EKSTRA
MENÜ

Tokluk

Tokluk ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Tokluk haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.217 Tokluk haberi bulunmuştur.

Tokluk Haberleri

Anoreksik, ama bomba gibi

Anoreksik, ama bomba gibi!

Zayıflama hastalığına yakalanıp bir şey yiyemeyen insanların mideleri çok ilginç tepkiler veriyor ve herkesten çok daha fazla enerjileriyle göze çarpıyor. Yeni bir açıklamaya göre, bu çelişkinin nedeni, veya anoreksinin kökü, ilkçağlarda yatıyor...

30.04.2004Spor
Bulmak ölmek demektir

Bulmak ölmek demektir!

Harala gürele içinde içinde koşuşturduğumuz bu dünyada bizim işimiz ne zaman biter acaba? Kredi kartı borçlarımızı ödediğimiz zaman mı? Topluma faydalı çocuklar yetiştirdiğimiz zaman mı? Yoksa, şahane bir CV sahibi olduğumuz zaman mı? Böyle bir milyon madde çıkaralım. Bunların hiçbirine bakıp hayatımızın filminde The End yazısına gelip gelmediğimizi anlayamayız. Yaşamın bir anlam ifade edip etmediğini anlamanın tek bir yolu var. Halâ arıyorsan, bir şeyleri arayacak enerjiyi ve merakı bir araya getirebiliyorsan varsın. Bulduysan daha doğrusu bulduğun hissiyle doluysan yoksun. Bu kadar basit...

3.05.2004Seyahat
Zayıflamak için diyetten uzak durun

Zayıflamak için diyetten uzak durun

Dr. Ozan Tunçer, "Zayıflama Diyetleri Çöpe" adlı kitabında diyet sektörünü "Yağ Pazarı" olarak tanımlıyor.

ÖSS’den önce ‘kaygı’yı yenin

ÖSS’den önce ‘kaygı’yı yenin

Bu yıl, geçen yıla oranla yüzde 18.8 oranında daha fazla kişinin katılacağı ÖSS'ye, psikolojik olarak da hazırlıklı olmak gerekiyor. Öğrencilerin, özellikle sınav tarihi yaklaştıkça artan kaygı düzeylerini kontrol altında tutmaları, sınava ilişkin yaklaşımlarını daha akılcı değerlendirmeleri gerekiyor.

14.05.2004Gündem
İçimizdeki açlık korkusu programı bize ’sürekli ye’ emrini veriyor

İçimizdeki açlık korkusu programı bize ’sürekli ye’ emrini veriyor!

Şişmanlık üzerine yapılan son biyolojik araştırmalar zayıflamanın aslında kolay olduğunu gösteriyor. Zor olan ise zayıf kalabilmek... Ortaya çıktı ki, zayıf kalabilmenin önündeki en büyük engel, evrimsel olarak bize atalarımız zamanındaki açlık dönemlerinden miras kalan bedenimizdeki beslenme programı...

19.05.2004Spor
Karaciğerinizi ihmal etmeyin

Karaciğerinizi ihmal etmeyin

Enerji kazandırıyor ve yağların hazmedilmesini sağlıyor: Karaciğer vücudumuzun yegane vitamin deposu.

Bu çocuklar yılda 40 bin soru çözüyorlar

Bu çocuklar yılda 40 bin soru çözüyorlar

Test, test, test... Adaylar, sınav öncesi regl gününün değiştirilmesinden, kaygının azaltılması için zihinsel rahatlama teknikleri uygulatmaya kadar uzmanlardan farklı boyutlarda destek alıyorlar.

14.06.2004Kelebek
Psikolojik destekli diyet

Psikolojik destekli diyet

Aşırı şişmanlık, toplumda en çok karşımıza çıkan kilo-yeme problemi. Aşırı şişmanlığın ne olduğu, bu sorunun kişinin fiziksel ve özellikle de psikolojik sağlığı üzerindeki etkileri sürekli gözden kaçırılıyor.

Yaşlanma hızını azaltın

Yaşlanma hızını azaltın

Gereğinden fazla kalori almanız sizi sadece şişmanlatmaz. Fazla kaloriler bedeninizde zararlı serbest radikallerin oluşumunu arttırarak sizi daha erken ve hızlı yaşlandırır.

