EKSTRA
MENÜ

Tarihi Yapı

Tarihi Yapı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Tarihi Yapı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 9.883 Tarihi Yapı haberi bulunmuştur.

Tarihi Yapı Haberleri

Sinop’ta görmeniz gereken 10 yer

Sinop’ta görmeniz gereken 10 yer

Türkiye’nin kuzey ucundaki bu şirin Orta Karadeniz ili, TÜİK verilerine göre üst üste Türkiye’nin en mutlu kenti seçildi. Elbette bunda doğasının, tarihinin, yemeğinin ve daha nice güzelliğinin payı var. Biz de yolu Sinop’a düşenleri mutlu edecek adresleri jürimize sorduk, gitmişken görmeden dönmemeniz gereken 10 adresi sıraladık.

29.11.2020Seyahat
Sarayların rölövesi var ama ya diğerleri

Sarayların rölövesi var ama ya diğerleri?

Yangında tamamen kül olan 350 yıllık Vaniköy Camisi’nin iki yıl önce hazırlanan üç boyutlu lazer tarama görüntülerinin olması tek tesellimiz. İstanbul’da tescilli kültür varlığı olarak 16 bin 599 tarihi yapı var. Bunlar arasında cami, kilise, han, hamam gibi çok sayıda yapının fotoğrafları bile yok.

22.11.2020Hürriyet Pazar
Çocuklar için maviye bürünecekler

Çocuklar için maviye bürünecekler

20 Kasım Dünya Çocuk Günü etkinlikleri kapsamında İstanbul'da Kız Kulesi ve Galata Kulesi, Ankara'da Atakule, Eskişehir Masal Şatosu'nun yanı sıra Göbekli Tepe, Ankara Cumhuriyet Müzesi, Çorum Hattuşa Surları, Patara Ören Yeri, Efes Celcus Kütüphanesi ve Hadrian Tapınağı ile İstanbul Arkeoloji Müzesi gibi tarihi yapı ve mekanlar maviye bürünecek.

19.11.2020Eğitim
Ürgüpteki Gomeda Vadisi doğa tutkunlarının adresi oldu

Ürgüp'teki Gomeda Vadisi doğa tutkunlarının adresi oldu

Ürgüp ilçesindeki vadide turistler kayadan oyma tarihi yapılar ve eşsiz bitki örtüsü arasında doğa yürüyüşü yapıyor.

17.11.2020Seyahat
Afyonkarahisarda Puruşhanda kentine ait olduğu değerlendirilen tarihi yapı bulundu

Afyonkarahisar'da 'Puruşhanda' kentine ait olduğu değerlendirilen tarihi yapı bulundu

Afyonkarahisar'ın Bolvadin ilçesinde yeni başlanan Üçhöyük kurtarma kazısındaki ilk verilerde "Puruşhanda" kenti olduğu değerlendirilen M.Ö. 1400 ila 2350'li yıllara kadar giden bir yapı bulundu.

17.11.2020Seyahat
Erzurumun 160 yıllık topçu kulesi definecilerin saldırısına uğradı

Erzurum'un 160 yıllık topçu kulesi definecilerin saldırısına uğradı

Erzurum merkez Yakutiye ilçesi Şükrüpaşa Mahallesi'nde 1860 yılında Osmanlı Devleti tarafından Rus saldırısına karşı kent merkezine inşa edilen topçu kulesi, define avcılarının saldırısına uğradı.

17.11.2020Seyahat
Kapadokyanın gözbebeği Ürgüpteki Gomeda Vadisi doğa tutkunlarını ağırlıyor

Kapadokya'nın gözbebeği Ürgüp'teki Gomeda Vadisi doğa tutkunlarını ağırlıyor

Nevşehir'in Ürgüp ilçesindeki Gomeda Vadisi, doğal, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle vadi yürüyüşü yapmanın keyfini yaşamak isteyen konuklarını ağırlıyor. Her mevsim ayrı bir güzelliğe bürünen vadilerde, sonbaharın gelişiyle kuruyan yaprakları sarıya bürünen ağaçlar ve kayadan oyma tarihi yapılar arasında turistler, yaya olarak doğayı keşfe çıkıyor.

