EKSTRA
MENÜ

Tevfik Fikret

Tevfik Fikret haberleri sayfasında güncel ve son dakika Tevfik Fikret hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 2.088 Tevfik Fikret haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Tevfik Fikret (24 Aralık 1867 – 19 Ağustos 1915), Türk şair, öğretmen, yayıncı. Osmanlı İmparatorluğu'nun dağılma sürecinde yetişti. Edebiyat-ı Cedide topluluğunun lideri olan Tevfik Fikret, devrimci ve idealist fikirleriyle Mustafa Kemal başta olmak üzere dönemin pek çok aydınını etkiledi. Türk edebiyatının Batılılaşmasında büyük pay sahibidir.

 

Tevfik Fikret Haberleri

24 Aralık hangi burç ve burcu ne 24 Aralık tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

24 Aralık hangi burç ve burcu ne? 24 Aralık tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

22 Aralık - 20 Ocak tarihleri arasında doğanlar oğlak burcudur. Oğlak burcu başak ve boğa ile birlikte toprak grubunda yer alır. Bu burcun gezegeni disiplin ve otoritenin simgesi olan Satürn'dür. Akrep, balık ve ikizler, oğlak burcunun anlaşamadığı burçlar arasında yer alır. En iyi anlaştığı burçlar ise aslan ve kovadır. 24 Aralık hangi burç? Tarihte bugün doğan Türk ve yabancı ünlüler kim? İşte, merak edilen tüm detaylar.

20.09.2021Burçlar
Manzum ne anlama gelir Manzum hikaye nedir, özellikleri nelerdir

Manzum ne anlama gelir? Manzum hikaye nedir, özellikleri nelerdir?

Manzum ne anlama geldiği ve manzum hikaye okul döneminin başlamasıyla birlikte öğrenciler tarafından araştırılan konular arasında yer alıyor. Kendi içerisinde ölçü, kafiye ve uyaklar gibi kuralları olan manzum hikayelerin özelliklerin, tarihini manzum hikaye ile ilgili tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz.

18.09.2021Eğitim
O sandığınız kişi ben değilim

O sandığınız kişi ben değilim!

“Bana kalırsa, doğup büyüdüğü yerde bir sergi açmak her sanatçının hayalidir” diyen sanatçı Dorian Sarı, toplumun genelgeçer kural ve doğrularının birey üstündeki yaptırımını araştırdığı Türkiye’deki ilk sergisi ‘Zır Zır, Kaşıntı Geri Döndü’yle Öktem Aykut Galeri’ye konuk oluyor. İsviçre Güzel Sanatlar Ulusal Ödülü Swissart’a layık görülen Sarı, “Basel beni çok sevdi, ben de Basel’i” diyor.

17.09.2021Kitap Sanat
Cenap Şahabettin kimdir Kısaca hayatı, edebi kişiliği, şiirleri, eserleri ve özellikleri

Cenap Şahabettin kimdir? Kısaca hayatı, edebi kişiliği, şiirleri, eserleri ve özellikleri

Cenap Şahabettin Türk edebiyatının önemi şair ve yazarlarındandır. Edebiyatımıza kazandırdığı çok çeşitli eserleri bulunmaktadır. Bu yüzden ilgili şair dikkatleri üzerine her dönem toplamayı başarmıştır. Cenap Şahabettin kimdir, kısaca hayatı, edebi kişiliği, şiirleri, eserleri ve kitapları, eserlerinin özellikleri hakkında detayları derledik.

