EKSTRA
MENÜ

Türk Eczacıları Birliği

Türk Eczacıları Birliği ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Türk Eczacıları Birliği haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 591 Türk Eczacıları Birliği haberi bulunmuştur.

Türk Eczacıları Birliği Haberleri

Eczacıların “tabela” mağduriyeti

Eczacıların “tabela” mağduriyeti

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, eczanelerin sağlık hizmeti sunan kuruluşlar olduğunu belirterek, “Haksız rekabeti önlemek amacıyla birden fazla cephesi bulunan eczanelerin sadece bir cephesine isim levhası konulmasına yönelik düzenleme haksız ve yersizdir” dedi.

26.07.2014Gündem
Eczaneler kredi kartıyla ilaç satışını durduruyor

Eczaneler kredi kartıyla ilaç satışını durduruyor

Maliye Bakanlığı'nın akıllı yazar kasa uygulaması eczaneleri perişan etti. Muayene katılım payı ödemesi gereken vatandaşın cebinde nakit olmadığı için kredi kartıyla ödeme yapmak istemesi eczanelerin haksız yere vergi ödemesine neden oldu. Bu duruma tepki gösteren bazı eczaneler kredi kartıyla ilaç satışını durdururken, Türk Eczacıları Birliği (TEB), SGK'ye başvurdu: "Biz artık sizin veznedarlığınızı yapmak istemiyoruz, muayene katılım payı tahsilatını kendiniz yapın."

18.07.2014Ekonomi
MİT Yasası’nı AYM esastan görüşecek

MİT Yasası’nı AYM esastan görüşecek

Anayasa Mahkemesi (AYM) CHP’nin “Muhaberat devleti oluşturuluyor” diye eleştirdiği, TBMM’de büyük tartışma yaratan yeni MİT Yasası’nın iptali için yaptığı başvurunun esastan görüşülmesine karar verdi. AYM, MİT’i yeniden yapılandıran yasayla ilgili yürürlüğün durdurulması taleplerini ise esas inceleme aşamasında karara bağlayacak.

10.07.2014Gündem
Eczacılar muayene ücretini hastadan almak istemiyor

Eczacılar muayene ücretini hastadan almak istemiyor

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, muayene ücretlerinin eczanelerden tahsili uygulamasına son verilmesi gerektiğini belirterek, bu uygulamanın hastalarla eczacıları karşı karşıya getirdiğini ifade etti.

19.06.2014Sağlık
Soma seferberliği

Soma seferberliği

SOMA’daki maden kazası iş dünyasını da harekete geçirdi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu tüm oda ve borsalara yardım çağrısı yaparken, birçok farklı sektörden şirket ve işadamı da Soma’ya yardım için seferber oldu.

15.05.2014Ekonomi
Yeni tıp fakültesi açılmasına tepki

Yeni tıp fakültesi açılmasına tepki

Türk Tıp Öğrencileri Birliği Genel Başkanı Eren Halaç, altyapı hazırlanmadan yeni tıp fakülteleri açılmamasını istedi.

10.04.2014Eğitim
SGKdan milyonları ilgilendiren karar

SGK'dan milyonları ilgilendiren karar

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), ilaç alımında yaşanan suistimalleri önlemek üzere yeni bir uygulama başlatıyor. Türk Eczacıları Birliği (TEB) ile yapılan protokol gereği artık hasta ve hasta yakınları yanlarında nüfus cüzdanı, ehliyet ya da basın kartı gibi nüfus bilgilerinin yer aldığı kimlikler olmadan ilaç alamayacak. Bugüne kadar T.C. kimlik numarası, reçetenin üzerine yazılıyordu ama eczaneden ilaç alınırken nüfus cüzdanı gösterilmiyordu. E-reçeteye geçildiğinden beri artık bu da sorgulanmıyor. Şimdi yeni uygulamayla eczacı isterse veriliş tarihini, isterse aile cüzdan numarasını dahi sorabilecek.

