EKSTRA
MENÜ

Tarihi Cami

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 5.990 haberi bulunmuştur.

Tarihi Cami Haberleri

Ege’de bir renkler labirenti

Ege’de bir renkler labirenti

Kula, usta bir ressamın tuvalinden çıkmış gibi duran rengârenk evleriyle çocukluk anılarımızda kalmış bir eski zaman fotoğrafını andırıyor. Asırlardan süzülen karakteristik kentte dolaşırken bir zamanlar başkentlik yapmış bir Ege kasabasında olduğunuzu unutmayın.

19.09.2021Seyahat
Tarihi cami kaderine terk edildi

Tarihi cami kaderine terk edildi

Çanakkale Ayvacık’ta 1874 yılında inşa edilen tarihi cami, 4 yıl önceki depremde hasar gördü. O günden itibaren de kaderine terk edilen camiye tek bir çivi çakılmadı. Caminin son hali büyük tepki çekti.

1.09.2021Gündem
Antalyada tarihi camide utandıran görüntü Hemen harekete geçildi

Antalya'da tarihi camide utandıran görüntü! Hemen harekete geçildi

Antalya'nın Serik ilçesinde 13-15'inci yüzyılda yapıldığı tahmin edilen tarihi Macar Camii'nin duvarlarının, argo ve içeriği olumsuz unsurlar içeren yazıyla kirletildiği belirlendi. Konuya ilişkin bilgilendirilen Vali Ersin Yazıcı, camideki bu yazıların acilen silinmesi, temizlenmesi ve caminin koruma altına alınmasına yönelik talimat verdi.

26.07.2021Gündem
Antalyadaki tarihi caminin duvarlarında argo sözcükler

Antalya'daki tarihi caminin duvarlarında argo sözcükler

Antalya'nın Serik ilçesinde 13- 15'inci yüzyılda yapıldığı tahmin edilen tarihi Macar Camii'nin iç kısmı, duvar yazılarıyla kirletildi.

26.07.2021Gündem
Çanakkalede afet bölgesi Assos antik liman yolunda, kaya ıslahı başladı

Çanakkale'de 'afet bölgesi' Assos antik liman yolunda, kaya ıslahı başladı

ÇANAKKALE'nin Ayvacık ilçesinde, asırlardır birçok medeniyete ev sahipliği yapan Assos Antik Limanı, kaya ıslah çalışmaları için otel ve restoranların kapatılmasının ardından hayalet şehre dönüştü. Ulaşıma kapatılan Antik Kente inen yolun yamacında, iş makinesi kaya ıslah çalışmasına başladı.

28.04.2021Haber
Hayalet şehir Assosta kaya ıslahı başladı

Hayalet şehir Assos'ta kaya ıslahı başladı

Assos'ta tehlike oluşturan kayaların ortadan kaldırılması için 500 gün sürecek çalışmaya başlandı. İş makineleri tepelerdeki kayaları kırmaya başladı.

28.04.2021Ekonomi
Assosa 500 gün afet kapanması

Assos'a 500 gün afet kapanması

Afet bölgesi ilan edilen Çanakkale’deki Assos Antik Limanı’nda bulunan otel ve restoranlar, alana inen yola düşerek tehlike oluşturan büyük kayaların ıslahı için kapatıldı. Islah çalışmasının yaklaşık 1.5 yıl süreceği açıklandı...

27.04.2021Gündem
Otomobil girişi yasak Her yer boşaltıldı... Assos Antik Kenti hayalet şehre döndü

Otomobil girişi yasak! Her yer boşaltıldı... Assos Antik Kenti hayalet şehre döndü

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde bulunan Assos Antik Limanı çevresindeki otel ve restoranlar kaya düşmesi tehlikesi nedeniyle kapatıldı. Bölgeye girişler jandarma tarafından tutulurken, işletmeler 500 gün boyunca hizmet veremeyecek.

26.04.2021Ekonomi
Kayseride 8 asırlık camiye restorasyon

Kayseri'de 8 asırlık camiye restorasyon

Kayseri'de Himmetdede Mahallesi'nde bulunan 8 asırlık tarihi cami, Kocasinan Belediyesi tarafından restore edildi.

