EKSTRA
MENÜ

Ticaret Borsası

Ticaret Borsası haberleri sayfasında güncel ve son dakika Ticaret Borsası hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 22.804 Ticaret Borsası haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Ticaret Borsası Haberleri

Türkiye bu sezon en fazla fındık dış satımını Almanyaya yaptı

Türkiye bu sezon en fazla fındık dış satımını Almanya'ya yaptı

Almanya'ya 2020-2021 ihracat döneminde 472 milyon 264 bin dolar karşılığı 70 bin 543 ton fındık ihraç edildi.

25.09.2021Ekonomi
Fahiş fiyata karşı 5 öneri

Fahiş fiyata karşı 5 öneri

Son günlerde en çok konuşulan konuların başında yükselen gıda fiyatları geliyor. Hububattan yumurtaya, süt ürünlerinden tavuk etine kadar birçok üründe fiyat artışları yaşanıyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamalarda maliyetleri düşürmek ve fırsatçılarla mücadele ederek en kısa sürede enflasyonu kontrol altına alacaklarını, etiketlerdeki fahiş fiyat artışının önüne geçeceklerini söyledi. Ticaret Bakanlığı marketlerde ve perakende satış noktalarında yaptıkları denetimi arttırdı. Hükümet cephesinde yüksek fiyatlarla mücadele bu şekilde ilerlerken, biz de fiyat yükselişinin nasıl önleneceğini, vatandaşın daha ucuz ürünlere nasıl ulaşabileceğini uzmanlara sorduk.

19.09.2021Ekonomi
Kuru kayısı yeni ihracat sezonunun ilk ayında yüzleri güldürdü

Kuru kayısı yeni ihracat sezonunun ilk ayında yüzleri güldürdü

Yeni sezon kuru kayısı ihracatına başlanan Malatya'da, ağustos ayında 8 bin 839 tonluk satıştan yaklaşık 32 milyon dolar gelir elde edildi.

15.09.2021Ekonomi
Fiyat artışına ‘ithalat’ engeli

Fiyat artışına ‘ithalat’ engeli

Gıda enflasyonunun yüzde 30’a dayanması üzerine temel gıda ürünleri fiyatlarındaki artışın önüne geçmek üzere arpa, buğday, mısır, yulaf, nohut, mercimek ithalatından alınan gümrük vergileri yılbaşına kadar sıfırlandı. Kahve ithalatından alınan vergide ise indirime gidildi. Sektör uzmanları, ithalatın yerli üreticiyi, çiftçiyi olumsuz etkilemeyeceğini un, yem, yumurta üretimini rahatlatacağını, fiyat artışlarının frenleneceğini ifade ediyor.

9.09.2021Ekonomi
Antalya Ticaret Borsası Başkanı Çandır: 20 milyar Euro hayal değil

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Çandır: 20 milyar Euro hayal değil

Dünyada coğrafi işaret pazarının büyüklüğünün 200 milyar dolar seviyelerinde olduğunu ifade eden Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, “Türkiye ise yöresel ürün potansiyeli ile 20 milyar Euro’luk kazanç sağlayabilir. İtalya, parmesan peynirinden 1.5 milyar Euro gelir sağlarken, 200’ün üzerinde yerel çeşidi bulunan Türkiye’nin 20 milyar Euro’luk kazancı hayal olmasa gerek” dedi.

25.08.2021Ekonomi
İklim krizinin öteki yüzü: Tarlalar kırmızı alarm veriyor

İklim krizinin öteki yüzü: Tarlalar kırmızı alarm veriyor!

İklim krizine bağlı olarak gittikçe artan sel ve yangın felaketlerinin, önümüzdeki yıllarda güçlenerek süreceği öngörülüyor. Uzmanlara göre, iklim krizi yakın gelecekteki gıda krizinin de habercisi... Üstelik iklim değişikliği Türkiye'nin tarımını tehdit etmeye şimdiden başladı. Fındık, ayçiçeği yüzümüzü güldürse de buğday, arpa, nohut, mısır ve üzüm alarm veriyor. İşte Türk tarımındaki son durum ve bizi bekleyen tehlike...

