MENÜ

Tuna Nehri

Tuna Nehri ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Tuna Nehri haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 614 Tuna Nehri haberi bulunmuştur.

Tuna Nehri Haberleri

Tuna Nehri iki kişiyi yuttu

Tuna Nehri iki kişiyi yuttu

Almanya’da Tuna Nehri biri 13 yaşında kız, diğeri 25 yaşındaki iki kişiyi yuttu. 13 yaşındaki kız akıntıya kapıldı. 25 yaşındaki kişi ise yüzerken birden sularda kayboldu.

31.07.2020Avrupa
Bakanlıktan Kahramanlık Türküleri Konseri

Bakanlıktan 'Kahramanlık Türküleri Konseri'

KÜLTÜR ve Turizm Bakanlığı'nca 15 Temmuz darbe girişiminin 4'üncü yıl dönümünde 'Kahramanlık Türküleri Konseri'nin düzenleneceği açıklandı.

12.07.2020Gündem
Tuna-Tarihle Akan Nehir sergisinin açılışı çevrim içi gerçekleştirildi

'Tuna-Tarihle Akan Nehir' sergisinin açılışı çevrim içi gerçekleştirildi

İstanbul Macar Kültür Merkezi'nin, AB-Türkiye Kültürlerarası Diyalog Programı desteğindeki Tuna'nın Dalgaları Projesi kapsamında düzenlenen "Tuna-Tarihle Akan Nehir" sergisinin açılışı çevrim içi olarak gerçekleştirildi.

7.07.2020Gündem
Macar Kültür Merkezi kapılarını fotoğraf sergisiyle açıyor

Macar Kültür Merkezi kapılarını fotoğraf sergisiyle açıyor

Macar Kültür Merkezi tarafından "Tuna - Tarihle Akan Nehir" isimli fotoğraf sergisinin açılışı, yarın merkezin sosyal medya hesaplarından online olarak yapılacak.

6.07.2020Keyif
Bulgaristanın şehirleri neler Bulgaristan başkenti, nüfusu, yüzölçümü, telefon ve posta kodu bilgileri

Bulgaristan'ın şehirleri neler? Bulgaristan başkenti, nüfusu, yüzölçümü, telefon ve posta kodu bilgileri

Bulgaristan Balkanlarda bulunan bir ülkedir. Resmi ismi Bulgaristan Cumhuriyeti olan ülke birçok kişi tarafından merak edilen bir ülkedir. Balkan ülkelerinden biri olan Bulgaristan’a dair merak edilen her şeyi yazımızda sizler için derledik.

18.06.2020Seyahat
Tuna Nehri nerede Nereden doğar ve nereye dökülür Tuna Nehrinin özellikleri ve uzunluğu

Tuna Nehri nerede? Nereden doğar ve nereye dökülür? Tuna Nehrinin özellikleri ve uzunluğu

Uluslararası bir nehir özelliğine sahip olan Tuna nehri özellikleri açısından dünyada en önemli nehirlerden birisidir. Birçok ülke üzerinden geçen Tuna nehri başlangıç noktası ve özellikleriyle insanlar arasında oldukça merak konusu olmuştur. Peki Tuna nehri nerede? Nereden doğar ve nereye dökülür? Tuna nehrinin özellikleri ve uzunluğu nedir? Sizlere Tuna nehri hakkında bilgileri detaylıca inceledik.

7.06.2020Gündem
11 aylık leylek de göç etmiş

11 aylık leylek de göç etmiş

BURSA'da, doğa fotoğrafçısı Alper Tüydeş tarafından fotoğraflanan halkalı leyleğin şaşırtıcı göç hikayesi ortaya çıktı. Kocaçay Deltası'na konan sürüdeki 11 aylık leyleğin de göç ettiği belirlendi. Bu durum, leyleğin ayağına Macarlar tarafından takılan mavi halka sayesinde anlaşıldı.

