EKSTRA
MENÜ

Tarihçi

Tarihçi haberleri sayfasında güncel ve son dakika Tarihçi hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 5.192 Tarihçi haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Tarihçi Haberleri

25’inci yıl etkinliklerinde İlber Ortaylı ağırlanacak

25’inci yıl etkinliklerinde İlber Ortaylı ağırlanacak

Ünlü tarihçi, yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, “Cumhuriyetin İlk Yüzyılı” başlıklı konferansı Atılım Üniversitesi’nde yapacak. Üniversite’nin 25’inci yıl etkinlikleri kapsamında konuşacak Ortaylı, Cumhuriyetin ilanı, sonraki yılları ve bugünü hakkında bilgiler verecek.

22.10.2021Eğitim
Saraya gelin getirmek için şeytani bir plan yapmışlar: Grace Kelly belki de bir masal prensesi değildi

Saraya gelin getirmek için "şeytani" bir plan yapmışlar: Grace Kelly belki de bir masal prensesi değildi

Her adımları merak uyandıran kraliyet ailesi üyelerinin evlilikleri size de masal gibi mi geliyor? Yakışıklı prens ile güzel kız birbirlerine aşık oluyorlar. Dillere destan bir düğünde evleniyorlar ve "ölüm onları ayırıncaya kadar" mutlu bir şekilde yaşıyorlar. Elbette bunun geçerli olduğu durumlar var ama hepsi değil!

21.10.2021Magazin
Fil Suresi Okunuşu - Türkçe Anlamı, Arapça Yazılışı ve Faziletleri (Diyanet Meali)

Fil Suresi Okunuşu - Türkçe Anlamı, Arapça Yazılışı ve Faziletleri (Diyanet Meali)

Fil Suresi, namazda okunabilecek sureler arasında önemli bir yer tutmaktadır. Toplam 5 ayetten oluşan Fil suresi, fillere sahip olan ordusuyla Kabe'yi yıkmak isteyen Ebrehe ile ordusunun nasıl helak edildiğini anlatır. Halk arasında Elemtera suresi olarak bilinir. Sureyi ezberlemek isteyenler için Fil Suresi okunuşu sayfamızda Fil suresi anlamı, tefsiri, Türkçe ve Arapça okunuşu ile birlikte Türkçe diyanet meali yer almaktadır.

18.10.2021Namaz Sureleri
Macronu eleştirdi: Erdoğana odaklanıyor ama asıl tehdit  Rusya ve BAEden

Macron'u eleştirdi: Erdoğan'a odaklanıyor ama asıl tehdit Rusya ve BAE'den

Fransız tarihçi Filiu, Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çok fazla odaklanarak, Mağrip'te Fransız etkisine yönelik en ciddi tehditlerin daha çok Rusya ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden (BAE) geldiğini unuttuğunu belirtti.

18.10.2021Dünya
Ara Güler vefatının üçüncü yılında Beyoğlunda anıldı

Ara Güler vefatının üçüncü yılında Beyoğlu'nda anıldı

Ara Güler vefatının üçüncü yıldönümünde, doğup büyüdüğü Beyoğlu’nda anıldı. Anma programda konuşan Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, “Ara Güler zamanı kaydeden yönüyle bir tarihçidir” dedi.

17.10.2021Haber
Ara Güler vefatının üçüncü yıldönümünde anıldı

Ara Güler vefatının üçüncü yıldönümünde anıldı

Ara Güler vefatının üçüncü yıldönümünde, doğup büyüdüğü Beyoğlu’nda anıldı. Anma programda konuşan Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, “Ara Güler zamanı kaydeden yönüyle bir tarihçidir” dedi.

17.10.2021Gündem
Onlara kalsak birçoğumuz hayatta olmayacaktı İşte aşı karşıtlığının tarihçesi...

Onlara kalsak birçoğumuz hayatta olmayacaktı! İşte aşı karşıtlığının tarihçesi...

'Aşı diye beynimize çip takıyorlar... Hepimizi robotlaştıracaklar... Bizi kısırlaştıracaklar...' Komplo teorileri bitmek bilmiyor. Hayal gücünü zorlayan cümleler... Peki, bu aşı karşıtlığı yeni mi? Covid-19'la mı hayatımıza girdi? İşte aşı karşıtlığının 200 yüzyıllık tarihçesi ve ibretlik örnekler...

17.10.2021Gündem
Meşhur Kraliçe Marie Antoinette aşk tapınağı için orman yakmış

Meşhur Kraliçe Marie Antoinette aşk tapınağı için orman yakmış!