19.08.2021Ekonomi
Aydında sezonun ilk kuru inciri kilosu 250 liradan satıldı

Aydın'da sezonun ilk kuru inciri kilosu 250 liradan satıldı

Türkiye'de kuru incir üretiminin en önemli merkezi Aydın'da sezonun ilk ürünü Aydın Ticaret Borsasınca kilosu 250 liradan satın alındı.

11.08.2021Ekonomi
‘Bursa teknoloji üssü olacak’

‘Bursa teknoloji üssü olacak’

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), TOBB ve Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve TOGG CEO’su Gürcan Karakaş’ı Bursa iş dünyası ile buluşturdu. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Bursa’ya bir fabrikadan fazlasını inşa ediyoruz. Sadece bir üretim üssü değil, teknoloji üssü inşa ediyoruz” dedi.

11.08.2021Ekonomi
Malatyadan 291 milyon dolarlık kuru kayısı ihracatı

Malatya'dan 291 milyon dolarlık kuru kayısı ihracatı

"Dünya kayısı başkenti" Malatya'dan 1 Ağustos 2020-31 Temmuz 2021 tarihlerini kapsayan sezonda, 115 ülkeye 87 bin 121 ton kuru kayısı ihraç edildi.

8.08.2021Ekonomi
Hisarcıklıoğlu: Bursaya teknoloji üssü kazandırıyoruz

Hisarcıklıoğlu: Bursa'ya teknoloji üssü kazandırıyoruz

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO); TOBB ve Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve TOGG CEO'su Gürcan Karakaş'ı Bursa iş dünyası ile buluşturdu. TOGG'da Bursa sanayisine büyük işler düştüğünü belirten Rifat Hisarcıklıoğlu, "Bursaya bir fabrikadan fazlasını inşa ediyoruz. Sadece bir üretim üssü değil, teknoloji üssü inşa ediyoruz." dedi. TOGG CEO'su Gürcan Karakaş da Bursa'dan 30'un üzerinde iş ortaklarının olduğunu söyledi.

6.08.2021Ekonomi
Döşemealtı halısına coğrafi işaret tescili

Döşemealtı halısına coğrafi işaret tescili

Antalya'nın dünyaca ünlü ve tarihi 12'nci yüzyıla kadar uzanan Döşemealtı halısı, coğrafi işaret tescili aldı.

27.07.2021Gündem
AB tescilli Malatya kayısısı 115 ülkede damakları tatlandırdı

AB tescilli Malatya kayısısı 115 ülkede damakları tatlandırdı

Dünya kuru kayısı ihtiyacının yüzde 85'inin karşılandığı Malatya'dan son 10 yılda 115 ülkeye 1 milyon 2 bin 839 ton kuru kayısı ihraç edilerek, ülke ekonomisine 3 milyar 312 milyon 351 bin dolar döviz girdisi sağlandı.

23.07.2021Ekonomi
Antep fıstığı elektronik ortamda alınıp satılacak

Antep fıstığı elektronik ortamda alınıp satılacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Namı diğer 'yeşil altın' Antep fıstığının değerine değer kattık. Ülkemizin ilk lisanslı deposunu Gaziantep'e kazandırdık. Bölgesel kalkınmaya örnek projemiz ile fıstık elektronik ortamda alınıp satılacak" dedi.

21.07.2021Ekonomi
AK Parti eski milletvekili Ali Koyuncu vefat etti

AK Parti eski milletvekili Ali Koyuncu vefat etti

Eski AK Parti Milletvekili Ali Koyuncu, Ankara'da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Ali Koyuncu evli ve 2 çocuk babasıydı.

16.07.2021Gündem
Market devi Şahmar kepenk indirdi

Market devi Şahmar kepenk indirdi

Perakende gıda sektöründe 40 yıla varan bir geçmişi bulunan Şahmar Marketler Grubu, bir gecede kapanma kararı aldı. Şirkete mal tedarik eden firmalar, genel merkez binasına akın etse de elleri boş döndü. Kapanma kararından bir hafta önce de şirket hisseleri el değiştirdi.

2.07.2021Ekonomi
Koronavirüs vaka sayısı en yüksek illerden Eskişehir’de, randevusuz mobil aşılama

Koronavirüs vaka sayısı en yüksek illerden Eskişehir’de, randevusuz mobil aşılama

SAĞLIK Bakanlığı verilerine göre, Türkiye’de en yüksek vaka sayısına sahip ikinci kent olan Eskişehir’de hastane ile aile sağlığı merkezlerinin yanı sıra alışveriş merkezi, tren garı ve otogarda kurulan mobil stantlarda da randevusuz aşılama başladı. Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Aslı Melek Zeytin, 900 bin nüfuslu kentte yapılan aşı sayısının 700 bini geçtiğini söyledi.

