EKSTRA
MENÜ

Ttk

Ttk ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Ttk haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.093 Ttk haberi bulunmuştur.

Ttk Haberleri

8 madencinin öldüğü faciada 10 sanık için 15 yıl istendi

8 madencinin öldüğü faciada 10 sanık için 15 yıl istendi

ZONGULDAK’taki Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessese Müdürlüğü’nde 7 Ocak 2013 tarihinde meydana gelen ve 8 maden işçisinin öldüğü maden faciasıyla ilgili iddianame 21 ay sonra tamamlandı. Aralarında Müessese Müdürü Kazım Eroğlu ile taşeron firma Genel Müdürü Şafak Sırrı Demirel’in de bulunduğu 10 sanık hakkında 15’er yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

17.10.2014Gündem
TÜRMOB Başkanı Sanlı: 700 bin değil 3 bin 500 şirket denetlendi

TÜRMOB Başkanı Sanlı: '700 bin değil 3 bin 500 şirket denetlendi'

TÜRMOB Başkanı Nail Sanlı, Türkiye'de ortalama 1.5 yılda bir 'af' çıkardığını belirterek, bunun vergi ve sigorta primi ödememeyi alışkanlık haline getirdiğini söyledi. Sanlı, kayıtdışılığın önlenmesi için mutlaka 'nereden buldun' tarzında bir düzenleme yapılarak, servetin kaynağının sorulması gerektiğine dikkat çekti.

11.10.2014Ekonomi
Torba kanun Zonguldak’ta büyük hayal kırıklığı yarattı

Torba kanun Zonguldak’ta büyük hayal kırıklığı yarattı

Milyonlarca kişinin umutla beklediği Torba Kanun, tek geçim kaynağı kömür olan Zonguldak’ta tam bir hayal kırıklığı yarattı. Torba nedeniyle 22 rödovanslı ocakta üretim dururken 4 bin işçi süresiz izine çıkarıldı. Hürriyet, Torba Yasa’nın yürürlüğe girmesinden sonra büyük sıkıntı yaşayan ‘kara elmas’ şehrinin nabzını tuttu. Esnafından işçisine patronundan başkanına kadar tüm kesimler torba nedeniyle ‘Zonguldak biter’ diye isyan ederken, çaresiz kalan kömür işçilerinin Soma’ya gideceğini söylüyor.

23.09.2014Ekonomi
Erdoğan Demir: ‘Bir günde bin 400 işçi çıkardık’

Erdoğan Demir: ‘Bir günde bin 400 işçi çıkardık’

‘Torba Yasa’nın yürürlüğe girmesinden hemen sonra en kritik haber Zonguldak’tan geldi. 22 maden firması 4 bin 500 işçi çıkardı. En büyük işçi çıkarma ise Demir Madencilik’te yaşandı. Şirket bin 400 işçiyi çıkararak faaliyetlerini durdurdu. Şirketin sahibi Erdoğan Demir, “Bizim için sorun olan işçi ücretleri değil; kamunun getirdiği ek yük” dedi.

17.09.2014Ekonomi
TTKda çipsiz madenci kalmayacak

TTK'da "çipsiz" madenci kalmayacak

Türkiye Taşkömürü Kurumu'nda (TTK) çalışan madencilerin ocak içerisinde nerede olduğunu gösteren çipli baş lambalarını yaygınlaştırma hedefi doğrultusunda, özellikle göçük gibi iş kazalarında mahsur kalan işçilerin yerinin tespit edilmesinde büyük kolaylık sağlayan ekipmandan 3 bin 250 adet daha satın alınacak.

17.09.2014Gündem
Kaçak işçileri önlemek için kilitleniyor

"Kaçak işçileri önlemek için kilitleniyor"

Zonguldak'ta, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Üzülmez Müessese Müdürü Recep Danacıoğlu, maden ocağında asansör kapılarının kilitlenmesi uygulamasının, ocağa girmediği halde çıkış saatinde gelip kartını basarak o gün çalışmış gibi yevmiye almak isteyen işçileri önlemek için yapıldığını söyledi.

