EKSTRA
MENÜ

Tarsim

Tarsim ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Tarsim haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 611 Tarsim haberi bulunmuştur.

Tarsim Haberleri

Fındığı dolu vurdu Rekoltede büyük kayıp beklentisi...

Fındığı dolu vurdu! Rekoltede büyük kayıp beklentisi...

Oordu’da geçen hafta etkili olan fırtına ve dolu, fındık bahçelerinde zarara yol açtı. Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça hasar tespit çalışmalarının yapıldığını belirterek, "Fındık rekoltesinde genelde yüzde 25’e varan bir düşüş görüleceğini tahmin ediyoruz” dedi.

13.06.2021Ekonomi
Sigorta sektörü dev projeleri heyecanla bekliyor

Sigorta sektörü dev projeleri heyecanla bekliyor

Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Benli, “Yeni dönemde devletin veya özel sektörün yaptığı veya yapacağı şu an gündemde olan tüm dev projeler için sektörün gücü ve kapasitesi var. Biz de görevimizi büyük bir heyecan ve hevesle bekliyoruz.” dedi.

6.06.2021Ekonomi
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktaydan çiftçilere tarım desteği çağrısı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'dan çiftçilere 'tarım desteği' çağrısı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, çiftçilere tarım desteklerinin yapıldığını, bu fırsattan tüm çiftçilerin faydalanması gerektiğini söyledi.

5.06.2021Gündem
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tıbbi ve cerrahi maske ihracatımız 100 kat artış gösterdi

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tıbbi ve cerrahi maske ihracatımız 100 kat artış gösterdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MFA Kocayusuf Maske Fabrikası'nın açılış töreninde yaptığı konuşmada ''Salgının başladığı zaman Türkiye'de 14 maske üreticisi varken bugün bu sayı 424'e yükseldi. Tıbbi ve cerrahi maske ihracatımız 100 kat artış göstererek 212.5 milyon dolara çıktı'' dedi.

4.06.2021Ekonomi
Sigortalar tek çatıda toplanıyor

Sigortalar tek çatıda toplanıyor

Yeni düzenleme ile devlet destekli alacak sigortası, maden çalışanları ve doktorların sorumluluk sigortaları kurulacak Özel Riskler Yönetim Merkezi altında birleşiyor. Yeni yapı ile nükleer risklere teminat bulunacak, reel sektöre destek olunacak.

31.05.2021Ekonomi
Son dakika... Bakan Pakdemirli açıkladı Ekili alanlarda artış var

Son dakika... Bakan Pakdemirli açıkladı! Ekili alanlarda artış var

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli: "Yaptığımız doğru işler sayesinde Türkiye'de ilk defa bu yıl ekilen alanlarda azalış yok, artış var."

24.05.2021Ekonomi
İç Anadoluda kuraklık hububat üreticilerini endişelendiriyor

İç Anadolu'da kuraklık hububat üreticilerini endişelendiriyor

İç Anadolu Bölgesi'nde bahar yağıları yetersiz kalınca kuraklık baş gösterdi. Yozgat'ta il merkezi ve birkaç ilçede yüzde 80-90 oranında kuraklık yaşanırken, Kırıkkale Ticaret Borsası Başkanı Harun Sümer bundan sonra yağacak yağmurun da faydasının olmayacağını belirtti.

23.05.2021Haber
Ekipler hasar tespiti için bölgede İç Anadoluda vahim tablo

Ekipler hasar tespiti için bölgede! İç Anadolu'da vahim tablo!

İç Anadolu Bölgesi'nde bahar yağıları yetersiz kalınca kuraklık baş gösterdi. Yozgat'ta il merkezi ve birkaç ilçede yüzde 80-90 oranında kuraklık yaşanırken, Kırıkkale Ticaret Borsası Başkanı Harun Sümer bundan sonra yağacak yağmurun da faydasının olmayacağını belirtti.

23.05.2021Ekonomi
Fındık üreticisi zorda Yüzde 90a varan kayıp var

Fındık üreticisi zorda! Yüzde 90'a varan kayıp var

Ordu’da şubat ve mart aylarında yağan karın ardından hava sıcaklıklarında yaşanan düşüş, fındık bahçelerinde zirai dona yol açtı. Kentte, 200 ile 600 rakım arasındaki fındık bahçelerinde yüzde 90’a ulaşan zarar tespit edildi. Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu üyesi Arslan Soydan, "Ortalama 200 bin tonluk fındık rekoltesi zirai dondan etkilenecek” dedi.

