EKSTRA
MENÜ

Tırnak Sağlığı

Tırnak Sağlığı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Tırnak Sağlığı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 428 Tırnak Sağlığı haberi bulunmuştur.

Tırnak Sağlığı Haberleri

Kolajen Nedir, Faydaları Nelerdir İşte, Kolajen İçeren Besinler

Kolajen Nedir, Faydaları Nelerdir? İşte, Kolajen İçeren Besinler

Kolajen, cilt bakımında önem verilmesi gereken güçlü bir proteindir. İnsan vücudunda çok sayıda bulunan bir protein olan kolajen, daha genç ve sağlıklı görünmemizi sağlar. Peki kolajen tam olarak nedir ve hangi besinlerde bulunmaktadır? Detaylar haberimizde…

Kolajen Nedir Kolajen Takviyesi Nasıl Seçilir

Kolajen Nedir? Kolajen Takviyesi Nasıl Seçilir?

Yaş ilerlemesiyle azalan kolajenin cilt sağlığının yanı sıra kemikleri de koruduğunu belirten Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Ali Balevi; kolajenin farklı tipleri bulunduğuna işaret etti, kolajen seçerken dikkat edilmesi gerekenleri anlattı...

30.10.2020Kişisel Bakım
Kozmetoloji nedir ve neyi inceler Kozmetoloji bilimi hakkında kısaca bilgiler

Kozmetoloji nedir ve neyi inceler? Kozmetoloji bilimi hakkında kısaca bilgiler

Kozmetoloji, insanların dış görünümüne önem vermesinin sonucunda ortaya çıkmış bir bilim dalıdır. Çeşitli uygulamalar ve yöntemler sayesinde dış görünümde değişiklik, bakım, temizlik gibi işlemler yapılıyor. İnsanların kendilerini daha iyi hissetmeleri için önemli bir yere sahip uygulamadır. Kozmetoloji hakkında detaylı bilgiyi sizler için derledik.

30.10.2020Araştırma
Kolajeni amacınıza göre seçin, kullanın

Kolajeni amacınıza göre seçin, kullanın

Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Ali Balevi, “Farklı kolajen tiplerinin de farklı dokularda farklı yoğunlukta oldukları biliniyor. Örneğin cildin yüzde 70’ini kolajen tip 1 ve 3 oluşturuyor. Bu durumda eğer kolajeni cildinize destek için kullanacaksanız tip 1 ve 3 kolajen karışımlarını özellikle de tip 1 kolajen tercih etmeniz lazım” dedi.

27.10.2020Sağlık
Güçlü Tırnaklar İçin 8 Öneri

Güçlü Tırnaklar İçin 8 Öneri

Güçlü ve bakımlı tırnaklar sadece güzelliğin değil, vücut sağlığının da göstergesidir. Tırnakları güçlendirmek için yaşam tarzınızda ve alışkanlıklarınızda değişiklikler yapabilirsiniz. İşte tırnaklarınızı kısa sürede güçlendirebileceğiniz 8 öneri...

16.10.2020Naturagen
Tırnaklarınızda Sorunlar Size Ne Anlatıyor

Tırnaklarınızda Sorunlar Size Ne Anlatıyor?

Tırnaklarda meydana gelen kırılmalar ve izler vücudun bir şeye ihtiyacı olduğunu anlamına gelebiliyor. Yani tırnaklarımız aslında mineral ve vitamin eksikliğimizin sinyallerini verebiliyor. Tırnaklarda meydana gelen sorunlar, bu sorunların anlatmak istedikleri ve tırnak sağlığı için gerekli olan vitamin ve minerallere bir bakalım.

21.07.2020Kişisel Bakım
Güçlü Tırnaklar İçin 10 Muhteşem Besin

Güçlü Tırnaklar İçin 10 Muhteşem Besin

Güçlü ve parlak tırnaklar, sağlıklı ve doğal beslenmenin sonucudur. Yiyecekler, tırnaklarınızın görünüşünü büyük ölçüde etkileyen çok sayıda vitamin ve mineral içerir. İşte güçlü tırnaklara sahip olmanızı sağlayacak 10 muhteşem besin...