1.09.2021Araştırma
Ahmet Haşim kimdir Kısaca hayatı, edebi kişiliği, şiirleri, eserleri ve özellikleri

Ahmet Haşim kimdir? Kısaca hayatı, edebi kişiliği, şiirleri, eserleri ve özellikleri

Türk Edebiyatı'nda yer alan çok başarılı şairler bulunmaktadır. Bu şairler sahip oldukları kişilikler ve eserleri ile çok büyük bir etki yaratmışlardır. Ahmet Haşim'de çok önemli şairlerden birisi olarak birçok eser meydana getirmiştir. Ahmet Haşim kimdir? Kısaca hayatı, edebi kişiliği, şiirleri, eserleri ve özellikleri nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

24.08.2021Araştırma
Ahmet Hamdi Tanpınar kimdir Kısaca hayatı, edebi kişiliği, şiirleri, romanları, eserleri ve özellikleri

Ahmet Hamdi Tanpınar kimdir? Kısaca hayatı, edebi kişiliği, şiirleri, romanları, eserleri ve özellikleri

Ahmet Hamdi Tanpınar Türk edebiyatında eserleri olan şair olarak bilinmektedir. Aynı zamanda bu şair Cumhuriyet neslinin ilk öğretmeni olarak da geçmektedir. Şair daha çok şiirleriyle büyük kitlelere ulaşmıştır. Fakat şiir türünün yanında daha farklı sanat çeşitlerinde de eserleri edebiyatımıza kazandırmıştır. Ahmet Hamdi Tanpınar kimdir, kısaca hayatı, edebi kişiliği, şiirleri, kitapları ve eserlerinin özellikleri hakkında detayları derledik.

24.08.2021Araştırma
Bir Tevfik Fikret özel sayısı

Bir Tevfik Fikret özel sayısı

Muallim mecmuasının Tevfik Fikret’in ölümünün 100. yılı anısına hazırlanan özel sayısında şairin yakın çevresinden önemli şair ve yazarlar sözü alıyor ve onun karakterini, öğretmenliğini, şairliğini, fikir dünyasını inceliyor.

22.07.2021Kitap Sanat
Satirik Şiir Nedir Ve Özellikleri Nelerdir Satirik Şiir Konusu Ve Örnekleri

Satirik Şiir Nedir Ve Özellikleri Nelerdir? Satirik Şiir Konusu Ve Örnekleri

Satirik sözcüğü Fransızca kökenli bir kelimedir. Satirik konusu Türk Dili ve Edebiyatı alanının konularından biridir. Edebiyatın satirik nevi denilen bölümüne mal edilmiştir. Özellikle edebiyatta şiir alanında yer almaktadır. Sizler için satirik şiir nedir, satirik şiir özellikleri nelerdir ve satirik şiir konusu örnekleriyle beraber nasıldır detayları ile derledik.

22.07.2021Araştırma
Mensur şiir nedir ve özellikleri nelerdir Mensur şiir örnekleri ve temsilcileri

Mensur şiir nedir ve özellikleri nelerdir? Mensur şiir örnekleri ve temsilcileri

Türk edebiyatında nazım türleri üçe ayrılır. Halk edebiyatında çoğunlukla güzelleme, ağıt, şathiye, devriye ve ilahi türünde şiirler kaleme alınmıştır. Divan edebiyatında ise en fazla yazılan şiir türlerinin başında gazel, tahmis, kaside ve nazire gelir. Üçüncü ve son nazım türü modern Türk şiiridir. Batı edebiyatının etkisi altında, 20. yüzyılda ortaya çıkan modern Türk şiiri, epik, dramatik, pastoral ve mensur şiir olmak üzere dörde ayrılır. Mensur Şiir nedir ve özellikleri nelerdir? İşte, tüm detaylar.

19.07.2021Araştırma
Galatasaray kurasında 50 şanslı öğrenci

Galatasaray kurasında 50 şanslı öğrenci

Galatasaray Üniversitesi’ne bağlı Galatasaray İlkokulu’ndaki 50 öğrencilik kontenjan için kuralar dün çekildi.

29.06.2021 Eğitim
Galatasaray İlkokulu kazananları belli oldu

Galatasaray İlkokulu kazananları belli oldu 

Galatasaray Üniversitesine bağlı Galatasaray İlkokulu’na her yıl kurayla öğrenci alınıyor. 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Galatasaray İlkokulu’nda 1’inci sınıfına başlamak için 8 bin 657 kişi başvurdu. Noter huzurunda çekilen kura sonucunda 50 öğrenci, Galatasaray İlkokulu’nda okumaya hak kazandı.

