EKSTRA
MENÜ

Toplum Bilimleri Kurulu

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 562 haberi bulunmuştur.

Toplum Bilimleri Kurulu Haberleri

Bilim Kurulu üyesinden velilere aşı çağrısı

Bilim Kurulu üyesinden velilere aşı çağrısı

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, eğitim sürecinin devamı açısından öğretmenler ve okul çalışanlarıyla birlikte velilerin de aşı olmaya çok özen göstermesi gerektiğini dile getirerek, "Kendilerini, evlatlarını, başka çocukları, ailelerini ve toplumu korumak için bir an önce aşılarını tamamlamalılar" dedi.

20.08.2021Eğitim
Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Bu çok önemli bir gelişme diyerek duyurdu

Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, 'Bu çok önemli bir gelişme' diyerek duyurdu

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, aşılamada iyi bir noktaya doğru gidildiğine işaret ederek, "50 milyon vatandaşımızın bilfiil aşılı olduğunu gördüğümüz gün, kendimizi rahat hissettiğimiz gündür." dedi. "Ay sonuna kadar 18 yaş üzeri her birey için, her yerde, istediği aşıya erişim imkanı olacak. Bu çok önemli bir gelişme" diyen İlhan, "İki doz aşısını olan vatandaşlar, çevrelerinde aşısız kimse yoksa, açık alandalarsa aralarında en az 2 metre fiziksel mesafe bırakmak kaydıyla maskesiz bir şekilde oturup sohbet edebilirler" ifadelerini kullandı.

23.06.2021Gündem
Son dakika: Bilim Kurulu üyesinden kısıtlamaların biteceği tarih hakkında açıklama

Son dakika: Bilim Kurulu üyesinden kısıtlamaların biteceği tarih hakkında açıklama

Türkiye genelinde yapılan toplam aşı sayısı 35 milyonu aşarken, SGK kayıtlı tüm çalışanlar ile 40 yaş ve üzeri olanlar koronavirüs aşısı olmak için hastanelerin yolunu tuttu. Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan salgında son durum hakkında bilgi verirken kısıtlamaların ne zaman bitebileceği ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Öte yandan Bakan Koca, 'An itibariyle 35 Milyon doz aşıya ulaştık. 35 Milyonuncu doz aşı az önce Çanakkale Bayramiç’te yapıldı.' dedi.

16.06.2021Gündem
Son dakika haberler: 1 Haziranda yeni dönem başlayacak..  Maske zorunluluğu devam edecek mi..

Son dakika haberler: 1 Haziran'da yeni dönem başlayacak.. Maske zorunluluğu devam edecek mi..?

1 Haziran'da koronavirüsle mücadelede yeni dönem başlayacak. Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, normalleşme ile birlikte açık havada maske zorunluluğunun kalkabileceğini söyledi. "Maske zorunluluğu kalkar mı?" bu soruların başında geliyor. Prof. Dr. İlhan, "Maske zorunluluğu kalkabilir" diyor ancak sadece açık alanlarda. İşte maske zorunluluğun kaldırılmasına ilişkin tüm detaylar...

30.05.2021Gündem
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhandan Covid-19 hastalarına ilaç uyarısı

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhan'dan Covid-19 hastalarına ilaç uyarısı

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, evde koronavirüs geçirenlere çok önemli uyarılarda bulundu. Prof. Dr. İlhan, Covid-19 hastalarının bazen verilen ilaçları dozunun yüksekliğinden endişe ederek, kullanmadıklarına şahit olduklarını söyleyerek "Bu durum daha sonra vatandaşların daha ağır komplikasyonlar ile yüzleşmelerine, ağır hasta olmalarına ve daha sonra hayatlarını kaybetmesine neden oluyor" dedi.

4.05.2021Haber
Son dakika... Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhandan koronavirüsü evde geçirenlere hayati uyarı

Son dakika... Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhan'dan koronavirüsü evde geçirenlere hayati uyarı!

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, evde koronavirüs geçirenlere çok önemli uyarılarda bulundu. Prof. Dr. İlhan, Covid-19 hastalarının bazen verilen ilaçları dozunun yüksekliğinden endişe ederek, kullanmadıklarına şahit olduklarını söyleyerek "Bu durum daha sonra vatandaşların daha ağır komplikasyonlar ile yüzleşmelerine, ağır hasta olmalarına ve daha sonra hayatlarını kaybetmesine neden oluyor" dedi.

