EKSTRA
MENÜ

Türk Dil Bayramı

Türk Dil Bayramı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Türk Dil Bayramı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 604 Türk Dil Bayramı haberi bulunmuştur.

Türk Dil Bayramı Haberleri

Türk Dil Bayramı ne zaman ilan edildi İşte Türk Dil Bayramı’nın tarihi

Türk Dil Bayramı ne zaman ilan edildi? İşte Türk Dil Bayramı’nın tarihi

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün talimatıyla 1932'de düzenlenen ‘Birinci Türk Dil Kurultayı’nın açılış günü, her yıl ‘Dil Bayramı’ olarak kutlanıyor. Başta siyaset dünyası olmak üzere pek çok kişi, Türk Dil Bayramı’nda Türkçe’mizi düzgün kullanmasının öneminden bahsediyor. Peki, Türk Dil Bayramı ne zaman ilan edildi? İşte Türk Dil Bayramı’nın tarihi...

26.09.2020Gündem
Sırbistan’dan konuk

Sırbistan’dan konuk

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dün Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’le görüştü.

26.09.2020Gündem
Cihangir Göker kimdir

Cihangir Göker kimdir?

TRT'nin emekli başspikerlerinden Cihangir Göker, Ankara'da 77 yaşında yaşamını yitirdi. Bu gelişmenin ardından Cihangir Göker'in kim olduğu ve mesleki kariyeri merak konusu oldu. İşte, yıllarca TRT'de görev alan Cihangir Göker'in hayat öyküsü...

28.06.2020Gündem
Son dakika haberi: Eski TRT başspikeri Cihangir Göker hayatını kaybetti

Son dakika haberi: Eski TRT başspikeri Cihangir Göker hayatını kaybetti

Son dakika: TRT'nin emekli başspikerlerinden Cihangir Göker, Ankara'da 77 yaşında yaşamını yitirdi. Göker, yarın Ankara Karşıyaka Mezarlığı'nda son yolculuğuna uğurlanacak

28.06.2020Gündem
Cumhurbaşkanı yıllar önce ses getiren cevabı ile Türk Dil Bayramı’nı kutladı

Cumhurbaşkanı yıllar önce ses getiren cevabı ile Türk Dil Bayramı’nı kutladı!

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 13 Mayıs Türk Dil Bayramı'nı kutladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, "(Türkçe konuşacağız) dedik, ülkemizin menfaatlerini ve mazlumların hakkını hep Türkçe savunduk. Bundan sonra da hak ve adalet mücadelemizi Türkçe konuşarak vereceğiz." ifadelerini kullandı.

13.05.2020Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğandan Türk Dil Bayramı mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Türk Dil Bayramı mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 13 Mayıs Türk Dil Bayramı vesilesiyle bir paylaşımda bulundu.

13.05.2020Haber
Bakan Albayraktan Türk Dil Bayramı mesajı

Bakan Albayrak'tan Türk Dil Bayramı mesajı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak "Türk kültürünün korunması, gelecek nesillere aktarılması ve millet bilincinin sağlanmasında en temel miras olan Türkçemizin resmiyet kazandığı 13 Mayıs Türk Dil Bayramı kutlu olsun." açıklamasında bulundu.

13.05.2020Ekonomi
Türkçeyi istilaya karşı korumak en büyük sorumluluk

"Türkçeyi istilaya karşı korumak en büyük sorumluluk"

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan, “Türkçemizi sanat, edebiyat, bilim ve eğitim dili olarak daha yükseklere taşımak, yabancı kelime istilasına karşı korumak, seçkin eserler üreterek Türkçemizin itibarını yükseltmek hepimize düşen en büyük sorumluluktur” dedi.

26.09.2019Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğandan Türk Dil Bayramı mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Türk Dil Bayramı mesajı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Dünyanın sayılı dilleri arasında yer alan kadim dilimiz Türkçe, asırlar boyunca çok farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış bu topraklarda, milli kültürümüzün ve milli kimliğimizin oluşmasına vesile olmuştur." ifadelerini kullandı.

25.09.2019Gündem
Türk Dil Bayramı’nda Türkçe uyarısı: Dil, düşüncenin aynasıdır

Türk Dil Bayramı’nda Türkçe uyarısı: Dil, düşüncenin aynasıdır

Türk Dil Bayramı’nın 87. yılı vesilesiyle bir makale yazan öğretmen Mehmet Şaşmaz, Almanya’da ve Türkiye’de Türkçenin karşı karşıya olduğu tehditleri ve dilin önemini anlattı.

