EKSTRA
MENÜ

Teşhis

Teşhis ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Teşhis haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 18.916 Teşhis haberi bulunmuştur.

Teşhis Haberleri

Dere yatağında tabancayla vurulmuş erkek cesedi bulundu

Dere yatağında tabancayla vurulmuş erkek cesedi bulundu

OSMANİYE'de dere yatağında göğsünden tek kurşunla vurulmuş erkek cesedi bulundu. Cesedin F.K.'ye (34) ait olduğu tespit edilirken ölüm nedeni otopsinin ardından belirlenecek.

23.12.2020Gündem
Avcılarda kadının cep telefonunu gasbettiği öne sürülen şüpheli yakalandı

Avcılar'da kadının cep telefonunu gasbettiği öne sürülen şüpheli yakalandı

AVCILAR'da evine giden kadının arkasından yaklaşarak elinde tuttuğu bıçakla cep telefonunu gasbettiği öne sürülen atık karton toplayıcısı, yakalandı.

23.12.2020Gündem
İran kara para aklama reformlarını tamamlamadığı için aşı alamıyor

İran kara para aklama reformlarını tamamlamadığı için aşı alamıyor

İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii, ülkesinin terörizmin finansmanı ve kara para aklama konusundaki mali reformları tamamlamadığı ve Mali Eylem Görev Gücü'ne (FATF) üye olmadığı için yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı satın almak üzere para transferinde sorun yaşadığını söyledi.

22.12.2020Dünya

Sağlık hizmetlerinde IoT artacak, sınırlar kalkacak

COVID-19'un hem kişisel hem de profesyonel yaşamlarımız üzerinde çağı belirleyen bir etkisi oldu. Uzaktan çalışmanın artışı hemen her işletmenin yüzünü dijitalleşmeye çevirmesini gerektirdi. Peki 2021 yılında iş dünyasını nasıl bir dönem bekliyor?

22.12.2020Teknoloji
Son Dakika Haberi | Fenerbahçe Erol Bulutla yola devam etmeli

Son Dakika Haberi | Fenerbahçe Erol Bulut'la yola devam etmeli

Sarı lacivertli takımdaki sorunları gidermek tamamıyla genç teknik adamın elinde.

22.12.2020Futbol
Veteriner Hekim nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur Veteriner Hekim olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Veteriner Hekim nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Veteriner Hekim olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Gerek doğadaki hayvanların gerekse evlerimizde beslediğimiz sadık dostlarımızın herhangi bir zamanda biz insanların yardımlarına ihtiyacı olabilir. İşte bu anlarda onların yardımına koşacak kişiler veteriner hekimler olmaktadır. Hayvanların sağlıkları ile ilgilenen veteriner hekimlerin iş alanları, gelirleri ve görev tanımları ile ilgili merak edilen tüm detayları derledik.

22.12.2020Meslekler
Podolog nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur Podolog Olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Podolog nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Podolog Olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Podolog, kişisel bakım denildiğinde sık kullanılan bir kelimedir. Özellikle kullanım anlamı bakımından önem taşıyan bir kelimedir. Bu yazıyı okuduğunuzda podolog kelimesinin anlamını öğrenerek sizde artık istediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Sizler için podolog nedir? Ne iş yapar detaylı bir şekilde derledik.

22.12.2020Meslekler
Odyolog nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur Odyolog olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Odyolog nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Odyolog olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Odyolog, sürekli duyulan bir kelime olsa bile yine de tam olarak ne anlama geldiği bilinmemektedir. Son zamanlarda odyolog olmak isteyen kişilerin araştırdığı konuları yazımızda bulunan bilgiler sayesinde rahat bir şekilde elde etme imkanı bulursunuz. Odyolog nedir? Nasıl odyolog olunur? Ne iş yapar? Odyolog olmak için hangi şartlar aranıyor? İşte, merak edilen tüm detayları sizler için derledik.

22.12.2020Meslekler
Kadın Doğum Uzmanı nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur Kadın Doğum Uzmanı olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Kadın Doğum Uzmanı nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Kadın Doğum Uzmanı olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Özellikle kadınların hamilelik sürecinin sağlıklı bir şekilde gidebilmesi için kadın doğum uzmanı büyük bir öneme sahiptir. Önemli bir kariyer ve eğitim gerektiren bu meslek konusunda birçok kişi bilgi almaya çalışıyor. Peki, kadın doğum uzmanı nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Kadın Doğum Uzmanı olma şartları, maaşları ve iş imkanları hakkında merak edilenler.

