EKSTRA
MENÜ

Tourette Sendromu

Tourette Sendromu haberleri sayfasında güncel ve son dakika Tourette Sendromu hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 42 Tourette Sendromu haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Tourette Sendromu Haberleri

Dünyada bir ilk Depresyona implantlı tedavi...

Dünyada bir ilk! Depresyona implantlı tedavi...

Depresyon çok yakında beyne takılan bir cihazla tedavi edilecek. ABD'de 36 yaşındaki tedavilere cevap vermeyen kadın, beynine otomatik olarak elektrik darbeleri ileten bir implant yerleştirilmesi sonrası hızlı ve sürekli bir iyileşme gösterdi.

5.10.2021Dünya
Tourette (Tured) sendromu nedir Tourette sendromu belirtileri ve tedavisi

Tourette (Tured) sendromu nedir? Tourette sendromu belirtileri ve tedavisi

Tourette sendromu, bedensel ve sesli tiklerin bir arada bulunduğu bir hastalıktır. Son günlerde adını sıkça duyduğumu Tourette (Tured) sendromu pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Peki Tourette sendromu nedir? İşte Tourette sendromu hakkında bazı bilgiler.

1.04.2021Sağlık
Tourette Sendromu (tik bozuklukları) nedir İşte Tourette Sendromu belirtileri

Tourette Sendromu (tik bozuklukları) nedir? İşte Tourette Sendromu belirtileri

Toplumda çoğu kişi tarafından bilinmeyen bir sinir sistemi sorunu olan Tourette Sendromu, kronik bir rahatsızlık şeklinde ömür boyu sürüyor. Turet sendromu, erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülüyor. Tourette Sendromu üzerinde genetik, nörobiyolojik, psikolojik, çevresel etkilerin varlığı tartışılmaktadır. Peki, Tourette Sendromu (tik bozuklukları) nedir? İşte Tourette Sendromu belirtileri...

4.02.2021Sağlık
Tourette (Turet) sendromu nedir Tourette sendromu belirtileri ve tedavisiyle ilgili detaylar

Tourette (Turet) sendromu nedir? Tourette sendromu belirtileri ve tedavisiyle ilgili detaylar

Tourette sendromu nedir? Nörolojik veya “nörokimyasal” kalıtsal bir rahatsızlık olan tourette sendromu aniden ve istemsiz beliren bedensel tiklerle görülüyor. Belirtileri genellikle 5-6 yaşlarında ortaya çıkan turet yani tourette sendromunun bilinen kesin bir tedavisi ise mevcut değil. Tourette sendromunun semptomları ve belirtileri hastalık hakkında bilgi edinmek isteyenlerin odaklandığı konular arasında yer alıyor. İşte, tourette sendromu belirtileri ve tedavisiyle ilgili detaylar.

29.08.2020Sağlık
Hıçkırık filmi konusu nedir Hıçkırık filmi oyuncuları kimdir

Hıçkırık filmi konusu nedir? Hıçkırık filmi oyuncuları kimdir?

Hıçkırık filmi konusu ve oyuncuları Hint sinemasını sevenler tarafından araştırılıyor. Sevilen film bu akşam yeniden izleyici karşısına çıkıyor. Filmde Tourette sendromunda bir hastalığı bulunan Naina Mathur’un hikayesi anlatılıyor.

5.06.2020Televizyon
Tourette sendromu nedir, hangi şartlarda oluşur

Tourette sendromu nedir, hangi şartlarda oluşur?

Tourette sendromu nedir hangi şartlarda meydana gelir. Gündeme gelen haberlerin ardından Tourette sendromu vatandaşlar tarafından merak edilmeye başlandı. Peki Tourette sendromu nedir, hangi şartlarda oluşur? İşte detaylar

20.10.2017Gündem
Anne babalar dikkat Tiklerin birçok nedeni var

Anne babalar dikkat! Tiklerin birçok nedeni var

Günümüzde modern yaşamın yol açtığı sorunlar son yıllarda çocukları da etkisine alıyor. Onlardan biri de tikler! Aileler çocuklarında baş gösteren ve fiziksel olarak da sıkıntıya yol açan çeşitli istemsiz davranışlar nedeniyle uzmanların kapısını artık daha sık çalıyor. Peki sürekli göz kırpmaktan diş gıcırdatmaya, tırnak yemeden kafa sallamaya dek bir çok istemsiz davranışa neler yol açıyor? Ailelerin hangi hataları bu sıkıntıları artırabiliyor?

