EKSTRA
MENÜ

Tersane

Tersane ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Tersane haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.919 Tersane haberi bulunmuştur.

Tersane Haberleri

Pakistanda tanker faciası: 14 ölü, 59 yaralı

Pakistan'da tanker faciası: 14 ölü, 59 yaralı

Pakistan’ın Gadani tersanesinde parçalanan bir petrol tankerinde meydana gelen patlamanın ardından çıkan yangında en az 14 tersane işçisi öldü,59 işçi ise yaralandı.

1.11.2016Dünya
250 yıllık binayı betonla sıvadılar

250 yıllık binayı betonla sıvadılar

18. yüzyıl mimarisi Yusuf Ağa Sıbyan Mektebi, beton sıva ile ‘restore edildi’. Kiremit rengine boyanan 250 yıllık tarihi yapı, tanınmaz hale geldi. Üstelik, Vakıflar Genel Müdürlüğü, tarihi yapıdaki çalışmayı Hürriyet’in sorusu üzerine öğrendi.

29.10.2016Gündem
Tersanelere 49 yıl daha

Tersanelere 49 yıl daha

BAŞBAKAN Binali Yıldırım, Türkiye’nin gemi inşa sanayinde bütün dünyaya her tür gemi ihraç edebilen bir kabiliyete sahip olduğunu belirterek, “Yerlilik oranını da süratle artırıyoruz. Hele hele savunma sanayinde yüzde 20’lerden yüzde 60 yerlilik oranına gelmiş olmak, ülkemizin imkan ve kabiliyetlerini en açık göstermektedir” dedi.

8.10.2016Ekonomi
Mersinde müthiş keşif

Mersin'de müthiş keşif

Mersin'in Silifke İlçesi Dana Adası’ndaki 3 bin 200 yıllık tersanede 274 çekek yeri belirlendi. Bilim insanları dev tersanenin, Akdeniz’in 400 yıllık ’Karanlık Çağı’na ışık tutacağını düşünüyor. Selçuk Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Hakan Öniz, "Dünyada benzeri yok. Dünyada arkeolojik olarak kanıtlanabilen en büyük tersane" dedi.Selçuk Üniversitesi Sualtı Arkeolojisi Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hakan Öniz, 2015 yılında Silifke Müzesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın talebiyle Mersin kıyılarındaki dalışa yasak sahaların revizyonu amacıyla sualtı çalışmasına başladıklarını söyledi. Yrd. Doç. Dr. Öniz, çalışmanın amacının genelde Mersin kıyıları, özelde Silifke kıyılarındaki arkeolojik eserlerin tespiti ve dalışa yasak sahaların belirlenmesi olduğunu kaydetti. 

7.10.2016Haber
Silifkedeki 3200 yıllık tersanede 274 çekek yeri

Silifke'deki 3200 yıllık tersanede 274 çekek yeri

Mersin'in Silifke İlçesi Dana Adası’ndaki 3 bin 200 yıllık tersanede 274 çekek yeri belirlendi. Bilim insanları dev tersanenin, Akdeniz’in 400 yıllık ’Karanlık Çağı’na ışık tutacağını düşünüyor. Selçuk Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Hakan Öniz, "Dünyada benzeri yok. Dünyada arkeolojik olarak kanıtlanabilen en büyük tersane" dedi.

7.10.2016Gündem
Mersindeki Dana adasında bulundu

Mersin'deki Dana adasında bulundu

Mersin'in Silifke İlçesi Dana Adası’ndaki 3 bin 200 yıllık tersanede 274 çekek yeri belirlendi. Bilim insanları dev tersanenin, Akdeniz’in 400 yıllık ’Karanlık Çağı’na ışık tutacağını düşünüyor. Selçuk Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Hakan Öniz, "Dünyada benzeri yok. Dünyada arkeolojik olarak kanıtlanabilen en büyük tersane" dedi.