22.12.2020Meslekler
Azerbaycan ordusu, Dağlık Karabağdaki savaşta 2 bin 802 şehit verdi

Azerbaycan ordusu, Dağlık Karabağ'daki savaşta 2 bin 802 şehit verdi

Azerbaycan ordusunun, Dağlık Karabağ'da topraklarını işgalden kurtarmak için yürüttüğü operasyonda 2 bin 802 şehit verdiği bildirildi.

21.12.2020Dünya
Tedavi Edilmeyen Menopoz Kalbi Yoruyor

Tedavi Edilmeyen Menopoz Kalbi Yoruyor!

Her kadının karşılaştığı doğal bir süreç olan menopoz için uzun vadede tedavisiz kaldığında kalp damar hastalıkları ve kemik erimesi riskini de beraberinde getiriyor. Op. Dr. Mine Fisun Ergül, bu süreçte erken tanı ve tedavini önemli olduğunu belirtti.

ASELSANdan virüslere karşı yeni çözüm

ASELSAN'dan virüslere karşı yeni çözüm

ASELSAN, yeni tip koronavirüs (Kovid-19/SARS Cov2) tespitinde de kullanılabilecek yenilikçi virüs tanı sistemi geliştirdi.

21.12.2020Teknoloji
Tedavi edilmeyen menopoz kalbi yoruyor

Tedavi edilmeyen menopoz kalbi yoruyor

Her kadının karşılaştığı doğal bir süreç olan menopoz için uzun vadede tedavisiz kaldığında kalp damar hastalıkları ve kemik erimesi riskinin de beraberinde geldiğini söyleyen Pendik Medipol Üniversitesi Hastanesinden Op. Dr. Mine Fisun Ergül, bu süreçte erken tanı ve tedavini önemli olduğunu belirtti.

21.12.2020Sağlık
Biyolog nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur Biyolog olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Biyolog nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Biyolog olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Biyolog, anatomi, orjin ve fonksiyon da dahil olmak üzere bitki ve hayvan yaşamının temel prensiplerini araştıran kişilerdir. Aynı zamanda organizmaların çevre ile nasıl etkileşim içinde olduğunu gösteren biyolojik verileri toplayarak inceler. Biyolog nedir? Mezunları ne iş yapar? Tercih yapacak kişiler için tüm detayları derledik.

19.12.2020Meslekler
Filyasyon ekiplerinin ev ev dolaştığı Tekirdağda vaka sayıları yüzde 30 düştü

Filyasyon ekiplerinin ev ev dolaştığı Tekirdağ'da vaka sayıları yüzde 30 düştü

KORONAVİRÜS vaka sayılarının artış olduğu iller arasında gösterilen Tekirdağ'da, İl Sağlık Müdürlüğü'nün filyasyon ekipleri sahadaki çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. İl Sağlık Müdürü Ali Cengiz Kalkan, yapılan çalışmalar ve alınan önlemlerle vaka sayılarında yüzde 30 azalma olduğunu belirterek, "Çok iyi bir gidişimiz var, tabi bakanlığımızın kontrolü, uyarıları ve algoritmaları eşliğinde çok hızlı bir laboratuvar sonuçlandırma sürelerine geldik. Bu çalışmalarımız son derece verimli olarak sürmektedir. Buna paralel olarak, yönünü aşağıya doğru çevirmiş bir vaka seyri izlemekteyiz" dedi.

19.12.2020Gündem
Sağlıklı Yaşamın Kaynağı: Güvenilir Bilgi

Sağlıklı Yaşamın Kaynağı: Güvenilir Bilgi

Roche İlaç Türkiye, hayata geçirdiği sosyal sorumluluk projeleriyle toplumu sık görülen hastalıklar konusunda bilinçlendirmeye ve nadir hastalıklara yönelik farkındalık oluşturmaya devam ediyor.

18.12.2020Sağlık
Siz dururken dünya dönüyorsa vertigo olabilirsiniz

Siz dururken dünya dönüyorsa vertigo olabilirsiniz

Ayakta duramayacak kadar başınız dönüyor, gözlerinizi kapatsanız bile baş dönmeniz geçmiyorsa vertigo problemi ile karşı karşıya olabilirsiniz. Vertigo, sizin veya gördüklerinizin döndüğünü hissetmenize yol açan bir histir. Günlük hayatı olumsuz etkileyerek yaşam kalitesini düşüren vertigo, tedavi edilmediğinde büyük sorunlara yol açabiliyor. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Koray Cengiz, vertigo hakkında bilinmeyenleri anlatıyor.

