EKSTRA
MENÜ

Trüf Mantarı

Trüf Mantarı haberleri sayfasında güncel ve son dakika Trüf Mantarı hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 260 Trüf Mantarı haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Trüf Mantarı Haberleri

Tüketici alışkanlıkları değişti

Tüketici alışkanlıkları değişti!

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş, tüketici alışkanlıklarının pandemi döneminde değiştiğini belirterek, "Nokta atışı gelip alışveriş yapıp gidiyorlar." dedi.

3.06.2021Ekonomi
Trüf mantarında hedef 1 milyar dolar

Trüf mantarında hedef 1 milyar dolar

Dünyanın en lezzetli ve pahalı mantar türlerinden olan ‘kara elmas’ lakaplı trüf mantarının Türkiye’deki üretimine ve ekonomik potansiyeline ilişkin açıklama yapan Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, trüf mantarının dünya genelinde gurme ve şefler tarafından aranan bir mantar türü olduğunu söyledi.

16.05.2021Ekonomi
Trüf Mantarı Tohumu Nasıl Ve Zaman Ekilir Trüf Mantarı Tohumu Nasıl Olur Ve Nereden Alınır

Trüf Mantarı Tohumu Nasıl Ve Zaman Ekilir? Trüf Mantarı Tohumu Nasıl Olur Ve Nereden Alınır?

Trüf mantarı tüm dünyada lezzetli aromasıyla aranılan bir türdür. Usta şeflerin özel aroması nedeniyle trüf mantarını kullanmayı tercih ederler. Ayrıca trüf mantarı fiyatının yüksekliği ile de ilgileri üzerinde toplayan bir iş kolu haline gelmektedir. Birçok kişi tarafından merak edilen trüf mantarı tohumu nasıl ve zaman ekilir? Trüf mantarı tohumu nasıl olur ve nereden alınır konusu tüm detaylarıyla derledik.

11.04.2021Bitki Bakımı
Bakan Pekcan, 2020 e-ihale satış sonuçlarını açıkladı

Bakan Pekcan, 2020 e-ihale satış sonuçlarını açıkladı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, gümrüklerdeki tasfiyelik araç ve eşyaların Türkiye ekonomisine kazandırılmasına yönelik hayata geçirdikleri e-ihalelere gösterilen ilgiden memnun olduklarını belirterek, "2020'de e-ihale sistemimiz aracılığıyla 4 bin 827 araç ve 4 bin 363 grup eşya satışı yapıldı." dedi.

21.02.2021Ekonomi
Şanslı köpek seni

Şanslı köpek seni!

ABD’de geçen hafta Lulu adlı köpeğe 5 milyon dolar miras kaldı. Biz de ‘zenginin malı züğürdün çenesini yorar’ misali dünyadaki zengin kedi, köpek, şempanze ve tavukların hikâyelerine baktık…

21.02.2021Hürriyet Pazar
Trüf Mantarı Nasıl Yetişir Trüf Mantarı Türkiyede En Çok Ve En İyi Nerede Yetişir Ve Nasıl Yetiştirilir

Trüf Mantarı Nasıl Yetişir? Trüf Mantarı Türkiye'de En Çok Ve En İyi Nerede Yetişir Ve Nasıl Yetiştirilir?

Toprağın derin kısımlarında yetişen, faydaları ve ekonomik değeri değeriyle tanınan, dünyanın birçok bölgesinde yetiştiren bir mantar türü olan Trüf mantarı, meşe ağaçlarının kök kısımlarından toplanmaktadır. Pişirilmesi halinde pek fazla suyunu bırakmayan mantarın sert bir yapısı ve taşı anımsatan bir görüntüsü bulunmaktadır. Bugünkü yazımızda size Trüf mantarı nasıl yetişir? Trüf Mantarı Türkiye'de en çok ve en iyi nerede yetişir ve nasıl yetiştirilir? İşte, tüm detaylar.

16.02.2021Bitki Bakımı
Üç metrelik dev için müjde

Üç metrelik dev için müjde!