13.11.2020Seyahat
Hürriyet yazmıştı kurtuldu

Hürriyet yazmıştı kurtuldu

Ayvalık’ta bakımsızlıktan harabeye dönen, tinerci yuvası olan 19. yüzyıl yapısı Hagia Triada Kilisesi’nin restorasyon projesi 16 yılın sonunda onaylandı. Tarihi kilise onarım sonrası kültür merkezi olarak faaliyet gösterecek.

9.11.2020Gündem
Bakan Varank: Milli Hibrit Tohum Geliştirme Projesini başlattık

Bakan Varank: Milli Hibrit Tohum Geliştirme Projesi'ni başlattık

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Tohumculuk alanında son yıllarda artan ivmeyi desteklemek ve yerli firmalarımızın rekabetçiliğini yükseltmek için kollarımızı sıvadık. Milli Hibrit Tohum Geliştirme Projesi'ni başlattık." dedi.

6.11.2020Gündem
Bitliste 5 asırlık han ziyaretçilerini zamanda yolculuğa çıkarıyor

Bitlis'te 5 asırlık han ziyaretçilerini zamanda yolculuğa çıkarıyor

Mimari yapısı, süslemeleri ve görkemli yapısıyla 500 yıllık tarihin izlerini taşıyan Başhan Hanı, Bitlis'in yöresel yemekleriyle ziyaretçilerini ağırlıyor.

6.11.2020Seyahat
Sular çekilince 2 bin yıllık bazilika gün yüzüne çıktı

Sular çekilince 2 bin yıllık bazilika gün yüzüne çıktı

Bursa’nın İznik ilçesinde, göl kıyısının 20 metre açığında bulunan, 1500 yıl önce Aziz Neophytos’un adına inşa edildiği belirlenen batık bazilika, İznik Gölü’ndeki suların çekilmesiyle gün yüzüne çıktı.

16.10.2020Seyahat
Bursada sular çekilince gün yüzüne çıktı

Bursa'da sular çekilince gün yüzüne çıktı

Bursa’nın İznik ilçesinde, göl kıyısının 20 metre açığında bulunan, 1500 yıl önce Aziz Neophytos’un adına inşa edildiği belirlenen batık bazilika, İznik Gölü’ndeki suların çekilmesiyle gün yüzüne çıktı.

16.10.2020Gündem
İzmirde tepki çeken görüntü Tarihi İpek Yolu, pazar yeri ve otopark oldu

İzmir'de tepki çeken görüntü! Tarihi İpek Yolu, pazar yeri ve otopark oldu

İzmir'in Konak ilçesindeki Antik Roma'dan kalma yaklaşık 2 bin yıllık İpek Yolu'nun üzerine her hafta pazar kuruluyor. Bunun yanında kalıntıların üzerine park edilen araçlar sebebiyle yolun birçok noktasında, çökmeler meydana geldiği görüldü. Bölgenin bir an önce koruma altına alınması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Engin Berber, "Ülke olarak bir hazinenin üzerinde oturuyoruz ama bu hazineyi gelecek kuşaklara aktarmakta sıkıntı yaşıyoruz" dedi.

13.10.2020Gündem
Kapadokyada Hallaç Manastırı, turizme kazandırılmayı bekliyor

Kapadokya'da Hallaç Manastırı, turizme kazandırılmayı bekliyor

Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya bölgesinde 11'inci yüzyılda yapılan Hallaç Manastırı'nın, turizme kazandırılması isteniyor.

28.09.2020Seyahat
Taksiyarhis Kilisesi Nerede Ve Nasıl Gidilir Taksiyarhis Kilisesi Tarihi, Hikayesi Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Taksiyarhis Kilisesi Nerede Ve Nasıl Gidilir? Taksiyarhis Kilisesi Tarihi, Hikayesi Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Milletler yaşadıkları topraklarda izler bırakır. Bu izler tarihi zenginlikler olarak değerlendirilir. Farklı din ve mezheplere ait pek çok zenginliğin yer aldığı ülkemizin her köşesinde farklı bir eser ve hikaye bulunur. Bunlardan biri olan Taksiyarhis Kilisesi nerededir? Nasıl gidilir? Tarihi nedir? Ziyaret saatleri nelerdir? İşte detaylar.

