EKSTRA
MENÜ

Thomas Oppermann

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 136 haberi bulunmuştur.

Thomas Oppermann Haberleri

‘Merkel aday olmazsa, ben adayım’

‘Merkel aday olmazsa, ben adayım’

Bundan birkaç hafta önce “Merkel aday olacak mı?” başlıklı bir yazı yazmıştım. Tabii 2000-2018 yılları arasında Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı ve 2005 yılından beri de Almanya Başbakanı olarak görev yapan Angela Merkel’in 2021 yılında yapılacak genel seçimlerde aday olmayacağını çoktan ilan ettiğini de. Hatta milletvekili adayı bile olmayıp ‘aktif politikadan çekileceğini’ de.

9.11.2020Avrupa
Almanya bir demokrasi sevdalısını daha kaybetti

Almanya bir demokrasi sevdalısını daha kaybetti

Ağustos ayı sonlarına doğruydu... “Aşağı Saksonya Eyalet Parlamentosu ve Federal Meclis’te (Alman Parlamentosu) 30 yıl milletvekili olarak görev yaptıktan sonra benim için başka bir şey yapmanın ve yeni projeleri hayata geçirmenin tam zamanıdır” diyerek Sosyal Demokrat Partili (SPD) Thomas Oppermann, gelecek yıl yapılacak genel seçimlerde aday olmayacağını ilan etti. Ama ne yazık ki Thomas Oppermann, hayalindeki projeyi veya projeleri hayata geçiremeden bu dünyadan göçüp gitti. Hem de aniden.

28.10.2020Avrupa
Almanyada TV programı çekiminde fenalaşan Federal Meclis Başkanvekili hayatını kaybetti

Almanya'da TV programı çekiminde fenalaşan Federal Meclis Başkanvekili hayatını kaybetti

Almanya'da Sosyal Demokrat Partiden (SPD) Federal Meclis Başkanvekili Thomas Oppermann, bir televizyon programı çekimleri esnasında fenalaşarak kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

26.10.2020Dünya
Almanya Federal Meclis Başkanvekili Oppermann öldü

Almanya Federal Meclis Başkanvekili Oppermann öldü

Alman İkinci Kanalı ZDF’nin pazar günkü çekimleri sırasında fenalaşan Sosyal Demokrat Parti’li Federal Meclis Başkanvekili Thomas Oppermann (66), kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

26.10.2020Avrupa
Almanya, bin Yezidi kadına kapılarını açıyor

Almanya, bin Yezidi kadına kapılarını açıyor

Almanya’da çeşitli siyasi partilerden temsilciler, bin kadar DEAŞ mağduru Yezidi kadının çocuklarıyla birlikte Almanya’ya getirilmesi konusunda anlaştı.

20.12.2019Avrupa
Nahles giderse, Merkel de gider mi

Nahles giderse, Merkel de gider mi

SPD salı günü Federal Meclis Grup Başkanı’nı seçecek. Başka aday çıkmadığı için SPD Genel Başkanı ve Federal Meclis Grup Başkanı Andrea Nahles, seçimde tek aday. Nahles’in yeniden Meclis Grup Başkanı olmak için yeterli oy alamayacağı konuşuluyor.

31.05.2019Avrupa
Giffey’in koltuğu sallantıda: Hızla parladı, çabuk mu sönecek

Giffey’in koltuğu sallantıda: Hızla parladı, çabuk mu sönecek?

Almanya’da yıldızı hızla parlayan Federal Aile Bakanı Franziska Giffey’in siyasi kariyerinin sona erip ermeyeceği önümüzdeki günlerde belli olacak. Daha önce aynı suçlamalarla karşı karşıya gelen bakanlara en sert tepki partisi SPD’den gelen Giffey, suçlu bulunması durumunda koltuğunu kaybedecek.

5.04.2019Avrupa
Mazyek: ‘Bugün hepimiz Yeni Zelandalıyız’

Mazyek: ‘Bugün hepimiz Yeni Zelandalıyız’

Almanya Müslümanlar Merkez Konseyi Başkanı (ZMD) Aiman Mazyek, Federal Meclis Başkan Yardımcıları Yeşillerli Claudia Roth ve SPD’li Thomas Oppermann, geçen hafta cuma günü 50 kişinin öldüğü cami saldırısıyla ilgili Yeni Zelanda’nın Berlin Büyükelçiliğini ziyaret etti.