Fransa’nın “Ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler” sözüyle meşhur kraliçesi Marie Antoinette ölümünden yıllar sonra bile konuşulmaya devam ediyor. Hakkında yazılan yeni bir kitapta, kendisi için yaptırdığı ‘Aşk Tapınağı’ adlı yapının gösterileri için neredeyse bir ormanı yok edecek kadar odun yakmakla suçlanıyor.

16.10.2021Gündem
Kapitalizmin sonu mu geliyor

Kapitalizmin sonu mu geliyor?

Araştırmacı yazar, tarihçi Foti Benlisoy, ‘Kapitalist Kıyamet/Sermaye mi Dünya mı?’ adlı kitabında çağımızın düşünürlerinin ‘dünyanın sonunu hayal etmenin kapitalizmin sonunu hayal etmekten kolay olduğu’ deyişinin karşısında yer alarak, kapitalist dünya sonrasının bir ütopya kadar güzel olabileceğinin savunusuna girişiyor.

8.10.2021Kitap Sanat
Far Cry 6 incelemesi

Far Cry 6 incelemesi

Ubisoft, yine kendinden bekleneni en iyi şekilde yaparak Far Cry serisine yeni bir halka daha ekledi, ancak bu kez hem hikayesi, hem de grafikleriyle çok konuşulacak bir yapıma imza attı. Seriyi ilk oyundan bu yana takip eden biri olarak Far Cry 6 ile ilgili ilk izlenimlerimi bu yazıda sizlerle paylaşacağım.

7.10.2021Teknoloji
Osmanlı Sancağı Londra’da satışta

Osmanlı Sancağı Londra’da satışta

İngiltere’de bir müzayede evi, Katar’daki Osmanlı birliklerine ait olduğunu belirttiği bir sancağı satışa çıkardı. Sancak 12 bin sterlinden açık artırmaya çıktı, müzayede 28 Ekim’de sona erecek.

4.10.2021Gündem
Dünyaca ünlü fotoğrafçı Sir Don McCullin’den Türkiye turu

Dünyaca ünlü fotoğrafçı Sir Don McCullin’den Türkiye turu

Dünyaca ünlü ‘Sir’ unvanlı İngiliz fotoğrafçı Don McCullin, Türkiye’deki Roma dönemi antik kentlerini kapsayan 2 bin kilometrelik bir yolculuğa çıktı. Geziye tarihçi Barnaby Rogerson ile fotoğrafçı Monica Fritz de eşlik ediyor. McCullin ile Antalya’daki Perge antik kentinde konuştuk.

4.10.2021Kitap Sanat
Bir Akdeniz rüyası: Kalkan

Bir Akdeniz rüyası: Kalkan

Muhteşem Kaputaş Plajı’nda, begonvillerin süslediği beyaz badanalı taş evlerde ve yıldız yağmuru altındaki teraslarda sürüp giden Akdeniz usulü hayata ara verilmiyor. Antalya’nın saklı güzeli Kalkan’da kışlar bile ılık geçtiğinden minyatür bir film seti gibi sokakların ve lacivertle turkuvaz arası çekici denizinin çağrısı devam ediyor...

3.10.2021Seyahat
Alp Er Tunga’nın mezarı bulundu mu

Alp Er Tunga’nın mezarı bulundu mu

Gazi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Necati Demir, efsanevi Türk hakanı Alp Er Tunga’nın mezarını bulduğunu iddia etti. Ancak tarihçiler bu konuda temkinli. Efsanevi bir kimliği olan Alp Er Tunga’nın mezarının nerede olduğu yıllardır araştırılıyor.

2.10.2021Gündem
Profesyonel rehberimiz hep yanımızda

Profesyonel rehberimiz hep yanımızda

Ünlü rehber Saffet Emre Tonguç’un mobil uygulaması SET, gezginlerin hayatını kolaylaştırıyor. Kullanıcılar gittikleri şehirdeki gezi, otel, yeme-içme önerilerine tek tıkla ulaşabiliyor.

26.09.2021Hürriyet Pazar
İstanbul karşamasından harikalar diyarına

İstanbul karşamasından harikalar diyarına

Yemyeşil ormanları, upuzun sahili, dizi dizi yalıları, kartpostal gibi gölleri, binlerce yıllık antik yapıları, güler yüzlü köylüsü ve Osmanlı döneminden de eskiye dayanan köyleriyle metropolün en güzel kaçış yollarından biri... Beykoz, eski İstanbul’un nasıl bir yer olduğunu merak edenler için de ideal bir ziyaret rotası.

