MENÜ

Tas Devri

Tas Devri ile ilgili tüm haberleri, son dakika Tas Devri haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Tas Devri haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.125 Tas Devri haberi bulunmuştur.

Tas Devri Haberleri

Ketojenik diyet nedir Ketojenik beslenmenin özelliği ne

Ketojenik diyet nedir? Ketojenik beslenmenin özelliği ne?

Son dönemde öne çıkan diyetlerden biri de, ketojenik diyet oldu. Ketojenik diyet taş devri rejimi veya mağara rejimi adı altında bir hayat tarzı olarak da benimsenebilmektedir. Ketojenik diyette, insülin baskılanarak yağların enerji için kullanılması sağlanıyor. Peki, ketojenik diyet nedir? Ketojenik beslenmenin özelliği ne?

18.02.2020Sağlık
Tescillendi

Tescillendi

Arkeoloji öğrencisi Özlem Karakaşoğlu, ormanda yolunu kaybedince taş devrinden kalma mezarlık bulmuş ve defineciler tarafından tahrip edildiğini görmüştü. Hürriyet’in olayı duyuran haberinden sonra Çanakkale Koruma Kurulu harekete geçti ve mezar yapısını tescilleyerek koruma altına aldı.

12.02.2020Gündem
Bir tarih değişiyor topraklarımızda

Bir tarih değişiyor topraklarımızda

Göbeklitepe, kültürel hayatımızdaki yerini sağlamlaştırıyor ve ne mutlu ki yapılan dizi ve kitaplarla bu etki artıyor. Doğan Satmış’ın yeni çalışması ‘50 Maddede Göbeklitepe ve Sırları’ bu konuda iyi bir destek.

23.01.2020Kitap Sanat
5 bin yıllık sakızdan Lola çıktı

5 bin yıllık sakızdan Lola çıktı

BİLİM insanları, ilk kez kemik dışındaki bir malzemeden eski insanlara ait tam gen dizilimini elde edildiğini tahmin ediyor.

19.12.2019Dünya
5 bin 700 yıl önce yaşamış kadının genetik şifresi çözüldü

5 bin 700 yıl önce yaşamış kadının genetik şifresi çözüldü

Danimarka'nın Syltholm Adası'ndaki arkeolojik incelemelerde bulunan bir sakızdaki diş izlerinden 5 bin 700 yıl önce; Taş Devri'nde yaşayan bir kadına dair şaşırtıcı ipuçları elde edildi.

18.12.2019Dünya
LGS 2020’nin planlaması tamam

LGS 2020’nin planlaması tamam

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, eğitimle ilgili çözüm bekleyen üç sorunu ‘okullar arasındaki farklar’, ‘öğretmen eğitimi’ ve ‘dünyayı okumada yaşanan sorunlar’ olarak sıraladı.

28.10.2019Eğitim
Bakan Selçuk: Sınav anaforuna neden olan okullar arasındaki farklar kapatılmalı

Bakan Selçuk: Sınav anaforuna neden olan okullar arasındaki farklar kapatılmalı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, TVnet’de canlı yayına katıldı. Selçuk, Türkiye’de eğitimle ilgili çözüm bekleyen üç sorunu okullar arasındaki farklar, öğretmen eğitimi ve dünyayı okumada yaşanan sorunlar olarak sıraladı. Bakan Selçuk, şubat atamasıyla ilgili çalışmaların sürdüğünü de söyledi.

27.10.2019Eğitim
Teknoloji Bill Viola’ya yetmiyordu

Teknoloji Bill Viola’ya yetmiyordu

Bill Viola, video sanatının öncü ve dünyadaki en önemli isimlerinden biri. Borusan Contemporary’de açılan ‘Bill Viola: Geçici’, efsane sanatçının Türkiye’deki ilk kişisel sergisi. 40 yılı aşkın süredir insan olmanın gizemlerini, bu süreçte hızla gelişen teknolojiyi kullanarak inceleyen ve şu sıralar sağlık sorunları yaşayan Bill Viola’yı, Bill Viola Studio’nun idari direktörü Kira Perov’la konuştuk.

