EKSTRA
MENÜ

Telkoder

Telkoder ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Telkoder haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 178 Telkoder haberi bulunmuştur.

Telkoder Haberleri

Türkiye’nin uzayda hedefi 1 milyar dolar olmalı

Türkiye’nin uzayda hedefi 1 milyar dolar olmalı

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) “Türkiye’de Uydu Haberleşme Hizmetleri- Küresel Uydu Hizmetleri Pazarında Nasıl Yer Alabiliriz?” başlıklı raporunu yayınladı. Türkiye uydu haberleşme hizmetleri sektörünün karşılaştığı sorunların çözülebilmesi noktasında 8 önerinin yer aldığı raporda sektör sorunlarının ilgili kurum ve kuruluşların iş birlikleriyle çözüme ulaşabileceği ve böylece ülkemizin küresel uydu haberleşme hizmetleri pazarında etkin bir rol oynayabileceği vurgulanıyor.

15.01.2021Teknoloji
Haberleşmeye aile başına yıllık 3 bin 736 TL harcadık

Haberleşmeye aile başına yıllık 3 bin 736 TL harcadık

Türkiye'de 2020 yılında evlerinde bir sabit telefon ile genişbant internet aboneliği bulunan ve her bireyi cep telefonu hattı sahibi olan 4 kişilik bir ailenin yıllık ortalama haberleşme gideri vergiler dahil ortalama 3 bin 736 TL oldu.

12.01.2021Ekonomi
Evrensel Hizmet Fonu, milyonlarca öğrenciye umut olabilir

'Evrensel Hizmet Fonu, milyonlarca öğrenciye umut olabilir'

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) Yönetim Kurulu Başkanı Halil Nadir Teberci, öğrencilerin eğitiminin, vatandaşların haberleşme imkanlarının ve Türkiye'nin fiber altyapısının pandemi süresince olumsuz etkilenmemesi için telekomünikasyon sektöründe faaliyet gösteren işletmecilerin katkıları ile oluşturulan Evrensel Hizmet Fonu'nun kullanılabileceğini belirterek, "Milyarlık Evrensel Hizmet Fonu, milyonlarca öğrenciye umut olabilir." ifadesini kullandı.

21.09.2020Teknoloji
Dijital ekonominin gücü güçlü fiber altyapıdan geçiyor

Dijital ekonominin gücü güçlü fiber altyapıdan geçiyor

TELKODER sektör değerlendirme raporları kapsamında 2020 yılının ilk çeyreğine ilişkin yaptığı yeni açıklamada pandemi sürecinde güçlü fiber altyapının ve alternatif işletmecilerin önemine işaret etti.

28.08.2020Teknoloji
Kişisel verileri koruma konusunu masaya yatırıldı

Kişisel verileri koruma konusunu masaya yatırıldı

Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK) Başkanı Prof. Dr. Faruk Bilir, Ocak 2017'de göreve başladıklarını anımsatarak, "O günden bugüne kadar hem yurt içi hem yurt dışı olmak üzere bize toplam 4 bin 839 ihbar ve şikayet başvurusu yapıldı, bu başvuruların 3 bin 769 tanesini sonuçlandırdık. Bu kapsamda yaklaşık 30 milyon TL idari yaptırım uyguladık. Bugüne dek bize 282 veri ihlal bildirimi yapıldı, bu bildirimlerin 55'ini ilan ettik." dedi.

24.07.2020Teknoloji
Telekomünikasyon sektörü gelirleri 15,1 Milyar TL oldu

Telekomünikasyon sektörü gelirleri 15,1 Milyar TL oldu

Serbest Telekomünikasyon İşletmeciler Derneği (TELKODER) elektronik haberleşme sektöründeki 2019 yılı değerlendirme raporunu yayınladı. TELKODER’in BTK, TÜİK, BIST gibi kuruluşlar tarafından yayınlanan resmi verileri kullanarak hazırladığı raporda enflasyondan arındırılmış telekomünikasyon sektörü gelirlerinin 2019 yılı sonunda 15,1 milyar TL olduğu görülüyor.