18.03.2014Gündem
Bakanlıktan eczane önerisi

Bakanlıktan eczane önerisi

SAĞLIK Bakanlığı, ilaç temininde ilginç bir uygulamaya imza attı.

28.02.2014Ekonomi
Daha iyi tedavi için birlik olalım

'Daha iyi tedavi için birlik olalım'

Dünyada her yıl 28 Şubat’ta çeşitli etkinliklerle dikkat çekilen “Nadir Hastalıklar” günü nedeniyle tüm paydaşlara bir çağrı yapan AİFD, hastalıklarla mücadele için “birlik” mesajı verdi. Birlik çağrısında hastaların tanı, tedavi ve bakıma hızlı ve eşit bir şekilde ulaşmaları için konuya ulusal bir perspektiften bakmanın önemine dikkat çeken AİFD, yasal düzenlemenin gerekliliğini vurguladı.

27.02.2014Gündem
TEB de sahte ilaç satan eczacıya soruşturma açacak

TEB de sahte ilaç satan eczacıya soruşturma açacak

Sahte ilaç iddianamesinde ortaya çıkan şok detaylar eczacıları harekete geçirdi. Türkiye Eczacılar Birliği (TEB), İçişleri Bakanlığı’ndan soruşturmaya adı karışan eczacıların isimlerini istedi. Antalya Eczacılar Odası Başkanı Kerem Zabun, “Bu ilaçları kullananların derhal doktor kontrolüne girmesi gerekiyor” dedi. Sağlık Bakanlığı da bunun üzerine Hürriyet'e özel açıklamalarda bulundu, 'Sahte ilaç için gelen olmadı. Genellikle başka ülkelere satıldığını tahmin ediyoruz.'

16.02.2014Gündem
TEB yok ilaç tartışmasına son noktayı koydu

TEB 'yok ilaç' tartışmasına son noktayı koydu

Piyasada bulunmayan ilaç sayısı konusunda herkes farklı bir rakam ifade etti. CHP milletvekilleri 735 ilacın olmadığını, belirtirken bu sayı Türk Eczacıları Birliği, İstanbul Ecza Odası, Sağlık Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından çeşitli tarihlerde farklı miktarlarda ifade edildi.

4.02.2014Gündem
Grip olduktan sonra aşı yaptırmak yanlış

'Grip olduktan sonra aşı yaptırmak yanlış'

Türk Eczacıları Birliği (TEB) Genel Başkanı Erdoğan Çolak, grip olduktan sonra yaptırılan aşıların hiçbir etkisinin olmadığını belirterek, bu aşamadan sonra gereksiz yere aşının içindeki virüsün vücuda enjekte edildiğini bildirdi.

21.01.2014Kelebek
10 Eczacı Odasından toplu açıklama

10 Eczacı Odası'ndan toplu açıklama

Kanser, grip ilaçları derken birçok ilacın piyasada bulunmamaya başlaması üzerine İstanbul Eczacılar Odası’nın da bulunduğu 10 Eczacı Odası bir araya gelerek ortak basın açıklaması yaptı. İlaçların bulunmamasının nedeninin, ilaçların fiyatlarının ucuzlatılması olduğunu belirten Eczacılar yaptıkları yazılı açıklamada şu sözlere yer verdi:

20.01.2014Kelebek
Bulunamayan ilaç için ihale

Bulunamayan ilaç için ihale

SAĞLIK Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, çok ithal edilen ilaçları artık sadece Türk Eczacıları Birliği’nin getirmeyeceğini, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın da ihaleye çıkacağını açıkladı. Müezzinoğlu, organ bağışının artması için de, din adamı ve muhtarlarla toplantı yapacaklarını açıkladı.

12.01.2014Ekonomi
İlaç işinde hastanelere yoğunlaşıldı

"İlaç işinde hastanelere yoğunlaşıldı"

Sahte ilaç operasyonları kamuoyunun gündemini meşgul etmeye devam ederken, sahtesinin üretildiği iddia edilen kanser ilaçlarıyla ilgili Türk Eczacıları Birliği’nden bomba bir iddia ortaya atıldı. Genel Sekreter Harun Kızılay, “Bu ilaçlar, hastaların kendi kullandığı ve aldığı ilaçlar değil; hastane, klinik ortamda uygulanan ilaçlar. Dolayısıyla Sağlık Bakanlığı’nın üniversite, devlet, özel tüm hastanelerin onkoloji bölümlerine yoğunlaşması gerekir” dedi.

