EKSTRA
MENÜ

Türk Dermatoloji Derneği

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 93 haberi bulunmuştur.

Türk Dermatoloji Derneği Haberleri

Tırnaklardaki renk ve şekil değişikliği hastalıkların habercisi olabilir

Tırnaklardaki renk ve şekil değişikliği hastalıkların habercisi olabilir

Türk Dermatoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Sema Karaoğlu, tırnaklardaki renk ve şekil değişikliklerinin bazı hastalıkların habercisi olabileceğini söyledi.

9.10.2020Sağlık
Koronavirüs sürecinde makyaj yapmayı tavsiye etmiyoruz

'Koronavirüs sürecinde makyaj yapmayı tavsiye etmiyoruz'

TÜRK Dermatoloji Derneği Üyesi Doç. Dr. Selda Pelin Kartal, koronavirüs döneminde makyaj kullanımını tavsiye etmediklerini belirtti. Kartal, "Kişinin bir özel gün nedeniyle makyaj yapması gerekiyorsa, kişisel eşyalarını kullanıyor olması gerekiyor. Profesyonel bir uygulama alacaksa, tek kullanımlık ürünlerin tedarik edilmesini istemeli ya da bu ürünleri kendisi almalı" dedi.

20.08.2020Sağlık
Sıkı Topuz Kellik Sebebiymiş

'Sıkı Topuz' Kellik Sebebiymiş!

Yanlış saç toplama stillerin kadınlarda kelliğe neden olabiliyor. Uzmanlar özellikle sıkı yapılan topuzlar konusunda uyarıyor. Türk Dermatoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Sema Karaoğlu, konuyla ilgili bilgiler verdi.

13.08.2020Saç
Uzmanlar uyarıyor: Aynı maske sürekli kullanılmamalı

Uzmanlar uyarıyor: Aynı maske sürekli kullanılmamalı

Türk Dermatoloji Derneği Üyesi Doç. Dr. Pelin Kartal, "Sürekli maske kullanımında derideki gözenekler tıkanıyor, buna bağlı akne problemi, kıl kökü iltihabı veya deri enfeksiyonu oluşabiliyor. Ayrıca yüz bölgesinde daha önceden yer alan bazı hastalıklarda artış söz konusu olabiliyor" dedi.

1.07.2020Sağlık
Sağlık Bakanlığı’ndan ‘uyuz’ açıklaması

Sağlık Bakanlığı’ndan ‘uyuz’ açıklaması!

Sağlık Bakanlığı, resmi Twitter hesabından, uyuz belirtilerine karşı dikkatli olunması gerektiği yönünde bir uyarı paylaşımında bulundu. Bakanlık, 'Uyuz belirtisi taşıyorsanız vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurun. Hekimin reçete ettiği ilaçları düzenli kullanmayı, korunma ve tedavi önerilerini uygulamayı ihmal etmeyin' uyarısını yaptı.

16.12.2019Sağlık
Son dakika… Sağlık Bakanlığı’ndan ‘uyuz’ açıklaması

Son dakika… Sağlık Bakanlığı’ndan ‘uyuz’ açıklaması!

Sağlık Bakanlığı, resmi twitter hesabından, uyuz belirtilerine karşı dikkatli olunması gerektiği yönünde bir uyarı paylaşımında bulundu. Bakanlık, 'Uyuz belirtisi taşıyorsanız vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurun. Hekimin reçete ettiği ilaçları düzenli kullanmayı, korunma ve tedavi önerilerini uygulamayı ihmal etmeyin' uyarısını yaptı.

16.12.2019Gündem
Okul kıyafetinde pamuklu ürün uyarısı

Okul kıyafetinde 'pamuklu ürün' uyarısı

Velilerin okul alışverişi devam ediyor. Uzmanlar, yeni eğitim öğretim yılı öncesinde okul kıyafeti seçiminde velileri, pamuklu ürünleri tercih etmeleri konusunda uyardı.