24.06.2020Teknoloji
Faturalar elektronik ortamda düzenlenmeli ve iletilmeli

'Faturalar elektronik ortamda düzenlenmeli ve iletilmeli'

Tüm sektörlerde dijitalleşmenin bel kemiğini oluşturan telekomünikasyon sektöründe koranavirüs salgınının etkisiyle birlikte abonelik işlemlerinin dijital ortama taşınması, yani telekom şirketi yetkilisi ile abone olmak isteyen vatandaşın yüz yüze gelmeden elektronik ortamda abonelik ilişkisi kurulması kritik hale geliyor.

19.06.2020Teknoloji
Hayat Eve Sığar uygulaması 5 milyonun üzerinde indirildi

Hayat Eve Sığar uygulaması 5 milyonun üzerinde indirildi

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, Sağlık Bakanlığı ile dünyadaki trendleri yakından takip ederek birlikte Hayat Eve Sığar isimli uygulamayı oluşturduklarını belirterek, "Şu anda yaklaşık olarak 5 milyonun üzerinde indirme miktarı var. Dijitalleşmeyle birlikte bu sayıların daha da artacağına ve faydalarını görebileceğimize inanıyoruz." dedi.

7.05.2020Teknoloji
Hayat Eve Sığar uygulaması nasıl indirme linki - Hayat Eve Sığar uygulaması nasıl kullanılır ücretsiz maske alınır mı

Hayat Eve Sığar uygulaması nasıl indirme linki - Hayat Eve Sığar uygulaması nasıl kullanılır ücretsiz maske alınır mı?

Hayat Eve Sığar uygulaması nedir, sorusu, uygulamanın Sağlık Bakanlığı tarafından güncellenip yenilenmesiyle araştırılmaya başlandı. İl il ilçe ilçe corona virüsü yoğunluk ve risk haritasını gösteren ve yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadale kapsamında hayata geçirilen Hayat Eve Sığar uygulama ile vatandaşlar hem kendi sağlıklarını takip edebiliyor hem de çevrelerindeki risk durumunu anlık görebiliyorlar. Peki, Hayat Eve Sığar uygulaması nasıl kullanılır nedir? İşte, Sağlık Bakanlığı Hayat Eve Sığar uygulaması nasıl indirme linki ve konuyla ilgili ayrıntılar.

6.05.2020Gündem
TELKODER’in yeni başkanı Halil Nadir Teberci oldu

TELKODER’in yeni başkanı Halil Nadir Teberci oldu

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER); Yusuf Ata Arıak’ın sektörde büyük üzüntü yaratan kaybının ardından Kasım ayında gerçekleştirilecek olağan genel kurul toplantısına kadar başkan ve başkan vekilliği görevlerini yürütecek isimleri belirledi. Yönetim Kurulu üyeleri gerçekleştirdikleri toplantıda Arıak’ın vizyonunu yaşatması ve TELKODER’in varlığını güçlenerek sürdürmesi için; Halil Nadir Teberci’yi Yönetim Kurulu Başkanlığı, Ceren Okutan’ı ise Başkan Vekilliği görevlerine getirdi.

21.04.2020Teknoloji
TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak hayatını kaybetti

TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak hayatını kaybetti

2002 yılından bugüne TELKODER’in Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Yusuf Ata Arıak‘ı hayatını kaybetti.