26.05.2020Gündem
Estergon Kalesi Nerede Estergon Kalesi Tarihi, Özellikleri Ve Hakkında Bilgi

Estergon Kalesi Nerede? Estergon Kalesi Tarihi, Özellikleri Ve Hakkında Bilgi

Ülkemizde ve Avrupa'da pek çok tarihi yapılar bulunmaktadır. Bu tarihi yapılardan birisi de Estergon kalesidir. Estergon kalesi gerek tarihi gerekse de özellikleri ile tam anlamıyla bir tarih kokan yapıdır. Estergon kalesi son aylarda internette en çok araştırılan tarihi yapılardandır. Estergon kalesi Avrupa'da ki en eski kalelerden biridir. Peki, Estergon kalesi nerede? Estergon kalesi tarihi, özellikleri ve hakkında bilgiler nelerdir? İşte, Estergon kalesine dair tüm detaylar.

9.05.2020Gündem
Afrikadan Avrupaya göç eden ak pelikanlar Manyas Kuş Cennetinde görüntülendi

Afrika'dan Avrupa'ya göç eden ak pelikanlar Manyas Kuş Cenneti'nde görüntülendi

Her yıl ilkbaharda Afrika'dan Avrupa'ya göç eden binlerce ak pelikan Bursa'nın Karacabey ilçesindeki longoz, Uluabat Gölü ve Balıkesir sınırlarındaki Manyas Kuş Cenneti'nde mola veriyor. Corona virüs sebebiyle balıkçılar dışarıya çıkamayınca doğa fotoğrafçısı Ali Şenel, tedbirlerini alıp Manyas Kuş Cenneti'nde mola veren yüzlerce ak pelikanı görüntüledi.

13.04.2020Seyahat
Renkli, lezzetli ve eğlenceli bir alışveriş

Renkli, lezzetli ve eğlenceli bir alışveriş

Avrupa’daki Noel pazarları ışıldamaya başladı. Geleneksel el sanatlarından yerel lezzetlere, tasarım ürünlerden kült yılbaşı süslerine kadar ne ararsanız bulabilirsiniz. Ancak bu pazarlar sadece alışveriş buluşması değil; Avrupa’nın görkemli mimarisiyle birleşen masalsı bir yolculuk vaat ediyor. Hem de hava ne kadar soğuk olursa olsun insanın içini sıcak tutan bir yolculuk… Seyahat planlarını şimdiden yapmakta fayda var.

10.11.2019Seyahat
Teröristler çıkmış değil

Teröristler çıkmış değil

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “YPG/PYD, DEAŞ, PKK bütün bunların 120 saat içinde çekileceği sözünü verenler bunu gerçekleştirmiş değil. Aynı şekilde Rusya ile yaptığımız mutabakatta da ne yazık ki 150 saat geçti; o bölgelerden de teröristler çıkmış değil” dedi. Erdoğan, dün Macaristan’a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda düzenlediği basın toplantısında özetle şunları söyledi:

8.11.2019Gündem
Siyaset, tarih ve sanat nehri: Tuna

Siyaset, tarih ve sanat nehri: Tuna

Tuna Nehri’nin başlangıcını veya doğuşunu nerede aramalı? Claudio Magris, ‘Tuna Boyunca’da bu soruya yanıt arıyor. Magris, Tuna’nın coğrafi bir oluşumun çok ötesinde konumlandığını gösteriyor. Önemli bir tarihi kavşak bu nehir, akıp giden zamanın, günümüze dek uzanan ve debisi yüksek bir tanığı...

5.11.2019Kitap Sanat
İsraf edilenle yılda altı İstanbul  Havalimanı  yapılır

İsraf edilenle yılda altı İstanbul Havalimanı yapılır

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Türkiye’de nüfusun 10 yıl sonra 90 milyona ulaşacağını belirterek, nüfus artışının ihtiyaçları da arttıracağını, bu nedenle herkesin daha verimli üretmesi ve israf etmeden tüketmesi gerektiğini söyledi.