28.06.2021Eğitim
Didaktir Şiir Nedir Ve Özellikleri Nelerdir Didaktik Şiir Örnekleri

Didaktir Şiir Nedir Ve Özellikleri Nelerdir? Didaktik Şiir Örnekleri

Türk Edebiyatında didaktik şiirler önemli kabul edilir. Türk Edebiyatında didaktik olarak şiir yazan birçok şair bulunduğundan okurlar tarafından didaktik şiirler merak edilebiliyor. Didaktik şiir nedir, didaktik şiirlerin özellikleri nelerdir, örnekleri hangileridir gibi soruların yanıtlarını derledik.

24.06.2021Araştırma
Ahmet Muhip Dıranas vefatının 41. yılında anılıyor -

Ahmet Muhip Dıranas vefatının 41. yılında anılıyor -

Şair ve tiyatro yazarı Ahmet Muhip Dıranas'ın vefatının üzerinden 41 sene geçti.

21.06.2021Keyif
Son dakika: Galatasarayın yeni başkanı Burak Elmastan Fatih Terim ve Belhanda kararı 10 gün içinde transfer...

Son dakika: Galatasaray'ın yeni başkanı Burak Elmas'tan Fatih Terim ve Belhanda kararı! 10 gün içinde transfer...

Galatasaray'da büyük çekişmeye sahne olan başkanlık seçiminden 41 oy farkla galip ayrılan Burak Elmas'ı önemli kararları hızlı bir biçimde alacağı zorlu bir dönem bekliyor. Adaylık döneminde her defasında Fatih Terim ile yola devam edeceğini söyleyen Elmas, 20 veya 21 Temmuz'da PSV ile oynanacak Şampiyonlar Ligi ön eleme maçına transferleri yetiştirebilecek mi? İşte Burak Elmas'ın projeleri...

20.06.2021Futbol
Son Dakika Haberi: Galatasaray yeni başkanı Burak Elmastan Fatih Terim açıklaması

Son Dakika Haberi: Galatasaray yeni başkanı Burak Elmas'tan Fatih Terim açıklaması

Galatasaray Kulübünde gerçekleştirilen olağan seçimli genel kurulda rakiplerini geçerek başkan seçilen Burak Elmas ve ekibi büyük sevinç yaşadı. Zaferin ardından kürsüde konuşma yapan Burak Elmas, "Yarından tezi yok birlik ve beraberlik ruhuyla tüm sorunları halletmek için tek yürek olacağız, birlikte çok çalışacağız." dedi.

19.06.2021Spor Arena
Son dakika: Galatasaray Divan Kurulu Başkanı belli oldu

Son dakika: Galatasaray Divan Kurulu Başkanı belli oldu!

Galatasaray Kulübü Divan Kurulunun olağan seçimi sona ererken, gelecek 3 yıl için yeni başkan Aykutalp Derkan oldu.

18.06.2021Futbol
Batılı anlamda ilk hikaye örneği nedir Batılı anlamda ilk hikaye ne zaman yazılmıştır Batılı anlamda ilk hikaye yazarı kimdir

Batılı anlamda ilk hikaye örneği nedir? Batılı anlamda ilk hikaye ne zaman yazılmıştır? Batılı anlamda ilk hikaye yazarı kimdir?