Sayıları giderek azalan ve bu nedenle dünya ölçeğinde korumada öncelikli olan kara akbabaların sayısı artıyor. İki yıl süren arazi çalışmaları sonucunda üç metrelik kanat açıklığıyla Türkiye ve Avrupa’daki en büyük yırtıcı kuşun Köroğlu Dağları’nda 60 çiftlik bir nüfusu olduğu keşfedildi.

20.12.2020Hürriyet Pazar
Milyar dolarlık mantar

Milyar dolarlık mantar

Türkiye’de yüksek katkı değerli ürün olarak 5 yıldır bir eylem planı çerçevesinde üretilen trüf mantarı, kilogramı 3 bin Euro’ya kadar alıcı bulabiliyor. Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, “Çok eski zamandan beri kralların yemeği olarak biliniyor. Bu kadar değerli olunca izinsiz toplanması da yasak. Yıllık 180 milyon lira getiriyor. Çok hızlı gelişim var. 10 yıl içinde 1 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşmayı bekliyoruz” dedi.

2.12.2020Ekonomi
Trüf için yatırım daveti

Trüf için yatırım daveti

Tarım ve Orman Bakanlığı, dünyanın en pahalı mantarları arasında bulunan "trüf"ün üretimini artırmak amacıyla yatırımcılara davette bulundu. Bakanlık tarafından trüf mantarı bahçe yatırımlarının artırılması amacıyla hazırlanan rehberde, bu alandaki yatırımın ekonomik olarak karlı olacağı vurgulandı.

12.09.2020Ekonomi
Kiminle aynı masada, nereye oturduğunuzu ve ne yediğinizi söyleyin, size kim olduğunuzu söyleyeyim

Kiminle aynı masada, nereye oturduğunuzu ve ne yediğinizi söyleyin, size kim olduğunuzu söyleyeyim

‘İktidarların Sofrası’ adlı yeni kitabında yemek ve siyaset ilişkisini irdeleyen Prof. Dr. Artun Ünsal “Yemeğin de siyasal bir olgu olduğu geç de olsa fark edildi” diyor. 800 sayfalık kitapta Hun toylarından konuğun payına düşen et parçasıyla verilen mesajlara birbirinden ilgi çekici bilgiler var.

12.07.2020Hürriyet Pazar
Tarladan gelen burs

Tarladan gelen burs

Türkiye’nin en genç vakıflarından Eğitim, Geriatri Ekolojik Tarım Turizm (EGET) Vakfı, dar gelirli öğrencilerin üniversite eğitiminden kopmaması için 5 yıl önce kuruldu.

10.07.2020Ekonomi
İtalyada bir banka, yerel üreticilere verdiği düşük faizli kredi karşılığında hangisini kasalarda ipotek olarak saklamaktadır

İtalya'da bir banka, yerel üreticilere verdiği düşük faizli kredi karşılığında hangisini kasalarda ipotek olarak saklamaktadır?

Kim Milyoner Olmak İster'in yayınlanan yeni bölümünde bir yarışmacıya sorulan büyük para ödülüne sahip soru ekran başındakiler tarafından merak konusu oldu. Kenan İmirzalıoğlu'nun sunuculuğunu üstlendiği Kim Milyoner Olmak İster'in yayınlanan bölümünde, trüf mantarı, parmesan peyniri, hamur mayası gibi şıkların yer aldığı sorulan soru şöyle; İtalya'da bir banka, yerel üreticilere verdiği düşük faizli kredi karşılığında hangisini kasalarda ipotek olarak saklamaktadır?

27.04.2020Televizyon
Fiyatı 3 bin dolara kadar çıkıyor Eylem planı hazırlandı

Fiyatı 3 bin dolara kadar çıkıyor! Eylem planı hazırlandı

ORMAN Genel Müdürlüğü, aroma, kalite ve cinsine göre 3 bin dolara kadar satış fiyatına alıcısı olan trüf mantarının, ’Trüf Eylem Planı’ çalışmaları kapsamında trüf bahçeleri ve alanları oluşturulduğunu bildirdi.