11.09.2014Haber
SPK Başkanı: Turkcell için son gün 31 Mart  2015

SPK Başkanı: Turkcell için son gün 31 Mart 2015

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vahdettin Ertaş, Turkcell ile ilgili, "31 Mart 2015 mevcut ortaklar için son tarih. Bu tarihe kadar ya kendileri oturup anlaşıp normal bir şirket haline dönüştürecekler, ya da SPK gerekli adımları atacak" dedi.

11.09.2014Ekonomi
Maden ocağında kilit uygulamasına dava

Maden ocağında kilit uygulamasına dava

ZONGULDAK’ta, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS), Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Üzülmez Müessese Müdürlüğü maden ocağında, işçilerin ocaktan erken çıkmalarını önlemek için asansör kapılarının kilitlenmesinin, iş sağlığı ve güvenliğini ihlal ettiği gerekçesiyle İş Mahkemesi’ne başvurdu.

10.09.2014Gündem
KARDEMİR yönetimi güven tazeledi

KARDEMİR yönetimi güven tazeledi

Karabük Demir Çelik Fabrikaları (KARDEMİR) AŞ'nin olağanüstü genel kurulu yapıldı.

13.08.2014Ekonomi
Kömür satışından 6 ayda 131 milyon lira gelir

Kömür satışından 6 ayda 131 milyon lira gelir

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK), bu yılın ilk altı ayında 649 bin 866 tonluk taş kömürü satışıyla KDV hariç 131 milyon 506 bin 945 lira gelir elde etti.

28.07.2014Ekonomi
TTK Başkanı Hülagü istifa etti

TTK Başkanı Hülagü istifa etti

Türk Tarih Kurumu (TTK) Başkanı Mehmet Metin Hülagü istifa etti.

19.06.2014Gündem
Valilik CHPli belediyeden mal kaçırdı iddiası

'Valilik CHP'li belediyeden mal kaçırdı' iddiası

MUĞLA’da, 30 Mart tarihindeki yerel seçimlerden 9 gün önce, valilik bünyesindeki Muğla El Sanatları (MELSA) şirketi tarafından turizm bölgelerindeki yıllık yaklaşık 8 milyon lira getiri sağlayan 2 işletmenin, büyükşehir belediyesine geçmemesi için düzenlenen protokolle feshedildiği ileri sürüldü.

7.06.2014Ekonomi
Tüm madenlere kızışma uyarısı

Tüm madenlere kızışma uyarısı

ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Soma faciasının ardından özellikle kömür madenlerinin güvenliği konusunda sektör temsilcileri ve bürokratlarla 9 saat süren bir toplantı yaptı. Toplantıda, tüm madenlere “metan gazı” ve “kızışma” uyarısında bulunuldu.

30.05.2014Ekonomi
Ölüm ihbarcılarına operasyon

'Ölüm ihbarcıları'na operasyon

ZONGULDAK’ta, ruhsatsız kömür ocaklarına yapılacak baskınları önceden sahiplerine rüşvet karşılığında haber verdiği iddiasıyla aralarında Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) ve orman görevlileri ile bir polisin bulunduğu 21 kişi gözaltına alındı.

27.05.2014Gündem
5 bin maden işçisi ‘çip’li

5 bin maden işçisi ‘çip’li

TÜRKİYE Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürü Burhan İnan, işçilerin baretlerindeki lambalara entegre edilen çip sayesinde madencilerin yer altında hangi noktada olduklarını adım adım takip edebildiklerini bildirdi.

25.05.2014Ekonomi
Türkiye’deki binlerce kaçak ocaktan birine girdik

Türkiye’deki binlerce kaçak ocaktan birine girdik

Soma faciasıyla birlikte Türkiye’de gözler özel maden şirketlerine çevrilirken asıl büyük tehlike köstebek yuvası gibi açılan binlerce kaçak ocakta yaşanıyor. Zonguldak’taki yüzlerce kaçak ocaktan birine girerek madencilerin ekmek parası için nasıl ölümü göze alarak kömür çıkardıklarına şahit olduk.