Öğrenciler, Tik Tourette Sendromu’nu Türkiye’ye anlatıyor

Öğrenciler, Tik Tourette Sendromu’nu Türkiye’ye anlatıyor

Fark yaratan çalışmaların kısa videolarının hazırlanarak internet ortamında paylaşılmasına dayanan “Fark Yaratanlar” programı, çalışmaların izleyenlere ilham vermesini, bu sayede toplumsal gelişmeye aktif katılımı artırmayı amaçlıyor.

29.11.2016Kampüs
Okul başarısızlığında suçlu aramayın

Okul başarısızlığında suçlu aramayın!

Çocukların karnelerini değerlendirirken...

23.06.2016Eğitim
Tourette Sendromuna yakalandı tikleri yüzünden iş bulamıyor

Tourette Sendromu'na yakalandı tikleri yüzünden iş bulamıyor

6 yıl önce Tourette Sendromu’na yakalan 52 yaşındaki adam hastalığı yüzünden tuhaf tiklere sahip oldu. Durup dururken bağıran, küfreden, hareket çeken ve bunu engelleyemeyen Paul Stevenson, kendisine 6 yıldır iş arıyor.

18.03.2016Sağlık
Tikleri yüzünden iş bulamıyor

Tikleri yüzünden iş bulamıyor

6 yıl önce Tourette Sendromu’na yakalan 52 yaşındaki adamhastalığı yüzünden tuhaf tiklere sahip oldu. Durup dururken bağıran, küfreden,hareket çeken ve bunu engelleyemeyen Paul Stevenson, kendisine 6 yıldır işarıyor.  

18.03.2016Haber
Tourette sendromu bir el bombasıyla gezmek gibi

'Tourette sendromu bir el bombasıyla gezmek gibi'

Metropollerde aşık olmanın, bir ilişkiyi sürdürmenin zor olduğunu mu düşünüyorsunuz. Bir de 6 yıldır Tourette sendromu ile yaşamaya çalışan Brent Zillwood'u dinleyin, "Kadınlar benden kaçıyor ama sevgi bu hastalık için en iyi ilaç.'

17.01.2014Kelebek
Virüsler beynimizi de mi etkiliyor

Virüsler beynimizi de mi etkiliyor

Bilim insanları şimdiye kadar beynin bağışıklık sisteminden yalıtılmış olduğunu düşünürken, yeni araştırmaların bulguları, mutluluğa, depresyona hatta akıl hastalıklarına bile virüslerin yol açabileceğini gösteriyor.

20.01.2011Gündem
Kurt kızın inanılmaz dramı

Kurt kızın inanılmaz dramı

ABD'de yaşayan genç bir kız, çocukluğunda geçirdiği travma yüzünden kendisini bazen kurt bazen de köpek zannediyor. Ölü köpeklerin kafataslarını biriktirmekten hoşlanan genç kız, resimlerinin internete düşmesi ardından tedavi altına alındı.

29.01.2010Dünya
İlk esrar kafe açıldı

İlk esrar kafe açıldı

Amsterdam'da esrar satılan kafeler birer birer kapatılırken, ABD'de ilk kez esrar servisi yapılan bir kafe hizmete girdi.

20.11.2009Gündem
SORU VE CEVAPLAR 198

SORU VE CEVAPLAR 198

NPİSTANBUL Hastanesi ve Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden 33 uzman tüm psikoloji ve nöroloji konusundaki sorularınızı cevaplandırıyor!...

18.11.2008Kelebek
SORU VE CEVAP 150

SORU VE CEVAP 150

NPİSTANBUL Hastanesi ve Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden 33 uzman tüm psikoloji ve nöroloji konusundaki sorularınızı cevaplandırıyor!...