17.04.2020Ekonomi
5 yıllık çalışmayla 3 bin 500 Euro’luk mantar ürettiler

5 yıllık çalışmayla 3 bin 500 Euro’luk mantar ürettiler

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın Orman Genel Müdürlüğü (OGM) üzerinden 2014’te uygulamaya koyduğu ‘Trüf Eylem Plânı’ kapsamında Türkiye’nin üretim artarak devam ediyor. Orman Genel Müdürlüğü’nün kayıtlarına göre 2019 yılında 40 ton trüf mantarı üretildi. ‘Kara elmas’ olarak anılan Trüf mantarının kilosu dış piyasalarda 3 bin 500 Euro’ya kadar çıkıyor.

5.02.2020Ekonomi
Bakan Pakdemirliden arz-talep açıklaması

Bakan Pakdemirli'den arz-talep açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli "Tohumdan sofraya aşamaların izlenebileceği dijital bir sistemle arz-talep dengesi ve üretim planlaması sağlanacak" dedi.

30.01.2020Ekonomi
Trüf mantarında ticari hacim 130 milyon liraya ulaştı

Trüf mantarında ticari hacim 130 milyon liraya ulaştı

Tarım ve Orman Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü (OGM) Dünyanın en değerli mantarı olan trüf mantarının yetişme alanlarını genişletmek için çalışmalarını sürdürüyor. Bu çerçevede bugüne kadar 384 hektar alanda doğal ve yapay trüf bahçeleri oluşturuldu.

14.01.2020Ekonomi
80 kilo trüf mantarı, 4’üncü ihalede 27 bin liraya satıldı

80 kilo trüf mantarı, 4’üncü ihalede 27 bin liraya satıldı

Van’da ele geçirilen 80 kilogram trüf mantarı, Ticaret Bakanlığı’nca düzenlenen 4’üncü ihale sonunda 27 bin 100 liraya satıldı.

7.01.2020Ekonomi
Doğada kendi kendine yetişiyor, fiyatı dudak uçuklatıyor

Doğada kendi kendine yetişiyor, fiyatı dudak uçuklatıyor

Özel köpeklerle toplanan ve fiyatı dudak uçuklatan trüf mantarının ne işe yaradığını ve nasıl kullanılacağını ünlü şef Can Oba anlattı...

Dünyanın en değerlisi... Vanda ele geçirilmişti Son kez satışta

Dünyanın en değerlisi... Van'da ele geçirilmişti! Son kez satışta

VAN’da polis ekipleri tarafından 4 İranlının valizlerinde ele geçirilen ve dünyanın en değerli mantarı olarak bilinen trüf mantarı, son defa ihaleye çıktı. Ticaret Bakanlığı tarafından e-ihale yoluyla bugün tekrar satışa çıkarılan trüf mantarının Pazartesi gününe kadar satılması bekleniyor.

3.01.2020Ekonomi
Londra’nın yükselen semti: 36 saatte King’s Cross

Londra’nın yükselen semti: 36 saatte King’s Cross

1996’da Londra’ya yerleştiğimde pek cazip olmayan bölge bugün fiyakalı restoranlar, mağazalar, büyük harcamalarla fabrikadan günlük yaşam alanına dönüştürülmüş mekânlar, ışıltılı ofislerle dolu. Kentin en etkileyici şehir efsanelerine de tanık olacağınız bu ‘tekinsiz’ semtine hoş geldiniz.