7.04.2020Teknoloji
Evden çalışma ve eğitim için daha güçlü bir fiber altyapı şart

Evden çalışma ve eğitim için daha güçlü bir fiber altyapı şart

Korona virüs vakaları tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de insanları evden çalışmaya ve işlerini uzaktan yönetmeye itiyor. Öte yandan okulların tatil edilmesiyle birlikte birçok öğrenci bugünden itibaren evden online olarak eğitim almaya başlıyor. Ülkemizde yaşanan bu olağanüstü durumun getirdiği yeni çalışma ve eğitim şekilleriyse aslında dijitalleşmenin önemli unsurlarını oluşturuyor. Korona Virüsünden önce yapılan tahminlerde evden çalışma oranlarının 2028’de %33 seviyelerine çıkması bekleniyordu ancak bu beklenmedik durumla birlikte insanların evden çalışma ve öğrenme kültürüne daha hızlı adapte olacakları öngörülüyor.

23.03.2020Teknoloji
Telekomünikasyon sektörünün büyüklüğü 17 milyar TLyi aştı

Telekomünikasyon sektörünün büyüklüğü 17 milyar TL'yi aştı

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER), Bilgi ve İletişim Kurumu’nun 2019 üçüncü çeyrek ve TÜİK enflasyon verilerini kullanarak hazırladığı sektör takip raporunu yayınladı. TELKODER’in hazırladığı raporda 2019 üçüncü çeyrek itibariyle sektör gelirlerinin 17,47 milyar TL olduğu, enflasyondan arındırıldığında ise gelirlerin 4 Milyar TL olarak tespit edildiği, bir önceki çeyreğe göre önemli bir büyüme sağlanamadığı görülüyor.

2.03.2020Teknoloji
Telekomünikasyonun 2019 üçüncü çeyrek büyüklüğü 17,5 milyar TL

Telekomünikasyonun 2019 üçüncü çeyrek büyüklüğü 17,5 milyar TL

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği'nin (TELKODER) telekomünikasyon sektörü hakkında hazırladığı rapora göre, 2019 yılı üçüncü çeyrek itibariyle sektör gelirleri 17,47 milyar TL seviyesinde gerçekleşti.

28.02.2020Ekonomi
Gelin Hakkâriye de gidelim

'Gelin Hakkâri'ye de gidelim'

Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, 2019 yılını değerlendirdiği ve 2020 planlarını paylaştığı toplantıda, ortak altyapı tartışmalarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Önal, "Hep ‘Türk Telekom altyapısını paylaşmıyor’ deniyor. Şimdi ben Hakkari’ye de gidiyorum, Van’a da gidiyorum, İstanbul’da Moda’ya da gidiyorum, Beşiktaş’a da gidiyorum. Sen Van’a gitmek istemeyeceksin. ‘Ben sadece Beşiktaş’a gitmek istiyorum, bana sadece orayı paylaş’ diyeceksin. Bu doğru bir yaklaşım değil” dedi.

14.02.2020Ekonomi
4 kişilik bir aile haberleşmeye yaklaşık 3 bin 225 TL harcadı

4 kişilik bir aile haberleşmeye yaklaşık 3 bin 225 TL harcadı

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER), Türkiye'de 2019 yılında evlerinde bir sabit telefon ile genişbant internet aboneliği bulunan ve her bireyi cep telefonu hattı sahibi olan 4 kişilik bir ailenin aylık ortalama haberleşme giderinin vergiler dahil ortalama 268,83 TL olduğunu açıkladı.

2.01.2020Teknoloji
Telekomünikasyon sektörü 2019 yılını 15,4 milyar TL ile kapatacak

Telekomünikasyon sektörü 2019 yılını 15,4 milyar TL ile kapatacak

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) 2019 yılının tamamlanmasına sayılı günler kala Türkiye’de elektronik haberleşme sektörüne ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. TELKODER, TÜİK enflasyon verilerini kullanarak yaptığı hesaplamalarda, 14,98 Milyar TL olarak belirlenen 2003 yılı enflasyondan arındırılmış sektör gelirlerinin, 2019 yılı sonunda 15,4 milyar TL olacağını öngörüyor.