16.09.2020Seyahat
Noel Baba Kilisesi Nerede Ve Nasıl Gidilir St. Nicholas Kilisesi Tarihi, Hikayesi Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Noel Baba Kilisesi Nerede Ve Nasıl Gidilir? St. Nicholas Kilisesi Tarihi, Hikayesi Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Gezi rotalarının en çok ziyaret edilenleri popülaritesi dünya çapında olan mekanlardır. Tarihi ve doğal gezi rotaları bir şehri ya da ülkeyi tanıtırlar. Bu nedenle şehir tanıtımları yapılırken bu tür mekanlar öne çıkarılır. Hatta bazı tarihi yapılar ya da doğal mekanlar ile şehir adları belirli bir popülarite kazanmıştır. Bu tarz yapılardan biri de Noel Baba Kilisesidir. Peki, Antalya’da bulunan Noel Baba Kilisesi Nerededir? Nasıl gidilir? Tarihi Nedir? Ziyaret saatleri nelerdir? İşte detaylar.

16.09.2020Seyahat
Aya İrini Kilisesi Nerede Ve Nasıl Gidilir Aya İrini Kilisesi Tarihi, Hikayesi Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Aya İrini Kilisesi Nerede Ve Nasıl Gidilir? Aya İrini Kilisesi Tarihi, Hikayesi Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Aya İrini Kilisesi, Bizans İmparatorluğunun İstanbul'da inşa ettiği ilk kilisedir. Aynı zamanda İstanbul'da bulunan en büyük kilise olan tarihi yapı, her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret ediyor. Aya İrini Kilisesi nerede, tarihi ve hikayesi nedir? Sizler için araştırdık.

16.09.2020Seyahat
Adile Sultan Kasrı Nerede Adile Sultan Kasrı Tarihi Hakkında Bilgi, Kahvaltı İle Düğün Fiyatları, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Adile Sultan Kasrı Nerede? Adile Sultan Kasrı Tarihi Hakkında Bilgi, Kahvaltı İle Düğün Fiyatları, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Tarihi dokusu ve kültürel yapısı ile en çok ilgi gören yerlerden biri olarak Adile Sultan Kasrı öne çıkmaktadır. Özellikle her sene oldukça fazla sayıda yerli ve yabancı turist çektiğini dile getirmek mümkün. Peki, Adile Sultan Kasrı nerede? Adile Sultan Kasrı tarihi hakkında bilgi, kahvaltı ile düğün fiyatları, giriş ücreti ve ziyaret saatleri (2020) hakkında bilgileri derledik.

16.09.2020Seyahat
Sokullu Mehmet Paşa Camii Nerede Sokullu Mehmet Paşa Camisi Tarihi, Özellikleri, Hikayesi Ve Mimarı Hakkında Bilgi

Sokullu Mehmet Paşa Camii Nerede? Sokullu Mehmet Paşa Camisi Tarihi, Özellikleri, Hikayesi Ve Mimarı Hakkında Bilgi

Osmanlı Devleti'nin yükselme döneminin en önemli isimlerinden biri olan Sokullu Mehmet Paşa'nın Edirne Sarayı'ndan İstanbul'a sadrazamlık makamı uzanan hikayesi kadar adını taşıyan camide merak uyandırıyor. İşte Sokullu Mehmet Paşa Camii nerede? Sokullu Mehmet Paşa Camisi tarihi, özellikleri, hikayesi ve mimarı hakkında detaylı bilgiler.

16.09.2020Seyahat
Hepsi birbirinden özel… Türkiye’de UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren 9 yer

Hepsi birbirinden özel… Türkiye’de UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren 9 yer

İnsanlığın ortak mirası olarak belirlenen yapıları korumak ve tanıtmak için bazı oluşumlar, kalıntılar dünya mirası listesine alınmıştır. Bu listede Türkiye’den de tam 18 miras yer alıyor.  Bunlardan 16’sı kültürel varlık olarak yer alırken Pamukkale ve Kapadokya listede hem doğal hem de kültürel varlık olarak yer alıyor. İşte listede yer alan varlıklardan bazıları…

