MENÜ

Toplum Sağlığı

Toplum Sağlığı ile ilgili tüm haberleri, son dakika Toplum Sağlığı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Toplum Sağlığı haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 6.255 Toplum Sağlığı haberi bulunmuştur.

Toplum Sağlığı Haberleri

Hekimlerin birden fazla işte çalışması mümkün mü

Hekimlerin birden fazla işte çalışması mümkün mü?

Kamu’da ve özel sektör hastanelerinde çalışan hekimler muayenehane açabilir. Yalnız kamuda çalışan hekimler, işyeri açmak için, kuruma başvurup part-time çalışacaklarını beyan edip kendilerine ödenen tazminat ve ödeneklerden vazgeçmek zorunda.

27.01.2008Ege
Çocuklar tuz tüketimi konusunda bilgisiz

Çocuklar tuz tüketimi konusunda bilgisiz

Çocukların erişkinlere oranla daha az tuz tüketmeli. Aileler çocuklarının yiyeceklerindeki tuza özen göstermeli.

Türkiye’de sigaradan günde 500 kişi ölüyor

Türkiye’de sigaradan günde 500 kişi ölüyor

İZMİR'de düzenlenen ‘Çağdaş İzmir Sigaraya Hayır diyor’ konulu seminerde konuşan Konak Toplum Sağlığı Merkezi doktoru Tefariye Dayıoğlu, resmi kayıtlara göre Türkiye'de her yıl 200 bin, günde 500 kişinin sigaraya bağlı hastalıklardan yaşamını yitirdiğini söyledi.

14.02.2008Sağlık
Cinsel sorularda Türkiye Avrupayı solladı

Cinsel sorularda Türkiye Avrupa'yı solladı

Türkiye'deki Cinsel Sağlık Danışma Hattı'nı 5 yılda 113 bin 840 kişi aradı, aynı dönemde bu sayı Fransa'da 20 bin 724, Almanya'da 20 bin 880'de kaldı.Türk kadınları diğer ülke kadınlarını açık farkla geride bıraktı.

21.02.2008Gündem
Köy kahvehanesinde hasta muayenesi

Köy kahvehanesinde hasta muayenesi

Sağlık ocağı olmayan Manisa'nın Saruhanlı ilçesine bağlı Kemiklidere köyüne, Nuriye beldesi sağlık ocağından haftada bir gün gelen doktor, erkek hastaları köy kahvehanesinde muayene ediyor.

28.02.2008Sağlık
Mutlu hekim mutlu hasta

Mutlu hekim mutlu hasta

İzmir Tabip Odası Başkanı Dr. Suat Kaptaner devletin hekim ve hasta haklarını bir arada savunacak mekanizmalar oluşturması gerektiğini belirtti.

29.02.2008Ege
‘Sigara, pasif içicileri de öldürüyor’

‘Sigara, pasif içicileri de öldürüyor’

DENİZLİ Devlet Hastanesi Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Nurhan Meydan Acımış, aktif sigara içenler kadar pasif içici konumundakilerin de ölüm riski taşıdığını söyledi.

3.03.2008Sağlık
Vücudumuzun sinsi katili Hipertansiyon

Vücudumuzun sinsi katili Hipertansiyon

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Kliniği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Filiz Özerkan, hipertansiyonun (yüksek kan basıncı) Türkiye’de en önemli toplum sağlığı problemlerinden biri olduğunu söyledi.

7.03.2008Ege
Bilinçsiz ilaç tüketimine dikkat

Bilinçsiz ilaç tüketimine dikkat

Gazi Üniversitesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selçuk Candansayar, bilinçsiz ve kontrolsüz ilaç tüketiminin bağımlılık için önemli bir risk etmeni olduğunu söyleyerek “Bu nedenle toplumun ve sağlık personelinin ilaç kullanma konusunda eğitimi için çalışmalara ihtiyaç vardır” dedi.

10.03.2008Sağlık
Pratisyen hekimler de tam güne karşı

Pratisyen hekimler de tam güne karşı

Pratisyen Hekimlik Derneği Başkanı Dr. Erdoğan Mazmanoğlu, tam gün yasasının getireceği çalışma şeklinin tamamen sözleşmeli ve iş güvencesinden yoksun olduğunu söyledi. Mazmanoğlu, “Bu yasadan şu anda aldıkları maaşla ancak geçinebilen pratisyen hekimler daha çok etkilenecek. Yasayla ucuz iş gücü haline getirilecekler” dedi.