8.03.2021Gündem
Assos 500 gün kapanacak Büyük kayalar için çalışmalar başladı

Assos 500 gün kapanacak! Büyük kayalar için çalışmalar başladı

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesindeki Assos Antik Kenti'nin bulunduğu turizm alanı içinde tehlike oluşturan kayalar için çalışmalar başlatılıyor. Çalışmalar nedeniyle turizm tesislerinin 500 gün kapalı kalması bekleniyor.

27.02.2021Ekonomi
Sıvalar söküldü… 700 yıllık peygamber mozaikleri ortaya çıktı

Sıvalar söküldü… 700 yıllık peygamber mozaikleri ortaya çıktı

İstanbul Vefa semtinde bulunan Molla Gürani Camii’nin 3 yıl süren restorasyonu tamamlandı. Tarihi caminin girişindeki iki ayrı kubbede bulunan 700 yıllık, ‘Tevratta’ adı geçen peygamberlerin mozaikleri gün yüzüne çıkarıldı.

25.02.2021Gündem
Tarihi Abdullah Ağa Camiisindeki 259 yıllık  güneş saatine badana

Tarihi Abdullah Ağa Camii'sindeki 259 yıllık güneş saatine badana

ÜSKÜDAR Kısıklı Mahallesi'nde bulunan Abdullah Ağa Camii'nin minaresindeki 259 yıllık güneş saatine badana yapıldığı ortaya çıktı. Tarih araştırmacısı Mehmet Dilbaz, "İstanbul için klasik hale gelen bir restorasyon faciası ile burada karşı karşıyayız" dedi

25.01.2021Haber
250 yıllık güneş saatine badana

250 yıllık güneş saatine badana

Üsküdar’da bulunan Kısıklı Abdullahağa Camisi’nin minaresindeki 250 yıllık güneş saatinin üstü badanayla boyandı. Akademisyen Dr. Fatih Köse, önceki gün sosyal medya hesabından “İnsan nereye boya badana yaptığına dikkat etmeli” diye duyurdu.

25.01.2021Gündem
Osmanlı payitahtındaki tarihi mekanlar gece ve gündüz karla ayrı güzel

'Osmanlı payitahtı'ndaki tarihi mekanlar gece ve gündüz karla ayrı güzel

Osmanlı Devleti'nin ilk başkentlerinden olan, tarihi cami, hamam, medrese ve türbeleriyle sivil mimarinin önemli eserlerini barındıran Bursa, kar yağışının ardından gece ve gündüz ayrı bir güzelliğe büründü.

21.01.2021Seyahat
655 yıldır ayakta

655 yıldır ayakta

İlk Osmanlı eserleri arasında yer alan 655 yıllık Murad Hüdavendigar Camii restore ediliyor. Çanakkale, Ayvacık’ta yer alan cami, Osmanlı döneminin kuruluş aşamasındaki mimari sanatını yansıtması açısından eşsiz olarak kabul ediliyor.

11.01.2021Gündem
Son dakika haberler: İşte itfaiye raporuna göre Vaniköy Cami yangınının sebebi

Son dakika haberler: İşte itfaiye raporuna göre 'Vaniköy Cami' yangınının sebebi

Tarihi Vaniköy Camii yangının çıkış nedeniyle ilgili itfaiye raporunda "Elektrik tesisatı kablolarının ısınması sonucu, kablo izolasyonlarının tutuşmasıyla yangın başlangıcı meydana geldi" denildi.

17.11.2020Gündem
Tarihi pek çok dönemin izlerini taşıyan Sarıcılar mahallesi ziyaretçilerin ilgi odağı

Tarihi pek çok dönemin izlerini taşıyan Sarıcılar mahallesi ziyaretçilerin ilgi odağı

Antalya'nın Akseki ilçesinde bulunan koruma altındaki tarihi Sarıhacılar Mahallesi, Osmanlı mimarisi tarzındaki düğmeli evleri, tarihi camisi ve göç yoluyla ilgi görüyor.

3.11.2020Keyif
Edirnede 5 asırlık Hersekzade Ahmet Paşa Camii, restore edilecek

Edirne'de 5 asırlık Hersekzade Ahmet Paşa Camii, restore edilecek

Edirne'nin Keşan ilçesinde 509 yıllık Hersekzade Ahmet Paşa Camii, belediye tarafından hazırlanan ve Vakıflar Genel Müdürlüğü'nce kabul edilen 4 milyon liralık proje kapsamında restore edilecek. Evliya Çelebi'nin 'Seyahatname' adlı eserinde aydınlık ve güzel bir yapı olduğunu yazdığı camideki restorasyona kısa süre içerisinde başlanarak, 2 yıl içerisinde tamamlanması hedefleniyor.