1.11.2019Gündem
Balkanlar mesajı: Yegane arzumuz barış ve istikrar

Balkanlar mesajı: Yegane arzumuz barış ve istikrar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’nin yegane arzusu, isteği, Balkanların barışıdır, istikrarıdır” dedi. Erdoğan, Sırbistan, Bosna Hersek ve Türkiye 3’lü Zirvesi’nin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında ve Sremska Raça köyünde düzenlenen toplu açılış ve temel atma töreninde özetle şöyle konuştu:

9.10.2019Gündem
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğandan önemli açıklamalar

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye'nin yegane arzusu, isteği Balkanların barışıdır, istikrarıdır. Bu topraklar son çeyrek asırda gerçekten büyük acılar yaşadı, çok ciddi bedeller ödedi. Farklılıklarımızı bir çatışma unsuru olarak değil zenginliğimiz görerek istikbalimizi hep beraber inşa etmeliyiz." dedi.

8.10.2019Gündem
Antik dönemin izlerini taşıyan Abora-IV İstanbulda

Antik dönemin izlerini taşıyan 'Abora-IV' İstanbul'da

Alman Arkeolog Dr. Görlitz tarafından tasarlanan ve antik dönemin gemicilik teknikleriyle inşa edilen "Abora-IV", İstanbul'a geldi.

26.08.2019Seyahat
Tuna Nehri öykülerini bekliyor...

'Tuna Nehri' öykülerini bekliyor...

'Tuna Nehri'ne Öyküler' başlıklı öykü yarışması 9 Eylül'e kadar adaylarını bekliyor.

20.08.2019Kitap Sanat
Almanya’da kuraklık korkusu: Nehirlerin seviyesi düştü, göller kurudu

Almanya’da kuraklık korkusu: Nehirlerin seviyesi düştü, göller kurudu

Geçen yıl Almanya ve Avrupa’yı kavuran sıcak ve kurak hava, bu yıl da korkutuyor. Yeteri kadar yağışın düşmemesi nedeniyle Almanya’da bazı göller ile akarsuların seviyesi düştü. Kimi küçük göller tamamen kurudu.

24.07.2019Avrupa
Avrupa’da göl ve nehir tatili yapılacak yerler

Avrupa’da göl ve nehir tatili yapılacak yerler

The Guardian, Finlandiya’nın göl bölgelerini keşfetmekten Tuna Nehri’nde kano yapmaya kadar, çeşitli aktivitelerle dolu su tatili için kıtanın en güzel bölgelerini seçti. İşte detaylar…

10.07.2019Seyahat
Tuna Nehrindeki faciada ölü sayısı 24e çıktı

Tuna Nehri'ndeki faciada ölü sayısı 24'e çıktı

Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de Tuna Nehri'nde meydana gelen gemi kazasında ölenlerin sayısı 24'e yükseld

11.06.2019Dünya
Haberi duyan oraya koştu Herkes saygı duruşunda bulundu

Haberi duyan oraya koştu! Herkes saygı duruşunda bulundu

Tüm dünya facianın yaşandığı bölgedeki gelişmeleri anbean izliyor.

11.06.2019Dünya
Yüzyıllık vaatte geri sayım 2020de hizmete alınacak

Yüzyıllık vaatte geri sayım! 2020'de hizmete alınacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, "Osmanlı padişahlarından Sultan Abdülhamid döneminden itibaren hayata geçmesi planlanan Filyos Projesi'nde sona yaklaşıldı. Fiziki gerçekleşmesi yüzde 80 olan limanın, 2020'de hizmete alınması planlanıyor. Hem Zonguldak'ın hem de Türkiye'nin lojistik imkanlarını güçlendirecek büyük bir yatırım olacak Filyos Limanı'nda yıllık elleçlenecek yük kapasitesi 25 milyon ton olacak" açıklamasında bulundu.

7.06.2019Ekonomi
Tuna Nehri faciası: Ölü sayısı 17ye yükseldi

Tuna Nehri faciası: Ölü sayısı 17'ye yükseldi

Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de Tuna Nehri'nde meydana gelen gemi kazasında hayatını kaybedenlerin sayısı 17'ye yükseldi.

