EKSTRA
MENÜ

Tüketici Sorunları Derneği

Tüketici Sorunları Derneği haberleri sayfasında güncel ve son dakika Tüketici Sorunları Derneği hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 413 Tüketici Sorunları Derneği haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Tüketici Sorunları Derneği Haberleri

Twitter fenomenleri dert yandı

Twitter fenomenleri dert yandı

Tüketici Sorunları Derneği’nin (TÜSODER) düzenlediği kahvaltı etkinliğinde twitter fenomenleri ile tüketiciler bir araya geldi.

19.01.2015Ekonomi
Toplu taşımaya indirim yok

Toplu taşımaya indirim yok

Geçen haziran ayından bu yana benzinin litre fiyatı 5.12 liradan 4.08 liraya indi. Geçen haziranda litresi 4.49 liradan satılan motorin ise 3.59 liradan satılıyor. Hal böyle olunca vatandaş toplu taşımada indirim bekliyor. Fakat İstanbul'da minibüsler ve İETT otobüslerinde indirim yapılmayacak. İzmir'de de toplu taşımaya indirim yok. Tüketici Sorunları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Av. Bayram Yazıcı ise akaryakıt fiyatlarının arttığı süreçte, zammı gündeme alan kurum ve şirketlerin, fiyatların gerilediği süreçte bilet fiyatlarını da ucuzlatması gerektiğine işaret etti.

19.01.2015Ekonomi
Seni dava ederim demeden önce iki kez düşünün

"Seni dava ederim" demeden önce iki kez düşünün

Mahkemelere başvurularda peşin tahsil edilen gider avansı ve bilirkişi ücretlerinde tarifelerin yükselmesinin yanı sıra yargı harçlarındaki yüzde 10,11'lik Üretici Fiyatı Endeksi (ÜFE) zam nedeniyle 2015'te hak aramanın maliyetlerinde artış kaydedildi.

11.01.2015Ekonomi
İnternetten alışveriş yapanlar dikkat

İnternetten alışveriş yapanlar dikkat!

Emergen, internet sitelerinden alışverişlerle ilgili son zamanlarda çok sayıda şikayet aldıklarını belirterek, mağduriyetlerin azalması için tüketicileri uyardı.

10.01.2015Avrupa
Kirada oturanlar 10 yıl yasasına tepkili

Kirada oturanlar '10 yıl yasası'na tepkili

Borçlar Kanunu’nun mal sahiplerine tanıdığı 10 yılını doldurmuş kiracıları gerekçe göstermeden çıkarma hakkı 1 Temmuz 2014’te başlamıştı. Tüketici Sorunları Derneği Emlak Komisyonu Başkanı Hatice Kolçak, uygulamanın ardından bazı mülk sahiplerinin eski kiracıyı çıkarıp yüksek tutarda hava parası almak ve yüksek kira talebiyle uzlaşmaz tutum sergileyerek tahliye ihtarı gönderdiğini söyledi.

6.01.2015Ekonomi
Türkiye’nin bir ucundan diğerine gitmek 6 ayda 144 lira ucuzladı

Türkiye’nin bir ucundan diğerine gitmek 6 ayda 144 lira ucuzladı

Petrolde haziran ayında 115 dolar seviyelerine kadar yükselen varil fiyatı, dün 59 doların altına geriledi. Fiyatlardaki bu düşüş pompaya da yansıdı. Yüksek vergi oranları ve dolar kuru nedeniyle petroldeki düşüş oranı bire bir yakıt fiyatlarına yansımasa da, Türkiye’nin batısından doğusuna gitmek 6 ayda 144 lira ucuzladı.

16.12.2014Ekonomi
Bedelli için acil satılık ilanlarına dikkat

"Bedelli için acil satılık'' ilanlarına dikkat

TÜSODER, sosyal medya ve sanal alışveriş sitelerinde "bedelli için acil satılık" başlığıyla çıkarılan ilanlara karşı vatandaşları uyardı.

