EKSTRA
MENÜ

Tisk

Tisk ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Tisk haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 522 Tisk haberi bulunmuştur.

Tisk Haberleri

IOE’nin Başkanlığına seçilen ilk Türk oldu

IOE’nin Başkanlığına seçilen ilk Türk oldu

TİSK Yönetim Kurulu Üyesi ve Santa Farma Yönetim Kurulu Başkanı Erol Kiresepi Uluslararası İşverenler Teşkilatı (IOE) Başkanlığını devraldı.

6.06.2017Ekonomi
İşveren de fonda ayrıştı

İşveren de fonda ayrıştı

İşveren sendikaları çalışanın hakkının büyük bir kısmını tırpanlaması beklenen yeni kıdem tazminatı düzenlemesiyle ilgili ayrıştı.

3.06.2017Ekonomi
İşçi de işveren de fona karşı

İşçi de işveren de fona karşı

Hükümet kıdem tazminatı fonuna ilişkin hazırlığını sosyal taraflarla görüşecek. Bu tarafların başında işçi konfederasyonu Türk-İş, işverenlerin örgütü TİSK ile oda ve borsaların örgütü TOBB geliyor. Türk-İş Başkanı Atalay, TİSK’in de kendilerinin de fona karşı olduğunu belirtti. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu mutabakat yoksa mevcut sistemin sürmesini istiyor. İşçi konfederasyonu DİSK de eyleme başlıyor.

31.05.2017Ekonomi
TİSK Genel Sekreteri  emekli oldu

TİSK Genel Sekreteri emekli oldu

TÜRKİYE İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Sekreteri Bülent Pirler emekli oldu.

21.05.2017Ekonomi
Asgari ücret açıklanıyor... Milyonlarca çalışanın gözü kulağı Ankarada...

Asgari ücret açıklanıyor... Milyonlarca çalışanın gözü kulağı Ankara'da...

2017 yılından itibaren geçerli olacak asgari ücret zammı açıklandı. 6.5 milyon çalışan doğrudan ilgilendiren asgari ücret ile ilgili süreç tamamlandı. 2017 yılı için asgari ücretin neti bin 404 lira oldu.

29.12.2016Ekonomi
2017 Asgari ücretinde belirlenen miktar...

2017 Asgari ücretinde belirlenen miktar...

Asgari ücrette 2017'den itibaren geçerli olacak miktar için çalışmalar sürüyor... Yaklaşık 6,5 milyon çalışanı doğrudan ilgilendiren asgari ücret miktarını İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirleyecek.

28.12.2016Ekonomi
Müezzinoğlu: Emekli promosyonları müjdesi bu ya da gelecek hafta

Müezzinoğlu: Emekli promosyonları müjdesi bu ya da gelecek hafta

ÇALIŞMA ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, emeklilere ödenecek promosyonlarla ilgili çalışmayı bakanlık olarak tamamladıklarını belirterek, "Bardağın suyunu yarıdan azdan yarıdan çoğa çıkartması için sayın başbakanımıza teslim ettim. Bu hafta ya da gelecek hafta sayın başbakanımız gerekli açıklamayı, müjdeyi verir" dedi.

12.12.2016Ekonomi
TÜRK-İŞ Genel Başkanı: Kimse emekli olmasın

TÜRK-İŞ Genel Başkanı: Kimse emekli olmasın

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) Genel Başkanı Ergün Atalay, Kıdem Tazminatı ile ilgili çalışmalara ilişkin, "İşçi kardeşlerimiz Kıdem Tazminatlarıyla ilgili rahat olsun, kimse de emekli olmasın. Bu para bizim kızlarımızın çeyiz parası, çocuklarımızın düğün parası. Bundan başka dayanacağımız yer yok." dedi.

7.12.2016Ekonomi
Asgari ücret için  karamsar başlangıç

Asgari ücret için karamsar başlangıç

ASGARİ ücret için pazarlıklar başladı. İşverenin sıfır zam talep ettiği, işçilerin ise 1600 lira istediği asgari ücret için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu karamsar bir tablo çizdi.