Paris ve Londra belediyesi 4x4’lere savaş açtı

Paris ve Londra belediyesi 4x4’lere savaş açtı

Londra ve Paris belediyeleri 4x4 tipi arazi araçlarının şehir içinde dolaşmasını engellemek için bir dizi önlem almaya hazırlanıyor. Belediyeler araçların çevreyi kirlettiğini, park sorunu yarattığını, yayaların güvenliğini tehdit ettiğini ve ‘görgüsüzlük simgesi’ olduğunu düşünüyorlar. Londra belediye başkanı 4x4 sahiplerini ‘idiot’ (aptal), Paris belediye başkanı ‘ölüm makineleri’ olarak tanımlıyor.

25.06.2004Seyahat
Sağlıklı yaşamın sırrı: Mutluluk

Sağlıklı yaşamın sırrı: Mutluluk

Sağlıklı yaşam reçetelerine şimdi de ”haz alma” eklendi. Yeni trend, en sağlıklı insanların “hazzı arayan ve hazzı yaratan” insanlar olduğu yönünde...

20.07.2004Kelebek
Sağlıklı yaşamda yeni trend haz almak

Sağlıklı yaşamda yeni trend 'haz almak'

Sağlıklı yaşam reçetelerine şimdi de ''haz alma'' eklendi. Yeni trend, en sağlıklı insanların ''hazzı arayan ve hazzı yaratan'' insanlar olduğu yönünde...

Obezlere ameliyatla mide kemeri takılıyor

Obezlere ameliyatla mide kemeri takılıyor

ABD’li doktorlar, Gıda ve İlaç Dairesi’nin onayladığı bir yöntemle obezlerin midelerine, zayıflatmak için ameliyatla kemer takıyorlar. ABD’li bir genç kız, bu yöntemle 6 ay içinde 90 kilodan 62 kiloya inmeyi başardı. Kemerleri sıkmak deyimi, obezler için gerçeğe dönüşüyor. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), obezleri zayıflatmak için midelerine kemer takan bir yönteme onay verdi.

28.07.2004Kelebek
Obezlere mide kemeri

Obezlere mide kemeri

ABD'li doktorlar, Gıda ve İlaç Dairesi'nin onayladığı bir yöntemle obezlerin midelerine, zayıflatmak için ameliyatla kemer takıyorlar.

Şişmanlıkla savaş

Şişmanlıkla savaş

ABD'de yetişkinlerin üçte ikisi aşırı kiloluyken evcil hayvanların da yüzde 25'i şişman. AB'de erkeklerin yüzde 10-20'si, kadınların yüzde 10-25'i obez.

Kilo alamamak da dert

Kilo alamamak da dert

Pek çok kişi zayıflamak için elinden geleni yaparken, kilo almak için çabalayanlar da var. Daha çok genç erkeklerin kilo almaya çalıştığını belirten diyetisyen Dilara Koçak "Zayıflamak isteyenlerin işi daha kolay" diyor

Günde 5 dilim ekmek yemek şart

Günde 5 dilim ekmek yemek şart

Ünlü işadamlarının uzman diyetisyeni Dilara Koçak: ‘Sağlıklı beslenmek için diyetisyen, özel alışveriş şart değil. Her gün ne yediğinizi dürüstçe kaydedin.’

3.10.2004Kelebek
İstanbullulara ücretsiz kan şekeri ölçümü

İstanbullulara ücretsiz kan şekeri ölçümü

Türk Diabet Cemiyeti'nce, ücretsiz tokluk kan şekeri ölçümü yapılacağı bildirildi. Ölçümler, hafta sonları hariç 29 Ekim'e kadar sürecek. Türk Diabet Cemiyeti'nin, Harbiye ve Kadıköy'deki şubelerinde gerçekleştirilecek tokluk kan şekeri ölçümü, iftardan sonra 20.30-21.30 saatleri arasında yapılacak.

18.10.2004Gündem
“Gizli diyabet”e dikkat

“Gizli diyabet”e dikkat

Türk Diabet Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hüsrev Hatemi, genel olarak erişkin her 3 kişiden 1'inde “gizli diyabet” denilebilecek tokluk kan şekeri yüksekliği bulunduğunu belirterek, “Bunun erken yakalanıp tedavi edilmesi, kalp krizi ve felç gibi kalp-damar hastalıklarını ve bunlardan ölüm oranını azaltır” dedi.

22.10.2004Kelebek
Oruç tutarken kilo vermenin formülü

Oruç tutarken kilo vermenin formülü

Pek çok kişi Ramazan'da şişmanladığından yakınıyor. Bilinçsizce yapılan beslenme hataları, gün boyu bir şey yenmemesine rağmen kilo aldırıyor. İftar ve sahur mönülerinde uzmanların önerilerine kulak verirseniz, Ramazan'dan zayıflamış olarak çıkabilirsiniz.