Osmanlı Devletinin kuruluş tarihinden 19. yüzyıla kadar edebiyatımızda Divan Edebiyatı etkili oldu. 6 yüzyıl boyunca yazarlar, gazel ve kaside gibi manzum eserlerin yanı sıra mesnevi türünde eserler kaleme aldı. Ancak 19. yüzyılda Tanzimat ve Servet-i Fünun akımlarının etkisiyle Türk edebiyatında ilk kez Batılı anlamda eserler yazılmaya başlanmıştır. Batılı anlamda ilk hikaye örneği nedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

13.06.2021Araştırma
Cenap Şahabettin’in evi otopark oldu

Cenap Şahabettin’in evi otopark oldu

Şair ve yazar Cenap Şahabettin’in 1934 yılında gözlerini hayata yumduğu Bakırköy’deki evi harabeye döndü. Bahçesindeki ağaçlar kesilerek otoparka dönüştürülen ev yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

24.05.2021Kitap Sanat
Şiirin yaşamı

Şiirin yaşamı

Varlığı da şiir olanlardan Ali Cengizkan, çok kıymetli bir mimar ve hoca. Çok iyi tasarlayıp kurduğu az sayıda şiir kitabı yayımladı, çeviriler yaptı, şiir üzerine de bir kitap yazdı; ‘Şiir ve Yaşam’ (Islık Yayınları). İlk baskısından 25 yıl sonra nerdeyse iki katı genişlemiş olan kitapta, özellikle, 1983’te Yarın dergisinde çıkan yazılar ilginç ve şaşırtıcı hâlâ.

21.05.2021Kitap Sanat
Son Dakika: Galatasarayda seçim tarihi belli oldu

Son Dakika: Galatasaray'da seçim tarihi belli oldu!

Galatasaray Spor Kulübü, olağan seçim genel kurul toplantısının 12-19 Haziran tarihlerinde yapılacağını açıkladı.

18.05.2021Futbol
Son dakika: Eşref Hamamcıoğlu, Galatasaray başkanlığı resmen aday oldu Listesi...

Son dakika: Eşref Hamamcıoğlu, Galatasaray başkanlığı resmen aday oldu! Listesi...

Eşref Hamamcıoğlu, Galatasaray başkanlık seçimi için adaylık evraklarını teslim etti.

7.05.2021Futbol
Manzum Ne Demek Manzum Hikaye Nedir Manzum Hikaye Özellikleri Ve Örnekleri

Manzum Ne Demek? Manzum Hikaye Nedir? Manzum Hikaye Özellikleri Ve Örnekleri

Nazım yani şiir şeklinde yazılmış olan hikayelere manzum hikaye adı verilir. Manzumlar, duygu ve hislerin anlatıldığı hikayelerdir. Ölçü, kafiye gibi uyakları içerisinde barındırır. Manzum hikayeler şiir şeklinde yazılır. Olay, yer, kişi ve zaman gibi kavramlar da manzum hikayede yer alır. Bu türün Edebiyatta ilk adımlarını Recaizade Mahmut Ekrem atmıştır. Bu yazı türü, Servet-i Fünun Dönemi'nde kullanılmış ve yaygınlaşmaya başlamıştır. İşte, bilinmesi gereken tüm detaylar.

3.05.2021Araştırma
Galatasaraydan olağan seçim genel kurul toplantısı açıklaması

Galatasaray'dan olağan seçim genel kurul toplantısı açıklaması!

Galatasaray, 22 Mayıs'ta, Olağan Seçim Genel Kurul Toplantısı yapılacağını açıkladı.

14.04.2021Futbol
İstanbul bu ay bir çiçek bahçesi

İstanbul bu ay bir çiçek bahçesi!

Bahar geldi; görüntüsüyle, kokusuyla büyüleyen çeşit çeşit çiçek etrafımızı sarmaya başladı. İstanbul zaten çiçek cenneti, şehrin her köşesinde ayrı bir güzellik var... Biz de birlikte erguvanların, düğünçiçeklerinin, lalelerin arasında bir tura çıkalım.

11.04.2021Hürriyet Pazar
Ne kadar erken tanışırlarsa o kadar iyi...

Ne kadar erken tanışırlarsa o kadar iyi...