23.05.2014Ekonomi
Zonguldakta iki işsizden bir madene girmek istiyor

Zonguldak'ta iki işsizden bir madene girmek istiyor

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Gönül Demirsu, kentte sanayi sektörü çok fazla olmadığı için işsizlerin maden iş kolunu tercih ettiklerini söyledi. Demirsu, ancak işsizlerin özel maden şirketleri yerine Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda (TTK) çalışmak istediklerini belirtti.

22.05.2014Ekonomi
Grizu kurbanı madenci ailelerinden dava

Grizu kurbanı madenci ailelerinden dava

ZONGULDAK’ın Ereğli İlçesi’ndeki Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Armutçuk Müessese Müdürlüğü maden ocağında 7 Mart 1983’te meydana gelen 103 madencinin yaşamını yitirdiği grizu faciasında, ülke çapında toplanan yardımların ölen madencilerin yakınlarına dağıtılmadığı, oluşturulan bir fona aktarılarak havzadaki tüm iş kazalarında ölen madencilerin yakınlarına maaş olarak verildiği ortaya çıktı. 103 madencinin yakınları şu anda 13.5 milyon lira bulunan fonun tasfiye edilerek paranın kendilerine dağıtılması için hukuk mücadelesi başlattı.

21.05.2014Gündem
‘Bizi ölüme terk ettiniz’

‘Bizi ölüme terk ettiniz’

1992’de Kozlu’daki kaza sırasında ocak “Burada yangın söndürülemiyor” denilerek işçilerin üzerine kapatılmış, bir süre sonra açıldığındaysa işçilerin “Bizi ölüme terk ettiniz” yazısı ortaya çıkmış. O kazayı atlatan bir madenci travmasını hâlâ atlatamamış...

18.05.2014Kelebek
Somadaki TTK ekibi olanları anlattı

Soma'daki TTK ekibi olanları anlattı

Soma'daki maden faciasında tahliye çalışmalarına katılan Türkiye Taşkömürü İşletmeleri ‘nin (TTK) tahlisiye ekibi, kurtarma çalışmaları sırasında madendeki tespitlerini canlı yayında paylaştı.

17.05.2014Gündem
Özelde ölümler 7 kat daha fazla

Özelde ölümler 7 kat daha fazla

TÜRKİYE günlerdir Soma’da yaşanan ve 301’e işçinin hayatını kaybettiği maden faciasına ağlıyor.

17.05.2014Ekonomi
Taşeron varsa kaza kaçınılmaz

Taşeron varsa kaza kaçınılmaz!

SOMA’da meydana gelen facia, maden kazalarına 3 binin üzerinde kurban veren Türkiye’deki taşeronlaşma sorununu gündeme taşıdı.

16.05.2014Ekonomi
Soma için iş bırakan madencinin yevmiye tepkisi

Soma için iş bırakan madencinin yevmiye tepkisi

ZONGULDAK’ta Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda (TTK) çalışan maden işçileri, Soma’da yaşamını yitiren madenciler için dün yaptıkları iş bırakma eylemi nedeniyle yasa gereği 2 günlük yevmiyelerinin kesileceğini öğrenince tepki gösterdi. İşçiler, "Soma’daki kardeşlerimiz için 1 gün işe gitmedik, 2 gün yevmiye kesiliyor" derken, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Sekreteri Behzat Çinkılıç, 10 bin işçiyi ilgilendiren bu konuyu TTK Yönetim Kurulu ile görüşeceklerini söyledi.

16.05.2014Ekonomi
Tüm Türkiyeden Soma eylemleri

Tüm Türkiye'den Soma eylemleri

Soma faciasını protesto için DİSK, KESK, TMMOB ve TTB'nin çağrısı ile buluşan gruplar Gayrettepe'de toplandı. Gruplar Beşiktaş Fındıklı'daki SGK İl Müdürlüğü'ne yürümek isterken polis önce yürüyüşe izin vermedi. Eylemciler ise TOMA'ların önüne yatarak beklemeye başladı. Ancak daha sonra polis geri çekilerek Mecidiyeköy meydana kadar yürüme izni verdi. Mecidiyeköy'de 8 TOMA'lı barikatın önünde bekleyen gruplar bir basın açıklaması yaparak olay yerinden ayrıldı.

