EKSTRA
MENÜ
Arşiv

Tisk

Tisk ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Tisk haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 522 Tisk haberi bulunmuştur.

Tisk Haberleri

Enflasyon ve işsizlik riskleri yükseliyor”

"Enflasyon ve işsizlik riskleri yükseliyor”

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'nca (TİSK), 2012 yılında sanayide verimlilik azalırken, reel işgücü maliyetinin arttığı belirtilerek, enflasyon ve işsizlik risklerinin yükseldiğine dikkat çekildi.

8.03.2013Ekonomi
“Türkiyede sanayinin yapısı değişiyor”

“Türkiye'de sanayinin yapısı değişiyor”

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'nun (TİSK) araştırmasına göre, son 10 yılda motorlu kara taşıtlarının sanayi sektörleri içindeki payı yükselirken, tekstil sektörünün payı azaldı.

7.01.2013Ekonomi
Teknoloji üretirsek 10 yılda hedefimize ulaşırız

"Teknoloji üretirsek 10 yılda hedefimize ulaşırız"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, “Türkiye teknoloji üretip ve bunu nitelikli insanlarla kullanırsa ben inanıyorum ki hedeflediğimiz ilk 10 büyük ekonomi içinde bulunmak çok da zor olmayacaktır” dedi.

8.12.2012Teknoloji
30’un altında işçinin olduğu yerde sendika tazminatı ödenmeyecek

30’un altında işçinin olduğu yerde 'sendika tazminatı' ödenmeyecek

Sendikalar ve Toplu İş İlişkileri Kanun Tasarısında ilk raunt TOBB’un oldu. TOBB’un son ana kadar yürüttüğü müzakereler sonucu, '30 kişinin altında işçi çalıştıran iş yerlerinde, sendikaya üye oldukları için işten atılan işçiler, sendikal tazminat davası' açamayacak. Türk-İş, düzenlemeye itiraz için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün kapısını çalacak.

12.10.2012Ekonomi
“Sosyal Güvenlik transferleri bütçe dengesini bozuyor”

“Sosyal Güvenlik transferleri bütçe dengesini bozuyor”

TİSK'in Haziran ayına ilişkin “Aylık Ekonomi Bülteni” yayımlandı. Bültende, Dünya ekonomisindeki olumsuz tablonun sürdüğünü, Ağustos ayında Yunanistan ve İspanya'nın çok daha zor bir duruma düşebileceği belirtildi.

31.07.2012Ekonomi
İşçi patron bir oldu, teröre lanet kustu

İşçi patron bir oldu, teröre lanet kustu

Hakkari'de terör örgütü tarafından gerçekleştirilen saldırıda şehit olan 8 asker ile yaralanan 16 asker için iş dünyası işçisiyle, patronuyla birlik oldu. Çeşitli sendika ve sivil toplum örgütlerinden gelen tepkilerde teröre lanet yağdı.

19.06.2012Ekonomi
İşçisini koruyan patron ödül istiyor

İşçisini koruyan patron ödül istiyor

Türkiye, tersaneler ve madenler başta olmak üzere, iş yerlerinde yaşanan işçi ölümleriyle dikkat çekiyor. TİSK, önlem alanla almayanlar arasında haksız rekabet yaratan bu durum karşısında ‘iyi patrona’ ödül istiyor.

16.03.2012Ekonomi
Sivil toplum kuruluşlarından Fransa tepkisi

Sivil toplum kuruluşlarından Fransa tepkisi

Sivil toplum kuruluşları, Fransa Meclisi'nin soykırımı kararının ardından ülke genelinde birlik içinde tepki vermeyi destekleyeceklerini açıkladı.

24.01.2012Ekonomi
TİSK, ABde artan genç işsizlik sorununu ele aldı

TİSK, AB'de artan genç işsizlik sorununu ele aldı

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) küresel krizle birlikte Avrupa Birliği ülkelerinde hızla yükselen genç işsizliğinin azaltılmasına yönelik tedbirleri mercek altına aldı. Öte yandan, TİSK’in hazırladığı raporda, Türkiye’de sayıları 789 bine ulaşan genç işsizlere yer vermemesi dikkat çekti.

20.01.2012Ekonomi
TÜRK-İŞ: TÜİKin belirlediği rakama sıcak bakıyoruz

TÜRK-İŞ: TÜİK'in belirlediği rakama sıcak bakıyoruz

TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri Ramazan Ağar, asgari ücret için TÜİK'in belirlediği 971 lira rakamına sıcak baktıklarını söyledi.

20.12.2011Ekonomi
Krizin Türkiyeyi etkilemesi kaçınılmaz

"Krizin Türkiye'yi etkilemesi kaçınılmaz"

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), “AB'nin borç sarmalı krizinin Türkiye'yi etkilemesi kaçınılmaz. Devletten, iş dünyasına ve bireylere kadar tüm kesimler dikkatli olmalı” değerlendirmesinde bulundu.