17.10.2019Kitap Sanat
Sonbahara özel en güzel 10 tatil rotası

Sonbahara özel en güzel 10 tatil rotası

En sevdiğiniz kitabı, en sevdiğiniz şarkıları yanınızda götürüp kafa dinleyeceğiniz, gittiğiniz şehri ılık bir havada sonbahar renkleriyle göreceğiniz, aileniz ya da arkadaşlarınızla keyifli zaman geçireceğiniz sonbahar seyahatleriniz için şimdi plan yapmanın tam zamanı. İşte en güzel 10 adres…

13.09.2019Seyahat
’Taş Devri’ çizgi filminde Fred Çakmaktaş ve Barni Moloztaş nerede çalışıyordu

’Taş Devri’ çizgi filminde Fred Çakmaktaş ve Barni Moloztaş nerede çalışıyordu?

1960-66 yıllarında yayınlanan ve 6 sezon devam eden, Taş Devri çizgi filmi büyük küçük herkes tarafından sevilmişti. Çizgi filmin ana karakterlerinden biri de Fred Çakmaktaş ve Barni Moloztaş’dır. Peki, ’Taş Devri’ çizgi filminde Fred Çakmaktaş ve Barni Moloztaş nerede çalışıyordu?

21.08.2019Gündem
Kutuplardaki son manyetik alan yer değişimi 22 bin yıl sürmüş

Kutuplardaki son manyetik alan yer değişimi 22 bin yıl sürmüş

Dünyanın kutup bölgelerinde eski zamanlarda meydana gelen son manyetik alan yer değişiminin 22 bin yıl sürdüğü bildirildi.

10.08.2019Teknoloji
Her şey akıllanıyor, mükemmel beyinli insanlar geliyor

Her şey akıllanıyor, 'mükemmel beyinli' insanlar geliyor

Yakın gelecekte yapay zekâ tüp bebek işleminde en iyi embriyoyu seçmekte çalışabilecek. Bu mükemmel embriyodan çocuk sahibi olduğumuzu düşünelim. Onu beslerken birtakım katkılar içeren şişirilmiş gıdalar ile diyelim ki çocuğu bir tık daha zeki yaptık. Ama o da ne bir hastalığı var. Telaş etmeyin hastalıklar da yapay zekâ sayesinde erken teşhis edilebilecek. O da olmazsa en sonunda Elon Musk’ın çipi var. Peki gerçekten bu kadar mükemmel insanlara hazır mıyız? Herkes mükemmel ve akıllı insan olduğunda ne olacak?

18.07.2019Teknoloji
Yazı unutulmaz yapacak 60 güzel öneri

Yazı unutulmaz yapacak 60 güzel öneri

Ne şanslıyız değil mi, bu sene sezon bayram tatiliyle, resmi olarak ‘bayram gibi’ başladı. Yazlık sinemalar, konserler, festivaller, spor aktiviteleri, yaz şarkıları, yaz dizileri, tiyatro turneleri, sahiller, beach club’lar, restoran ve eğlence yerleri tam tekmil emir ve görüşlerinize hazır. Ama yüzlerce alternatif arasından hangilerini seçmeli, nerelere gitmeli, kimleri izlemeli, ne yemeli, ne içmeli, ne giymeli? Hepsi alanlarında uzman arkadaşlarımla birlikte 2019 yazında bilmeniz gereken en önemli kültürel, sportif ve sosyal faaliyetleri belirledik. Seçin, beğenin, deneyin. Bakarsınız, umduğunuzdan güzel geçer yaz...

Kök bitkilerin pişirilmesine dair en eski kanıtlar bulundu

Kök bitkilerin pişirilmesine dair en eski kanıtlar bulundu

Arkeolojik bulgular, insanoğlunun yaklaşık 120 bin yıl önce kök bitkileri pişirip yemeye başladığını ortaya koydu.

18.05.2019Teknoloji
Kayseri kış sporlarının başkenti olacak

Kayseri kış sporlarının başkenti olacak

 Türkiye’nin en önemli kayak merkezlerinden biri olan Kayseri, bu sezon çok önemli iki organizasyona ev sahipliği yaptı.

15.03.2019Diğer
2019 kışına damga vuran organizasyonlar

2019 kışına damga vuran organizasyonlar

Mevsim kıştan bahara dönerken, kış iki önemli etkinlikle veda etti. Alp Kayağı Dünya Şampiyonası, iki ABD’li sporcuyu tarihin sayfalarına kazırken, RedBull Kar Havuzu ise Kayseri’yi eğlenceye doyurdu.