4.08.2008Kelebek
SORU VE CEVAPLAR 48

SORU VE CEVAPLAR 48

NPİSTANBUL Hastanesi ve Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden 33 uzman tüm psikoloji ve nöroloji konusundaki sorularınızı cevaplandırıyor!...

30.11.2007Sağlık
Sokağa çıkarken annesi gibi görünmek istiyorsa dikkatli olun

Sokağa çıkarken annesi gibi görünmek istiyorsa dikkatli olun

Kız çocuklarının kadın gibi görünmeye ve davranmaya çalışması son zamanlarda üzerinde çok durulan konulardan biri. Bütün kız çocukları büyürken annelerine özenir, onlar gibi görünmek ister. Peki ama nereye kadar?

6.04.2007Kelebek
Siennanın gizli derdi

Sienna'nın gizli derdi

Güzelliğinin yanısıra oyunculuk yeteneğiyle de yıldızı gittikçe parlayan Sienna Miller'ın hayatını karartan bir derdi var. Güzel yıldız büyük bir olasılıkla dahi besteci Mozart'ı da etkileyen Tourette sendromundan musdarip.

6.03.2007Dünya
İşte bilime damga vuran 35 olay ve buluş

İşte bilime damga vuran 35 olay ve buluş

2005 yılında bilim dünyası hemen her alanda binlerce yeniliğe, buluşa, gelişmeye imza attı. Milyonlarca araştırma makalesi, büyük sorunların irili ufaklı yönlerini aydınlığa kavuşturdu.

13.01.2006Spor
Yılın en önemli bilim olayları

Yılın en önemli bilim olayları

Bilim dünyasına yönelik yayın yapan popüler bilim dergileri için yıl sonları genellikle ‘hesaplaşma günleridir’. Yıl içinde hangi alanlarda ne kadar ilerleme kaydedildiği saptanıp bilgiler paylaşılır. Çünkü bilimde atılan her yeni adım, çok küçük bile olsa sürdürülebilir küresel refah açısından son derece önemlidir.

31.12.2005Gündem
Editör

Editör

30.12.2005Spor
Mrs. Doubtfire 2 geliyor

Mrs. Doubtfire 2 geliyor

Amerikalı aktör Robin Williams, hak ettiği üne kavuşmasına yardımcı olan ‘Mrs. Doubtfire’ filminin devamını çekme kararı almış. Bir süredir hep kötü adamları canlandıran Williams, Roma’da Reha Erus’a ‘Mrs. Doubtfire’ın devamı ile beni tekrar neşeli komedyen olarak görebileceksiniz’ müjdesini verdi.

28.11.2005Kelebek
Bir dahinin çılgınlığı

Bir dahinin çılgınlığı

Klasik müziğin dahi bestecisi Wolfgang Amadeus Mozart'ın "Tourette sendromu" adı verilen ve saplantılı kişilik özellikleri, durup dururken küfür edip yüksek sesle konuşma, istem dışı yüz ve vücut hareketleri gibi belirtilerle seyreden bir tür hastalıktan musdarip olabileceği iddia edildi.

2.04.2005Gündem
Bir dahinin çılgınlığı

Bir dahinin "çılgınlığı"

İngiltere'de yayın yapan bir televizyon kanalı için çekilen belgeselde; klasik müziğin dahi bestecisi Wolfgang Amadeus Mozart'ın "Tourette sendromu" adı verilen ve saplantılı kişilik özellikleri, durup dururken küfür edip yüksek sesle konuşma, istem dışı yüz ve vücut hareketleri gibi belirtilerle seyreden bir tür hastalıktan musdarip olabileceği iddia edildi. Söz konusu belgesel, ekim ayında Channel 4'da yayınlanacak.

31.08.2004Gündem
Akıl hastalıklarında mikropların rolü var

Akıl hastalıklarında mikropların rolü var

Bilimin yeni bakışı: Bakteri, virüs ve parazitler, depresyon, obsesif-kompülsif bozukluk, hatta otizm ve anoreksiya gibi psikiyatrik hastalıklara yol açıyor olabilir.

3.01.2004Spor
Savant sendromu nedir

Savant sendromu nedir?