20.03.2008Sağlık
Ali bebek kurtarılamadı

Ali bebek kurtarılamadı

MANİSA'nın Alaşehir İlçesi'nde 7 aylık Ali Akcan, menenjit mikrobunun kana karışmasıyla ortaya çıkan, çok çabuk bulaşan ve hızla yayılan meningokoksik hastalığı nedeniyle yaşamını yitirdi. Ali Akçan'ın yakın çevresindekilere ve bebeğe ilk müdehaleyi yapan sağlık personeline, önlem amacıyla ilaç ve destek tedavisi yapılmaya başlandı.

20.03.2008Sağlık
Genel sağlık sigortası ile 70 milyonun sağlığı tehlikeye atılıyor

Genel sağlık sigortası ile 70 milyonun sağlığı tehlikeye atılıyor

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası(SES), Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısına karşı çıkarak, yapılan düzenleme ile 70 milyonun sağlığının tehlikeye atıldığını savundu.

27.03.2008Gündem
Çernobil faciası sahnede

Çernobil faciası sahnede

Tiyatro Boyalı Kuş oyuncularının Bodrum’da sahneye koyduğu ’Çernobil’den Sesler’ isimli tiyatro oyununda, Çernobil faciasının toplum sağlığı üzerinde yarattığı etkiler anlatıldı.

8.04.2008Ege
METABOLİK SENDROM

METABOLİK SENDROM

Metabolik sendrom, birden fazla kalp damar hastalığı risk faktörünün kümelendiği hastalıklar grubudur.

10.04.2008Sağlık
Sigarayı bırak 8 bin YTL kazan

Sigarayı bırak 8 bin YTL kazan

Sağlık Bakanlığı, tütünle mücadele kapsamında sigarayı bırakma kampanyası düzenliyor. "Bırak kazan" kampanyasında 4 hafta boyunca sigara içmeyenler arasından yapılacak çekilişle bir kişi 8 bin YTL kazanacak. Katılabilmek için en az bir yıl sigara içmiş olmak gerekiyor. Son başvuru tarihi ise 30 Nisan.

12.04.2008Gündem
Sigarayı bırakana 8 bin YTL ödül

Sigarayı bırakana 8 bin YTL ödül

Diyarbakır İl Sağlık Müdürü Dr. Namık Kemal Kubat, sigarayı bırakan bir kişiye, 8 bin YTL ödül verileceğini bildirdi.

14.04.2008Sağlık
B HEPATİTİ

B HEPATİTİ

Hepatit B virüsünün (HBV) yaptığı karaciğer iltihabıdır. HBV bulaştıktan sonra hastaların bir kısmında bildiğimiz sarılık ile karakterli akut hepatit oluşur.

16.04.2008Sağlık
Türbanlı doktorlar girdi, sendikacılar alınmadı

Türbanlı doktorlar girdi, sendikacılar alınmadı

ADANA’da 21 Mayıs’ta hayata geçmesi beklenen aile hekimliği uygulaması için yerleştirme işlemleri, başvuran 589 hekimin puanına göre gerçekleştirildi.TÜYAP fuar alanında yapılan yerleştirme işlemine türbanlı hekimler de katıldı. Salona girmek isteyen Adana Tabip Odası Başkanı Dr. Osman Küçükosmanoğlu ve Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Adana Şube Başkanı Dr. Mehmet Antmen ise içeri alınmadı. Bunun üzerine salon önünde basın açıklaması yapan sendika ve oda üyeleri, içeri alınmamalarını protesto etti.

19.04.2008Gündem
Sigarada zehir aldatmacası

Sigarada zehir aldatmacası

İngiliz Kanser Araştırma Vakfı sponsorluğunda yapılan araştırmada, Türkiye'de satılan sigaralarda, paketlerde belirtilenin 3 katı karbonmonoksit ve zifir tespit edildi.

