EKSTRA
MENÜ

Taş Devri

Taş Devri ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Taş Devri haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.120 Taş Devri haberi bulunmuştur.

Taş Devri Haberleri

Tarihi Yarımburgaz Mağarası, Vlora Han ve Aziz Polyeuktos Kilisesi için zaman daraldı

Tarihi Yarımburgaz Mağarası, Vlora Han ve Aziz Polyeuktos Kilisesi için zaman daraldı

İstanbul'un kültür miraslarından tarihi 300 bin yıl önceye dayanan Yarımburgaz mağarası, 1800’lü yıllarda inşa edilen Vlora Han ve 520’de yapılan Aziz Polyeuktos Kilisesi’ndeki çirkin görüntü ve hasar üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı gerekli kararların alındığını bu tarihi eserler ile ilgili çalışmaların yapıldığını ve yetkililerle paylaşıldığını açıkladı. Tahrip edilen eserleri yerinde inceleyen, Kültür Mirası Yönetimi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi İlknur Türkoğlu, "Vatandaşımızın tarihini bilmesi ve sahip çıkması gerekiyor" dedi.

28.12.2020Seyahat
12 bin yıllık tarih havadan görüntülendi

12 bin yıllık tarih havadan görüntülendi

Yaptığı çalışmalarla tarihi mekanların arşivini tutan Fotono21 Fotoğraf Derneği bu kez Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde bulunan Hilar Mağaraları ve Çayönü Höyüğünü havadan görüntüledi.

24.12.2020Seyahat
Yeşilçam’ın yakışıklı jönü, şimdi böyle yaşıyor

Yeşilçam’ın yakışıklı jönü, şimdi böyle yaşıyor

Diş hekimliği için sinemayı bırakan Yeşilçam'ın yakışıklı jönü Sertan Acar, şimdi Kocaeli'nin Kandıra ilçesinde hayvanlar ve doğayla iç içe yaşıyor.

9.11.2020Magazin
İrlanda nerede İşte geleneksel İrlanda yemekleri

İrlanda nerede? İşte geleneksel İrlanda yemekleri

İrlanda coğrafi konumunun yanı sıra kültürel özellikleriyle dünyanın dört bir yerinden turistleri ağırlıyor. Yemyeşil bir doğa, ortaçağ kaleleri, Taş Devri mezarları, U2, Aziz Patrick ve sodalı ekmek İrlanda denilince ilk akla gelenlerden. Peki, İrlanda nerede? İrlanda'da ne yenir? İşte konumu ve geleneksel İrlanda yemekleri...

4.11.2020Gündem
Kronoloji ne demek Kronoloji bilimi nedir Kronoloji örnekleri

Kronoloji ne demek? Kronoloji bilimi nedir? Kronoloji örnekleri

Kronoloji, tarihi olayları baştan sona doğru sıralayan bir bilim dalıdır. Belli başlı kişilerin biyografileri doğumundan ölümüne kadar geçen süre baz alınarak hazırlanır. Kronoloji ne demek, kronoloji bilimi nedir? Sizin için araştırdık.

30.10.2020Araştırma
Dev çölün ortasından binlerce yıl önce nehir geçtiği ortaya çıktı

Dev çölün ortasından binlerce yıl önce nehir geçtiği ortaya çıktı

Hindistan'ın kuzeybatısında "Büyük Hint Çölü" olarak da bilinen Tar Çölü'nden, yaklaşık 172 bin yıl önce nehir geçtiği belirlendi.

22.10.2020Teknoloji
Tuncelide çobanın taş aletler bulduğu yerde taş devri kalıntılarına ulaşıldı

Tunceli'de çobanın taş aletler bulduğu yerde 'taş devri' kalıntılarına ulaşıldı

Tunceli'nin Ovacık ilçesinde gerçekleştirilen arkeolojik yüzey araştırmaları sırasında, bir çobanın hayvan otlatırken gördüğü taş aletlerin olduğu alanda "Orta-Üst Paleolitik" ve "Epipaleolitik" döneme ait kalıntılar tespit edildi.

