EKSTRA
MENÜ

Tedros Adhanom Ghebreyesus

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 236 haberi bulunmuştur.

Tedros Adhanom Ghebreyesus Haberleri

Virüs laboratuardan sızmış olabilir mi Lancet Tıp Dergisinden u dönüşü

Virüs laboratuardan sızmış olabilir mi? Lancet Tıp Dergisi'nden u dönüşü

Dünyaca ünlü Lancet tıp dergisi, Covid-19 virüsünün laboratuvardan sızması teorisinde u dönüşü yaptı ve virüsün kökenleri hakkında 'şeffaf bir tartışma' çağrısında bulunup 'alternatif görüş' yayınlama kararı aldı.

20.09.2021Dünya
Berlin’de ‘salgın istihbarat’ merkezi açıldı

Berlin’de ‘salgın istihbarat’ merkezi açıldı

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) gelecekteki yeni virüsler için erken uyarı sistemi vazifesi görecek küresel merkezi Almanya’nın başkenti Berlin’de açıldı.

2.09.2021Avrupa
Kovid-19da DSÖ - Çin kavgası büyüyor: Çinden Vuhana yollanacak yeni araştırma ekibine ret

Kovid-19'da DSÖ - Çin kavgası büyüyor: Çin'den Vuhan'a yollanacak yeni araştırma ekibine ret!

Aralık 2019'dan beri dünyanın üzerine kâbus gibi çöken Kovid-19 salgınında alınan tedbirler ve aşılama kampanyalarıyla bir hayli yol alınmış olsa da Delta varyantının hızla yayılmasıyla birlikte vaka sayıları hızla artıyor. DSÖ salgının kökenini bulmak ve gelecekteki felaketlerin önüne geçmek isterken Çin okların üstüne çevrilmesine tepki gösteriyor ve araştırma taleplerini reddediyor.

13.08.2021Dünya
Covid yangını

Covid yangını

Türkiye dahil, Akdeniz havzasındaki birçok ülke orman yangınlarıyla baş etmeye çalışırken bir yandan da koronavirüs yangın gibi yayılıyor. ABD’de günlük vaka sayısı 100 binin üzerine çıktı. Japonya, Endonezya gibi ülkeler kendi rekorlarını kırıyor. Çin ise yeniden teyakkuzda.

6.08.2021Dünya
Üçüncü doz aşıda kriz: ABD, DSÖnün çağrısını reddetti

Üçüncü doz aşıda kriz: ABD, DSÖ'nün çağrısını reddetti!

Dünyanın birçok ülkesinden devam eden aşılama kampanyalarında Delta varyantının devreye girmesiyle ülkeler üçüncü bir doz aşıyı da takvime almayı, hızla yayılan varyantla bu şekilde mücadele etmeyi görüşmeye başladı hatta bazı ülkeler bunu uygulamaya koydu. Öte yandan DSÖ aşıda eşitsizliğin önüne geçmek için zengin ülkelere üçüncü dozu erteleme çağrısı yapmıştı. ABD'den ise bu çağrıya ret cevabı geldi.

5.08.2021Dünya
Çinden şoke eden çağrı DSÖye seslendiler: Siz önce ABD laboratuvarlarını inceleyin

Çin'den şoke eden çağrı! DSÖ'ye seslendiler: Siz önce ABD laboratuvarlarını inceleyin

Bir yıldan fazladır tüm dünyanın en büyük kâbusu haline gelen koronavirüs salgınında aşılama çalışmaları devam ederken Kovid-19'un ilk olarak nerede ve nasıl ortaya çıktığı yani kökeni de büyük merak konusu. Bilim insanları, ABD ve DSÖ Çin'e bu konuda baskı yapıp laboratuvarlarını uluslararası heyetlere açmasını isterken Çin'den bu talebe şoke eden bir cevap geldi.

27.07.2021Dünya
ABD, Çini, koronavirüs araştırmasının önüne duvar örmekle suçladı

ABD, Çin'i, koronavirüs araştırmasının önüne "duvar örmekle" suçladı

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ), koronavirüs salgınının kaynağına yönelik olarak yaptığı araştırmanın yeni bir aşaması Çin'in engeline takıldı. ABD, Çin'i araştırmanın önüne "duvar örmekle" suçladı.