30.10.2020Seyahat
Tek bir çivi çakılmadan yapılan cami 354 yıldır ayakta

Tek bir çivi çakılmadan yapılan cami 354 yıldır ayakta

ERZURUM’un Olur ilçesine bağlı Çataksu Mahallesi'nde 1666 yılında çivi kullanılmadan yapılan Çataksu Çukur Camisi, 354 yıldır ayakta duruyor.

7.10.2020Gündem
354 yıldır ayakta... Tek bir çivi çakılmadan yapıldı

354 yıldır ayakta... Tek bir çivi çakılmadan yapıldı

Erzurum'un Olur ilçesine bağlı Çataksu Mahallesi’nde 1666 yılında çivi kullanılmadan yapılan Çataksu Çukur Camisi, 354 yıldır ayakta duruyor.

7.10.2020Seyahat
Kültür ve medeniyet şehrinin çivisiz camisi asırlardır ihtişamını koruyor

Kültür ve medeniyet şehrinin 'çivisiz cami'si asırlardır ihtişamını koruyor

Türk-İslam medeniyetinin bin yıldır yaşandığı ve yaşatıldığı Erzurum'da, Osmanlı döneminde çivi kullanılmadan yapılan Çataksu Çukur Camisi, mimari yapısı ve tarihi özelliğiyle dikkati çekiyor.

2.10.2020Seyahat
Sveti Stefan Kilisesi Nerede Ve Nasıl Gidilir Sveti Stefan Kilisesi Tarihi, Hikayesi Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Sveti Stefan Kilisesi Nerede Ve Nasıl Gidilir? Sveti Stefan Kilisesi Tarihi, Hikayesi Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Türkiye'de hem tarihi cami hem de tarihi kiliselerin sayısı bir hayli fazladır. Ülkemize gelen yabancı turistlerin de ilk uğrak yerlerinden birisi olan bu tarihi kiliseler her geçen gün ziyaretçi sayısını arttırmaya devam ediyor. Ülkemizde ki en önemli tarihi kiliseler arasında yer alan Sveti Stefan Kilisesi de hala ibadethane olarak kullanılan kiliselerden birisidir. Sveti Stefan Kilisesi en çok araştırılan kiliseler arasına girmiştir. Dolayısıyla buranın tarihi önem teşkil etmektedir. Bu kiliseyi ziyaret etmek isteyen yerli ve yabancı turistler de kilise hakkında detaylı bilgi edinmektedirler. Peki, Sveti Stefan Kilisesi nerededir? Bu kiliseye nasıl gidilir? Sveti Stefan Kilisesi tarihi nedir? Bu kilisenin yapımında hangi mimari özelliklerinden yararlanılmıştır? İşte Sveti Stefan Kilisesi ile ilgili her şey.

16.09.2020Seyahat
Sultan Ahmet Camii Nerede Sultan Ahmet Camisi Tarihi, Özellikleri, Hikayesi Ve Mimarı Hakkında Bilgi

Sultan Ahmet Camii Nerede? Sultan Ahmet Camisi Tarihi, Özellikleri, Hikayesi Ve Mimarı Hakkında Bilgi

Ülkemizde pek çok tarihi cami bulunmaktadır. Turistlerin de ilgi ile ziyaret ettiği yerlerden olan bu camiler ülkenin turizm gelirini de önemli katkı sağlamaktadır. Sultan Ahmet Camii'de Türkiye'nin en meşhur ve en tarihi camileri arasında yer almaktadır. Şehre gelen herkesin mutlaka ziyaret ettiği mekanlar arasında yer alan bu ibadethane yerli turistlerin de ilgisini çekmektedir. Sultan Ahmet Camii tarihi hakkında internette de araştırma yapılmaktadır. Peki, Sultan Ahmet Camii nerede? Sultan Ahmet Camisi tarihi ve özellikleri nelerdir? Sultan Ahmet Camii hikayesi var mı? Varsa bu hikaye nedir? İşte Sultan Ahmet Camii ile ilgili bütün bilgiler.