16.05.2014Ekonomi
Somada bir işçinin avucundan çıkan not

Soma'da bir işçinin avucundan çıkan not

Genel Maden İşçileri Sendikası Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Osman Tutkun, Soma’da madenden çıkarılan bir işçinin avucunda ‘oğlum hakkını helal et’ yazdığını açıkladı. Tutkun ‘biz bu kadar onurlu maden işçileriyiz’ dedi.

15.05.2014Gündem
ABD de üretiyor ama öldürmüyor

ABD de üretiyor ama öldürmüyor

Manisa'nın Soma ilçesinde gerçekleşen ve Türkiye'yi yasa boğan maden faciasının ardından diğer ülkelerdeki işçilerin çalışma şartları ve alınan güvenlik önlemleri bir kez daha gündeme geldi.

15.05.2014Dünya
Kozlu faciasını yaşayan mühendisten kömür tozu iddiası

Kozlu faciasını yaşayan mühendisten 'kömür tozu' iddiası

ZONGULDAK’ta, 3 Mart 1992’de 263 işçinin öldüğü grizu patlamasında kurtarma çalışmalarına katılan maden yüksek mühendisi Şerafettin Üstünkol, maden ocaklarında trafoların beton tahkimat içinde oda şeklinde ’cep’ denilen yerlerde olduğunu söyledi. Üstünkol, "Buradaki yangın direkt trafodan değil de trafonun patlamasıyla o şok nedeniyle kömür tozları havalanmış olabilir ve kömür tozları yine o şokla tutuşmuş olabilir. Tutuşma ocaktaki yangının yayılmasına sebep olmuş olabilir" dedi.

14.05.2014Gündem
O şirket İstanbuldaki ofisini kapattı

O şirket İstanbul'daki ofisini kapattı

Soma’da yaşanan ve son gelen bilgilere göre 205 işçinin yaşamını yitirdiği madenin sahibi Soma Holding'in İstanbul Levent’teki telefonlarına yanıt verilmediği belirlendi. Şirketin, önüne gelen bir grup genç ise duvara, 'Katiller' yazısı yazdı.

14.05.2014Ekonomi
Bakan Yıldızdan ilk açıklama

Bakan Yıldız'dan ilk açıklama

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Soma'daki maden kazasıyla ilgili açıklama yaptı.

13.05.2014Gündem
Yargıtay Grizu Faciasında tazminat kararını onadı

Yargıtay Grizu Faciası'nda tazminat kararını onadı

ZONGULDAK’ta 17 Mayıs 2010’da meydana gelen grizu faciasında ölen 30 işçiden Sabri Özdal’ın eşi Aysun Özdal’a 40, çocukları Faruk Erdem ve Talha Görkem’e ise 30’ar bin lira olmak üzere toplam 100 bin lira tazminat ödenmesine hükmeden yerel mahkemenin kararını Yargıtay onadı.

29.04.2014Gündem
O madeni taşerona veren TTK da sekiz ölümden sorumlu

O madeni taşerona veren TTK da sekiz ölümden sorumlu

Kozlu'daki maden faciasıyla ilgili TTK Genel Müdürü'ne soruşturma, bakanlığın iznine takıldı. Özel sektördeki benzer bir davada ise genel müdüre ceza çıktı.

12.04.2014Ekonomi
MEB’de kuvvetler ayrılığı ortadan kalkıyor

MEB’de kuvvetler ayrılığı ortadan kalkıyor

Dün gece TBMM’ye taşınan dershaneler ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) teşkilatında önemli değişiklikler içeren yasa taslağı tepkilere neden oldu. Dershaneciler, “Yasa tasarısı bu haliyle Meclis’ten geçerse ve bütün girişimlerimiz sonuçsuz kalırsa konuyu yargıya taşıyacağız” dedi. Talim Terbiye Kurulu Eski Başkanı İrfan Erdoğan ve sendikalar da, yasa tasarısı Meclis’ten geçerse bakanlık teşkilatında kuvvetler ayrılığının ortadan kalkacağını ve ‘tek adam’ döneminin başlayacağını söylediler.

7.02.2014Eğitim
Taş kömüründe 73 yılın en düşük üretimi

Taş kömüründe 73 yılın en düşük üretimi

Zonguldak'ta Türkiye Taşkömürü Kurumunun (TTK) geçen yıl çıkarttığı 1 milyon 357 bin 966 ton taş kömürü, 1941'den yapılan en düşük üretim oldu.