2.05.2008Sağlık
Sağlık evlerinde ücretsiz muayene

Sağlık evlerinde ücretsiz muayene

Karşıyaka Belediyesi, inşa ettiği 3 sağlık evinde ihtiyaç sahiplerine ücretsiz muayene uygulaması başlattı. Adalet, 75'inci Yıl ve Postacılar mahallerinde inşa edilen sağlık evlerinde, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'yle imzalanan protokol doğrultusunda sağlık güvencesi olmayan kişilerin ücretsiz muayene edileceği belirtildi.

2.05.2008Ege
Hızlı yeme yarışmaları kötü örnek

Hızlı yeme yarışmaları kötü örnek

Merkezi Konya'da bulunan Toplum Sağlığı Araştırma ve Geliştirme Merkezi Müdürü Prof. Dr. Nazmi Zengin, televizyonlarda yayınlanan hızlı makarna, sandviç, bisküvi yeme gibi yarışmaların, özenti nedeniyle özellikle çocukların yemek yeme alışkanlıklarını bozduğunu söyledi.

5.05.2008Sağlık
Sağlık ekiplerinin zorlu görevi

Sağlık ekiplerinin zorlu görevi

Çocuk sağlığı için elzem olan aşılama çalışmaları kapsamında Ardahan'da sağlık ekipleri tüm olumsuz doğa koşullarına rağmen aşılama çalışmalarını sürdürüyorlar.

7.05.2008Sağlık
Dumansız günler başladı, sigara yasağı çadıra da girdi

Dumansız günler başladı, sigara yasağı çadıra da girdi

Kapalı mekanlarda sigara içme yasağı getiren "Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun bugün itibarı ile yürürlüğe girdi.

18.05.2008Gündem
Romatizma kadınlarda daha çok

Romatizma kadınlarda daha çok

Türkiye'de yetişkinlerin yüzde 20'sini etkileyen romatizmal hastalıkların, iltihaplı romatizma türünün, kadınlarda erkeklere oranla 2 kat daha fazla görüldüğü bildirildi.

2.06.2008Sağlık
Sigarayı bırakan kazandı

Sigarayı bırakan kazandı

SAĞLIK Bakanlığı’nın yurt genelinde sigara kullanımının önlenmesi amacıyla düzenlediği 8 bin YTL ödüllü ‘Bırak-Kazan Kampanyası’na bu yıl 69 bin 768 kişi katıldı.

3.06.2008Sağlık
Sigarasız hayat ilaç ve kuruyemiş üreticilerine yaradı

Sigarasız hayat ilaç ve kuruyemiş üreticilerine yaradı

Türkiye genelinde 19 Mayıs'ta yürürlüğe giren kapalı mekanlarda sigara içmeyi yasaklayan yasanın ardından sigara bırakma eğilimlerinin arttığı, bunun ilaç ve kuruyemiş sektörüne olumlu etki sağladığı belirtildi.

24.06.2008Gündem
Araziye atılmış 10 torba kan bulundu

Araziye atılmış 10 torba kan bulundu

Manisa'nın Kula ilçesinde, araziye atılmış halde 10 torba kan, çocuklar tarafından bulundu.

3.07.2008Gündem
Mobil WC kriterleri

Mobil WC kriterleri

Sağlık Bakanlığı, konser alanları ve fuarlarda yaygın olarak kullanılan mobil tuvaletlerin standartlarını belirleyen bir genelge yayımladı.

20.07.2008Gündem
Sahte ilaçlara dikkat

Sahte ilaçlara dikkat!

İnternet ortamında satılan ilaçların yüzde 62'sinin sahte ya da gerekli miktarın altında etkili madde içerdiği, geriye kalan ilaçların yüzde 16'sının yasa dışı yollardan ithal edildiği, yüzde 33'ünün tüketiciye yönelik bilgilendirme broşürü içermediği bildirildi.

30.07.2008Gündem
Dünya Sağlık Örgütü ameliyat hatalarına el koydu

Dünya Sağlık Örgütü ameliyat hatalarına el koydu

Her 25 kişiden biri, hayatı boyunca en az bir kere ameliyat geçiriyor. Bu nedenle konu, hepimizi ilgilendiriyor. Ameliyathanelerde yapılan hatalar küçümsenmeyecek boyutta. Çıkan komplikasyonlardan yarısı, önlenebilecek sorunlar. Ama bazı yanlışlar da ürkütücü: Sağ böbrek yerine sol böbrek alınabiliyor, hatta hastalar birbirine karıştırılıyor! Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü 40 kişilik bir komite kurdu ve güvenli ameliyat için bir denetim listesi oluşturdu. Komitedeki tek Türk hekim, Prof. Dr. İskender Sayek anlattı.