20.12.2019Teknoloji
Fiber altyapının yaygınlaşması şart

'Fiber altyapının yaygınlaşması şart'

Serbest Telekomünikasyon İşletmeleri Derneği (TELKODER) Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak, fiber hat konusunda çok yavaş ilerlendiğini belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanının fiber altyapı konusunun farkında olduğunu bilmek ve düzeltilmesi için uyarılar yaptığını görmek bizi çok mutlu etti." ifadelerini kullandı.

28.11.2019Teknoloji
Veri ekonomisi yılda 250 ila 450 milyar dolarlık pazar yaratıyor

Veri ekonomisi yılda 250 ila 450 milyar dolarlık pazar yaratıyor

Dünyada yaşanan dijital devrimin etkisiyle tüm dünyada yıllık 250 ila 450 milyar dolar arasında bir gelir elde edilen veri ekonomisiyle karşı karşıyayız. Önümüzdeki 10-20 yıl boyunca, veri temelli bu büyümenin perçinleneceği ve sadece veri üzerinden diğer bütün hizmetlerin verileceği öngörülüyor.

23.09.2019Teknoloji
Genişbant internet hızı sıralamasında Türkiye 102. sıraya geriledi

Genişbant internet hızı sıralamasında Türkiye 102. sıraya geriledi

Cable araştırma şirketinin geçtiğimiz günlerde yayınladığı ““2019 Yılı Dünya Genişbant İnternet Hızı” sıralamasında dikkat çekici noktalar bulunuyor. 207 ülkenin yer aldığı araştırmada dünyada en yüksek internet hızına sahip olan ülkenin Tayvan olduğu görülüyor. Avrupa’da 1. sırada İsveç’in bulunduğu listede Türkiye 102. sıraya gerilemiş durumda.

29.08.2019Teknoloji
Türkiye’nin “Fiber Haritası”nı çıkarttı

Türkiye’nin “Fiber Haritası”nı çıkarttı

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) Türkiye’nin Fiber Haritası’nı çıkarttı. TELKODER’in Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) ve TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerinden yararlanarak hazırladığı çalışmaya göre; Türkiye genelinde 355.028 km uzunluğunda fiber altyapı bulunuyor.

17.07.2019Teknoloji
İstanbul’da kişi başına 3,1 metre fiber altyapı düşüyor

İstanbul’da kişi başına 3,1 metre fiber altyapı düşüyor

Türkiye'nin en kalabalık ili olan İstanbul’da toplam 47 bin 421 kilometrelik fiber altyapı ağından kişi başına yaklaşık 3,1 metre fiber kablo düşerken, bu oran Stockholm'de 770 metreye ulaşıyor.

16.07.2019Teknoloji
Elektronik haberleşme sektörü, 2018de 59 milyar lira ciro yaptı

Elektronik haberleşme sektörü, 2018'de 59 milyar lira ciro yaptı

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak, elektronik haberleşme sektörünün 2018 yılı cirosunun 59 milyar lira olduğunu bildirdi.

15.05.2019Teknoloji
Google Stadia için Türkiye’nin internet hızı yeterli mi

Google Stadia için Türkiye’nin internet hızı yeterli mi?

Google, San Francisco’daki Oyun Geliştiricileri Konferansı’nda (GDC 2019) çevrimiçi oyun hizmeti sunan Stadia’yı duyurarak oyun sektöründe devrim niteliğinde bir gelişmeye imza attı. Stadia, hemen hemen her oyunu, herhangi bir cihazla çalıştıracak şekilde tasarlanmış bir bulut oyun platformu olarak sektörde sıkça konuşulacağa benziyor. Peki Google Stadia için Türkiye’nin internet hızı yeterli mi?

28.03.2019Teknoloji
Türk Telekom’dan son çeyrekte 2,2 milyar net kar

Türk Telekom’dan son çeyrekte 2,2 milyar net kar

Son 10 yılın rekorlarına imza atan Türk Telekom, 2018'de 4,3 milyon net abone kazanımı ve son çeyrekte 2,2 milyar TL net kar ile 2019'a güçlü bir giriş yaptı.