16.09.2020Keyif
Perge Antik Kenti Nerede Perge Antik Kenti Hakkında Bilgi, Tarihi, Efsanesi, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Perge Antik Kenti Nerede? Perge Antik Kenti Hakkında Bilgi, Tarihi, Efsanesi, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Türkiye'nin en önemli antik yerlerinden biri olan Perge Antik Kenti, bütün bir yıl boyunca en çok ziyaret edilen bölgelerden biridir. Özellikle turistik açıdan oldukça önemli bir yer tutuyor. Peki, Perge Antik Kenti nerede? Perge Antik Kenti hakkında bilgi, tarihi, efsanesi, giriş ücreti ve ziyaret saatleri (2020) hakkında bilgileri derledik.

14.09.2020Seyahat
Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi Nerede Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi Tarihçesi, Eserleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi Nerede? Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi Tarihçesi, Eserleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

29 bin metrekarelik bir alana kurulan Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi, Türkiye'nin en büyük müzelerinden biridir. 1948 yılında açılması planlanan müze, 21 yıllık bir gecikmeyle 1969 yılında açılmıştır. Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi nerede, içinde hangi eserler sahneleniyor? Sizin için derledik.

9.09.2020Seyahat
6. Sınıf Türkçe Büyük Harflerin Yazımı konu anlatımı

6. Sınıf Türkçe Büyük Harflerin Yazımı konu anlatımı

Türkçemizde büyük harflerin kullanıldığı yazım kurallarına uymak çok önemlidir. Büyük harflerin nerede ve nasıl kullanıldığını iyi bilmeli ve ona göre kullanmalıyız. Şimdi Türkçede hangi kelimelerde ya da cümlelerde büyük harflerin kullanıldığına bakacağız. Bunların ne olduğunu öğreneceğiz. İşte 6. sınıf Türkçe büyük harflerin yazımı konu anlatımı.

21.08.20206. SINIF
Balina kusmuğu nedir ve ne işe yarıyor

Balina kusmuğu nedir ve ne işe yarıyor?

Balina kusmuğu olarak bilinen ve parfüm endüstrisinde kullanılan amber, tropikal adaların ve Çin, Japonya, Hindistan, Afrika, Kuzey ve Güney Amerika ile İrlanda'nın bazı sahillerinde veya çevre denizlerinin yüzünde görülür. En çok bulunduğu yer Bahama adalarının sahil ve açıklarıdır. Genellikle gri siyah, kirli san yahut bunların karışımından oluşan damarlı renklerde, bal mumu reçine kıvamında küçük topaklar veya nadiren birkaç yüz kilograma varan birikmiş kütleler halinde bulunur. İşte, balina kusmuğu nedir ve ne işe yarıyor sorusuna yönelik detaylı bilgiler

3.06.2020Gündem
Toroslardaki binlerce yıllık el baskılarının yer aldığı mağaralar, milli park olacak

Toroslar'daki binlerce yıllık el baskılarının yer aldığı mağaralar, milli park olacak

Mersin'de Toros Dağları’nın eteğinde, bir doğa gezgini tarafından mağara içindeki duvarlarda bulunarak gün yüzüne çıkartılan neolitik döneme ait el baskılarının korunması ve alanın da milli parka dönüştürülmesi isteniyor.