30.08.2019Eğitim
Ben aldırma işleminde ‘merdiven altı’ uyarısı

Ben aldırma işleminde ‘merdiven altı’ uyarısı

Türk Dermatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Emel Erdal Çalıkoğlu, Türkiye'de son yıllarda 'merdiven altı' diye tabir edilen yerlerde sıklıkla ben aldırma operasyonları yapıldığını söyledi. Çalıkoğlu, ben alınmasının tıbbi işlem olduğunu belirterek, "Kesinlikle asit gibi maddeler kullanılarak, ben aldırma işlemi yapılmamalı. Bunu mutlaka bir dermatoloji uzmanı değerlendirmeli ve cerrahi bir işlemle alınmalı" dedi.

17.05.2019Sağlık
Evde bebek pudrası nasıl yapılır

Evde bebek pudrası nasıl yapılır?

Bebeğinizin cildindeki nem, koku ve tahriş oluşumunu bebek pudrası ile engelleyebilirsiniz. Üstelik evde yapacağınız bebek pudrasını gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Peki, evde doğal bebek pudrası nasıl yapılır? Ev yapımı bebek pudrası için gerekli malzemeler neler?

Karadağ: “Gazeteciler, hekimlerin görüşünü almalı”

Karadağ: “Gazeteciler, hekimlerin görüşünü almalı”

Türk Dermatoloji Derneği Akne Çalışma Grubu Başkanı Doç. Dr. Ayşe Serap Karadağ “Sorumlu habercilik anlayışı halkı doğru yönlendirmeyi ve özellikle sağlık konularında hekimlerin görüşlerine de yer verilmesini gerektirir.” dedi.

26.12.2018Sağlık
Kaşıntı neden olur İşte el ayak kaşınmasının nedenleri

Kaşıntı neden olur? İşte el ayak kaşınmasının nedenleri

Uzmanlar, vücutta kronik nedensiz kaşıntıların farklı sistemik hastalıkların yanı sıra altta yatan lenfoma gibi ciddi kanserlere bağlı olabileceğini belirtiyor. Peki, vücutta kaşıntı neden olur? El ve ayak kaşıntısı nedenleri neler?

13.12.2018Sağlık
Doktorlardan çocuklara kitap geldi

Doktorlardan çocuklara kitap geldi

Türk Dermatoloji Derneği, yurt çapında 16 ilköğretim okulu ve anaokullarına bir mektup eşliğinde kitaplar yolladı. Yollanan bu kitaplarla ilgili okullarda “Türk Dermatoloji Kütüphaneleri” oluşturuldu.

5.04.2018Keyif
Hep o soruyu soruyorlar. Bana deney yapılsın

'Hep o soruyu soruyorlar. Bana deney yapılsın'

Antalya’da, çok nadir görülen bir tür cilt kanserine yakalanan Sibel Oflas (43), yüzündeki yaralar nedeniyle sorulara maruz kalmaktan bıktığı için sadece hastaneye giderken dışarı çıkıyor. Oflas, "Otobüse biniyorum. Arkadan gelip, merakını gidermek için beni dürtüp, 'Yüzünüze kezzap mı attılar?' diye soruyorlar. Soru sormasınlar diye kimseyle göz teması kurmamaya çalışıyorum. İnsanların bilerek canını acıtmayı seviyorlar" dedi. Yüzündeki yaraların tedavisi için risksiz deneylere katılmak istediğini belirten Oflas, ''Hayatımı riske sokmayacak deneylere katılmak istiyorum'' dedi.

21.02.2018Gündem
Sonunda bu da oldu Evlere botoks servisi...

Sonunda bu da oldu! Evlere botoks servisi...

Kendini estetisyen olarak tanıtan İranlı Murad A., elinde çantasıyla evlere ve kuaför salonlarına dolgu, botoks yapmaya gidiyor. Yüzünde enfeksiyon oluşan hastasının şikâyeti üzerine seyyar estetisyeni derneğe bildiren bir doktor 'Antalya’da çoğu kadın bu kişiye dolgu ve botoks yaptırıyor' dedi.