23.07.2021Dünya
Olimpiyatlarda Kovid-19 krizi Pozitif vaka sayısı artıyor... DSÖden kritik uyarı geldi

Olimpiyatlarda Kovid-19 krizi! Pozitif vaka sayısı artıyor... DSÖ'den kritik uyarı geldi

Geçen yıl yapılması gereken ancak koronavirüs salgını nedeniyle ertelenen Tokyo 2020 Olimpiyatları daha başlamadan Kovid-19 kriziyle sarsıldı. Oyunlar için Japonya'nın başkentine gelen sporcu kafilelerinde Kovid-19'a yakalananların sayısı 79'a yükselirken DSÖ Genel Direktörü'nden "Tokyo'da sıfır Kovid-19 riski mümkün değil" uyarısı geldi.

21.07.2021Dünya
Casus yazılım skandalında bomba gelişme

Casus yazılım skandalında bomba gelişme!

İsrailli teknoloji şirketi NSO Group’un geliştirdiği 'Pegasus' adlı casus yazılıma ilişkin sızan veritabanında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un kullandığı telefon numaralarının da bulunduğu ortaya çıktı.

20.07.2021Dünya
Son dakika... DSÖden Çin itirafı: Kazalar oluyor

Son dakika... DSÖ'den Çin itirafı: Kazalar oluyor!

Koronavirüsün sızdığı iddiaları ile gündeme gelen ve bu yüzden 'Kovid laboratuvarı' olarak da anılan Wuhan Viroloji Enstitüsü için DSÖ'den açıklama geldi.

16.07.2021Dünya
Endonezyada akılalmaz olay... Yüzlerce kişi karantinada hayatını kaybetti

Endonezya'da akılalmaz olay... Yüzlerce kişi karantinada hayatını kaybetti!

Endonezya'da yaşanan ve duyanları dehşete düşüren olay hazırlanan bir rapor sayesinde ortaya çıkarıldı. Ülkede karantina altında bulunan en az 451 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

13.07.2021Dünya
DSÖden flaş açıklama: Delta varyantının görüldüğü ülke sayısı belli oldu

DSÖ'den flaş açıklama: Delta varyantının görüldüğü ülke sayısı belli oldu!

Koronavirüs salgınında alınan tedbirler ve aşılama kampanyalarıyla azalan vaka ve ölüm sayıları ilk olarak Hindistan'da ortaya çıkan Delta varyantıyla birlikte tekrar tırmanışa geçmişti. Varyantı 'endişe verici' olarak sınıflandıran Dünya Sağlık Örgütü'nden konuyla ilgili flaş bir açıklama geldi.

3.07.2021Dünya
Dünya şokta Salgının başından beri ilk kez Kovid-19 verilerini paylaştılar

Dünya şokta! Salgının başından beri ilk kez Kovid-19 verilerini paylaştılar

Koronavirüs salgınının başladığı günden beri dünyadaki diğer ülkelere aldırmadan virüsle ilgili vaka ve ölüm verilerini paylaşmayan Tanzanya flaş bir adım atarak ilk defa Kovid-19 verilerini açıkladı. ancak Tanzanya'nın açıkladığı bilgilerde büyük bir eksiklik göze çarptı...

29.06.2021Dünya
Delta paniği büyüyor 85 ülkeye sıçradı... Avustralya kapanmaya gidiyor

Delta paniği büyüyor! 85 ülkeye sıçradı... Avustralya kapanmaya gidiyor

Yeni tip koronavirüsün ilk kez Hindistan’da görülen Delta varyantının yarattığı panik giderek büyüyor. DSÖ uyarılarına devam ederken varyantın 85 ülkeye yayıldığını açıkladı. Avustralya’nın Yeni Güney Galler eyaletinde ise varyantın çok sayıda kişiye buluşması üzerine sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

26.06.2021Dünya
DSÖden yüreklere su serpen açıklama: Art arda 7 haftadır düşüşte

DSÖ'den yüreklere su serpen açıklama: Art arda 7 haftadır düşüşte!

Dünya Sağlık Örgütü yaptığı açıklamayla yüreklere su serpti ve dünya genelinde Kovid-19 vakalarının art arda 7 haftadır düşüşte olduğunu belirtti. Açıklamayı Genel Direktör Tedros Adhanom Ghebreyesus yaptı.

15.06.2021Dünya
DSÖden G7ye aşı yanıtı: Yetmez

DSÖ'den G7'ye aşı yanıtı: Yetmez!

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, G7 ülkelerinin, ihtiyacı olan ülkelere 870 milyon doz Kovid-19 aşı hibe edeceğini açıklamasını memnuniyetle karşıladığını belirterek, "Ama daha fazlasına ihtiyacımız var." değerlendirmesinde bulundu.