20.05.2020Gündem
Fazıl Hüsnü Dağlarca Kimdir Fazıl Hüsnü Dağlarcanın Kısaca Hayatı, Eserleri (Kitapları), Sözleri Ve Şiirleri

Fazıl Hüsnü Dağlarca Kimdir? Fazıl Hüsnü Dağlarca'nın Kısaca Hayatı, Eserleri (Kitapları), Sözleri Ve Şiirleri

Türk edebiyatının önemli isimlerinden Fazıl Hüsnü Dağlarca eserleri ve şiirleri beğenilen kişiler arasındadır. Fazıl Hüsnü Dağlarca en çok araştırılan kişiler arasında olup özellikle şiirleri merak edilmektedir. Fazıl Hüsnü Dağlarca ismini ilk kez duyan kişiler arama motorlarında kim olduğunu sorgulamaktadırlar. Peki Fazıl Hüsnü Dağlarca kimdir? Fazıl Hüsnü Dağlarca'nın kısaca hayatı, eserleri (kitapları), sözleri ve şiirleri nedir? İşte Fazıl Hüsnü Dağlarca'ya dair tüm detaylar.

18.05.2020Gündem
Bulgaristandaki fosiller ilginç bir gerçeği ortaya çıkardı

Bulgaristan'daki fosiller ilginç bir gerçeği ortaya çıkardı

Bulgaristan'da bulunan fosiller modern insanın (Homo sapiens) Avrupa'ya sanılandan birkaç bin yıl daha erken geldiğini ve Neandertaller ile daha uzun süre bir arada yaşadığını gösteriyor.

13.05.2020Teknoloji
Nikahta ‘Taş Devri’ karakterlerinin kostümlerini giydiler

Nikahta ‘Taş Devri’ karakterlerinin kostümlerini giydiler

DENİZLİ'de, Emre ve Selin Taşbaş çifti, nikahlarında gelinlik ve damatlık yerine 'Taş Devri' isimli çizgi filmin kahramanları Fred ve Vilma Çakmaktaş'ın kostümlerini giydi. Unutulmaz bir nikahla dünya evine girdiklerini belirten Damat Emre Taşbaş, "Koronavirüs salgını nedeniyle ilkel günlere döndüğümüz bu günlere biraz neşe katmak istedik" dedi.

8.05.2020Gündem
Samsunun İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede Samsunda Gezilecek Ve Tarihi Yerler

Samsun'un İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede? Samsun'da Gezilecek Ve Tarihi Yerler

Samsun, tarihi ve doğal güzellikleri ile Türkiye'nin en önemli şehirleri arasındadır. Karadeniz'in deniz kıyısında konumlanan Samsun, Dünya çapından da birçok turisti her yıl ağırlamaktadır. Samsun'u görmek isteyenler için Samsun hangi bölgededir ve ilçeleri nelerdir? Samsun'un gezilecek yerleri nerelerdir? Tüm merak ettiğiniz tarihi, coğrafi, turistik detayları sizler için hazırladık.

29.03.2020Seyahat
Çocuklarla birlikte okunacak kitaplar ve izlenecek filmler

Çocuklarla birlikte okunacak kitaplar ve izlenecek filmler

Koronavirüs nedeniyle okullar tatil edildi. Genellikle zamanımızın çoğunluğunu evde dinlenerek ve mümkün olduğunca az kişi ile temas kurarak geçirmek en güzeli. Peki, bu süreçte çocuklarla evde neler yapılabilir? Pedagog-Aile Terapisti Serap Melek Kılıç öneriler sundu.

19.03.2020Evdehayat
Ketojenik diyet nedir Ketojenik beslenmenin özelliği ne

Ketojenik diyet nedir? Ketojenik beslenmenin özelliği ne?

Son dönemde öne çıkan diyetlerden biri de, ketojenik diyet oldu. Ketojenik diyet taş devri rejimi veya mağara rejimi adı altında bir hayat tarzı olarak da benimsenebilmektedir. Ketojenik diyette, insülin baskılanarak yağların enerji için kullanılması sağlanıyor. Peki, ketojenik diyet nedir? Ketojenik beslenmenin özelliği ne?

18.02.2020Sağlık
Tescillendi

Tescillendi

Arkeoloji öğrencisi Özlem Karakaşoğlu, ormanda yolunu kaybedince taş devrinden kalma mezarlık bulmuş ve defineciler tarafından tahrip edildiğini görmüştü. Hürriyet’in olayı duyuran haberinden sonra Çanakkale Koruma Kurulu harekete geçti ve mezar yapısını tescilleyerek koruma altına aldı.

