EKSTRA
MENÜ

Tokluk

Tokluk ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Tokluk haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.200 Tokluk haberi bulunmuştur.

Tokluk Haberleri

4 Boyutlu ultrason

4 Boyutlu ultrason

En son teknolojik görüntüleme tekniği olan 4 boyutlu ultrason, günümüzde sıklıkla tercih edilmektedir. 4 boyutlu ultrasonda yüksek frekanstaki ses dalgalarıyla birlikte ekrana yansıtılan görüntülere çok kısa sürede ulaşılmaktadır. 4 boyutlu ultrason görüntüleri ayrıca herhangi bir yanılmaya neden olmadan sunulabilir, bu yüzden de 4 boyutlu ultrason gebelikte oldukça önemlidir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Bülent Çakmak, 4 boyutlu ultrasonu anlattı.

28.08.2018Sağlık
Eti tezgahta çözdürmek çok yanlış

Eti tezgahta çözdürmek çok yanlış!

Kurban Bayramı’nı kimileri evde, kimileri tatilde karşılayacak… Kurbanlıklar kesilecek, birçok evde kavurma sofralardaki yerini alacak… Ancak aman dikkat! Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Suna Yapalı, Kurban Bayramı’nda uygunsuz şartlarda kesilmiş kurbanlıkların bulantı, kusma ve ishal ile seyreden sindirim sistemi enfeksiyonlarına davetiye çıkardığını söylüyor.

15.08.2018Sağlık
Bayramda Midenizi Koruyacak 15 Öneri

Bayramda Midenizi Koruyacak 15 Öneri

Kurban Bayramı’nı kimileri evde, kimileri tatilde karşılayacak… Kurbanlıklar kesilecek, birçok evde kavurma sofralardaki yerini alacak… Ancak aman dikkat! Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Suna Yapalı, Kurban Bayramı’nda uygunsuz şartlarda kesilmiş kurbanlıkların bulantı, kusma ve ishal ile seyreden sindirim sistemi enfeksiyonlarına davetiye çıkardığını söylüyor. Peki bayramda artış gösteren mide ve sindirim sistemi problemlerinden korunmak için nelere dikkat etmek gerekiyor?

Kilo Vermeye Yardımcı 5 Mucize Besin

Kilo Vermeye Yardımcı 5 Mucize Besin

Değişen yaşam koşulları, hareketsiz masa başı iş hayatı, stres, günlük hayat rutinleri derken sağlıksız beslenmekten dolayı obezite sıklığı her geçen gün artıyor. Türkiye’de her 3 kadından biri obezite sorunu ile karşı karşıya... Kilo vermenin başlıca anahtarı egzersiz ve diyet olarak nitelendirilebilir. Bunun yanında bir de yağ yakmaya yardımcı olan, metabolizmayı hızlandıran besinler var ki kilo verme potansiyelinizi artırır. Diyetisyen Emel Terzioğlu Arslan, kilo verme potansiyelini artıran 5 mucizevi besini açıkladı.

Limonlu su ne işe yarar Limonlu suyun faydaları

Limonlu su ne işe yarar? Limonlu suyun faydaları

Uyandığınızda içeceğiniz bir bardak limonlu ılık su güne zinde başlamanıza neden olacaktır. Limondan aldığınız vitamin bağışıklık ve sindirim sisteminiz içinde fazlasıyla kolaylaştırıcı olacaktır. Peki, Limonlu su ne işe yarar? Limonlu suyun faydaları neler?

27.07.2018Sağlık
Yulaf ezmesi nasıl yenir Yulaf ezmesinin faydaları neler

Yulaf ezmesi nasıl yenir? Yulaf ezmesinin faydaları neler?

Buğdaygiller ailesinden olan yulaf ezmesi, son yılların en popüler gıdalarından biri haline geldi. Hazır olarak tüketilen bazı bisküvilerin içerisinde de yer alan yulaf ezmesinin birçok faydası var. Peki, görsel ağırlıklı sosyal medya platformu Instagram’da da tariflerine sık rastladığımız yulaf ezmesi nasıl yenir, faydaları neler?

26.07.2018Gündem
Moringa çayı nedir

Moringa çayı nedir?

Doğanın bize sunduğu ödüllerden biri de moringa… Son zamanlarda özellikle kadınlar arasında popülerlik kazanan bu çayın bir çok faydası var. Yaz aylarının da gelmesiyle daha da merak edilir hale geldi. Peki moringa çayı nedir? Faydaları nelerdir?

26.07.2018Gündem
Gizli şeker nedir, nasıl anlaşılır

Gizli şeker nedir, nasıl anlaşılır?