31.01.2019Ekonomi
Telekomünikasyon sektörünü 2019’da neler bekliyor

Telekomünikasyon sektörünü 2019’da neler bekliyor?

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) telekomünikasyon sektörünün 2018 yılını değerlendirerek 2019 yılı öngörülerini paylaştı. Dernekten yapılan açıklamada elektronik haberleşme alanında hem ekonomik hem de düzenleme-mevzuat açısından büyük sorunlar olduğuna dikkat çekilirken 2019’da hızla ve kökten düzenlemeler yapılmazsa 3-4 yıl sonra çok geç kalınacağının da altı çiziliyor. Fiber altyapı, sabit ses trafiği, internet erişimi, veri merkezleri ve uydu haberleşme konularında önemli kararların hayata geçirilmesini beklediklerini aktaran TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak, sektördeki rekabet koşullarının iyileştirilmesinin sektörün büyümesini destekleyeceğini vurguluyor.

8.01.2019Teknoloji
Hızlı ve ucuz internet için iki öneri

Hızlı ve ucuz internet için iki öneri

Bilgi Teknolojileri Kurumu’nun (BTK), tüm vatandaşların yüksek hızlı internetten yararlanması için 1 Ocak 2019 itibariyle Adil Kullanım Noktası’nın (AKN) kaldırılması kararının ardından Türk Telekom tarafından açıklanan yeni internet tarifelerinde yüksek fiyatlar dikkat çekti. Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak işletmecilerin fiyat düzenlemeleriyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Arıak “Vatandaşların yüksek hızlı ve sınırsız internet kullanabilmeleri için uygun fiyatlı tarifelerin hayata geçirilmesi gerekiyor. Bunun ilk adımı Türk Telekom’un toptan fiyatlarında fahiş artırımlar yapmaması ikinci adımı ise fiber altyapının paylaşıma açılmasıdır.” diyor.

24.12.2018Teknoloji
Telefonla müşteri tacizi büyük oranda azaldı

Telefonla müşteri tacizi büyük oranda azaldı

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER), telekomünikasyon sektöründe yaşanan sorunları ortadan kaldırmak üzere başarılı faaliyetler yürütmeye devam ediyor. Özellikle internet satışlarına yönelik telefonla vatandaşların aranarak, aldatıcı bilgiler verilmesi ve rahatsız edilmesi konusunda tüketici şikayetlerinin artması üzerine “Bayi Sorunlarını Çözme Komisyonu’nun” kurulması da TELKODER’in öncülük ettiği çalışmalar arasında yer alıyor. TELKODER’den yapılan son açıklamada, komisyonun 6 aylık çalışmaları neticesinde aldatıcı ve rahatsız edici aramaların yüzde seksene varan oranda azaldığı bilgisi paylaşılıyor. Bu sonuç komisyonun konunun çözüme ulaştırılması noktasında kısa sürede başarıya ulaştığını ve çalışmaların istikrarla devam edeceğini gösteriyor.

7.09.2018Teknoloji
Telefonla müşteri tacizi azaldı

"Telefonla müşteri tacizi" azaldı

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) analizine göre, müşterileri rahatsız eden aramalar yüzde 80'e varan oranda azaldı.

6.09.2018Ekonomi
Sabit telefon ölüyor

Sabit telefon ölüyor

TÜRKİYE’de mobil telefonların kullanımı her geçen gün artarken sabit telefon kullanımı artık can çekişmeye başladı.