20.12.2013Ekonomi
Sahte ilaca özel yasa

Sahte ilaca özel yasa

Türk Eczacıları Birliği (TEB) 2. Başkanı Arman Üney, Torba Yasa'da yer alan sahte ilaç üretimi, satışı ve sattıranları kapsayan cezai müeyyide ile ilgili olarak, "Ruhsatsız olarak ilaç üretimi yapanlar ve bu şekildeki ilaçları bilerek satan veya sattıranlar, bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak. Ceza yasasında genel anlamda sahtecilik le ilgili cezai yaptırımlar bulunuyordu. Ancak bizim yasaya konarak, özelde ilaçla ilgili sahteciliğe çok yerinde bir yaptırım gelmiş oluyor" dedi.

17.12.2013Gündem
Zaten satılmıyordu ki

'Zaten satılmıyordu ki'

Türk Eczacıları Birliği, Türkiye son 5 yıldır antibiyotiklerin hiçbir biçimde reçetesiz verilmediğini, reçeteli verilmesi zorunlu olan ilaçların da reçetesiz satılmadığını bildirdi.

12.12.2013Gündem
Gurbetçiler de ilaçlarını kimlik numarasıyla alabilecek

Gurbetçiler de ilaçlarını kimlik numarasıyla alabilecek

Yurt dışı sigortalılar da Türkiye'de herhangi bir eczaneden T.C. kimlik numarasıyla ilacını alabilecek.

25.09.2013Avrupa
İlaçlara parmak izi geliyor

İlaçlara 'parmak izi' geliyor

Okuma yazma bilmeyenler, elle yazılan reçetelerle eczaneye başvurduğunda, ilacı teslim alanın tespiti için reçetenin arkasına imza niteliği taşıyan "parmak izlerini" basacaklar.

23.09.2013Sağlık
Faturasız da alınabilecek

Faturasız da alınabilecek

Hasta alt bezi, beslenme sondaları ve diyaliz sıvılarının kullanımı için gerekli olan bazı sıhhi malzemeler, artık eczanelerden faturasız alınabilecek.

22.09.2013Sağlık
Hastalar mağdur oldu

Hastalar mağdur oldu

Türk Eczacıları Birliği (TEB) Genel Sekreteri Harun Kızılay, "Lösemi hastalarının 'Lanvis' isimli ilaca ulaşmadığı" iddiaları konusunda, ilacın fiyatının Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından henüz revize edilmediğini belirterek, "İki kurum arasındaki anlaşmazlıktan dolayı ulaşılamayan ilaç, Türk Eczacıları Birliği İthal İlaç Birimi tarafından temin edilmekle birlikte stoklarımızda da bulunmaktadır" ifadesini kullandı.

28.08.2013Sağlık
12 bin eczacı yoksulluk sınırının altında

'12 bin eczacı yoksulluk sınırının altında"

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan, Türkiye İstatistik Kurumu'ndan (TÜİK) alınan Haziran 2013 fiyatlarına göre Türkiye'de 12 bin eczanenin yoksulluk sınırının altında olduğunu açıkladı.

8.07.2013Ekonomi
Bir kanser ilacı artık eczanelerde

Bir kanser ilacı artık eczanelerde

Etiket fiyatı 9 lira olmasına karşın karaborsada fiyatı 120 liraya kadar çıkan Purinethol, bir yıl aradan sonra nihayet eczane raflarında yerini aldı. İthalatçı firma 1 yıllık ihtiyacı karşılayacak miktarda ilacı getirdi ve ecza depolarına dağıttı.