12.02.2020Gündem
Bir tarih değişiyor topraklarımızda

Bir tarih değişiyor topraklarımızda

Göbeklitepe, kültürel hayatımızdaki yerini sağlamlaştırıyor ve ne mutlu ki yapılan dizi ve kitaplarla bu etki artıyor. Doğan Satmış’ın yeni çalışması ‘50 Maddede Göbeklitepe ve Sırları’ bu konuda iyi bir destek.

23.01.2020Kitap Sanat
5 bin yıllık sakızdan Lola çıktı

5 bin yıllık sakızdan Lola çıktı

BİLİM insanları, ilk kez kemik dışındaki bir malzemeden eski insanlara ait tam gen dizilimini elde edildiğini tahmin ediyor.

19.12.2019Dünya
5 bin 700 yıl önce yaşamış kadının genetik şifresi çözüldü

5 bin 700 yıl önce yaşamış kadının genetik şifresi çözüldü

Danimarka'nın Syltholm Adası'ndaki arkeolojik incelemelerde bulunan bir sakızdaki diş izlerinden 5 bin 700 yıl önce; Taş Devri'nde yaşayan bir kadına dair şaşırtıcı ipuçları elde edildi.

18.12.2019Dünya
Tiyatro oyunları çocukların hayal dünyasını geliştiriyor

Tiyatro oyunları çocukların hayal dünyasını geliştiriyor

Her çocuk değerli ve özeldir. Bunu bilen anne ve babalar çocuklarının gözünde tam bir kahraman rolündedir. Birlikte yapılan her etkinlik onlar için büyük önem kazanır. Tiyatro ise büyülü bir dünyaya yolculuktur. Üstelik çocuğun sağlıklı psikososyal gelişiminde tiyatronun yeri yadsınamaz.

1.11.2019Etkinlikler
LGS 2020’nin planlaması tamam

LGS 2020’nin planlaması tamam

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, eğitimle ilgili çözüm bekleyen üç sorunu ‘okullar arasındaki farklar’, ‘öğretmen eğitimi’ ve ‘dünyayı okumada yaşanan sorunlar’ olarak sıraladı.

28.10.2019Eğitim
Bakan Selçuk: Sınav anaforuna neden olan okullar arasındaki farklar kapatılmalı

Bakan Selçuk: Sınav anaforuna neden olan okullar arasındaki farklar kapatılmalı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, TVnet’de canlı yayına katıldı. Selçuk, Türkiye’de eğitimle ilgili çözüm bekleyen üç sorunu okullar arasındaki farklar, öğretmen eğitimi ve dünyayı okumada yaşanan sorunlar olarak sıraladı. Bakan Selçuk, şubat atamasıyla ilgili çalışmaların sürdüğünü de söyledi.

27.10.2019Eğitim
Teknoloji Bill Viola’ya yetmiyordu

Teknoloji Bill Viola’ya yetmiyordu

Bill Viola, video sanatının öncü ve dünyadaki en önemli isimlerinden biri. Borusan Contemporary’de açılan ‘Bill Viola: Geçici’, efsane sanatçının Türkiye’deki ilk kişisel sergisi. 40 yılı aşkın süredir insan olmanın gizemlerini, bu süreçte hızla gelişen teknolojiyi kullanarak inceleyen ve şu sıralar sağlık sorunları yaşayan Bill Viola’yı, Bill Viola Studio’nun idari direktörü Kira Perov’la konuştuk.