6.04.2021Ekonomi
Afet mağduru çiftçiye geçen yıl 1,3 milyar liralık hasar tazminatı ödendi

Afet mağduru çiftçiye geçen yıl 1,3 milyar liralık hasar tazminatı ödendi

Çiftçinin doğal afetlerden korunması amacıyla oluşturulan Tarım Sigortaları Havuzu'ndan (TARSİM) geçen yıl üreticilere 1,3 milyar liralık hasar tazminatı ödemesi gerçekleştirildi.

5.04.2021Ekonomi
1 milyar lirayı yurtiçinde tuttuk

1 milyar lirayı yurtiçinde tuttuk

Türk Reasürans Genel Müdürü Selva Eren, 20 sigorta şirketinin yanı sıra TARSİM, Eximbank gibi kurumlara da reasürans desteği sağladıkların belirterek, “Kuruluşumuzun birinci yılında yurtdışına giden primin 1 milyar liralık bölümünü ülke içerisinde tutmayı başardık” diye konuştu.

29.03.2021Ekonomi
Manisada bağları don vurdu

Manisa'da bağları don vurdu

MANİSA'da yeni filizlenmeye başlayan üzüm bağlarını don vurdu. Saruhanlı ilçesindeki 70 bin dekar alanda yüzde 40 zarar oluştu. Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur, bağları dondan etkilenen çiftçilerden hasarlarının tespiti için TARSİM'e başvurmalarını istedi.

11.03.2021Gündem
Üzüm bağlarında ‘erken’ tehlike

Üzüm bağlarında ‘erken’ tehlike

Manisa’da hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde olması ve sıcaklık değerlerinin belirsizlik göstermesi, üzüm bağlarının erken uyanmasına neden oldu.

21.02.2021Ekonomi
Fındıkları dondan koruyorlar

Fındıkları dondan koruyorlar

DÜZCE’de don ve buzlanma uyarısının ardından çiftçiler, karanfil açan fındıklarını korumak için bahçelerinde duman oluşması için ateş yakıyor. Bahçeye yayılan duman sayesinde fındık karanfilleri buz tutmuyor.

19.02.2021Gündem
Sigortacılar bile şaşkın

Sigortacılar bile şaşkın

Axa Sigorta CEO’su Yavuz Ölken, artık afetlerin her an yaşandığını belirterek, “Hortum gördük ama İzmir’deki gibi yerleşkenin içine girmiş bir olay yaşamadık. Kuraklık nedeniyle çıkan yangınlarda konut, işyeri hasarı ödedik” dedi.

15.02.2021Ekonomi
Bakan Bekir Pakdemirli, İzmirdeki hortum felaketi sonrası açıklamalarda bulundu

Bakan Bekir Pakdemirli, İzmir'deki hortum felaketi sonrası açıklamalarda bulundu

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli İzmir’deki hortum felaketi ile ilgili yaptığı son dakika açıklamasında ‘Şubat ortalamasına baktığımız zaman 102 kg yağan yağış 4 Şubat'ta 110 kg yağmıştır. Meteorolojik uyarılara dikkatli olmamız lazım Can kaybımız yok ama yaralılarımız var’ dedi.

12.02.2021Haber
İzmir’de hortum felaketi Bakan Pakdemirli son durumu paylaştı…

İzmir’de hortum felaketi! Bakan Pakdemirli son durumu paylaştı…

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli İzmir’deki hortum felaketi ile ilgili yaptığı son dakika açıklamasında ‘Şubat ortalamasına baktığımız zaman 102 kg yağan yağış 4 Şubat'ta 110 kg yağmıştır.  Meteorolojik uyarılara dikkatli olmamız lazım Can kaybımız yok ama yaralılarımız var. 18 yaralı var, 22 araç hasarlı, 4 tekne battı ’ dedi.

12.02.2021Gündem
Tarım Krediden üreticilere faizsiz yem kredisi

Tarım Kredi'den üreticilere "faizsiz yem kredisi"

Tarım Kredi Genel Müdürü Fahrettin Poyraz "Kampanyadan tüm kooperatif ortakları kendilerine tanımlanmış kredi limitleri dahilinde yararlanabilecek" dedi.