10.06.2013Sağlık
Kanser ilaçları artık karaborsa değil

Kanser ilaçları artık karaborsa değil

Etiket fiyatı 9 lira olmasına karşın karaborsada fiyatı 120 liraya kadar çıkan Purinethol, bir yıl aradan sonra nihayet eczane raflarında yerini aldı.

9.06.2013Sağlık
Kanser ilaçlarında sıcak gelişme

Kanser ilaçlarında sıcak gelişme

Kanser tedavisinde kullanılan temel ilaçlarda yaşanan sıkıntı, hastaları zaman zaman karaborsacıların eline düşürebiliyor. Ancak hem Türk Eczacıları Birliği (TEB) hem de Sağlık Bakanlığı, hastaları uyarıyor: “Simsarlara gitmenize gerek yok, tüm ilaçları biz getirtiyoruz. Hem de bir kuruş ödemenize gerek kalmadan.”

28.05.2013Sağlık
İlaçta ‘reçete’ kavgası büyüyor

İlaçta ‘reçete’ kavgası büyüyor

Sağlık Bakanlığı’nın, bilinçsiz ilaç tüketimini artırdığı gerekçesiyle reçetesiz ilaç satışına sınırlama getirmesi tartışılıyor.

27.05.2013Ekonomi
MS hastalarını rahatlatacak çalışma

MS hastalarını rahatlatacak çalışma

Multipl Skleroz (MS) hastalarının geri ödeme listesine alınması için kampanya yürüttükleri üç ilaçtan ikisinin listeye alınması için çalışma yürütülüyor.

22.05.2013Sağlık
Eczanelerimizde var

'Eczanelerimizde var'

Sağlık Bakanlığı 'bulunamayan ilaçlar' için yeni bir açıklama yaptı. Bakanlık yaptığı açıklamada şu sözler yer verdi.

20.04.2013Sağlık
Bakanın cebime koyduğu para 200-300 liraydı

'Bakan'ın cebime koyduğu para 200-300 liraydı'

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, katıldığı bir canlı yayında Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın kendisinden yardım isteyen kanser hastası Dilek'e 2 bin TL verdiğini söylemişti. Hastanede tedavi altında olan Dilek ise Bakanın kendisine verdiği paranın 200-300 lira olduğunu belirtti.

18.04.2013Gündem
BİTKİSEL ÜRÜNLERDE ÖLÜMCÜL TEHLİKE

BİTKİSEL ÜRÜNLERDE ÖLÜMCÜL TEHLİKE

Bahar yorgunluğuyla başa çıkmak veya yaza kilo vererek girmek için uzmana danışılmadan alınan bitkisel ürünlerin ölüme bile yol açtığı uyarısı yapıldı. Bu ürünleri "sağlık mayını"na benzeten Türk Eczacıları Birliği (TEB) Genel Sekreteri Harun Kızılay, "Dışarıdan zararsız gibi görünebilir ama kullanıldığında çok ciddi sağlık sorunları ortaya çıkıyor" dedi. Baharın gelmesiyle özellikle zayıflamak için bitkisel ilaçlara ilginin arttığını dile getiren Kızılay, bu ürünlerin internetten satılmaya çalışıldığına dikkati çekti. Hekime danışılmadan, internetten, kapıdan kapıya satışla veya televizyon üzerinden bu ürünlerin satın alınmamasını isteyen Kızılay, "Sıkça reklamı yapılan, 'mucize' ürün diye tanıtılanlar adeta sağlık mayınıdır. Dışarıdan zararsız gibi görünebilir ama kullanıldığında çok ciddi sağlık sorunları ortaya çıkıyor. Bunları telafi etmek mümkün olmuyor" diye uyarılarda bulundu. A.A.

14.04.2013Haber
Bulunamayan kanser ilacı haftaya geliyor

Bulunamayan kanser ilacı haftaya geliyor

Kanser tedavisinde kullanılan ve eylül ayından bu yana piyasada bulunamayan, “dacarbazin” etken maddeli ilaçtan 1600 kutu, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun yürüttüğü görüşmeler sonucu haftaya Türkiye’de olacak.