17.10.2019Kitap Sanat
İlk kez karşılaşıldı.. İstanbulun tarih öncesi dönemine ışık tutacak

İlk kez karşılaşıldı.. İstanbul'un tarih öncesi dönemine ışık tutacak

İstanbul İli Yüzey Araştırmaları (İstYA) Projesi kapsamında geçen yıl Beykoz'da bulunan yontma taş dönemine ait taşınabilir kaya sanatına ait nesnelere, bu yılki çalışmayla yeni objeler eklendi. Ağustos ve eylülde yapılan yüzey araştırmasında bulunan yontma taş buluntularıyla birlikte bölgede ilk kez karşılaşılan inanç veya kült ile ilişkilendirilebilecek yeni objeler, İstanbul'un kültür tarihi ve ülke arkeolojisi açısından öneme sahip... Doç. Dr. Emre Güldoğan, "Eserler üzerinde uzmanlarla yaptığımız görüşmeler ve kendi değerlendirmelerimiz sonucunda söz konusu buluntuların hem formlarının hem de üzerindeki izlerin 2018'deki örnekler gibi insan elinden çıktığı belirlendi. Benzerlerine tarih öncesi dönemlerde dünyanın farklı bölgelerinde rastlanılan bu buluntular, İstanbul'un tarih öncesi dönemlerdeki rolünün anlaşılmasında önemli katkılar yapacak'' dedi.

1.10.2019Gündem
Sonbahara özel en güzel 10 tatil rotası

Sonbahara özel en güzel 10 tatil rotası

En sevdiğiniz kitabı, en sevdiğiniz şarkıları yanınızda götürüp kafa dinleyeceğiniz, gittiğiniz şehri ılık bir havada sonbahar renkleriyle göreceğiniz, aileniz ya da arkadaşlarınızla keyifli zaman geçireceğiniz sonbahar seyahatleriniz için şimdi plan yapmanın tam zamanı. İşte en güzel 10 adres…

13.09.2019Seyahat
’Taş Devri’ çizgi filminde Fred Çakmaktaş ve Barni Moloztaş nerede çalışıyordu

’Taş Devri’ çizgi filminde Fred Çakmaktaş ve Barni Moloztaş nerede çalışıyordu?

1960-66 yıllarında yayınlanan ve 6 sezon devam eden, Taş Devri çizgi filmi büyük küçük herkes tarafından sevilmişti. Çizgi filmin ana karakterlerinden biri de Fred Çakmaktaş ve Barni Moloztaş’dır. Peki, ’Taş Devri’ çizgi filminde Fred Çakmaktaş ve Barni Moloztaş nerede çalışıyordu?

21.08.2019Gündem
Kutuplardaki son manyetik alan yer değişimi 22 bin yıl sürmüş

Kutuplardaki son manyetik alan yer değişimi 22 bin yıl sürmüş

Dünyanın kutup bölgelerinde eski zamanlarda meydana gelen son manyetik alan yer değişiminin 22 bin yıl sürdüğü bildirildi.

10.08.2019Teknoloji
Her şey akıllanıyor, mükemmel beyinli insanlar geliyor

Her şey akıllanıyor, 'mükemmel beyinli' insanlar geliyor

Yakın gelecekte yapay zekâ tüp bebek işleminde en iyi embriyoyu seçmekte çalışabilecek. Bu mükemmel embriyodan çocuk sahibi olduğumuzu düşünelim. Onu beslerken birtakım katkılar içeren şişirilmiş gıdalar ile diyelim ki çocuğu bir tık daha zeki yaptık. Ama o da ne bir hastalığı var. Telaş etmeyin hastalıklar da yapay zekâ sayesinde erken teşhis edilebilecek. O da olmazsa en sonunda Elon Musk’ın çipi var. Peki gerçekten bu kadar mükemmel insanlara hazır mıyız? Herkes mükemmel ve akıllı insan olduğunda ne olacak?