Şiirden anlama, keyif alma becerisini çocukluk çağında geliştirmekte fayda var. Birçok öğrenci 22 Mart Çocuk Şiirleri Günü’nü sınıflarında ya da bilgisayarlarının başında şiirler okuyarak kutlayacak. Biz de onlar için yazılmış en güzel şiir kitaplarıni sorduk.

Edirnede koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden sağlık çalışanları anıldı

Edirne'de koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden sağlık çalışanları anıldı

EDİRNE'de Tabip Odası'na üye hekimler, 14 Mart Tıp Bayramı Haftası kapsamında, koronavirüsten hayatını kaybeden sağlık çalışanları ve vatandaşları andı.

11.03.2021Gündem
Hande Doğandemir: Ertesi günü planlamadan geceyi kapatmam

Hande Doğandemir: Ertesi günü planlamadan geceyi kapatmam

İçinde varmış diye buna denir... Fransa’da iletişim sosyolojisi eğitimi alırken kendini önce kamera arkasında, sonra kamera önünde buluyor. Öyle de yakışıyor ki yerine, hayranları “bakışını daha çok beğenenler”le “gülüşünü daha çok beğenenler” diye bölünüyor. Ama Hande Doğandemir en çok bakışına güveniyor. Favorisi sırt dekoltesi, göz kaçırılmasını daha dikkat çekici buluyor. Bu kadar net konuşmasına bakmayın, içten içe tuhaf da bir hayat paniği yaşıyor: “Hep bir sonraki an n’apacağımı düşünüyorum.”

1.03.2021Magazin
Türk musikisinin unutulmaz ney virtüözü: Neyzen Tevfik

Türk musikisinin unutulmaz ney virtüözü: Neyzen Tevfik

Hicivleri, neyzenliği, fıkraları ve ilginç kişiliği ile unutulmayan sanatçı Neyzen Tevfik'in vefatının ardından 68 yıl geçti.

27.01.2021Keyif
İstanbulda pes dedirten görüntüler Yakalandılar

İstanbul'da 'pes' dedirten görüntüler! Yakalandılar

İstanbul Fatih’te asker uğurlama adı altında bir araya geldikten sonra konvoy haline çıktıkları yollarda drift ve slalom yaparak patinaj çeken magandalardan 3’ü sivil trafik polisi tarafından yakalandı. Toplamda 20 bin 936 lira idari para cezası kesilen magandaların ehliyetlerine ise el konuldu. Polis, drift yapan bir otomobili ise trafikten men etti.

26.01.2021Gündem
Artık o eski,  melankolik Hande  değilim...

Artık o eski, melankolik Hande değilim...

10 parmağında 10 marifet... Tiyatro sahnesinden ekrana birçok projede yer aldı. Güzel... 2005’te Türkiye güzeli seçildi. Sporcu... Yazları wakeboard ile ilgileniyor, sörf tahtasında adeta şov yapıyor. Ve müzik konusunda da iddialı... 1.5 yıldır yaptığı canlı performansların üzerine şimdi ‘Unutumadım’ isimli bir single çıkardı. Hande Subaşı, kendine dair bilinmeyenlerden işinsanı Alican Ulusoy’la ilişkisine birçok şeyi ilk kez anlattı: “Bir insan olarak ona hayranlık duyuyorum ve ondan öğrendiğim çok şey var, bu yüzden ona ‘Güzel adam’ dedim.”

‘Eski tüfekler’in yazarına veda

‘Eski tüfekler’in yazarına veda

Gazeteci yazar Emin Karaca dün koronavirüs nedeniyle 72 yaşında hayata veda etti. Karaca, Nâzım Hikmet’ten Vedat Türkali’ye, Hikmet Kıvılcımlı’dan Esat Adil’e ‘eski tüfekler’ diye andığı Türk edebiyatı ve solunun önemli isimlerinin biyografilerini kaleme almıştı.

