EKSTRA
MENÜ

Tarım Ve Orman Bakanlığı

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 4.604 haberi bulunmuştur.

Tarım Ve Orman Bakanlığı Haberleri

Bakan Pakdemirliden vatandaşlara uyarı

Bakan Pakdemirli'den vatandaşlara uyarı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Kurban Bayramı dolayısıyla vatandaşlara uyarıda bulunarak, ilgili tebliğ hükümlerine uymayarak hayvanlara eziyet edenlere idari para cezası verileceğini bildirdi.

20.08.2018Ekonomi
Sofralık üzümde hedef Uzak Doğu pazarı

Sofralık üzümde hedef Uzak Doğu pazarı

Yaş meyve sebzede yeni pazar arayışında olan Türk ihracatçısı, kirazdan sonra yaş üzümü de Uzak Doğu pazarında satmak istiyor.

20.08.2018Ekonomi
Et açığı tescilli Eşme koyunuyla azaltılacak

Et açığı tescilli Eşme koyunuyla azaltılacak

Uşak'ın Eşme ilçesinde sürdürülen koyun ıslah çalışmaları kapsamında pırıt ve kıvırcık ırklarının ikili melezlenmesi sonucu elde edilen, uzun boyu, dayanıklı fiziki yapısıyla dikkati çeken, kaliteli ve yüksek et verimine ulaşan Eşme koyunu, Türkiye'nin et açığını azaltmaya aday.

21.08.2018Ekonomi
Sarı mercan yeni evinde

Sarı mercan yeni evinde

Sivriada’da nesli tükenmekte olan sarı mercanlar özel bir yöntemle 13 kilometre uzaklıktaki Balıkçı Adası’na (Neandros) nakledildi. Başarıya ulaşan Türkiye’nin ilk mercan nakline TÜBİTAK ve bakanlık da destek veriyor.

22.08.2018Gündem
Fındıkta fiyat belirsizliği

Fındıkta fiyat belirsizliği

Fındık üreticileri ve ihracatçıları fındık fiyatının açıklanmasını bekliyor. Bazı üreticiler serbest piyasada oluşan fiyat 11.5 TL’den bir kilogram fındık satıyor. TMO’nun alım fiyatını açıklamamasının belirsizliğe neden olduğunu anlatan üretici ve ihracatçılar, “Üretici maliyetine satış yapıyor, ihracatçılar ise fiyat oluşmadığı için alım yapmak isteyenlere fındık satamıyor. Belirsizlik fındığı vuruyor” diyor.

24.08.2018Ekonomi
Bal ormanı sayısı 424e ulaştı

Bal ormanı sayısı 424'e ulaştı

Orman Genel Müdürlüğünce uygulanan "Bal Ormanları Eylem Planı"ile üretime verilen destek kapsamında Türkiye'nin bal ormanı tesisi 424'e çıktı.

26.08.2018Ekonomi
Ankara’da şarbon karantinası

Ankara’da şarbon karantinası

ET ve Süt Kurumunun (ESK) kurbanlık hayvan olarak getirerek Ankara'nın Gölbaşı ilçesinin bir mahallesine yakın bölgedeki özel çiftliğe yediemin olarak bıraktığı yaklaşık 4 bin büyükbaş hayvandan 50si telef oldu. Yapılan incelemenin ardından ’Bu mahallede şarbon hastalığı vardır’ yazılı levha asılan çiftlik ve olduğu bölge, karantinaya alındı.

27.08.2018Gündem
Son dakika... Et ve Süt Kurumu’ndan flaş ’şarbon’ açıklaması

Son dakika... Et ve Süt Kurumu’ndan flaş ’şarbon’ açıklaması

ET ve Süt Kurumu’nca (ESK) kurbanlık olarak Brezilya’dan Ankara’nın Gölbaşı ilçesindeki özel çiftliğe getirilen yaklaşık 3 bin 959 büyükbaştan 50’sinin şarbon sonucu telef olmasıyla ilgili açıklama yapıldı. Hastalıklı etlerin imha edildiği belirtilen açıklamada, "İşletmeye karantina uygulanarak tüm giriş ve çıkışlar yasaklanmış, geriye kalan hayvanların aşılama işlemleri tamamlanmıştır. Söz konusu etlerin piyasaya sürülmesi gibi bir durum söz konusu değildir" denildi.

28.08.2018Ekonomi
O çiftliğin yakınlarında olanları büyük korku kapladı

O çiftliğin yakınlarında olanları büyük korku kapladı!

Et ve Süt Kurumu'nca (ESK) kurbanlık olarak Brezilya'dan Ankara'nın Gölbaşı ilçesindeki özel çiftliğe getirilip, yediemin olarak bırakılan yaklaşık 4 bin büyükbaştan 50'sinin şarbon nedeniyle telef olması, çiftlik yakınlarındaki Ahiboz ve Günalan mahallelerinde, besiciler arasında paniğe neden oldu. Besiciler, Gölbaşı'ndaki yerli hayvanlarda sorun olmadığını belirtirken, mahalle sakinleri de şarbonun kendilerine verebileceği zarardan korktuklarını dile getirip, önlem alınmasını istedi. Şarbon vakasının ardından Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli inceleme talimatı verdi.