16.09.2020Seyahat
Süleymaniye Camii Nerede Süleymaniye Camisi Tarihi, Özellikleri, Hikayesi Ve Mimarı Hakkında Bilgi

Süleymaniye Camii Nerede? Süleymaniye Camisi Tarihi, Özellikleri, Hikayesi Ve Mimarı Hakkında Bilgi

Osmanlı Devleti zamanında mimari açıdan değerli pek çok eser yaptırılmıştır. Bu eserlerden bir kısmı da günümüze kadar ayakta durmayı başarmıştır. Süleymaniye Camii de bunlar arasında yer alır. Peki, Süleymaniye Camii nerede ve buraya nasıl gidilir? Bu yapının mimarı kimdir ve özellikleri nelerdir? Sizler için araştırdık.

16.09.2020Seyahat
Muradiye Camii Nerede Muradiye Camisi Tarihi, Özellikleri, Hikayesi Ve Mimarı Hakkında Bilgi

Muradiye Camii Nerede? Muradiye Camisi Tarihi, Özellikleri, Hikayesi Ve Mimarı Hakkında Bilgi

Türkiye'nin her ili hemen hemen tarihten gelen birçok yapıyı barındırmaktadır. Ülkemiz tarihi bakımından oldukça zengin bir ülke olduğundan ötürü kültür açısından da son derecede zengin bir ülkedir. Muradiye Camii'de ülkemizin zenginliklerinden ve tarihi yerlerinden sadece bir tanesidir. Muradiye Camii Anadolu'da yer alan ve buraya yolu düşen herkesin mutlaka uğradığı veya uğramak istediği yerlerden birisidir. Oldukça eski bir tarihi olan Muradiye Camii günümüzde hala daha etkin olarak ibadet yeri için kullanılan bir tarihi camidir. Muradiye Camii'ne gelmek isteyen ziyaretçiler bu cami hakkında bilgi edinmektedirler. Muradiye Camii tarihi ve yapım mimarisi ile dikkat çeken bir camidir. Peki, Muradiye Camii'nin lokasyonu tam olarak nerededir? Muradiye Camii'ne gitmek için hangi rota izlenmelidir? Muradiye Camii'nin tarihi ve bu caminin hikayesi nedir? Muradiye Camii hangi mimar tarafından yaptırılmıştır? İşte Muradiye Camii ile ilgili her şey.

16.09.2020Seyahat
Sular altında kalmıştı, yeniden ortaya çıktı

Sular altında kalmıştı, yeniden ortaya çıktı

Sivas’ın Suşehri ilçesinde suların barajı doldurmasıyla gözden kaybolan cami, suların çekilmesiyle yeniden ortaya çıktı.

16.09.2020Seyahat
Emir Sultan Camii Nerede Emir Sultan Camisi Tarihi, Özellikleri, Hikayesi Ve Mimarı Hakkında Bilgi

Emir Sultan Camii Nerede? Emir Sultan Camisi Tarihi, Özellikleri, Hikayesi Ve Mimarı Hakkında Bilgi

Ülkemizde birçok tarihi cami vardır. Bu camilerden en güzelleri arasında da Emir Sultan Camii bulunmaktadır. Emir Sultan Camii ülkemizde en sık ziyaret edilen ve sürekli olarak turist çeken camiler arasında yer almaktadır. Gerek mimari yapısı gerekse de tarihi ile her zaman cezbedici camiler arasında olan Emir Sultan Camii görülesi yerler arasındadır. Emir Sultan Camii'ne gelmeyi planlayanlar seyahatlerinden önce cami hakkında bilgi edinmektedirler. Peki, Emir Sultan Camii nerede ve kim yaptırmıştır? Emir Sultan Camii'nin tarihi hakkında bilgi nedir? Emir Sultan Camii özellikleri ve hikayesi nedir? Emir Sultan Camii ile ilgili bütün detayları derledik.