1.07.2021Gündem
Antalyanın iklimi 2100de Kahire gibi olacak deyip uyardı: Turizm olmayacak, insanlar sıcaktan düşüp ölecek

'Antalya'nın iklimi 2100'de Kahire gibi olacak' deyip uyardı: 'Turizm olmayacak, insanlar sıcaktan düşüp ölecek'

Kuraklık haritalarında Türkiye'nin büyük bölümü 'olağanüstü kurak', 'çok şiddetli kurak', 'şiddetli kurak' olarak gösteriliyor. Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mehmet Levent Kurnaz, Antalya için ürküten sözler söyledi. 2100 yılında Antalya'nın ikliminin aynen Kahire gibi olacağını söyleyen Kurnaz, ''Çukurova, Urfa, hepsi aynı şekilde olacak. Bu yüzyılın sonunda sıcaklıklar büyük ihtimalle 4-5 derece artmış olacak" dedi. 2100 yılında Antalya'da turizm olmayacağını savunan Prof. Dr. Kurnaz, “İnsanlar sıcaktan düşüp ölecek. Tamamen içeride ve klimayla yaşayabilecek böyle günlerde. Bu durumu ancak iklim değişikliği önlenebilirse değiştirmek mümkün'' diye konuştu.

1.07.2021Gündem
Nitelikli lise nedir İstanbul, Ankara, İzmir nitelikli okullar hangisi

Nitelikli lise nedir? İstanbul, Ankara, İzmir nitelikli okullar hangisi?

Lise tercih süreci öncesinde en çok araştırılan konulardan biri de nitelikli okul tanımı oldu. Sınavla alım yapan nitelikli okullar, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirleniyor. Peki, nitelikli lise nedir? İstanbul, Ankara, İzmir nitelikli okullar hangisi?

30.06.2021Gündem
Adana lise taban puanları 2021 Adana  Anadolu, İmam Hatip, Fen Lisesi LGS yüzdelik dilimleri ve taban puanları bilgileri

Adana lise taban puanları 2021! Adana Anadolu, İmam Hatip, Fen Lisesi LGS yüzdelik dilimleri ve taban puanları bilgileri

LGS sonuçlarının açıklanmasının ardından tercih yapacak öğrenciler, Adana lise taban puanları ve yüzdelik dilimlerini araştırıyor. Adana lise taban puanları ve yüzdelik dilimleri, lise eğitimine devam etmek isteyen adayların, tercih döneminde yardımcısı olacak. Peki Adana' da sınavla öğrenci kabul eden okulların taban puanlarını ve yüzdelik dilimleri nedir? İşte 2021 yılına ait Adana Anadolu, İmam Hatip, Fen Lisesi LGS yüzdelik dilimleri ve taban puanları bilgisi

30.06.2021Eğitim
Konya lise taban puanları 2021 Konya Anadolu, İmam Hatip, Fen Lisesi LGS yüzdelik dilimleri ve taban puanları bilgileri

Konya lise taban puanları 2021! Konya Anadolu, İmam Hatip, Fen Lisesi LGS yüzdelik dilimleri ve taban puanları bilgileri

LGS sonuçlarının açıklanmasının ardından tercih yapacak öğrenciler, Konya lise taban puanları ve yüzdelik dilimlerini araştırıyor. Konya lise taban puanları ve yüzdelik dilimleri, lise eğitimine devam etmek isteyen adayların, tercih döneminde yardımcısı olacak. Peki Konya' da sınavla öğrenci kabul eden okulların taban puanlarını ve yüzdelik dilimleri nedir? İşte 2021 yılına ait Konya Anadolu, İmam Hatip, Fen Lisesi LGS yüzdelik dilimleri ve taban puanları bilgisi

30.06.2021Eğitim
Antalya lise taban puanları 2021 Antalya Anadolu, İmam Hatip, Fen Lisesi LGS yüzdelik dilimleri ve taban puanları bilgileri

Antalya lise taban puanları 2021! Antalya Anadolu, İmam Hatip, Fen Lisesi LGS yüzdelik dilimleri ve taban puanları bilgileri