19.03.2019Avrupa
Kadın-erkek vekil sayısını eşitlemek için buluşacaklar

Kadın-erkek vekil sayısını eşitlemek için buluşacaklar

Almanya’da Federal Mecliste kadın milletveklilerinin sayısının erkek milletvekillerden düşük olmasının çeşitli çevreler tarafından problem olarak değerlendirilmesi üzerine partilliler harekete geçti. Konunun görüşülmesi için perşembe günü bir araya gelecek olan partilerin temsilcileri kadın ve erkek sayısını eşitlemek için hazırlanacak yasa tasarısını görüşecek.

13.02.2019Avrupa
Nihayet kadınları keşfettiler

Nihayet kadınları keşfettiler

Son dönemlerde Almanya’da köklü partiler, kadınlara daha fazla sahip çıkılması için hiç de alışık olmadığımız bir tutum sergilemeye başladılar.

19.01.2019Avrupa
Almanya Federal Meclis’i 100’ncü yılda kadınlar için özel oturum yapacak

Almanya Federal Meclis’i 100’ncü yılda kadınlar için özel oturum yapacak

Almanya’da kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 100’üncü yılı dolayısıyla yarın Federal Meclis’te özel bir oturum yapılacak. Federal Meclis Başkan Yardımcısı Thomas Oppermann, ülkede 299 olan seçim bölge sayısını 240’a düşürüp, her bölgeye bir kadın bir erkek aday konulduğu takdirde hem meclisin küçüleceğini hem de kadın oranın yükseleceğini söyledi.

16.01.2019Avrupa
Ülkeyi sarsan korsan aşırı sağcı çıktı

Ülkeyi sarsan korsan aşırı sağcı çıktı

Almanya’da sadece AfD hariç cumhurbaşkanı dahil siyaset, sanat ve müzik dünyasından ünlülerin kişisel bilgilerini internette yayınlayan korsanın aşırı sağ görüşe sahip olduğu idia edildi. Eleştiri yağmuruna tutulan İçişleri Bakanı Seehofer’e olayın bir an önce aydınlatılması için baskılar artıyor.

6.01.2019Avrupa
Meclis parasıyla Güney Afrika’da silah talimi

Meclis parasıyla Güney Afrika’da silah talimi

Yabancı ve İslam karşıtı parti AfD milletvekili Petry Bystron’un, Federal Meclis ödeneğiyle gittiği Güney Afrika’da aşırı sağcı bir grubun üyeleriyle buluşup silah talimi yaptığı ortaya çıktı.

20.12.2018Avrupa
Seehofer: Önce hükümeti kuralım

Seehofer: Önce hükümeti kuralım

Bavyera’da sandıktan ağır yenilgiyle çıkan CSU’da depremin etkisi devam ediyor. CSU Lideri ve İçişleri Bakanı Horst Seehofer’a istifa baskıları artıyor. Seehofer’ın bakanlık koltuğu da tartışma konusu.

16.10.2018Avrupa
Zoraki evlilikte kriz

Zoraki evlilikte kriz

Almanya’da 24 Eylül 2017 tarihinde yapılan genel seçim akşamıydı. Medya mensuplarının çoğu gibi ben de, seçim sonuçlarını Başbakan Angela Merkel’in genel başkanlığını yaptığı Hıristiyan Demokrat Birlik Parti’nin genel merkezi Konrad Adenauer Evi’nde izliyordum.

15.09.2018Avrupa
İstihbarat başkanı Merkel’le ters düştü

İstihbarat başkanı Merkel’le ters düştü

Chemnitz’te aşırı sağcıların yabancıları kovalamasını Merkel, “Sürek avı” diye niteledi. Ancak Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV) Başkanı Hans Georg Maassen, görüntülere rağmen “Sürek avına dair bir bilgi yok” diyerek Merkel’le ters düştü.

7.09.2018Avrupa
Almanya’da İçişleri Bakanı Seehofer’e istifa çağrısı

Almanya’da İçişleri Bakanı Seehofer’e istifa çağrısı

Afgan sığınmacılar hakkındaki ifadeleri ve Almanya’dan geçen hafta sınır dışı edilen Afgan bir sığınmacının Afganistan’da intihar etmesinin ardından Almanya İçişleri Bakanı Seehofer’e istifa çağrısı yapıldı.