30.11.2011Ekonomi
TİSK: G20’de haksız rekabet yaşıyoruz

TİSK: G20’de haksız rekabet yaşıyoruz

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), ABD, Çin, Hindistan ve Güney Kore gibi bazı ülkelerin, Uluslararası Çalışma Teşkilatı’nın 8 temel sözleşmesinden bazılarını onaylamayarak adeta bir sosyal damping ve haksız rekabet yarattıklarının gözlemlendiğini belirterek, söz konusu 8 sözleşmeyi de onaylamış olan Türkiye’nin, bu konularda genel standartlara uygun davrandığını bildirdi.

11.11.2011Ekonomi
Cumartesi mesaisi gündemimizde yok

Cumartesi mesaisi gündemimizde yok

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın çalışanların “gün ışıdıktan 1 saat sonra mesaiye başlaması ve cumartesi günü de çalışması” yönündeki önerisine işçi ve memur kesiminden tepki gelirken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, son noktayı koydu. Celik, “İhtiyaç varsa konuşulur ama çalışma saatlerinin arttırılması, azaltılması veya günle ilgili bir değerlendirme kesinlikle gündemimizde yok” diye konuştu.

15.10.2011Ekonomi
Erken mesai önerisine tepkiler yağdı

Erken mesai önerisine tepkiler yağdı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın çalışanların “gün ışıdıktan 1 saat sonra mesaiye başlaması ve Cumartesi günü de tam ya da yarım gün çalışması” yönündeki önerisine işçi ve memur kesiminden tepki geldi.

15.10.2011Ekonomi
AK Partiden BDPye tepki

AK Parti'den BDP'ye tepki

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Diyarbakır'da 13 askerin şehit edilmesiyle ilgili olarak “Demokrasiden, insan haklarından, hukuktan, insanlıktan yana isen ona göre bir tavır konulması lazım. Bir gün öyle bir gün böyle tavır geliştirmek doğru değildir. Bu noktada BDP samimi ve başarılı bir sınav verememiştir” dedi.

15.07.2011Gündem
Kıdem tazminatı kalkıyor, yeni fon geliyor

Kıdem tazminatı kalkıyor, yeni fon geliyor

Geçen yıl tartışılan ve Türk-İş ile Hak-İş’in ayaklanmasına neden olan kıdem tazminatının kaldırılarak yerine fon kurulması yeniden gündemde. Vatan Gazetesi'nin haberine göre, hükümet, işçilerin büyük çoğunluğunun alamadığı ve işletmelerin üzerinde ödeme baskısı oluşturduğu gerekçesiyle kıdem tazminatını kaldırmaya kararlı.

13.07.2011Ekonomi
TİSK: Verimlilik ilk çeyrekte yüzde 7.4 arttı

TİSK: Verimlilik ilk çeyrekte yüzde 7.4 arttı

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), verimliliğin 2011 yılı ilk çeyreğinde, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7.4 arttığını bildirdi.

20.06.2011Ekonomi
TİSKden de anayasa önerisi

TİSK'den de anayasa önerisi

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Başkanı Tuğrul Kudatgobilik, ekonomik gelişmelere imkan verecek yeni anayasa önerilerini seçimlerin hemen ardından kamuoyuna sunacaklarını bildirdi.

2.04.2011Ekonomi
İlk 3 maddeye dokunmayın ‘ekonomi anayasası’ yapın

İlk 3 maddeye dokunmayın ‘ekonomi anayasası’ yapın

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), devletin şekli, Cumhuriyet’in nitelikleri ve devletin bütünlüğü değiştirilmeden çağdaş bir “ekonomi anayasası” önerisinde bulundu.

29.03.2011Ekonomi
TİSK: İstihdamda ‘sanal’ artış var

TİSK: İstihdamda ‘sanal’ artış var

TİSK Başkanı Tuğrul Kutadgobilik, istihdam artışının önemli bir bölümünün ‘sanal’ olduğunu söylerken, örnek olarak da ağustos ayındaki kadın istihdamı artışını gösterdi. Kutadgobilik, bu artışın yüzde 61’inin kayıt dışı olduğunu belirtti.

11.12.2010Ekonomi
Kılıçdaroğlu: Recep Beye de bu yakışır

Kılıçdaroğlu: Recep Bey'e de bu yakışır

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, halk oylamasında oy kullanamamasına ilişkin, nüfus kaydının kamu görevlileri tarafından silindiğini öne sürerek, “Bu ayıp iktidara ait bir ayıptır. Ayıptan övünen de Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dır. Zaten Recep Bey'e de bu yakışır” dedi.