14.09.2020Seyahat
Eşrefoğlu Camii Nerede Eşrefoğlu Camisi Tarihi, Özellikleri, Hikayesi Ve Mimarı Hakkında Bilgi

Eşrefoğlu Camii Nerede? Eşrefoğlu Camisi Tarihi, Özellikleri, Hikayesi Ve Mimarı Hakkında Bilgi

Anadolu'da tarihi geçmişi olan camiler bulunmaktadır. Bu camilerden birisi de Eşrefoğlu Camii'dir. Eşrefoğlu Camii gerek mimar yapısı gerekse de hikayesi ile her dönem ziyaretçi akımına uğrayan yerlerin başında yer almaktadır. Eşrefoğlu Camii Anadolu'da ki en meşhur camiler arasında olup bu camiyi her sezon ziyaret edenlerin sayısı artmaktadır. Tarihi oldukça eski olmasına rağmen Eşrefoğlu Camii günümüzde hala ibadethane olarak kullanılan camilerdendir. Eşrefoğlu Camii'ni ziyaret etmek isteyen kişiler bu caminin tarihi ve hikayesini araştırmaktadırlar. Peki, Eşrefoğlu Camii nerededir? Eşrefoğlu Camisinin tarihi nedir? Eşrefoğlu Camii hangi mimari özelliklere dayanılarak yapılmıştır? Eşrefoğlu Camii mimarı kimdir? İşte Eşrefoğlu Camii ile ilgili her şey.

14.09.2020Seyahat
Hacı Bayram Camii Nerede Hacı Bayram Camisi Tarihi, Özellikleri, Hikayesi Ve Mimarı Hakkında Bilgi

Hacı Bayram Camii Nerede? Hacı Bayram Camisi Tarihi, Özellikleri, Hikayesi Ve Mimarı Hakkında Bilgi

Ülkemizde bulunan birçok tarihi cami vardır. Bu tarihi camilerden birisi de Hacı Bayram Camii'dir. Hacı Bayram Camii gerek mimarisi gerekse de tarihi ile ilgi çekici camiler arasında yer almaktadır. Hacı Bayram Camii hikayesi ve caminin yapılışı hakkında internette araştırma yapılmaktadır. Hacı Bayram Camii en çok araştırılan camiler arasındadır. Peki, Hacı Bayram Camii nerede? Hacı Bayram Camisi tarihi nedir? Hacı Bayram Camisi özellikleri ve bu camiinin hikayesi nedir? İşte Hacı Bayram Camii hakkında bütün bilgiler.

14.09.2020Seyahat
Arap Camii Nerede Arap Camisi Tarihi, Özellikleri, Hikayesi Ve Mimarı Hakkında Bilgi

Arap Camii Nerede? Arap Camisi Tarihi, Özellikleri, Hikayesi Ve Mimarı Hakkında Bilgi

Ülkemizde birçok tarihi cami bulunmaktadır. Bu tarihi camiler tarihte belirli bir zaman diliminde önemli kişiler tarafından yapılmış camilerdir. Ülkemizde ki en tarihi camilerden birisi de Arap Camii'dir. Arap Camii ibadete hala açık olan tarihi camilerden birisidir. Arap Camii'nin hikayesi de Ayasofya ile eş değer bir hikaye olarak bilinmektedir. Arap Camii'ni gezmek isteyen yabancı turistler de cami hakkında arama motorlarından bilgi edinmektedirler. Peki, Arap Camii nerede? Arap Camii'nin tarihi nedir? Arap Camii'nin hikayesi nedir ve bu caminin mimarı kimdir? İşte Arap Cami ile ilgili bütün detaylı bilgiler.

14.09.2020Seyahat
5. Sınıf Sosyal Bilgiler Doğal Varlıklar Ve Tarihi Mekanlar konu anlatımı

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Doğal Varlıklar Ve Tarihi Mekanlar konu anlatımı

Doğal varlıkların oluşumunda beşeri faktörler etkili değildir. İklim ve yeryüzü şekilleri gibi faktörlere bağlı olarak zaman içerisinde oluşurlar. Vadi, dağ, göl, şelale, kanyon ve mağaralar birer doğal varlıktır. 5. sınıflar için doğal varlıklar ve tarihi mekanlar konusunu örneklerle anlattık.

13.09.20205. SINIF
860 yıllık Cizre Ulu Camisi restore ediliyor

860 yıllık Cizre Ulu Camisi restore ediliyor

Şırnak'ın Cizre ilçesinde tarihi ve kültürel değeri bulunan 860 yıllık Ulu Cami, Cizre Belediyesi tarafından aslına uygun şekilde restore ediliyor. Cizre Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Cüneyt Munis, "Aslına uygun şekilde restore ediyoruz. Tarihi camimizdeki bakım ve onarım çalışmaları tamamlandıktan sonra dışarıdan gelen misafirlerimize buranın yeni yüzüyle kapılarını açacağız" dedi.