14.06.2021Dünya
Son dakika haberi: G7den DSÖye flaş çağrı

Son dakika haberi: G7'den DSÖ'ye flaş çağrı

G7, Kovid-19'un kökenleri hakkında DSÖ tarafından yürütülecek şeffaf ve bilime dayalı soruşturma çağrısında bulundu. Öte yandan G7, ihtiyacı olan ülkelere gelecek yıl içinde toplam 1 milyar doz Kovid-19 aşısı hibe edecek.

13.06.2021Dünya
DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesustan Sinovac açıklaması

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus'tan Sinovac açıklaması

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Çin'in geliştirdiği yeni Sinovac aşısının acil kullanımına onay verilmesinden mutluluk duyduğunu bildirdi.

2.06.2021Dünya
8 soruda Vuhan laboratuvarı sırları... İki virüsü birleştirip daha tehlikelisini yaratmışlar

8 soruda Vuhan laboratuvarı sırları... İki virüsü birleştirip daha tehlikelisini yaratmışlar!

Koronavirüsün Çin'deki bir laboratuvardan yayıldığına dair senaryo günden güne güçlenirken, dikkatler Vuhan Viroloji Enstitüsü'ndeki araştırmalar üzerinde yoğunlaşıyor. Vuhan'ın büyük sırrı neydi? Merak edilenleri 8 soruda özetledik...

1.06.2021Dünya
DSÖden aşı çağrısı

DSÖ'den aşı çağrısı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınını sona erdirmek için yapılacak daha çok işlerinin olduğunu belirterek, dünya genelinde nüfusun yüzde 10'unun eylül sonu, yüzde 30'unun da yıl sonuna kadar aşılanması çağrısında bulundu.

31.05.2021Dünya
Covid-19un kaynağı laboratuvar sızıntısı Komplo teorisi deniyordu ciddi bir ihtimale dönüştü

'Covid-19'un kaynağı laboratuvar sızıntısı' Komplo teorisi deniyordu ciddi bir ihtimale dönüştü

Dünyayı kasıp kavuran Covid-19 virüsünün kaynağını halen kesin olarak bilmiyoruz. Salgının ilk günlerinde ortaya atılan ancak daha sonra gözden düşen laboratuvar sızıntısı teorisi ise son dönemde yeniden üstelik çok daha güçlü bir biçimde tartışılır hale geldi.

29.05.2021Dünya
115 bin sağlıkçı hayatını kaybetti

115 bin sağlıkçı hayatını kaybetti

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, koronavirüsle mücadelede en az 115 bin sağlık çalışanının hayatını kaybettiğini açıkladı.

25.05.2021Dünya
Dünyanın büyük aşı sınavı

Dünyanın büyük aşı sınavı

COVID-19 aşılarının adil dağıtımı dünyayı büyük bir sınavla karşı karşıya bırakıyor. DSÖ Genel Sekreteri Tedros Ghebreyesus, aşıların yüzde 90’nın G-20 ülkelerinde uygulandığını belirterek adil dağıtım çağrısında bulundu.

23.05.2021Dünya
DSÖden uyarı: Aşı eşitsizliği devam ettiği sürece ölümler devam edecek

DSÖ'den uyarı: Aşı eşitsizliği devam ettiği sürece ölümler devam edecek

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşılarının neredeyse yüzde 90'ının G20 ülkelerinde uygulandığını belirterek, "Aşılardaki küresel eşitsizlik devam ettiği sürece insanlar ölmeye devam edecek." uyarısında bulundu.

21.05.2021Dünya
DSÖden zengin ülkelere çağrı: Çocuk ve gençleri aşılamayı bırakıp aşıları yoksul ülkelere bağışlayın

DSÖ'den zengin ülkelere çağrı: Çocuk ve gençleri aşılamayı bırakıp aşıları yoksul ülkelere bağışlayın

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, yetişkinlerin ardından çocuk ve gençlere yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı yapmayı planlayan yüksek gelirli ülkelere, ellerindeki aşıları düşük gelirli ülkelere bağışlama çağrısında bulundu.

14.05.2021Dünya
DSÖden Çinin bir aşısına daha onay

DSÖ'den Çin'in bir aşısına daha onay

Dünya Sağlık Örgütü, Çin'in geliştirdiği Sinopharm aşısının acil kullanımına onay verdi.

