EKSTRA
MENÜ
Arşiv

Tisk

Tisk ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Tisk haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 522 Tisk haberi bulunmuştur.

Tisk Haberleri

TİSK: İş güvencesi istihdama zarar veriyor

TİSK: İş güvencesi istihdama zarar veriyor

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), Avrupa Komisyonu'nun hazırladığı “Avrupa'da İstihdam 2006” Raporu'nda, iş güvencesinin istihdama zarar verdiğinin belirtildiğini bildirdi.

14.02.2007Ekonomi
İnerken çakıldı

İnerken çakıldı

30 yolcu ve 5 mürettebatıyla Adana’dan kalkan Antonov 26 tipi kargo ve yolcu uçağı Bağdat yakınlarındaki Beled Havaalanı’na 200 metre kala düştü. Kulak İnşaat şirketlerinde çalışan 29 Türk ve 1 ABD’linin bulunduğu uçağın mürettebatı ise 3 Moldovalı, 1 Rus ve 1 Ukraynalı’dan oluşuyordu.

9.01.2007Gündem
Kudatgobilik: Cumhurbaşkanlığını duayen biri yapmalı

Kudatgobilik: "Cumhurbaşkanlığını duayen biri yapmalı"

TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Kudatgobilik, ”(Cumhurbaşkanlığı) Bu görev duayen bir kimse tarafından yapılmalıdır. Toplumun hiçbir kesimine arka çıkmayacak bir toplum temsilcisine ihtiyaç vardır” dedi.

27.12.2006Gündem
Eğitimli Avrupalı Türkiyeye destek veriyor

Eğitimli Avrupalı Türkiye'ye destek veriyor

Avrupa Birliği’nde “gençler ve iyi eğitimli” bireylerin Avrupa Birliği'nin (AB) genişlemesine ve Türkiye’ye destek verdiği bildirildi.

19.12.2006Gündem
Asgari Ücret Tespit Komisyonu yarın toplanıyor

Asgari Ücret Tespit Komisyonu yarın toplanıyor

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, gelecek yıl geçerli olacak asgari ücreti belirlemek için yarın ikinci kez toplanacak.

14.12.2006Ekonomi
Asgari ücrette 2. toplantı 15 Aralıkta

Asgari ücrette 2. toplantı 15 Aralık'ta

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, gelecek yıl geçerli olacak asgari ücreti belirlemek için 15 Aralık'ta ikinci kez toplanacak.

13.12.2006Ekonomi
Başesgioğlu: Emekliler tahriklere kapılmasın

Başesgioğlu: Emekliler tahriklere kapılmasın

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, “Sosyal Güvenlik Reformu”nu “siyasi popülizme kurban etmemek için direndiklerini” söyledi. Başesgioğlu, bu konuda emeklilerin "ajite" edildiğini savunarak, "tahriklere kapılmayın" çağrısında bulundu.

7.12.2006Ekonomi
TİSK sigorta pirimlerinde indirim bekliyor

TİSK sigorta pirimlerinde indirim bekliyor

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın, bütçe görüşmelerindeki açıklamalarından sonra sigorta primlerinde indirim beklentilerini artırdığını belirtti.

3.12.2006Ekonomi
Asgari ücrette ikinci tur 15 Aralıkta

Asgari ücrette ikinci tur 15 Aralık'ta

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ilk toplantısı bugün yapıldı. Gelecek yıl uygulanacak asgari ücreti belirlemek üzere toplanan Komisyon'da, ekonomik ve sosyal göstergelerle ilgili bilgi istenmesine karar verildi. İkinci toplantı 15 Aralık'ta TİSK'te yapılacak.

30.11.2006Ekonomi
OECD: Lifting severance pay will create jobs

OECD: Lifting severance pay will create jobs

The Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD) has echoed the World Bank’s suggestion that Turkey abolish severance pay in order to create jobs.

18.11.2006Gündem
Ali Diboyu ciddiye aldık

Ali Dibo'yu ciddiye aldık

Gül: Ali Dibo olayını ciddiye aldık ve inceleme başlattık

5.11.2006Gündem
TİSKden gelir vergisi için öneriler

TİSK'den gelir vergisi için öneriler

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), vergi iadesi uygulamasının ne kadar eleştirilse de “belge düzeninin sağlanması ve vergi toplanmasında önemli bir uygulama” olduğunu, bu nedenle kaldırılmasının, beklenen sonuçları sağlamada etkili olmayacağını bildirdi.