8.09.2020Seyahat
Çivisiz Caminin sırrı çözüldü 8 asırdır dimdik ayakta duruyordu...

'Çivisiz Cami'nin sırrı çözüldü! 8 asırdır dimdik ayakta duruyordu...

Samsun’da 8 asır önce tek bir çivi bile kullanılmadan yapılan 'Tarihi Göğceli Camisi'nin asırlardır dimdik ayakta durmasının sırrı çözüldü. Tarihi cami 'iskelet sistemi' sayesinde ilk günkü sağlamlığı ile özelliğini korudu.

5.09.2020Seyahat
En büyüğü Beşiktaşta...İstanbulda 400ü hala kayıp

En büyüğü Beşiktaş'ta...İstanbul'da 400'ü hala kayıp

Bir grup akademisyen ve araştırmacı tarafından kaybolan tarihi eserlerin bulunması ve yeniden ihya edilmesi için 2007'de kurulan İSTED, İstanbul ve Edirne'de çalışmalar yürütüyor. İstanbul Çevre Kültür ve Tarihi Eserleri Koruma Derneği (İSTED) Başkanı Dr. Erhan Sarışın, 2006'dan bu yana yapılan taramalar neticesinde İstanbul'da 400 civarında kayıp cami bulunduğunu söyledi.

11.08.2020Seyahat
Melikgazi Türbesi ve Lale Camisi restore edilecek

Melikgazi Türbesi ve Lale Camisi restore edilecek

Kırşehir'de 13. yüzyılda yaptırılan Melikgazi Türbesi ve Lale Camisi'nin, restorasyon çalışması ve çevre düzenlemesiyle turizme kazandırılacak.

17.07.2020Keyif
Bu rota kaçmaz

Bu rota kaçmaz

Koronavirüs döneminde doğa turizmi yükselişe geçerken Türkiye de sahip olduğu değerlerle öne çıkıyor. Bitlis’te bulunan Nemrut Krater Gölü doğa turizmi meraklıları için önemli bir merkez. Ancak Bitlis halkı bu potansiyelin kullanılmadığını ve bölgenin doğal, tarihi ve dini değerlere sahip önemli bir rotaya sahip olduğunu belirtiyor.

13.07.2020Ekonomi
Bolunun tarih ve kültür kokan şirin ilçesi: Göynük

Bolu'nun tarih ve kültür kokan şirin ilçesi: Göynük

Bolu'nun şirin ilçesi Göynük; eski evleri, yeşil doğası, kaplıcaları ve lezzetli mutfağıyla Anadolu'nun tüm sıcaklığını ziyaretçilerine hissettiriyor. Korona sonrası dönemde biraz olsun her şeyi unutmak için burası tam size göre...

6.05.2020Seyahat
Mardin’de beyaz örtüyle kaplanan tarihi binalar turistleri büyüledi

Mardin’de beyaz örtüyle kaplanan tarihi binalar turistleri büyüledi

Mardin'de kar yağışı nedeniyle tarihi cami, kilise, manastır ve medreselerde oluşan 'beyaz örtü' göz kamaştırdı.

17.02.2020Seyahat
Tarihi camiden geriye minaresi kaldı

Tarihi camiden geriye minaresi kaldı

KAYSERİ'nin Kocasinan ilçesinde 1567 yılında yaptırılan Mahpeyker Hatice Hatun Camii'nden geriye minarenin şerefeye kadar olan bölümü kaldı. Tarihçi yazar Mustafa Cingil, "1954 yılında basıma çıkan Kayseri Türk Anıtları kitabında bu caminin hem resmi, hem de bütün ölçüleri bulunuyor. En azından o ölçüler dikkate alınarak burası yeniden ayağa kaldırılabilir" dedi.

23.01.2020Gündem
Baraj suları çekildi, tarihi cami ortaya çıktı

Baraj suları çekildi, tarihi cami ortaya çıktı

Sivas'daki Kılıçkaya Barajı'nın sularının çekilmesiyle Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırıldığı iddia edilen cami gün yüzüne çıktı.

