MENÜ

Toplum Bilimleri Kurulu

Toplum Bilimleri Kurulu ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Toplum Bilimleri Kurulu haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 360 Toplum Bilimleri Kurulu haberi bulunmuştur.

Toplum Bilimleri Kurulu Haberleri

Son dakika haberi... 15 günlük sürede saptandı… Gerçekten çok hızlı ve çok fazla

Son dakika haberi... 15 günlük sürede saptandı… 'Gerçekten çok hızlı ve çok fazla'

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi, Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, "Son 1,5 aya baktığımızda 1 aylık sürede saptanan aktif vaka, bu sefer 15 günlük sürede saptandı. Bu bize bulaşın gerçekten çok hızlı ve çok fazla miktarda olduğunu gösteriyor" dedi.

18.09.2020Gündem
Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi İlhan: Yılbaşı sonrası koronavirüs aşısının piyasada olma ihtimali yüksek

Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi İlhan: Yılbaşı sonrası koronavirüs aşısının piyasada olma ihtimali yüksek

SAĞLIK Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Türkiye'de koronavirüs aşı çalışmalarının ileri aşamalarda olduğunu belirterek, "Yılbaşı, yılbaşı sonrasında aşının piyasada olma ihtimalinin yüksek olduğunu söyleyebiliriz" dedi.

5.09.2020Gündem
Kritik uyarı: Aktif vaka sayısı 19 binlere çıktı

Kritik uyarı: Aktif vaka sayısı 19 binlere çıktı

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, koronavirüs salgınında aktif vaka sayısının önemine dikkat çekerek, "30 Temmuz'da 10 binlerde olan aktif vaka sayımız, 1 Eylül itibariyla 19 binlere çıkmış durumda. Yani yüzde 100'e yakın atış var" dedi.

3.09.2020Gündem
Tepki çeken görüntüler için konuştu: Sağlık çalışanlarının kalbini kırdı

Tepki çeken görüntüler için konuştu: Sağlık çalışanlarının kalbini kırdı

SAĞLIK Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, İstanbul Kabataş iskelesinde Ada vapurunda yer kapmak için sosyal mesafe kurallarını ihlal ederek vapura koşanların fotoğrafına ilişkin, "Hafta sonu çok olumsuz bir fotoğraf vardı. 'Vapura koşuş' fotoğrafı. Bu fotoğrafı konuşunca arkadaşlarımızla inanın hepsinin kalbi çok kırılmış durumda. Vatandaşlarımızın sağlık çalışanlarına destek olması gerekiyor" dedi.

8.08.2020Gündem
Bilim Kurulu üyesi profesörden çok önemli uyarı

Bilim Kurulu üyesi profesörden çok önemli uyarı

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, yaz sıcağında havuza girerek serinleyen tatilcileri koronavirüse karşı almaları gereken tedbirler konusunda uyardı. Prof. Dr. İlhan, "Suyun içinde de çok yakın temas olursa elbette ki risk artabilir. Aslında karada olan her şey suda da geçerli. En az 2 metre mesafeye dikkat etmemiz gerekiyor" dedi.

23.07.2020Gündem
Son dakika haberi: Sağlık Bakanı Koca tek tek açıkladı İşte vaka sayıları artan ve azalan o iller...

Son dakika haberi: Sağlık Bakanı Koca tek tek açıkladı! İşte vaka sayıları artan ve azalan o iller...

Son dakika haberine göre, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu Toplantısı sonrasında açıklamalarda bulundu.

1.07.2020Gündem
Toplum Bilimleri Kurulu üyesi İlhan: Kurallara uyarak 11 Mart öncesi yaptıklarımızı yapabiliriz

Toplum Bilimleri Kurulu üyesi İlhan: Kurallara uyarak 11 Mart öncesi yaptıklarımızı yapabiliriz

SAĞLIK Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, "Kurallara uyarak 11 Mart öncesinde yaptıklarımızı yapmamızda bir engel yok. Dışarı çıkabiliriz, alışveriş merkezine gidebiliriz, arkadaşlarımızla bir arada olabiliriz. Yeter ki kuralları unutmayalım. Bunları yaparsak hem ruh sağlığımız daha iyi hal alacak hem virüsün bulaşını engelleyeceğiz" dedi.