Gizli şeker, Türkiye’deki pek çok insanın muzdarip olduğu sağlık sorunlarından biri. Gizli şeker döneminde sık görülen bir sorun, hatta ilk görülen sorun insülin direncidir. Özellikle kilolu-obez kişilerde insülin direnci sorunu çözülmezse tip2 diyabet olasılığı artıyor. Peki, gizli şeker nedir, belirtileri neler?

24.07.2018Gündem
Yumurta kisti ve kanseri belirtileri nelerdir Yumurtalık kist çeşitleri

Yumurta kisti ve kanseri belirtileri nelerdir? Yumurtalık kist çeşitleri

Yumurtalık kistleri, türlerine göre iyi ya da kötü huylu olarak ayrılabilmektedir. İyi huylu olanların kanser tehlikesi içermediği ancak farklı problemlere neden olduğu yumurtalık kistleri, belirtileri ile de önem arz ediyor. Muhakkak klinik müdahalenin önem arz ettiği yumurtalık kistinde, hasta şikayetleri ya da belirtiler mutlaka tedavi planlamasına öncü olmaktadır. Peki, yumurtalık kisti çeşitleri nelerdir? İşte, birçok vatandaşın araştırdığı yumurtalık kisti ve kanseri hakkında bilinmesi gerekenler

11.07.2018Gündem
Bu Meyveler Kilo Verdiriyor

Bu Meyveler Kilo Verdiriyor!

Tatlı ihtiyacımızı gidermek için yasaklanan tatlardan uzak dursak da meyve çok da uzak durulamayacak bir seçenek. Özellikle meyvenin en bol olduğu dönem olan yaz mevsiminde hem tatlı krizlerinizi giderebilir hem de meyve yiyerek kilo verebilirsiniz. Evet, yanlış duymadınız yaz geldi. Kiloları saklamak yerine onlardan kurtulma zamanında meyveler yardımınıza koşabilir.Beslenme ve Diyet Uzmanı Meltem Şeniz Toksoy’dan kilo verdiren meyveleri öğrendik.

Yaz Aylarında Kilo Almayı Sağlayan 6 Hata

Yaz Aylarında Kilo Almayı Sağlayan 6 Hata

Diyet mevsimi diye bir şey var. Yaz gelirken baharda çevremizde ki insanların daha çok diyet yaptığını, daha çok spora yöneldiğini görüyoruz. Yaz gelmeden verilmesi gereken kilolar önemsenir ve hayat tarzında değişiklikler yapılır. Peki, yaz gelince hedefe ulaşan ya da ulaşamayanlar ne yapıyor? Formlarını korumaya devam edebiliyor mu?

Aç Kalmadan Zayıflamak İçin Yapmanız Gerekenler

Aç Kalmadan Zayıflamak İçin Yapmanız Gerekenler

Günümüzde fazla kilolar çoğu kişi için büyük bir problem. Hayatımızın her alanını etkileyen bu fazla kilolardan kurtulmak sandığınız kadar zor değil. İşte aç kalmadan zayıflamak için yapmanız gerekenler...

Suyun faydaları nelerdir Günde ne kadar su içmeli

Suyun faydaları nelerdir? Günde ne kadar su içmeli?

Günde iki litre su cilde iyi geliyor, kilo verilmesine ve vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı oluyor; bunun yanı sıra yeterli su içmeyenler sağlık problemleriyle karşılaşabiliyor. Vatandaşlar da suyun başka hangi faydaları olduğunu öğrenmek istiyor. Peki, Suyun faydaları nelerdir? Günde ne kadar su içmeli?

4.07.2018Sağlık
Hormon Sıfırlama İle 21 Günde Kilo Verin

Hormon Sıfırlama İle 21 Günde Kilo Verin!

İdeal kilonuza kavuşmak için yaptıklarınız yeterli mi? Hormonların kilo almak ya da vermek üzerinde bir etkisi var mı? Vücudunuzda faaliyet gösteren kaç hormon olduğunu biliyor musunuz? Hormonlar, sizi ideal kilonuza nasıl kavuşturur? Diyetisyen Emre Uzun, 21 günde hormonlarınızı sıfırlayıp kilo verdirecek listeyi verdi!

3.07.2018İyi Yaşam
10 mucizevi yaz meyvesi

10 mucizevi yaz meyvesi

Vitamin deposu yaz meyveleri tezgahlardaki yerini almaya başladı!

30.06.2018Sağlık
Şekeri Bırakmak İsteyenlere 8 Hayati Tavsiye

Şekeri Bırakmak İsteyenlere 8 Hayati Tavsiye

Şeker pek çok hastalığın nedeni olarak biliniyor. Bağımlılık yaratan bir etkiye sahip olan şeker, tatlı yeme isteğini arttırıyor. Şeker alışkanlığından vazgeçmek ise her zaman kolay olmayabiliyor. Şeker tüketimi ile mutluluk hormonu salgılayan beyin şekerin bağımlılık yaratan etkisini ikiye katlıyor. İşte şekeri bırakmak isteyenlere 8 tavsiye...

