okula servisle ulaşım sağlayacak öğrencilerin velileri okul servis araçlarının, sürücülerinin ve uygulanması zorunlu kriterlerin takibini yapmalı" dedi.

8.09.2019Ekonomi
TESKten ÇEBSİS uygulamasına destek

TESK'ten ÇEBSİS uygulamasına destek

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken "ÇEBSİS uygulamasının yürürlüğe girmesiyle piyasalara güven gelecek ve adliyelerin iş yükü azalacak" dedi.

6.09.2019Ekonomi
TESK Başkanı Palandöken: 8 ayda 150 bin 267 iş yeri açıldı

TESK Başkanı Palandöken: 8 ayda 150 bin 267 iş yeri açıldı

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken "Ağustos sonu itibarıyla esnaf ve sanatkar sayısı, yılın 8 aylık döneminde 26 bin 747 artarak toplamda 1 milyon 779 bin 960'a ulaştı. Bu dönemde 150 bin 267 iş yeri açılırken 69 bin 672 iş yeri kapandı" dedi.

5.09.2019Ekonomi