1.07.2020Gündem
Son dakika haberi: Corona yasakları geri dönecek mi Bölgelere göre farklı kampanyalar yapılacak

Son dakika haberi: Corona yasakları geri dönecek mi? Bölgelere göre farklı kampanyalar yapılacak

Son dakika haberi... Koronavirüsle mücadelede sıra ‘psikolojik’ önlemlerde. Normalleşme sürecinde doğru bilinen yanlışlar ve kurallara uymanın önemi yeni bir anlayışla anlatılacak. Toplumun koronavirüs kaygısı ölçülecek. Bu kez Bilim Kurulu yerine Toplum Bilimleri Kurulu’na iş düşecek. Bölgelere göre farklı kampanya yapılacak.

24.06.2020Gündem
Son dakika haberi: YKS ve Kurban Bayramı için ek tedbirler Sağlık Bakanı Koca kritik toplantıya katıldı

Son dakika haberi: YKS ve Kurban Bayramı için ek tedbirler! Sağlık Bakanı Koca kritik toplantıya katıldı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplanan Toplum Bilimleri Kurulu toplantısında, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) girecek öğrencilerin psikolojisi, alınabilecek ek tedbirler, Kurban Bayramı'na yönelik uyarı ve önlemler, normalleşme sürecinde gençlere verilebilecek mesajlar ve dezenformasyonla mücadele gibi konular ele alındı.

23.06.2020Gündem
Vaka sayısı 1212 oldu

Vaka sayısı 1212 oldu

Türkiye’de son 24 saatte koronavirüs nedeniyle 24 kişi hayatını kaybetti, toplam can kaybı 4 bin 974 oldu.

23.06.2020Gündem
Dalgalanmanın sebebi kural tanımayan yüzde 30

Dalgalanmanın sebebi kural tanımayan yüzde 30

Bilim Kurulu’nun yaptığı tespitlere göre vaka sayılarındaki dalgalanmaların en önemli nedeni ‘aşırı rahat davranan’ genç yaş grubundakiler. Yeniden yasaklar gelecek korkusu kurallara uyma oranını arttırsa da kural tanımazların oranı halen yüzde 30’larda seyrediyor.

22.06.2020Gündem
Toplum Bilimleri Kurulu virüsün ruh sağlığına etkisini ölçecek

Toplum Bilimleri Kurulu virüsün ruh sağlığına etkisini ölçecek 

SAĞLIK Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Kurul'un, koronavirüs salgınının psikolojik etkileri, sosyolojik ve ekonomik etkilerini değerlendirmek ve bunun üzerinde toplumla ilgili politikalar oluşturmak için kurulduğunu söyledi. Prof. Dr. İlhan, "Tıbbi olarak iyi noktadayız. Ama diğer açılardan toplumun ruh sağlığı nasıl etkilendi, bunları ölçüp, değerlendirme amacındayız" dedi. 

19.06.2020Gündem
Son dakika haberi: Bugün tekrar artışa geçti Sağlık Bakanı Koca 18 Haziran corona virüsü tablosunu paylaştı

Son dakika haberi: Bugün tekrar artışa geçti! Sağlık Bakanı Koca 18 Haziran corona virüsü tablosunu paylaştı

Son dakika haberi... Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 'Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu'nu paylaştı. Dün yapılan 48 bin 412 testten 1304'ü pozitif çıktı, yaşamını yitiren 21 kişi ile toplam vefat sayısı 4 bin 882 oldu. Toplam iyileşen hasta sayısı ise 156 bin 22'ye yükseldi.

19.06.2020Gündem
Toplum Bilimleri Kurulu nedir, kaç kişiden oluşur Bakan Koca Toplum Bilimleri Kurulunun görevlerini açıkladı

Toplum Bilimleri Kurulu nedir, kaç kişiden oluşur? Bakan Koca Toplum Bilimleri Kurulu'nun görevlerini açıkladı

Toplum Bilimleri Kurulu nedir? Bilim Kurulu Toplantısı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamalarda bulundu. Bakan Koca koronavirüs salgınında son durumu açıklayarak, İlk toplantısı gerçekleşen Toplum Bilimleri Kurulu ile ilgili de bilgiler verdi. Koca, Toplum Bilimi Kurulunun, "kontrollü sosyal hayat" olarak adlandırılan bu dönem için çok büyük bir fonksiyon icra edeceğini ifade etti. İşte, ayrıntılar.

