EKSTRA
MENÜ

Türbe

Türbe ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Türbe haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.442 Türbe haberi bulunmuştur.

Türbe Haberleri

Mevlana Müzesinde restorasyon hassas bir şekilde sürüyor... 100 ton yükten kurtarıldı

Mevlana Müzesi'nde restorasyon hassas bir şekilde sürüyor... '100 ton yük'ten kurtarıldı

Türkiye'nin en çok ziyaret edilen müzelerinden Mevlana Müzesi'nin Kubbe-i Hadra'sı, bilinen adıyla Yeşil Kubbesi'nde tarihinin "en kapsamlı" restorasyonu büyük bir titizlikle sürüyor.

27.11.2020Seyahat
Bir aşk hikayesinden doğan güzel: Tac Mahal

Bir aşk hikayesinden doğan güzel: Tac Mahal

Dünyanın en seçkin mimari anıtlarından olan Tac Mahal, Hindistan'ın Agra kentinde bulunuyor. Jumna Nehri’nin hemen yanı başına inşa edilmiş olan Tac Mahal UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan ve görenleri kendine hayran bırakan bir eser. Hikâyesi de bir o kadar etkileyici...

27.11.2020Gezi
Kökeni Oğuz Türklerine dayanan köy: Çalçakırlar

Kökeni 'Oğuz Türkleri'ne dayanan köy: Çalçakırlar

Denizli’nin Çal İlçesinde bulunan Çalçakırlar köyü, ilçedeki tek Alevi – Bektaşi Türk Kültürünü yaşayan ve yaşatan yer. Yaklaşık 100 hanede 400 kişinin yaşadığı köyün ilk yerleşimcilerinin kökeni Oğuz Türklerine dayanıyor.

25.11.2020Seyahat
İstanbulda tarihi çeşme üstündeki binalar tepki çekti

İstanbul'da tarihi çeşme üstündeki binalar tepki çekti

İstanbul Fatih'te 250 yıllık tarihi çeşme üzerine inşa edilen bina görenleri hayrete düşürüyor.

16.11.2020Gündem
Osmanlı mirası İshak Paşa Sarayı 105 bin turist ağırladı

Osmanlı mirası İshak Paşa Sarayı 105 bin turist ağırladı

Doğu Anadolu Bölgesi'nin önemli turizm mekanları arasında yer alan Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesindeki tarihi İshak Paşa Sarayı'nı Kovid-19 salgınına rağmen yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

16.11.2020Seyahat
Osmanlı mirası İshak Paşa Sarayı 105 bin turist ağırladı

Osmanlı mirası İshak Paşa Sarayı 105 bin turist ağırladı

Osmanlı mimarisinin Anadolu'daki seçkin örneklerinden olan ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri dolayısıyla 2,5 ay ziyarete kapalı kalan tarihi İshak Paşa Sarayı, 105 bin turisti ağırladı.

13.11.2020Seyahat
Osmanlı mimarisinin görkemli eseri: Sultan Ahmet Camii

Osmanlı mimarisinin görkemli eseri: Sultan Ahmet Camii

Osmanlı Padişahı I. Ahmed tarafından, 1609-1617 yılları arasında İstanbul'daki tarihî yarımadada, Mimar Sedefkâr Mehmed Ağa'ya yaptırılan Sultan Ahmet Camii sadece Türkiye'nin değil, dünya mimarisinin de önemli eserlerinden...

13.11.2020Seyahat
Kamyon altında kalan bisiklet sürücüsü öldü

Kamyon altında kalan bisiklet sürücüsü öldü

Konya’nın Ereğli ilçesinde kamyonun çarptığı bisiklet sürücüsü Osman Gök (58) hayatını kaybetti. Kaza anı ise güvenlik kamerasına yansıdı.

10.11.2020Gündem
Mozole nedir ve ne demek

Mozole nedir ve ne demek?