7.06.2019Dünya
Budapeşte’de tekne faciası

Budapeşte’de tekne faciası

Budapeşte’de turistleri taşıyan gezi teknesinin batması sonucu en az 7 kişi hayatını kaybetti, 21 kişi ise kayıp.

31.05.2019Dünya
Tuna Nehrinde yolcu gemisi battı

Tuna Nehri'nde yolcu gemisi battı

Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de, Tuna Nehri'nde içinde 34 kişinin bulunduğu yolcu gemisi bir başka gemiyle çarpışması sonucu battı. Kazada 7 kişinin cesedine ulaşıldı.

30.05.2019Dünya
Tuna Nehrinde yolcu gemisi battı

Tuna Nehri'nde yolcu gemisi battı

Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de, Tuna Nehri'nde içinde 34 kişinin bulunduğu yolcu gemisi bir başka gemiyle çarpışması sonucu battı. Kazada 7 kişinin cesedine ulaşıldı.

30.05.2019Dünya
Avusturya’da Türk Operası öncesi Osmanlı sergisi

Avusturya’da Türk Operası öncesi Osmanlı sergisi

Avusturya’nın Grein kentindeki ülkenin en eski tiyatrosunda, Viyana Yunus Emre Enstitüsünün (YEE) katkılarıyla Osmanlı dönemine ait müzik aletleri ve kıyafet ve aksesuarlardan oluşan sergi açıldı.

12.05.2019Avrupa
6 gündür kayıptı... Kahreden haber geldi

6 gündür kayıptı... Kahreden haber geldi

Edirne'de 6 gün önce kızını okula bıraktıktan sonra kayıplara karışan Mehmet Arslan'ın (49), Tunca Nehri'nde cesedi bulundu.

9.05.2019Gündem
Alman polisinden Kenan’a Süper Kahramanlık sertifikası

Alman polisinden Kenan’a "Süper Kahramanlık" sertifikası

Nürnberg polisi, kız kardeşini yanan araçtan kurtaran Kenan Büyükhan’ın 10’uncu yaş günü kutlayarak ona Süper Kahramanlık Sertifikası ve çeşitli hediyeler verdi.

9.05.2019Dünya
Avrupa kültürü Çatalhöyük’ten

Avrupa kültürü Çatalhöyük’ten

Çatalhöyük’teki bulgular üzerinde yapılan gen araştırması, bölge halkıyla Kuzey Marmara ve Avrupa halklarının DNA yakınlığını ortaya çıkardı. “Avrupa kültürünün temeli Çatalhöyük’tür” tezini savunan Prof. Dr. Mehmet Özdoğan, “Göçlerle, kültürel etkilerle, kız alıp vermeyle Avrupa’yla bir etkileşim olduğu belliydi. DNA sonuçları arkeolojik bilimsel verileri teyit etti” dedi.

25.04.2019Gündem
İngilteredeki Stonehengei Anadolulu göçmenler inşa etti

İngiltere'deki Stonehenge'i Anadolulu göçmenler inşa etti

İngiltere'nin en önemli tarihi anıtlarından Stonehenge'in Anadolu'dan göç edenler tarafından yapıldığı açıklandı

22.04.2019Seyahat
Stonehengei Anadolulu göçmenler inşa etti

Stonehenge'i Anadolulu göçmenler inşa etti

İngiltere'nin en önemli tarihi anıtlarından Stonehenge'in Anadolu'dan göç edenler tarafından yapıldığı belirtildi. Stonehenge, Londra'nın 130 kilometre batısında yer alıyor. Ayrıca Stonehenge’nin yapılış amacı tam olarak bilinmiyor. İşte detaylar…

17.04.2019Seyahat
Stonehengei Anadolulu göçmenlerin inşa ettiği bildirildi

Stonehenge'i Anadolulu göçmenlerin inşa ettiği bildirildi

İngiltere'nin en önemli tarihi anıtlarından Stonehenge'in Anadolu'dan göç edenler tarafından yapıldığı ifade edildi.