15.09.2020Gezi
Sardes Antik Kenti Nerede Sardes Antik Kenti Hakkında Bilgi, Tarihi, Efsanesi, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Sardes Antik Kenti Nerede? Sardes Antik Kenti Hakkında Bilgi, Tarihi, Efsanesi, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Gezilecek görülecek pek çok tarihi antik kentler bulunmaktadır. Bu tarihi antik kentlerden birisi de Sardes antik kentidir. Sardes antik kenti ülkemizde en çok ziyaret edilen, tarihi ise antik çağa kadar uzanan tarihi kentlerden birisidir. Sardes antik kenti özelikle yaz mevsiminde bir hayli fazla ziyaretçi akımına uğramaktadır. Bundan dolayı bu antik kente gelmek isteyen kişiler kent hakkında detaylı bilgi araştırması yapmaktadırlar. Peki, Sardes antik kenti nerede? Sardes antik kenti hakkında bilgiler nelerdir? Sardes antik kenti tarihi ve efsanesi nedir? İşte Sardes antik kenti ile ilgili tüm detaylar.

14.09.2020Seyahat
Tlos Antik Kenti Nerede Tlos Antik Kenti Hakkında Bilgi, Tarihi, Efsanesi, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Tlos Antik Kenti Nerede? Tlos Antik Kenti Hakkında Bilgi, Tarihi, Efsanesi, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Tlos Antik Kenti, Unesco Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan etkileyici tarihi yerler arasında. Likya Bölgesi olarak bilinen coğrafyanın en eski yerleşim alanlarından Tlos'a dair Tlos Antik Kenti nerede? Tlos Antik Kenti hakkında bilgi, tarihi, efsanesi, giriş ücreti ve ziyaret saatleri (2020) detaylarıyla yazımızda.

14.09.2020Seyahat
5. Sınıf Sosyal Bilgiler Doğal Varlıklar Ve Tarihi Mekanlar konu anlatımı

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Doğal Varlıklar Ve Tarihi Mekanlar konu anlatımı

Doğal varlıkların oluşumunda beşeri faktörler etkili değildir. İklim ve yeryüzü şekilleri gibi faktörlere bağlı olarak zaman içerisinde oluşurlar. Vadi, dağ, göl, şelale, kanyon ve mağaralar birer doğal varlıktır. 5. sınıflar için doğal varlıklar ve tarihi mekanlar konusunu örneklerle anlattık.

13.09.20205. SINIF
Knidos Antik Kenti Nerede Knidos Antik Kenti Hakkında Bilgi, Tarihi, Efsanesi, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Knidos Antik Kenti Nerede? Knidos Antik Kenti Hakkında Bilgi, Tarihi, Efsanesi, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Knidos Antik Kenti ülkemizin önemli tarihi eserleri arasında yer almaktadır. Burası Türkiye'nin kültürel tarihi açısından oldukça önemlidir. Sizler için Knidos Antik Kenti tarihi, nerededir, nasıl gidilir, giriş ücreti, ziyaret saati gibi bilgileri derledik.

11.09.2020Seyahat
Ayasofyanın da aralarında bulunduğu 5 önemli tarihi yapı Kandillide izleniyor

Ayasofya'nın da aralarında bulunduğu 5 önemli tarihi yapı Kandilli'de izleniyor

İstanbul'un en önemli tarihi yapılarından olan Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi, Süleymaniye Camii, Sultanahmet Camii, Fatih Camii ve Mihrimah Sultan Camii Kandilli'den sensörlerle anbean izleniyor. Prof. Dr. Eser Çaktı, "2015 Ocak ayında, hipodromda bir saldırı oldu. Bombalı bir saldırıydı, bu bizim için bir titreşim kaynağı ve Sultanahmet'teki sistem tarafından kaydedildi. Muhtemelen bir patlama sırasında bu boyutta bir yapının, patlamaya ne şekilde tepki verdiğiyle ilgili dünyadaki ilk kayıt belki de" dedi.