10.06.2020Gündem
Toplum Bilimleri Kurulu ilk toplantısını gerçekleştirdi

Toplum Bilimleri Kurulu ilk toplantısını gerçekleştirdi

Koronavirüs salgınında sosyoloji, iletişim, psikoloji, din sosyolojisi, istatistik gibi alanlarda çalışacak Toplum Bilimleri Kurulu ilk toplantısını gerçekleştirdi.

8.06.2020Gündem
Son dakika haberler... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Görünmez düşmana karşı zor bir savaş veriyoruz

Son dakika haberler... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Görünmez düşmana karşı zor bir savaş veriyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Konseyi’nin “Covid-19 Salgınıyla Mücadelede İş Birliği ve Dayanışma” konulu Olağanüstü Video Konferans Zirvesi’ne katıldı. "Tüm insanlık olarak şuan görünmez düşmana karşı zor bir savaş veriyoruz." diyen Erdoğan, "Salgının etkisiyle aynı zamanda küresel çapta sosyo-ekonomik krizle de karşı karşıyayız." ifadelerini kullandı. Erdoğan, "Koronavirüsle savaşı elbette kazanacağız." dedi.

10.04.2020Gündem
Ramazan ayında camiler açık olacak mı

Ramazan ayında camiler açık olacak mı?

Ramazan ayına kısa bir süre kala, en çok merak edilen konulardan biri de camilerin açık olma durumu oldu. Corona virüsüne karşı alınan tedbirler kapsamında camilerde cemaatle birlikte namaz kılmaya ara verilmişti. Pek çok vatandaş, bu kısıtlamanın Ramazan ayında da devam edip etmeyeceğini merak ediyor. Peki, Ramazan ayında camiler açık olacak mı?

9.04.2020Gündem
Son dakika haberi: Corona virüste vaka ve ölüm sayısı açıklandı Bakan Kocadan yeni açıklama

Son dakika haberi: Corona virüste vaka ve ölüm sayısı açıklandı! Bakan Koca'dan yeni açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan son dakika açıklaması... Sağlık Bakanı Koca bugün yapılan 24 bin 900 testten, 4 bin 117'sinin pozitif çıktığını, 87 hastanın hayatını kaybettiğini, toplam can kaybının 812'ye yükseldiğini duyurdu.

8.04.2020Gündem
Diyanet İşleri Başkanı merak edilen soruya yanıt verdi Ramazanda camiler açık olacak mı

Diyanet İşleri Başkanı merak edilen soruya yanıt verdi! Ramazan'da camiler açık olacak mı?

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, ‘Ramazan'da camiler açık olacak mı?’ sorusuna ‘Cemaatle namaza ara verdik. Bu salgın sürdüğü sürece Ramazan'da da teravih namazları kılınmayacak’ diye yanıt verdi.

8.04.2020Gündem
Evde izolasyonda dijital takip

Evde izolasyonda dijital takip

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün düzenlediği basın toplantısında koronavirüste toplam can kaybının 725’e, hasta sayısının ise 34 bin 109’a yükseldiğini açıklarken “Evde izole edilmesi gerekenleri dijital yöntemle takip edeceğiz. Gerektiğinde hemen uyaracağımız sistemin hazırlıklarını tamamladık” dedi. Koca özetle şunları söyledi:

8.04.2020Gündem
Toplum Bilimleri Kurulu nedir ne demek Toplum Bilimleri Kurulunu Bakan Koca duyurdu

Toplum Bilimleri Kurulu nedir ne demek? Toplum Bilimleri Kurulu'nu Bakan Koca duyurdu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı sonrası corona virüsüne yönelik son değerlendirmeleri paylaştı. Bakan Koca, toplantıda alınan kararları duyurarak, bu kapsamda ülkemizde Toplum Bilimleri Kurulu'nun kurulacağını açıkladı. Bakan Koca'nın açıklaması sonrası, Toplum Bilimleri Kurulu'nun ne demek olduğu merak konusu oldu. Peki, Toplum Bilimleri Kurulu nedir ne demek? İşte, Bakan Koca'nın o konu ile ilgili yaptığı açıklamalar.