11.03.2019Futbol
Buz gibi değil buzlu suya atladım

Buz gibi değil buzlu suya atladım

Türkiye’de ne zaman bir adrenalin dolu bir yarışma olsa katılmak için can atıyorum. Bu sefer aradığımı Kayseri Erciyes’te buldum. 2 bin metrede yüksekte, buz tutmuş eksi 6 derecedeki bir havuza incecik kıyafetle atladım. Nasıl mıydı? İlk saniyeler fişimin çekildiğini hissettim. İlk 30 saniye beynimin durduğunu sandım. Dakikalar sonra kendime geldim. Elimdeki iğnelenmenin çözülmesi saatler sürdü. Ama sonunda her şeye değdi...

21.02.2019Seyahat
2020’li yılların beslenme çantası

2020’li yılların beslenme çantası

Dünya artık içine doğduğumuz gibi değil. Sınırsız açgözlülükle birçok şeyin sonunu getirdik. Ama biraz da bu sayede yepyeni alanlar keşfettik. Rotayı tam gaz veganlığa çeviren beslenme âlemleri, bu felsefe etrafında çok yaratıcı şeyler söylüyor. Etin yerini sebzeler, inek sütünün yerini bitkisel sütler, şekerin yerini meyveler alıyor. Bin yıllık lahana, karnabahar, nohut bambaşka kılıklara bürünüyor. Alışverişe ya da restorana gittiğinizde zamanın gerisinde kalmamanız için sözlüğünüzü hazırladık. Ç. BEGÜM SOYDEMİR/bsoydemir@hurriyet.com.tr

27.01.2019Hürriyet Pazar
AROG filmi nerede çekildi AROG filminin oyuncuları kimdir İşte konusu ve oyuncu kadrosu

AROG filmi nerede çekildi? AROG filminin oyuncuları kimdir? İşte konusu ve oyuncu kadrosu

Cem Yılmaz'ın yazıp Ali Taner Baltacı ile birlikte yönettiği AROG filmi, beyaz perde ardından dönem dönem televizyon izleyicileriyle buluşuyor. Film, G.O.R.A. filminin ana karakteri Arif'in Yontma Taş Devri'nde geçen yeni macerasını konu alıyor. Peki, AROG filmi nerede çekildi? AROG’un oyuncu kadrosunda kimler var?

19.01.2019Televizyon
2018in fark yaratan 10 bilimsel buluşu

2018'in fark yaratan 10 bilimsel buluşu

Yılın en iyi 10 bilimsel ve teknolojik buluşu, elektronik, kimya, tıp, biyoloji, fizik, robotik ve yapay zeka alanlarında gerçekleştirildi.

2.01.2019Teknoloji
Anaokulu öğretmeni miniklerin hayallerini gerçekleştiriyor: Taş devrinden uzaya

Anaokulu öğretmeni miniklerin hayallerini gerçekleştiriyor: Taş devrinden uzaya

Bir derste doktor, ötekinde pilotlar. Bir başka etkinlikte uzaya çıkıyor, diğerinde taş devrine ışınlanıyorlar. Etkinlikte kullanılan malzemelerin çoğu esnaftan, sağlık ocağından ödünç alınıyor. Veliler kıyafetleri dikiyor. Gebze Mimar Sinan İlkokulu okulöncesi öğretmeni Mehmet Bilgin, “Çalışmalarımızı çocukların o anın bir parçası olmasını sağlayarak hazırladığımızda inanın hiçbir şey öğretmemize gerek kalmıyor” diyor.

20.12.2018Eğitim
Atilla Taş kimdir İşte Atilla Taşın biyografisi

Atilla Taş kimdir? İşte Atilla Taş'ın biyografisi

Gündemde yer alan haberlerin ardından Atilla Taş’ın hayatına ilişkin bilgiler yeniden merak konusu oldu. 'Ham Çökelek' şarkısıyla yıldızı parlayan Atilla Taş, son yıllarda siyasi yönüyle gündeme konu oluyor. Peki, Atilla Taş kimdir?

9.11.2018Gündem
Taş devri bikinisi

Taş devri bikinisi

Ünlü model giydiği bu "taş devri" bikinisiyle gittiği partide ilgi odağı oldu.

1.11.2018Magazin
Biraz korku biraz eğlence: Cadılar Bayramı

Biraz korku biraz eğlence: Cadılar Bayramı

Son yıllarda tüm dünyada popüler hale gelen Cadılar Bayramı, 31 Ekim’de kutlanacak. Yurt dışında, özellikle Amerika’da yaygın olan bu bayramda minikler çok eğleniyorlar. Bu konuyu oldukça ciddiye alıp çeşit çeşit kostümler giyinip saatlerce süren makyajlar yapıp hazırlanıyorsunuz.