8.08.2018Ekonomi
Telekomun büyüklüğü 2017de 51 milyar TLyi geçti

Telekomun büyüklüğü 2017'de 51 milyar TL'yi geçti

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) Başkanı Yusuf Ata Arıak, telekomünikasyon sektörünün büyüklüğünün geçen yıl yaklaşık 51,14 milyar TL seviyelerinde gerçekleştiğini belirterek, "Toplam gelirlere bakıldığında 2017 yılında vergiler, harçlar, idari ücretler, hazine payları ve cezalar nedeniyle sektörden çıkan paranın yaklaşık 24,6 milyar TL olduğu tespit edildi." dedi.

8.08.2018Teknoloji
Telekomun büyüklüğü 2017de 51 milyar

Telekomun büyüklüğü 2017'de 51 milyar

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) Başkanı Yusuf Ata Arıak, telekomünikasyon sektörünün büyüklüğünün geçen yıl yaklaşık 51,14 milyar TL seviyelerinde gerçekleştiğini belirterek, "Toplam gelirlere bakıldığında 2017 yılında vergiler, harçlar, idari ücretler, hazine payları ve cezalar nedeniyle sektörden çıkan paranın yaklaşık 24,6 milyar TL olduğu tespit edildi." dedi.

8.08.2018Ekonomi
‘6.5 milyar $ cepte kaldı’

‘6.5 milyar $ cepte kaldı’

TELEKOMÜNİKASYON sektöründe “ortak fiber altyapı” dönemi, Başbakan Binali Yıldırım’ın da katıldığı törende imzalanan mutabakatla başlarken, herkesin en çok merak ettiği “Yıllardır, projeye uzak duran Türk Telekom nasıl ikna edildi” sorusunu Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) Başkanı Yusuf Ata Arıak yanıtladı.

26.05.2018Ekonomi
Türkiye’de fiber çağı başlıyor

Türkiye’de fiber çağı başlıyor

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER), Türk Telekom, Turkcell, Vodafone ve Türksat’ın fiber altyapı şebekelerini karşılıklı kullanıma açacak anlaşmanın Türkiye’ye fiberde çağ atlatacak önemli bir gelişme olduğunu açıkladı.

23.05.2018Teknoloji
Fibere yatırım hızlanacak, internet kullanıcıları karlı çıkacak

Fibere yatırım hızlanacak, internet kullanıcıları karlı çıkacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın son dönemde fiber yatırımların önündeki engellerin kaldırılması konusundaki çalışmaları, internet kullanıcılarının yüksek hızda internete uygun fiyatla ulaşması noktasında kritik önem taşıyor. Dünyada internete erişim dışında genişbant erişimi de insan hakkı olarak kabul eden İsveç, Finlandiya, Fransa gibi ülkeler olduğuna da dikkat çeken TELKODER Başkanı Yusuf Ata Arıak, “Bugünlerde atılan önemli adımlar telekomünikasyon sektörü ve fiber yatırımların artması adına umut veriyor. Türkiye olarak güçlü bir ekonomi için güçlü bir fiber altyapıya sahip olmalıyız. Ülkemizde toplam fiber ağı uzunluğu 2017 yılı üçüncü çeyreğinde 311.214 km’ye ulaşmış durumda ama bu maalesef yeterli değildir. 21 milyon haneye fiberin ulaşması için 1 milyon km daha fiber altyapı kurulması gerekiyor. Ülkemizdeki fiber altyapının dünya ortalamalarına getirilmesi için çalışmalara hız verilmesi bu yönde büyük anlam arz ediyor.” dedi.

5.03.2018Teknoloji
Türkiye, veri merkezlerinin merkezi olur mu

Türkiye, veri merkezlerinin merkezi olur mu?

Telefon ile görüşme yapma, mesaj, resim ve video gönderme; çevrimiçi olarak şarkı dinleme, film ve dizi izleme, arabada konum belirleme cihazı kullanma gibi hayatımızın parçası olan her şeyi yaparken sürekli olarak veri üretiyoruz ya da veriye ihtiyaç duyuyoruz. Dünyada üretilen veri miktarının 2020 yılında, 2015 yılına göre 4 kat artması bekleniyor. Bu noktada, verilerin depolandığı, işlendiği ve gerekli yerlere iletiminin sağlandığı veri merkezleri de giderek önem kazanıyor. Verinin, günümüzün para birimi, veri merkezlerinin ise, adeta verilerin “Merkez Bankası” haline geldiği net biçimde görülüyor.