23.03.2013Gündem
Bulunamayan ilaç yolda

Bulunamayan ilaç yolda

Kanser tedavisinde kullanılan ve eylül ayından bu yana piyasada bulunamayan, “dacarbazin” etken maddeli ilaçtan bin 600 kutu, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nun yürüttüğü görüşmeler sonucu haftaya Türkiye'ye olacak.

22.03.2013Sağlık
Ateş düşürücü şurupları tedaviden sonra atmayın

Ateş düşürücü şurupları tedaviden sonra atmayın!

Hangi ilaçlar tedavi bitiminden sonra saklanmalı, hangileri atılmalı?

19.03.2013Sağlık
İlacı böyle saklayın

İlacı böyle saklayın

En sık kullanılan ilaçlardan ağrı kesiciler ve ateş düşürücü şuruplar, tedavi bitiminden sonra miadının bitimine kadar kullanılabilirken, sulandırılan antibiyotiklerin, enjeksiyon ürünleri ve göz merhemlerinin tedavi bitiminden sonra kalanının atılması gerekiyor.

18.03.2013Sağlık
Eczacılar vitrine ilan asmamalı

'Eczacılar vitrine ilan asmamalı'

Eczanelerin vitrin camlarına 'Grip aşısı gelmiştir', '1 alana 1 bedava', 'Taze naftalin gelmiştir', 'Ücresiz cilt analizi' gibi yazılar yazmasının kanunen yasak olduğu hatırlatıldı.

27.12.2012Sağlık
Kullanımı 8 milyon kutu arttı

Kullanımı 8 milyon kutu arttı

Türk Eczacıları Birliği'nden antibiyotik uyarısı!

25.12.2012Sağlık
Herkes hapı yuttu

Herkes hapı yuttu

İstanbul’da 45 ayrı adrese eşzamanlı operasyon düzenleyen polis, 300 bin kutu sahte ilaç ele geçirdi. Ele geçirilen ilaçların büyük bir kısmı “cinsel gücü artırıcı” ürünler olurken, 30 kişi de gözaltına alındı. Sahte ilaçlar, sağlık açısından da büyük risk taşıyor.

11.12.2012Ekonomi
Ruhsatı Sağlık Bakanlığı versin

'Ruhsatı Sağlık Bakanlığı versin'

Türk Eczacıları Birliği, sahte ilaç ve benzeri ürünlerin, özellikle internet üzerinden değerinden çok daha ucuz fiyata halka satışa sunulduğunu ve halk sağlığını ciddi anlamda tehdit ettiğini bildirdi.

5.12.2012Sağlık
Yok öyle bir şey

'Yok öyle bir şey'

Türk Eczacıları Birliği Başkanı Erdoğan Çolak, “bitkisel ürün” ve “gıda takviyesi” diye satılan ürünlerin her rahatsızlığa iyi geldiğinin ifade edildiğini belirterek, “Böyle bir şeyin olabilirliği yok. Bu ürünlerin etken maddeleri gizlenerek, tedavi edici özellikleri ön plana çıkarılıyor” dedi.

29.11.2012Sağlık
İlaca suistimal yasak getirdi

İlaca suistimal yasak getirdi

Cücelik tedavisinde kullanılan büyüme hormonu ilaçlarını sporcuların doping yapmak ve vücut geliştirmek için kullanıldığı ortaya çıktı.

27.11.2012Sağlık

Yazar Sonuçları

Mastürbasyon, ergenin gelişimini etkiler mi?

Ergenlik dönemindeki cinsel riskleri azaltmanın yolları...

18.03.2014

ÇOK DEĞİL, BİLİNÇLİ İLAÇ KULLANIN

Bu hafta konumuz ‘Akılcı İlaç Kullanımı...’ Bilindiği gibi isteyen herkesin istediği ilacı reçetesiz satın alması, hem hasta sağlığı açısından hem de ilaçlara güvenli erişim açısından önemli bir sorundur.

31.05.2013

7 önemli nokta

Eğer kilo sorununuza çözüm arıyorsanız, 7 önemli noktaya dikkat etmeniz gerekiyor.

15.02.2013