13.02.2019Kişisel Bakım
Genç Ve Güzel Kalmanın Sırları

Genç Ve Güzel Kalmanın Sırları

Güzellikte değişmeyen tek bir şey varsa o da genç kalma isteği. Şüphesiz hepimiz genç görünmek istiyoruz. Peki, içilen sigaranın, kullanılan uygunsuz kozmetik ürünlerin cildimize ne kadar zarar verdiğinin farkında mıyız? Yaşam koşullarımızda yapacağımız birtakım değişikliklerle yaşlanmayı geciktirebiliriz. İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Aslı Çurgunlu anlattı.

18.12.2018Kişisel Bakım
Vücudun Ecza Deposu Antioksidanlar

Vücudun Ecza Deposu Antioksidanlar

Hastalıktan koruyan ve yaşlanmayla gelen olumsuz etkileri geciktiren antioksidanlar, vücudumuzda hücrelere zarar veren toksin maddelerin yıkıcı etkilerini azaltıp vücudun içeriden ve dışarıdan yenilenmesini sağlıyor. Vücudun ecza deposu olarak adlandırılan antioksidanlar hakkında merak edilenleri Beslenme ve Diyet Uzmanı Evnur Saray anlattı.

Yaz Geldi Cildinizi Güneşten Koruyun

Yaz Geldi! Cildinizi Güneşten Koruyun!

Güneş, enerji kaynağımızdır. D vitamini sentezi için önemlidir; ancak kontrolsüz güneşlenme, havuz kullanımı bazı cilt, saç ve tırnak sorunlarının daha sık görülmesi ile sonuçlanır. Yazın leke ve çillenmede artış, güneşe bağlı alerjik deri reaksiyonları veya yanıklar, cilt yaşlanmasının hızlanması, cilt neminin ve esnekliğinin azalması, saçlı deride ve tırnaklarda kuruluk, suyla temasın artmasına bağlı olarak ayak derisi ve tırnaklarda mantar enfeksiyonlarında artış sıklıkla görülen değişimlerdir. Dermatoloji Uzmanı Dr. Rukiye Kaymaz, cilt sağlığı hakkında merak edilenleri sizler için anlattı.

8 Adımda Evde Kolay Manikür Yapın

8 Adımda Evde Kolay Manikür Yapın

Hem zamandan hem de bütçeden tasarruf ederek evde manikürünüzü kendiniz yapabilirsiniz.

Tırnak Uzatmak İçin Ne Yapmalı

Tırnak Uzatmak İçin Ne Yapmalı?

Tırnaklarınıza bakım yaptığınız halde uzamıyor, takma tırnak kullanmak zorunda mı kalıyorsunuz Bu yazıyı okuyarak tırnaklarınızı doğal yöntemlerle uzatabilirsiniz.İşte evde kolaylıkla yapabileceğiniz hızlı tırnak uzatma yöntemleri...

Tırnak bakımı nasıl yapılır

Tırnak bakımı nasıl yapılır?

Cilt ve saç bakımı kadar önem taşıyan tırnak bakımı, özellikle insani ilişkilerde oldukça önemlidir. Ellerin güzelliği tırnak bakımından geçer. Güzel görünen eller bakımı yapılmış, güzel tırnaklar sayesindedir. Tırnak bakımı fazla uğraş gerektirmeyen ve zaman almayan uygulamalarla yapılabilir.

3.02.2016Sağlık
Bir kalemde mükemmel görünen tırnaklar…

Bir kalemde mükemmel görünen tırnaklar…

Tırnak sağlığına ve güzelliğine değer verenleri bekliyor.

18.08.2015Alışveriş
B vitamini açısından zengin olan pirincin faydaları

B vitamini açısından zengin olan pirincin faydaları

Hem kanserden koruyor hem de Alzheimer ile savaşıyor.

1.03.2015Sağlık
Koyu renkli ojeler, tırnakları sarartıyor

Koyu renkli ojeler, tırnakları sarartıyor!

Tırnak sararmasını önlemek için alınacak önlemler nelerdir?

26.02.2015Kişisel Bakım
Oje Enfeksiyon Oluşumuna Neden Oluyor

Oje Enfeksiyon Oluşumuna Neden Oluyor!