11.12.2010Gündem
Kılıçdaroğlu, Baykal ve Savla görüştü

Kılıçdaroğlu, Baykal ve Sav'la görüştü

18 Aralık'taki kurultay öncesi CHP'nin yeni lideri Kemal Kılıçdaroğlu, önce eski genel başkan Deniz Baykal daha sonra da eski Genel Sekreter Önder Sav ile görüştü. Baykal, görüşme sonrası yaptığı açıklamada Kılıçdaroğlu'na, ''MYK'yı siz seçeceksiniz, bırakın PM'yi kurultay seçsin'' dediğini söyledi. Sav ise "Kurultayda yersiz hesaplaşma ve kamplaşma olmamalı. Çarsaf listeyi örgüt daha sempatik karşılar" dedi.

11.12.2010Gündem
Uslu: TÜSİAD, hükümetlere konsomatrislik yapıyor, ben söyleyince ‘küfür’ sayıyor

Uslu: TÜSİAD, hükümetlere konsomatrislik yapıyor, ben söyleyince ‘küfür’ sayıyor

TOBB, TÜSİAD, TİSK, Türk-İş, DİSK’i ‘konsomatrise’ benzeten Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, hedefini kendisini sert bir şekilde eleştiren TÜSİAD’a çevirdi. Uslu, ‘konsomatris’ açıklamasından geri adım atmayarak, “TÜSİAD da her devirde gelen iktidarlara ya da beğenmediği iktidarlara karşı benzer bir iş yapıyor” dedi.

6.09.2010Ekonomi
İzlanda’dan yayılan kül bulutu, AB’nin İstanbul’daki zirvesini de vurdu

İzlanda’dan yayılan kül bulutu, AB’nin İstanbul’daki zirvesini de vurdu

İzlanda’daki yanardağın yarattığı kül bulutu Avrupa’da hava trafiğini durdururken, Türkiye’de düzenlenecek Avrupa ülkelerinden katılımcıların olacağı toplantıların iptal edilmesine veya ertelenmesine yol açtı. TİSK’in Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi toplantısı 12 üyesinin katılamaması nedeniyle ertelendi.

17.04.2010Ekonomi
Almanya ile Türkiye arasındaki dev fark

Almanya ile Türkiye arasındaki dev fark

Ekonomik krizin en büyük etkisi olan işsizlik oranlarındaki artış Avrupa'yı harekete geçirdi. Çeşitli önlemler alan Avrupa ülkeleri işsizliği azaltmanın çaresini arıyorlar. Dünya devi Almanya’da ise krize rağmen işsizlik oranlarındaki sınırlı artış dikkat çekiyor.

8.04.2010Ekonomi
Özel sektörde her dört CEO’dan biri kadın

Özel sektörde her dört CEO’dan biri kadın

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK) yaptığı bir anket, üst düzey kadın yöneticiler açısından özel sektörün kamuya fark attığını, Avrupa’da da üst sıralarda olduğunu gösterdi.

28.12.2009Ekonomi
Türkiyede üç yöneticiden biri kadın

Türkiye'de üç yöneticiden biri kadın

Türkiye’nin dev şirketlerinde üç yöneticiden biri kadın oldu.

28.12.2009Ekonomi
Yasa değişiyor, sendikacıların maaşına ‘memur sınırı’ geliyor

Yasa değişiyor, sendikacıların maaşına ‘memur sınırı’ geliyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, işçi ve işveren konfederasyonlarına Sendikalar Kanunu’nda değişiklikler öngören yeni bir taslak gönderdi.

20.10.2009Ekonomi
TÜSİAD: Kaygılar gitsin özel istihdam ’güvenceli esneklik’le çıkarılsın

TÜSİAD: Kaygılar gitsin özel istihdam ’güvenceli esneklik’le çıkarılsın

TÜSİAD, işçi sendikalarının ’Kiralık işçilik köle düzeni’dir diye karşı çıktıkları, kısmen veto edilen "özel istihdam büroları" yasasının "güvenceli esneklik" anlayışı ile tarafların kaygıları giderilerek bir an önce yeniden çıkarılmasını istedi.

11.07.2009Ekonomi
Gül, Avrupa İş Dünyası Zirvesine katılacak

Gül, Avrupa İş Dünyası Zirvesi'ne katılacak

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Avrupa özel sektörünü temsil eden BusinessEurope'ın 7. Avrupa İş Dünyası Zirvesi'ne onur konuğu olarak katılarak konuşma yapacak.

23.02.2009Gündem
GOOD MORNING--TURKEY PRESS SCAN ON FEB 18

GOOD MORNING--TURKEY PRESS SCAN ON FEB 18

These are some of the major headlines and their summaries in the Turkish press on Feb. 18, 2009. Hurriyet Daily News Online does not verify these stories and does not vouch for their accuracy.