16.12.2014Ekonomi
Benzinde fiyatlar 29 ay öncesine döndü

Benzinde fiyatlar 29 ay öncesine döndü

Akaryakıt piyasasında, 95 oktan benzinin litresi, 29 ay önceki fiyatlarına dönerken en yüksek değere ulaştığı 20 Haziran 2014'ten bu yana 55 litrelik depoyu doldurmanın maliyeti 45 lira, yılbaşından itibaren ise 35 lira ucuzladı.

16.12.2014Ekonomi
Tüketicilere elektrik aboneliği uyarısı

Tüketicilere elektrik aboneliği uyarısı

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Hukuk Komisyonu Üyesi Rıdvan Yıldız, elektrik dağıtım şirketlerinin tüketicilere kullanım sözleşmesini üzerlerine almaları için mektup gönderdiğini belirterek, aksi durumun tespiti halinde enerji hizmetinin kesilmesi ve kesme-bağlama ücretinin 5 katı tutarında cezaödenmesinin söz konusu olacağını bildirdi.

12.12.2014Ekonomi
Nurseli İdiz, Can Ataklı ve Gülgün Feyman hakkında suç duyurusu

Nurseli İdiz, Can Ataklı ve Gülgün Feyman hakkında suç duyurusu

Nurseli İdiz, Can Ataklı ve Gülgün Feyman'ın da aralarında bulunduğu ünlü isimler için için suç duyurusu... Tüketici Sorunları Derneği, elektrik faturalarından alınan 'haksız' kayıp-kaçak bedellerini geri tahsil ettiklerini iddia eden şirket ve onun reklamlarında oynayan ünlü isimler için suç duyurusunda bulundu.

5.12.2014Ekonomi
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı: 19 bin 460 çift ayakkabıyı reddetti

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı: 19 bin 460 çift ayakkabıyı reddetti

Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca, tehlikeli kimyasal madde ihtiva etmesi nedeniyle ithaline izin verilmeyen 19 bin 460 çift ayakkabının farklı bir antrepoda tespit edildiği, ayakkabıların imha işlemlerinin en kısa zamanda gerçekleştirileceği belirtildi.

5.12.2014Ekonomi
Tüketicileri bedelliyle kandırıyorlar

Tüketicileri bedelliyle kandırıyorlar

Bedelli askerliği kullanan uyanıklar 27 yaştan büyük erkeklerin telefonlarına 'uygun fiyata bedelli kredisi' mesajı atıyor.

4.12.2014Ekonomi
Otopark borçları araç devirlerine engel olamaz

"Otopark borçları araç devirlerine engel olamaz"

Araç alım ve satımında vergi ve trafik borcu ödenmeden yapılamayan işlemlere otopark borçları da eklenmişti. Ancak, Tüketici Sorunları Derneği Hukuk Komisyonu Başkanı Avukat Murat Emergen, araçların otopark borçları nedeniyle devir işlemlerinin noterler tarafından engellenmesinin söz konusu olamayacağı uyarısı yaptı.

3.12.2014Ekonomi
TÜSODER: Elektrik borçları da yapılandırılmalı

TÜSODER: "Elektrik borçları da yapılandırılmalı"

Özel şirketlere devrolan elektrik borcu alacaklar torba yasa kapsamı dışında bırakıldı, borçlu vatandaşlar icra tehdidi altına girdi.

2.12.2014Ekonomi
Esra’ya da zehirli ayakkabı mı satıldı

Esra’ya da zehirli ayakkabı mı satıldı?

Çin’den ithal edilen ‘zehirli ayakkabılar’ın piyasa sürüldüğü bilgisinin Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli tarafından doğrulanması paniğe yol açtı. Çok sayıda tüketici sayıları binlerle ifade edilen ayakkabılardan alıp almadıklarının endişesini yaşıyor. Esra Keyfer ise söz konusu ayakkabılardan aldığı endişesini taşıyanlardan. Cevher bir hafta önce ayağında oluşan kızarıklık ve yaraları hurriyet.com.tr ile paylaştı. Zehirli olarak Türkiye'ye getirilen ayakkabıların ağırlıkla Çin'den gelen 'çakma', taklit ayakkabılar olduğunu belirtiliyor.