Uz. Dr. Ahmet Arpacı, tedavisi çok da kolay olmayan tırnak hastalıkları ve yapılması gerekenler hakkında bilgi verdi...

Güzel bir cilt ve sağlıklı saçların sırrı onda

Güzel bir cilt ve sağlıklı saçların sırrı onda!

Saç, cilt ve tırnak sağlığı için en faydalı gıdalar arasında yer alıyor.

4.09.2013Sağlık
Güzelliğin sırrı kırmızı ette

Güzelliğin sırrı kırmızı ette

Beslenme zincirinde hayati yer tutan kırmızı etin, vücudun günlük ihtiyaçlarını karşılamasının yanı sıra, saç, cilt ve tırnak sağlığı açısından da son derece faydalı olduğu belirtildi.

2.09.2013Sağlık
Oje nasıl sürülmeli

Oje nasıl sürülmeli?

Ellerimizi bakımlı ve zarif gösteren ojeyi doğru sürebiliyor musunuz?

12.06.2012Kişisel Bakım
En sağlıklı püf noktalar

En sağlıklı püf noktalar!

Farkında olmadığımız bazı alışkanlıklarımızın, vücudumuzun gelecekteki durumunu hangi yönde etkileyeceğini bilmeden hareket etmek çoğu zaman sağlığımızı tehdit altına sokuyor.

10 Adımda Sağlıklı Beslenme

10 Adımda Sağlıklı Beslenme

Güzel bir cilde, güçlü saç ve tırnaklara sahip olmak için beslenme önerileri...

20.02.2011Sağlık
Rengarenk Tırnakların Altındaki Tehlike

Rengarenk Tırnakların Altındaki Tehlike

İlk bakışta güzel ve bakımlı görünen bu tırnakların altında hastalıklı eller yer alabiliyor.

30.11.2010Kişisel Bakım
Elleri bekleyen tehlike

Elleri bekleyen tehlike

Rengarenk ojeli, manikürlü tırnaklar güzel ve bakımlı görünse de bu tırnakların altında hastalıklı eller yer alabiliyor.

24.12.2009Kelebek

Yazar Sonuçları

Tiroid nodüllerinde kanser riskine dikkat!

Tiroid bezi metabolizmamızın orkestra şefi görevini gören tiroid hormonlarını üreten endokrin organlarımızdan biri olup boynumuzun ön kısmında âdem elmasının hemen altında kelebek şeklinde olan bir bezedir. Tiroid hormonları metabolizmamızı düzenler ve kontrol eder. Kalp ve solunum hızı, kolesterol seviyeleri, kilo, ruhsal durum, cilt ve tırnak sağlığı, adet düzeni vb. vücudumuzun bütün organlarının sağlığı için gereklidir.

18.03.2021

Yıllara meydan okuyan beslenme ipuçları

Yaş almayla birlikte yüzümüzdeki kırışıklıklar artar ve cildimiz geçen yıllarla birlikte canlılığını da kaybetmeye başlar. Çevresel etkiler ve genetik özellikler gibi çeşitli faktörler, cilt yaşlanmasının başlıca nedenleri arasında yer alsa da yanlış beslenme alışkanlıklarımız da cilt sağlığımızı olumsuz etkiler. Ancak beslenme listenize ekleyeceğiniz bazı gıdalarla, yıllara meydan okuyabilir, cildinizin daha sağlıklı ve daha genç görünmesine destek olabilirsiniz.

25.01.2021

Tırnak Kırılması Neden Olur?

Özellikle el hijyenine çok önem verdiğimiz bu Koronalı günlerde, hastalarımız tırnak kırılmasından daha çok yakınmaya başladılar. Tırnaklarda kırılma toplumda sık karşılaşılan bir problemdir. Kadınların daha çok dikkatini çeken bir problem olmakla beraber her iki cinste de görülebilir. Elli yaş üzeri kadınlarda daha sık görülen bu problem toplumun %20'sini etkiler. Tırnaklarda sertleşme, kırılma ve yüzeylerinde soyulma görülebilir.