21.01.2021Ekonomi
Son dakika... Bakan Elvan: Kasım itibarıyla 13 bin 823 sigortalıya 74 milyon lira tazminat ödendi

Son dakika... Bakan Elvan: Kasım itibarıyla 13 bin 823 sigortalıya 74 milyon lira tazminat ödendi

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, sigorta sektörünün ilk günden itibaren yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadeleye destek vermek adına pek çok adım attığını belirterek, "Kovid-19 nedeniyle kasım ayı itibarıyla 13 bin 823 sigortalıya ödenen tazminat 74 milyon lira oldu. Sektör Kovid-19 döneminde aktif, dinamik ve çözüm üreten bir sektör olarak ülkemize hizmet etti." dedi.

17.12.2020Ekonomi
Tarımda 1.2 milyar lira hasar ödendi

Tarımda 1.2 milyar lira hasar ödendi

TARSİM Genel Müdürü Serpil Günal, 2020’de pandemi ile birlikte afetlerin de yaşandığını belirterek, devlet destekli tarım sigortası kapsamında üreticilere bu yıl 1.2 milyar lira hasar ödediklerini söyledi.

14.12.2020Ekonomi
Türkiye Sigorta tarım sigortasıyla çiftçilerin yanında

Türkiye Sigorta tarım sigortasıyla çiftçilerin yanında

Türkiye Sigorta Genel Müdürü Alper Karayazgan "Gücümüzü adımızdan alarak çiftçilerimizin ve emeklerinin her zaman yanında olmaya devam edeceğiz" dedi.

7.12.2020Ekonomi
Binlerce tavuk telef oldu, aile kahroldu İlk kez oldu

Binlerce tavuk telef oldu, aile kahroldu! 'İlk kez oldu'

Zonguldak'ın Gökçebey ilçesine bağlı Bakacakkadı beldesinde, tavuk çiftliğinde havalandırma arızası nedeniyle telef olan 20 bin tavuk, veteriner kontrolünde gömüldü. Çiftliğin sahibi Kenan Atmacı, "Sigortamız var. İnşallah zararımız karşılanır. Tavuklarımıza kendi evladımıza baktığımız gibi bakıyoruz ama başımıza gelen bu" dedi.

4.12.2020Gündem
TARSİM tarafından 2021de teminat altına alınacak riskler belirlendi

TARSİM tarafından 2021'de teminat altına alınacak riskler belirlendi

Bitkisel ürünler için dolu ana riskiyle birlikte fırtına, hortum, yangın, heyelan, deprem, sel ve su baskını, yaban domuzunun tarla ürünlerine, sebzelere ve çileğe verdiği zararlar, pamuğa yağmurdan kaynaklı miktar kaybı zararı ve ayçiçeğine kuş zararı ek riskleri dolu paketi halinde verilecek.

25.11.2020Ekonomi

Tarım Kredi'den üreticilere "tarım sigortası" çağrısı

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz "2020-2021 üretim sezonu için bitkisel ürün sigortası yapılmasına 2 Kasım itibarıyla başlandı" dedi.

17.11.2020Ekonomi
Modern dünyanın yerli Don Kişot’u

Modern dünyanın yerli Don Kişot’u

Para biriktirse bolluk içinde yaşardı ama öyle yapmadı. Köy çocuklarını okuttu, evlenemeyenlerin düğününü yaptı, ağaç dikti, 40 yıldır köy köy dolaşıp doğru tarımı anlattı. TEMA gönüllüsü, çiftçi ve sosyal girişimci Tanfer Dinler ile konuştuk.

Son dakika... Bakan Pakdemirli: Bugün 414 milyon lira ödeme yapılacak

Son dakika... Bakan Pakdemirli: Bugün 414 milyon lira ödeme yapılacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli "Üreticilerimize bugün saat 18'den itibaren 414 milyon 754 bin liralık destek ödemesi yapıyoruz" dedi.

23.10.2020Ekonomi
İşte Kumlucadaki şiddetli yağış ve fırtınanın gelişi...

İşte Kumluca'daki şiddetli yağış ve fırtınanın gelişi...

Antalya'nın Kumluca ilçesinde bir kişinin ölümüne, 5 kişinin de yaralanmasına ve çok sayıda sera, tarım arazisi, iş yeri ve konutlarda zarara neden olan şiddetli yağış ve fırtınanın geliş anı güvenlik kamerasına yansıdı. Görüntülerde rüzgarın bir anda bastırması, devamında ise yağışın etkisini göstermesi yer aldı.

21.10.2020Gündem
Tarım sigortasına ihtiyacımız var, ama yaptıracak gücümüz yok

Tarım sigortasına ihtiyacımız var, ama yaptıracak gücümüz yok

Dün sessiz sedasız bir gün kutlandı: Dünya Kadın Çiftçiler Günü...

