EKSTRA
MENÜ

Tavsan

Tavsan ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Tavsan haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 4.240 Tavsan haberi bulunmuştur.

Tavsan Haberleri

Elektrikler ne zaman gelecek 9 Ekim 2020 elektrik kesinti programı

Elektrikler ne zaman gelecek? 9 Ekim 2020 elektrik kesinti programı

9 Ekim Cuma günü İstanbul'un bazı ilçelerinde meydana gelen kesintilerin ardından elektrikler ne zaman gelecek sorusu gündem konusu oldu. Elektrik kesintisi hakkında bilgi almak isteyen birçok kişi, internet üzerinden araştırmalarına başladı. Peki, İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? İşte, elektrik kesintisi hakkında bazı bilgiler

9.10.2020Gündem
Didimde deniz altında 5 bin yıllık olduğu değerlendirilen liman kalıntıları bulundu

Didim'de deniz altında 5 bin yıllık olduğu değerlendirilen liman kalıntıları bulundu

Aydın'ın Didim ilçesindeki Tavşan Adası'nda, su altında liman kalıntıları bulundu.

8.10.2020Seyahat
17 yıldır burada yaşıyorlar Bugüne kadar grip bile olmadı

17 yıldır burada yaşıyorlar! Bugüne kadar grip bile olmadı

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinin 22 adasından biri olan ve Hülya Avşar tarafından satın alındığı yönündeki haberlerle gündeme gelen Çiçek Adası'na 17 yıl önce yerleşen Hüseyin ve Ayşe Afacan çifti, modern yaşamdan uzak Rumlar zamanından kalan taş yapılarda yıllardır maceraperest bir yaşam sürüyor. Çift, bugüne kadar grip bile olmadıklarını dile getirdi.

5.10.2020Seyahat
Kaçak avcılar suç üstü yakalandı Görevlilere ateş açtılar

Kaçak avcılar suç üstü yakalandı! Görevlilere ateş açtılar

Kahramanmaraş’ın Nurhak ilçesinde, Doğa Koruma ve Milli Parklar Kahramanmaraş Şube Müdürlüğü ekiplerince yasak olmasına rağmen tavşan avladıkları tespit edilen 4 kişi, kamyonetle kaçtıkları sırada görevlilere ateş açtı. Kimsenin yaralanmadığı olayda avladıkları tavşanlarla yakalanan ve kamu görevlisi olduğu öğrenilen 4 kişi, jandarma ekiplerince gözaltına alındı.

3.10.2020Gündem
Spil Dağında doğa yürüyüşü sırasında yaralı porsuk buldular

Spil Dağı'nda doğa yürüyüşü sırasında yaralı porsuk buldular

Manisa Spil Dağı Milli Parkında doğa yürüyüşü yapan 3 arkadaş tarafından yaralı halde bulunan porsuk Doğa Koruma Milli Parklar Manisa Şube Müdürlüğü veterineri tarafından tedavi altına alındı. Yaralı porsuk tedavisi tamamlandıktan sonra yeniden doğal hayatına salınacak.

3.10.2020Gündem
Fabl nedir ve ne demek Kısa fabl örnekleri

Fabl nedir ve ne demek? Kısa fabl örnekleri

Fabl nedir ve ne demek, kısa fabl örneklerinden birkaç tane metin nasıl verilir, Türk edebiyatındaki ilk fabl örneği nedir, fabl manzum öykülerden midir, dünyadaki en ünlü fabl yazarları kim veya kimlerdir, gibi daha birçok soruya yanıt veren bilgileri sizler için derledik.

2.10.2020Araştırma
Besin piramidi nedir Besin piramidi özellikleri ve hayvanlar

Besin piramidi nedir? Besin piramidi özellikleri ve hayvanlar

Besin piramidi, besin ağını ve enerji dönüşümünü gösteren evrensel bir şemadır. ''Eko Sistem Piramidi'' ve ''Besin Zinciri'' adıyla da bilinen şemanın en alt basamağında güneş enerjisi ve üreticiler yer alır. Besin piramidinin özellikleri nelerdir, piramitte hangi hayvanlar yer alıyor? Sizin için detaylı bir şekilde araştırdık.