10.09.2020Gündem
Ptt Pul Müzesi Nerede Ptt Pul Müzesi Tarihçesi, Eserleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Ptt Pul Müzesi Nerede? Ptt Pul Müzesi Tarihçesi, Eserleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Posta pulları, posta gönderilerinde posta ücretinin ödendiğini gösteren bir tarafı yapışkanlı, diğer tarafı ise çoğunlukla yazılı ve resimli kağıt etiketler olarak tarihin tanıklarıdır. Pul severler PTT Pul Müzesi nerede? PTT Pul Müzesi tarihçesi, eserleri, giriş ücreti ve ziyaret saatleri (2020) içeriklerini yazımızda bulabilirler.

9.09.2020Seyahat
Mevlana Müzesi Nerede Mevlana Müzesi Tarihçesi, Eserleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Mevlana Müzesi Nerede? Mevlana Müzesi Tarihçesi, Eserleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Mevlana Müzesi mutlaka gezilmesi gereken ülkemizin nadide müzelerinden bir tanesidir. Mevlana Hazretleri ülkemizin önemli kültür ögelerinden biridir. Mevlana Müzesi ile ilgili bilgileri, içerisinde bulunan eserleri, giriş ücretlerini ve ziyaret saatlerini derledik.

9.09.2020Seyahat
Eski haline döndü

Eski haline döndü

Hürriyet’in önceki gün gündeme getirdiği 1300 yıllık Hirami Ahmet Paşa Mescidi’ndeki klima ve kümesler kaldırıldı. Fatih Kaymakamlığı, tarihi caminin aslına uygun hale getirildiğini açıkladı.

3.09.2020Gündem
Sultangazideki tarihi kilise harabeye döndü

Sultangazi'deki tarihi kilise harabeye döndü

Sultangazi'de bir zamanlar kilise, daha sonra okulu olarak da kullanılan tarihi yapı her geçen gün zarar görüyor. Kiliseden geriye kalan tarihi taşlar kaderine terk edilirken, yapının içi ve çevresi çöplerle doldu. Tarihi kilise kalıntıları definecilerin de hedefi halinde.

2.09.2020Seyahat
Tarihi kilise harabeye döndü

Tarihi kilise harabeye döndü

İstanbul Sultangazi'de bir zamanlar kilise, daha sonra okul olarak da kullanılan tarihi yapı her geçen gün zarar görüyor. Kiliseden geriye kalan tarihi taşlar kaderine terk edilirken, yapının içi ve çevresi çöplerle doldu. Tarihi kilise kalıntıları definecilerin de hedefi halinde.

2.09.2020Gündem
Mimar Sinan’ın Yalova’daki tek eseri yıllara meydan okuyor

Mimar Sinan’ın Yalova’daki tek eseri yıllara meydan okuyor

Tüm zamanların en iyi mimarı “Koca Sinan” olarak adlandırılan Mimar Sinan’ın Yalova’daki tek eseri olan Rüstempaşa Camisi inşa edildiği 17. yüzyıldan günümüze kadar ayakta kalmayı başardı. Halen ibadete açık olan cami özellikle tarih düşkünlerinin de ilgisini çekmeyi sürdürüyor.

1.09.2020Seyahat
Tarihi yapıyı bu hale getirdiler

Tarihi yapıyı bu hale getirdiler

Hirami Ahmed Paşa mescidi, dış duvarlarından sarkan klimaların işgali altında. Yapının içine de sonradan PVC ve fayans kaplamalar, plastik lambalar eklenmiş. Tahmini 1300 yıllık tarihi yapının bahçesine bir de kümes kurulmuş.

1.09.2020Gündem
Bakan Kurum: Türkiyenin en büyük kentsel dönüşüm projelerinden birini Bursada başlatacağız

Bakan Kurum: Türkiye'nin en büyük kentsel dönüşüm projelerinden birini Bursa'da başlatacağız

BURSA'da 31 yıldır atıl durumdaki çevre sağlığı açısından tehlike arz eden inşaatın yıkımına katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, doğal gaz rezervinin keşfine ilişkin, Güçlü Türkiye'nin ayak seslerini bütün dünyaya yeniden duyurdular değerlendirmesinde bulundu. Bakan Kurum, ayrıca Tarihi miraslarına sahip çıkamayanlar, geleceği inşa edemezler diyerek Bursa'daki projelere yönelik bilgiler verdi.