25.09.2019Avrupa
Türk Dil Bayramı’nda büyük buluşma

Türk Dil Bayramı’nda büyük buluşma

Türkiye’den ve dünyadan 120 akademisyen 26 Eylül Türk Dil Bayramı’nda Polonya’nın başkenti Varşova’da Türk dili için buluştu. Kurultay Düzenleme Başkanı Prof. Dr. Rasim Özyürek, “Bayrağımızı koruduğumuz gibi dilimizi de korumalıyız” dedi.

26.09.2018Ekonomi
Bahçeli: Türkçe’yle şer oyunu bozarız

Bahçeli: Türkçe’yle şer oyunu bozarız

MHP lideri Devlet Bahçeli 26 Eylül Türk Dil Bayramı ile ilgili Twitter'dan mesaj paylaştı. Bahçeli "Hakikaten Türkçe düşünürsek ayrık otlarını birer birer ayıklarız. Türkçe duruş gösterirsek milli vicdanın çağrısını işitiriz. Af ise beklenen çıkartırız, ekonomik kuşatmaysa yapılan yararız, siyasal kanama ve sosyal parçalanmaysa kurgulanan biz Türkçe’yle şer oyunu bozarız" dedi.

25.09.2018Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğandan Türk Dil Bayramı mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan "Türk Dil Bayramı" mesajı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkçemizin son birkaç yüzyılda geçirmiş olduğu dönüşümlerden kaynaklanan olumsuzluklar ve dilimize sirayet eden yabancılaşma ile mücadele ederken, bize özgü düşünmeyi öğrenmemiz, bilimsel çalışmaları artırmamız, kültür, sanat ve edebiyat alanında seçkin eserler üretmemiz büyük önem taşımaktadır." değerlendirmesinde bulundu.

25.09.2018Gündem
Karamanoğlu Mehmet Bey kimdir

Karamanoğlu Mehmet Bey kimdir?

Türk tarihinde önemli bir yeri olan Karamanoğlu Mehmet Bey'in kim olduğu ve neler yaptı merak konusu oldu. Geçmişi binlerce yıl önceye dayanan Türkçeyi ilk kez resmi dil olarak ilan eden Karamanoğlu Mehmet Bey'in hayatını merak eden vatandaşlar, konuya dair detayları internette araştırıyor. Peki, Karamanoğlu Mehmet Bey kimdir?

23.09.2018Gündem
Türk Dil Bayramı ne zaman Türk Dil Bayramı tarihçesi

Türk Dil Bayramı ne zaman? Türk Dil Bayramı tarihçesi

Türk Dil Bayramı, Twitter’ın ‘trend topic’ listesinde yer aldı. Pek çok siyasi isim de Türk Dil Bayramı ile ilgili mesajlar verdi. Peki tarihi 1932 yılına dayanan Türk Dil Bayramı ne zaman kutlanır?

26.09.2017Gündem
Erdoğan: Türkçemizi yükseklere taşımak önceliğimiz olmalıdır

Erdoğan: Türkçemizi yükseklere taşımak önceliğimiz olmalıdır

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Türk Dil Bayramı dolayısıyla mesaj yayınladı.

26.09.2015Gündem
WANTED

WANTED!

TÜRKİYE Kamu Çalışanları Vakfı (TÜRKAV) Aydın Şubesi, Türk Dil Bayramı nedeniyle Türkçe tabela kullanan işyerlerine, Türk Bayrağı hediye etti. Vakıf üyeleri, Türkçe tabela taşıyan işyeri bulmakta zorlanınca hediyelerini, karşılaştıkları seyyar satıcılar ile apartman sakinlerine verdi.

29.09.2014Ege
Dilini kaybeden tarihten silinir

Dilini kaybeden tarihten silinir

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türk Milleti’nin dilinin Türkçe olduğu gerçeğini değiştirmeye kimsenin gücü yetmeyeceğini belirterek, “Sözde demokratikleşme paketlerinin içine bölücülerin, teröristlerin heves ve hedeflerini koyma teşebbüsü de bir işe yaramayacaktır” dedi.