2.10.2020Araştırma
12 Hayvan Türk Takvimi nedir 12 Hayvan Türk Takvimi hayvanları neler ve yıllara göre özellikleri

12 Hayvan Türk Takvimi nedir? 12 Hayvan Türk Takvimi hayvanları neler ve yıllara göre özellikleri

Zamanın ölçülebilmesi daha sistemli bir bütün haline getirilmesini sağlar. Farklı medeniyetler zaman kavramı üzerinde farklı isimler kullansa da temel olarak zamanı doğru kullanabilme adına yapılan çalışmalardır. Tarihte ilk kez Türkler tarafından kullanılan 12 hayvanlı Türk takvimi de bunlardan biridir. Peki, 12 Hayvanlı Türk Takvimi Nedir? Hangi hayvanlar kullanılmıştır? Yıllar göre özellikleri nelerdir? İşte detaylar.

29.09.2020Araştırma
Bartının İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede Bartında Gezilecek Ve Tarihi Yerler

Bartın'ın İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede? Bartın'da Gezilecek Ve Tarihi Yerler

Yemyeşil dokusu, doğa harikası yayları, doğal parkları ile Bartın gezilecek ve görülecek birbirinden güzel ve farklı seçenekleri ışığında Türkiye'nin en güzel şehirlerinden. Bartın'ın doğal güzelliklerinin ve tarihi dokusunun farkına varabilmeniz ve şehri yakından tanıyabilmeniz için Bartın'ın İlçeleri neler ve hangi bölgede? Bartın'da gezilecek ve tarihi yerleri sizler için hazırladık.

25.09.2020Seyahat
Kuduz aşısını kim buldu ve icat etti Kuduz aşısı ne zaman bulundu

Kuduz aşısını kim buldu ve icat etti? Kuduz aşısı ne zaman bulundu

Bir yarasa ya da köpek ısırdığı zaman virüse maruz olunduğunda kuduz olmak ile karşı karşıya kalınır. Bu konuda kuduz aşısı hem güvenlidir hem de önleyicidir. Tarihin en önemli buluşları arasında yer alır. Peki, kuduz aşısını kim buldu ve icat etti? Kuduz aşısı ne zaman bulundu? İşte bu konu hakkında bilgiler.

25.09.2020Araştırma
Tavşanını hastaneye götüren hemşire temaslı çıktı, karantinaya alındı

Tavşanını hastaneye götüren hemşire temaslı çıktı, karantinaya alındı

BURDUR Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Hayvan Hastanesi'ne tedavi için tavşanını getiren hemşire C.U., HES kodu sorgusunda temaslı olduğu anlaşılınca yurda gönderilerek karantinaya alındı.

22.09.2020Gündem
5. Sınıf Türkçe Karşılaştırma Cümleleri konu anlatımı

5. Sınıf Türkçe Karşılaştırma Cümleleri konu anlatımı

Bazen cümle içerisinde karşılaştırma yaparak farklı olayları bir arada kullanırız. Böyle durumlarda başka bir olayı da cümle içerisinde anlatmış oluruz. Şimdi bunun nasıl yapıldığını öğreneceğiz ve farklı örnekler yapacağız. İşte 5. sınıf Türkçe karşılaştırma cümleleri konu anlatımı.

20.09.20205. SINIF
5. Sınıf Türkçe Benzetme Cümleleri konu anlatımı

5. Sınıf Türkçe Benzetme Cümleleri konu anlatımı

Bazen cümlelerde benzetme kullanırız. Böylece cümlenin etkisine daha güçlü hale getiririz. Şimdi bunu nasıl yaptığımızı öğreneceğiz ve benzetme konusunda örnekler vereceğiz. İşte 5. sınıf Türkçe benzetme cümleleri konu anlatımı.