7.04.2020Gündem
YÖKten üniversitelere ‘eş değer program’ uyarısı

YÖK'ten üniversitelere ‘eş değer program’ uyarısı

YÖK'ten, üniversitelere lisansüstü programlarla ilgili yazı gönderildi. Üniversitelere gönderilen yazıda, akademik personel alım ilanlarında veya lisansüstü programlara başvuru koşullarında, sadece isimdaş fakültelerin mezunlarıyla sınırlı koşul konulmamasını, diğer fakültelerdeki eş değer programlardan mezun olanların başvurularının da dikkate alınması istendi.

17.09.2020Eğitim
Yazar Musa Dinç kimdir, kaç yaşında Gül ve Düşün kitabıyla gündem olan Musa Dinçin biyografisi ve kitapları

Yazar Musa Dinç kimdir, kaç yaşında? Gül ve Düşün' kitabıyla gündem olan Musa Dinç'in biyografisi ve kitapları

Yazar Musa Dinç, çocuklara yönelik ‘Gül ve Düşün’ masal kitabındaki ifadeleriyle gündeme geldi. Çocuk kitabı olarak piyasaya sürülen kitaptaki tecavüz ifadeleri başta eğitimciler olmak üzere pek çok kişinin tepkisine neden oldu. EĞİTİMCİLER Birliği Sendikası'nca, (Eğitim-Bir-Sen) yüz kızartıcı ifadeler içeren 'Gül ve Düşün' isimli kitabın varsa kütüphanelerden toplatılması için Kültür ve Turizm Bakanlığı'na, yapılması düşünülen etkinliklerin olması durumunda iptal edilmesi için Millî Eğitim Bakanlığı'na başvurulduğu ayrıca yazar Musa Dinç hakkında suç duyurusunda bulunulduğu açıklandı. Peki, Yazar Musa Dinç kimdir? İşte Gül ve Düşün' kitabıyla gündem olan Musa Dinç'in biyografisi...

28.08.2020Gündem
İSTUN eğitim öğretim hayatına başladı

İSTUN eğitim öğretim hayatına başladı

İstanbul Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi, 2018 yılında Bilgiç Vakfı önderliğinde kurulmuş, eğitim hayatına 2020-2021 eğitim öğretim yılında dört fakülte ve bir meslek yüksek okulu ile başlamıştır.

30.07.2020Ekonomi
Atlas Üniversitesi tanıtım günleri başladı

Atlas Üniversitesi tanıtım günleri başladı

Türkiye’de eğitime yeni bir bakış açısı getirmenin verdiği dinamizm ve merakla bu yıl ilk öğrencilerini kabul edecek olan Atlas Üniversitesi,  tanıtım günleri kapsamında 27 Temmuz – 14 Ağustos tarihleri arasında öğrenci adaylarını bekliyor. Akademisyenlerden ve idari personelden oluşan ekip, Atlas Üniversitesi Vadi kampüsünde aday öğrenciler ile ailelerini meslekler, bölüm tercihleri ve Atlas’ın yenilikçi eğitim modeliyle ilgili bilgilendirecek.

28.07.2020Ekonomi
Prof. Dr. Halil İnalcık kimdir  Prof. Dr. Halil İnalcıkın hayatı ve eserleri hakkında bilgiler

Prof. Dr. Halil İnalcık kimdir? Prof. Dr. Halil İnalcık'ın hayatı ve eserleri hakkında bilgiler

Prof. Dr. Halil İnalcık ölüm yıl dönümünde unutulmadı. ‘Tarihçilerin Kutbu’ olarak nitelendirilen Prof. Dr. Halil İnalcık, vefatının 4. yılında anılıyor.Columbia, Princeton, Pennsylvania, Harvard üniversitelerinde ziyaretçi profesör olarak dersler veren Halil İnalcık, ABD'de Osmanlı-Türk tarihi araştırmalarının gelişimine büyük katkı sağlamış bir isim. İşte Prof. Dr. Halil İnalcık'ın hayatı ve eserleri hakkında bilgiler...