18.12.2020Sağlık
Philips, 2.8 milyar dolara BioTelemetryi satın aldı

Philips, 2.8 milyar dolara BioTelemetry'i satın aldı

Hollanda merkezli teknoloji şirketi Philips, kardiyak teşhis ve izleme teknolojilerine odaklanan ABD'li BioTelemetry'yi 2,8 milyar dolara satın almak için anlaşmaya varıldığını duyurdu.

18.12.2020Teknoloji
Psikolog nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur Psikolog olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Psikolog nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Psikolog olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Psikoloji, insan davranışlarının arkasında yatan nedenleri araştıran bir bilim dalıdır. Başta adli, kavramsal ve mesleki psikoloji olmak üzere birçok psikoloji çeşidi bulunmaktadır. Bu alanlardan birinde uzmanlaşan bilim insanlarına psikolog denir. Psikolog nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Merak edenler için tüm yönleriyle derledik.

18.12.2020Meslekler
Türkiye sağlık turizminde önde gelen ülkeler arasına girdi

Türkiye sağlık turizminde önde gelen ülkeler arasına girdi

Türkiye, son 15 yılda sağlık sektörüne yaptığı yatırımları, uluslararası çapta başarılar elde eden doktorları ve tıp alanındaki teknolojik gelişmelere hızlı adaptasyonu sayesinde dünyada tercih edilen ülkeler arasına girdi. Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre bu yılın ilk çeyreğinde 143 bin 266 yabancı hasta Türkiye'de sağlık hizmeti alırken, 187 milyon 955 bin dolar sağlık turizmi geliri elde edildi. DHA’nın ulaştığı biri Rus diğeri Kosovalı iki hasta, doktorlara ve gelişmiş sağlık sistemine güven duydukları için Türkiye’yi tercih ettiklerini söyledi.

17.12.2020Gündem
Kanser hastalarına önemli uyarı; kovid-19 aşısını kemoterapiden 2 hafta önce yaptırın

Kanser hastalarına önemli uyarı; kovid-19 aşısını kemoterapiden 2 hafta önce yaptırın

Koronavirüs aşısının Türkiye'de uygulanmaya başlayacağı bugünlerde aşının uygulanacağı hasta grupları da merak ediliyor. Çin'in Sinovac firmasına ait CoronaVac aşısının Faz 3 çalışmalarına Türkiye'nin de katıldığını hatırlatan Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Deniz Arslan, "Aktif kemoterapiye başlamadan 2 hafta önce ya da tedavi tamamlandıktan 3 ay sonra aşılama yapılması hastayı daha çok koruyacaktır" dedi.

17.12.2020Gündem
Fizyoterapist nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur Fizyoterapist olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Fizyoterapist nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Fizyoterapist olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Sağlık alanında son yıllarda en dikkat çeken ve beğenilen mesleklerin başında fizyoterapist gelmektedir. İleride fizyoterapist olmak ancak nasıl olunması gerektiğini bilmeyen kişiler detaylı bilgi almak istemektedir. Fizyoterapist nedir, fizyoterapist ne iş yapar, görevleri ve maaşları hakkında bilgileri sizler için derledik.

17.12.2020Meslekler
Diş Hekimi nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur Diş Hekimi olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Diş Hekimi nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Diş Hekimi olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Son yıllarda pek çok meslek grubu sıklıkla araştırılmaya başlanmıştır. Bunlardan birisi de Diş Hekimliğidir. Üniversite sonrası iyi bir iş olanağı sağlaması ve maaşı nedeniyle diş hekimliği büyük ilgi görmeye başlamıştır. Peki Diş Hekimi nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Diş Hekimi olma şartları, maaşları ve iş imkanları nelerdir? Sizlere Diş Hekimliği hakkında merak edilenleri detaylıca inceledik.

