EKSTRA
MENÜ
Arşiv
Etiketler

Tokluk

Tokluk ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Tokluk haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.217 Tokluk haberi bulunmuştur.

Tokluk Haberleri

Sağlığınız için 10 altın besin

Sağlığınız için 10 altın besin

Bilim adamları sağlıklı bir yaşam sürdürmenin püf noktasının beslenmemizde gökkuşağının tüm renklerine yer vermek olduğuna dikkat çekiyorlar.

1.02.2002Spor
Diyabeti egzersizle önlemek mümkün

Diyabeti egzersizle önlemek mümkün

Çağın ve önümüzdeki yılların önemli kronik hastalıkları içinde yer alan ‘‘tip 2’’ diyabetin (tüm diyabetlilerin yüzde 90'ı) egzersizle önlenebileceği kanıtlandı.

17.02.2002Kelebek
Zayıf tat alma duyusu kilo yapıyor

Zayıf tat alma duyusu kilo yapıyor

Sürekli aynı yemekleri yiyen kişiler, tat alma duyuları bir süre sonra zayıfladığı için daha fazla yemek yeme ihtiyacı hissediyorlar.

Tokluk kan şekerinizi de ölçtürün

Tokluk kan şekerinizi de ölçtürün

Antalya Belek'te yapılan 38'inci Ulusal Diyabet Kongresi'nin başkanlığını yapan Prof. Dr. Hüsrev Hatemi, tokluk kan şekerinin yüksekliğinin önemli bir risk göstergesi olduğunu söyledi.

17.05.2002Kelebek
Askerliğin kamasutrası

Askerliğin kamasutrası

Sevişme sanatını Kamasutra'dan öğrenen Hintliler, şimdi de savaşın sırrına ermek için 2300 yıl önce Sanskritçe yazılmış ‘‘Arthashastra’’yı deşifre ediyor.

7.06.2002Dünya
Zayıf sesiniz otoriter ve neşeli yapılır

Zayıf sesiniz otoriter ve neşeli yapılır

Toplum önünde saygı uyandırmak istiyorsanız, güçlü ve otoriter bir sese sahip olmak önemlidir. Ancak, zayıf ve güçsüz bir ses tonuna sahipseniz ses eğitimlerini boş verin. Şimdi sesinizi ‘evrimleştirerek', mikrofondan istediğiniz şekilde çıkmasını sağlayan yeni bir yöntem var.

5.08.2002Spor
Sakız Deyip Geçmeyin

Sakız Deyip Geçmeyin

Bir zamanlar şüpheyle bakılan sakız piyasası çıkan yeni çeşitlerle artık sadece ağız ve diş değil genel sağlığımız için çeşitli faydalar sağlıyor. Uzmanlar da, öğünlerin arkasından 20 dakika sakız çiğnemenin faydalı olacağı görüşünde.

Beyne ‘doydum’ mesajını gönderen hormon bulundu

Beyne ‘doydum’ mesajını gönderen hormon bulundu

Bilimadamları beyne ‘‘doydum’’ mesajını taşıyan, böylece tokluk duygusuna yol açan bir hormon belirlediler. Pankreasta bulunan ve ‘‘PYY’’ diye anılan tokluk hormonu sayesinde yeni zayıflama ilaçları geliştirilebileceği söyleniyor.

14.08.2002Gündem
Beyne doydum mesajını gönderen hormon bulundu

Beyne 'doydum' mesajını gönderen hormon bulundu

Bilimadamları beyne ''doydum'' mesajını taşıyan, böylece tokluk duygusuna yol açan bir hormon belirlediler. Pankreasta bulunan ve 'PYY' diye anılan tokluk hormonu sayesinde yeni zayıflama ilaçları geliştirilebileceği söyleniyor.

İşsizlik kaygısı

Günümüzde, işsizlik sorunu ülkelerin sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeylerine bağlı olarak farklılık gösterse de, tüm ülkelerin bir numaralı sorunu olmaya devam etmektedir. Bu durum; Türkiye'de, yaşanan ekonomik krize ve hızlı nüfus artışına bağlı olarak temelde yapısal bir işsizlik boyutunda kendini göstermekte olup sadece işini kaybedenleri değil, bir işe sahip olanları da etkilemektedir.