4.05.2021Gündem
Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan: Hedeflenen grup aşılanırsa 29 Ekimde rahatlarız

Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan: Hedeflenen grup aşılanırsa 29 Ekim'de rahatlarız

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, evde koronavirüs geçirenlere çok önemli uyarılarda bulundu. Prof. Dr. İlhan, Covid-19 hastalarının bazen verilen ilaçları dozunun yüksekliğinden endişe ederek, kullanmadıklarına şahit olduklarını söyleyerek "Bu durum daha sonra vatandaşların daha ağır komplikasyonlar ile yüzleşmelerine, ağır hasta olmalarına ve daha sonra hayatlarını kaybetmesine neden oluyor" dedi.

4.05.2021Haber
Sağlık çalışanlarında vaka oranı 4 kat azaldı

Sağlık çalışanlarında vaka oranı 4 kat azaldı

Aşı sırası geldiği halde yaptırmayanlara uyarıda bulunan Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, aşı farkını rakamlarla anlattı: “Aşılanan sağlık çalışanlarının vaka oranında ocak ayına göre 4 kat azalma söz konusu.”

3.05.2021Gündem
Bilim Kurulu Üyesi İlhan: Hedeflenen grup aşılanırsa 29 Ekimde rahatlarız

Bilim Kurulu Üyesi İlhan: Hedeflenen grup aşılanırsa 29 Ekim'de rahatlarız

SAĞLIK Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, tedbirlere uyum ve hedeflenen grupların aşılanması ile ekim sonunda rahat bir nefes alınabileceğini söyledi. Prof. Dr. İlhan, "Tam kapanma ile beraber rakamlar iyi bir düzeye gelirse, 40 yaş altı vatandaşların aşılanması haziran sonuna kadar, 20 yaş üzeri gençlerimizin aşılanması güz döneminde gerçekleşirse, güz döneminde daha iyi zamanlar görebiliriz, bunun için de belki 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı iyi bir tarih olarak düşünebiliriz" dedi.

2.05.2021Haber
Koronavirüs salgınında ne zaman rahatlarız Bilim Kurulu Üyesi İlhandan dikkat çeken tarih...

Koronavirüs salgınında ne zaman rahatlarız? Bilim Kurulu Üyesi İlhan'dan dikkat çeken tarih...

Türkiye'de son verilere göre 24 saatte 242 bin 194 Kovid-19 testi yapıldı, 28 bin 817 kişinin testi pozitif çıktı, 373 kişi hayatını kaybetti. Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, tedbirlere uyum ve hedeflenen grupların aşılanması ile ekim sonunda rahat bir nefes alınabileceğini söyledi. Prof. Dr. İlhan, "Tam kapanma ile beraber rakamlar iyi bir düzeye gelirse, 40 yaş altı vatandaşların aşılanması haziran sonuna kadar, 20 yaş üzeri gençlerimizin aşılanması güz döneminde gerçekleşirse, güz döneminde daha iyi zamanlar görebiliriz, bunun için de belki 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı iyi bir tarih olarak düşünebiliriz" ifadelerini kullandı.

2.05.2021Gündem
Tam kapanma göçü başladı... Yasak öncesi büyük kaçış

Tam kapanma göçü başladı... Yasak öncesi büyük kaçış

17 günlük tam kapanma öncesinde yazlıklara ve memlekete akın yaşandı. İstanbul dışına çıkanlar, dün gün boyu trafiği kilitledi. Otogarlarda biletler tükendi, ek seferler konuldu. Bir otobüs firması yetkilisinin, “Herkes çoluğunu çocuğunu aldı, kaçıyor” sözleri büyük kapanma göçünün özeti gibiydi...

29.04.2021Gündem
Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhandan tatil ve aile ziyareti uyarısı

Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan'dan tatil ve aile ziyareti uyarısı

Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, tam kapanma dönemini değerlendirdi. Prof. Dr. İlhan vaka sayılarını azaltmanın kalabalıklarla bir araya gelmemekten geçtiğini ifade etti ve "Tam kapanmayı tatil ve aile ziyareti gibi risk oluşturacak toplanmalar olarak değerlendirmemek lazım" dedi.

28.04.2021Haber
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhandan tatil planı yapanlara çok önemli uyarı

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhan'dan tatil planı yapanlara çok önemli uyarı!

Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, tam kapanma dönemini değerlendirdi. Prof. Dr. İlhan vaka sayılarını azaltmanın kalabalıklarla bir araya gelmemekten geçtiğini ifade etti ve "Tam kapanmayı tatil ve aile ziyareti gibi risk oluşturacak toplanmalar olarak değerlendirmemek lazım" dedi.