26.11.2014Ekonomi
Fahiş fiyata dilekçe uyarısı

'Fahiş fiyata dilekçe' uyarısı

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, tüketicilerin kredi kullanımlarında bankalarca dosya masrafı, komisyon ve istihbarat ücreti gibi adlar altında alınan paraların iadesine yönelik tüketici hakem heyetlerine başvurularında geçen yılın ilk 8 ayına göre yüzde 26 artış olduğunu söyledi. Bazı hakem heyetlerinin 1 yıl sonrasına gün verdiğini iddia eden Ağaoğlu bazı "açıkgöz" kişilerin danılmanlık şirketi adı altında bedava temin edilen boş dilekçe örnekleri fahiş fiyata sattıklarına dikkat çekti.

23.11.2014Ekonomi
4 günlük su kesintisinin faturası kabarık olacak

4 günlük su kesintisinin faturası kabarık olacak

İSKİ bu sabah, milyonlarca İstanbullu’yu ilgilendiren bir açıklama yaptı. Açıklamaya göre Anadolu Yakası’ında 12 ilçeye 24-28 Kasım tarihleri arasında 4 gün boyunca su verilemeyecek. Şimdiden binlerce ev ve işyeri kara kara düşünmeye başladı. İşin bir de ekonomik boyutu var. Damacana su fiyatının 7 lira olduğu göz önüne alındığında içme ve kullanma için yapılacak masraf ortaya çıkıyor. Uzmanlar, 4 günlük su masrafının aylık su faturasına bulabileceğine işaret ediyor. Tüketici Sorunları Derneği Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu ise “Faturaları atmayın, belediyeden zararı isteyebilirsiniz” dedi.

20.11.2014Ekonomi
Milyonlarca kart kullanıcısını ilgilendiren dava

Milyonlarca kart kullanıcısını ilgilendiren dava

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER), Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) 3 Ekim'de yürürlüğe giren "Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Yönetmeliği"nin tahsis, hesap işletim, nakit avans çekim ücretleri gibi yasal hale gelen bazı bedellerin alınmasıyla ilgili maddelerinin iptali için Danıştayda dava açacak.

19.11.2014Ekonomi
Devremülkte alacaklara kritik uyarı

Devremülkte alacaklara kritik uyarı

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Hukuk Komisyonu Üyesi Rıdvan Yıldız, 15 günden daha az süreli devremülk satışı yapılmasının kanuna aykırı olduğunu belirtti.

12.11.2014Ekonomi
Kaçak kırmızı et tüketiciyi tedirgin ediyor

Kaçak kırmızı et tüketiciyi tedirgin ediyor

Türkiye bu operasyonu konuşuyor. Mersin’de yakalanan 1040 ton civarındaki kaçak et tüketicilerin kafasında soru işaretleri yarattı. Vatandaşın kafasında ‘acaba biz de bu etleri tükettik mi?’ sorusu oluştu. Türkiye’ye ucuz yollardan sokulan kaçak etlerle ilgili olarak et üreticileri ve satıcıları tarafı bu etlerin marketlere ve kasaplara kesinlikle girmediğini, giremeyeceğini çünkü bu ürünlerin şoklu (-50 derecede dondurulan) olduğunu ifade ediyor. Tüketici tarafı ise tedirgin...

11.11.2014Ekonomi
Enflasyon rakamları çift haneye çıkacak

Enflasyon rakamları çift haneye çıkacak

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, elektrik ve doğalgaza yapılan zammın Türkiye İstatik Kurumu'nun (TÜİK) ekim ayı hesaplamalarına girmediğini öne sürerek, "Elektrik ve doğalgaza yapılan zammın geri alınmasını bekliyoruz. Aksi halde yıl sonu enflasyon rakamları çift haneli olabilir" dedi.