Mozole, ülkemizde düzenlenen resmi bayramlarda kullanılan tabirler arasında yer almaktadır. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün naaşının bulunduğu Anıtkabir ziyaretlerinde kullanılan bu ifade, genellikle ekran karşısında duyulmasının ardından araştırılmaya başlanmaktadır. Peki, Mozole nedir ve ne anlama gelmektedir? İşte, o konuda bazı bilgiler

10.11.2020Gündem
Rizede ölmeden önce kendisine yaptırdığı mezar görenleri şaşırttı

Rize'de ölmeden önce kendisine yaptırdığı mezar görenleri şaşırttı

Rize’nin Ardeşen ilçesinde emekli inşaat ustası İsmail Delibaş (86), 31 yıl önce kendisi için yaptırdığı mezarı zamanla türbe haline getirdi. Ölüm tarihini boş bıraktığı, ‘ruhuna Fatiha’ yazılı mezar taşı da hazırlatan Delibaş, "Vefat ettiğimde kimse mezarımı kazmayla uğraşmayacak" dedi. İsmail Delibaş, “Annem, babam, kardeşim ve eşimi kaybettim. Ben hala yaşıyorum. Dünya işi böyledir. Bu mezarı yaptırdığım zaman ‘ölüme her zaman hazır olalım, ne zaman gelir, belli olmaz’ dedim. Herkes benim yaptığım gibi de yapamaz. Onlar acele yapar. Ben özendim, temiz ve güzel yaptım.'' dedi.

27.10.2020Gündem
Lale Devri’ni Üsküdar’a taşıyan cami

Lale Devri’ni Üsküdar’a taşıyan cami

Üsküdar iskelesinin yerini iki cami belli eder: 16. asır yapısı Mihrimah Sultan Cami ile 18. yüzyıl eseri Yeni Valide Cami. Klasik Osmanlı mimarisinin sonu yeni sanatsal anlayışın başlangıcı olarak kabul olarak kabul edilen Valide-i Cedid Külliyesi’ni adımlayalım mı?

26.10.2020Seyahat
Marmaris’te piramit mezar harabeye döndü

Marmaris’te piramit mezar harabeye döndü

Muğla’nın Marmaris ilçesinde, turistik kırsal Turgut Mahallesi'nde bir dağ eteğindeki bulunan ve yıllarca türbe sanıldığı için dua edilen piramit mezarın bir savaşçıya ait olduğu ortaya çıktı. Piramit mezar bakımsızlıktan ve definecilerin talanından harabeye döndü.

15.10.2020Seyahat
Tarihi külliyenin duvarlarına yazı yazılmasına tepki

Tarihi külliyenin duvarlarına yazı yazılmasına tepki

AYDIN’ın Efeler ilçesindeki 264 yıllık tarihi geçmişe sahip Cihanoğlu Külliyesi’nin duvarlarına kimliği belirsiz kişi veya kişilerce sprey boyayla yazılan yazılar tepki çekti. Tarihi külliyenin duvarlarına yazı yazılmasının tarihe yapılan saygısızlık olduğunu belirten vatandaşlar, yetkililerden önlem alınmasını istedi.

14.10.2020Gündem
Yıllarca türbe sanıldı, mitolojik bir savaşçıya ait olduğu ortaya çıktı

Yıllarca türbe sanıldı, mitolojik bir savaşçıya ait olduğu ortaya çıktı

Muğla’nın Marmaris ilçesinde yıllarca türbe sanılan ve sonrasında yapılan araştırmalarda mitolojik bir savaşçıya ait olduğu belirlenen Piramit Mezar ilgi bekliyor.

13.10.2020Seyahat
Siirtin keşfedilmeyi bekleyen iki güzeli: Botan Vadisi ve Delikli Taş

Siirt'in keşfedilmeyi bekleyen iki güzeli: Botan Vadisi ve Delikli Taş

Siirt'te keşfedilmeyi bekleyen birçok yer var. Şehirde adım attıkça gördüğüm yemyeşil manzaralar bana adeta İtalya’nın Toskana Vadisi’ndeki güzellikleri anımsattı. Özel bir harçla yapılan Cas evleri, Sabat olarak adlandırılan geçitleri ve daha fazlası... En güzel adresler ise yeni popüler olan Botan Vadisi ve Delikli Taş... Bu iki güzel gerçekten görülmeye değer.

7.10.2020Seyahat
Akılalmaz yöntem İlaç kutularının içinden çıktı

Akılalmaz yöntem! İlaç kutularının içinden çıktı

Ardahan'ın Göle ilçesinde ilaç kutularına gizlenmiş Osmanlı ve Bizans dönemine ait 1376 sikke ve tarihi nesne ilaç kutularının içinde ele geçirildi.