22.08.2020Ekonomi
Hisar açık hava müzesi oluyor

Hisar açık hava müzesi oluyor

Osmangazi Belediyesi, Hisar bölgesinde hayata geçirdiği 'Yaşayan Tarih Hisar İçi' projesinin ilk ayağı olan Oruçbey Caddesi’ndeki sokak sağlıklaştırma ve cephe düzenleme çalışmalarını tamamladı.

21.08.2020Seyahat
Asırlık Zilalcı Konağı turizme kazandırılacak

Asırlık Zilalcı Konağı turizme kazandırılacak

Antalya'nın Akseki ilçesinde bir asır önce yaptırılan tarihi Zilalcı Konağı'nın, turizme kazandırılması için restorasyon çalışmalarına başlandı.

21.08.2020Seyahat
Tarihi köprüde defineci tahribatı

Tarihi köprüde defineci tahribatı

TOKAT'ın Erbaa ilçesinde Yer Köprü adı verilen Bizans döneminden kalma tek kemerli köprü, yöre halkı tarafından ulaşım için aktif olarak kullanılmaya devam ediyor. Yıllara meydan okuyan tarihi köprü defineciler tarafından da tahrip ediliyor.

21.08.2020Gündem
Tarihi köprüde defineci tahribatı

Tarihi köprüde defineci tahribatı

Tokat'ın Erbaa ilçesinde Yer Köprü adı verilen Bizans döneminden kalma tek kemerli köprü, yöre halkı tarafından ulaşım için aktif olarak kullanılmaya devam ediyor. Yıllara meydan okuyan tarihi köprü defineciler tarafından da tahrip ediliyor.

21.08.2020Seyahat
KRALsız 43 sene...

'KRAL'sız 43 sene...

Bugün dünya çapında Rock'n Roll'un Kralı ya da kısaca Kral olarak tanınan Elvis Presley'in ölüm yıldönümü... İşte aramızdan ayrılalı 43 yıl olan Elvis hakkında bilmeniz gerekenler...

16.08.2020Avrupa
Bin 200 yıllık Tibet Kilisesinin saklı tarihi gün yüzüne çıkartılıyor

Bin 200 yıllık Tibet Kilisesi'nin saklı tarihi gün yüzüne çıkartılıyor

Artvin’de bin 200 yıllık tarihe sahip Tibet Kilisesinde arkeolojik kazı çalışmasına başlandı. Kazı çalışmasında kilisenin saklı tarihinin gün yüzüne çıkarılması amaçlanıyor.

14.08.2020Seyahat
Tarihe tanıklık eden Yoros Kalesini harabeye çevirdiler

Tarihe tanıklık eden Yoros Kalesi'ni harabeye çevirdiler

Beykoz'da Anadolukavağı yakınlarında bulunan ve köklü bir tarihe sahip önemli eserler arasında yer alan Yoros Kalesi'ni her gün çok sayıda yerli ve yabancı turist ziyaret ediyor. Daha önce arkeolojik kazı çalışmalarının da yapıldığı kale Doğu Roma dönemine ait. Doğu Roma'dan sonra Cenevizliler'in eline geçen ardından ise Osmanlı İmparatorluğu'nun egemenliğine giren tarihi yapı günümüze kadar ulaşmış durumda. Eşsiz bir Boğaz manzarasının da görüldüğü kaleye özellikle bahar ve yaz aylarında ziyaretler artıyor. Ancak son dönemde bazı ziyaretçiler tarafından tarihi kaleye zarar veriliyor. Kalenin tarihe tanıklık eden taşlarına sprey ve boyalarla isimler, tarihler ve kelimeler yazıldığı görülüyor. Kalenin iç kısmındaki taşlarda da benzer manzaralar var. Taşlara yazılan yazılar kadar yerlere atılan çöpler de dikkat çekiyor. Yoros Kalesi'nin içler acısı halini görenler duruma tepki gösterirken, kaleye yakın alanda mangal yapanların bıraktığı közleri görmek de mümkün. Beykoz'da bulunan Yoros Kalesi havadan da görüntülendi.