20.09.20205. SINIF
4. Sınıf Türkçe Gerçek Ve Hayal Unsurları konu anlatımı

4. Sınıf Türkçe Gerçek Ve Hayal Unsurları konu anlatımı

Gerçek ve hayal ürünü olan ifadeleri birbirinden ayırmamız gerekir. Şimdi bunları nasıl ayıracağız ve hangisinin hayal hangisinin gerçek olduğunu nasıl anlayacağız beraber öğrenelim. İşte 4. sınıf Türkçe gerçek ve hayal unsurları konu anlatımı.

20.09.20204. SINIF
4. Sınıf Türkçe Benzetme Cümleleri konu anlatımı

4. Sınıf Türkçe Benzetme Cümleleri konu anlatımı

Bir cümle içerisinde açıklama yaparken benzetme yaparız. Bu benzetme aslında bir yerde karşılaştırma olur. Böylece anlatmak istediğimiz durumu ne kadar büyük olduğunu göstermeye çalışırız. İşte 4. sınıf Türkçe benzetme cümleleri konu anlatımı.

20.09.20204. SINIF
7. Sınıf Türkçe Gerçek Ve Kurgusal Unsurlar konu anlatımı

7. Sınıf Türkçe Gerçek Ve Kurgusal Unsurlar konu anlatımı

Yazılı metinlerde özne, eylem ve nesnelerden oluşan birçok unsur yer alır. Gerçek unsurlar, günlük hayatta sıklıkla karşılaştığımız, somut ifadelerdir. Düşsel ve mantık dışı unsurlar ise Kurgusal olarak tanımlanır. 7. sınıflar için gerçek ve kurgusal unsurları örnek cümlelerle anlattık.

14.09.20207. SINIF
5. Sınıf Türkçe Metnin Bölümleri konu anlatımı

5. Sınıf Türkçe Metnin Bölümleri konu anlatımı

Öyküleyici konular ve yazılar ele alırken bunlar bölümlere ayrılır. Böylece bölümler üzerinden hikayenin konusu okuyucuya çok daha doğru şekilde aktarılır. Şimdi metin bölümleri nelerdir ele alalım ve bunları ayrı ayrı inceleyelim. İşte 5. sınıf Türkçe metnin bölümleri konu anlatımı.

13.09.20205. SINIF
Malatya Hayvanat Bahçesi Nerede Malatya Hayvanat Bahçesi Hayvanları, Giriş Ücreti, Çalışma Saatleri Ve İletişim Bilgileri (2020)

Malatya Hayvanat Bahçesi Nerede? Malatya Hayvanat Bahçesi Hayvanları, Giriş Ücreti, Çalışma Saatleri Ve İletişim Bilgileri (2020)

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilen Malatya Hayvanat Bahçesi, yoğun bir şekilde ziyaret edilmektedir. Doğu Anadolu Bölgesi'nin ilk hayvanat bahçesi olması bakımından son derece önemlidir. 7'den 70'e her yaş grubundan binlerce vatandaş ziyaret gerçekleştirmekte olup televizyonda görülen hayvanları canlı bir şekilde görme fırsatı yakalanmaktadır. İşte, Malatya hayvanat bahçesi hakkında merak edilen tüm detaylar.

10.09.2020Seyahat
İstanbul Hayvanat Bahçesi Nerede İstanbul Hayvanat Bahçesi Hayvanları, Giriş Ücreti, Çalışma Saatleri Ve İletişim Bilgileri (2020)

İstanbul Hayvanat Bahçesi Nerede? İstanbul Hayvanat Bahçesi Hayvanları, Giriş Ücreti, Çalışma Saatleri Ve İletişim Bilgileri (2020)

İstanbul Hayvanat Bahçesi pek çok türü bünyesinde barındırmaktadır. Buraya pek çok ziyaretçi farklı hayvanları görmek için gelmektedir. İstanbul Hayvanat bahçesi nerededir, hayvanları, giriş ücretleri ve çalışma saatleri ile ilgili bilgileri derledik.