29.12.2019Seyahat
Şef ve MasterChef Türkiye jüri üyesi Somer Sivrioğlu: Herkes San Sebastian’ın peşinde koşuyor, lor tatlısı, höşmerim küçümseniyor

Şef ve MasterChef Türkiye jüri üyesi Somer Sivrioğlu: Herkes San Sebastian’ın peşinde koşuyor, lor tatlısı, höşmerim küçümseniyor

Şef ve MasterChef Türkiye jüri üyesi Somer Sivrioğlu’nun 2015’te Avustralyalı gazeteci David Dale’le birlikte kaleme aldığı ‘Türk Mutfağında Bir Macera: Anadolu’nun Türkçesi nihayet raflarda. Kitapta 140 yemeğimizi ve yemek kültürümüzü anlatan Sivrioğlu: “Anadolu mutfağı demeyi tercih ettim, uygarlığın beşiği olan bir coğrafyada mutfağımızı sadece Türk mutfağı olarak nitelendirmek, Anadolu’nun diğer sahiplerine saygısızlık gibi geliyor.”

Trüf mantarına yine alıcı çıkmadı

Trüf mantarına yine alıcı çıkmadı

Ticaret Bakanlığı'nın 1 milyon 10 bin lira bedelden yarı fiyatına düşürerek ikinci kez satışa sunduğu 80 kilo trüf mantarı için yine alıcı çıkmadı.

26.12.2019Ekonomi
Son dakika haberler: 80 kilo Trüf mantarına alıcı çıkmadı, fiyatı yarıya düştü

Son dakika haberler: 80 kilo Trüf mantarına alıcı çıkmadı, fiyatı yarıya düştü

Ticaret Bakanlığının, 1 milyon 10 bin lira bedel ile satışa sunduğu 80 kilo trüf mantarı için alıcı çıkmadı. Bakanlık trüf mantarları için ikinci bir ihale düzenlerken, mantarın ihale bedeli de yarıya düşürüldü.

24.12.2019Ekonomi
Trüf mantarı nedir ve nerede yetişir Trüf mantarı faydaları nedir

Trüf mantarı nedir ve nerede yetişir? Trüf mantarı faydaları nedir?

Trüf mantarı; tadı, kokusu ve benzersiz aromasından dolayı çok eski zamanlardan beri insanlar tarafından bilinen ve sofrada yeri hep ayrıcalıklıolan bir mantardır. Yüksek yapılı ağaçların köküne bağlı simbiyotik olarak hayatını sürdürmektedir. Dünyada doğal orman alanlarından toplanan trüf miktarı her geçen gün azalmasına karşılık talebin her geçen gün artmasından dolayı fiyatlarda oldukça yükselmektedir. Bundan dolayı kültür çalışmalarında son yirmi yılda çok büyük gelişme sağlanmıştır.

23.12.2019Ekonomi
80 kilo trüf mantarı, ihale ile satışa çıkarıldı

80 kilo trüf mantarı, ihale ile satışa çıkarıldı

Ticaret Bakanlığı, Van’da kaçak yakalanan 80 kilo trüf mantarını bugün açık artırmayla satışa çıkardı. 505 bin liradan başlayan açık artırma 24 Aralık tarihinde sona erecek.

23.12.2019Ekonomi
Ticaret Bakanlığı trüf mantarı ihalesi gerçekleştirecek

Ticaret Bakanlığı trüf mantarı ihalesi gerçekleştirecek

Ticaret Bakanlığı, Van'da kaçakçılıkla mücadele kapsamında ele geçirilen 80 kilogramlık trüf mantarını ihaleyle satacak.

22.12.2019Ekonomi
Havalimanında Trüf Mantarı operasyonu

Havalimanında Trüf Mantarı operasyonu

Van Ferit Melen Havalimanı’nda durumlarından şüphelenilen 4 İranlı’nın valizlerinde yapılan aramada piyasa değeri 1 milyon 170 bin 383 TL değerinde 83 kilo 300 gram Trüf Mantarı ele geçti.

21.12.2019Haber
Havalimanında mantar operasyonu Değeri tam 1 milyon 170 bin lira...

Havalimanında mantar operasyonu! Değeri tam 1 milyon 170 bin lira...

Van Ferit Melen Havalimanı’nda durumlarından şüphelenilen 4 İranlı’nın valizlerinde yapılan aramada piyasa değeri 1 milyon 170 bin 383 TL değerinde 83 kilo 300 gram Trüf Mantarı ele geçti.