16.10.2018Seyahat
Bugünün en büyük sorunu kendini işe yaramaz gören bir sınıfın ortaya çıkması

Bugünün en büyük sorunu kendini işe yaramaz gören bir sınıfın ortaya çıkması

Dünyanın en popüler tarihçisi Hürriyet Pazar'a konuştu.

21inci yüzyılda taş devri aleti üretiyor

21'inci yüzyılda taş devri aleti üretiyor

Mardin Artuklu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Ergül Kodaş, neolitik ve paleolitik dönemde taş ve kemikten yapılan aletleri, doğal şekilde dönemine uygun benzerlerini üretiyor. Kodaş, Artuklu Üniversitesi ve Mardin Müzesi iş birliğiyle yürütülen çalışma kapsamında çocuklara da aletlerin nasıl yapıldığını konusunda eğitim veriyor.

23.08.2018Eğitim
Bir zamanlar Anadolu’da

Bir zamanlar Anadolu’da

Göbeklitepe Kazı Koordinatörü Dr. Lee Clare ile Taş Devri Türkiyesi’nde bir gün.. Haber: Çınar Oskay

4.08.2018Haber
Dev brandanın altında bir tarih yatıyor Bir zamanlar Anadoluda

Dev brandanın altında bir tarih yatıyor! Bir zamanlar Anadolu'da

İbrahim Tatlıses demişti ya “Urfa’da Oxford vardı da biz mi gitmedik” diye...Bırakın Oxford’u, uygarlık tarihinin başladığı yermiş meğer! UNESCO Dünya Mirası listesine alınan Göbeklitepe’de, kazıların koordinatörü Dr. Lee Clare ile  bir gün geçirdik.  12 bin yıllık yapıların arasında insanın gizemli kökenlerini konuştuk.  Atalarımızın dünyaya, kozmosa nasıl baktığını ve insanlığın nereye doğru gittiğini anlamaya çalıştık.

Taş Devri canlandı

Taş Devri canlandı

İnsanlar Taş Devri’nde nasıl yaşıyorlardı? Nasıl giyiniyor, nasıl avlanıyorlardı? Günlük hayatları nasıl geçiyordu? Barınakları neye benziyordu?

27.07.2018Avrupa
Paleo Diyeti Hakkında Tüm Merak Edilenler Burada

Paleo Diyeti Hakkında Tüm Merak Edilenler Burada!

Son yıllarda yapılan araştırmalar sonucu popüler hale gelen paleo, taş devri diyeti gibi farklı isimlerle anılan diyet aslında temel olarak düşük karbonhidratlı, iyi yağların tüketimini destekleyen yüksek proteinli bir beslenme biçimi. İşte süt ürünlerinin yasak olduğu paleo diyeti hakkında merak edilenler...

İlhan Mansız nedenlerini sıraladı Golfe başladım çünkü...

İlhan Mansız nedenlerini sıraladı! Golfe başladım çünkü...

Her sayısı ayrı bir rekor kıran Spor Arena Plus’ta futboldan basketbola, atletizmden güreşe dek hemen her spor branşından haber ve araştırmaların yanı sıra 20’yi aşkın yazarın yazıları yer alıyor.

30.04.2018Spor Arena
Karadeniz’in cennet köşesi: Rize

Karadeniz’in cennet köşesi: Rize

Yeşilin bin bir tonunu barındıran doğa harikası yaylaları, şelaleleri ve tarihi eserleriyle Karadeniz'in yeşil cenneti Rize. Yayla turizmi ya da Karadeniz denince akla ilk gelen adreslerden biridir Rize. Şimdi tam zamanı… İşte size Rize gezi rehberi...

4.04.2018Seyahat
Kıştan sonra yazdan önce mutluluk verecek 77 güzel şey

Kıştan sonra yazdan önce mutluluk verecek 77 güzel şey

Dört gün önce, 21 Mart’ta gün ve gece eşitlendi; artık önümüz gittikçe erken ağaran günler ve uzadıkça uzayan akşamüstleri. Sokağa çıkmak, seyahat etmek, keşfedip ilham almak için daha çok vaktimiz, daha müsait bir iklim ama asıl önemlisi yaşam dolu bir doğa ve cıvıl cıvıl insanlar var. Sadece tabiat ve toplum mu? Sinemadan tiyatroya, müzik dünyasından festivallere kadar her şey canlanıyor ve göz alıcı renklere bürünüyor... Peki şunu yoksa bunu mu giymeli, acaba evi nasıl dekore etmeli, önce kimi seyretmeli, nasıl kokteyl içmeli? Bunca alternatif içinden hangisine, nasıl karar vermeli? İşte bunlar da baharın tatlı ikilemleri...