2.08.2008Kelebek
DSÖden ameliyat hatalarını önlemek için uyarılar

DSÖ'den ameliyat hatalarını önlemek için uyarılar

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), cerrahi operasyonlardaki olası hataların önlenmesi amacıyla “Cerrahi Güvenlik Kontrol Listesi” hazırladığı ve uygulanması için tüm ülkelere öneride bulundu.

1.09.2008Gündem
Adıyamanda bir çocuk akrep sokması sonucu öldü

Adıyaman'da bir çocuk akrep sokması sonucu öldü

Adıyaman'da bir çocuk, akrep sokması sonucu öldü.

3.09.2008Gündem
Anne ölümleri engellenemiyor

Anne ölümleri engellenemiyor

Dünya Sağlık Örgütünce yapılan bir araştırmada, dünyada her yıl 15-19 yaş arası ortalama 14 milyon kadının doğum yaptığı, yılda 500 binden fazla kadının gebelik ve doğum sırasında öldüğü ortaya çıktı.

8.09.2008Gündem
Bugün Dünya Fizyoterapi Günü

Bugün Dünya Fizyoterapi Günü

Fizyoterapistler hareket ve fonksiyon için insanların yeteneklerini geliştiren ve sürdürülmesini sağlayan uzmanlardır.

9.09.2008Gündem
Milli Piyango tekliflerine erteleme

Milli Piyango tekliflerine erteleme

Milli Piyango’nun Ekim ayının ortasında başlayacak olan ihale sürecinde, yabancı şirketlerin ilgi göstermesi beklendiği için teklifler Noel Bayramı geçtikten sonra, yılbaşı ertesinde alınacak.

30.09.2008Ekonomi

Yazar Sonuçları

Güneş ve cilt sağlığı

"Güneşten korunmak" sözü, sakın ola aklınıza yürüyüş ve yüzme gibi sağlıklı aktivitelere veda etmeyi getirmesin. Çünkü uzmanların önerileri doğrultusunda gerekli önlemleri alırsanız, yaz boyunca hayatın tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.

15.06.2008

Ankara’da çaydanlık Arabistan’da çekiç

ODTÜ Rektörü Ural Akbulut’un, Ankara’ya, Kızılırmak suyu ve mahkeme tarafından iptal edilen amblemine ilişkin sert açıklamalarını okudunuz. Akbulut ayrıca kent gündemini uzun süredir işgal eden ambleme ilişkin soruları da yanıtladı.

22.06.2008

35 yılda neler öğrendim

Cahit Sıtkı Tarancı’nın meşhur şiirinde konu olduğu gibi gerçekten yarısında mıyım yolun? Bu soruyu 35. doğum gününü kutlayan herkes gibi soruyorum kendime, geçen Perşembe gününden beri...

26.06.2008

ODTÜ’deki binalar 50 yıllık

ANKARA Büyükşehir Belediyesi, ODTÜ’de mevcut neredeyse tüm binaları ruhsatsız ilan ederek büyük bir meblağ ceza tebliğ etmiştir.

18.07.2008

Fazla kan yağları hızlı ve kötü yaşlandırır

Kan yağları denince "iyi" (HDL) ve "kötü" (LDL) kolesterol ile "trigliserid"i hatırlamalısınız. Bu maddelerin kan seviyelerinin belirli hudutlar içinde kalması gerekir.

27.07.2008
Üç ayrı şekilde çalışan hekimin sigortası

Üç ayrı şekilde çalışan hekimin sigortası

1 Ekim 2008’de yürürlüğe girecek olan yeni sosyal güvenlik kanunu, tüm çalışan grupları kapsamına almaktadır. Artık işçiler, esnaf ve devlet memurları aynı kanun kapsamında değerlendirilecek. Hepsine birden de sigortalı (sosyal sigortalı) diyeceğiz.

28.09.2008