28.04.2021Gündem
Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan tam kapanmayı değerlendirdi, herkesin merak ettiği soruya yanıt verdi

Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan tam kapanmayı değerlendirdi, herkesin merak ettiği soruya yanıt verdi!

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan koronavirüsle mücadeleye ilişkin alınan yeni tedbir kararlarını değerlendirdi. CNN TÜRK canlı yayınında Uğur Önver'in sorularını yanıtlayan Prof. Dr. İlhan, 'Koronavirüs salgınında rahatlama ne zaman olur?' sorusuna da yanıt verdi.

27.04.2021Gündem
Kalabalık ve mutant virüs bir araya gelince vaka artışı kaçınılmaz oluyor

'Kalabalık ve mutant virüs bir araya gelince vaka artışı kaçınılmaz oluyor'

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan'dan vaka artışı ile ilgili açıklama geldi. İlhan, "Türkiye'deki tüm vakaların yüzde 85'inin İngiliz mutasyonu olduğunu düşündüğümüzde mutant virüs ve kalabalık bir araya gelince vaka artışı kaçınılmaz oluyor" dedi. Alınabilecek önlemlerle ilgili de konuşan İlhan, "İl yöneticilerimizin örneğin bir mahalleyi karantinaya almaları, kalabalık olan açık alanların, parkların dahi kapanması, market gibi yerlerde sırayla girilmesi, daha ciddi anlamda kısıtlama getirilmesi, kapalı ortamda fazla insanların bir araya gelmesine yönelik önlemleri almak mümkün'' diye konuştu.

19.04.2021Haber
Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan vaka artışına dikkat çekip uyardı: Parkların dahi kapanması...

Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan vaka artışına dikkat çekip uyardı: 'Parkların dahi kapanması...'

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan'dan vaka artışı ile ilgili açıklama geldi. İlhan, "Türkiye'deki tüm vakaların yüzde 85'inin İngiliz mutasyonu olduğunu düşündüğümüzde mutant virüs ve kalabalık bir araya gelince vaka artışı kaçınılmaz oluyor" dedi. Alınabilecek önlemlerle ilgili de konuşan İlhan, "İl yöneticilerimizin örneğin bir mahalleyi karantinaya almaları, kalabalık olan açık alanların, parkların dahi kapanması, market gibi yerlerde sırayla girilmesi, daha ciddi anlamda kısıtlama getirilmesi, kapalı ortamda fazla insanların bir araya gelmesine yönelik önlemleri almak mümkün'' diye konuştu.

19.04.2021Gündem
Koronavirüs çok hızlı bulaşıyor Kendinizi koruyun... Acilen çift maskeye geçin

Koronavirüs çok hızlı bulaşıyor! Kendinizi koruyun... Acilen çift maskeye geçin

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yayınladığı yeni harita, bir hafta içinde pek çok ilde vaka sayısında ciddi artış olduğunu gösterdi. İstanbul’da vaka sayısı bir haftada 31 bin artarak 91 bin 383 oldu. Bilim Kurulu üyeleri durumun ciddiyetini vurguladı ve alınması gereken kişisel tedbirleri Hürriyet’e anlattı: “Kalabalık ortamlarda çift maske takın, oradan ayrılınca üsttekini çıkarıp atın. Kapalı mekanlarda başkalarıyla yan yana gelmemeye özen gösterin.”

5.04.2021Gündem
Bilim Kurulu Üyesi İlhan: Kurallara uyulursa 1 hafta içerisinde vaka sayıları azalır

Bilim Kurulu Üyesi İlhan: Kurallara uyulursa 1 hafta içerisinde vaka sayıları azalır

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, "Bugün herkes fiziksel mesafe, maske, hijyen, kurallarına uysun, kapalı ortamların havalandırmasını yapsın, 1 hafta içinde vaka sayılarında azalma hemen karşımıza çıkabilir" dedi.

29.03.2021Gündem
Mutasyonlu virüs belirtileri nedir, ne zaman başlar İşte, mutasyonlu virüs belirtileri

Mutasyonlu virüs belirtileri nedir, ne zaman başlar? İşte, mutasyonlu virüs belirtileri

Türkiye'de mutasyonlu virüsün görülmesinin ardından gözler mutasyonun etkileri ve semptomları ilgili ilgili yapılan değerlendirmelere çevrildi. İşte, uzmanlardan mutasyonlu virüs belirtilerine dair açıklamalar…

26.03.2021Gündem
Son dakika... Prof. Dr. İlhan yeni vaka sayılarını değerlendirdi: Pazartesi gününden itibaren...