24.03.2018Hürriyet Pazar

Yazar Sonuçları

‘Atiye’ dizisine dair bir kehanet

Hatırlayın, geçen sene bu zamanlardı...

30.11.2019

Günahıyla sevabıyla ‘bilimsel’ kokoreç!

Kokoreci özellikle son yıllarda daha çok tüketmemize rağmen ne kadar tanıyor ve biliyoruz? Ülkemizde son yıllarda geç de olsa önem kazanan gıda hijyenini de göz önüne aldığımızda, mahalle içlerine kadar giren, hemen her köşede mantar gibi biten bu müthiş lezzet acaba ne şartlar altında ve nasıl üretiliyor?

14.11.2019

Sürpriz yok

Şunu iyice anladık ki Trump’ın kusuruna bakılmaz.

10.10.2019

Mezopotamya’dan Roma’ya köpükler içinde Afrodit

O bir ikona. Aşk, bereket ve güzelliğin sembolü. Köpüklerden doğdu. Biz onu Yunan biliriz ama aslında Fırat ve Dicle’nin suladığı topraklarda can buldu.

17.08.2019

Çocukluğunu hatırlamadan, çocukla konuşma

Bilirsin o şarkıyı. Hani Orson Welles ormanların en kralı arslanlar gibi gümbür gümbür sesiyle, "I know what it is to be young..." der. Şarkı söyler gibi değil, mırıl mırıl konuşur gibi ama. O yüzden daha da karizmatik ve inandırıcıdır söyledikleri. Karşında sanki deden varmış da sana nasihat veriyormuşçasına gevşemeden, hazırolda dinlersin şarkıyı.

20.04.2019

Kodlama bilmeyen parmak kaldırsın

Kodlama, geleceğin dili. Bu bilinçle tüm dünyada okullar, çocuklara kodlama eğitimi vermek için yarışıyor. Bu nedenle Habitat Derneği, Aile-Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Türkiye Vodafone Vakfı çocuklara kodlama eğitimi vermek için bir araya geldi, ‘Yarını Kodlayanlar’ projesini hayata geçirdi. Ekip, bugün Antalya’da yarın da İzmir’de olacak.

10.11.2018

Biraz korku biraz eğlence: Cadılar Bayramı

Son yıllarda tüm dünyada popüler hale gelen Cadılar Bayramı, 31 Ekim’de kutlanacak. Yurt dışında, özellikle Amerika’da yaygın olan bu bayramda minikler çok eğleniyorlar. Bu konuyu oldukça ciddiye alıp çeşit çeşit kostümler giyinip saatlerce süren makyajlar yapıp hazırlanıyorsunuz.

15.10.2018

Sessizlik lütfen...

En ufak bir gürültüde yanınızda biten ve sizi yok eden yaratıklarla dolu bir dünya. ‘Sessiz Bir Yer’, böylesi bir ortamda hayatlarını sürdürmeye çalışan bir ailenin öyküsünü anlatıyor. Nedense dışarıda göklere çıkarılan film, ne yazık ki beklentileri karşılamaktan uzak bir gerilim olmuş.

13.04.2018

Çocuklara lakap takan servis şoförleri var

Türkiye genelinde 1 milyondan fazla çocuk taşımalı eğitim sistemiyle okula gidiyor. Okulu bulunmayan, nüfusu az ve dağınık yerleşim birimlerindeki ilköğretim çağına gelmiş çocukların okula güvenle ulaşması büyük önem taşıyor. Türkiye’de bazı ilçelerle merkez okul arası 135 km’yi aşıyor, çocukların saatleri okul ve ev arasında, yollarda geçiyor. ‘İyi Dersler Şoför Amca’ projesiyle binlerce çocuk trafik ve taşımalı sistem hakkında bilinçlendiriliyor. Konuyu projeyi hayata geçiren ekipten Michelin Türkiye Kurumsal İletişim Müdürü Selen Muratoğlu ile konuştuk.

13.04.2018