21.05.2020

Daha Sağlıklı Saçlar İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

Saç dökülmesinin pek çok sebepten kaynaklanabileceğine dikkat çeken Dermatolog Dr. Şale Yılmaz, saçlarımıza iyi gelen besinleri sizler için açıkladı.

8.04.2019

Badem mi sütü mü

Protein zenginliği nedeniyle badem (ve sütü) yumurtayla bile yarışabilecek güçte. Bademin kendisi ise sütünden daha faydalı. Çünkü “tam gıda” olarak daha fazla sağlık desteği içerik taşıyor.

15.12.2018

Badem mi yumurta mı?

Başlığı görünce şaşırdığınızın farkındayım. Sonuna kadar da haklısınız. Böyle bir kıyaslamayı yapmak yani bademle yumurtayı aynı kefeye koymak olacak şey değil! Peki ya bu başlık niye? Nedeni, niyesi şu:

15.03.2018

40’ını geçen her erkek PSA ile mutlaka tanışır

Prostat kanseri teşhis ve takibinde kullanılan PSA testini her erkek bilmeli. Yaşı 40’ı geçen her erkeğin yıllık sağlık taramalarında PSA değerlerinin de tetkik edilmesinde fayda var.

3.08.2017

Güvenilir bir cilt dostu: Alfa lipoik asit

Hürriyet’te sağlık yazıları yazmaya başlayalı 10 yıldan fazla oldu. Bu yazılarda zaman zaman tavsiye ettiğim bazı doğal destekler var. Gönül rahatlığı ile söyleyebilirim, bunların hiçbiri ne zaman içinde tekrarlanan bilimsel çalışmalar, ne de bu destekleri kullananlarda beni mahcup edici neticeler verdi. Bunlar arasında ilk aklıma gelenler omega-3 destekleri, B12 destekleri, D vitamini destekleri ve alfa lipoik asit. Bugün de size yine kısa bir ALA hatırlatması yapacağım. Buyurun...

15.08.2016
Tırnak sararması nasıl tedavi edilir

Tırnak sararması nasıl tedavi edilir?

Evinizde uygulayabileceğiniz pratik kür tarifi...

24.05.2016

Öğle yemeği neden güçlü olmalı

Sadece çalışanlar değil, ev kadınları dâhil pek çoğumuz öğle yemeklerini dışarıda yemeye başladık. Ancak öğle yemeğinizi dışarıda yerken dikkat edilmesi gereken basit bazı ayrıntılar var. Mesela mı? Buyurun...

17.09.2015

Üç soru üç cevap

Besinler ve besin destekleri çok konuşulan, biz sağlık profesyonellerine sık sorulan konular... Bu nedenle çok sık gündeme getiriyoruz. Bugünkü mönümüzde de yine onlar var.

27.07.2015

5 soru 5 cevap

Besinler ve içerikleri, besin destekleri ve dozları... Çok konuşulan, biz sağlık profesyonellerine de çok sorulan konular... Bugün, son zamanlarda sıkça yanıtladığımız beş konu ile ilgili Yaşasın Hayat Ekibi’nden Dr. Evren Altınel’in hazırladıklarını aktarmak istiyorum. Buyurun birlikte okuyalım.

7.05.2015

‘Düşük Ö’ye de dikkat edin!

Araştırmalar orta yaş erkeklerinin kaygı duymaları gereken tek konunun “düşük T” olmadığını, kadınlık hormonu östrojenin de tıpkı düşük “T” gibi testosteronla birlikte azaldığını, bu durumun da tıpkı düşük T gibi yağlanma, cinsel istekte azalma, güç ve enerji kaybından sorumlu olduğunu gösteriyor!

13.01.2015

Tırnaklarınız sağlığınızın barometresidir

Cildimiz ve saçlarımıza göre daha sert olsalar da tırnaklarımız vara yoğa kırılıverir.

15.03.2013

Tırnaktaki beyaz çizgilerin sırrı çözüldü

Tırnaklardaki beyaz çizgilerin gerçekten vitamin eksikliği ile ilgisi var mı?

8.09.2012

Ayakların en büyük sorunu tırnak batığı

Vücudun yükünü taşıyan ayakların sağlığı önemli...

21.10.2010