18.07.2019Teknoloji
Yazı unutulmaz yapacak 60 güzel öneri

Yazı unutulmaz yapacak 60 güzel öneri

Ne şanslıyız değil mi, bu sene sezon bayram tatiliyle, resmi olarak ‘bayram gibi’ başladı. Yazlık sinemalar, konserler, festivaller, spor aktiviteleri, yaz şarkıları, yaz dizileri, tiyatro turneleri, sahiller, beach club’lar, restoran ve eğlence yerleri tam tekmil emir ve görüşlerinize hazır. Ama yüzlerce alternatif arasından hangilerini seçmeli, nerelere gitmeli, kimleri izlemeli, ne yemeli, ne içmeli, ne giymeli? Hepsi alanlarında uzman arkadaşlarımla birlikte 2019 yazında bilmeniz gereken en önemli kültürel, sportif ve sosyal faaliyetleri belirledik. Seçin, beğenin, deneyin. Bakarsınız, umduğunuzdan güzel geçer yaz...

Kök bitkilerin pişirilmesine dair en eski kanıtlar bulundu

Kök bitkilerin pişirilmesine dair en eski kanıtlar bulundu

Arkeolojik bulgular, insanoğlunun yaklaşık 120 bin yıl önce kök bitkileri pişirip yemeye başladığını ortaya koydu.

18.05.2019Teknoloji
Kayseri kış sporlarının başkenti olacak

Kayseri kış sporlarının başkenti olacak

 Türkiye’nin en önemli kayak merkezlerinden biri olan Kayseri, bu sezon çok önemli iki organizasyona ev sahipliği yaptı.

15.03.2019Diğer
2019 kışına damga vuran organizasyonlar

2019 kışına damga vuran organizasyonlar

Mevsim kıştan bahara dönerken, kış iki önemli etkinlikle veda etti. Alp Kayağı Dünya Şampiyonası, iki ABD’li sporcuyu tarihin sayfalarına kazırken, RedBull Kar Havuzu ise Kayseri’yi eğlenceye doyurdu.

11.03.2019 Futbol

Yazar Sonuçları

Masallarda anlatılan şehir

19’uncu yüzyıl gezginlerinden Fransız Xavier Hommaire de Hell ‘’Masallarda anlatılan Doğu şehirlerinin gerçek örneği’’ diyor Harput için. Günümüze değin çok değişmiş olsa da tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapması ve adeta bir açık hava müzesi olma özelliğiyle bugün de ilgiyi hak ediyor.

17.01.2021

Mutfak bilgileri: Pastacılık ve ekmekçilik

Merhaba Sevgili Hürriyet Lezizz Okurları... Bundan sonra bu köşede sık sık tariflerim ve mutfakla teknikleriyle ilgili öğretici içeriklerimle karşınızda olacağım. Bugün ilk olarak pastacılık ve ekmekçilik konusunda temel bilgilerle başlıyoruz. Dilerseniz hemen başlayalım...

18.12.2020

Göbeklitepe ve insanları

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2019 yılının Türkiye’de “Göbeklitepe Yılı” ilan edilmesinin ardından Güney Doğu Anadolu’nun en mistik yerlerinden biri olan Şanlıurfa, Göbeklitepe ile anılmaya başladı. Efsanelerin gerçekle iç içe olduğu peygamberler şehri Şanlıurfa, elbette ki sadece Göbeklitepe’den ibaret değil. Şanlıurfa’da yapılacak şeyler oldukça fazla. Balıklı Göl’ü, Halfeti’yi, Harran’ı ve Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret edebilir, sıra gecesi eğlencesine katılarak yörenin kültürünü yakından tanıyabilirsiniz. Damak tadınıza ve ruhunuza hitap edecek unutamayacağınız bir haftasonu için Şanlıurfa sizi bekliyor.

22.11.2020

Vefa arıyorum, dost arıyorum

Bir Hanna-Barbera klasiği olan ‘Scooby-Doo’, sevimli, dağınık ve kocaman yürekli Danua cinsi bir köpekle karakter olarak benzer özelliklere sahip bir çocuğun, birlikte büyüyerek yeşerttikleri dostluk üzerineydi. Bu ikilinin yakın arkadaşları Velma, Fred ve Daphne’yle hırslı bir kötüye karşı verdikleri mücadeleyi anlatan ‘Scoob!’ ise yalnızlık, vefa, dayanışma, özgüven gibi temalara ilişkin mesajlarla yüklü bir film.