5.10.2020Gündem
Hem havadan hem yerden görsel şölen... Kapadokya’nın tam  zamanı

Hem havadan hem yerden görsel şölen... Kapadokya’nın tam zamanı

Kapadokya, bu dünyaya ait değilmiş hissi veren benzersiz doğal güzellikleriyle gezginlere pek çok seçenek sunuyor. Yöresel lezzetleri tadıp çömlek yapın; at, bisiklet ya da balonla doğayı ve tarihi keşfedin, bölgede tam bu zamanda yapılan bağbozumuna katılın, kayadan oyma otellerde en güzel uykulara dalın...

4.10.2020Seyahat
Kargo aracında gizlenmiş tarihi eserler ele geçirildi

Kargo aracında gizlenmiş tarihi eserler ele geçirildi

Ardahan'ın Göle ilçesinde kargo aracında çeşitli dönemlere ait 680 sikke, tarihi kandil ve bazı tarihi eserler bulundu.

2.10.2020Gündem
Mihrişah Valide Sultan imaretinin tarihi: Mihrişah Valide Sultan imareti nerede ve hangi ilçede

Mihrişah Valide Sultan imaretinin tarihi: Mihrişah Valide Sultan imareti nerede ve hangi ilçede?

Mihrişah Valide Sultan imareti nerede sorusu merak konusu olmaya devam ediyor. Sultan III. Selim’in annesi Mihrişah Vâlide Sultan tarafından 1792-1796 yıllarında Mehmed Ârif Ağa ve Ahmed Nûrullah Ağa’nın başmimarlıkları sırasında inşa ettirilen binada günümüzde günde yaklaşık 2 bin kişiye sıcak yemek veriliyor. Peki, Mihrişah Valide Sultan imareti nerede ve hangi ilçede? İşte, Mihrişah Valide Sultan imaretinin tarihiyle ilgili bazı bilgiler.

26.09.2020Gündem
Siirtin İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede Siirtde Gezilecek Ve Tarihi Yerler

Siirt'in İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede? Siirt'de Gezilecek Ve Tarihi Yerler

Ülkemizin Güneydoğu Anadolu bölgesinin bir parçası olan Siirt ili, Bitlis, Şırnak, Batman, Van ve Mardin illeri ile komşudur. Siirt ilinin 7 adet ilçesi ve 12 adet belediyesi bulunmaktadır. Peki, Siirt'in İlçeleri neler ve hangi bölgede? Siirt'te gezilecek ve tarihi yerler nerelerdir? Sizin için derledik.

25.09.2020Seyahat
Ağrının İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede Ağrıda Gezilecek Ve Tarihi Yerler

Ağrı'nın İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede? Ağrı'da Gezilecek Ve Tarihi Yerler

Türkiye’nin en büyük dağını sınırlarında barındırması ile ünlü şehrimiz Ağrı, gezilecek yerleriyle de misafirlerine unutulmaz hatıralar bırakıyor. Arazisinin büyük bir kısmı dağlık olan bu şehir hakkında Ağrı’nın ilçeleri neler ve hangi bölgede, Ağrı’da gezilecek ve tarihi yerler nereler gibi sorular da sık sık karşımıza çıkıyor. İşte Ağrı ile ilgili sık sorulan sorular ve sizler için derlediğimiz cevaplar.

25.09.2020Seyahat
Bolunun İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede Boluda Gezilecek Ve Tarihi Yerler

Bolu'nun İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede? Bolu'da Gezilecek Ve Tarihi Yerler

Türkiye’nin doğal gölleri, ormanları, tarihi yapıları, doğa ve kış turizmi ile dikkat çeken şehirlerinden biri Bolu. Bolu, sahip olduğu doğal ve tarihi değerler ve İstanbul’a yakınlığı ile birçok gezginin ilgi odağı durumunda. Peki, Bolu’da gezilecek yerler nereler? Bolu’nun ilçeleri neler ve hangi bölgede? Tüm bu merak edilen başlıkları sizler için derledik.