21.12.2019Gündem
Trüf ve trüf mantarı nedir Trüf yağının faydaları nelerdir

Trüf ve trüf mantarı nedir? Trüf yağının faydaları nelerdir?

Akdeniz bölgesinde bilinir olmasıyla beraber dünyanın birçok bölgesinde bulunan Trüf, ülkemizde de oldukça popüler. Görüntüsü ile taşı andıran bir mantar türü olan Trüf, elde edilen yağı ile de makarna, pizza ve sebze yemeklerinde kullanılır. Trüf yağının yaygınlaşmasıyla beraber Trüf mantarıyla ilgili bilgiler de merak konusu oldu. Peki, Trüf ve trüf mantarı nedir? Trüf yağının faydaları nelerdir? İşte, Trüf hakkında ayrıntılar.

10.12.2019Gündem
36 saatte Şarap ve türüf cenneti Barolo

36 saatte Şarap ve türüf cenneti Barolo

İtalya’nın şarap bölgeleri arasında tartışmasız lider! Chianti kadar kalabalık değil. Yemekler Friuli’den daha iyi, tepeleri kaplayan bağları, korularıyla doğası Umbria ve Sicilya’dan daha yeşil. Kuzey batıdaki bölgelerden Piedmont’ın tam merkezinde. Beyaz trüfleri, taze makarnalarıyla meşhur Barolo ve çevresi gastronomik cennetlerden.

8.12.2019Seyahat
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Hayaller Gerçekleşiyor toplantısına katıldı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, "Hayaller Gerçekleşiyor" toplantısına katıldı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Sadece 'ben nasıl teşvik alabilirim'i düşünmeyen ama tam tersi 'ben 3 ton, 5 ton balı nasıl üretirim' diye dertlenen insanlara ihtiyacımız var" dedi.

1.12.2019Gündem
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Tüm Türkiyeye sesleniyorum, arazi tahsis ederiz

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Tüm Türkiye'ye sesleniyorum, arazi tahsis ederiz

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, muhtarların yerel kalkınmayı desteklemesi gerektiğini ve bu konuda yönlendirici olmaları halinde arazi tahsisi yapılacağını söyledi.

1.12.2019Ekonomi
İmparatorluklardan miras zenginlik: 36 saatte Rijeka

İmparatorluklardan miras zenginlik: 36 saatte Rijeka

Hırvatistan’ın çarpıcı güzelliğe sahip liman şehri karnavala dönüşen şenlikleri, ünlü balık restoranları, Avusturya Macaristan İmparatorluğu döneminden kalma tarihi yapılarıyla tanınıyor. Gelecek ay Avrupa Kültür Başkenti ilan edilecek. Beş yıldızlı Hilton açılacak ve yıl boyunca sürecek kültür etkinlikleri şubatta başlayacak.

1.12.2019Seyahat
Trüf mantarı üretiminde 60 kat artış hedefi

Trüf mantarı üretiminde 60 kat artış hedefi

Orman Genel Müdürlüğü, dünya mutfağında önemli bir yere sahip trüf mantarını ülke ekonomisine kazandırmak için 2014'te başlattığı "Trüf Ormanı Eylem Planı" ile geçen yıl 1 ton olan üretimi bu yıl sonu itibarıyla 60 tona ulaştırmayı hedefliyor.

24.10.2019Ekonomi
Trüf Yağı Gerçekten Sağlıklı mı Trüf Yağı Hakkında Merak Edilenler

Trüf Yağı Gerçekten Sağlıklı mı? Trüf Yağı Hakkında Merak Edilenler

Trüf yağı aynı zamanda 'bir şefin hayali' olarak da adlandırılır. Uzun süredir kaliteli restoranların ve gurme mutfakların menülerinde yer almaktadır. Dünyada yaygın olan trüf yağı, bir süredir ülkemizde de oldukça popüler. Peki, trüf yağı gerçekten sağlıklı mı?