Son dakika... Prof. Dr. İlhan yeni vaka sayılarını değerlendirdi: Pazartesi gününden itibaren...

Sağlık Bakanı Koca, 27 Şubat-5 Mart haftasında illere göre 100 bin kişiye düşen Kovid-19 vaka sayısının güncel haritasını paylaştı. Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan da konuyu canlı yayında değerlendirdi. İlhan, "Önümüzdeki günlerde bu sayıların daha da artacağını bilmemiz lazım. Cumartesi-pazar rakamları daha düşük olur. Önümüz hafta pazartesiden itibaren kademeli normalleşmenin ne kadar etkili olduğunu göreceğiz." ifadelerini kullandı.

6.03.2021Gündem
Bilim Kurulu üyelerinden aşı pasaportu açıklaması

Bilim Kurulu üyelerinden 'aşı pasaportu' açıklaması

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, Covid-19 aşısı olanların seyahat edebilmesi için 'aşı pasaportu' üzerinde çalışma başlatırken, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyelerinden de konuyla ilgili açıklama geldi. Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, e-Nabız uygulamasına eklenen yeni modül ile 'koronavirüs aşı kartı' oluşturulabildiğini, bu aşı kartının 'aşı pasaportu' olarak gösterilebileceğini söyledi. Prof. Dr. Levent Akın ise aşı pasaportunun 2023'ten önce uygulanabilmesinin zor olduğunu belirtti.

4.03.2021Gündem
Bilim Kurulu üyesi Mustafa Necmi İlhan: İki hafta beklenecek diye bir şey yok

Bilim Kurulu üyesi Mustafa Necmi İlhan: 'İki hafta beklenecek' diye bir şey yok

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önceki gün açıkladığı kararlarla birlikte kontrollü normalleşme dönemi başladı. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, iki haftada bir güncellenecek normalleşme uygulamasının ilin risk durumuna göre daha erken de yapılabileceğine dikkat çekti. İlhan, "Baktınız mavi renkli ilimizde istenmeyen görüntüler oluştu, insanlar kurallara uymadılar, işletmeler hıncahınç doldu, yeni vaka sayısı çok arttı. Elbette 'iki hafta beklenecek' diye bir şey yok'' dedi. İlhan'ın açıklamalarında dikkat çeken bir diğer detay ise iller arası geçişle ilgiliydi. İlhan, iller arası geçişte HES kodu ve aşı sorgulaması yapılabileceğini de belirtti.

3.03.2021Haber
Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. İlhandan önemli uyarı: İki hafta beklenecek diye bir şey yok

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. İlhan'dan önemli uyarı: 'İki hafta beklenecek diye bir şey yok'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önceki gün açıkladığı kararlarla birlikte kontrollü normalleşme dönemi başladı. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, iki haftada bir güncellenecek normalleşme uygulamasının ilin risk durumuna göre daha erken de yapılabileceğine dikkat çekti. İlhan, "Baktınız mavi renkli ilimizde istenmeyen görüntüler oluştu, insanlar kurallara uymadılar, işletmeler hıncahınç doldu, yeni vaka sayısı çok arttı. Elbette 'iki hafta beklenecek' diye bir şey yok'' dedi. İlhan'ın açıklamalarında dikkat çeken bir diğer detay ise iller arası geçişle ilgiliydi. İlhan, iller arası geçişte HES kodu ve aşı sorgulaması yapılabileceğini de belirtti.

3.03.2021Gündem
Kahveler ne zaman açılacak Kıraathanelerin açılış tarihi için son açıklamalar

Kahveler ne zaman açılacak? Kıraathanelerin açılış tarihi için son açıklamalar!

Kahvelerin açılış tarihi, gündemde yer almaya devam ediyor. Koronavirüs kısıtlamalarında normalleşme için mart ayının işaret gösterilmesinin ardından, Kahveler ne zaman açılacak? sorusunun yanıtı merak konusu oldu. Kafeler ile beraber kıraathanelerin açılış tarihinin de Sağlık Bakanlığı tarafından değerlendirilmesi bekleniyor. İşte, kahvelerin açılış tarihi ile ilgili bilgiler.