Daha sağlıklı bir iş hayatı mümkün

Daha sağlıklı bir iş hayatı mümkün

Diyetisyen Banu Kazanç, çalışma ortamında hareketsiz bir yaşamın tetiklediği ve kötü beslenme alışkanlıklarının eşlik ettiği kilo sorununu mercek altına aldı. Masa başı çalışanları için sağlıklı beslenme önerilerini ‘Oturduğunuz Yerde Kilo Verin’ adlı kitabında derleyen Kazanç’tan tüyolar aldık.

Bayramda güne hafif kahvaltıyla başlayın

Bayramda güne hafif kahvaltıyla başlayın

Ramazan ayında oruç nedeniyle yavaşlayan metabolizmanın bayram için de risk taşıdığını belirten Diyetisyen Büşra Yücel, Güne kahvaltıyla başlanmalı, bayram ziyaretlerinde tatlı ikramı olacağından kahvaltıda şeker, bal, reçel pekmez bulundurulmamalı dedi.

13.06.2018Sağlık
14 gün İçinde Şeker Detoksu

14 gün İçinde Şeker Detoksu

Şekerin ne kadar faydasız bir şey olduğunu artık herkes anlamış durumda fakat yılların verdiği bir alışkanlık var. İnsanlar şeker tüketimi azaltmak için elinden geleni yapmaya çalışıyor fakat zorlandıkları ortada. Bu yüzden biz size 14 günlük bir detoks planı çıkardık, hem fiziksel olarak hem de ruhsal olarak rahatladığınızı hissedeceksiniz.

Bayramı sağlıklı geçirmek isteyenler için 10 tüyo

Bayramı sağlıklı geçirmek isteyenler için 10 tüyo

Bayram geldi çattı. Birbirinden lezzetli ikramlar, en önemlisi ise sevdiklerimizle bir arada olacağımız keyifli anlar bizi bekliyor. Ancak uzun açlık döneminin ardından küçülen midemize aniden yüklenmek ve yüksek kalorili besinler tüketmek hazımsızlık ile şişkinliğe yol açabiliyor. Daha da önemlisi, kan şekerinde gelişen düzensizlikler nedeniyle baş ağrısı, baş dönmesi, uyuklama, terleme, mide bulantısı ve kalpte ritim bozukluğu gibi problemler gelişebiliyor.

12.06.2018Sağlık
Oruç tutarken hayatınızı kurtaracak tüyolar

Oruç tutarken hayatınızı kurtaracak tüyolar

Ramazan ayının gelmesine çok az bir süre kaldı. Bu yıl da sıcak havaların olduğu bir dönemde tutulacak olan orucun daha sağlıklı ve kolay geçmesi için bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. İşte, Ramazan'da kilo almadan ve zorlanmadan oruç tutmanın yolları...

3.06.2018Sağlık
Mutluluğu 12’den vurma formülleri

Mutluluğu 12’den vurma formülleri

Kimi ‘ne ifrada ne tefride’ diyor, kimi bir şeyi atmadan önce onarmayı öğütlüyor. Temelde hepsi açgözlülüğe, israfa karşı çıkıp doğal ve süssüz yaşama teşvik ediyor. Hiçbiri o kadar da yabancımız değil; çoğunun karşılığını dinlerde ve geleneklerde bulmak mümkün. Batı dünyasının topluca ‘wellness’ dediği, içinde hem mutluluk ve iç huzur hem de sağlık ve kişisel gelişim barındıran kavrama ulaşmanın yolları giderek çeşitleniyor. Bildikleriniz, bilmedikleriniz, bilmeden bile yıllardır uyguladıklarınızla 12 ‘yeni yaşam formülü’nü bir araya getirdik.

Sahurda zeytin ve sucuk yemeyin

Sahurda zeytin ve sucuk yemeyin

Uzman Diyetisyen Serkan Tutar, sahurda vücutta fazla su tutan besinlerden, özellikle zeytin ve sucuktan uzak durulması gerektiğini söyledi.

24.05.2018Sağlık
Kinoa nasıl pişirilir Kinoa salatası nasıl yapılır

Kinoa nasıl pişirilir? Kinoa salatası nasıl yapılır?

Magnezyum deposu olan kinoa, son yıllarda ülkemizde de büyük bir revaç görmeye başladı. Gerek yemek siteleri gerekse Instagram’da kinoalı tariflere sık sık rastlıyoruz. Peki lifli yapısı ile uzun süreli tokluk hissi yaratan ve zayıflamaya yardımcı olan kinoa nasıl pişirilir? Kinoa salatası nasıl yapılır?

23.05.2018Keyif
Sahurda çay içmeyin

Sahurda çay içmeyin!