25.09.2020Seyahat
Mutlaka okumanız gereken en güzel seyahat kitapları

Mutlaka okumanız gereken en güzel seyahat kitapları

Uzak diyarlara gitmeyi hayal edebileceğiniz, yakın zamanda raflarda yerini alan seyahat kitaplarını sizler için listeledim. Kitaplığınıza mutlaka bu eserleri de ekleyin...

25.09.2020Gezi
Fatihin veziri Zağnos Paşanın Balıkesire yaptırdığı cami

Fatih'in veziri Zağnos Paşa'nın Balıkesir'e yaptırdığı cami

Fatih Sultan Mehmet’in vezirlerinden Zağnos Mehmed Paşa tarafından 1461’de yaptırılan Zağnos Paşa Camii, Balıkesir'in en önemli Osmanlı eserlerinden biri.

22.09.2020Seyahat
3. Sınıf İngilizce 7. Ünite In My City - Şehrimde konu anlatımı

3. Sınıf İngilizce 7. Ünite In My City - Şehrimde konu anlatımı

Yaşadığımız şehirde çok sayıda kurum yer almaktadır. Bu kurumların başında okul, hastane, alışveriş merkezi, otel, sağlık ocağı, kaymakamlık ve valilik binalar bulunuyor. Hava alanı, baraj, park ve meydanlar ise şehirdeki yapılara örnek gösterilebilir. 3. sınıflar için ''7. Ünite in My City'' konusunu örnek cümlelerle anlattık.

18.09.20203. SINIF
Tarihi eserlere cerrah hassasiyetiyle hayat veriyorlar

Tarihi eserlere 'cerrah' hassasiyetiyle hayat veriyorlar

İzmir Restorasyon ve Konservasyon Bölge Laboratuvarı'nda görevli uzmanlar, kazılar ve diğer çalışmalarda bulunan tarihi eserleri, cerrah hassasiyetindeki dokunuşları ile gelecek kuşaklara ulaştırıyor.

18.09.2020Keyif
Yavuz Sultan Selim Camii Nerede Yavuz Sultan Selim Camisi Tarihi, Özellikleri, Hikayesi Ve Mimarı Hakkında Bilgi

Yavuz Sultan Selim Camii Nerede? Yavuz Sultan Selim Camisi Tarihi, Özellikleri, Hikayesi Ve Mimarı Hakkında Bilgi

Yavuz Sultan Selim Camii İstanbul'un Fatih ilçesinde yer alıyor. Osmanlı mimarisinin önemli yansımalarından olan Yavuz Sultan Selim Camii ince işçiliği ile göz dolduruyor. İnşası 1519 yılında başlayan Yavuz Sultan Selim Camisinin 1522 yılında tamamlandığı biliniyor. Yavuz Sultan Selim Camii ile ilgili tüm detayları sizler için derledik.

16.09.2020Seyahat
Sultan Ahmet Camii Nerede Sultan Ahmet Camisi Tarihi, Özellikleri, Hikayesi Ve Mimarı Hakkında Bilgi

Sultan Ahmet Camii Nerede? Sultan Ahmet Camisi Tarihi, Özellikleri, Hikayesi Ve Mimarı Hakkında Bilgi

Ülkemizde pek çok tarihi cami bulunmaktadır. Turistlerin de ilgi ile ziyaret ettiği yerlerden olan bu camiler ülkenin turizm gelirini de önemli katkı sağlamaktadır. Sultan Ahmet Camii'de Türkiye'nin en meşhur ve en tarihi camileri arasında yer almaktadır. Şehre gelen herkesin mutlaka ziyaret ettiği mekanlar arasında yer alan bu ibadethane yerli turistlerin de ilgisini çekmektedir. Sultan Ahmet Camii tarihi hakkında internette de araştırma yapılmaktadır. Peki, Sultan Ahmet Camii nerede? Sultan Ahmet Camisi tarihi ve özellikleri nelerdir? Sultan Ahmet Camii hikayesi var mı? Varsa bu hikaye nedir? İşte Sultan Ahmet Camii ile ilgili bütün bilgiler.

16.09.2020Seyahat
Şehzade Camii Nerede Şehzade Camisi Tarihi, Özellikleri, Hikayesi Ve Mimarı Hakkında Bilgi

Şehzade Camii Nerede? Şehzade Camisi Tarihi, Özellikleri, Hikayesi Ve Mimarı Hakkında Bilgi

Şehzade Camii diğer bir ismiyle Şehzade Mehmet Camisidir bu cami, Mimar Sinan tarafından İstanbul’da yapılmıştır. Bu cami, Şehzade Mehmet’in 22 yaşında vefat etmesi üzerine inşa edilmiştir. 5 yılda yapılan bu cami İstanbul’un en önemli eserleri arasındadır. İşte, tüm detaylar.