26.02.2021Gündem
Kahvehaneler ne zaman açılacak Kıraathanelerin açılış tarihi için gözler Kabine Toplantısında

Kahvehaneler ne zaman açılacak? Kıraathanelerin açılış tarihi için gözler Kabine Toplantısı'nda

Kahvehanelerin ne zaman açılacağı gündemde yer alıyor. Koronavirüs önlemleri kapsamında hizmetlerine ara veren işletmeler arasında kıraathaneler de bulunuyor. Son açıklamasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklamada, "İllerimizi, Bakanlığımızın belirlediği kriterlere göre 4 gruba ayırarak mart başı itibarıyla kademeli normalleşme sürecini başlatıyoruz." dedi. Bu açıklamanın ardından gözler kahvehanelere çevrildi. İşte detaylar

25.02.2021Gündem
Samsunlu vekil önerdi: Karadeniz’e ‘Covid OHAL’i’

Samsunlu vekil önerdi: Karadeniz’e ‘Covid OHAL’i’

Karadeniz’de vaka artışlarının önüne geçilemiyor. Son iki haftadır nüfusuna oranla en çok korona görülen 5 il Karadeniz Bölgesi’nde. Hal böyle olunca uzmanlardan tam kapanmadan giriş yasağına kadar çok sayıda öneri geldi. CHP Samsun Milletvekili Hancıoğlu da ‘pandemi OHAL’i’ önerdi.

25.02.2021Gündem
Kıraathaneler ne zaman açılıyor Cumhurbaşkanı Erdoğandan kahvehaneler için normalleşme mesajı

Kıraathaneler ne zaman açılıyor? Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kahvehaneler için normalleşme mesajı

Kahvehaneler için uzun süredir devam eden kısıtlamalar Kabine Toplantısı'nda ele alındı. Kritik toplantı sonrası koronavirüs önlemlerine yönelik uygulanan kısıtlamalarla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar geldi. Esnafın uzun süredir bekleyiş içinde olduğu, "Kıraathaneler ne zaman açılıyor?' sorusuyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan normalleşme takviminin illerdeki vaka sayısı ve aşılama sürecine göre belli olacağını belirterek, mart ayını işaret gösterdi. İşte, kıraathanelerin açılacağı tarihle ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yapılan açıklamalar.

17.02.2021Gündem
Kahvehaneler ne zaman açılacak, açılacak mı Kıraathaneler (kahvehaneler) için gözler yeni kararlarda

Kahvehaneler ne zaman açılacak, açılacak mı? Kıraathaneler (kahvehaneler) için gözler yeni kararlarda

Koronavirüs tedbirleri kapsamında kapatılan işletmelerden biri de kahvehaneler oldu. Aşılama programının devam etmesi ve vaka sayısının düşmesinin ardından işletme sahipleri başta olmak üzere vatandaşlar, kahvehanelerin açılacağı tarihe odaklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz haftalarda düzenlenen Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, corona virüs vaka sayısına göre esnafa uygulanan kısıtlamaların değerlendirileceğini bildirmişti. Gözler şimdi kahvehaneler ne zaman açılacak, sorusunun yanıtında. İşte, kıraathanelerin açılış tarihi ile ilgili ayrıntılı bilgiler.

16.02.2021Gündem
Hafta sonu sokağa çıkma yasağı ne zaman bitecek Koronavirüs kısıtlamaları için yeni açıklama Bölgesel gevşeme olabilir

Hafta sonu sokağa çıkma yasağı ne zaman bitecek? Koronavirüs kısıtlamaları için yeni açıklama! 'Bölgesel gevşeme olabilir'

Hafta sonu sokağa çıkma yasağı ne zaman bitecek sorusu, son gelişmeler ile Türkiye'nin koronavirüs gündeminde yer alıyor. 30 binleri bulan vaka sayısını düşürmeye yönelik alınan korona virüs yasakları ile beraber hafta sonu ve hafta içi belirli saatlerde sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. Türkiye genelinde vaka sayısının düşmesinin ardından yüz yüze eğitime başlangıç kısıtlamalarda yapılan ilk normalleşme oldu. Koronavirüs yasakları ne zaman bitecek, sorusuna Sağlık Bakanı Koca il bazında gevşeme olabileceği şeklinde yanıt verdi. İşte, sokağa çıkma yasağı ve korona virüs kısıtlamalarında son açıklamalar.