7.10.2016Gündem
Boş vagonlara mülteci evi

'Boş vagonlara mülteci evi'

Gazbeton üreticisi Türk Ytong’un mimarlık öğrencileri için düzenlediği ‘Ytong Mimari Fikir Yarışması’na bu yıl mülteciler damga vurdu. Bu projeler arasında ise “Yok Yer” adlı çalışma öne çıktı. Projede, İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencileri Haydarpaşa Garı’ndaki vagonları mülteciler için ev ve tarım alanı olarak kurguladı.

5.10.2016Ekonomi
Başakşehirde ilginç görüntü İş yerinin balkonuna yaptı

Başakşehir'de ilginç görüntü! İş yerinin balkonuna yaptı

Başakşehir'de denize ve teknelere tutkun bir iş adamı, iş yerinin balkonunda 14.5 metre uzunluğunda lüks tekne yaptı. Ahşaptan yapılan tekne, görenleri hem şaşırtıyor hem de merak ettiriyor.

28.09.2016Gündem
Kurban bayramı tatilinde denize girilebilecek en uygun 5 yer

Kurban bayramı tatilinde denize girilebilecek en uygun 5 yer

Dokuz gün olarak belirlenen Kurban Bayramı tatili, çok sayıda kişiyi tatil planları yapmaya yönlendiriyor. Ancak tatilin Eylül ayında olması, yani sonbaharın gelmesiyle soğumaya başlayan havalar, yapılacak tatillerin ve seyahatlerin daha ince düşünülerek planlanmasını da gerektiriyor. İşte Kurban bayramı tatilinde denize girilebilecek en uygun 5 yer

Başbakan Binali Yıldırım: Hiçbir darbeci Kemalist değildir

Başbakan Binali Yıldırım: Hiçbir darbeci Kemalist değildir

Başbakan Binali Yıldırım AK PartiGrup Toplantısı’nda konuşuyor. Başbakan Yıldırım, "Her darbe teşebbüsüen başta Mustafa Kemal’in hatırasını ve onun açtığı TBMM’yiyaralamıştır. Hiçbir darbeci Kemalist de değildir" dedi. Başbakan, "Harpokulları devam edecek. Askeri liseleri kapattık. Artık harp okullarınameslek liselerinden, düz liselerden, imam hatiplerden herkes girecek.Okullara girişteki kısıtlamaları kapattık. Askerin elinde bir sürüfabrika tersane var. Asker artık tamiratla başka işlerle uğraşmayacak.Asker kendi işini yapacak" diye konuştu.

2.08.2016Haber
Başbakan açıkladı: İşte Hasdal ve Maltepe kışlalarının yeni adresi

Başbakan açıkladı: İşte Hasdal ve Maltepe kışlalarının yeni adresi

Başbakan Binali Yıldırım AK Parti Grup Toplantısı’nda konuştu. Başbakan Yıldırım, "Tankların çıktığı kışlaları şehir dışına taşıyoruz. İstanbul’da Maltepe ve Hasdal kışlası Çorlu ve Trakya’ya gidecek. Böylece şehir merkezinde tankın işi olmayacak. Ne işi var tankın şehir içinde" dedi. Yıldırım ayrıca, "Hiçbir darbeci Atatürkçü değildir, Kemalist de değildir" ifadelerini kullandı. Başbakan, kapatılan askeri okullar hakkında ise, "Harp okulları devam edecek. Askeri liseleri kapattık. Artık harp okullarına meslek liselerinden, düz liselerden, imam hatiplerden herkes girecek" şeklinde konuştu.

2.08.2016Gündem
8 gemisinin boyunu uzatacak

8 gemisinin boyunu uzatacak!

UN Ro Ro, kapasitesini artırmak için Türkiye’de ilk kez denenen bir yönteme başvuruyor. Şirket, filosundaki 12 adet geminin sekizinin boyunu uzatarak, taşıma kapasitesini yüzde 17 artıracak. Gemilerin boyunu uzatma operasyonu, yine ilk kez olarak iki hafta önce anlaşmaya varılan bir Türk tersanesinde gerçekleşecek. Gemilerin boyunu uzatmak için 96 milyon Euro harcanacak.