16.09.2020Seyahat
İkinci Kılıç Arslan Türbesi ve köşkü, turizme kazandırılacak

İkinci Kılıç Arslan Türbesi ve köşkü, turizme kazandırılacak

Aksaray’da bulunan Selçuklu Devleti sultanlarından 2'nci Kılıç Arslan'ın türbesi ve köşkü, Konya Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restore edilerek turizme kazandırılacak.

15.09.2020Seyahat
7. Sınıf Sosyal Bilgiler Osmanlı Kültür, Sanat Ve Estetik Anlayışı konu anlatımı

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Osmanlı Kültür, Sanat Ve Estetik Anlayışı konu anlatımı

Kültür sanat etkinlikleri insanlık tarihi kadar eskidir. İlk insanlar bile sanatla ilgili küçük dokunuşlar yapmışlar, özellikle kadınlar var oldukları günden itibaren estetiğe önem vermişlerdir. Yapılan arkeolojik kazılarda ilk insanların bile süslenmek ve güzel görünmek amacıyla kolye, broş, bilezik gibi birçok takı yaparak kullandığı görülmektedir. Bu sebeple kültür sanat ve estetik etkinlikleri insanın var olduğu dönemden bu yana var olmaktadır. 7. Sınıf sosyal bilgiler konuları içerisinde yer alan kültür sanat etkinlikleri ile ilgili özellikle Osmanlı Devleti'nde kültür sanat ve estetik anlayışı detayları yer almaktadır.

14.09.20207. SINIF
Nasuhi Mehmet Efendi Camii Nerede Nasuhi Mehmet Efendi Camisi Tarihi, Özellikleri, Hikayesi Ve Mimarı Hakkında Bilgi

Nasuhi Mehmet Efendi Camii Nerede? Nasuhi Mehmet Efendi Camisi Tarihi, Özellikleri, Hikayesi Ve Mimarı Hakkında Bilgi

Camiler manevi kültürümüzün en önemli hazineleridir. Özellikle İstanbul’da Osmanlı’dan bu yana farklı dönemlerde yapılan pek çok cami bulunuyor. Her caminin ayrı bir hikayesi, tarihimize kattığı ayrı bir değeri bulunur. Bunlardan biri de Nasuhi Mehmet Efendi Camii olmaktadır. Peki, Nasuhi Mehmet Efendi Camii nerededir? Nasıl gidilir? Tarihi hakkında bilgiler nelerdir? Özellikleri nelerdir? Mimarı Kimdir? İşte detaylar.

14.09.2020Seyahat
Mihrimah Sultan Camii Nerede Mihrimah Sultan Camisi Tarihi, Özellikleri, Hikayesi Ve Mimarı Hakkında Bilgi

Mihrimah Sultan Camii Nerede? Mihrimah Sultan Camisi Tarihi, Özellikleri, Hikayesi Ve Mimarı Hakkında Bilgi

Mihrimah sultan Camii ülkemizin en bilinen tarihi öneme sahip mimari yapılarından biridir. Bu cami her sene binlerce turisti ağırlamaktadır. Mihrimah Sultan Camii nerededir, tarihi, özellikleri, nasıl gidilir, mimarı kimdir gibi bilgileri bulabilirsiniz.

14.09.2020Seyahat
Eşrefoğlu Camii Nerede Eşrefoğlu Camisi Tarihi, Özellikleri, Hikayesi Ve Mimarı Hakkında Bilgi

Eşrefoğlu Camii Nerede? Eşrefoğlu Camisi Tarihi, Özellikleri, Hikayesi Ve Mimarı Hakkında Bilgi