25.07.2020Gündem
DTI-Schülerpreis ‘Demokrasi Farklılık Ödülleri’ sahiplerini buldu

DTI-Schülerpreis ‘Demokrasi Farklılık Ödülleri’ sahiplerini buldu

Türk Alman İş ve Eğitim Derneği (DTI), “Mannheim’da Yaşam: Evsizlikten Lüks Konutlara – Anayasa bu konuda ne söylüyor, konunun yasadaki yeri?” temalı DTI-Schülerpreis öğrenci ödül törenine ev sahipliği yaptı. Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Peter Kurz tarafından imzalanan başarı sertifikalarının ve DTI derece ödüllerinin takdim edildiği DTI- Schülerpreis ödül töreni, 20 Temmuz 2020’de Herzogenriedpark Mutluhallede gerçekleşti. Friedrich-List-Schule Lisesi ve Marie-Curie-Realschule Lisesi öğrencileri projeleriyle ilk üçte yer aldı.

24.07.2020Avrupa
Son dakika haberler... İYİ Partili Aylin Cesurun tepki çeken sözlerine Bakan Kurumdan yanıt geldi

Son dakika haberler... İYİ Partili Aylin Cesur'un tepki çeken sözlerine Bakan Kurum'dan yanıt geldi

Burdur'da konuşan İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur, skandal ifadeler kullandı ve “Attıkları temelleri çekeriz, Salda’nın kumunu tek tek alır, onların uygun yerlerine monte ederiz” dedi. Cesur'a Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'dan yanıt geldi. Bakan Kurum, İyi Parti Milletvekili Aylin Cesur’un Salda Gölü hakkındaki ifadelerinin sorulması üzerine, “Bizim en büyük mirasımız evlatlarımıza bırakacağımız edeptir. Ben vekilin hele de bir bayan vekilin yapmış olduğu açıklamayı esefle kınıyorum” dedi.

6.07.2020Gündem
Vaka yaş ortalaması düşüyor

Vaka yaş ortalaması düşüyor

Sağlık Bakan Koca, son bir ayda COVID-19 testi pozitif çıkan vakaların yaş ortalamasında düşüş olduğuna dikkat çekerek, en fazla vakanın 25-45 yaş arasında görüldüğünü bildirdi.

2.07.2020Gündem
Prof.Dr. Levent Eraslan kimdir İşte Prof.Dr. Levent Eraslanın biyografisi

Prof.Dr. Levent Eraslan kimdir? İşte Prof.Dr. Levent Eraslan'ın biyografisi

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (SODİGEM) Müdürü Prof. Dr. Levent Eraslan, konuk olduğu programlarla gündeme geliyor. Prof.Dr. Levent Eraslan, 2009 yılından itibaren Kırıkkale Üniversitesi Eğitim Fakültesinde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Peki, Prof.Dr. Levent Eraslan kimdir? İşte Prof.Dr. Levent Eraslan'ın biyografisi

25.06.2020Gündem
Son dakika haberi: Hafta sonu sokağa çıkma yasağı olacak mı Bakan Koca açıkladı...

Son dakika haberi: Hafta sonu sokağa çıkma yasağı olacak mı? Bakan Koca açıkladı...

Son dakika haberler... Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Sağlık Bakanı Koca, Türkiye'nin koronavirüsten ölümlerde 1 milyon kişi başına 57 vefat ile dünyada 47. sırada yer aldığını bildirdi. Koca açıklamasının devamında ise Bilim Kurulunun İstanbul, Ankara ve Bursa için maske kullanma zorunluluğu getirilmesi önerisinde bulunduğunu bildirirken sokağa çıkma yasağı ile ilgili ise 'Önümüzdeki dönemde genel anlamda sokağa çıkma kısıtlaması gibi bir durumu düşünmüyoruz. Bilim Kurulunda gündeme gelmedi' ifadelerini kullandı.