15.10.2006Ekonomi
Almanyadaki Türkler işsiz

Almanya'daki Türkler işsiz

Almanya'da Mart 2005 itibariyle 219 bin 300 işsiz Türk bulunduğu ve bu ülkedeki yabancı işsizlerin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu bildirildi.

3.10.2006Ekonomi
Türkiye ölümlü kazalarda şampiyon

Türkiye ölümlü kazalarda şampiyon

OECD ülkeleri arasında bin kişiye düşen otomobil sayısı bakımından son sırada yer alan Türkiye'nin, ölümlü trafik kazalarında ”şampiyon” olduğu bildirildi.

2.10.2006Gündem
TİSK: AB sürecinde, sivil toplum da görev almalı

TİSK: AB sürecinde, sivil toplum da görev almalı

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Tuğrul Kudatgobilik, Avrupa Birliği'ne (AB) müzakere sürecinde, sivil toplum örgütlerinin de görev almasını istedi.

2.10.2006Gündem
Nüfus artışında dünya üçüncüsüyüz

Nüfus artışında dünya üçüncüsüyüz

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), 2004-2020 döneminde Türkiye'deki nüfus artış hızının yıllık yüzde 1.2 olacağını bildirdi.

21.09.2006Gündem
TİSK: Türkiye, ABnin en büyük 6. ekonomisi

TİSK: Türkiye, AB'nin en büyük 6. ekonomisi

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), Türkiye’nin, satın alma gücü paritesine göre 569 milyar dolarlık milli gelirle (GSYiH) AB’nin altıncı büyük ekonomisi olduğunu bildirdi.

20.09.2006Gündem
Zorunlu istihdam arz yetersizliği nedeniyle karşılanamıyor

'Zorunlu' istihdam arz yetersizliği nedeniyle karşılanamıyor

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), Türkiye'nin 3 büyük ilinde 50 ve daha fazla işçi çalıştıran iş yerlerinin, yasalardan doğan “zorunlu” istihdam yükümlülüğünü arz yetersizliği nedeniyle karşılayamadığını belirtti.

18.09.2006Gündem
TİSK: Devlet tüketiyor özel sektör yatırım yapıyor

TİSK: Devlet tüketiyor özel sektör yatırım yapıyor

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), kamunun tüketim harcamalarının bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 41.2'yle rekor seviyede artarken, yatırım harcamalarının yüzde 11.3 oranında azaldığını, özel sektör yatırım harcamalarının ise yüzde 14.8 artarak 10.7 milyar YTL’ye çıktığına dikkat çekerek "Devlet tüketirken, özel sektör yatırım yapıyor" görüşünü savundu.

12.09.2006Ekonomi
İhracatta en ucuz 5. ülkeyiz

İhracatta en ucuz 5. ülkeyiz

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), Türkiye’nin ihracatta yüksek fiyat sıralamasında Türkiye’nin 29 OECD ülkesi arasında 25’inci olduğunu bildirdi.

17.08.2006Ekonomi
Birleşik Metal-İş: Son 5 senede ücretler yüzde 17 eridi

Birleşik Metal-İş: Son 5 senede ücretler yüzde 17 eridi

Birleşik Metal-İş Sendikası, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK) 500 Büyük Sanayi Kuruluşunda ücretlerin net katma değerden aldığı payın 2005 yılında önemli ölçüde arttığına ilişkin açıklamasına “son 5 senede, ücretler yüzde 17 oranında eridi” açıklamasıyla cevap verdi.

17.08.2006Kelebek
TİSK: Türkiye en ucuz ihracat yapan beşinci ülke oldu

TİSK: Türkiye en ucuz ihracat yapan beşinci ülke oldu

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), Türkiye’nin ihracatta yüksek fiyat sıralamasında Türkiye’nin 29 OECD ülkesi arasında 25’inci olduğunu bildirdi. Türkiye, ileri teknoloji ürün ihracatında da Avrupa sonuncusu oldu.