6.12.2016Ekonomi
TİSK’in yeni başkanı Önen

TİSK’in yeni başkanı Önen

TÜRKİYE İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanlığına Kudret Önen seçildi. TİSK'ten yapılan yazılı açıklamaya göre, Konfederasyon'un 26’ncı Genel Kurulunda Yönetim Kurulu Başkanlığına Kudret Önen, Yönetim Kurulu Başkan vekilliklerine Nevzat Seyok ve Tufan Ünal getirildi.

4.12.2016Ekonomi
Patron sıfır zam istiyor

Patron sıfır zam istiyor

İşveren, işçi ve hükümet temsilcilerinden oluşan ‘Asgari Ücret Tespit Komisyonu’ yarın 2017 yılı için ilk toplantısını yapacak. İşçiler asgari ücretin en az 1600 lira olmasını isterken patronlar sıfır zam talep ediyor.

4.12.2016Ekonomi
Karamsarlık pompalamayın

Karamsarlık pompalamayın

TÜRK Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin (TÜSİAD) haftaiçi yaptığı uyarılardan sonra Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu da (TİSK), karamsar bir tablo çizdi.

3.12.2016Ekonomi
Dünyada dolar kıtlığı kavramı çok konuşulacak

Dünyada dolar kıtlığı kavramı çok konuşulacak

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu; "Yakın dönemde dünyada en çok konuşulan kavramların başında dolar kıtlığı gelecek" dedi.

28.11.2016Ekonomi
TİSK: Ekonomik ilişkiler güçlendirilmeli

TİSK: Ekonomik ilişkiler güçlendirilmeli

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) tarafından hazırlanan Ekim Ayı Ekonomi Bülteni’nde, dünya ekonomisindeki belirsizlikler ve Türkiye’nin içinde bulunduğu özel süreçlerden kaynaklanan riskler nedeniyle büyümedeki iyimser hedeflerin gerisinde kalınabileceği uyarısında bulunuldu.

26.10.2016Ekonomi
TİSK’in projesi Beyaz Saray’da

TİSK’in projesi Beyaz Saray’da

TÜRKİYE İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) ve Küresel İşbaşında Eğitim Türkiye Ağı (GAN TÜRKİYE) Yönetim Kurulu Başkanı Yağız Eyüboğlu, GAN TÜRKİYE’nin başarısını Beyaz Saray’da anlattı.

14.10.2016Ekonomi
Memurun kaderi ay sonu çizilecek

Memurun kaderi ay sonu çizilecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Hürriyet Ankara ekibiyle bir araya geldi ve gündemde merak edilen tüm soruları yanıtladı. Kıdem tazminatı için görüşmelere haftaya başlayacağını söyleyen Müezzinoğlu, memurlar ile taşeronların kaderinin 21 Ekim’de belli olacağını kaydetti.

30.09.2016Ekonomi
Ünlü iş adamı Refik Baydur hayatını kaybetti

Ünlü iş adamı Refik Baydur hayatını kaybetti

Aynı zamanda TİSK'in Onursal Başkanı da olan Türkiye Kimya Petrol Lastik ve Plastik Sanayii İşverenleri Sendikası (KİPLAS) Yönetim Kurulu Başkanı Refik Baydur (87), hayatını kaybetti. Baydur için salı günü cenaze töreni düzenlenecek.

18.09.2016Ekonomi
Bütçeden sosyal güvenlik açığı için ayrılan kaynak yüzde 1726 arttı

Bütçeden sosyal güvenlik açığı için ayrılan kaynak yüzde 1726 arttı

İşverene asgari ücretin 1300 liraya çıkarılmasından sonra verilen aylık 100 liralık destek sosyal güvenlik açığını patlattı. Yılın ilk üç ayında bütçeden sosyal güvenlik açığını kapatmak için 6.4 milyar lira aktarıldı. Bu rakam geçen yıl sadece 350 milyon lira idi.