26.10.2017Gündem
Dövme yaptırmadan önce bir kez daha düşünün: Sildirmek acılı ve pahalı

Dövme yaptırmadan önce bir kez daha düşünün: Sildirmek acılı ve pahalı

Dövme yaptıranları, fikirleri değişince hem maddi hem manevi açıdan zor bir dönem bekliyor. Çünkü dövmeyi sildirmek, yaptırmaktan çok daha pahalı ve ‘acılı’ bir süreç. Büyük çoğunluğu yaz gelmeden yaptırılan dövmeler için şimdi sildirme zamanı. Sildirme nedeni kişiden kişiye değişiyor. Kimi dövmeyle yazdırdığı sevgili, nişanlı veya eşinin adını ayrılınca sildiriyor. Kimi daha birkaç ay önce kendini çok iyi anlattığını düşündüğü dövmeden bu kez nefret ettiği için yok etmeye çalışıyor. Kimi de polis, asker ya da hostes olmak için girdiği sınavdan önce ‘sorunu’ halletmeye bakıyor.

19.10.2017Gündem
Uzmanlar Uyarıyor: Kırtasiye’de renksiz ve kokusuz ürün tercih edin

Uzmanlar Uyarıyor: Kırtasiye’de renksiz ve kokusuz ürün tercih edin

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi’nin güvensiz ya da standartlara uygun olmayan kırtasiye ürünlerinin piyasadan toplatıldığını söylemesinin ardından bir uyarı da Türk Dermatoloji Derneği’nden geldi.

12.09.2017Sağlık
Kimyasal tehlike saçan sahte kozmetikler internette, çarşı, pazar tezgahlarında

Kimyasal tehlike saçan sahte kozmetikler internette, çarşı, pazar tezgahlarında

İnsan sağlığını tehdit eden sahte ve kalitesiz kozmetik ürünleri pazarlarda, ucuzluk mağazalarında kontrolsüz doludizgin satılmaya devam ediyor. Uzmanlar kanser ve diğer hastalıklara neden olabilecek kozmetik ürünlerin orijinallerini bile kullanım şekli ve şartlarına uyarak tüketmek gerektiğine dikkat çekiyor.

4.09.2017Ekonomi
Korku hipnozu

Korku hipnozu

MEDYADA yeni bir salgın var. “Yeni bir darbe olacak...”,  “Terör örgütü orada eylem yapacak”, “Son dakika: Ankara’da bomba ihbarı” gibi haber ve yazılar, hemen her medya kuruluşuna yayıldı. Bir terör eylemi ya da saldırı olacağını neredeyse “muştulayan” başlıkları görmediğimiz gün olmuyor.

18.06.2017OkurTemsilcisi
Hukuk herkese lazım

'Hukuk herkese lazım'

Demokrasi ve hukuk su gibi, ekmek gibi ihtiyaç. Hepimize lazım. Bu köşede her hafta sizlerden hukuki konularda gelen sorulara yanıt arayıp, yeni yargı kararlarını yazacağım.

11.06.2017Gündem
Saat başı 1 kişi melanomdan ölüyor

Saat başı 1 kişi melanomdan ölüyor

Türk Dermatoloji Derneği Dermoskopi Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Fezal Özdemir “Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre her saat başı 1 kişi melanom yüzünden hayatını kaybediyor ama melanom bir ayna yardımıyla bile fark edilebilir” dedi.

12.05.2017Sağlık
Ürtiker bahar aylarında artıyor

Ürtiker bahar aylarında artıyor

Halk arasında kurdeşen diye bilinen ürtikerin, kısa sürede ortaya çıkıp kaybolabilen, kaşıntılı kızarıklık ve kabarıklıklarla kendini gösteren bir deri hastalığı olduğunu belirten dermatologlar, hastalığın iyi bir hasta hekim ilişkisiyle tedavi edilebileceğinin altını çiziyorlar.