20.10.2020Sigorta
Giresundaki sel afetinde hayvanlarını kaybeden çiftçilerin mağduriyeti giderildi

Giresun'daki sel afetinde hayvanlarını kaybeden çiftçilerin mağduriyeti giderildi

Giresun'da, sel afetinden etkilenen çiftçilere büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar ile arılı kovan dağıtılarak mağduriyetlerinin giderildiği bildirildi.

7.10.2020Ekonomi
Türk Reasürans 1 yaşında

Türk Reasürans 1 yaşında

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın tek hissedar olarak kuruluşunda yer aldığı ve Türkiye’deki yerli reasürans kapasitesini artırmak ve kaynak verimliliği sağlamak amacı ile kurulan Türk Reasürans A.Ş. ilk yılını geride bıraktı. Türk Reasürans A.Ş. Genel Müdürü Selva Eren, “Başarılarla dolu bir yılı geride bıraktık; kuruluşumuzun üzerinden kısa bir süre geçtikten sonra esas faaliyetimize başladık ve sektörle birlikte önemli işlere imza attık” dedi.

18.09.2020Sigorta
Türk Reasürans 1 yaşında

Türk Reasürans 1 yaşında

Türk Reasürans AŞ Genel Müdürü Selva Eren "Başarılarla dolu 1 yılı geride bıraktık, kuruluşumuzun üzerinden kısa bir süre geçtikten sonra esas faaliyetimize başladık ve sektörle birlikte önemli işlere imza attık" dedi.

17.09.2020Ekonomi
Ağustostaki sel felaketlerinde 200 milyon liraya yakın tazminat ödendi

Ağustostaki sel felaketlerinde 200 milyon liraya yakın tazminat ödendi

Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Atilla Benli "Eksperlerimizin yaptığı tespitler sonucu, Giresun, Rize, Samsun ve Trabzon'dan sigorta şirketlerinde 244, TARSİM tarafında da 390 olmak üzere toplam 634 hasar dosyası açıldı" dedi.

16.09.2020Ekonomi
Üreticiye gelir kaybına uğramaması için tarım sigortası önerildi

Üreticiye gelir kaybına uğramaması için "tarım sigortası" önerildi

Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi Genel Müdürü Serpil Günal "Tarım sigortası kesinlikle pahalı bir ürün değil. Tarımsal üretimin kesintisiz olması ve üreticilerimizin gelir kaybı yaşamaması açısından son derece önemli" dedi.

15.09.2020Ekonomi
Tarım sigortasıyla ürün ve hayvanlar teminat altında

Tarım sigortasıyla ürün ve hayvanlar teminat altında

Tarım sigortası yaptıran çiftçi ve besiciler herhangi bir olumsuzluk karşısında zararlarını sigortadan karşılayabiliyor.

20.07.2020Sigorta
Bakan Pakdemirli: Kurban Bayramı’na yönelik gerekli tedbirleri aldık

Bakan Pakdemirli: Kurban Bayramı’na yönelik gerekli tedbirleri aldık

TARIM ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Bu yıl kurbanlık vasfı taşıyan yaklaşık 3,6 milyon küçükbaş ve 1,2 milyon büyükbaş hayvan mevcuduna sahibiz. Kurban Bayramı’na yönelik olarak, Bakanlık olarak; teknik, hijyenik ve hayvan sağlığı konularında gerekli tedbirlerimizi aldık" dedi.

16.07.2020Ekonomi
Bakan Pakdemirli, TZOB üyeleriyle görüştü

Bakan Pakdemirli, TZOB üyeleriyle görüştü

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, sütte kaliteyi artırmayı hedefleyen mevzuat düzenlemesini yaparak, yağ ve protein değerleri açısından kaliteli sütü ayrı fiyatlamaya başlayacaklarını belirterek, "Kaliteli süt üretiminin teşvik edilmesi için 2020 yılında öncelikle pilot olarak belirlediğimiz Aksaray, Burdur ve Çanakkale illerimizi, 2 yıl sonra ise tüm illerimizi 'sınıflandırılan çiğ süt desteklemesi' kapsamına alarak, sütümüzün kalitesine göre ilave destek primi ödeyeceğiz." dedi.

16.07.2020Ekonomi
Geliboluda 4500 dönüm kül oldu

Gelibolu'da 4500 dönüm kül oldu

Çanakkale Gelibolu Yarımadası’nda önceki gün öğleden sonra başlayan orman yangını, dün sabah saatlerinde kontrol altına alınabildi. Alevlerin etkisini yitirdiği bölgede günün ilk ışıklarıyla meydana gelen zarar da ortaya çıktı. 4500 dönüm orman alanının yanı sıra önemli miktarda tarım alanı da yangından etkilendi.