7.05.2021Dünya
Aşılar için süper adım Dünyayı kurtaracak formül

Aşılar için süper adım! Dünyayı kurtaracak formül

Birçok ülke koronavirüs aşısı bulamadığı için ölümlerle boğuşurken patentin kaldırılması için ‘süper’ adım atıldı. Aşı patentinin kaldırılmasına ABD Başkanı Biden ve Rusya Devlet Başkanı Putin’den destek geldi. AB de ılımlı yaklaştı. Patent kaldırılırsa daha fazla ülke aşı üretecek ve dünyada aşılama hızlanacak.

7.05.2021Gündem
DSÖ, Berlin’de ‘salgın istihbarat’ merkezi kuruyor

DSÖ, Berlin’de ‘salgın istihbarat’ merkezi kuruyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Almanya, gelecekteki yeni virüsler için erken uyarı sistemi olarak pandemi ve salgın (epidemi) istihbaratı (bilgi), gözetimi ve analitik yeni metodoloji için yeni bir küresel merkez (hub) oluşturulacağını duyurdu.

5.05.2021Avrupa
DSÖden Hindistan açıklaması Endişe duyuyoruz

DSÖ'den Hindistan açıklaması! 'Endişe duyuyoruz'

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından en fazla etkilenen ülkelerden olan Hindistan'da günlük vaka sayısının rekor seviyedeki tırmanışından derin endişe duyduklarını bildirdi.

23.04.2021Dünya
DSÖ: Kovid-19 vaka ve hastaneye yatış oranları 25-59 yaş arasında endişe verici şekilde artıyor

DSÖ: Kovid-19 vaka ve hastaneye yatış oranları 25-59 yaş arasında endişe verici şekilde artıyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, dünya genelinde 25-59 yaş arası insanlar arasında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka ve hastaneye yatış oranlarının endişe verici bir şekilde arttığı uyarısında bulundu.

20.04.2021Dünya
Covid-19 aşılarının önündeki engel fikri mülkiyet hakları mı | 9 SORU 9 YANIT

Covid-19 aşılarının önündeki engel fikri mülkiyet hakları mı? | 9 SORU 9 YANIT

Covid-19 aşıları söz konusu olduğunda, gelişmiş ülkelerle az gelişmiş ülkeler arasında gittikçe açılmakta olan bir makas var. Bunun sebebi olarak görülen fikri mülkiyet haklarıyla ilgili sosyal medyada hararetli bir tartışma mevcut. Söz konusu tartışmayı ve önerileri mercek altına aldık: Aşının formülünün paylaşılması bir çözüm mü?

16.04.2021Dünya
DSÖden çarpıcı açıklama: Koronavirüs nedeniyle hastaneye yatanların çoğunda diyabet var

DSÖ'den çarpıcı açıklama: Koronavirüs nedeniyle hastaneye yatanların çoğunda diyabet var

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, dünya genelinde son 40 yılda şeker hastalarının sayısının 4 katına çıktığını belirterek, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hastanede yatan ağır hastaların büyük kısmının diyabet olduğunu belirterek, acil önlem alınma konusunda uyardı.

14.04.2021Dünya
DSÖden salgın uyarısı Canlı hayvan pazarlarını kapatın

DSÖ'den salgın uyarısı! 'Canlı hayvan pazarlarını kapatın'

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yeni tip koronavirüsün kökenlerini araştırmak üzere salgının ortaya çıktığı Çin'in Vuhan kentine gitmiş, Vuhan Viroloji enstitüsü ve canlı hayvan pazarlarında inceleme yapan ekip sonrasında salgınla ilgili bir rapor yayınlamıştı. Örgüt, az önce yaptığı açıklamayla salgınların ortaya çıkışındaki payı nedeniyle canlı hayvan pazarlarının kapatılmasını önerdi.

13.04.2021Dünya
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Dünya Sağlık Örgütünün medya brifingine katıldı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Dünya Sağlık Örgütü'nün medya brifingine katıldı

Son dakika haberi... Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus ile Dünya Sağlık Örgütü'nün medya brifingine katıldı. Dünyaya seslenen Bakan Koca, koronavirüsün sağlık çalışanları üzerindeki etkisi ve Türkiye'nin salgınla mücadelesini uluslararası kamuoyu ile paylaştı. Ayrıca Bakan Koca, Türkiye'de yaklaşık 1 milyon 100 bin sağlık çalışanının 45 gün gibi kısa bir sürede aşılandığını ve yerli aşı üretim çalışmalarının hızla devam ettiğini belirtti. Bakan Koca, konuşmasını sonlandırırken sağlık çalışanları için "Sizler tüm insanlığın aynı anda aynı sebeple şükran duyduğu insanlarsınız. İnsanlık bu duygusunu ifade etmenin en güzel yolunu bulacaktır." mesajını verdi.