16.12.2020Meslekler
Pandemi döneminde hastalıklarınızı küçümsemeyin Bu belirtiler varsa…

Pandemi döneminde hastalıklarınızı küçümsemeyin! Bu belirtiler varsa…

İnsanlar doğal olarak, Covid-19 endişesiyle, pandemi döneminde sağlık kurumlarına giderek, küçük sağlık sorunlarını gidermeyi erteleyebiliyor. Fakat önemli gibi görünmeyen bazı sağlık sorunları tedavi edilmezse olumsuz sonuçlara neden olabilir. Bunlar neler mi? KBB Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ozan Seymen Sezen konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

16.12.2020Sağlık
Bazı hastalıklar çocukların koronavirüse yakalanmalarında risk oluşturuyor

Bazı hastalıklar çocukların koronavirüse yakalanmalarında risk oluşturuyor

Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Doç. Dr. Abdullah Özyurt, özellikle bronşit, ağır astım gibi kronik solunum yolu hastalıkları ile kistik fibrozis hastalığının, bağışıklık sistemi ve immün tedavisi alma zorunluluğunun çocuklarda koronavirüs için risk faktörü olduğunu söyleyerek aileleri uyardı.

16.12.2020Çocuk-Aile
Karpal tünel sendromuna karşı omega-3 yönünden zengin besinler tüketilmeli

Karpal tünel sendromuna karşı omega-3 yönünden zengin besinler tüketilmeli

Karpal tünel sendromu (KTS), kol sinirinin el bileğinde adını aldığı karpal tünelden geçerken çevre kılıf tarafından sıkışmasıyla ortaya çıktığını belirten uzmanlar, sendromun, sinir sıkışmaları içinde en sık görülen rahatsızlık olduğunu söyledi. Nöroloji Uzmanı Dr. Duygu Aygün, geceleri hastayı uykudan uyandıran karpal tünel sendromunun (KTS) omega-3 yağ asidi yönünden zengin gıdalarla önlenebileceğini söyledi.

16.12.2020Sağlık
Akciğer sağlığını korumak genel vücut sağlığı için çok önemli

Akciğer sağlığını korumak genel vücut sağlığı için çok önemli

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Ahmet Selvi, akciğer sağlığını korumanın genel vücut sağlığı için her zaman çok önemli olduğunun altını çizerek, “Sigara içmek, sağlıksız beslenmek, spordan kaçınmak, hava kirliliği gibi birçok nedenden akciğerlerimiz zarar görebiliyor. Ayrıca astım KOAH gibi kronik akciğer hastalıkları hayatı olumsuz etkiliyor” dedi.

16.12.2020Sağlık
Prostat Kanseri Hakkında Merak Edilenler

Prostat Kanseri Hakkında Merak Edilenler

Prostat kanseri 50 yaşından sonra sık görülmeye başlıyor. Hastaların yüzde 25'i 50-60 yaş arasında. Yüzde 50'si 60-69 yaş arasında. O nedenle, 50 yaşından sonra bu hastalığa dikkat etmek gerekiyor. Prof. Dr. Sinan Sözen ile Prof. Dr. Saadettin Eskiçorapçı prostat kanseri hakkında merak edilenleri anlatıyor.

15.12.2020İyi Yaşam
Koronavirüs sebep oldu Teşhis gecikti, ileri evre hasta sayısı artıyor...

Koronavirüs sebep oldu! Teşhis gecikti, ileri evre hasta sayısı artıyor...

Türk Üroonkoloji Derneği, ‘Prostat Kanseri Veritabanı’ kaynaklı bilgiler ışığında hazırlanan ‘Türkiye Prostat Kanseri Haritası’nın sonuçları açıkladı. Prostatın dünyada erkeklerde en sık görülen kanser türleri arasındaki ikinci sırada yer aldığını söyleyen Türk Üroonkoloji Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Süleyman Ataus, 'Pandemi döneminde kanserde ileri evre tanısında artış gözlendi. Çünkü hastalar, Kovid-19 endişesiyle hastaneye başvurmakta gecikti. Salgın uzun bir zamana yayıldığı için hastalığın evresi ilerledi, bazı hastalara geç teşhis kondu' dedi.

15.12.2020Gündem
Pnömotoraks nedir ve belirtileri nelerdir Pnömotoraks çeşitleri, nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi

Pnömotoraks nedir ve belirtileri nelerdir? Pnömotoraks çeşitleri, nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi

Pnömotoraks, halk arasında ''akciğer sönmesi'' ve ''akciğer patlaması'' olarak bilinen tehlikeli bir hastalıktır. Kadınlara oranla erkeklerde görülme ihtimali beş kat daha fazladır. Erken teşhis edilip tedavi edilmediği takdirde hastalığın kansere dönüşme riski vardır. Pnömotoraks hastalığının belirtileri, çeşitleri ve nedenleri nelerdir? Sizin için detaylı bir şekilde araştırdık.