17.08.2006Ekonomi
TİSK: Türkiye ihracat artışında OECD birincisi

TİSK: Türkiye ihracat artışında OECD birincisi

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), Türkiye’nin 2000’li yılların ilk yarısındaki yıllık ortalamalar esas alındığında, hem ihracat artış oranında, hem de pazar payı artışında OECD Ülkeleri arasında birinci geldiğini bildirdi.

15.08.2006Ekonomi
TİSK: Çalışan ücreti artıyor verimlilik azalıyor

TİSK: Çalışan ücreti artıyor verimlilik azalıyor

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), Türkiye’nin 500 büyük sanayi kuruluşunu esas alarak hazırladığı çalışmada, çalışan ücretleri artarken, verimliliğin azaldığını belirledi. Buna göre, özel kesimde reel ücret yüzde 7.6 artarken, verimlilik yüzde 13.3 azaldı.

14.08.2006Ekonomi
İşverenden IMFye destek

İşverenden IMF'ye destek

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Tuğrul Kudatgobilik, IMF'nin Türkiye'deki işgücü piyasalarına yönelik eleştirilerine destek verdi. TİSK'in aynı eleştirileri yıllardır ifade ettiğini belirten Kudatgobilik, Türkiye'deki işsizliğin çözümünün işgücü piyasalarında reform yapmaktan geçtiğini bildirdi.

12.07.2006Ekonomi
ILOdan Türkiyeye çocuk işçiliği övgüsü

ILO'dan Türkiye'ye çocuk işçiliği övgüsü

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) "Çocuk İşçiliğiyle İlgili Küresel Rapor"unda, "Çocuk işçiliğinin En Kötü Biçimlerinin Ortadan Kaldırılması" başlıklı ILO Sözleşmesinin uygulanmasında, Türkiye’de sosyal ortakların ve hükümetin bugüne kadar başarılı olduğu bildirildi.

9.06.2006Ekonomi
TİSK: Türkiyede işsizlik oranı yüzde 20

TİSK: Türkiye'de işsizlik oranı yüzde 20

TİSK Genel Başkanı Tuğrul Kudatgobilik, Türkiye’de işsizlik oranının yüzde 20’lerde olduğunu savundu. Kudatgobilik, çalışma çağındaki nüfusun 23 milyon kişi arttığı 1980 ve 2004 yılları arasında sadece 6 milyon kişiye istihdam yaratılabildiğini kaydetti.

6.06.2006Kelebek
Telekomünikasyon sektörüne 4 milyar dolarlık yatırım

Telekomünikasyon sektörüne 4 milyar dolarlık yatırım

Tüm Telekomünikasyon İş Adamları Derneği (TÜTED) Başkan Yardımcısı Tayfun Türkalp, telekom pazarında sektöre yapılan yatırımların üç yıl içinde 4 milyar doları bulacağını bildirdi.

29.05.2006Gündem
İrandan Kürtçe yayınlara engelleme

İran'dan Kürtçe yayınlara engelleme

İran yönetimi, Kürt grupların son dönemde 3 televizyon yayınına başlaması, İsveç'ten iki kanalı yayını başlatması üzerine harekete geçti. Bir kanalın yayınını engelleyebilen İran, yasak olmasına rağmen uydu yayınlarını izleyenlere 3-6 ay hapis cezası öngören yasa hazırladı.

11.05.2006Dünya
TİSK: Merkez kurda daha aktif olmalı

TİSK: Merkez kurda daha aktif olmalı

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Başkanı Tuğrul Kudatgobilik, Merkez Bankası’nın kur politikası konusunda daha aktif rol oynayarak piyasadaki düzenleyici rolünü artırmasını beklediklerini açıkladı.

19.04.2006Gündem
‘Hırsız müteahhit’ lekesi ad değiştirtti

‘Hırsız müteahhit’ lekesi ad değiştirtti

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Başkanı ve TİSK Başkanvekili Şükrü Koçoğlu, ‘Maalesef imajımız çok kötü. Müteahhit deyince insanların aklına hırsızlık, devleti çarpma geliyor. Biz bu yüzden adımızdaki ‘Müteahhit’ sözcüğünü genel kurul kararıyla çıkardık’ dedi.