10.09.2020Seyahat
Faruk Yalçın Darıca Hayvanat Bahçesi Nerede Darıca Hayvanat Bahçesi Hayvanları, Giriş Ücreti, Çalışma Saatleri Ve İletişim Bilgileri (2020)

Faruk Yalçın Darıca Hayvanat Bahçesi Nerede? Darıca Hayvanat Bahçesi Hayvanları, Giriş Ücreti, Çalışma Saatleri Ve İletişim Bilgileri (2020)

Faruk Yalçın Darıca Hayvanat Bahçesinin bulunduğu yer, ziyaret saatleri, iletişim bilgileri ve giriş ücretleri gibi detayları sizler için hazırladık. Ayrıca parkta yer alan hayvanların listesini sizler için derledik.

10.09.2020Seyahat
Çekmeköy Hayvanat Bahçesi Nerede Çekmeköy Hayvanat Bahçesi Hayvanları, Giriş Ücreti, Çalışma Saatleri Ve İletişim Bilgileri (2020)

Çekmeköy Hayvanat Bahçesi Nerede? Çekmeköy Hayvanat Bahçesi Hayvanları, Giriş Ücreti, Çalışma Saatleri Ve İletişim Bilgileri (2020)

Elli farklı tür ve 200’ e yakın hayvanın bulunduğu Çekmeköy hayvanat bahçesi İstanbul’da park of İstanbul’un içerisinde yer almaktadır. Çok sayıda sevimli hayvanın bulunduğu Çekmeköy hayvanat bahçesi nerede? Çekmeköy hayvanat bahçesi hayvanları ve listesi, Çekmeköy hayvanat bahçesi giriş ücreti nedir? Çekmeköy hayvanat bahçesi çalışma saatleri nedir? Çekmeköy hayvanat bahçesi iletişim bilgileri nedir? Sorularının cevabını siz doğaseverler için araştırdık.

10.09.2020Seyahat
Bursa Hayvanat Bahçesi Nerede Bursa Hayvanat Bahçesi Hayvanları, Giriş Ücreti, Çalışma Saatleri Ve İletişim Bilgileri (2020)

Bursa Hayvanat Bahçesi Nerede? Bursa Hayvanat Bahçesi Hayvanları, Giriş Ücreti, Çalışma Saatleri Ve İletişim Bilgileri (2020)

Yaklaşık 500 hayvan ve 55 türün yaşamış olduğu Bursa Hayvanat Bahçesi, gezilmesi ve görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Bu yazımızda sizler için Bursa Hayvanat Bahçesinin nerede olduğu, nasıl gidileceği, içerisinde neler olduğu ve giriş ücreti gibi tüm bilgileri sunuyoruz.

10.09.2020Seyahat
Boğaziçi Hayvanat Bahçesi Nerede Boğaziçi Hayvanat Bahçesi Hayvanları, Giriş Ücreti, Çalışma Saatleri Ve İletişim Bilgileri (2020)

Boğaziçi Hayvanat Bahçesi Nerede? Boğaziçi Hayvanat Bahçesi Hayvanları, Giriş Ücreti, Çalışma Saatleri Ve İletişim Bilgileri (2020)

Hayvanat Bahçeleri, günlük yaşantımızda göremediğimiz pek çok hayvan türünü görmemizi sağlayan ilgi çekici yerler arasında. Ülkemizdeki en çok gezilmek istenen hayvanat bahçelerinden biri Boğaziçi Hayvanat Bahçesidir. Boğaziçi hayvanat bahçesi nerede? Boğaziçi hayvanat bahçesi hayvanları, giriş ücreti, çalışma saatleri ve iletişim bilgilerini (2020) sizler için derledik.

10.09.2020Seyahat
Ankara Sincan Hayvanat Bahçesi Nerede Ankara Sincan Hayvanat Bahçesi Hayvanları, Giriş Ücreti, Çalışma Saatleri Ve İletişim Bilgileri (2020)

Ankara Sincan Hayvanat Bahçesi Nerede? Ankara Sincan Hayvanat Bahçesi Hayvanları, Giriş Ücreti, Çalışma Saatleri Ve İletişim Bilgileri (2020)

Özellikle de çocukların hayvan sevgisini artırmaya yönelik duyguların gelişmesinde önemli bir yer tutan hayvanat bahçeleri tüm şehirlerde merak konusu olmaya devam ediyor. Hayvanlara rehabilitasyon imkanı da veren Ankara hayvanat bahçeleri adı altında adından son günlerde söz ettiren Ankara Sincan hayvanat bahçesi nerede? Ankara Sincan hayvanat bahçesi hayvanları ve listesi, Ankara Sincan hayvanat bahçesi giriş ücreti nedir? Ankara Sincan hayvanat bahçesi çalışma saatleri nedir? Ankara Sincan hayvanat bahçesi iletişim bilgileri nedir? Sorularının cevabını siz hayvan severler için araştırdık.