14.12.2020Araştırma
Kulak kristallerinin yerinden oynaması baş dönmesine yol açıyor

Kulak kristallerinin yerinden oynaması baş dönmesine yol açıyor

KBB kliniklerine baş dönmesi şikayetiyle başvuranların yüzde 40’ını iç kulak kristallerinin yerinden oynaması olarak bilinen Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigo (BPPV) hastaları oluşturuyor. KBB Kliniği’nden Prof. Dr. Murat Cem Miman, Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigo’nun tamamen mekanik bir problem olduğunu, tanı ve tedavisinin ise aynı anda, ilaca gerek olmadan yapıldığını söyledi.

14.12.2020Sağlık
Endokrin Sistem nedir Endokrin Sistem organları ve hastalıkları

Endokrin Sistem nedir? Endokrin Sistem organları ve hastalıkları

Endokrin sistem, vücuttaki iç dengeyi düzenleyen iç salgı bezlerinden oluşur. Bu bezlerin isimleri sırasıyla, hipofiz, timus, böbrek üstü bezi, paratiroidler ve tiroit bezidir. İç salgı bezleri erkeklerin sol, kadınların sağ tarafında yer alır. Endokrin sisteminde yer alan organları ve hastalıkları nelerdir? Sizin için ayrıntılı bir şekilde derledik.

13.12.2020Araştırma
Marketteki sapık yakalandı

Marketteki sapık yakalandı

İstanbul Esenler’deki markette bir erkeğin, 11 yaşındaki bir kız çocuğunu taciz ettiğini gösteren görüntüler sosyal medyada büyük tepki çekti.

12.12.2020Gündem
İtalyadan Mısırı şoke edecek karar

İtalya'dan Mısır'ı şoke edecek karar

İtalya Temsilciler Meclisi Başkanı Roberto Fico, kurumsal düzeyde Mısır Parlamentosu ile diplomatik ilişkilerin durdurulmasına yönelik daha önce aldıkları kararı uygulayacaklarını belirtti.

11.12.2020Dünya
Terleme Hakkında İlginç Bilgiler

Terleme Hakkında İlginç Bilgiler!

Teriniz hakkında belki de hiç duymadığınız bazı çarpıcı gerçekler var! İşte size ter hakkında ilginç bilgiler...

11.12.2020İyi Yaşam
Pankreas kanseri hakkında doğru bilinen 8 yanlış

Pankreas kanseri hakkında doğru bilinen 8 yanlış!

Günümüzde en çok ölüme neden olan kanser türleri arasında 4. sırada yer alan pankreas kanseri son yıllarda hızla yaygınlaşıyor. Uzun süre hiçbir belirti vermeyip sinsice ilerlediği için hastalık sıklıkla son evrede tespit edilirken, buna bir de toplumdaki yanlış inanışlar eklendiğinde hem erken teşhis oranı azalıyor, hem de ileri evrede tespit edilen hastalığın tedavisi zor hale geliyor.

11.12.2020Sağlık
Uyku apnesi tedavi edilmediğinde hastalıkları beraberinde getiriyor

Uyku apnesi tedavi edilmediğinde hastalıkları beraberinde getiriyor

Nöroloji Uzmanı Dr. Atilla Kara, uyku apne sendromu belirtisi olan kişilere mutlaka polisomnografi testi uygulanması gerektiğini belirtti.

11.12.2020Sağlık
‘Yaşamak güzel, çünkü yaşamak başlamaktır...’

‘Yaşamak güzel, çünkü yaşamak başlamaktır...’

‘Lizbon’a Gece Treni’yle tanınan İsviçreli felsefeci yazar Pascal Mercier’in 10 yıllık aranın ardından yazdığı yeni romanı ‘Sözlerin Ağırlığı’, hikâyesinden ziyade dil ve anlam, her durum için doğru kelimeyi bulmak, edebiyat, hafızanın işleyişi, arkadaşlık ve aşk üzerine felsefi yorumlarıyla dikkat çeken bir anlatı...

11.12.2020Kitap Sanat
Almanyada günlük en yüksek Kovid-19 vaka sayısı kaydedildi

Almanya'da günlük en yüksek Kovid-19 vaka sayısı kaydedildi

Almanya'da, son 24 saatte 23 bin 679 kişide yeni tip koronavirüs (Kovid-19) teşhis edildi. Bu sayı, salgının başlangıcından bu yana ülkede açıklanan en yüksek günlük vaka sayısı oldu.