19.08.2002Gündem
Çayın Vücudumuza Olan Altı Yararı

Çayın Vücudumuza Olan Altı Yararı

Çayın küçük poşetlere tıkılmış bir tutam kuru yapraktan ibaret olduğunu mu düşünüyorsunuz? Kahvaltıda içilen sıcak bir içecek mi? Bir daha düşünün! Çay aslında tüm bunların çok daha ötesinde bir kavram. 'Çay' sözcüğü bitkiler, baharatlar, tohumlar, kabuk, kök, çiçek ve yapraklardan demlenerek hazırlanan her türden içeceği anlatıyor.

Yaşlıları tehdit eden hastalıklar

Yaşlıları tehdit eden hastalıklar

Sağlık Bakanlığı, yaşlı sağlığını tehdit eden 8 hastalık bulunduğunu belirterek bu hastalıklarla mücadele için yapılması gerekenleri sıraladı. Bakanlık, hipertansiyon, kolesterol, şeker hastalığı, kronik akciğer hastalığı, osteoporoz, parkinson, alzheimer hastalığı ile ayak ve tırnak mantarının yaşlılık döneminin kötü geçmesine neden olan rahatsızlıklar olduğunu kaydetti.

16.09.2002Kelebek
Daha Sağlıklı Beslenmenin On Yolu

Daha Sağlıklı Beslenmenin On Yolu

Aşağıda anlatılan on alışkanlığı edinin, sağlıklı yaşama yolunda tam gaz ilerleyin!

Tokluk hormonu bulundu

Tokluk hormonu bulundu

Bedenimizdeki doğal bir hormonun, güçlü bir iştah bastırıcı olduğu saptandı. Bu gelişmeyle obeziteye karşı yeni ve etkili ilaçların geliştirilmesinin yolu açıldıÉ Bu hormon ilaç olarak yemekten önce alındığı zaman, mideniz kendi kendine ‘‘Daha fazla yemek istemiyorum'' diyecek.

31.10.2002Spor
Oruç Tutanlar Tokluk Kan Şekerini Mutlaka Ölçtürmeli

Oruç Tutanlar Tokluk Kan Şekerini Mutlaka Ölçtürmeli

Şeker hastalarının oruç tutmasının sağlığa zararlı olduğunu belirten uzmanlar, henüz şeker hastalığı teşhisi konulmamış risk grubundakilerin ise açlık ve tokluk kan şekerlerini ölçtürmesi gerektiği konusunda uyarıyor.

Oruçla sağlıklı kilo verin

Oruçla sağlıklı kilo verin

Ramazanda kilo vermek yerine yanlış beslenme alışkanlığı nedeniyle birçok kişininin kilo aldığını söyleyen diyetisyen Gülşen Altın, oruç tutanları uyardı. Altın, albenili iftar sofralarından uzak durulmasını, yemeğin yavaş yavaş yenmesini önerdi.

Oruç Tutarken Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

Oruç Tutarken Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

Oruçlu iken beslenme alışkanlığımız tamamen değişmektedir. Bu değişikliğe en uygun şekilde ve en kısa zamanda adapte olmalıyız. Bu uyum ancak yeterli beslenme ve dengeli beslenmekle sağlanır.

MEDYADAN : Ortaya karışık

MEDYADAN : Ortaya karışık

Önce yıkılanzi haber başlıkları: Ölü gerçekten öldü'den tutun da koklaşa koklaşa buluşan mikroplara kadar - İstanbul'da başıboş bir B2 vitamini görüldü - Kadınları yiyen domuzlar jambon oldu - Kıspetli ve bol zeytinyağlı borsa başkanı - Murathan Mungan'a nazar mı değdi... ve diğer akla ziyan haber alıntıları.

