EKSTRA
MENÜ

Termik Santral

Termik Santral ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Termik Santral haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.918 Termik Santral haberi bulunmuştur.

Termik Santral Haberleri

Hürriyet Pazar farkıyla 52 hafta

Hürriyet Pazar farkıyla 52 hafta

Hem Türkiye hem de dünya zorlu bir yılı geride bıraktı. Gazeteciliğin de zorlandığı bir dönemdi yaşadığımız. Ama Hürriyet Pazar olarak her şeye rağmen çağının, yaşadıklarının tanığı olmaya, üzerimize düşeni yerine getirmeye çalıştık… En zor zamanda Kuzey Kore’ye de girdik, taciz karşıtı kampanya da başlattık. Kırkpınar Meydanı’nda da güreştik; engelli, hatta evsiz vatandaşlarımız arasında yaşayarak katılımcı gazetecilik örnekleri de verdik. Çok iddialı bir projemiz de alanının önde gelen 100 uzmanına danışarak belirlediğimiz dev seçkilerdi. Sinemamızın, müziğimizin, mimarimizin, edebiyatımızın ‘En İyi 100’lerini belirledik. Geleneğimizi sürdürdük; söyleşiler ilk önce hep bizdeydi. Bu ülkenin efsaneleri sadece Hürriyet Pazar okurlarına konuşmayı seçti. Basının zor günlerinde ‘Cumhuriyet Davası’nı günbegün mahkemede izledik; özgürlüğüne kavuşanları, mağdurları sayfalarımızda konuk ettik. Yeni yılın ilk sayısında da, 2017’de yaptığımız öne çıkan işleri sizlerle paylaşalım istedik. 2018’de de aynı çizgimizi sürdüreceğiz. Bize olan güveninize sadık kalarak…

2017’nin çevre günlüğü

2017’nin çevre günlüğü

TÜRKİYE Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA), 2017 yılının çevre olayları listesini açıkladı. Bakanlar Kurulu kararı ile büyük ovaların koruma altına alınması ve Gökçeada’da altın madeni ÇED başvurusunun geri çekilmesi olumlu gelişmeler arasında yer alırken, çevre savunucularına yapılan silahlı saldırı ve suikastlar ile Mera Kanunu’nda yapılan değişiklikler olumsuzlar gelişmeler arasında yer aldı.

3.01.2018Gündem
350 milyar dolarlık kara elmas

350 milyar dolarlık kara elmas

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı 2018 yılında 17.3 milyar ton 'kara elmas'ı yani kömürü yeraltından çıkartmak için çalışmalara başlayacak. Bakanlığın hesaplamalarına göre 17.3 milyar tonluk kömür rezervi ile ekonomiye 350 milyar dolarlık müthiş bir rakam da kazandırılmış olacak.

1.01.2018Ekonomi
Termik cehennem

Termik cehennem

Batı Karadeniz’de 1.5 kilometre uzunluğunda vadinin içine kurulu olan Çatalağzı’nda halihazırda 4 termik santral var. Santralların bacalarından kara dumanlar çıkıyor, dereler siyah akıyor. Beldede santral atıklarından çöp dağları oluşmuş... Bunlar yetmezmiş gibi yeni santrallar yapılmak isteniyor. Çatalağzı halkı, “Yeni santral istemiyoruz” derken, yerel yöneticiler, çevreciler “Yöre termik cehenneme dönecek” diye uyarıyor.

23.12.2017Gündem
Termik santrallerde 8,6 milyar metreküp su kullanıldı

Termik santrallerde 8,6 milyar metreküp su kullanıldı

Termik santraller tarafından geçen yıl 8,6 milyar metreküp su çekildi.

18.12.2017Ekonomi
Çatalağzı zehir soluyor

Çatalağzı zehir soluyor

Nüfusu 7 bin olan bir belde Çatalağzı. 1.5 kilometre uzunluğunda bir vadinin içine kurulu. Düzlükte ve yamaçlarında insanlar yaşıyor. Kömürle çalışan ilk termik santral buraya kuruldu ve 1948’de elektrik üretmeye başladı. O dönem o kadar büyük önem taşıyordu ki, ‘Işıkveren’ ismi koydular.Yıllar içinde Çatalağzı’na dört santral kuruldu. Santralların bacalarından kara dumanlar çıkıyor, dereler simsiyah akıyor. Yerleşim yerinin tam ortasında santral atıklarından çöp dağları oluşmuş... Çatalağzı halkı isyanda. Çünkü yeni santral projeleri yolda. Adı tabelalarda ‘Işıkveren’ Çatalağzı artık zehir solumak istemiyor.