10.12.2020Dünya
Zatürre aşısının Covid-19a karşı koruyucu özelliği bulunmuyor

Zatürre aşısının Covid-19'a karşı koruyucu özelliği bulunmuyor

Halk arasında zatürre olarak bilinen pnömoni, ülkemizde ölüm nedenleri arasında beşinci sırada yer alıyor. Özellikle bebekler, çocuklar, yaşlılar ve kronik rahatsızlığı olanlar için hayati tehlikeye neden olan zatürrenin bu kadar ölümcül olmasının en önemli nedeni ise aniden ortaya çıkan ateş, üşüme-titreme, öksürük gibi belirtilerin dikkate alınmaması nedeniyle tanıda geç kalınması.

10.12.2020Sağlık
Apandisit vücudun neresinde

Apandisit vücudun neresinde?

Apendiksin (apandisin) çoğunlukla dışkı veya daha az bir ihtimalle safra taşı, tümör ya da bağırsak kurduyla tıkanması sonucu iltihaplanmasına apandisit denir. Apandisit tedavi edilmediğinde tehlikeli bir hastalık olan apandisit, karın zarının iltihaplanmasına yol açabilir. Peki, apandisit vücudun neresinde?

10.12.2020Televizyon
Menisküs Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir

Menisküs Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Sporun yaygınlaşmasıyla, menisküs yaralanma ve yırtıklarında çok ciddi artış yaşanıyor. Prof. Dr. Mahmut Mutlu menisküs probleminin nedenlerine ve tedavisine dair önemli açıklamalarda bulundu

10.12.2020İyi Yaşam

Yazar Sonuçları

Dijital bir cinsellik için endişelenmeli miyiz?

Son yıllarda yaşanılan ‘dijital bilgi patlaması’ süreci, cinsel içerikli bilgilere ulaşım konusunda da tüm insanlığa alenen yardım etmeye başladı. Hastalarımdan ve eşlerinden aldığım duyumlara göre ‘bizim dijital dünya’ , kısmen olumlu kısmen de olumsuz etkilemiş gibi gözüküyor evlilikleri. Hadi gelin iyi mi olmuş kötü mü bir bakalım. Sonuca da siz karar verin...

21.12.2020

Meme sağlığında beslenmenin önemi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre, dünyada her yıl 2,9 milyon kadın meme kanserinden etkileniyor. Günümüzde her 10 kadından birine ise meme kanseri teşhisi konuyor. Yapılan araştırmalar, sebze ve meyve bakımından zengin beslenmenin meme sağlığını koruduğunu ve meme kanserine yakalanma riskini yüzde 40 civarında düşürebildiğini gösteriyor.

21.12.2020

Sağlıkta yeni uygulamaya geçiliyor

Yakında sağlıkta, hayatımıza yeni bir uygulama girecek; tele sağlık ya da bir başka adıyla tele tıp. Bana göre sağlıkta devrim niteliğinden bir uygulama. Yasal düzenleme hazırlanıyor; eli kulağında, kuvvetle muhtemel 2021’in başlarında çıkar. Hoş, şimdiden birkaç bölgede pilot olarak uygulanıyor ama şimdilik koronavirüs hastalarının takip edilmesi olarak uygulanıyor. Yasal düzenleme yapıldıktan sonra tüm sağlık alanında yaygınlaşacak.

21.12.2020

Bağırdığınızda hiç de iyi şeyler olmuyor

Tamam, belki bazen gereğinden fazla yaramazlık yapıyor.

19.12.2020

Penis eğriliği (Peyronie hastalığı) nedir? Nasıl tedavi edilir?

Penis eğriliği, Peyronie hastalığı olarak bilinmektedir. Bu hastalık tanımı daha çok başlangıçta normal olan ancak sonradan ortaya çıkan eğrilikleri anlatmak için kullanılmaktadır. Doğuştan olan eğrilikler ise ayrı bir konudur.

18.12.2020

Prostat kanseri tanısında nokta atış: MR füzyon biyopsi

Amerikan Kanser Derneği verilerine göre yaşamı boyunca her 6 erkekten 1’i prostat kanserine yakalanmaktadır. Erkeklerde akciğer kanserinden sonra en sık kanser ölümlerine yol açan bu hastalık, erken tanı aldığında başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

15.12.2020

Çocuklarda gözden kaçabilen böbrek hastalıkları

İnsanlarda böbrekler bel hizasında, karın bölgesinin arka bölümünde, sağ ve sol yanda yerleşmiş organlardır.

11.12.2020