LGS sonuçlarının açıklanmasının ardından tercih yapacak öğrenciler, Antalya lise taban puanları ve yüzdelik dilimlerini araştırıyor. Antalya lise taban puanları ve yüzdelik dilimleri, lise eğitimine devam etmek isteyen adayların, tercih döneminde yardımcısı olacak. Peki Antalya'da sınavla öğrenci kabul eden okulların taban puanları ve yüzdelik dilimleri nedir? İşte 2021 yılına ait Antalya Anadolu, İmam Hatip, Fen Lisesi LGS yüzdelik dilimleri ve taban puanları bilgisi

30.06.2021Eğitim
Bakan Varank, Gaziantepte açılan merkezleri ziyaret etti

Bakan Varank, Gaziantep'te açılan merkezleri ziyaret etti

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye'nin gündemini yatırım, istihdam, üretim ve ihracatta tutmakta kararlı olduklarını belirterek, "Bunu da Cumhur İttifakı ile ülkemizin her tarafında yeni teknoparklar, Ar-Ge, tasarım merkezleri kurarak gerçekleştireceğiz." dedi.

26.06.2021Gündem
Bu şehre verebileceğim her şeyi verdim

Bu şehre verebileceğim her şeyi verdim

Berlin Sağlık Senatörü Dilek Kalaycı (SPD), 20 yılı aşkın aktif siyasi yaşamını bu yıl eylül ayında yapılacak seçimlerden sonra sonlandıracak. Son 10 yıldır kabinede olduğunu belirten Kalaycı, “Hükümet işleriyle uğraştım, iki yıl belediye başkanlığı yaptım, salgını yönettim. Bu şehre verebileceğim her şeyi verdim. Siyasetten önce bir yaşam olduğu gibi siyasetten sonra da bir yaşam var” diyor.

19.06.2021Avrupa
Batı Akdenizin 5 aylık ihracatı 1 milyar doları aştı

Batı Akdeniz'in 5 aylık ihracatı 1 milyar doları aştı

Örtü altı tarımda söz sahibi olan Antalya'nın da yer aldığı Batı Akdeniz bölgesinden yılın 5 ayında yapılan ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 41,39'luk artışla 1 milyar 37 milyon dolara ulaştı.

10.06.2021Ekonomi
Ankarada iş yerinde yangın Hasar ortaya çıktı

Ankara'da iş yerinde yangın! Hasar ortaya çıktı

Dün saat 16.00 sıralarında Yenimahalle ilçesi Macun Mahallesi 208 Sokak'taki Ankara Ticaret Borsası İş Merkezi'nin alt katında başlayarak diğer dükkanlara sıçrayan yangında oluşan zarar gün ağarınca ortaya çıktı. Ekiplerin gece boyunca soğutma çalışması yaptığı yangında, birçok dükkanın kullanılmaz hale geldiği görüldü. Dükkanların önlerindeki araçlar da büyük zarar gördü.

4.06.2021Gündem
Son dakika... Ankarada ortalık savaş alanına döndü Hasar gün ağarınca belli oldu

Son dakika... Ankara'da ortalık savaş alanına döndü! Hasar gün ağarınca belli oldu

Ankara'da, kimyasal madde üreten iş yerinde çıkan yangın büyük hasara neden oldu. Dün saat 16.00'da başlayan yangının yol açtığı zarar gün ağarınca ortaya çıktı.

4.06.2021Gündem
Emine Erdoğan: Bu eylem planıyla, Van Gölü inşallah layıkıyla korunacak

Emine Erdoğan: Bu eylem planıyla, Van Gölü inşallah layıkıyla korunacak

Van Gölü Sempozyumu'nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, "Kurumlarımızın iş birliği ile Van Gölü'nü Koruma Eylem Planı ve Uygulama Programı hazırlandı. Bu girişimin, kayda değer sonuçlar vermesini umut ediyorum. Bu kapsamda, gölün dip temizliği yapılacak. Atık-su yönetimi sağlanacak. İlaveten, entegre katı atık yönetimi oluşturulacak. Bu eylem planıyla, Van Gölü inşallah layıkıyla korunacak" dedi.