15.07.2016Ekonomi
32 yıl can pahasına

32 yıl can pahasına

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Burgazada korvetinin denize indirilmesi töreninde “Güvenlik güçlerimiz, askeriyle, polisiyle, istihbaratçısı ve korucusuyla hiçbir fedakârlıktan kaçınmadan, canları pahasına 32 yıl boyunca teröristle mücadele etti. Siyasi irade ve hükümetler de üzerlerine düşeni yapması çabası içinde oldu” dedi. Erdoğan, özetle şunları söyledi:

18.06.2016Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Burgazadayı denize indirdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Burgazada'yı denize indirdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul Tersane Komutanlığı'nda düzenlenen Burgazada korvetinin denize indirilmesi ve Kınalıada korvetinin ilk kaynak törenine katıldı.

18.06.2016Gündem
Gemide iş var

Gemide iş var

Türkiye’de 400 bin kişiye istihdam sağlayan denizcilik sektörü, 40 bin kişiye daha yeni istihdam yaratacak. En çok arananların başında makine zabiti, kaptan ve kaynakçı geliyor.

Denizcilik sektörü 40 bin kişiye daha istihdam sağlayacak

Denizcilik sektörü 40 bin kişiye daha istihdam sağlayacak

Türkiye’de 400 bin kişiye istihdam sağlayan denizcilik sektörü, 40 bin kişiye yeni istihdam yaratacak. En çok arananların başında makine zabiti, kaptan ve kaynakçı geliyor.

12.06.2016Ekonomi
Kamarada iki ölüm

Kamarada iki ölüm

TUZLA’da, tersane görevlileri dün sabah saatlerinde polisi arayarak tamirat için 3 Haziran’da tersaneye gelen Malta bayraklı ‘M/V Amapola’ gemisinde 2 kişinin öldüğünü bildirdi.

8.06.2016Gündem
Ukraynalı gemiciler banyoda ölü bulundu

Ukraynalı gemiciler banyoda ölü bulundu

Tuzla'da yabancı gemilerin tamirinin yapıldığı özel bir tersanede tamir için bulunan Rus gemisinde iki gemici ölü bulundu

8.06.2016Gündem
İSO 500e bu yıl 49 yeni firma girdi

İSO 500'e bu yıl 49 yeni firma girdi

İSO 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesine 2015 yılında 49 yeni firma girdi. Bunlardan 38'i geçen yıl İSO İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu sıralamasında yer aldı. 11 firma ise geçen yılki İSO 1000 dışından doğrudan 2015 yılı ilk 500 sıralamasına girdi

7.06.2016Ekonomi
Venedik ve İstanbul’u buluşturan tekne

Venedik ve İstanbul’u buluşturan tekne

Tarihte yakın ilişki içinde bulunmuş iki kent, Venedik ve İstanbul. O tarihi ilişki şimdi ‘Baştarda’ teknesiyle yeniden gündemde. Çünkü, yarın başlayacak Uluslararası Venedik Mimarlık Bienali’ndeki Türkiye Pavyonu’nda sergileniyor ‘Baştarda’. 15. Uluslararası Mimarlık Sergisi Türkiye Pavyonu’nda yer alan ‘Darzana’ başlıklı proje, tersane kentleri olan Venedik ve İstanbul arasındaki ortak kültürel ve mimari mirasa da dikkat çekiyor.

26.05.2016Gündem

Yazar Sonuçları

Soğukçeşme Sokağı’nda yeni bir dönem başlıyor...

Sultanahmet’te Ayasofya’nın karşısında, Topkapı Sarayı ile neredeyse iç içe ola Hagia Sophia Mansion projesi tamamlanmak üzere.

27.05.2016

Venedik Bienali'ne barış çıkarması

TÜRKİYE, İKSV’nin organizasyonuyla bu yıl Venedik Bienali 15. Uluslararası Mimarlık Sergisi’ne ortak kültürel miras, işbirliği, barış mesajlarını veren “Darzana: İki Tersane, Bir Vasıta” projesiyle katılıyor.

26.05.2016