18.06.2020Gündem
Son dakika haberler... Sağlık Bakanı Kocadan önemli açıklamalar

Son dakika haberler... Sağlık Bakanı Koca'dan önemli açıklamalar

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, yurt dışında gelenlere test ve karantina uygulanmasıyla ilgili olarak, "Biz şunu yapmak istiyoruz. Yurt dışından gelen tüm vatandaşları sağlık taramasından geçirmek istiyoruz. Ateş yüksekse, bulgu varsa, en ufak şüphe varsa hastanede tedavisini planlıyor olacağız. Takvimle bu planlandı" dedi.

10.06.2020Gündem
Bilim Kurulu üyesi uyardı: Bu 2 uç nokta çok tehlikeli...

Bilim Kurulu üyesi uyardı: Bu 2 uç nokta çok tehlikeli...

SAĞLIK Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan, salgın döneminde toplumda 'Masayı sildim mi', 'Kapı kolunu sildim mi' diye obsesif kompulsif bozukluk (OKB) göstermeye başlayan ve önlemlerden yorulduğu için umursamaz davranan 2 uç noktanın oluştuğunu belirtti. Özkan, 'Bu 2 uç nokta çok tehlikeli. Bundan sonra yeni normale geçtiğimizde bu 2 uç noktada kalırsak tekrar 2'nci bir dalga yaşayabiliriz' dedi.

27.05.2020Gündem
Trumpın Kovid-19 aşı ekibinin başına seçtiği Müslüman doktora yoğun ilgi

Trump'ın Kovid-19 aşı ekibinin başına seçtiği Müslüman doktora yoğun ilgi

ABD Başkanı Donald Trump'ın, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı oluşturulan aşı programının başına getirdiği Fas asıllı Amerikalı Müslüman doktor Moncef Saloui Amerikan kamuoyunda ilgi odağı oldu.

17.05.2020Dünya
Yükseköğretim düzenlemelerini içeren kanun Resmi Gazetede yayımlandı

Yükseköğretim düzenlemelerini içeren kanun Resmi Gazete'de yayımlandı

Yılda iki kez yapılabilen doçentlik başvuru sayısı arttırılarak bekleme süresi azaltılacak. Açıköğretim öğrencileri, katkı payı veya öğrenim ücretini ödemesi ve her dönem başında kaydını yenilemesi şartıyla öğrencilik haklarından yararlanacak. Üst üste dört dönem bu şartları sağlamayanların ilişiği, ilgili programdan kesilecek. Vakıf üniversitelerinde çalışan öğretim elemanlarının mali hakları, devlet üniversitelerinde çalışan emsalleriyle eşitlenecek.

17.04.2020Eğitim
Yükseköğretim ve sağlıkta şiddet düzenlemelerini içeren kanun Resmi Gazetede

Yükseköğretim ve sağlıkta şiddet düzenlemelerini içeren kanun Resmi Gazete'de

Sağlıkta şiddetin önlenmesine yönelik düzenleme ile Kovid-19 salgını nedeniyle yapılamayan eğitimlerin telafisine ilişkin düzenlemeyi de içeren Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan sağlık personeline karşı görevleri sebebiyle işlenen, Türk Ceza Kanunu'nda yer alan kasten yaralama, tehdit, hakaret ve görevi yaptırmamak için direnme suçlarında ilgili kanunlara göre tayin edilecek cezalar yarı oranında artırılacak.

16.04.2020Gündem
Dijital seleksiyon yaşanacak

'Dijital seleksiyon yaşanacak'

Covid-19 salgını ile mücadele ve sonrasında yaşanacak değişimler Teknolojide Kadın Derneği’nin düzenlediği “Wtechtalks Yeni Dünya Düzeni” başlıklı Webinar serisinin ilk toplantısında ele alındı.

16.04.2020Teknoloji
‘Gönüllülük Çalışmaları’ üniversitelerde seçmeli ders olacak

‘Gönüllülük Çalışmaları’ üniversitelerde seçmeli ders olacak

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, "YÖK ile sürdürdüğümüz güçlü işbirliğimiz kapsamında, gönüllülüğün seçmeli ders olarak üniversitelerde uygulanması için çalışmalarımız vardı. Sürecin tamamlandığını ve artık gönüllülüğün seçmeli ders olarak akademik takvimde yer aldığını belirtmek istiyorum. Bunun, gönüllülük bilincinin yerleşmesi ve toplumumuzda sistematik olarak uygulanması noktasında son derece kritik bir adım olduğu kanaatindeyiz" dedi.