20.12.2017Teknoloji
Bağlantı dünyasının kalbi DE-CIX İstanbul Zirvesindeydi

Bağlantı dünyasının kalbi DE-CIX İstanbul Zirvesi'ndeydi

Elektronik iletişim, telekomünikasyon ve bağlantı dünyasının devlerinin bir araya geldiği DE-CIX İstanbul Zirvesi, sektöre liderlik eden şirketlerden, STK’lara ve veri güvenliği alanında yetkin hukukçulara kadar sektörün önde gelen temsilcilerini ağırladı.

14.11.2017Teknoloji
Türkiye, uydu haberleşmede zincirlerini kırmalı

Türkiye, uydu haberleşmede zincirlerini kırmalı

Türkiye hem stratejik hem ekonomik olarak daha da güçlenmek için birçok alanda önemli atılımlar yaparken, ülkemizin geleceği için kritik bir konumu bulunan Uydu Haberleşme Sektörü’nün adeta ayaklarından zincirlenmiş olduğu gerçeği karşımıza çıkıyor. TELKODER’in yayımladığı “Türkiye’de Uydu Haberleşme Hizmetleri: Tehditler ve Fırsatlar” başlıklı rapora göre, uydu haberleşme sektörünün dünyayla rekabet edebilmesi için en az 10 kat büyümesi gerekiyor. Önündeki büyük imkânlar ile önemli ihtiyaçlara çözüm sağlayabilecek olan uydu haberleşme sektörünün ve Türksat’ın, iç ve dış piyasadaki fırsatları kaçırmaya itildiği ifade ediliyor.

19.09.2017Teknoloji
TELKODER: Telekomünikasyon sektörü zararda, gelirlerin %30’u devlete gidiyor

TELKODER: Telekomünikasyon sektörü zararda, gelirlerin %30’u devlete gidiyor

TELKODER Başkanı Yusuf Ata Arıak, telekomünikasyon sektöründe gelirlerin yaklaşık yüzde 30'unun devlete aktarıldığını belirterek; alternatif işletmecilerle birlikte Turkcell, Vodafone, Türk Telekom gibi büyük işletmecilerin de yatırım ve kârlılık açısından zorluklar yaşadığını söyledi.

4.08.2017Teknoloji
Telekomda gelirlerin yüzde 30u devlete gidiyor

Telekomda gelirlerin yüzde 30'u devlete gidiyor

TELKODER Başkanı Yusuf Ata Arıak, telekomünikasyon sektöründe gelirlerin yaklaşık yüzde 30'unun devlete aktarıldığını belirterek; alternatif işletmecilerle birlikte Turkcell , Vodafone, Türk Telekom gibi büyük işletmecilerin de yatırım ve kârlılık açısından zorluklar yaşadığını söyledi.

3.08.2017Ekonomi
Veri merkezleri sanal dünyanın metropol şehirleri

'Veri merkezleri sanal dünyanın metropol şehirleri'

Son zamanlarda Türkiye'de pazar payını artırmaya başlayan önde gelen veri merkezlerinden Radore'nin Genel Müdürü Sadi Abalı, sektörü genel olarak değerlendirdi, işletmelerin nasıl bir veri merkezini kullanmaları gerektiğini anlatırken, diğer yandan veri merkezlerinin Türkiye'deki son durumunu masaya yatırdı.

14.06.2017Teknoloji
Mahkemeden fiber internet için belediyelere önemli uyarı

Mahkemeden fiber internet için belediyelere önemli uyarı

İstanbul 10. İdare Mahkemesi TELKODER’i haklı buldu ve İBB’nin kararını iptal etti.