Anadolu'da tarihi geçmişi olan camiler bulunmaktadır. Bu camilerden birisi de Eşrefoğlu Camii'dir. Eşrefoğlu Camii gerek mimar yapısı gerekse de hikayesi ile her dönem ziyaretçi akımına uğrayan yerlerin başında yer almaktadır. Eşrefoğlu Camii Anadolu'da ki en meşhur camiler arasında olup bu camiyi her sezon ziyaret edenlerin sayısı artmaktadır. Tarihi oldukça eski olmasına rağmen Eşrefoğlu Camii günümüzde hala ibadethane olarak kullanılan camilerdendir. Eşrefoğlu Camii'ni ziyaret etmek isteyen kişiler bu caminin tarihi ve hikayesini araştırmaktadırlar. Peki, Eşrefoğlu Camii nerededir? Eşrefoğlu Camisinin tarihi nedir? Eşrefoğlu Camii hangi mimari özelliklere dayanılarak yapılmıştır? Eşrefoğlu Camii mimarı kimdir? İşte Eşrefoğlu Camii ile ilgili her şey.

14.09.2020Seyahat
Hacı Bayram Camii Nerede Hacı Bayram Camisi Tarihi, Özellikleri, Hikayesi Ve Mimarı Hakkında Bilgi

Hacı Bayram Camii Nerede? Hacı Bayram Camisi Tarihi, Özellikleri, Hikayesi Ve Mimarı Hakkında Bilgi

Ülkemizde bulunan birçok tarihi cami vardır. Bu tarihi camilerden birisi de Hacı Bayram Camii'dir. Hacı Bayram Camii gerek mimarisi gerekse de tarihi ile ilgi çekici camiler arasında yer almaktadır. Hacı Bayram Camii hikayesi ve caminin yapılışı hakkında internette araştırma yapılmaktadır. Hacı Bayram Camii en çok araştırılan camiler arasındadır. Peki, Hacı Bayram Camii nerede? Hacı Bayram Camisi tarihi nedir? Hacı Bayram Camisi özellikleri ve bu camiinin hikayesi nedir? İşte Hacı Bayram Camii hakkında bütün bilgiler.

14.09.2020Seyahat
Divriği Ulu Camii Nerede Divriği Ulu Camisi Tarihi, Özellikleri, Hikayesi Ve Mimarı Hakkında Bilgi

Divriği Ulu Camii Nerede? Divriği Ulu Camisi Tarihi, Özellikleri, Hikayesi Ve Mimarı Hakkında Bilgi

Divriği Ulu Cami ülkemizin tarihi eser konumundaki camilerinden biridir. turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir. Sizler için Divriği Ulu Camii nerede, tarihi, hikayesi, nasıl gidilir bilgilerini derledik.

14.09.2020Seyahat
Arap Camii Nerede Arap Camisi Tarihi, Özellikleri, Hikayesi Ve Mimarı Hakkında Bilgi

Arap Camii Nerede? Arap Camisi Tarihi, Özellikleri, Hikayesi Ve Mimarı Hakkında Bilgi

Ülkemizde birçok tarihi cami bulunmaktadır. Bu tarihi camiler tarihte belirli bir zaman diliminde önemli kişiler tarafından yapılmış camilerdir. Ülkemizde ki en tarihi camilerden birisi de Arap Camii'dir. Arap Camii ibadete hala açık olan tarihi camilerden birisidir. Arap Camii'nin hikayesi de Ayasofya ile eş değer bir hikaye olarak bilinmektedir. Arap Camii'ni gezmek isteyen yabancı turistler de cami hakkında arama motorlarından bilgi edinmektedirler. Peki, Arap Camii nerede? Arap Camii'nin tarihi nedir? Arap Camii'nin hikayesi nedir ve bu caminin mimarı kimdir? İşte Arap Cami ile ilgili bütün detaylı bilgiler.

14.09.2020Seyahat
Yunus Emre Türbesi Nerede Ve Hangi İldedir Yunus Emre Türbesi Ziyaret Günleri Ve Saatleri

Yunus Emre Türbesi Nerede Ve Hangi İldedir? Yunus Emre Türbesi Ziyaret Günleri Ve Saatleri

Anadolu'nun yetiştirdiği büyük ve dünya çapında tanınan halk ozanlarından Yunus Emre'nin doğum yeri ve öldüğü yer konularında değişik bilgiler bulunmaktadır. Bu konuda bilgi vermek amacı ile Yunus Emre Türbesi nerede ve hangi ildedir? Yunus Emre Türbesi ziyaret günleri ve saatleri gibi hususları derledik.