30.04.2017Sağlık
Bilgi tıkta değil tıpta

Bilgi 'tık'ta değil 'tıp'ta

Özellikle internet ortamında, sık görülen ve kronik seyir gösteren birçok deri hastalığının, umut tacirleri ve bu konuda uzman olmayanların hedefi haline gelerek birçok sorunlara sebep olması dermatologları harekete geçirdi. Türk Dermatoloji Derneği, konularında deneyimli akademisyen ve uzmanlar tarafından yazılan ve ülkemizde sık görülen 55 farklı deri hastalığı ile ilgili olarak 1 milyon broşür bastırıp, ülkemizdeki tüm üniversite ve eğitim ve araştırma hastaneleri ile büyük devlet hastanelerine gönderdi. Bilinçlendirme çalışmasıyla ilgili Türk Dermatoloji Derneği adına yönetim kurulu üyesi Prof. Dr. Nilgün Şentürk şu açıklamaları yaptı:

11.04.2017Sağlık
Mucize bekleyen şehir efsanesine inanıyor

Mucize bekleyen şehir efsanesine inanıyor

Bilhassa uzun süren ve tam tedavi edilemeyen cilt hastalıklarında bitkisel tedaviler de deneniyor. Sedef, ala(vitiligo), ekzama, sivilce ve daha bir çok hastalıkta denenen bazı alternatif tedaviler yarar sağlamak bir yana zarar veriyor.

20.07.2016Sağlık
Tümörü yok ediyor sağlıklı hücreleri koruyor

Tümörü yok ediyor sağlıklı hücreleri koruyor

Fransa'da Nice Üniversitesi'nden bilim insanları "melanom" türü cilt kanserinin tedavisi için geliştirilen ilacın, tümörlü hücreleri yok ederken sağlam hücrelere ise zarar vermediğini belirledi.

17.06.2016Sağlık
30 yaşında kanser oluyorsanız sebebi çocukken aldığınız güneş

'30 yaşında kanser oluyorsanız sebebi çocukken aldığınız güneş'

Türk Dermatoloji Derneği Başkanı Ertan Yılmaz: "Güneş kremi alınırken 30 mu 50 mi faktör alalım diye tartışılıyor. Gerçekte 30 faktörün güneşten koruyucu özelliği yüzde 95 ise 50 faktörün koruyuculuğu yüzde 97'dir. Yani tamamen koruyan bir güneş kremi yoktur. Onun için kimyasallar yerine fiziksel koruyucuları tercih edin." dedi.

27.05.2016Sağlık
Alüminyum olan deodorantlar tehlikeli olabilir

'Alüminyum olan deodorantlar tehlikeli olabilir'

Bilim insanları, ter önleyici rolon, deodorant ve spreylerde bulunan alüminyumun neden olabileceği tehlikelere dikkat çekti. Türk Dermatoloji Derneği Üyesi Prof. Dr. Önder: "Alüminyumun şu an için kanser yaptığına ilişkin kesin kanıt yok. Bizim tavsiyemiz, mümkün olduğunca kimyasal içeriği az olan, marketlerden ziyade eczanelerden, dermatologların önerdiği ürünlerin temin edilerek kullanılmasıdır" dedi.

23.01.2016Sağlık
Devlet hastanelerinde botoks dönemi

Devlet hastanelerinde botoks dönemi

Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesinde açılan ve "kamuda ilk" olma özelliği taşıyan kozmetik polikliniğinde, botokstan dolguya, kimyasal peelingden saç ve cilt sorunlarını gidermek için uygulanan Platelet Rich Plazma (PRP) işlemine kadar birçok hizmet devlet güvencesiyle veriliyor.