28.08.2018Gündem
Ankara’da şarbon alarmı: Bölge karantinada satışlar durdu üretici tepkili

Ankara’da şarbon alarmı: Bölge karantinada satışlar durdu üretici tepkili

Et ve Süt Kurumu’nun Kurban Bayramı öncesinde Brezilya’dan getirdiği 4 bin hayvanda şarbon tespit edildi. 60 hayvan itlaf edilirken Gölbaşı’ndaki işletme karantinaya alındı. Tesise 3 kilometre uzaklıkta bulunan Ahiboz ve Günalan’da hayvan satışı durduruldu. Bölgedeki üretici “Bu hayvanlar buraya nasıl geldi” diyerek tepki gösterdi.

28.08.2018Gündem
Bakan Pakdemirli’den “şarbon” vakası hakkında inceleme talimatı

Bakan Pakdemirli’den “şarbon” vakası hakkında inceleme talimatı

Tarım ve Orman Bakanlığı, Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde yaşanan şarbon vakasının ardından Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından inceleme talimatı verildiğini açıkladı.

28.08.2018Gündem
O tesiste kesim  yapıldı iddiası

O tesiste kesim yapıldı iddiası

Tarım ve Orman Bakanlığı, Et ve Süt Kurumu’nun Brezilya’dan getirdiği hayvanlarda şarbon tespit edilmesinin ardından soruşturma başlatırken olayın ardından çiftliğin karantinaya alınan kombina bölümünde Kurban Bayramı’nın ilk günü kesim yapıldığı iddia edildi.

29.08.2018Gündem
Zeytin ve zeytinyağı ihracatında tarihi rekor

Zeytin ve zeytinyağı ihracatında tarihi rekor

Sofralık zeytin ihracatında dünya liderliğini, zeytinyağı ihracatında dünya ikinciliğini hedefleyen Türkiye 2017/18 sezonunun bitmesine kısa bir süre kala son 4 yılın ihracat rekorunu kırmaya hazırlanıyor.

30.08.2018Ekonomi
Erdoğan balık av sezonunu açtı

Erdoğan balık av sezonunu açtı

 Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Arzumuz odur ki kişi başı balık artsın. Bilinçli avcılıkla denizlerimizi temiz tutarak, karaya çıktıktan sonraki saklama ve dağıtım kanallarını geliştirerek milletimizi yeniden balıkla buluşturmalıyız. Hele hele balıkların çoğalma döneminde uygulanan av yasağına mutlaka riayet etmeliyiz. Yasak dönemde avcılık sadece balıkçılarımızın değil, topyekun milletin geleceğinin çalınması demektir." dedi.

31.08.2018Gündem
Bakan talimat vermişti 15 Eylülde belli olacak

Bakan talimat vermişti! 15 Eylül'de belli olacak

ET ve Süt Kurumu'nca (ESK) Kurban Bayramı öncesi Brezilya ve İrlanda'dan Ankara'nın Gölbaşı ilçesindeki özel çiftliğe getirilen yaklaşık 4 bin büyükbaştan 146'sı, geçen hafta şarbon nedeniyle itlaf edildi. Çiftlikte bulunan ve aşılanan diğer hayvanlar için 26 Ağustos'ta başlatılan 21 günlük karantina süreci işletilirken, bu hayvanların hastalık taşıyıp taşımadığı, 15 Eylül'de ortaya çıkacak.

2.09.2018Gündem
Vekilin vampir kelebek savaşı

Vekilin vampir kelebek savaşı

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya yaptığı yazılı açıklamada Doğu Karadeniz’de hızla yayılan ve halk tarafından ‘vampir kelebek’ olarak adlandırılan Ricania Simulans ile Beyaz Amerikan Kelebeği olarak adlandırılan Hyphantria cunea türlerine karşı seferberlik çağrısı yaptı.

3.09.2018Gündem
Kasap köfteye sınır kalkıyor

Kasap köfteye sınır kalkıyor

İLK olarak 2012’de kırmızı ve beyaz etin karıştırılarak satılmasına yasak getiren Tarım ve Orman Bakanlığı, önceden hazırlanmış kasap köftenin satılmasına da yasak getirmişti. Sonrasında yasak yumuşatılarak 10 kilograma kadar kasap köftenin yapılıp, satılmasına müsaade edilmişti.

3.09.2018Ekonomi
Ardahanda çiftçi borçları 1 yıl ertelendi

Ardahan'da çiftçi borçları 1 yıl ertelendi

2018 yılı içerisinde Ardahan'da meydana gelen aşırı yağışlar ve dolu nedeniyle zarar gören çiftçilerin borçları 1 yıl ertelendi.

5.09.2018Ekonomi

Yazar Sonuçları

Şarbon, karantina ve veteriner hekimler

Seçme ve seçilme, İfade özgürlüğü, Grev ve lokavt, Toplantı ve gösteri, Özel yaşam ve mesken dokunulmazlığı, Yerleşme ve seyahat gibi insan haklarını biliyorsunuz.

31.08.2018