10.09.2020Seyahat
İtalyan menüsü nasıl olur İtalyan yemeklerinin özellikleri nelerdir

İtalyan menüsü nasıl olur? İtalyan yemeklerinin özellikleri nelerdir?

Dünyanın en sevilen ve en bilinen mutfaklarından biri İtalyan mutfağıdır. Genelde akıllara pizza, makarna ve risotto'yu getirse de aslında çok daha zengin bir yemek kültürüne sahiptir.

Tuz Mağarası Nerededir Tuz Mağarası Oluşumu, Özellikleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Tuz Mağarası Nerededir? Tuz Mağarası Oluşumu, Özellikleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Farklı bir mağara deneyimi yaşamak isteyenler Tuz Mağarasını ziyaret edebilirler. Bu mağara ülkemizin önemli tuz rezervlerini de karşılamaktadır. Yazımızda Tuz Mağarası nerede, nasıl oluştu, özellikleri ve giriş ücretleri gibi konularla alakalı bilgiler derledik.

8.09.2020Seyahat
Harmankaya Kanyonu Nerededir Harmankaya Kanyonu Oluşumu, Özellikleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Harmankaya Kanyonu Nerededir? Harmankaya Kanyonu Oluşumu, Özellikleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Özellikle doğa sporlarını ve doğa tutkunları Karmankaya kanyonunu sık sık ziyaret etmektedirler. Yazımızda Harmankaya kanyonu nerede, özellikleri neler, giriş ücreti ve ziyaret saatleri gibi konular hakkında bilgileri sizler için derledik.

7.09.2020Seyahat
Kuzalan Şelalesi Nerededir Ve Nasıl Gidilir Kuzalan Şelalesi Özellikleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Kuzalan Şelalesi Nerededir Ve Nasıl Gidilir? Kuzalan Şelalesi Özellikleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Ülkemiz dört bir yanı güzelliklerle dolu bir ülkedir. Kuzalan Şelalesi de bu güzelliklerden biridir. Her sene pek çok turist bu şelaleyi ziyaret etmektedir. Kuzalan Şelalesi ile ilgili nerede ve nasıl gidilir, özellikleri, giriş ücreti ve ziyaret saati gibi bilgileri hazırladık.

7.09.2020Seyahat
Kurşunlu Şelalesi Nerededir Ve Nasıl Gidilir Kurşunlu Şelalesi Özellikleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Kurşunlu Şelalesi Nerededir Ve Nasıl Gidilir? Kurşunlu Şelalesi Özellikleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Kurşunlu Şelalesi hem deniz turizmi ile hem de doğal güzellikleri ile yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çekmektedir. Kurşunlu şelalesi görülmeye değer doğal güzelliklerdendir. Yazımızda Kurşunlu Şelalesi nerededir, özellikleri, nasıl gidilir, ziyaret saatleri ile giriş ücretlerini öğrenebilirsiniz.

7.09.2020Seyahat
‘Bellek unutsa rahatlayacağız ama bir lanet gibi taşıyoruz onu...’

‘Bellek unutsa rahatlayacağız ama bir lanet gibi taşıyoruz onu...’

İrem Uzunhasanoğlu üçüncü romanı ‘Evvel Bahar’da ‘hayatta kalmak için hikâye anlatmak zorunda olmak’ fikrinden yola çıkarak okul yatakhanesi yıllarından sırdaş iki kadının öyküsüne çağırıyor okuru. Uzunhasanoğlu ile eksenine hem kişisel hem toplumsal belleği aldığı yeni romanını konuştuk...