29.04.2016Ekonomi
Sivil toplum örgütlerinden teröre karşı ortak açıklama

Sivil toplum örgütlerinden teröre karşı ortak açıklama

TÜRKİYE Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK), Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), HAK-İŞ Konfederasyonu, Memur Sendikaları Konfederasyonu (MEMUR-SEN), Türkiye KAMU-SEN, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) teröre karşı ortak bildiri yayınladı.

17.01.2016Ekonomi
Anneye yarım gün çalışmaya yeni düzen

Anneye yarım gün çalışmaya yeni düzen

Anne olan kadın işçiye çocuğu ilkokula başlayana kadar getirilmesi planlanan yarım gün çalışma hakkı yasalaşmadan değiştirildi ve yeni kurallara bağlandı.

14.01.2016Ekonomi
TİSK’in 2016 enflasyon beklentisi kötümser

TİSK’in 2016 enflasyon beklentisi kötümser

FED’in faiz oranını artırması ile enflasyonun daha kritik bir değişken haline geldiğini bildiren TİSK Aralık Eknomi Bülteninde: "FED’in faiz oranını artırması ile enflasyon daha kritik bir değişken haline geldi. TCMB’nin enflasyon hedefini tutturması gerekiyor" açıklamasına yer verildi.

27.12.2015Gündem
Emin Çapa kimdir

Emin Çapa kimdir?

Emin Çapa, CNN Turk Ekonomi Müdürlüğü görevini yürütüyor. 1967 doğumlu olan Emin Çapa, İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümü mezunu. Emin Çapa, 1999 yılından beri CNN Türk'te çalışıyor.

1.11.2015Gündem
Partilerin ekonomik vaatlerinde rakam değişiyor, başlıklar aynı

Partilerin ekonomik vaatlerinde rakam değişiyor, başlıklar aynı

Asgari ücretin artışı, emeklilere yeni zamlar, gençler için gelir testi borçlarının silinmesi siyasi partilerin hepsinin seçim bildirgesinde yer aldı. Seçmen yarın ekonomiye bakacaksa küsüratlarla karar verecek.

30.10.2015Ekonomi
500 bin kişilik tartışma

500 bin kişilik tartışma

Türkiye İstatistik Kurumu’nun, evde engelli bakımı için sosyal yardım alan 500 bin kişiyi istihdam saydığı ortaya çıktı. Şayet bu 500 bin kişi ‘iş arıyor’ olarak değerlendirilse işsizlik oranımız yüzde 9.8 değil yüzde 11.5 olacaktı.

16.10.2015Ekonomi
Heves kırıcı

Heves kırıcı

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Genel Direktörü Guy Ryder, “Ankara’da yaptığım görüşmelerde kadın istihdamını gündeme getirmediler, ki bu biraz heves kırıcı. Oysa Türkiye’nin bu konuyu hem sosyal, hem de ekonomik bir sorun olarak değerlendirmesi gerekiyor” dedi.

7.09.2015Ekonomi
TİSK, Suriyeli mülteciler ve AB müzakereleri konusunda ILO’dan destek istedi

TİSK, Suriyeli mülteciler ve AB müzakereleri konusunda ILO’dan destek istedi

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Genel Direktörü Guy Ryder, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'nu (TİSK) ziyaret etti. Konfederasyonun Yönetim Kurulu Başkanı Yağız Eyüboğlu ILO’dan Türkiye’nin Suriyeli mülteciler sorunu ve Avrupa Birliği (AB) ile müzakereleri konusunda desteklerini istedi.

2.09.2015Ekonomi
4.7 milyon kişi iş aramıyor

4.7 milyon kişi iş aramıyor

TİSK’in yaptığı analize göre, 6.000.000 gençten 4.7 milyonu iş aramıyor. Sorunun temel nedeni, genç kadınların yüzde 45’inin hem eğitim hem de istihdam dışı kalması.