5.11.2014Ekonomi
Konut firmaları noterde satışa yanaşmıyor

Konut firmaları noterde satışa yanaşmıyor

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Emlak Komisyonu Başkanı Hatice Kolçak, ön ödemeli konut satışlarında noterde düzenlenmesi gereken satış vaadi sözleşmesinin, kanunen zorunlu hale getirildiği halde yapılmadığını iddia ederek, "Konut satışı yapan firmalar, noter huzurunda düzenlenmesi gereken satış vaadi sözleşmesini maliyeti artırdığı gerekçesiyle yapmaktan kaçınıyor ya da alıcıya yansıtıyor" dedi.

30.10.2014Ekonomi
Dolandırıcılar, çağrı merkezi kurdu, reklâm filmi çekti

Dolandırıcılar, çağrı merkezi kurdu, reklâm filmi çekti

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, "Kredi kart merkezi, tüketici hukuku birliği gibi farklı isimler altında tüketicileri arayan dolandırıcılar, dosya masrafları ve kredi kartı aidatlarının geri alınması için tüketici hakem heyetlerine verilen ücretsiz dilekçeleri 700 liraya varan bedellerle satıyor" dedi. Ağaoğlu, dolandırıcıların, çağrı merkezi kurdukları, reklam filmi dahi çektiklerine işaret etti.

26.10.2014Ekonomi
Milyonlarca kart kullanıcısını ilgilendiren haber

Milyonlarca kart kullanıcısını ilgilendiren haber

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, kredi kartı faizlerinin artık tüketici kredisi faizlerine bağlı olarak değişebileceğini belirterek, "Kart hamili, faiz artırımına ilişkin bildirim tarihinden itibaren en geç 60 gün içinde tüm borcunu ödeyip kredi kartını kullanmaya son verdiği takdirde faiz artışından etkilenmez" dedi.

25.10.2014Avrupa
Kuyumculardan o karar için ilk tepkiler

Kuyumculardan o karar için ilk tepkiler

Kuyumculuk sektöründe kredi kartına taksitli satışların yeniden başlaması sektörü hareketlendirdi. Bir çok sektör yetkilisi yapılan düzenlemenin olumlu olduğu görüşünde.

22.10.2014Ekonomi
Kredi tahsis ücreti yargıya gidiyor

"Kredi tahsis ücreti" yargıya gidiyor

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, bankaların tüketicilerden aldığı dosya masrafının, "mutasyona uğrayıp" biraz da yasal haliyle "kredi tahsis ücreti" olduğunu belirterek, bu bedelin tüketici haklarına aykırılık teşkil ettiği iddiasıyla Danıştayda dava açacaklarını söyledi.

19.10.2014Ekonomi
Sigorta şirketleri olayların olduğu illere poliçe kesmeyi durdurdu

Sigorta şirketleri olayların olduğu illere poliçe kesmeyi durdurdu

Son günlerde yaşanan toplumsal gerginlikler ve yaşanan olaylar sigorta sektöründe de etkili oldu. Bazı sigorta şirketleri, olayların yoğun yaşandığı bölgelerde "yangın" teminatlı poliçelerini kesmeyi durdurdu.

11.10.2014Ekonomi
Sistem tıkandı Bir yıl sonrasına gün veriliyor

Sistem tıkandı! Bir yıl sonrasına gün veriliyor

BANKALARIN tüketicilerden tahsil etmiş oldukları, kredi kartı aidatı, kredi dosya masrafı, ekspertiz, ipotek fek ücreti gibi bedelleri 10 yıl geriye dönük iadesi yönünde karar almak için Tüketici Hakem Heyetlerine giden tüketicilere bir yıl sonrasına gün veriliyor.

8.10.2014Ekonomi