12.07.2018Avrupa
Federal Meclis’ten ‘özür dile’ çağrısı

Federal Meclis’ten ‘özür dile’ çağrısı

Almanya’nın efsane tenisçisi Boris Becker’in esmer tenli oğlu Noah Becker'e “Yarı zenci” diyen aşırı sağcı parti AfD’li Jens Maier’e, Federal Meclis’ten ‘özür dile’ çağrısı geldi. Tepkiler üzerine çark eden Maier ise tweet’i kendisini atmadığını öne sürdü. Boris Becker de Maier hakkında suç duyurusunda bulundu.

4.01.2018Dünya
Erken seçim mi

Erken seçim mi?

Almanya’da 24 Eylül’de yapılan genel seçimlerde yüzde 20.5’le Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) tarihinde aldığı en büyük yenilgi akşamı, Genel Başkanı ve başbakan adayı Martin Schulz, “Bizim yerimiz muhalefet.

30.10.2017Dünya
Ne yapalım, seçmen öyle istedi

Ne yapalım, seçmen öyle istedi!

ALMANYA’da 24 Eylül’de yapılacak genel seçimler öncesi olası ortaklık tartışmaları da yoğunlaştı.

4.09.2017Dünya
‘Bu teknolojiyi görmezden gelemeyiz’

‘Bu teknolojiyi görmezden gelemeyiz’

Başbakan Angela Merkel, 24 Eylül 2017’de yapılacak Federal Meclis seçimleri için kampanyasını Dortmund’dan başlattı. İlk konuşmasında rakibi Martin Schulz’u eleştiren Merkel’in, kampanya süresince 50 farklı yerde konuşma yapması bekleniyor.

13.08.2017Dünya
Almanya Konya iptalinin ardından ikiye bölündü

Almanya Konya iptalinin ardından ikiye bölündü

Türkiye'nin Alman milletvekillerinin Konya'daki askeri üste bulunan Alman askerlerini ziyaret iznini iptal etmesi, Alman siyasetinde farklı yankılar uyandırdı. İki farklı görüş ortaya çıktı.

16.07.2017Dünya
Almanyada Müslümanlar teröre karşı yürüyecek

Almanya'da Müslümanlar teröre karşı yürüyecek

Almanya’daki Müslümanların bu Cumartesi günü Köln’de radikal İslamcı terörü protesto etmek için bir gösteri düzenlemesi planlanıyor. Gösteri, Alman siyasetçiler tarafından da memnuniyetle karşılandı.

14.06.2017Dünya
Almanya’da Müslümanlar terörü protesto edecek

Almanya’da Müslümanlar terörü protesto edecek

Almanya’daki Müslümanların, cumartesi günü Köln’de radikal İslamcı terörü protesto için ‘Barış Yürüyüşü’ düzenlemeyi planlanıyor. Gösteri, Alman siyasetçiler tarafından da memnuniyetle karşılandı.

14.06.2017Dünya
Washington-Berlin hattında sarsıntı

Washington-Berlin hattında sarsıntı

SON dönemlerde Washington ile Berlin arasında tam bir sarsıntı yaşanmaya başladığı yönündeki sinyaller yoğunlaştı.

2.06.2017Dünya
Avrupa yol ayrımında

Avrupa yol ayrımında

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in, ABD Başkanı Donald Trump’ı hedef alan, “Başkalarına tamamen güvendiğimiz zamanlar artık bir parça geride kaldı.

31.05.2017Dünya
Sellering’in yerine Schwesig geliyor

Sellering’in yerine Schwesig geliyor

Almanya’nın doğu eyaletlerinden Mecklenburg Vorpommern Eyalet Başbakanı Erwin Sellering (SPD) istifa etti.

30.05.2017Dünya
SPD: Alman askerleri İncirlikten çıksın

SPD: Alman askerleri İncirlik'ten çıksın

Türkiye’nin, İncirlik Üssü’ndeki Alman askerlerinin Alman vekiller tarafından ziyaret edilmesine izin vermemesi üzerine çıkan tartışma, hükümet ortaklarının arasını açtı.

30.05.2017Dünya
Muhalefetten Merkele İncirlik baskısı

Muhalefetten Merkel'e İncirlik baskısı

Reuters haber ajansı, Alman Sosyal Demokrat Partisi'nin (SPD), Türkiye ile İncirlik üssü konusundaki anlaşmazlığı çözemezse, burada bulunan Alman askerlerini başka bir yere taşıması için Başbakan Angela Merkel'e baskı yaptığını yazdı.