Trüf mantarı nedir, nerelerde yetişir

Trüf mantarı nedir, nerelerde yetişir?

Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz trüf mantarı, lezzetliyle olduğu kadar fiyatıyla da adından söz ettiriyor. 70 kadar çeşidi olduğu söylenen trüf mantarı, dünyanın farklı bölgelerinde yetiştirilmektedir ancak her yerde aynı lezzete sahip değildir. Peki, trüf mantarı nedir, nerelerde yetişir?

11.07.2019Gündem
Bakan Pakdemirli açıkladı: Eylem Planı hazırlandı

Bakan Pakdemirli açıkladı: Eylem Planı hazırlandı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Hedefimiz önümüzdeki 20 yıl içinde dünya çapında yıllık 6 milyar dolarlık bir ticaret hacmine sahip olacak bu alandan kısa vadede yüzde 10 pay alarak, 350 milyon dolarlık bir ticaret hacmine ulaşmak” dedi.

6.06.2019Ekonomi
Yoğun yağış sonrası çıkan Dolaman mantarının kilosu 125 lira

Yoğun yağış sonrası çıkan Dolaman mantarının kilosu 125 lira

Mardin’de, yaklaşık iki yıl aradan sonra yoğun yağışlar sonrası ortaya çıkan, halk arasında Dolaman mantarı olarak bilinen Trüf mantarı, köylülerin geçim kaynağı oldu. Mantarları toplayan köylüler, besin değeri yüksek gıdanın kilosunu 125 liradan satmaya başladı.

24.04.2019Ekonomi
Yoğun yağış sonrası ortaya çıktı Kilosu 125 liradan satılıyor

Yoğun yağış sonrası ortaya çıktı! Kilosu 125 liradan satılıyor

Mardin’de aşırı yağışlar sonrası ortaya çıkan Dolaman mantarı, köylülerin geçim kaynağı oldu. Son iki yıldır görülmeyen mantarları toplayan köylüler, pazarda kilosunu 125 liradan satmaya başladı.

24.04.2019Ekonomi
Trüf mantarı nedir, nasıl kullanılır

Trüf mantarı nedir, nasıl kullanılır?

Son yılların popüler besinlerinden biri trüf mantarı oldu. Ceviz büyüklüğünde ve ortalama ağırlığı 100 gram olan trüf mantarları çeşitli şekillerde kullanılabiliyor. İçine birkaç dilim trüf konulan bir makarna bile birdenbire pahalı, lüks bir yiyeceğe dönüşebilmektedir. Hatta trüfü, sadece kokusu için kullananlar bile bulunmaktadır. İşte, trüf mantarıyla ilgili bilgiler

5.04.2019Gündem
Trüf mantarı kaçakçısına para cezası

Trüf mantarı kaçakçısına para cezası

Dereköy Gümrük Kapısı'nda izinsiz ve belgesiz olarak yurt dışına çıkarılmaya çalışılan 5 kilo 700 gram beyaz trüf mantarı ele geçirildi.

4.04.2019Ekonomi
Kral yiyeceği aşılı meşeler toprakla buluştu

Kral yiyeceği aşılı meşeler toprakla buluştu

Kahramanmaraş'ın Türkoğlu ilçesinde, kadın istihdamını artırmak ve ekonomiye katkı sağlamak amacıyla 5 hektar alanda 4 yıl sonra yaklaşık 8 milyon 400 bin liraya kadar gelir getirmesi hedeflenen trüf mantarı aşılanmış meşe fidanları toprakla buluşturuldu.

20.03.2019Ekonomi
Kilosu 14 bin TLye kadar satılıyor... Kral yiyeceği gelir kapısı olacak

Kilosu 14 bin TL'ye kadar satılıyor... "Kral yiyeceği" gelir kapısı olacak

Kahramanmaraş'ın Türkoğlu ilçesinde, kadın istihdamını arttırmak ve ekonomiye katkı sağlamak amacıyla 5 hektar alanda trüf mantarı aşılanmış meşe fidanları toprakla buluşturuldu. AK Parti milletvekili Habibe Öçal, kilosu yaklaşık 500 lira ile 14 bin lira arasında değişen trüf mantarıyla ilgili "5 hektar alanda yıllık 600 kilogram bir ürün almayı hedefliyoruz." açıklamasında bulundu.