12.08.2020Haber
Tarihe tanıklık eden Yoros Kalesini harabeye çevirdiler

Tarihe tanıklık eden Yoros Kalesi'ni harabeye çevirdiler

DOĞU Roma dönemine ait olan ve Beykoz'da bulunan tarihi Yoros Kalesi'ne bazı ziyaretçiler tarafından zarar veriliyor. Tarihe tanıklık eden taşlara sprey ve boyalarla yazılar yazılırken, tarihi kalenin içine de çöpler atılıyor.

12.08.2020Gündem
Tarihe tanıklık eden Yoros Kalesini harabeye çevirdiler

Tarihe tanıklık eden Yoros Kalesi'ni harabeye çevirdiler

Doğu Roma dönemine ait olan ve Beykoz'da bulunan tarihi Yoros Kalesi'ne bazı ziyaretçiler tarafından zarar veriliyor. Tarihe tanıklık eden taşlara sprey ve boyalarla yazılar yazılırken, tarihi kalenin içine de çöpler atılıyor.

12.08.2020Seyahat
Anide utandıran görüntü...Tarihi yapıtların duvarları aşk ilan alanı oldu

Ani'de utandıran görüntü...Tarihi yapıtların duvarları aşk ilan alanı oldu

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde 16'ncı sırada yerini alan Ani Ören Yeri'ndeki tarihi yapıtların duvarlarına bazı ziyaretçiler tebeşirlerle yazı yazıp, şekiller çizdi. Bazılarının da taşları kesici aletlerle kazıyarak, kendisinin veya sevdiklerinin isimlerini yazdıkları görüldü.

12.08.2020Seyahat
2000 yıllık fener yükseliyor

2000 yıllık fener yükseliyor

Ayakta kalmayı başaran dünyanın en eski deniz fenerinin restorasyon çalışmalarına başlandı. Taşları daha önce arkeologlar tarafından deniz kumunun içinde tek tek bulunan Antalya Patara’daki deniz fenerindeki çalışmaları Patara Kazı Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık duyurdu.

12.08.2020Gündem
Görüntüler büyük tepki toplamıştı... Kaldırıldı

Görüntüler büyük tepki toplamıştı... Kaldırıldı

Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan adına Mimar Sinan tarafından 1548 yılında inşa edilen Üsküdar’daki Mihrimah Sultan Camii’nin külliyesinin bacalarına monte edilen klimalar büyük tepki topladı. İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz tarafından önce tarihi yapıya monte edilen klimaların kaldırılacağı açıklaması yapıldı. Ardından Üsküdar Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, Twitter hesabından yaptığı paylaşımla klimaların kaldırıldığını açıkladı.

10.08.2020Gündem
Kültür ve sanat evine çevrilen asırlık hamamda, taşlar sanat eserine dönüştürülüyor

Kültür ve sanat evine çevrilen asırlık hamamda, taşlar sanat eserine dönüştürülüyor

Mersin'in Akdeniz ilçesinde kültür ve sanat evine dönüştürülen tarihi Hadra Hamamı'nda açılan heykel kursunda, kadınların ellerinde şekillenen taşlara kabartma tekniğiyle kentin eski evleri işleniyor.

6.08.2020Seyahat
Asırlık hamamda, taşlar sanat eserine dönüştürülüyor

Asırlık hamamda, taşlar sanat eserine dönüştürülüyor

Mersin'in Akdeniz ilçesinde kültür ve sanat evine dönüştürülen tarihi Hadra Hamamı'nda açılan heykel kursunda, kadınların ellerinde şekillenen taşlara kabartma tekniğiyle kentin eski evleri işleniyor.

4.08.2020Keyif

Yazar Sonuçları

İznik, turizme umutla bakıyor

Hava sıcak mevsim temmuz, Bursa’da nemle boğuşmak yerine İznik Gölü’nün esintisini hayal ettim ve yola çıkmaya karar verdim.

3.08.2020

Okul gibi bir lokanta

Yemek araştırmacısı ve tam bir günümüz seyyahı Ömür Akkor’un 3 yıl önce konseptini kurup ortaklarıyla birlikte Bursa’da açtığı Zennup 1844, kısa sürede kentin en sevilen, iyi yemek için gidilen lokantası oldu.

1.08.2020