13.01.2021Kitap Sanat
Serveti Fünun Dönemi nedir ve özellikleri nelerdir Serveti Fünun romanları, şairleri ve iiirleri

Serveti Fünun Dönemi nedir ve özellikleri nelerdir? Serveti Fünun romanları, şairleri ve iiirleri

Servet-i Fünun, ''sanat için sanat'' anlayışını benimseyen yazarların oluşturduğu bir edebiyat topluluğudur. Adını, ilk sayısı 17 Mart 1891 yılında çıkmış olan Servet-i Fünun Dergisinden almıştır. Kurucusu Ahmet İhsan Tokgöz'dür. Servet-i Fünun döneminin özeliklerini, romanlarını ve şairlerini sizin için derledik.

15.12.2020Araştırma
Acı haber Eczacı, koronavirüsten hayatını kaybetti

Acı haber! Eczacı, koronavirüsten hayatını kaybetti

Edirne'nin İpsala ilçesi Esetçe beldesinde, eczacı Tevfik Fikret Atılgan (72), koronavirüs nedeniyle tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Atılgan'ın  geçmiş dönemde CHP Keşan İlçe Başkanlığı ve İl Genel Meclisi üyeliği görevlerinde bulunduğu öğrenildi.

2.12.2020Gündem
Parnasizm nedir Parnasizm sanat akımı kurucusu, örnekleri, eserleri ve temsilcileri hakkında bilgi

Parnasizm nedir? Parnasizm sanat akımı kurucusu, örnekleri, eserleri ve temsilcileri hakkında bilgi

Parnasizm, ''sanat için sanat'' görüşünü benimseyen ve 19. yüzyılda etkili olmuş bir edebi akımdır. Adını, ilk sayısı 1860 yılında çıkan ''Modern Parnas'' dergisinden alır. Fransa'da ortaya çıkan bu akım, sembolizm ile benzer özellikler taşır. Parnasizm akımının temsilcileri kimdir ve özellikleri nelerdir? Sizin için araştırdık.

10.11.2020Araştırma
Turgay Kıran: Fatih Terim’i rahat bırakın, başkan adaylığı düşünmüyorum...

Turgay Kıran: "Fatih Terim’i rahat bırakın, başkan adaylığı düşünmüyorum..."

Galatasaray camiasının duayen isimlerinden eski yönetici Turgay Kıran, sarı kırmızılıların seçim sürecini ve camiada yaşananları sporlig.net’e değerlendirdi. Özellikle Mustafa Cengiz yönetimini ağır dille eleştiren Kıran, İnan Kıraç felsefesi için de iddialı ifadeler kullandı.

4.11.2020Futbol

Yazar Sonuçları

Maçka Palas’taki buluşmalar

Yazar evlerinin korunmasının, müzeye dönüştürülmesinin gerekliliği üzerine Hürriyet’te bir kampanya başlatmıştık. Kendi evlerinin ya da uzun süre oturdukları evlerin müze yapılması düşüncesi kabul gördü.

7.09.2021

Cenap Şahabettin’in evi onarılmalı

Edebiyatın geçmişteki ustalarını anmak için mutlaka olumsuz bir haberde yer alması gerekiyor.

27.05.2021

19 Mayıs 1919’un anımsattıkları

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kutlandı. Bu günün gençliğe armağan edilmesi, Cumhuriyet’in kuşaklar arası devamına bir çağrıdır.

20.05.2021

Temas etmeden tatil yapmak ister misiniz?

PANDEMİYLE bazı alışkanlıklar değişecek. Ve, hayatımıza teknoloji yeni imkanlar, olanaklar, alternatifler sunacak.Örnek mi?

25.04.2021

Yuhh yahu yuh artık ne diyeyim ben bu kafaya

Önceki gün benim açımdan iki sevindirici gelişme vardı...