19.03.2019 Gündem
En Güzel Sevgililer Günü Etkinlikleri

En Güzel Sevgililer Günü Etkinlikleri

14 Şubat çiftler için belki de yılın en özel günü. Çoğu aşık hediye seçiminden o gün yapacakları etkinliklere kadar günler öncesinden planlıyor. Tabii ki her çift bu özel günü kutlamasa da sevgililer gününü heyecanla bekleyenler için 14 Şubat'ta yapılacak etkinlikleri derledik. İşte sevgilinizle yapabileceğiniz etkinlikler...

Yazar Sonuçları

Artık ‘pandemi mağdurudur’ Fazıl Say

En son “Evliyiz ama ayrı evlerde yaşıyoruz” açıklamalarıyla çok konuşulmuştu Fazıl Say ve Ece Dağıstan çifti.

30.03.2021

Yine yeniden... Sektör yola koyuluyor...

Kasım ayında restoranların kapanmasının ardından uzun süredir beklenen haber nihayet hafta başında geldi. Kısıtlı saatlerde ve yüzde 50 kapasiteyle de olsa işletmeler kapılarını yeme-içme severlere açmaya başladı.

6.03.2021

Muhteşem burunlar

Köpekler bir nevi dünyayı burunları ile koklayarak tanımlayan ve gören canlılardır. Koku duyuları son derece gelişmiş ve hassastır. Onların bu muazzam yeteneklerini algılamak için bizim koku alma kapasitemizle bir karşılaştırma yapmak yeterli olacaktır.

18.11.2020

Kültürün ve gastronominin kalbi: Şanlıurfa

Tarihi M.Ö. 7 binli yıllara dayanan Mezopotamya’nın incisi ve uygarlıkların beşiği Urfa...  Günümüze kadar taşınan gelenek ve görenekleri, arkeolojik kazıların bize verdiği ipuçları ve efsanevi mesajlarıyla insanlık tarihinin bizlere bıraktığı en değerli kültür miraslarıyla adeta açık hava müzesi olan bu güzel şehrimiz, ‘Peygamberler Şehri’ olarak da biliniyor. Yeme-içme alanındaki önemine gelince parmaklarınızı yedirtecek kadar lezzetli Urfa kebabı, patlıcanlı kebap ve çiğ köftesiyle gastronominin kalbinin burada attığının en güzel işareti. Hele ki sıra gecelerinde yoğurulan çiğ köftesi dillere destan... Haydi gelin güzel Urfa’mızda gezilecek görülecek nereler var, birlikte keşfedelim.

20.02.2020

Sonbaharda Beşinci Tat

Sonbaharı çok severim, hüzün-hazan mevsimi asla demem. Benim için hep başlangıçtır ama bu kez biraz daha farklı geçiyor. Sanırım mevsimler de çağın karmaşasına ve hızına uydu. Belki de yaşamın temposu gibi başlangıçlar ve bitişler, açılışlar ve kapanışlar, sevinçler ve hüzünler bir arada.

12.10.2019

Doyma hissinizi kaybedeceğiniz bir şehir: Siena

Siena, Ortaçağ mimarisinin hakim olduğu tarihi dokunun en güzel şekilde korunduğu İtalyan şehirlerinden. Eski şehir merkezindeki tüm sokaklar, her yıl Palio yarışlarının yapıldığı, deniz kabuğu şeklindeki mimarisiyle dikkat çeken Piazza del Campo’ya çıkıyor. Toskana’nın kalbi sayılabilecek, UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan Siena, mutfağıyla da İtalya’nın en iyilerinden. Gelin Siena’nın lezzet duraklarına birlikte bir göz atalım…

12.06.2019