26.09.2013Gündem
Egemen Bağış önemli projenin açılışında konuştu

Egemen Bağış önemli projenin açılışında konuştu

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Leonardo da Vinci Mesleki Eğitim Ortaklık Projeleri 2013 açılış toplantısına katıldı. Bağış daha önce de “Geçen gün kamyon sürdüm, Leonardo da Vinci” şeklinde yaptığı espriyle sosyal medyayı sallamıştı.

26.09.2013Gündem
Çiçek: Kampüs yerine Külliye desek

Çiçek: Kampüs yerine Külliye desek

TÜRKİYE Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek, Karaman'daki Türk Dil Bayramı kutlamalarında, Türkçenin önemine değindi. Yabancı kelimelerin kullanımını eleştiren Çiçek, "Bir çok yerde kampüs diyoruz. Niye? Külliye desek bir sıkıntı mı vardı ki. Uzunca süre biz bunlara külliye diyorduk. Süleymaniye külliyesi, Selimiye külliyesi. Ama şimdi kampüs oldu. Kempüs(Campüs)oldu. Telaffuzunda bile ihtilafa düşüyoruz."dedi.

11.05.2013Gündem
İzmirden yola çıktı

İzmir'den yola çıktı

Karaman Türk Dil Bayramı'nın etkinlikleri kapsamında Türkçe Treni, Basmane Garı'ndan yola çıktı.

9.05.2013Ege
Yeşil Kartlarla ilgili önemli açıklama

Yeşil Kart'larla ilgili önemli açıklama

Hükümet yeşil kartı olan her bireyi, bu yeşil kartına vize için başvurduğunda incelemeye alacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, “‘yoksulum’ diyeni, yoksul kabul ediyorduk. Gerekli test mekanizmalarımız yoktu. Şimdi bunu oluşturduk” diye açıkladı yapılacak incelemeyi.

16.05.2011Gündem
Bakan Dinçerden protokol müdürüne tepki

Bakan Dinçer'den protokol müdürüne tepki

KARAMAN’da dün düzenlenen ’734’üncü Türk Dil Bayramı’ kutlama etkinliklerine katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, el işi ve gıda ürünlerinin sergilendiği çadırdaki iki kadına, ”Çekilin, müsaade edin, Bakan geliyor.” diyen Valilik Protokol Müdürü Muhammet Mermer’e tepki gösterdi.

14.05.2011Gündem
Şahin: Denetim görevimizi yapacağız

Şahin: "Denetim görevimizi yapacağız"

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'nde toplam 11 askerin şehit edilmesi ardından yaptığı “Genelkurmay Başkanlığı'ndan kamuoyunu tatmin edici açıklama bekliyorum” açıklamasına ilişkin milletin hissiyatını dile getirmek zorunda olduğunu belirterek, “Kimse açıklamalarımı farklı yönlere çekmesin” dedi.

21.06.2010Gündem

Yazar Sonuçları

Türk Dil Bayramı’nın komşu adresi: Makedonya

Geçen hafta Üsküp’te Makedonya Türk Demokratik Partisi’nin davetiyle Türk Dil Bayramı’na katıldım. Zira 4 Aralık 1944 Türkler için dil bayramı olarak kabul edilmiştir. Bu şüphesiz ki Tito’nun Yugoslavya’sında Makedonya’daki Türk azınlığa verilen eğitim ve kültürel faaliyetleri Türk dilinde yapmak hakkıdır ve sanıyorum Makedonya Türkleri arasında Tito’ya halen duyulan sempatide bunun payı vardır.

29.12.2019

Gökovalı’nın Ödülü’ne “Fuzulî” Bir Yorum !

“Söylence”nin “Gökovalı”sı için;  2016’da şöyle dökmüşüm içimi:

30.09.2019

‘Şeker’de kök hücre tedavisi ne safhada?

ALMANYA’da Giessen Üniversitesi ile İstanbul Üniversitesi halk dilinde şeker hastalığı dediğimiz diabetes mellitus adı verilen hastalığın tedavisinde çığır açacak bir bilimsel araştırma için ilk adımı atmışlardı geçen yıl...

11.05.2013

‘Memlekette gâvur var mı?’

SÜRYANİ kökenli bir okurumuz bir e-posta göndermiş. Mardin’de gazeteci Mehmet Çelik’in ‘Memlekette gavur var mı?’ başlıklı yazısını... Üniversite ile ilgili çok ilginç bilgiler aktarıyor.

11.05.2012