26.09.2021Seyahat
Bu hazineye paha biçilemiyor Taliban peşine düştü

Bu hazineye paha biçilemiyor! Taliban peşine düştü

Uzmanların paha biçemediği, iki bin yıllık geçmişiyle ülkeye yıllarca yüklü miktarda turizm geliri kazandıran Afganistan'ın ünlü Baktriya hazinesi Taliban'ın radarına girdi. Taliban, dünyanın en büyük altın koleksiyonu olduğu iddia edilen hazinenin ülke dışına çıkmasına izin verilmeyeceğini açıkladı.

25.09.2021Dünya
27 Aralık hangi burç ve burcu ne 27 Aralık tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

27 Aralık hangi burç ve burcu ne? 27 Aralık tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

Astroloji sözcüğü Yunanca yıldız manasına gelen "astro" ve bilgi manasına gelen "logos" kelimelerinden türemiştir. Astroloji, eski medeniyetlerde de çok önemsenmiş ve saygı duyulmuş bir alandır. Astroloji, gök cisimleri ve astronomik verilerin, kişilerin karakteri ve kaderi üzerine etkilere sahip olduğu varsayımından hareketle konuları inceleyen ve değerlendiren bir alandır. İşte ilgiyle okuyacağınız 27 Aralık hangi burç, 27 Aralık yükseleni, 27 Aralık doğumlu Türk futbolcular ve yabancı ünlüler ile konu hakkında çok daha fazlasını sizler için derledik.

20.09.2021Burçlar
23 Aralık hangi burç ve burcu ne 23 Aralık tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

23 Aralık hangi burç ve burcu ne? 23 Aralık tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

Mistik ve büyüleyici bir alan olarak görüle astroloji her dönem ilginç gelmiştir. Eski medeniyetlerde; Mısırlılarda, Yunanlılarda, Göktürklerde, Azteklerde ve pek çok diğer medeniyetlerde astrolojiye saygı duyulmuş ve bu alanda çalışmalar yapılmıştır. İşte, 23 Aralık hangi burçtur, 23 Aralık yükselen burç, 23 Aralık günü tarihte yaşananlar, 23 Aralık günü doğmuş olan Türk futbolcular ve ünlüler ile konu hakkında çok daha fazlasını sizler için derledik.

20.09.2021Burçlar
115 yıllık aşı kartı

115 yıllık aşı kartı!

Pandemi süreci devam ederken, virüsle mücadelenin en etkin silahı olarak aşı ön planda. Sosyal medyada paylaşılan tarihi bir belge ise aşının ilk bulunduğu dönemlerden itibaren bulaşıcı hastalıklara karşı etkin bir şekilde kullanıldığını gösteriyor.

16.09.2021Gündem
23 Ekim hangi burç ve burcu ne 23 Ekim tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

23 Ekim hangi burç ve burcu ne? 23 Ekim tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

Astroloji, mistik bir alan olarak insanlığın odak noktası olmuştur. Sümerlerde, Çinlilerde, Eski Yunanda olduğu gibi günümüzde de aynı ilgi sürmektedir. İşte ilgiyle okuyacağınız 23 Ekim hangi burç ve yükseleni, 23 Ekim tarihte hangi olaylar yaşanmıştır, 23 Ekim tarihinde doğan yabancı futbolcular ve konu hakkında çok daha fazlasını sizler için derledik.

15.09.2021Burçlar
23 Ağustos hangi burç ve burcu ne 23 Ağustos tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

23 Ağustos hangi burç ve burcu ne? 23 Ağustos tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

Astroloji burç yorumları her gün yayınlanmaktadır. Bu burçlardan bir tanesi de 23 Ağustos burcudur. 23 Ağustos doğumlu olanlar sürekli olarak hangi burca ait olduklarını araştırmaktadırlar. Ülkemizde en çok araştırılan burçlardan bir tanesi 23 Ağustos burcudur. Peki, 23 Ağustos hangi burcudur? 23 Ağustos tarihte bugün ne yaşanmıştır? 23 Ağustos'ta doğan Türk ünlüler nelerdir? İşte 23 Ağustos tarihi ile ilgili tüm detaylar.

15.09.2021Burçlar
6 Ekim hangi burç ve burcu ne 6 Ekim tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

6 Ekim hangi burç ve burcu ne? 6 Ekim tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

6 Ekim Türkiye için önemli günlerden bir tanesidir. 6 Ekimde yaşanan tarihi olaylar nelerdir? 6 Ekimde doğan yabancı ünlüler kimlerdir? 6 Ekimde dünyaya gelen Türk ünlüler kimlerdir? 6 Ekim hangi burçtur? 6 Ekim yükseleni nedir? 6 Ekimde doğan anime karakterler kimlerdir? Sizler için 6 Ekim ile ilgili merak edilenleri detayları ile derledik.