4.09.2020Kitap Sanat
Son dakika haberler: Marmara Denizi ekosistemine gırgır tehlikesi

Son dakika haberler: Marmara Denizi ekosistemine gırgır tehlikesi

Marmara Denizi’nde yaşayan balıklara, nadir mercanlara ev sahipliği yapan Neandros adası ve çevresi gırgır avcılığı nedeniyle tehlike altında.

3.09.2020Gündem
Bilime hizmet eden farelere efor testi

Bilime hizmet eden farelere efor testi

Şanlıurfa'da Harran Üniversitesi bünyesinde bilime hizmet etmesi amacıyla Hayvan Deneyi Uygulama ve Araştırma Merkezinde büyütülen fare, sıçan ve tavşanlar büyük bir hassasiyetle yetiştiriliyor.

31.08.2020Teknoloji
Turistler perma kültür bahçesini çok sevdi

Turistler perma kültür bahçesini çok sevdi

Antalya'nın Manavgat ilçesinde, Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Manavgat Meslek Yüksekokulu'yla birlikte 5 yıldızlı bir otelin bahçesinde oluşturulan perma kültür bahçesinde yetiştirilen ürünler turistler tarafından büyük ilgi görüyor. Tamamen organik olarak yetiştirilen meyve ve sebzeleri toplayan turistler, kahvaltıda veya öğle ve akşam yemeklerinde pişirilmesini istiyor. Bazı turistler, sebzeleri çiğ çiğ yemekten de çekinmiyor.

24.08.2020Seyahat
Kilitli kapılar arkasında

Kilitli kapılar arkasında

‘Operadaki Hayalet’le tanınan Gaston Leroux’nun 1907 yılında yayımlanan ‘Sarı Odanın Esrarı’ romanı polisiye tarihinin unutulmaz klasiklerinden birisidir. Kapalı kapılar arkasında işlenen, çözülmesi ‘imkânsız’ bir cinayet üzerine kurgulanan hikâyesiyle kendisinden sonra gelen pek çok yazar için ilham kaynağı olmuştur.

21.08.2020Kitap Sanat
Cilo Dağlarındaki kaya resimleri tarihe ışık tutuyor

Cilo Dağları'ndaki kaya resimleri tarihe ışık tutuyor

Hakkari'nin Yüksekova ilçesindeki 4 bin 135 rakımlı Cilo Dağı'nın zirvesine yakın bölgedeki kaya resimleri dikkat çekiyor. Tarih öncesi döneme ait olduğu değerlendirilen kaya resimlerinin olduğu bölgede bol bol fotoğraf çeken ziyaretçiler, semboller karşısında şaşkınlıklarını gizleyemedi.

19.08.2020Seyahat
Telliturnadan haber beklemeyin

Telliturnadan haber beklemeyin

Binlerce yıldır insanoğlu sanata dair tüm ilhamını doğadan alıyor. Bir kuşun hareketlerine bakıp, dans edip şiir yazdık; dertlerimizi duygularımızı türkü yaptık, dereye döktük; etkilendiğimiz doğayı ve canlıları önce mağara duvarlarına, oradan tuvallere taşıdık. Peki, ilham kaynağımız yok olursa elimizde ne kalacak? Hem doğa hem de türkü araştırmacılarıyla konuştuk.

16.08.2020Hürriyet Pazar
7. Sınıf Fen Bilimleri Bitki Ve Hayvanlarda Üreme konu anlatımı

7. Sınıf Fen Bilimleri Bitki Ve Hayvanlarda Üreme konu anlatımı

Canlılarda üreme eşeyli ve eşeysiz üreme olarak ikiye ayrılır. Eşeyli üremeden erkeğin üremeyi gerçekleştiren hücresine sperm denir. Dişilerin üreme hücresine ise yumurta adı verilir. Hem hayvanlar hem de bitkiler türlerine göre eşeyli ya da eşeysiz ürerler. 7. sınıflar için bitki ve hayvanlarda üreme konusu maddeler halinde anlattık.