16.01.2014Ekonomi
AMAN HATA YAPMAYIN MADENCİNİN CANI BU 2 KADINA EMANET

AMAN HATA YAPMAYIN! MADENCİNİN CANI BU 2 KADINA EMANET

Zonguldak'ta, 3 Mart 1992'deki grizu faciasında 263, 7 Ocak 2013'teki ani metan gazı püskürmesinde 8 madencinin öldüğü Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Maden Ocağı'nda iş başı yapan maden teknikerleri 24 yaşındaki Ezgi Berber ve 34 yaşındaki Ahsen Sarı, yer altındaki ani gaz yükselmelerini izleyip acil durumlarda madencileri uyarıyor. Kadın teknikerler zaman zaman maden ocağına da inerek inceleme ve gözlemlerde bulunuyor. Ezgi Berber, üniversitede eğitim görürken Soma'da özel bir şirkete ait maden ocağında stajyer olarak çalıştığını söyledi. TTK'ya ait ocakta ilk kez yer altına inen Ezgi Berber, "Böyle bir yerde çalışacağım hiç aklıma gelmemişti. Bir bakıma madencinin canı bize emanet. Metan gazı yükseldiğinde patlamalar oluyor çünkü. Biz de gaz oranı yükseldiğinde yer altına bildiriyoruz. Çok önemli bir iş yapıyoruz aslında. Çok dikkat isteyen bir iş" dedi. Durmuş SEVİNDİK-DHA

16.01.2014Haber
Ermeni meselesini araştıran öğrenciler fişlendi iddiası

Ermeni meselesini araştıran öğrenciler fişlendi iddiası

Agos Gazetesi, Türk Tarih Kurumu'nun (TTK) Ermeni meselesini araştıran öğrencileri fişlediğini iddia etti.

12.12.2013Gündem

Yazar Sonuçları

Şirketlerinin kasasını boşaltanları affetmeyin

YENİ Türk Ticaret Kanunu’nu (TTK) hazırlayan Komisyon’un Başkanı Prof. Ünal Tekinalp aradı.

7.07.2014

Türkiye hiç hesap sormamış

Araştırdıkça tablo daha da kararıyor. Gittikçe utandırıyor. Bugüne kadar Türkiye’de meydana gelen maden facialarının hiçbirinin hesabı sorulmamış.

19.05.2014

"Kaçak ocaklarda ölümler kesintisiz şekilde devam ediyor"

Zonguldak'ta TTK'nın kiracısı bir maden şirketinin sahibinden mektup

19.05.2014

Ağlamamız bittiyse iki şey yapmalıyız

TAŞKÖMÜRÜ madenciliği tarihinin en büyük felaketlerinden biri 1992’de TTK, yani Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun Kozlu Müessese Müdürlüğü’ne ait maden ocağında yaşandı. 263 işçi öldü, 550 işçi yaralandı.

18.05.2014

‘Madenci bulmak zorlaştı’ diyordu

SOMA’da Türkiye’nin yüreğini yakan acı olay üzerine 2012 yılı eylül ayında Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanvekili ve CEO’su Can Gürkan’la Soma ve Zonguldak’a yaptığımız kömür madeni turunda aldığım notları yeniden gözden geçirdim.

15.05.2014

Maden kazalarında fıtrat faktörü ve bilimsel bakışın gereği

SOMA’da yaşanan büyük faciadan sonra -bu gibi büyük kazaların ardından her seferinde yaşandığı gibi- yine aynı soru karşımıza çıkıyor:

15.05.2014

Atatürk düşmanlığı

CHP Antalya Milletvekili Av. Gürkut Acar, rejiminin altını oyanlara öyle sorular soruyor ki...

2.03.2014

Defterlerini kaybedene kırk katır mı kırk satır mı?

AMAN dikkat!.. Ticari defterlerinizi iyi muhafaza edin.

16.02.2014

Yüzbinlerce şirkete kapanma tehlikesi

14 ŞUBAT 2014 tarihine sayılı günler kaldı..

9.02.2014