16.02.2021Gündem
Koronavirüs ve mutasyonlu virüs belirtileri ne zaman başlar İşte Kovid-19da ilk belirtiler

Koronavirüs ve mutasyonlu virüs belirtileri ne zaman başlar? İşte Kovid-19'da ilk belirtiler

Yeni tip koronavirüs salgını tüm dünyayı etkisi altına almaya devam ediyor. Bir yandan kısıtlamalar devam ederken bir yandan da ülkelerin pandemi ile mücadelesi kapsamında aşılama çalışmaları sürüyor. Virüse karşı önlem almak isteyen pek çok kişi de bu virüsün ilk olarak nasıl belirti verdiğini araştırıyor. Peki, Corona belirtileri ne zaman başlar?

15.02.2021Sağlık
Prof. Dr. İlhan yaz aylarını işaret etti: İyi süreçler yaşamamız mümkün

Prof. Dr. İlhan 'yaz aylarını' işaret etti: İyi süreçler yaşamamız mümkün!

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, "Geldiğimiz aşamada kurallara biraz daha uyulursa, hazır aşı da başlamışken yaza doğru elbette daha iyi süreçler yaşamamız mümkün. Ama yaz döneminde de dışarıda bulunduğumuz zamanda mesafeye uymamak, çok kalabalığa girmek, temiz hava olmayan yerlerde bulunmanın çok olumsuz sonuçlar yapacağını görmek mümkün" dedi.

14.02.2021Gündem
Kahvehaneler ne zaman açılacak İşte en son gelişmeler

Kahvehaneler ne zaman açılacak? İşte en son gelişmeler

Koronavirüs önlemleri kapsamında faaliyeti durdurulan işletmelerden olan kahvehaneler, sosyal mesafe ve hijyen kuralları kapsamında kepenk indirdi. Kahvehanelerin açılış tarihi, başta işletme sahipleri olmak üzere vatandaşların merak ettiği ve yanıt aradığı konuların başında geliyor. Peki, kahvehaneler ne zaman açılacak?

13.02.2021Gündem
Sosyal medyada yapılan maskeyi çıkarıyoruz paylaşımlarına Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhandan tepki

Sosyal medyada yapılan 'maskeyi çıkarıyoruz' paylaşımlarına Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan'dan tepki

Koronavirüs salgınına karşı alınan önlemlerin başında maske takmak gelirken Twitter'da 'maskeyi çıkarıyoruz' etiketiyle yapılan paylaşımlar tepki çekti. Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, "Bu şekilde yanlış, kanıta dayalı olmayan paylaşımlar, sağlık çalışanlarımızı, hayatını kaybedenlerin ailelerini gerçekten çok üzüyor. Herkes mücadeleye katkı sağlarken bu şekilde mücadeleyi bozucu yaklaşımlar topumda umutsuzluğa neden oluyor" dedi.

12.02.2021Gündem
Prof. Dr. İlhandan mutant virüs açıklaması

Prof. Dr. İlhan'dan mutant virüs açıklaması!

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, mutasyonyonlu koronavirüste karantina süresinin 10 güne çıkarılması ve hastaların tek kişilik odalarda tedavi edilmesinin doğru önlemler olduğunu söyledi. İlhan, "Amacımız, mutant virüs taşıyan vatandaşlarımızdaki virüs ile normal virüs taşıyan vatandaşlarımızdaki virüsün bir araya gelip farklı bir mutasyonun ortaya çıkmasını engellemek" dedi.

11.02.2021Gündem
Mutasyon kaç kişide görüldü Mutasyonlu koronavirüs belirtilerinde iki semptoma dikkat Öksürük ve nefes darlığı daha fazla

Mutasyon kaç kişide görüldü? Mutasyonlu koronavirüs belirtilerinde iki semptoma dikkat! Öksürük ve nefes darlığı daha fazla

Mutasyonlu koronavirüs vakasının ülkemizde görülmesiyle, mutant virüs belirtileri uzmanların yaptığı açıklamalara yansıdı. İngiltere, Güney Afrika ve Brezilya’da görülen mutant virüs dünyada endişe yaratırken, Bilim Kurulu Toplantısı sonrası Sağlık Bakanı Koca, Türkiye'de 263 tane İngiltere varyantı, 23 tane G. Afrika varyantı, 106 tane kökeni belli olmayan varyantın tespit edildiğini açıkladı. Öksürük, nefes darlığı ve ateş gibi belirtilerle kendisini gösteren korona virüsle ilgili Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan daha önce yaptığı açıklamada, mutasyonlu virüste iki semptomun daha fazla görüldüğünü duyurdu. Peki, mutasyonlu virüs hangi illerde görüldü? İşte, mutasyonlu koronavirüsün belirtileri ile ilgili ayrıntılı bilgiler.