10.05.2017Teknoloji
Türkiyede 4 Megabit internet hızı sorunsalı

Türkiye'de 4 Megabit internet hızı sorunsalı

Uluslararası araştırma şirketi Akamai’nin hazırladığı son rapora göre Türkiye, fiber internet hızıyla dünyada 147 ülke arasında 67. sırada bulunuyor. TELKODER tarafından yapılan açıklamaya göre, Türkiye’deki fiber internet kullanıcılarının %78’lik büyük bir çoğunluğu 4 megabit gibi oldukça düşük bir hıza sahip. Ortalama 7,6 megabitlik fiber hızıyla Avrupa ülkelerinin eriştiği hızın neredeyse yarısına erişebilen Türkiye, Kenya (15 megabit) ve Şili (8,6 megabit) gibi ülkelerin de gerisinde kalıyor. İnternet kullanan 21 milyon haneye yüksek hızlı fiberin ulaşması ve ortalama hızın artması için ise 1 milyon km daha fiber altyapı kurulması gerekiyor. TELKODER Başkanı Yusuf Ata Arıak, Türk halkının yüksek hızlı internete bir an önce ulaşabilmesi için, yatırımların önünün artık fiilen açılması gerektiğine dikkat çekiyor.

21.03.2017Teknoloji
Türkiye’de 5G için 5 kat fiber gerekli

Türkiye’de 5G için 5 kat fiber gerekli

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER), son günlerde Türkiye gündeminde olan 5G teknolojileri ve 4,5G’den 5G’ye geçiş konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

15.02.2017Teknoloji
Ailecek iletişimdeyiz

Ailecek iletişimdeyiz

TÜRKİYE’de 2016 yılında bir sabit telefon ile genişbant internet aboneliği bulunan ve her ferdi cep telefonu hattı sahibi olan 4 kişilik bir ailenin aylık ortalama haberleşme gideri yaklaşık 237 lira.

28.12.2016Ekonomi
Haberleşmeye aile başına 2 bin 844 lira harcıyoruz

Haberleşmeye aile başına 2 bin 844 lira harcıyoruz

Türkiye'de 2016 yılında bir sabit telefon ile genişbant internet aboneliği bulunan ve her ferdi cep telefonu hattı sahibi olan 4 kişilik bir ailenin aylık ortalama haberleşme gideri yaklaşık 237 lira. Yıllık gideri ise 2 bin 844 lira.

28.12.2016Ekonomi
BTKdan Telekoma FETÖcüleri ayıklayın çağrısı

BTK'dan Telekom'a 'FETÖ'cüleri ayıklayın' çağrısı

BİLGİ Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan, telekom şirketlerine “İçinizdeki FETÖ’cüleri ayıklayın” çağrısında bulundu.

7.12.2016Ekonomi
Oger 10 yılda 5.7 milyar dolar kazandı

Oger 10 yılda 5.7 milyar dolar kazandı

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Türk Telekom’u 6.5 milyar dolara alan Oger şirketinin hisseleri rehin bırakarak 10 yıl içinde 5.7 milyar dolar kar payı kazandığını ileri sürerek, hükümeti "imtiyaz sözleşmesi ve imtiyazlı hissesinden gelen yetkilerini" kullanmaya çağrdı.

21.11.2016Ekonomi
Türk Telekom CEO’su Rami Aslan, şehit veren şirketin darbe gecesini anlattı

Türk Telekom CEO’su Rami Aslan, şehit veren şirketin darbe gecesini anlattı

Türk Telekom CEO’su Rami Aslan, darbe gecesi yüksek düzeyde alarma geçip acil durum takımı oluşturduklarını dile getirerek “Darbecilerin olduğu bölgeleri iletişime kapattık” dedi. Aslan verdikleri 10 milyar lira yatırım sözünden de dönmeyeceklerini vurguladı.

23.08.2016Ekonomi