22.05.2017Dünya
Ürdün: İncirlikten taşınma için yardıma hazırız

Ürdün: İncirlik'ten taşınma için yardıma hazırız

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, Ürdün'ün İncirlik Üssü'nde konuşlu Alman askerlerinin Ürdün'e taşınması konusunda her türlü yardıma hazır olduğunu ilettiğini söyledi.

21.05.2017Dünya
Merkel ile Erdoğan Brüksel’de uzlaşamazsa...

Merkel ile Erdoğan Brüksel’de uzlaşamazsa...

Almanya’nın gündemi İncirlik... Türkiye, Alman milletvekillerinin İncirlik Üssü’nde görevli askerlerine ziyaret yasağı kararını son anda kaldırmazsa, Almanya askerlerini çekecek mi? Parlamento perşembe akşamı geç saatlere kadar bu soruyu tartıştı.

20.05.2017Dünya
Türk kökenli milletvekili programa neden gelmedi

Türk kökenli milletvekili programa neden gelmedi

Alman televizyon kanalı ZDF’de Maybrit İllner’in sunduğu ‘Almanya ne kadar güvenli’ konulu açıkoturuma davetli olan Sol Parti milletvekili Sevim Dağdelen, programın başlamasına birkaç saat kala katılmaktan vazgeçti.

12.05.2017Dünya
Alman ordusunda reform yapılacak

Alman ordusunda reform yapılacak

Üsteğmen Franco A.’nın Viyana Havaalanı’nda içi mermi dolu silahla yakalanmasının ardından orduda ortaya çıkan aşırı sağ terör ağı tehlikesi üzerine, Almanya Savunma Bakanlığı harekete geçti.

10.05.2017Dünya
Göçmenler burka mı

Göçmenler burka mı!

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, çok sorunlu öncü kültür tartışmasını yeniden tetikledi. Almanya 2000 yılında göçmenlere karşı kışkırtan öncü kültür tartışmasına geri döndü.

3.05.2017Dünya
Gabriel: Seçmenler daha rahat karar verecek

Gabriel: Seçmenler daha rahat karar verecek

Türkiye’den hükümet yetkililerinin anayasa referandumu için Almanya’da artık kampanya yapmayacakları haberleri, Berlin’i rahatlattı. Almanya’da hükümet yetkilileri karara sevindiklerini açıkladı.

23.03.2017Dünya
Hıristiyan Birlik, SPD’ye teklif götürecek

Hıristiyan Birlik, SPD’ye teklif götürecek

Almanya’da hükümetin büyük ortağı Hıristiyan Birlik (CDU/CSU) partilerinin Federal Meclis Grubu Başkanı Volker Kauder, Berlin’de Noel pazarına TIR’la saldıran Tunuslu Anis Amri’nin izlenmesinde güvenlik birimlerinin hata yapıp yapmadıklarının ortaya çıkarılması için Federal Mecliste araştırma komisyonun kurulmasına olumlu baktıklarını bildirdi. Kauder, hükümetin diğer ortağı SPD Federal Meclis Grubu Başkanı Thomas Oppermann’a konuyla ilgili teklif götüreceğini söyledi.

15.01.2017Dünya
Koalisyon ortakları, iç güvenlikte anlaşamıyor

Koalisyon ortakları, iç güvenlikte anlaşamıyor

Avrupa’nın en güvenli ülkelerinden Almanya’yı iç güvenlik korkusu sardı. Mülteci göçü ve Berlin’de 12 kişinin hayatını kaybettiği Noel Pazarı saldırısıyla iç güvenlik tartışmaları, gündemin başına oturdu.

9.01.2017Dünya
Almanya’nın tehlikeliler listesinde 500 kişi var

Almanya’nın tehlikeliler listesinde 500 kişi var

Almanya İçişleri Bakanlığı’nın verdiği bilgiye göre, ülkede ‘tehlikeliler’ listesinde 550 kişi var. Bunun 224’ü Almanya’da yaşıyor. 62’sinin hemen sınır dışı edilmesi gerekiyor.

8.01.2017Dünya
Almanyada CDU/CSU, yalan haberi ağır ceza istedi

Almanya'da CDU/CSU, yalan haberi ağır ceza istedi

Almanya’da, Eylül 2017’de yapılacak genel seçimler öncesinde medya manipülasyonlarından korktuklarını açıklayan CDU/CSU milletvekilleri, yanlış haber ve bilgilerin yayılmasının daha ağır şekilde cezalandırılmasını talep etti.