19.09.2020

Bir küçük Bambam meselesi

Turuncu sevdamı bilmeyen yoktur. Bir kıyafet alacaksam turuncu seçerim, bir yakınım tarafından hediye alacaksam mutlaka gelen hediye turuncu olur...

8.09.2020

Halk ‘EvdeKal’dı, Meyra arazide ağaç kesti

Dünya bir anda yontulmuş taşlarla dolduğu için yontma taş devrine, cilalı taşlarla dolduğu için de cilalı taş devrine girmedi tabii ki…Bilinen o ki Milattan Önce 8000-5500 yılları arasında ki zamanlara göre hem daha sert, hem de daha düzgün taş aletler yapılmış, sonrasında da topraktan veya kilden yapılan kaplar ateşte pişirilmiştir. Bu dönem taş devridir…

15.05.2020

Açıkhava tımarhanesinde bu hafta

Benim tahammül eşiğim mi düştü, yoksa bu ülkenin hakikaten çivisi mi çıktı anlayamıyorum. Okuyun bir de siz karar verin bakalım...

1.05.2020

Yeni kamuculuk yolda mı?

Bir yandan Covid-19’un korkusuyla bugünü izole bir şekilde yaşıyoruz, diğer yandan ise yarını görebilmek için fütüristler, falcılar, felsefeciler, tarihçiler, sosyologlar, psikologlar kimi bulsak dinliyoruz. Evet bugün zor ama öyle ya da böyle geçip gidecek. Peki ya yarın.

14.04.2020

Çağdaş sanat kuramlarının izinde Nâzım Hikmet tiyatrosu

Esra Dicle’nin kitabı ‘Ben Yüz Çiçekten Yanayım’, Nâzım Hikmet tiyatrosunun özelliklerini ele alıyor. Ama Hikmet’in tiyatrosunun izini sürmek ne zor iş...

21.03.2020

Ali Koç basketboldaki efsaneyi de bitiriyor

Futboldan sonra parkeye de havlu atmak istemiyorsa, basketbol takımını kemiren virüsün çaresini bulmalılar...

19.03.2020

‘Atiye’ dizisine dair bir kehanet

Hatırlayın, geçen sene bu zamanlardı...

30.11.2019

Günahıyla sevabıyla ‘bilimsel’ kokoreç!

Kokoreci özellikle son yıllarda daha çok tüketmemize rağmen ne kadar tanıyor ve biliyoruz? Ülkemizde son yıllarda geç de olsa önem kazanan gıda hijyenini de göz önüne aldığımızda, mahalle içlerine kadar giren, hemen her köşede mantar gibi biten bu müthiş lezzet acaba ne şartlar altında ve nasıl üretiliyor?

14.11.2019

Sürpriz yok

Şunu iyice anladık ki Trump’ın kusuruna bakılmaz.

10.10.2019

Mezopotamya’dan Roma’ya köpükler içinde Afrodit

O bir ikona. Aşk, bereket ve güzelliğin sembolü. Köpüklerden doğdu. Biz onu Yunan biliriz ama aslında Fırat ve Dicle’nin suladığı topraklarda can buldu.

17.08.2019

Çocukluğunu hatırlamadan, çocukla konuşma

Bilirsin o şarkıyı. Hani Orson Welles ormanların en kralı arslanlar gibi gümbür gümbür sesiyle, "I know what it is to be young..." der. Şarkı söyler gibi değil, mırıl mırıl konuşur gibi ama. O yüzden daha da karizmatik ve inandırıcıdır söyledikleri. Karşında sanki deden varmış da sana nasihat veriyormuşçasına gevşemeden, hazırolda dinlersin şarkıyı.

20.04.2019