8.07.2020Gündem
Bakan Soyludan Bursadaki selde hasara uğrayan vatandaşlara yardım duyurusu

Bakan Soylu'dan Bursa'daki selde hasara uğrayan vatandaşlara yardım duyurusu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bursa'daki sel nedeniyle evi hasara uğrayanlara öncelikle 5 bin liraya kadar yardımda bulunacaklarını bildirdi.

22.06.2020Gündem
Son dakika haberleri: Bakan Soylu ve Pakdemirli sel bölgesinde Hayatlarında böyle bir şey görmediklerini söylediler...

Son dakika haberleri: Bakan Soylu ve Pakdemirli sel bölgesinde! 'Hayatlarında böyle bir şey görmediklerini söylediler...'

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli sel felaketinin yaşandığı Bursa’daki son durumla ilgili açıklamalarda bulundu. Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Bursa'daki selde hayatını kaybeden kişilerin yakınlarıyla telefonda görüşerek taziyelerini iletti.     

22.06.2020Gündem
Bakan Pakdemirli: Bingöl’de telef olan hayvanları karşılama kararı aldık

Bakan Pakdemirli: Bingöl’de telef olan hayvanları karşılama kararı aldık

İZMİR’e, bir dizi ziyaretlerde bulunmak için gelen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Bingöl’deki depremde telef olan hayvanları karşılama kararı aldık" dedi.

15.06.2020Ekonomi
Narenciye sektöründe sıcaklık zararına karşı TARSİM çalışması sevinci

Narenciye sektöründe "sıcaklık zararı"na karşı TARSİM çalışması sevinci

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin, gelecek yıl itibarıyla narenciyede sıcaklık zararının TARSİM kapsamına alınması için bilimsel çalışma başlatılacağını açıklaması Mersin'de heyecan yarattı.

12.06.2020Ekonomi
Çiftçiye 780 milyon lira doğal afet desteği

Çiftçiye 780 milyon lira doğal afet desteği

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2020 yılında doğal afetlerden etkilenen çiftçilere tarım sigortası kapsamında 780 milyon lira hasar tazminatı ödeneceğini söyledi.

12.06.2020Ekonomi
Son dakika... Bakan Pakdemirliden hasar tazminatı ödemeleriyle ilgili açıklama

Son dakika... Bakan Pakdemirli'den hasar tazminatı ödemeleriyle ilgili açıklama

Tarım Bakanı Pakdemirli, "Çiftçilerimize 780 milyon lira hasar tazminatı ödenecek. Narenciyede aşırı sıcak zararları da TARSİM kapsamına alınacak." dedi.

11.06.2020Ekonomi
Mersinde sıcaklık ani düştü, meyve bahçeleri zarar gördü

Mersin'de sıcaklık ani düştü, meyve bahçeleri zarar gördü

MERSİN'in Anamur, Bozyazı, Aydıncık ve Gülnar ilçelerinde aniden düşen hava sıcaklığı, meyve bahçelerinde zarara yol açtı.

2.06.2020Gündem
Narenciyeyi hava vurdu

Narenciyeyi hava vurdu

Türkiye’nin en büyük narenciye üretici illerinden Adana’da meyve ağaçlarını poyraz vurdu. Sıcaklıkların geçen hafta 45 dereceyi aştığı Adana’da şiddetli poyraz da yaşanınca mandalina, portakal ve limon gibi birçok ağacın meyvesi daha olmadan yere döküldü. Bölgedeki üreticilere göre kayıp yüzde 80’i buldu.

28.05.2020Ekonomi
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirliden çiftçiler için alkış çağrıs

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'den çiftçiler için alkış çağrıs

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli "Bu akşam saat 21.00'de tüm vatandaşlarımdan çiftçimizi ve tarım emekçilerimizi balkonlarından alkışlamalarını bekliyorum. İnşallah hep beraber alkışlayalım" dedi.

14.05.2020Ekonomi

Yazar Sonuçları

Tarım sigortasında fiyat tartışması

Salgın, tarımın stratejik öneme sahip olduğunu bir kere daha gösterdi. Diğer taraftan yaşanan doğal afetler nedeniyle tarım ciddi risk altında. Salgın devam ediyor, afetlerin sıklığı da artacak.

25.01.2021

Anneler babalar dikkat!...

Arkadaşlarından görerek, çocuklar piyano çalmak isterler.

27.05.2020