25.12.2005Ekonomi
Asgari ücrette 2. tur 12 Aralıkta

Asgari ücrette 2. tur 12 Aralık'ta

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2006 yılında uygulanacak asgari ücreti belirlemek üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Başesgioğlu başkanlığında ilk toplantısını yaptı. Komisyon, 12 Aralık'ta tekrar biraraya gelecek.

29.11.2005Ekonomi
Deniz Akkaya ‘dayak yedim’ dedi bizim işimizi bozdu

Deniz Akkaya ‘dayak yedim’ dedi bizim işimizi bozdu

Türkiye İşverenler Sendikası (TİSK) Başkanı Tuğrul Kudatgobilik dün katıldığı e-İhale Zirvesi’nde Deniz Akkaya’nın sevgilisinden dayak yediğini açılmasının Avrupa Birliği (AB) ile ilişkileri etkilediğini söyledi. Kudatgobilik, ‘İlerleme Raporu’nda 4 sayfadan fazla Türk kadınlarının durumundan bahsediliyor, töre cinayeti, dayak gibi konular gündeme getiriliyor ve tam biz onlara Türk kadını birçok alanda sizden iyi diyecekken, Deniz Akaya dayak yediğini açıkladı.

16.11.2005Ekonomi
Kadın istihdamı düşük

Kadın istihdamı düşük

Türkiye'de çalışma çağındaki kadın nüfusun yüzde 24.3'ünün çalıştığı, bu oranla Türkiye'nin, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ülkeleri içinde, son sırada yer aldığı bildirildi.

23.10.2005Gündem
TİSK: AB adaylığı yabancı sermayeyi 30 kat artırıyor

TİSK: AB adaylığı yabancı sermayeyi 30 kat artırıyor

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), 10 Orta ve Doğu Avrupa ülkesinde AB’ye üyelik öncesinde doğrudan yabancı yatırımların 30 kat arttığını belirterek, bu başarıyı Türkiye’nin de göstermesi için ilk koşulun siyasal istikrar olduğunu bildirdi.

7.10.2005Ekonomi
TİSK: Türkiye istihdam vergilerinde birinci

TİSK: Türkiye istihdam vergilerinde birinci

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), Türkiye’nin 30 OECD ülkesi içinde istihdam vergilerinin ağırlığı bakımından birinci olduğunu açıkladı.

16.05.2005Ekonomi
Ömer Sabancı UMCE Başkanı oldu

Ömer Sabancı UMCE Başkanı oldu

TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı, Akdeniz Girişimcileri Konfederasyonu Birliği (UMCE) Genel Kurulu’nda başkanlığa seçildi. Sabancı, Akdeniz bölgesindeki özel sektörün güçlendirilmesi amacıyla çalışacağını bildirdi.

25.04.2005Ekonomi

Yazar Sonuçları

8 Mart’ta Şanlıurfa’dan gelen mektup

TÜRKİYE’de kadınların derdi sadece ekonomik ve siyasi hayattan dışlanma, namus cinayetleri gibi şeyler değil.

8.03.2007

Solun iktidar formülü: İki kanattan büyümek

SOSYAL adalet, emek , çalışma hayatı, toplu sözleşme, asgari ücret, iş güvencesi, kıdem tazminatı ve sendika... Bu sözcüklerin bırakın anlamını, kullanılması ve etkinlikleri unutuldu, unutturuldu.

17.02.2007

Kırk yıl öncesine göre daha geri

ÜÇ işçi sendika başkanı birden girişince, Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu savunmaya geçiyor:

"Bizi ILO’ya (Uluslararası Çalışma Örgütü) çok sık şikayet ediyorsunuz".

12.01.2007

AB yolunda mali dünyamız

TÜRKİYE’de artık çok kişi, AB’yi görünce alfabenin ilk iki harfini değil, Avrupa Birliği’ni anımsıyor.

21.07.2006

Brüksel’den düzensiz notlar

BRÜKSEL
ORGANİZASYONUNU TOBB’un yaptığı ‘Brüksel çıkarması’nı, ‘Patron işçi el ele / Avrupa Birliği’ne’ diye özetlemek mümkün.

29.11.2005