1.04.2021Haber
Son dakika haberi: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, DSÖnün medya brifinginde anlamlı mesaj: Tüm insanlığın şükran duyduğu insanlarsınız...

Son dakika haberi: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, DSÖ'nün medya brifinginde anlamlı mesaj: Tüm insanlığın şükran duyduğu insanlarsınız...

Son dakika haberi... Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus ile Dünya Sağlık Örgütü'nün medya brifingine katıldı. Dünyaya seslenen Bakan Koca, koronavirüsün sağlık çalışanları üzerindeki etkisi ve Türkiye'nin salgınla mücadelesini uluslararası kamuoyu ile paylaştı. Ayrıca Bakan Koca, Türkiye'de yaklaşık 1 milyon 100 bin sağlık çalışanının 45 gün gibi kısa bir sürede aşılandığını ve yerli aşı üretim çalışmalarının hızla devam ettiğini belirtti. Bakan Koca, konuşmasını sonlandırırken sağlık çalışanları için "Sizler tüm insanlığın aynı anda aynı sebeple şükran duyduğu insanlarsınız. İnsanlık bu duygusunu ifade etmenin en güzel yolunu bulacaktır." mesajını verdi. DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus ise, Türkiye'nin 2021'in Uluslararası Sağlık Çalışanları Yılı olmasının "güçlü bir kahramanı" olduğunu söyledi.

1.04.2021Dünya
Dünya Sağlık Örgütünden Sağlık Bakanı Fahrettin Kocaya davet

Dünya Sağlık Örgütü'nden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya davet

Dünya Sağlık Örgütü'nün düzenlediği ve periyodik olarak kamuoyunu bilgilendirdiği medya brifingine DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus’a eşlik etmek üzere Sağlık Bakanı Fahrettin Koca davet edildi. Koca’nın davet edilmesinde Türkiye’nin başarıyla sürdürdüğü koronavirüs mücadelesi ve sağlık çalışanlarına yönelik yaklaşımı etkili oldu. Uluslararası medya başta olmak üzere tüm dünya tarafından yakından takip edilen ve büyük ilgi gören brifing, bugün 18.00-19.00 saatleri arasında çevrim içi gerçekleştirilecek

1.04.2021Gündem
Liderlerden uluslararası pandemi anlaşması çağrısı ABD ve Çin mektubu imzalamadı

Liderlerden uluslararası pandemi anlaşması çağrısı! ABD ve Çin mektubu imzalamadı

Aralarında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel'in de olduğu 24 lider ile Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Başkanı Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dünyanın gelecekte karşılaşabileceği yeni salgın hastalıklara hazır olabilmek için uluslararası bir anlaşma imzalanması çağrısında bulundu.

31.03.2021Dünya
Dünya Sağlık Örgütünden flaş açıklama

Dünya Sağlık Örgütü'nden flaş açıklama

Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, DSÖ üyesi devletlere yaptığı duyuruda, Çin'in Vuhan kentinde Covid-19 virüsünün kökenini araştıran uzmanların çalışmalarına yönelik açıklamalarda bulundu.

30.03.2021Dünya
DSÖden aşı açıklaması: Her 100 aşıdan 76sı on ülkeye gitti

DSÖ'den aşı açıklaması: Her 100 aşıdan 76'sı on ülkeye gitti

Dünya Sağlık Örgütü'nden (DSÖ) koronavirüs aşıları ile ilgili yeni bir açıklama yaptı. Açıklamada mevcut aşı dozlarının yüzde 76'sının sadece 10 ülke tarafından kullanıldığı bilgesine yer verildi.

30.03.2021Dünya
Kanadada AstraZeneca aşısının 55 yaş altı kişilere uygulanması durduruldu

Kanada'da AstraZeneca aşısının 55 yaş altı kişilere uygulanması durduruldu

Kanada, Oxford üniversitesinin AstraZeneca ile geliştirdiği yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının, 55 yaş altı kişilerde kullanımını askıya aldı.