10.02.2021Gündem
Restoranlar, lokantalar ve kafeler ne zaman açılacak İşte en son bilgiler

Restoranlar, lokantalar ve kafeler ne zaman açılacak? İşte en son bilgiler

İçişleri Bakanlığı'nın 2020 yılının son döneminde yayınladığı genelgeyle tüm lokanta, restoranlar ile pastane ve benzeri iş yerleri sadece 'paket servis' ve 'gel-al' benzeri şeklinde, müşterilerin oturmasına müsaade etmeden hizmet veriyor. Bu işletmelerin çalışanlarının yanı sıra vatandaşlar da yeniden hizmet vereceği günü bekliyor. Peki, restoranlar, lokantalar ve kafeler ne zaman açılacak?

10.02.2021Gündem
Kahvehaneler (kıraathaneler) ne zaman, hangi tarihte açılacak Toplantı tarihine odaklanıldı

Kahvehaneler (kıraathaneler) ne zaman, hangi tarihte açılacak? Toplantı tarihine odaklanıldı

Kahvehaneler ne zaman açılacak sorusu pek çok kişiyi yakından ilgilendirmeye devam ediyor. İşletme sahipleri ve bu işletmelerde zaman geçiren kişilerin merak ettiği kahvehaneler ne zaman açılacak sorusu için detaylar gündeme gelmeye devam ediyor. Son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Vakaların belirli sayısının altına düşmesiyle esnafımıza yönelik kısıtlamaların kademeli gevşetilmesi takvimini başlatmayı planlıyoruz' ifadesinin ardından detayları araştıran kahvehane sahipleri, gelecek güncel açıklamalara kilitlendi. İşte, o hususta bazı bilgiler

10.02.2021Gündem
Kısıtlamalar ne zaman bitecek, yasaklar ne zaman kalkacak Gözler o toplantıda

Kısıtlamalar ne zaman bitecek, yasaklar ne zaman kalkacak? Gözler o toplantıda

Kısıtlamalar ne zaman bitecek sorusuna yönelik yeni gelişmeler gündemde yer alıyor. İşletme sahipleri, işverenler, çalışanlar, veliler ve pandemiden etkilenen pek çok kişinin gündeminde yer alan yasaklar ne zaman kalkacak sorusu, yetkili ağızlardan gelen yanıtlarla gündeme geliyor. Peki, uzmanlara göre kısıtlamalar ne zaman bitecek ve yasaklar ne zaman kalkacak? İşte, o konu hakkında merak edilen bazı bilgiler

9.02.2021Gündem
Mutasyon görülen illere yeni tedbirler gelebilir

Mutasyon görülen illere yeni tedbirler gelebilir

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan koronavirüs mutasyonlarının Türkiye'de görülmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

7.02.2021Gündem
Kafeler ne zaman açılacak Lokanta, restoran ve kafelerle ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğandan açıklama

Kafeler ne zaman açılacak? Lokanta, restoran ve kafelerle ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan açıklama

Lokanta, restoran ve kafelerin açılış tarihi, hafta başında yapılan Kabine Toplantısı'nda ele alındı. Koronavirüs tedbirlerinin görüşüldüğü kritik toplantı sonrası işletmecilerin merak ettiği kafeler ne zaman açılacak sorusuna yönelik değerlendirmeleri paylaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, esnafa yönelik kısıtlamaların, vaka sayısına göre esnetileceğini bildirdi. Diğer yandan koronavirüsü nedeniyle paket servis, gel-al şeklinde hizmet veren kafe ve restoranların bir süre gözetleneceği bilgisi gelmişti. İşte, kafe, restoran ve lokantalarla ilgili yapılan o açıklama.

6.02.2021Gündem
Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan: Mutasyon  görülen illerde yeni tedbirler olabilir

Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan: Mutasyon görülen illerde yeni tedbirler olabilir

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Türkiye'de mutasyonlu koronavirüs vakalarının görülmesinin ardından önemli açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. İlhan, mutasyonlu virüsün görüldüğü şehirlerde yeni kısıtlamaları düşünmek gerektiğini söyledi. İlhan, "Şu an için böyle bir durum söz konusu değil. Çünkü Türkiye'nin her yerinde var. Bir ilçede, bir mahallede görülmüş olsa oranın karantina altına alınması söz konusu olabilir; ama bu vatandaşlarımız içinde tedavileri evlerde ve hastanelerde sürenler var. Zor bir dönemden geçiyoruz" dedi.