15.12.2017Haber

Termik santralde patlama: 3 yaralı

Şırnak'ın Silopi ilçesinde termik santralde meydana gelen patlamada, 1 mühendis ve 2 işçi yaralandı.

6.12.2017Gündem
Hedef ‘0’ emisyon

Hedef ‘0’ emisyon

Avrupa’da yeni nesil kömür santralları, eski santrallara göre çok daha ileri filtreleme teknolojileri ile donatılıyor. Böylece kükürt dioksit salımı neredeyse sıfırlanarak, diğer çevreye zararlı gazların salımında büyük aşama kaydedildi. Türkiye de yeni santrallarda en ileri filtreleme teknolojilerini kullanmayı hedefliyor.

26.11.2017Ekonomi
Kalbimiz fokurduyor

Kalbimiz fokurduyor!

Size çok güzel bir haberimiz var: 700 olan dünya nüfusuyla gezegenimizin en nadir canlılarından olan akdenizfoklarının neslinin devamı için hayati önem taşıyan ama sorunlu ve risk altında bulunan 25 alanın 18’i kurtuldu. Fabrika, termik santral, yol, konut, marina durdurulan yatırımların bazıları. Sonuç: Bu alanlarda yapılaşmaya son verilerek, Türkiye kıyılarındaki akdenizfoklarını korumada yüzde 72 başarı sağlandı. Ayrıca kullandıkları tüm mağaralar da kurtarıldı. Nasıl mı? İşte yerel halk, sivil toplum örgütü ve kamunun işbirliğiyle gelen ve umut yeşerten başarının öyküsü...

18.11.2017Hürriyet Pazar
1 milyar 700 milyon dolarlık termik santral

1 milyar 700 milyon dolarlık termik santral

Çin sermayesiyle yapılacak ve 1320 MW kurulu güce sahip olacak santralde yılda 10.5 milyar kilowatt elektrik üretilecek.

27.10.2017Ekonomi
Güneşsiz ülkenin güneş panelleri

Güneşsiz ülkenin güneş panelleri

Dünyada rekor büyüklükte bir güneş termal enerji santralını yerinde gördük. Hem de İspanya veya İtalya gibi güneşli bir Akdeniz ülkesi değil, kuzey ülkelerinden Danimarka’da. Danimarka, bu gibi santralları bölgesel ısıtma sistemlerine bağlayarak, ülkedeki konutların üçte ikisinin ısı ihtiyacını karşılıyor.

12.10.2017Ekonomi

Yazar Sonuçları

Etek boyu, kırmızı ruj korkusu

TÜRKİYE Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, toplumu ikiye bölecek dini ve resmi nikah üzerinden ayrışma ve kadınlara medeni hakların tartışmaya açılmasını kınıyor. Hukuki gerekçelerle tepki gösterirken “medeni haklara tırpan bir güvence eksikliğidir” diyor.

18.10.2017

Tek boyutlu kalkınma hayatları karartıyor

“Tarlaya giderdik. Kül kedisi gibi gelirdik akşam eve. Birbirimize bakar gülüşürdük. Simsiyah geliriz, bir gözlerimiz görünüyor. Evlerin önüne bastık mı, iz çıkar. En çok burayı etkiliyor. Buraya bir şey verdikleri yok. Su buradan gidiyor. Külü biz yutuyoruz.”

4.10.2017

Hiçbir ‘cins’ referanduma uymuyor: Barzani bu işin üstünden gelemez

BARZANİ aşireti, uluslararası camianın ve merkezi hükümetin ikazlarına rağmen, kendince takdir ettiği yerlere sandıklar koyarak, katılanların eğilimlerini ölçme işlemi yaptı. (Referandum, hukuki bir kavram, kendine göre olmazsa olmaz şartları var, mevcut durum, hiçbir ‘cins’ referanduma uymuyor);

27.09.2017