12.01.2003Gündem
Şişmanlığa kapsüllü çözüm

Şişmanlığa kapsüllü çözüm

ABD’de geliştirilen yeni bir yöntemle şişmanlığa çözüm aranıyor. Dan Burnett adlı girişimcinin projesinde obez hastalar, irice bir vitamin hapı büyüklüğünde polimerden özel olarak üretilmiş bir kapsül yutuyor. Kapsül 15-30 dakika süre içinde midede genişlemeye başlıyor.

7.05.2003Kelebek
Bilinçli yemek mutlaka zayıflatır

Bilinçli yemek mutlaka zayıflatır!

Eğer hangi yiyeceklerin size enerji verdiğini, sizi tok tutup metabolizmanızı hızlandırdığını, hangilerinin yağ olarak depolandığını bilirseniz işiniz daha kolaydır. İşte Dr. Osman Müftüoğlu'ndan ideal kilonuza rahat bir şekilde dönmenize yardım edecek bazı tüyolar:

Şişmanlara müjde

Şişmanlara müjde!

Alman bilim adamları, gelecekte insanların yediklerine dikkat etmeden formunu koruyabileceğini kaydettiler. Birçok insanın hayallerini süsleyen bu düşünce, 5-10 yıl içinde gerçek olabilecek.

15.05.2003Gündem

Yazar Sonuçları

Tire köftesinin sırrı

Yemekle ilgili son günlerde yaptığım en güzel iş, Tire'ye kaçamak bir ziyaret oldu. ‘‘Tire neresidir?’’ diye soranlara, buranın İzmir'in çok yakınında şirin bir Ege kasabası olduğunu söyleyebilirim.

9.02.2002

Vitaminler nasıl ölüyor?

SORULARIMIZA vereceğiniz değerli cevaplarınızı merakla bekliyoruz.

27.12.2002

Yemek ve içmek erkanını beyan eder

İlyasoğlu Mercimek Ahmet'in (XV.yüzyılın ilk yarısı) dilimize çevirdiği‘‘Kabusnáme’’nin önsözünde anlattığına göre, bir gün Filibe yolunda Osmanlı Sultanı II. Murad'ın (1421-1451) hizmetine vardı.

16.03.2003

Ne yiyorsanız yarısını yiyin iki misli fazla hareket edin

Zayıflama diyetlerinin hepsinde son cümle aynıdır: ‘‘Daha az yiyiniz!..’’ Bu cümleyi aslında şu şekilde düzeltirseniz doğruya en yakın zayıflama programını kendiniz de yapabilirsiniz: ‘‘Ne yiyorsanız yarı yarıya azaltın, ne kadar hareket ediyorsanız iki katını yapın...’’

16.04.2003

Sık sık mideniz ağrıyorsa ‘reflü’ sorununa dikkat

Sık sık mideniz ağrıyor, bu ağrılar sırtüstü yatınca dayanılmaz bir hale geliyor, ayağa kalkınca, asit gidericilerle azalıyor... Özellikle yatınca şiddetlenen bir öksürük, artık uykunuzu bile güçleştiriyor, mide sıvısının boğazınıza kadar geldiği hissediliyorsunuz... Kalp ağrılarına benzer göğüs ağrıları sizi çok kaygılandırıyor... Eğer bu belirtiler sizde görülüyorsa, ‘‘reflü’’ sorunu kapınızı çalıyor olabilir.

21.04.2003

Bayram çocukları evimizin önünden geçtiler...

Önceki gün çocuklar evimizin önünden değişik giysiler içinde, güle-oynaya geçtiler.

25.04.2003

Oksidatif stresi önle, uzun yaşa

Oksidatif stresin bildiğiniz stresle pek ilgisi yok. Sağlığınıza ve yaşam kalitenize etkisi ise en az onun kadar önemli.

30.04.2003

Bilinçli yiyin, zayıflayın

Yaz geliyor. Zayıflama rejimleri birbiri ardına boy gösteriyor. Zayıflarken işkence haline gelen açlık hissine dayanmak ise çok zor. Aç kalmadan ve açlık hissi çekmeden de kilo vermenin mümkün olduğunu biliyor muydunuz?

14.05.2003