13.12.2016Dünya
CDU ‘opsiyon model’e geri dönmek istiyor

CDU ‘opsiyon model’e geri dönmek istiyor

Uzun tartışma ve mücadelelerden sonra büyük koalisyon hükümetinin karara bağladığı çifte vatandaşlık yine tehlikede. CDU kurultayında çifte vatandaşlık yerine eski opsiyon modeline geri dönülmesi kabul edildi.

8.12.2016Dünya
Sosyaldemokratlara ağır eleştiri

Sosyaldemokratlara ağır eleştiri

Almanya’da hükümet ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD) ‘bakanları para karşılığı kiralamakla’ suçlandı.

23.11.2016Dünya
Hükümet ortağı SPD yeni göç yasası taslağı hazırladı

Hükümet ortağı SPD yeni göç yasası taslağı hazırladı

Almanya'da ‘göç yasası’ tartışması yeniden alevlendi. SPD, kalifiye iş gücü göçü için yeni bir göç yasası taslağı hazırladı.

8.11.2016Dünya
Eski komünistlerle asla

Eski komünistlerle asla

Almanya’da, özellikle genel seçimler öncesi köklü partilerden hep, “Seçimlerden sonra eski komünistlerle ortaklık etmemiz kesinlikle söz konusu değildir” şeklinde açıklamalar duyduk.

10.10.2016Dünya
SPD lideri Gabriel, CSU’ya sert çıktı

SPD lideri Gabriel, CSU’ya sert çıktı

Alman SPD Genel Başkanı Gabriel ve Grup Başkanı Thomas Oppermann, Türkiye kökenli SPD’li politikacılarla Meclis’te bir araya geldi. Gabriel ve Oppermann, CSU’yu çifte vatandaşlığı kaldırma planlarına karşı uyardı.

9.09.2016Avrupa
Merkel mecliste Türkiyeyi savundu

Merkel mecliste Türkiye'yi savundu

ALMANYA’da Meclis Türkiye tartışmalarıyla açıldı.

7.09.2016Dünya
Koalisyon ortakları İncirlik yüzünden birbirine girdi

Koalisyon ortakları İncirlik yüzünden birbirine girdi

Almanya’da koalisyon ortağı SPD’nin, tornadoların İncirlik’ten çekilmesi talebi, hükümette görüş ayrılığına yol açtı. Büyük ortak Hıristiyan Birlik, böyle bir talebin zamanlamasının yanlış olduğunu savundu.

27.08.2016Dünya
Biz varken, çifte vatandaşlık kaldırılamaz

Biz varken, çifte vatandaşlık kaldırılamaz

Almanya’da artan terör tehlikesine karşı işbaşındaki koalisyon hükümetinin büyük ortağı Hıristiyan Birlik Partileri, yeni önlemler paketi hazırladı. Önlemler paketini, İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere bugün kamuoyuna açıklayacak. Pakette çifte vatandaşlığın kaldırılması önerisi de var. Ancak koalisyonu SPD kanadı, bu öneriye sert tepki gösterdi.

11.08.2016Dünya
Almanya’da çifte vatandaşlık tartışması

Almanya’da çifte vatandaşlık tartışması

ALMANYA’da artan terör tehlikesine karşı koalisyon hükümetinin büyük ortağı Hıristiyan Birlik Partileri yeni bir önlemler paketini gündeme getirdi.

10.08.2016Dünya
Erdoğan’a sert tepki

Erdoğan’a sert tepki

Alman Parlamentosu Başkanı Norbert Lammert de milletvekillerine yönelik tehditlere karşı “Bu, mevcut tüm yasal imkânlar çerçevesinde karşılığını bulacaktır” dedi.

7.06.2016Dünya
Yeşiller Eşbaşkanı Cem Özdemir Türkiye çok kızacak

Yeşiller Eşbaşkanı Cem Özdemir 'Türkiye çok kızacak'

Yeşiller Eşbaşkanı Cem Özdemir, 2 Haziran’da Meclis’te görüşülecek 1915 olaylarıyla ilgili tasarı hakkında “Tasarı Türkiye’yi çok kızdıracak, ancak Alman Parlamentosu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın şantajlarına boyun eğmeyecek” dedi.

17.05.2016Dünya