6.02.2021Haber
Mutasyonlu koronavirüsün ardından akıllardaki soru: Yeni kısıtlamalar gelir mi Prof. Dr. İlhandan açıklama

Mutasyonlu koronavirüsün ardından akıllardaki soru: Yeni kısıtlamalar gelir mi? Prof. Dr. İlhan'dan açıklama

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Türkiye'de mutasyonlu koronavirüs vakalarının görülmesinin ardından önemli açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. İlhan, mutasyonlu virüsün görüldüğü şehirlerde yeni kısıtlamaları düşünmek gerektiğini söyledi. İlhan, "Şu an için böyle bir durum söz konusu değil. Çünkü Türkiye'nin her yerinde var. Bir ilçede, bir mahallede görülmüş olsa oranın karantina altına alınması söz konusu olabilir; ama bu vatandaşlarımız içinde tedavileri evlerde ve hastanelerde sürenler var. Zor bir dönemden geçiyoruz" dedi.

6.02.2021Gündem
Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhandan öğretmenlerin koronavirüs aşısı takvimine ilişkin açıklama

Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan'dan öğretmenlerin koronavirüs aşısı takvimine ilişkin açıklama

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, öğretmenlerin şubat ayı içinde aşılanmasına ilişkin tartışmalarla ilgili, "Birinci grubu bitirmeden ikinci gruba geçmek, listeyi değiştirmek karmaşaya neden olur. Bakanlığın önceliklendirme sırası oldukça önemli olacaktır; ama listede bir değişiklik yapmak çok güç olur. Çünkü aşıların tedariki, lojistiği, planlaması ona göre yapılıyor" dedi.

5.02.2021Gündem
Mutasyonlu virüs kaç kişide görüldü Türkiyede iki varyant tespit edildi... İşte mutasyonlu koronavirüs belirtileri

Mutasyonlu virüs kaç kişide görüldü? Türkiye'de iki varyant tespit edildi... İşte mutasyonlu koronavirüs belirtileri

Mutasyonlu virüs belirtileri son yapılan açıklamalarla gündeme geldi. İngiltere'de vaka sayısını hızla arttıran mutasyonlu virüse Türkiye'de de rastlandı. Bilim Kurulu Toplantısı sonrası Bakan Koca yazılı açıklamayla mutayonlu virüs hakkında son durumu paylaştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İngiltere mutasyonları dışında, 2 kişide Güney Afrika varyantı, bir kişide ise Brezilya varyantına rastlandığını bildirdi. Öte yandan mutasyonlu virüste iki semptomun daha fazla görüldüğü ortaya çıktı. Peki, Türkiye'de mutasyonlu virüs kaç kişide görüldü? İşte mutasyon virüs belirtileri ve farkları...

4.02.2021Gündem

Yazar Sonuçları

Akıllardaki soru: Pandemi ne zaman biter

Bugüne kadar hekimler-uzmanlar-aşı üreticileri “Salgın ne zaman biter?” sorusunun yanıtını hep boş bıraktı. Ta ki düne kadar... Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Müdürü Dr. Hans Kluge, iyimser bir tahminle COVID-19 salgınının 2022 yılının başlarında biteceğini söyledi. Ben de aynı soruyu bu kez pandeminin başından beri canla başla çalışan hekimlerimize sordum. Bakın neler dediler...

23.02.2021

Hurafeye inanma maskeyi çıkarma

Sarmısak, yanmış portakal, hindi otu, arı sokması ya da etil alkol... İnternet koronavirüse iyi geldiği iddia edilen bu saçma hurafelerle dolu. Yetmezmiş gibi bir de sosyal medyada ‘Maskeyi çıkarıyoruz’ etiketiyle tehlikeli bir kampanya başlatıldı. Aman gaza gelmeyin! Uzmanlar bu tür bitki ve yöntemlerin karaciğerden böbrek yetmezliğine ve hatta kalp krizine kadar bambaşka sorunları beraberinde getireceği ve maskeyi çıkarmak bir yana, kapalı mekânlarda çift maske takılması gerektiği yönünde uyarıyor.

11.02.2021