2.01.2020Seyahat
Hasankeyfteki son eserin taşınmasına başlandı

Hasankeyf'teki son eserin taşınmasına başlandı!

Batman'ın Hasankeyf ilçesinde, Er-Rızk Camisi'nin Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı'ndaki yeni yerine taşınma süreci başladı. Dört bölüm halinde taşınacak yapının bin 700 ton ağırlığındaki ilk bölümü 256 tekerlekli SPMT aracına yüklendi

15.12.2019Gündem
107 yıl sonra ezan sesi... Ohrıd incisine kavuştu

107 yıl sonra ezan sesi... Ohrıd incisine kavuştu

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün Kuzey Makedonya’nın Ohrid kentinde yürüttüğü restorasyon çalışmalarıyla 1573 yılında ibadete açılan tarihi Ali Paşa Camisi eski ihtişamına kavuştu.

29.11.2019Gündem
Fetih toplarının dökümhanesindeki cami ayağa kaldırıldı

"Fetih topları"nın dökümhanesindeki cami ayağa kaldırıldı

Kırklareli'nin Demirköy ilçesinde, İstanbul'un fethinde kullanılan top ve güllelerin döküldüğü Fatih Dökümhanesi'ndeki tarihi caminin restorasyonu ve yol yapım çalışmalarının ardından yerli ve yabancı turistlerin bölgeye ilgisi arttı.

20.11.2019Keyif
Fatihte defineciler 500 yıllık camide kazılmadık yer bırakmadı

Fatih'te defineciler 500 yıllık camide kazılmadık yer bırakmadı

Defineciler Fatih'te bulunan 500 yıllık Kürkçübaşı Ahmet Şemsettin Camii'nde kazılmadık yer bırakmadı. Vakıflar İstanbul 1. Bölge Müdürlüğü ile yüklenici firma arasındaki anlaşmazlıktan dolayı restorasyonu yarıda kaldığı iddia edilen caminin, gündüzleri kağıt toplayıcıları, geceleri tinerciler tarafından da kullanıldığını belirten semt sakinleri durumdan rahatsız... Semt sakinlerinden Seyfettin Demiröz, "2 sene boyunca 2-3 kişi geldi ve kazma kürekle bir şeyler aradılar'' dedi.

9.05.2019Haber
Mimarisiyle dikkat çeken Sultan Süleyman Camii

Mimarisiyle dikkat çeken Sultan Süleyman Camii

Çankırı'da, Kanuni Sultan Süleyman'ın emriyle Mimar Sinan'ın talebesi Sadık Kalfa tarafından inşa edilen Sultan Süleyman Camii, asırlara meydan okuyor.

30.04.2019Seyahat
Bu kare ile hafızalara kazınmıştı... 4 yıl sonra bir ilk

Bu kare ile hafızalara kazınmıştı... 4 yıl sonra bir ilk

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde, PKK'lı teröristlerin ateşe vererek tahrip ettiği ata yadigarı Fatih Paşa Camisi (Kurşunlu Camisi), restorasyonun ardından 4 yıl aradan sonra ibadete açıldı.

7.03.2019Gündem
800 yıllık Sarıhacılar köyü turistlerin gözdesi

800 yıllık Sarıhacılar köyü turistlerin gözdesi

Antalya'nın Akseki ilçesinin 800 yıllık geçmişi olan Sarıhacılar Mahallesi, her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapıyor. Mahallede aslına uygun restore edilen Osmanlı mimarisi evler ile tarihi İpek Yolu büyük ilgi topluyor.

7.03.2019Seyahat

Yazar Sonuçları

Kozbeyli ve Dibek Kahvesi

Ülkemizde en çok tüketilen, insanları buluşturan, yıllarca hatırı olan, geleneğin önemli bir parçası olmuş kahvenin bir de dibek versiyonu var ki bazı turizm merkezlerinde ön plana çıkmaya başladı. Kahve öğütme makinelerinin ortaya çıkması ile eski bilinirliğini kaybeden, ancak son zamanlarda tekrar hatırlanarak, klasik Türk kahvesinin rakibi olmaya çalışan Dibek kahvesi, turistik ve yazlık bölgelerde, menengiç, kakao, sahlep, kahve kreması, dağ kekiği ve keçi boynuzu ile farklı versiyonlarda meraklılarına sunuluyor.

25.07.2021