16.04.2021

Ertesi günü planlamadan geceyi kapatmam

İçinde varmış diye buna denir... Fransa’da iletişim sosyolojisi eğitimi alırken kendini önce kamera arkasında, sonra kamera önünde buluyor. Öyle de yakışıyor ki yerine, hayranları “bakışını daha çok beğenenler”le “gülüşünü daha çok beğenenler” diye bölünüyor. Ama Hande Doğandemir en çok bakışına güveniyor. Favorisi sırt dekoltesi, göz kaçırılmasını daha dikkat çekici buluyor. Bu kadar net konuşmasına bakmayın, içten içe tuhaf da bir hayat paniği yaşıyor: “Hep bir sonraki an n’apacağımı düşünüyorum.”

1.03.2021

Manolyalar uyanıyor

İstanbul’da bahar denince Boğaz’ı süsleyen erguvanlar hatırlanır ama benim aklıma Bebek gelir... İnşirah Sokak’ın başındaki beyaz köşkün bahçesinde pembe manolyanın çiçekleri bugünlerde görünür oldu bile. Bu muhteşem manzarayı görmek için yolunuzu Bebek’e düşürün. Gitmişken parkı, camisi, badem ezmesi, kafeleri ve bir saray yavrusu görünümündeki Mısır Konsolosluğu’yla meşhur semti bir daha keşfedin.

14.02.2021

‘Komşu kıskançlığı’

Avrupa’nın 4’üncü büyük konteyner limanı Asyaport’un Avrasya deniz ticareti üzerindeki büyüyen etkisi Yunanistan’da rahatsızlık yarattı. Yunan koramiral Nikolaos Papanikolopoulos, Asyaport’un ülkesindeki Dedeağaç Limanı’nı tehdit ettiğini dile getirdi. 300 bin metrekare alana 2 bin 100 metre rıhtım uzunluğuna ve yıllık 2 milyon 500 bin TEU elleçleme kapasitesine sahip Asyaport, Asya ile Avrupa arasında yürüttüğü köprü görevini her geçen gün perçinliyor. Yakın gelecekte dünyanın ticaret dengelerini değiştirecek Çin’in ‘Bir Kuşak Bir Yol Projesi’ ile önemi bir kez daha anlaşılan Türkiye’nin en genç limanlarından Tekirdağ’daki Asyaport’un önlenemez yükselişi, Yunanistan tarafından rahatsızlıkla karşılanıyor.

29.01.2021

Türk edebiyatının en ‘fit’ yazarları

İstanbul Müzayede, 2004 yılından bu yana özelikle belge doküman ve kitap üzerine müzayedeler düzenliyor.

13.01.2021

Nâzım’ı dinleyerek okumak

Büyük şiir ustasının destansı kitabı ‘Kuvâyi Milliye’yi bir de dinleyerek okuyun... Genco Erkal’ın görüntülü yorumuyla yayımlanan kitaptan çok farklı bir lezzet alabilirsiniz.

9.01.2021

Atilla Sav... Bir dünya aydını

1966 yılında, Ankara’da Sanatseverler Derneği’ndeki tiyatro eleştirilerinde tanıdım. Sakin bir üslupla eserlerin hassas noktalarına değiniyordu. Düzenli, kayıtlarıyla konuşan bir tiyatro eleştirmeniydi. Ankara’da doğdu, Ankara’da yaşadı. Atilla Sav, Cumhuriyet başkentinin çağdaşlaşmasını yaşayan, o çevrede bir dünya adamı olan aydınlardandır. Toplumumuzda hâlâ nadir aydın simalardandır.

27.12.2020

A’dan Z’ye Tevfik Fikret

İnceleme ve biyografi kitaplarıyla tanıdığımız Beşir Ayvazoğlu, ‘Tevfik Fikret Biyografisi’yle Sedat Simavi Edebiyat Ödülü’nü kazandı.

5.12.2020

AVM’ler ve kütüphane

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, AVM’lerde 4’üncü kütüphaneyi de açtı.

24.11.2020

Okullar her kente göre açık olabilir

DÜNYADA pozitif vaka sayısında büyük bir artış var. Fransa günlük vakada 30 binleri geçti, 40 binlere gidiyor.

23.10.2020