18.02.2009Gündem
Türkiye işsizlikte dünya üçüncüsü

Türkiye işsizlikte dünya üçüncüsü

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Türkiye’nin işsizlik oranında resmi veriler esas alındığında bile, dünya piyasalarında adı geçen 52 ülke içinde 3’üncü sırada bulunduğunu, hızla önlem alınmaması durumunda dünyada birinciliğe aday olduğunu kaydetti. TİSK, Hükümete reel sektör işletmelerinin eriyip gitmesine seyirci kalmaması çağrısında bulundu.

17.02.2009Ekonomi
TİSK: Sanayi üretimi en hızlı azalan ülkeler arasındayız

TİSK: Sanayi üretimi en hızlı azalan ülkeler arasındayız

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Türkiye'nin dünyada büyüme oranı en düşük ve sanayi üretimi en hızlı ülkeler arasında bulunduğunu bildirdi.

14.02.2009Ekonomi
Turk Employers Union slams govt, urges for a stimulus package

Turk Employers' Union slams gov't, urges for a stimulus package

The Turkish Confederation of Employer Associations (TISK) slammed the government Tuesday for failing to satisfactorily manage the economic crisis, saying the measures taken until now were not adequate and an immediate package was needed.

10.02.2009Gündem
ESK’ye kim ne götürüyor

ESK’ye kim ne götürüyor?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bugun saat 16.00’da toplanacak olan Ekonomik ve Sosyal Konsey toplantısına üyeler bol taleple gidiyor.

5.02.2009Ekonomi
Teknik heyet yüzde 50 zammı kabul etti

Teknik heyet yüzde 50 zammı kabul etti

Üçlü Danışma Kurulu’nun ardından toplanan teknik heyet, kısa çalışma ödeneğinin süresinin 3 aydan 6 aya çıkarılmasına ve maaşın miktarının yüzde 50 artırılmasına ilişkin önerisini kabul etti.

28.01.2009Ekonomi
TİSK: Geniş işsizlik 5.6 milyona ulaştı

TİSK: Geniş işsizlik 5.6 milyona ulaştı

TÜRKİYE İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) tarafından hazırlanan "İşgücü Piyasası Bülteni"nde işsiz sayısının klasik tanıma göre 2 milyon 700 bin kişiye, en geniş tanımıyla 5 milyon 600 bin kişiye ulaştığı belirtildi.

17.01.2009Ekonomi
Minimum wage negotiations close to end, eyes on Turk-Is union

Minimum wage negotiations close to end, eyes on Turk-Is union

The attitude of the Confederation of Turkish Labor Unions (Turk-Is) will be determined at the next minimum wage bargaining meeting on Dec. 25, where a final decision is expected to be announced.

23.12.2008Gündem
TİSK: Küresel kasırga yaklaşıyor ESK acilen toplanmalı

TİSK: Küresel kasırga yaklaşıyor ESK acilen toplanmalı

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), son günlerde ABD’de büyük finansal tahribat yaratan ve giderek tüm dünyaya yayılan finansal krizi, Türkiye’nin en az zararla atlatabilmesi ve 2001 Krizi sonrası elde edilen ekonomik kazanımların yitirilmemesine yönelik önlemleri belirlemek üzere Hükümet’in acilen Ekonomik ve Sosyal Konsey’i toplamasını istedi.

19.09.2008Ekonomi
Sanayi zordayken ülke ekonomisi büyümez

Sanayi zordayken ülke ekonomisi büyümez

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), açıklanan büyüme verilerinin sürpriz olmadığını, sanayinin ihmal edilmesi halinde milli gelirde yüksek bir büyüme beklemenin hayal olduğunu kaydetti.

16.09.2008Ekonomi

Yazar Sonuçları

İhale Kurumu’nda göstererek gelen rezalet

KAMU ihaleleri başından beri yolsuzluklara, kayırmalara sahne olan bir alandır.

20.02.2012

Asırlık bir çınar: Şahap Kocatopçu

Merhabalar sevgili okurlar. Geçen gün uzun zamandır görmediğim ve çok özlediğim bir arkadaşım geldi ziyaretime, Ayşe Kocatopçu... Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları’nda 26 yıl genel müdürlük yapmış bir yönetici, iki kez bakanlık koltuğuna oturmuş bir siyasetçi, Dr. Şahap Kocatopçu’nun kızı...

8.07.2011

‘Hayır’ Türkiye’yi normalleştirir

REFERANDUMDA “hayır” çıkarsa bu sonuç hem ülke, hem demokrasi, hem de AKP için “hayır”lı olacak.

7.09.2010

Hindistan Başbakanı’nın sözlerini temele koydu

TÜRKİYE Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Üreten Türkiye Platformu"nun oluşmasına öncülük yaparken, sürekli Hindistan Başbakanı’nı örnek gösterdi.

22.05.2009