10.09.2020Seyahat
Yahya Efendi Türbesi Nerede Ve Hangi İldedir Yahya Efendi Türbesi Ziyaret Günleri Ve Saatleri

Yahya Efendi Türbesi Nerede Ve Hangi İldedir? Yahya Efendi Türbesi Ziyaret Günleri Ve Saatleri

Trabzon kadısı Ömer Efendi’nin oğlu Yahya efendi 1495’te Trabzon’da doğmuştur. Kanuni Sultan Süleyman ile süt kardeş olan Yahya efendinin validesi Afife Hatun, küçük şehzade Süleyman’a sütannelik yapmıştır. Tüm ömrünü ilim ve ibadete adayan Yahya efendinin türbesi nerede ve hangi ildedir? Yahya efendi türbesi ziyaret günleri ve saatleri? Yahya efendi türbesi hakkında bilgi ve Yahya efendi türbesi kim tarafından yapıldı yaptırıldı? Bu gibi bilgileri sizler için derledik.

10.09.2020Seyahat
Somuncu Baba Türbesi Nerede Ve Hangi İldedir Somuncu Baba Türbesi Ziyaret Günleri Ve Saatleri

Somuncu Baba Türbesi Nerede Ve Hangi İldedir? Somuncu Baba Türbesi Ziyaret Günleri Ve Saatleri

Osmanlı döneminin kuruluş yıllarına tekabül eden dönemde yaşayan ünlü alim ve mutasavvıf olan Somuncu Baba ‘bayramiye’ tarikatının kurucusu olan Hacı Bayram Veli hazretlerinin hocasıdır. Dönemin ünlü mutasavvıflarından olan Somuncu Baba’nın defnedildiği yer olan Somuncu Baba türbesi nerede ve hangi ilimizdedir? Somuncu Baba türbesi ziyaret günleri ve saatleri? Somuncu Baba türbesi hakkında bilgi? Somuncu Baba türbesi kim tarafından yapıldı ve yaptırıldı? Sorularının yanıtlarını sizler için araştırdık.

10.09.2020Seyahat
Şeyh Edebali Türbesi Nerede Ve Hangi İldedir Şeyh Edebali Türbesi Ziyaret Günleri Ve Saatleri

Şeyh Edebali Türbesi Nerede Ve Hangi İldedir? Şeyh Edebali Türbesi Ziyaret Günleri Ve Saatleri

Şeyh Edebali Türbesi ülkemizde tarihi olarak görülebilecek yerler arasındadır. Türbeyi ziyaret etmeyi planlayanlar için türbenin nerede olduğu ve nasıl gidileceği, türbeye dönüştürülmesi ve özellikleri tarafımızca derlenmiştir. Türbenin ziyaret saatlerini ve giriş ücretini merak edenler için tüm bilgileri derledik.

10.09.2020Seyahat
Şehzade Mustafa Türbesi Nerede Ve Hangi İldedir Şehzade Mustafa Türbesi Türbesi Ziyaret Günleri Ve Saatleri

Şehzade Mustafa Türbesi Nerede Ve Hangi İldedir? Şehzade Mustafa Türbesi Türbesi Ziyaret Günleri Ve Saatleri

Şehzade Mustafa, Kanuni Sultan Süleyman’ın oğludur. Kanuni’den sonra tahta geçmesi beklenirken, saray entrikaları yüzünden babası tarafından 1553’de boynu vurdurulmuştur. Mezarı, Osmanlı’nın ilk başkentlerinden olan Bursa’da Şehzade Mustafa Türbesi’nde bulunuyor. Türbe hakkında detaylı bilgiyi sizler için derledik.

10.09.2020Seyahat
Osman Gazi Türbesi Nerede Ve Hangi İldedir Osman Gazi Türbesi Ziyaret Günleri Ve Saatleri

Osman Gazi Türbesi Nerede Ve Hangi İldedir? Osman Gazi Türbesi Ziyaret Günleri Ve Saatleri

Bursa'da bulunan Osman Gazi Türbesi ülke tarihi açısından oldukça önem taşıyor. Aynı zamanda Osmanlı Devleti'nin de kurucusu olan Osman Gazi'nin Türbesi ile ilgili tüm bilgileri sizler için derledik.