1.06.2021Gündem
İş dünyası Nefes Kredisini olumlu karşıladı

İş dünyası Nefes Kredisi'ni olumlu karşıladı

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç "Nefes Kredisi Paketi, finansman maliyetlerinin yükseldiği bu süreçte firmaların ve işletme sermayesi ihtiyacının karşılanması, iç tüketimin korunması için fırsat sunacak" dedi.

26.05.2021Ekonomi
Son dakika... Nefes kredisinde detaylar belli oldu

Son dakika... Nefes kredisinde detaylar belli oldu

Hazine ve Maliye Bakanlığı nefes kredisinde detayları açıkladı. 2020 yılı cirosu 1 milyon TL’yi aşmayan KOBİ’ler azami 50 bin TL, cirosu 1-10 milyon TL arasında olan KOBİ’ler ise azami 200 bin TL kredi kullanabilecek. İşletmelere 6 ay ödemesiz dönem imkanı sağlanacak 2021 Nefes Kredisi uygulamasında, kredi geri ödemeleri 12 eşit taksitte yapılacak. İşte detaylar...

26.05.2021Ekonomi
Aizanoi Antik Kentinde hızlandırılacak projelerle daha fazla turist hedefleniyor

Aizanoi Antik Kenti'nde hızlandırılacak projelerle daha fazla turist hedefleniyor

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne 9 yıl önce dahil edilen antik kentte bu yıl Penkalas Çayı'ndaki rıhtım duvarlarının restorasyonu ile stadyum ve tiyatro projelerine ağırlık verilecek.

24.05.2021Keyif
İç Anadoluda kuraklık hububat üreticilerini endişelendiriyor

İç Anadolu'da kuraklık hububat üreticilerini endişelendiriyor

İç Anadolu Bölgesi'nde bahar yağıları yetersiz kalınca kuraklık baş gösterdi. Yozgat'ta il merkezi ve birkaç ilçede yüzde 80-90 oranında kuraklık yaşanırken, Kırıkkale Ticaret Borsası Başkanı Harun Sümer bundan sonra yağacak yağmurun da faydasının olmayacağını belirtti.

23.05.2021Haber
Ekipler hasar tespiti için bölgede İç Anadoluda vahim tablo

Ekipler hasar tespiti için bölgede! İç Anadolu'da vahim tablo!

İç Anadolu Bölgesi'nde bahar yağıları yetersiz kalınca kuraklık baş gösterdi. Yozgat'ta il merkezi ve birkaç ilçede yüzde 80-90 oranında kuraklık yaşanırken, Kırıkkale Ticaret Borsası Başkanı Harun Sümer bundan sonra yağacak yağmurun da faydasının olmayacağını belirtti.

23.05.2021Ekonomi
Cumhurbaşkanı Erdoğan fiyatları duyurmuştu TMO detayları açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan fiyatları duyurmuştu! TMO detayları açıkladı

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, ülke genelindeki yaklaşık 200 iş yerinde ve protokol imzalanan lisanslı depolarda hububat alımı yapılacağı bildirildi. Hasat başlangıcından bugüne kadar piyasaların yakından izlendiği ve piyasaların seyrine göre TMO politikalarının şekillendirildiği ifade edilen açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hububat ve bakliyat alım fiyatlarını duyurduğu anımsatıldı.

17.05.2021Gündem

Yazar Sonuçları

‘Bir büyük Cumhuriyet aydını’

Türkiye onları ‘üç Doğanlar’ olarak biliyor: Doğan Kuban, Doğan Tekeli ve Doğan Hasol... Doğan Kuban’ı önceki gün kaybettik. Türkiye’nin kültür ve mimarlık hayatını uzun yıllara yayılan üretimleri ve benzersiz katkıları ile zenginleştiren bu isimlerden merhum Doğan Kuban’ı bize en çok tanıtan ve sevdiren de Orhan Bursalı oldu. (‘Mimar Doğan’lar-Üç Doğan - Doğan Kuban, Doğan Tekeli, Doğan Hasol’ kitabı Doğan Kuban tarafından kaleme alınarak, Kırmızı Kedi Yayınevi tarafından yayımlandı.)

24.09.2021

Eylül bereketi

Sonbahar Ege için bereket demektir.

6.09.2021

Kapanma olmasın aşı kartı uygulansın

GEÇEN hafta İzmir’in önemli kurumları ortak bir açıklama yaptılar.

3.08.2021