6 milyon genç boşta geziyor

6 milyon genç boşta geziyor

TİSK, OECD ve TÜİK verilerine göre, Türkiye’nin 15-29 yaş arası genç işsiz sayısı 6 milyonu buluyor. TİSK yeni hükümetin bu konuyu öncelikleri arasına almasını talep ediyor çünkü gençlerin 4.7 milyonu çalışmak için bir iş bile aramıyor.

7.07.2015Ekonomi
‘Erken seçim istemiyoruz’

‘Erken seçim istemiyoruz’

Aralarında TOBB, TİSK, Türk-İş ve Hak-İş’in bulunduğu 8 sivil toplum örgütü Meclis’teki 4 partiden randevu aldı. İlk görüşülen Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Davutoğlu’na ‘Partiler uzlaşmalı ve bir koalisyon kurulmalı. Erken seçimin ekonomik ve sosyal faturası ağır olur’ denildi. Davutoğlu’ndan, ‘Bunları diğer partilere de söyleyin’ cevabı geldi.

16.06.2015Ekonomi
Bosch’ta 38 ay zam alınamadı

Bosch’ta 38 ay zam alınamadı

Bosch’ta imzalanan toplu sözleşmenin ardından kendi toplu sözleşmelerinin de revize edilmesini isteyen Renault çalışanlarının başlattığı eylem yayılırken, Renault ve Tofaş eylemler nedeniyle yarına kadar üretimi durdurma kararı aldı.

16.05.2015Ekonomi
Türkiye okul terkinde Avrupa 1’incisi

Türkiye okul terkinde Avrupa 1’incisi

Avrupa Komisyonu’nun ‘Avrupa’da Eğitimi Erken Terk Durumu’ raporuna göre Türkiye, okulu terk etme oranında Avrupa 1’incisi oldu. Rapora göre Türkiye’de kız öğrencilerin yüzde 40’ı, erkek öğrencilerin ise yüzde 35’i lise ya da üniversite aşamasına geçemeden okulu bırakıyor.

23.03.2015Eğitim
TİSK: İstihdamdaki artış büyümeye yansımıyor

TİSK: İstihdamdaki artış büyümeye yansımıyor

Ekim 2014 itibariyle son bir yılda Türkiye’de işgücündeki artış 1 milyon 929 bin kişi olurken artış oranı bir önceki yılın aynı ayına göre (Ekim 2013) yüzde 345’i buldu. İşgücü içinde istihdam edilenler 1 milyon 356 bin kişi, işsiz sayısı ise 573 bin kişi arttı. İş arayan her 100 kişiden 30’u işsiz kaldı.

17.01.2015Ekonomi
1000 TL için 6 ay sabır

1000 TL için 6 ay sabır

Asgari ücret 2015 yılının ilk altı ayında 58 liralık zamla 949 lira olarak uygulanacak. İkinci altı ayda ise 51 lira daha zam alacak olan asgari ücretlinin maaşı 1000 liraya çıkacak. Asgari ücretlinin günlük artışı 1.9 lira olacak.

1.01.2015Ekonomi
Patrona kötü, 6.5 milyon işçiye iyi haber

Patrona kötü, 6.5 milyon işçiye iyi haber

Anayasa Mahkemesi'nin Sendikalar Yasası'nın bazı maddelerini iptal etmesiyle KOBİ'lerde çalışan 6.5 milyon işçiye 'sendika tazminatı' geri geldi. Belediyeler başta olmak üzere şehir içi ulaşımı ile 200 bin banka çalışanına ise 'grev hakkı' tanındı. Bundan sonra şehir içi ulaşımında 'grev nedeniyle' belediye otobüsleri, şehir hatları vapurları çalışmayabilecek; bankalarda 'bu iş yerinde grev vardır' pankartı asılabilecek. İşte milyonlarca vatandaşı ve çalışanı ilgilendiren o kararlar...