Savant sendromu, çoğu insanda bulunamayacak üstün yeteneklerin ve zihinsel becerilerin, ağır gelişimsel ya da zihinsel yetersizliği olan insanlarda olma mucizesidir. Peki, savant sendromu hangi hastalıklarla görülür? Belirtileri nelerdir? Çocuk Nöroloji Uzmanı Doç. Dr Ebru Kolsal konu hakkındaki bilgilerini aktardı.

Yazar Sonuçları

Onu ve kuşağını bugünden anlamaya başlamazsanız gelecekte siz kaybedersiniz! Bu çağın yıldızı Billie Eilish

Kariyer merdivenlerini, 2016’da ‘Ocean Eyes’ adlı şarkısını amatör müzisyen platformu SoundCloud’a yüklediğinde tırmanmaya başladı. 14’ünde yıldız oldu. Bugün 18 yaşında. İstemdışı sesler çıkarmaya ve hareketler yapmaya sebep olan ‘tourette sendromu’yla baş etmek için sağlıklı bir yaşamı seçti. Vegan. Uyuşturucuya hiç bulaşmadı. ‘İdeal kadın beden ölçüleri’ üzerinde yapılan dayatmaları reddettiği için bol ve uzun sweatshirt’ler giyiyor. Çoklu duyu uyarılması yaşayan yani sinestezik bir sanatçı olduğu için renklere çok önem veriyor. Grammy Ödül Töreni’ne damga vuran genç yıldızı yakından tanıyalım...

1.02.2020

Sürekli Cinsel Uyarılma Sendromu

Her yaştan kadını etkileyebilen Sürekli Cinsel Uyarılma Sendromu (PSAS - Persistent Sexual Arousal Syndrome) genellikle doyumsuzluğa varan aşırı seks düşkünlüğü, yani hiperseksüalite anlamına gelen nefomani ile karıştırıldığından Sürekli Genital Uyarılma Bozukluğu (PGAD - Persistent Genital Arousal Disorder) olarak adlandırılmaya başlamıştır.

8.10.2019
Kekeme çocuklarda izlenecek yöntemler nelerdir

Kekeme çocuklarda izlenecek yöntemler nelerdir?

Kekemelik konuşma akıcılığının istem dışı motor hareketlerle ses tekrarı, uzatma ya da sözcüklerin arasında oluşan duraksamalar nedeniyle meydana gelen bir bozukluktur. Bunun yanında göz kırpma, tikler, dudak ve yüz hareketleri, kafa hareketleri, sıkıntılı nefes alma davranışları ya da yumruk sıkma gibi motor davranışlar eşlik edebilir. Öte yandan tourette sendromu, bedensel ve sesli tiklerin bir arada bulunduğu bir hastalıktır. Hastalık tanısı koyarken ayırıcı tanı olarak mutlaka bu durum iyi değerlendirilmeli ve buna bağlı süreçte uygun tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

6.02.2019

Ne yiyecek bu insanlar?

Haftalar önce sizinle glütensiz beslenmeyle ilgili güncel bir araştırmanın sonuçlarını paylaşmıştım. Özetle çölyak, Haşimoto, MS gibi glüten tarafından tetiklenen hastalıkları olmayanlarda, glütensiz beslenmenin obezite tehlikesi yarattığını söylüyordu araştırma.

22.08.2017
Çocuklarda en sık görülen obsesyonlar

Çocuklarda en sık görülen obsesyonlar

Obsesif yani bilinen adıyla takıntı çocukluk döneminden başlıyor.

4.06.2015

Cezalar tikleri artırıyor

Çocuklarda görülen yineleyici, istem dışı, amaca yönelik olmayan, ancak baskılanabilen göz kırpma, burun çekme, boğazını temizleme gibi garip hareket ve ses çıkarmalar, tik olarak adlandırılır.

18.04.2006

Krema yalamalar, çilek dişlemeler vişne rengi rujlu dudaklar

The Sun’ın haberiymiş, ben Vatan’ın yalancısıyım: Mozart’ın ağzı Eminem’den bile bozukmuş. The Sun, Mozart’a Wolfgang Eminemadeus yakıştırmasını yapmış.

23.10.2004