16.04.2020Eğitim
Yükseköğretimde yeni düzenlemeler TBMM’de oylanıyor

Yükseköğretimde yeni düzenlemeler TBMM’de oylanıyor

TBMM Genel Kurulunda, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle yapılamayan eğitimlerin telafisi ve yükseköğretimde düzenlemeyi de içeren Yükseköğretim Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin 15 maddeden oluşan birinci bölümü kabul edildi. İkinci bölümün de görüşülmesi tamamlandı, teklifin tamamı bugün oylanacak.

15.04.2020Eğitim
Yükseköğretimde yeni düzenlemeler komisyonda kabul edildi

Yükseköğretimde yeni düzenlemeler komisyonda kabul edildi

Kovid-19 salgını nedeniyle yapılamayan eğitimlerin telafisi, üniversitelerin bilimsel araştırma faaliyetlerinin desteklenmesi ve vakıf üniversitelerine ilişkin yeni düzenlemeleri de içeren Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Mili Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda kabul edildi. Buna göre, yılda iki kez yapılabilen doçentlik başvuru sayısı arttırılarak bekleme süresi azaltılacak. Açıköğretim öğrencileri, katkı payı veya öğrenim ücretini ödemesi ve her dönem başında kaydını yenilemesi şartıyla öğrencilik haklarından yararlanacak.

11.04.2020Eğitim

Yazar Sonuçları

Yakın ne kadar uzak?

İnsanın doğasında temas etmek var. Dokunmak birbirine, doğaya karşı dayanışma içinde olmak var. İmece var kültürümüzde, komşunun külüne muhtaç olmak var. Saçakları birbirine değen evlerimiz var. 

22.09.2020

Bunlar kötü gidişin işaretleridir

Biz pandemi ile mücadele meselesini kolay anlaşılsın, motivasyonumuz biraz daha çoğalsın diye bir tür “maç” gibi tanımladık.

11.06.2020

İstanbul Barosu’na 130 yılda beşinci kadın başkan adayı

DÜN başlayan Ergenekon Davası,

Almanya’da patlak veren Deniz Feneri,

20.10.2008

Virüsle mücadelede 3 ayda ne değişti

Türkiye dahil birçok ülke ‘normalleşme’ sürecinde ancak vaka sayıları artıyor. Ölüm oranları ise düşüşte. Salgının başında yoğun bakıma yatma oranı yüzde 5 iken, bu oran yüzde 1.7’ye düştü. Peki 3 ayda ne değişti de rakamlar düşüşe geçti? Virüs mutasyona mı uğradı? Toplum bağışıklık mı kazandı?

4.06.2020

Hacettepe Rektörü'nün gözünden COVID-19 - Sonucu 4 faktör belirledi ve 2 önemli kazanım elde edildi

Tıp denildiğinde Türkiye’nin önde gelen müesseselerinden biri, bu alanda önemli bir geleneği temsil eden Hacettepe Üniversitesi’dir.

5.05.2020

Covid-19 Günlerinde Evden Astronomi

2019'un sonuna doğru ortaya çıkan "yeni koronavirüs" salgını nedeniyle 16 Mart'tan beri Türkiye'de tüm seviyede öğrenciler için öğretim evlerden yürütülüyor. Tüm Türkiye bir açık öğretim fakültesine dönüşmüş durumda. Dünyanın geri kalanı için de durum bundan çok farklı değil.

15.04.2020

Doğacı zekâmızı geliştirmeliyiz

Akademisyen, yazar Prof. Dr. Uğur Batı, insanın hadsizliğinden kaynaklı doğayı kendine uyumlamaya çalışarak dengeyi bozduğuna dikkat çekerek, “İnsan ancak doğacı zekâyı geliştirdiği sürece birçok felaketten kendisini uzak tutmayı başarabilecek” dedi.

10.04.2020