28.10.2014Ekonomi
İş dünyasından Soma maden faciası açıklamaları

İş dünyasından Soma maden faciası açıklamaları

Manisa'nın Soma ilçesindeki maden ocağında gerçekleşen facianın ardından iş adamları dernekleri ve birliklerden ardı ardına açıklamalar yapıldı. İşte iş dünyasından yapılan açıklamalar...

14.05.2014Ekonomi
Başbakana açık çağrı

Başbakan'a açık çağrı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde ziyaret eden TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'na eşlik eden TESK, Türk-İş, Memur-Sen, Hak-İş ve TİSK temsilcileri, Erdoğan'a ortak bir bildiri sundu. Bildiride, 5 örgüt, Başbakan'dan "siyasi ortamın yumuşamasını" istedi.

11.04.2014Gündem
Asgari ücrette kritik gün perşembe

Asgari ücrette kritik gün perşembe

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun üçüncü toplantısı sona erdi. Komisyon, dördüncü ve son toplantı için 26 Aralık'ta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda toplanmayı kararlaştırdı.

23.12.2013Ekonomi
Verelim asgari ücreti geçinin

Verelim asgari ücreti geçinin

Kıdem tazminatı, taşeronluk ve esnek çalışma gündemiyle toplanan Çalışma Meclisi’nde hareketli dakikalar yaşandı.

26.09.2013Ekonomi

Yazar Sonuçları

‘Sıfır zam’ vicdanlara sığmaz!

ÇALIŞMALARINA salı günü başlayan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’ndan bu yıl altı milyonu aşkın işçiye geçen yılki gibi sevindirici haberin gelmesi zor görünüyor. Hem Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’nın hem de TİSK’in açıklamaları ücrete düşük oranlı zammı gündeme taşıyor. Hükümetin işçi sendikalarının talebine sıcak bakmadığı, geçen yılki 300 liralık artıştan ötürü düşük oranlı zamdan yana olduğu anlaşılıyor.

7.12.2016

Çilesini bitirdi!

28 Şubat döneminde Refah-Yol hükümetine karşı 5’li sivil inisiyatifinde rol oynayan sanayici Refik Baydur bugün toprağa veriliyor. Türkiye’nin sanayi tarihinde işverenlerin hakkını savunmak için 40 yıla yakın mücadele etmiş bir işadamı Baydur.

19.09.2016

Haydi kadınlar eve

CİNSİYET Eşitliği’nde “Dünya Mersin’e, Biz Tersine” serisine devam ediyorum.

23.05.2016

Türk-İş’in suskun kalması manidardır

ÜLKEMİZİN en büyük işçi konfederasyonu Türk-İş 3-6 Aralık günü 22. olağan genel kurulunu yapacak.

1.12.2015

Eurostat: Sosyal yardım alanlar istihdamda sayılmaz 

Geçen hafta Hürriyet Ekonomi’de Şebnem Turhan’ın yazdığı haberde, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) yayımladığı İşgücü Piyasası Bülteni’nde işaret edilen tartışmaya açık bir istihdam hesabına dikkat çekiliyordu.

22.10.2015

İlk 10'a Giderken 19. Ekonomi Olduk!

Türkiye dünyanın 17. büyük ekonomisi idi. Geçmiş zaman. Son veriler artık dünyanın 19. ekonomisi olduğumuzu gösteriyor. Buraya nasıl geldik? İlk 10 ekomiye nasıl gireriz?

31.12.2014

‘Kürt açılımı’ için verilen bir sözdür

BİLİNDİĞİ gibi ABD, Irak hükumeti ve KRG (Kürdistan yerel yönetimi-Barzani) üzerinde mutlak söz geçirme gücüne sahipken, hiç yokken Türk hükumetinin son günlerde alelacele KRG ile petrol taşıma anlaşması imzalaması insanın aklına bu fikri getiriyor.

6.12.2013