7.12.2015Sağlık
Obezite et benlerini tetikliyor

'Obezite et benlerini tetikliyor'

Türk Dermatoloji Derneği Başkanı Ertan Yılmaz, kilolu insanlarda et beni olma riskinin, kilolu olmayanlara göre belirgin derecede yüksek olduğunu belirterek, "En önemlisi de kişide kilo varsa, et benleri şeker hastalığının bir habercisidir, tedbirini alması gerekiyor" dedi. Yılmaz, ayrıca et beninin saç teline takılıp düşmesinin enfeksiyon riski yarattığını söyledi.

2.09.2015Sağlık
Güneş ışığı etkisi gösteriyor cilde zarar veriyor

Güneş ışığı etkisi gösteriyor cilde zarar veriyor

Türk Dermatoloji Derneği Başkanı Ertan Yılmaz, sadece güneş ışınlarının değil, gece güçlü floresan ışıkları, spot, led ve ışığı fazla olan bilgisayar ekranlarının da ciltte lekelere neden olduğunu bildirdi.

21.08.2015Sağlık
Bu saatlerde güneş altında kalmayın

Bu saatlerde güneş altında kalmayın

TÜRK Dermatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Ertan Yılmaz, güneş ışınlarının yoğun olduğu saatlerde dışarı çıkılmaması gerektiğini belirterek, zararlı ışınların kanser hastalığı başta olmak üzere birçok hastalığı tetiklediğini kaydetti.

9.07.2015Haber
Ayak tırnağının darbe alması mantar sebebi

Ayak tırnağının darbe alması mantar sebebi

Türk Dermatoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sedef Şahin uyarıyor, "Tedavisi çok uzun süren ve kolayca bulaşan tırnak mantarı havuz, deniz, hamam gibi yerlerden bulaşsa da bilinmeyen bir diğer önemli sebebi de tırnakların darbe alması ve çok dipten kesilmesidir." Ayak tırnağını masaya çarpanlar, sert darbe alanlar renk değişiminde hemen doktora başvurmalı.

21.06.2015Sağlık
Solaryuma sınırlama geliyor

Solaryuma sınırlama geliyor

Sağlık Bakanlığı, solaryum kullanımına sınırlama getiriyor. Solaryuma girecekler, UV ışınlarının zararlarının bilimsel verilerle doğrulandığını anlatan onam formunu imzalamadan uygulamayı yaptıramayacak.

9.05.2015Sağlık
Benlere lazer uygulanması cilt kanserine neden olabilir

'Benlere lazer uygulanması cilt kanserine neden olabilir'

Hem cilt sağlığı için hem de estetik ve kozmetik tedavilerde lazer cihazları yaygın biçimde kullanılıyor. Ancak Türk Dermatoloji Derneği Genel Sekreteri Dr. Emel Erdal Çalıkoğlu bu cihazların doktor kontrolü olmadan kullanılmasının ileri derecede cilt yanıklarına neden olabileceğini belirtiyor.

3.03.2015Sağlık
Dilaraya kelebek mezar taşı

Dilara'ya 'kelebek' mezar taşı

Antalya'da halk arasında 'kelebek hastalığı' olarak bilinen Sistemik Lupus Eritematozus rahatsızlığı nedeniyle 24 yaşında hayatını kaybeden Dilara Akıncı’nın mezar taşına, ailesi tarafından kelebek yaptırıldı.

9.05.2014Gündem

Yazar Sonuçları

Boşanan erkek ne ister?

Bu hafta söz erkeklerde. İlk mail Mehmet B.’den:

18.06.2017

Merdiven altı estetik mağdurları, dikkat

Hukuk herkese lazım... Demokrasi ve hukuk su gibi, ekmek gibi ihtiyaç. Hepimize lazım. Bu köşede her hafta sizlerden hukuki konularda gelen sorulara yanıt arayıp, yeni yargı kararlarını yazacağım. Bana şu adresten ulaşabilirsiniz: oarmutcu@hurriyet.com.tr

12.06.2017