Elma zayıflatır

Elma zayıflatır

Kanser, kalp ve bağırsak hastalıklarına karşı koruyucu etkisi bulunan elmanın, düşük kalorisi ve verdiği tokluk hissi nedeniyle, kilo vermeye de yardımcı olduğu açıklandı.

30.11.2004Kelebek
Zayıflamak için en sağlıklı yol elma

Zayıflamak için en sağlıklı yol elma

Kanser, kalp ve bağırsak hastalıklarına karşı koruyucu etkisi bulunan elma, düşük kalorisi ve verdiği tokluk hissi nedeniyle kilo vermeye de yardımcı oluyor.

Diyetin yeni gözdesi: Müsliler

Diyetin yeni gözdesi: Müsliler

Tahıl, kurutulmuş meyve ve yemişlerle hazırlanan müsliler, değişen beslenme alışkanlıkları içinde özellikle diyet yapanların ve kahvaltıya vakit ayıramayanların tercihi oluyor. Uzmanlar, Müslilerin sütle karıştırılarak tüketilmesi gerektiğini söyledi.

12.01.2005Kelebek
Zayıflamanın tüyoları

Zayıflamanın tüyoları

Şişmanlık kadınların bitmeyen korkusu. Oysa bu soruna sadece estetik yönden değil sağlıklı yaşam penceresinden de bakmak gerekiyor. Prof.Dr. Osman Müftüoğlu, şişmanlığı estetik kaygılar dışında, sağlığını da tehdit eden bir hastalık olarak gören kadınlara zayıflama tüyoları veriyor.

Şok diyetlerin yerini sağlıklı diyetlere bırakın

Şok diyetlerin yerini sağlıklı diyetlere bırakın

Kışın tüketilen yiyeceklerdeki yağ ve kalori miktarının artması, günlük aktivitelerin azalması kilo alımının artmasını kaçınılmaz kılıyor.

5 milyon kişiye keten tohumu satarım

5 milyon kişiye keten tohumu satarım

Kanada’dan ithal edilen keten tohumunu Damiana markasıyla piyasaya süren ve ayda 10 bin kutuluk satış yapan Salih Keskin, bu rakamı en az 3-4 katına çıkarmayı hedefliyor. Keskin, 5 milyon kişinin potansiyel müşterisi olduğunu söyledi.

26.03.2005Ekonomi
Dünyayı zayıflatan diyetler

Dünyayı zayıflatan diyetler

Plaj mevsimi açılmadan 'mucizevi diyetler'e sarılıyorsunuz. Oysa önce metabolizmanızı tanımalı, sonra size özel olanı seçmelisiniz.

En tatsız şeker DİYABET

En tatsız şeker DİYABET

Diyabet henüz klasik bulgularını, yani çok su içme, sık idrara çıkma, ağız kuruluğu, kilo alma gibi belirtilerini vermeden 15 - 20 yıl süresince belirtisiz gelişebiliyor.

Yazar Sonuçları

Yaşlanma hızını azaltan basit beslenme önerileri

Gereğinden fazla kalori almanız sizi sadece şişmanlatmaz. Fazla kaloriler bedeninizde zararlı serbest radikallerin oluşumunu arttırarak sizi daha erken ve hızlı yaşlandırır.

23.06.2004

Aşırı zayıflama tutkusu tehlikelidir

‘Yememe takıntısı’ (Anoreksiya) ve yeme bozukluğunun diğer ucunda yer alan kontrolsüz besin tüketimine (Bulimiya) ilişkin gözlemlerimizi içeren dizinin iki bölümü büyük bir ilgi gördü.

18.09.2004

İşadamının mutfağı değişti

Ünlü işadamlarının, şirketlerin mutfağını yöneten uzman diyetisyen Dilara Koçak, güler yüzlü, tatlı dilli, bakımlı, çıtı pıtı, şen şakrak Mersinli bir genç hanım.

3.10.2004

Şeker, düzenli kontrol ister

Şeker hastalığı, yaşlanma sürecinde ortaya çıkan hastalıkların en önemlilerindendir.

27.10.2004

Kısa boy ve kansızlığa 'zengin ekmek' çözümü

TÜBİTAK’ın, geliştirdiği 'vitamin ve minerallerle zenginleştirilmiş ekmek' projesi, vatandaşın 'pratik zeka'ya kavuşmasını sağlamayı, 'kısa boylu, şişman' tipten uzaklaşmayı öngörüyor. 22 fırında devreye giren proje, 2005'te 15 bin fırına yayılacak. Bu ekmeklerle beslenen kansızlık çekmeyecek.

25.12.2004