Oruçluyken susuzluğu daha az hissetmek için iftarda ve sahurda domates salatalık gibi bol çiğ sebze yenilmesini öneren Beslenme ve Diyet Uzmanı Emel Unutmaz Duman, sağlıklı bir ramazan geçirmek için dikkat edilmesi gereken noktaları sıraladı.

22.05.2018Sağlık
Ramazanda susuzluğa karşı nane karışımı

Ramazanda susuzluğa karşı nane karışımı

Ramazanı daha sağlıklı geçirmek için uyarılarda bulunan Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Eda Ağıllı, oruç tutarken gün içinde susuzluğun önüne geçecek nane karışımı tarifi verdi. Ağıllı, sahur için sağlıklı öğün alternatifleri sunmayı da ihmal etmedi.

18.05.2018Sağlık
Ramazanda halsizliğin çaresi siyah sarımsakta

Ramazanda halsizliğin çaresi siyah sarımsakta

Hem enerji veriyor hem de tansiyonu düzenliyor.

18.05.2018Sağlık
Bu öneriler ramazanda kilo almayı engelliyor

Bu öneriler ramazanda kilo almayı engelliyor

Değişen beslenme düzeni, egzersizin azalması, sahur ve iftarda tüketilen ağır yemekler gibi sebepler ramazanda kilo almaya yol açabiliyor. Sağlıklı bir ramazan geçirmek hem de formda kalmak için beslenme düzeninde bazı önemli noktalara dikkat etmek gerekiyor.

17.05.2018Sağlık

Yazar Sonuçları

İnsülin direnci sizde de olabilir

İnsülin direncinin yol açabileceği sağlık sorunlarını geçen hafta bu sayfada özetledim. O kısa özet bile keyfinizi kaçırmış olmalı ki ertesi gün sayısız e-posta aldım. Konu mühim. Mühim olduğu için de sizi tekrar tekrar uyarmak, hatta dilimde tüy bitene kadar tekrarlamak zorundayım: Yeni bin yılın “veba”sı obezite salgını, o salgının “orkestra şefi” ise insülin direncidir. O direnci erkenden fark etmekse hepimizin vazgeçilmezi, her hekimin önceliğidir. Peki nasıl ve ne zaman şüpheleneceğiz bu sorundan? Yanıtlar için buyurun...

2.09.2018
Soğan kürü zayıflatır mı

Soğan kürü zayıflatır mı?

Soğan kürü gerçekten zayıflama üzerinde etkili mi dersiniz?

23.08.2018
Kilo kontrolüne gerekli özeni gösterin

Kilo kontrolüne gerekli özeni gösterin

Evlendikten sonra çiftlerde kilo alımı sıklıkla gözlenen bir durumdur. Yapılan araştırmalar obezitenin sosyal tetikleyici nedenleri arasında evliliğe de yer vermekte. Özellikle kadınlarda erkeklere göre evlendikten sonra kilo artışı daha fazla görünmekte.

11.07.2018

Açlık kürleri işe yarıyor

Sadece kilo kontrolü için değil, sağlıklı ve güzel yaşlanmak için de yiyip içtiklerinize dikkat edin. Yediklerinizi “ilaç” gibi düşünmediğinizde, bir gün ilaç yutmak zorunda kalabileceğinizi bilin.

9.07.2018

Tek sorun yüksek kolesterol mu?

Kolesterol yüksekliği, damar yaşlanmasını hızlandıran risk faktörlerinden biri. Ama unutmayalım ki sadece biri...

6.07.2018

Kilo vermenize yardımcı olacak 6 besin

Uyguladığınız rejimden dolayı birçok besini bir daha tüketmeyeceğinize dair tövbe etmiş olabilirsiniz. Belki avcı atalarımızın diyetine uymadığı için, belki kuzeniniz o besinin size iyi gelmediğini bir yerde okuduğu için belki de bir ünlü doğum kilolarından o besini keserek kurtulduğunu söylediği için... Diyetinizden ne sebeple çıkarmış olursanız olun, aşağıdaki gıdaları neden yeniden diyetinize eklemeniz gerektiğini bilimsel kanıtlarla açıklıyoruz...

16.06.2018

En Önemli 10 kan analizi

Herkese mutlaka yılda en az bir kez yapılması gereken rutin sağlık kontrollerinde en çok kullanılan 10 incelemeyi aşağıda özetlemeye çalıştım. Tabii ki bunların dışında da bazı incelemeler gerekebiliyor ama yine de özellikle 40’lı yaşlardan sonra bu testleri asla ihmal etmemek lazım. İşte o testler...

8.06.2018

Nasıl bir iftar menüsü?

İlk tavsiyem şu: Lütfen İFTAR’ı İFRAT haline getirmeyin. Yemeyi içmeyi aşırı abartmayın!

21.05.2018