10.09.2020Seyahat
Orhan Gazi Türbesi Nerede Ve Hangi İldedir Orhan Gazi Türbesi Ziyaret Günleri Ve Saatleri

Orhan Gazi Türbesi Nerede Ve Hangi İldedir? Orhan Gazi Türbesi Ziyaret Günleri Ve Saatleri

Ülkemizde gezmeye değer pek çok türbe bulunmaktadır. Bu türbelerden birisi de Orhan Gazi Türbesidir. Orhan Gazi Türbesi pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Sizler de Orhan Gazi Türbesinin ziyaret günlerini ve saatlerini öğrenerek ziyaret edebilirsiniz. Peki Orhan Gazi Türbesi nerede ve hangi ildedir? Orhan Gazi Türbesi ziyaret günleri ve saatlerini sizlere detaylıca derledik.

10.09.2020Seyahat
Nasreddin Hoca Türbesi Nerede Ve Hangi İldedir Nasreddin Hoca Türbesi Ziyaret Günleri Ve Saatleri

Nasreddin Hoca Türbesi Nerede Ve Hangi İldedir? Nasreddin Hoca Türbesi Ziyaret Günleri Ve Saatleri

Nasreddin Hoca, dünyaca tanınan, sevilen filozof ve mizah ustasıdır. Öyle ki UNESCO 1996 yılını Nasreddin Hoca Yılı olarak kabul etmiştir. Hoca’nın mezarı hakkında birçok rivayet bulunsa da Akşehir’de bir türbesi bulunuyor. Türbe hakkında detaylı bilgiyi sizler için derledik.

10.09.2020Seyahat
Mimar Sinan Türbesi Nerede Ve Hangi İldedir Mimar Sinan Türbesi Ziyaret Günleri Ve Saatleri

Mimar Sinan Türbesi Nerede Ve Hangi İldedir? Mimar Sinan Türbesi Ziyaret Günleri Ve Saatleri

1490 ila 1588 yılları arasında yaşayan Mimar Sinan, Kanuni Sultan Süleyman'ın baş mimarı olarak geniş bir coğrafyada verdiği değerler ile Türk mimari tarihinin en önemli ismidir. Mimar Sinan'ın Türbesi, İstanbul’da Süleymaniye Camii'nin önünde yer alan Eski ağalar Kapısının köşesinde yer alan yol ayrımında yer alan üçgen alanda yer almaktadır. Türk Mimarisine büyük değerler kazandıran Mimar Sinan’ın Türbesini ziyaret etmeli ve bu ünlü mimar hakkında bilgileri sizler için derledik.

10.09.2020Seyahat
Mevlana Celaleddin Rumi Türbesi Nerede Ve Hangi İldedir Mevlana Türbesi Ziyaret Günleri Ve Saatleri

Mevlana Celaleddin Rumi Türbesi Nerede Ve Hangi İldedir? Mevlana Türbesi Ziyaret Günleri Ve Saatleri

Mevlana ülkemizin kültür simgelerinden biridir. Bu sebeple de yerli ve yabancı turistler tarafından oldukça ilgi görmektedir. Mevlana Celaleddin Rumi türbesi nerede ve hangi ildedir, ziyaret günleri ile saatleri, bu türbe hakkında detaylı bilgi ve kim tarafından yaptırıldığı ile ilgili bilgileri derledik.

10.09.2020Seyahat

Yazar Sonuçları

 Evliya Çelebi'nin ‘Ruhaniyetli Şehir’ dediği adres: Bursa

Açık havada keyifle dolaşacağınız, birbirinden güzel yerler göreceğiniz bir turu hazır mısınız? Evliya Çelebi’nin ‘Ruhaniyetli şehir’ olarak adlandırdığı Bursa’da sizlere merkezde keşfedilecek yerlerden bahsedeceğim. İşte size Bursa gezi ve yeme-içme rehberi…

19.11.2020

Biraz tarih, biraz doğa, çokça sanat!

İznik, tarihi, sanatı ve doğal güzellikleri bir potada buluşturan Bursa’nın nevi şahsına münhasır ilçesi... En çok dillere destan işçiliğe sahip çinileriyle tanınıyor. İznik Gölü’nün yanı başında, büyük şehrin karmaşasından uzak, insanı huzura davet eden havası da cabası...

9.11.2020