16.04.2019Dünya
Sevgililer Günü sürprizi için en romantik destinasyonlar

Sevgililer Günü sürprizi için en romantik destinasyonlar

Sevgililer Günü yaklaşıyor. Sizi de sevgilinizi mutlu edecek bir hediye arayışı sardı değil mi? Tüm klişe hediyeleri aldınız ve bu yıl farklı bir sürpriz yapmak için fikir arıyorsunuz. Bakmadığınız yer kalmadı ama bir türlü en romantik hediyeyi bulamadınız. O zaman güzel bir seyahate ne dersiniz? Sevgililer Günü perşembeye denk geliyor ama iki gün izin alıp dört günlük güzel bir seyahat planlamak hem sevgiliniz hem de sizin için romantik bir hediye olacak. Gelin birlikte en uygun fiyatlı destinasyonlara bakalım...

31.01.2019Seyahat
Avusturya, ünlü şarabının karanlık geçmişini sorguluyor

Avusturya, ünlü şarabının karanlık geçmişini sorguluyor

Avusturya’nın her yıl ismiyle ödüller verilen uluslararası üne sahip kırmızı şarabı Zweigelt’in karanlık nazi geçmişi ülkenin en çok tartışılan konularından biri. Zweigelt isminin değiştirilmesi için kurulan ve ‘saptırıldı’ anlamına gelen ‘abgezweigelt’ girişimi şarabın isminin Mavi Pazartesi olmasını istiyor.

13.12.2018Avrupa
Budin ve Peşte’nin birleşmesinden oluşan Budapeşte’deki nehrin adı nedir

Budin ve Peşte’nin birleşmesinden oluşan Budapeşte’deki nehrin adı nedir?

Budapeşte, Budin ve Peşte’nin birleşmesinden oluşmuş bir şehirdir. Bu nehir, 10 ülkeyi katederek Karadeniz'e dökülmektedir. Peki bu nehrin adı nedir?

6.11.2018Gündem
Tam tur Balkan rotası: 9 ülke, 26 şehir

Tam tur Balkan rotası: 9 ülke, 26 şehir

Eğer kültürel ve tarihi yerleri gezmeyi seviyor ve kartpostal gibi bir doğa manzarası içinde uzun yol araba kullanmaya itirazınız yoksa sizin için güzel bir liste hazırladık. İşte hesaplı tatil yapacağınız Balkan rotası hakkında tüyolar…

26.10.2018Seyahat
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bahçeli ile atacağımız adımlar var

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bahçeli ile atacağımız adımlar var

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MHP ile yerel seçimdeki olası ittifaka ilişkin, "Benim görevlendirdiğim arkadaşlar var, Sayın Bahçeli'nin görevlendirdiği arkadaşlar var, şu anda görüşmelerini yapıyorlar. Bu arada bizim de Sayın Bahçeli ile bir araya gelmek suretiyle atacağımız adımlar var ama henüz somut olarak 'şu şöyle olacak, bu böyle olacak' diye bir şey yok. Temelini Cumhur İttifakı'nın oluşturduğu anlayışı koruyacağız, onu devam ettireceğiz." dedi.

22.10.2018Gündem

Yazar Sonuçları

Martı olup İstanbul'u dolaşalım mı?

Martı olmak lazım İstanbul’a. Hep gördüklerimize göremediğimiz şekilde bakabilmek, bu şehre yeni anlamlar yüklemek, yeni hazineler keşfetmek için… Tepemizde dönüp duran kuşlar nasıl bir İstanbul görüyor diye merak etmekle başladı her şey. Adını ‘Kanatlarımda İstanbul’ koyduğumuz bir yolculuğa çıktık. Yükseldikçe yükseldik ve bambaşka bir İstanbul’la tanıştık. O kadar yukarıdan bakınca ne trafik, ne kaos, ne kabalık, ne de kalabalık kaldı. İstanbul’da kızdığımız her şey, yerini âşık olunası güzelliklere bıraktı. Sis perdesinin mistik havası, güneşin Boğaz’a saçtığı ışıltı, erguvanların moru, sonbaharın sarısı, karın beyazı karşıladı bizi. Hayran olunası gün batımları, şehrin en sakin hallerine şahitlik ettiğimiz gün doğumları, kuleleri, minareleri, kubbeleri, çatılarıyla büyüleyici bir İstanbul çıktı karşımıza. Bir kez daha anladık ki Napolyon Bonapart boşa dememiş; “Dünya tek bir ülke olsaydı, başkenti İstanbul olurdu.”