13.08.20207. SINIF

Yazar Sonuçları

Bir çay içmeden bırakmam

Bu yazı bitmeden canınızın çay isteyeceğine bahse girerim. Yazı bittiğinde ise, çaya farklı bakacağınızdan eminim.

10.10.2020

Sünger Bob'un en iyi arkadaşı çoban sülü

Dün sabah evimin mutfağındaki masaya oturduğumda karşımdaki televizyon ekranında işte bu görüntü vardı...

9.10.2020

Bizim sokağı dinliyorum, gözlerim kapalı

İstanbul’un seslerini kayıt altına alan harika bir proje var. Bir süredir şehri oradan, bizim sokağı da evden dinliyorum. Motorsiklet sesinden marşlara, gitar resitalinden folklor performansına ne ararsanız var.

4.10.2020

Bartın’ın şirin ilçesi: Amasra... Biraz olsun kafa dinlemek istiyorsanız tam zamanı

Amasra, Bartın’ın şirin mi şirin bir ilçesi… İstanbul’a 460 km Ankara’ya ise 308 km mesafede… Özellikle Ankara ve İstanbul’da oturanlar için tam bir hafta sonu kaçamağı adresi… Tarihi, M.Ö. 3. yüzyıla kadar uzanan Amasra’nın, Helenistik dönem de dâhil, Roma, Bizans, Ceneviz ve Osmanlılar gibi birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı bilinmektedir. Bu büyüleyici güzelliğini mitolojik öyküsünden mi alıyor bilemem ama gördüğümde emin olduğum bir şey var ki, o da Tanrı’nın bu topraklara daha cömert davrandığı… İşte size Amasra gezi rehberi...

2.10.2020

Mıknatıslı çizgi takibi

Çizgi çalışmaları; çocuklarımızın temel eğitimlerinin başlangıcı niteliğindedir. Ayrıca hem küçük kas grubu geliştirmek hem de kalem tutmaya hazırlık çalışmalarıdır.

2.10.2020

Patlıcana ‘patlıcan’ demek...

Karabağ’da işgalden kurtarılan köyler haberi...

30.09.2020

O günler geri gelecek mi?

Antalya, yeryüzünün en cazip tatil rotalarından biri. Bunu da zaman zaman avantaja çeviriyorlar, bir dönem Malaga’nın, Nice’in yaptığı gibi deneyimli starları güzel iklim avantajıyla kente çekebiliyorlar.

20.09.2020

Kütahya’nın tarih kokan lezzetleri

Geleneksel örf ve âdetlerini yaşatan Kütahya’nın yemekleri ise adeta tarih kokar. Masalarından ayrı düşmeyen etli yemekleri, ballı susamlı leblebileri, lezzeti bol çorbalarıyla işte geleneksel Kütahya lezzetleri...

20.09.2020

Topaç tavşan

Çocukken hiç topaç oyuncağınız oldu mu? Benim vardı, hatırlıyorum da ipini sarar sarar döndürmeye çalışırdım.

15.09.2020

Medya parkının albino boası, pandası ve orangutanları

Hemen her gün en az üç-beş kişiden şu eleştiri geliyor:

10.09.2020

Türkiye’nin köpek ırkları

Ülkemiz coğrafyası birçok değere ve doğal zenginliğe ev sahipliği yapmaktadır. Tüm dünyada birçok ülkenin kendi toprakları bünyesinde saflaştırdığı ve tanıttığı köpek ırkları olduğu gibi, Türkiye’nin de kendine ait olan birbirinden güzel ve değerli köpekleri mevcuttur. Bu ırkları şu şekilde sıralayabiliriz:

19.08.2020

Evcil hayvanı ölen çocuğun yasına ortak olun

Çocuklar evcil hayvanlarıyla ilgilenirken bir yandan iletişim becerileri ve duygusal zekâları gelişir, diğer yandan sorumluluk almayı ve empati kurmayı öğrenirler. Ancak evcil hayvanıyla hayatını paylaşan çocuklar, dostlarını kaybettiklerinde büyük bir acı yaşayabilirler. Böyle bir durumda ne yapmak gerekir? Uzmanlara sorduk.

15.08.2020