30.03.2021Dünya
24 lider ile DSÖden Kovid-19 salgınına ilişkin ortak mektup

24 lider ile DSÖ'den Kovid-19 salgınına ilişkin ortak mektup

Mektupta, salgınlara karşı hazırlık ve mücadele konusunda yeni uluslararası anlaşma getirmek için ülkelerin birlikte çalışması gerektiği belirtildi.

30.03.2021Dünya
Bir milyon Covid ölümünü engelleyen ilaç: Deksametazon

Bir milyon Covid ölümünü engelleyen ilaç: Deksametazon

Deksametazon tedavisi son bir yıldır on binlerce hasta üzerinde denendi, Covid-19 hastalarında ölüm oranlarını azalttığını gösteren ilk tedavi oldu ve bugüne kadar dünya çapında yaklaşık 1 milyon kişinin hayatını kurtardı

Acı gerçeği itiraf etti: Yoksul ülkelere aşı yok

Acı gerçeği itiraf etti: Yoksul ülkelere aşı yok!

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde oluşturulan ve maddi olarak Kovid-19 aşılarına ulaşamayan ülkelere aşı sağlamayı hedefleyen COVAX programına rağmen çözülemeyen aşı krizinden bir itiraf geldi. Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AB'den yoksul ülkelere yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşılarını gönderemeyeceklerini söyledi.

22.03.2021Dünya
Meksikadan AstraZenecaya devam kararı

Meksika'dan AstraZeneca'ya devam kararı

Meksika, Oxford Üniversitesi ile ilaç firması AstraZeneca'nın geliştirdiği yeni tip koronavirüs aşısını kullanmaya devam edeceğini bildirdi.

17.03.2021Dünya
Son dakika haberi: Avrupada alarm Ülkelerden peş peşe AstraZeneca kararı

Son dakika haberi: Avrupa'da alarm! Ülkelerden peş peşe AstraZeneca kararı

Almanya, Oxford Üniversitesi ile ilaç firması AstraZeneca'nın geliştirdiği yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının kullanımını geçici olarak durdurdu. Almanya Sağlık Bakanlığı aşının kanda pıhtılaşma riski bulunduğu gerekçesiyle yapımının askıya alındığını belirtirken, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da AstraZeneca aşısının yapımını geçici olarak durdurduklarını açıkladı. Daha önce DSÖ tarafından AstraZeneca aşısının kullanılmaması için hiç bir neden yok açıklaması gelirken, kullanımların peş peşe askıya alınmasının ardından Astrazeneca'dan da pıhtı riski yok açıklaması geldi. Öte yandan Avrupa İlaç Ajansı, bazı ülkelerin AstraZeneca aşısının kullanımını durdurmasının ardından görüş belirlemek üzere toplandı.

15.03.2021Dünya
Hollanda geçici olarak durdurdu

Hollanda geçici olarak durdurdu

Hollanda’nın, Oxford Üniversitesi ile ilaç firması AstraZeneca’nın geliştirdiği yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının kullanımını geçici olarak durdurduğu bildirildi.

15.03.2021Avrupa
Son dakika haberi: İrlanda, Oxford-AstraZeneca Kovid-19 aşısının kullanımını geçici olarak durdurdu

Son dakika haberi: İrlanda, Oxford-AstraZeneca Kovid-19 aşısının kullanımını geçici olarak durdurdu

İrlanda'nın, Oxford Üniversitesi'nin ilaç firması AstraZeneca ile geliştirdiği yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının kullanımını geçici olarak durdurduğu bildirildi. Daha önce, Norveç, Danimarka, İzlanda, Romanya, İtalya ve Bulgaristan bu aşının kullanımını geçici olarak durdurmuştu. Ayrıca Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşılarının hem geç hem de yetersiz sayıda sipariş edilmesi ile ilgili "hatalar yaptıklarını" söyledi.

14.03.2021Dünya

Yazar Sonuçları

Sırada diyabet tehdidi mi var

Salgının başından bu yana biriken bilgiler 2 yönlü bir tehdidin altını ısrarla çiziyor.

28.06.2021

Sorumsuzluk çağı

Dünya sanki büyük bir savaşın kıyısında bekliyor.

19.05.2021

Salgında sihirli formül bulundu mu

ABD Başkanı Joe Biden’ın, koronavirüs aşılarının formüllerinin açıklanıp patent haklarının askıya alınması önerilerine destek vermesi tüm dünyada ‘salgına karşı sihirli formül’ bulunmuş gibi bir heyecan yarattı.

7.05.2021