5.01.2020

Ritmin götürdüğü yere gidin

Ağustosta küresel festival teması müzik gibi görünüyor. Hem yurtiçi hem de yurtdışında eğlencenin tavan yapacağı birçok etkinlik var. Ritmin peşine düşüp Macaristan’dan Nevada çöllerine uzanan bir dünya turu yapabilirsiniz.

29.07.2019

Romanya'nın pek fazla bilinmeyen ilginç şehri: Drobeta-Turnu Severin

Büyüleyici ve çeşitli doğal zenginlikleriyle ziyaretçilere pek çok destinasyon seçeneği sunan bir ülke Romanya… Gelen yabancı turist sayısı da her geçen yıl artıyor. Özellikle Bükreş, Sighișoara, Köstence  ve Brașov mutlaka gezilip görülmesi gereken şehirlerden. Bu yazıda size belki adını ilk kez duyacağınız bir şehirden bahsedeceğim: Drobeta-Turnu Severin… Adı uzun ama gidip keşfedilmesi gereken bir yer mi, tercihi size bırakıyorum. İşte detaylar…

5.07.2019

Bu kez Survivor değil seçim izlendi

Geçtiğimiz bazı seçimlerde ya da Türkiye’yle ilgili önemli gelişmelerde televizyon seyircisinin “Survivor” izlemesi çok tartışılmıştı.

2.04.2019

Eski Osmanlı şehri

Pecs’te kaldığımız Hotel Millenium’un en güzel tarafı, 60 metrelik kuleleri ile Pecs Katedral’ine karşı güzel manzarası ve mis gibi havasıydı. Yüzlerce yıl boyunca şehrin önemli bir figürü olan bu Katedral, Roma stili tasarımıyla tarihte Macaristan’ın önemli bir simgesi olmayı başarmış. Yaklaşık 150 yıla yakın süredir Osmanlı hâkimiyetinde kalan Pecs’te, çok sayıda türbe ve kiliseden dönüştürülmüş cami bulunmakta. Hissedilen tarihi atmosferin ötesinde Pecs’in en güzel tarafı, samimi duruşuydu…

7.03.2019

Budapeşte'nin mutlaka görülmesi gereken 7 adresi

Gezmek için bir nedene ihtiyacımız yoktur aslında... Gezmek, her zaman tutkudur. Budapeşte, manzaraları, tepeleri, lezzeti ve tarihi yapılarıyla bu isteğimizi bir tık arttıran şehirden birisi. İşte Budapeşte'ye gitmek için yedi neden...

28.02.2019

Beyaz şehir: Belgrad

Yaklaşık 2 milyonluk nüfusuyla Balkanlar’ın en büyük şehirlerinden olan Belgrad’ın anlamı, kalesinin etrafını çeviren beyaz duvarlardan dolayı ‘Beyaz Şehir’ olsa da çok sayıda ülkeden geçerek Karadeniz’e dökülen Tuna Nehri’nin Sava Nehri ile birleştiği platoda kuruduğundan bize daha ziyade yeşil bir şehirmiş gibi geldi...

12.02.2019

Tam tur Balkan rotası: 9 ülke-26 şehir

Eğer kültürel ve tarihi yerleri gezmeyi seviyor ve kartpostal gibi bir doğa manzarası içinde uzun yol araba kullanmaya itirazınız yoksa sizin için güzel bir liste hazırladık. İşte hesaplı tatil yapacağınız Balkan rotası hakkında tüyolar…

24.10.2018