14.09.2021Burçlar
1 Eylül hangi burç ve burcu ne 1 Eylül tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

1 Eylül hangi burç ve burcu ne? 1 Eylül tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

1 Eylül gününün tarih sahnesinde ki yeri oldukça büyüktür. İnsanlar geçmişten günümüze 1 Eylül gününde neler olduğunu merak etmektedir. 1 Eylül günü tarihsel olaylar nelerdir? 1 Eylül hangi burçtur? 1 Eylülde doğan ünlüler kimlerdir? 1 Eylül ne günüdür? Sizler için 1 Eylülle ilgili merak edilenleri detayları ile derledik.

14.09.2021Burçlar
21 Mayıs hangi burç ve burcu ne 21 Mayıs tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

21 Mayıs hangi burç ve burcu ne? 21 Mayıs tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

Burçlar ve astroloji konusu her dönem insanların ilgisini çekmiştir. Güneş burçları kişilerin doğum tarihlerine göre belirlenir. İşte 21 Mayıs günü hangi burç, burcu nedir, tarihte bugün, 21 Mayıs doğumlu yerli ve yabancı ünlüler, Türk ve yabancı futbolcular gibi ve konu hakkında çok daha fazlasını sizler için derledik.

13.09.2021Burçlar
Şarkılara, destanlara konu olan yarımada: Bodrum

Şarkılara, destanlara konu olan yarımada: Bodrum

Bodrum, Türkiye’de yaz tatili denince akla gelen ilk yerlerden. Bugüne kadar hakkında çok şey konuşuldu, belki sayısız defa keşfedildi ama o yine de hep güzelliklerine yenilik ekledi. Sırt çantalı gezginleri de memnun etti, konforun zirvelerinde gezinenleri de. Okullar geçen hafta açıldı. Bodrum’un çılgın sezon kalabalığı yerini sakinliğe bıraktı. Bargylia, Kuyucak gibi az bilinen noktalarıyla deniz ve doğanın en güzel olduğu vakitlerde, Bodrum yine bizi çağırıyor...

12.09.2021Seyahat
12 Ocak hangi burç ve burcu ne 12 Ocak tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

12 Ocak hangi burç ve burcu ne? 12 Ocak tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

Burçlar ülkemizde oldukça fazla takip edilmektedir. Doğum tarihine göre burçlar kişiden kişiye göre değişmektedir. 12 Ocakta doğanlar da hangi burca ait olduklarını merak etmektedirler. 12 Ocak doğumlular geçtiğimiz hafta en çok araştırılan burçlardan bir tanesi haline geldi. Peki, 12 Ocak hangi burçtur? 12 Ocakta doğanların yükseleni nedir? 12 Ocakta hangi Türk ünlüler doğmuştur? İşte 12 Ocak doğumluları ile ilgili tüm detayları derledik.

6.09.2021Burçlar
4 Şubat hangi burç ve burcu ne 4 Şubat tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

4 Şubat hangi burç ve burcu ne? 4 Şubat tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

Burç yorumları merak uyandırıcı yorumlardır. Gündelik burç yorumlarının ne olduğunu merak eden kişiler yoğun bir araştırma sürecine girerek hangi burca ait olduklarını merak etmektedirler. 4 Şubat doğumlular da hangi burç olduklarını ve burçlarının yükselenin ne olduğunu sorgulamaktadırlar. Son günlerde 4 Şubat ile ilgili araştırmalar artmıştır. Peki, 4 Şubat hangi burçtur? 4 Şubatta doğan kişiler hangi burçtur? 4 Şubat tarihinde neler olmuştur? 4 Şubatta doğan futbolcular ve Türk ünlüler kimlerdir? İşte 4 Şubat ile ilgili merak edilen tüm detaylar.

1.09.2021Burçlar
‘Tomris’ filmi için geri sayım

‘Tomris’ filmi için geri sayım

Orta Asya topraklarının büyük kraliçesi, yetenekli savaşçı Tomris Hatun’un hayatını anlatan “Tomris” filmi, 3 Eylül’de vizyona giriyor.

31.08.2021Keyif
Ahmet Rasim kimdir Kısaca hayatı, edebi kişiliği, eserleri ve özellikleri

Ahmet Rasim kimdir? Kısaca hayatı, edebi kişiliği, eserleri ve özellikleri

Türk Edebiyatı'nda yer alan çok önemli yazarlar bulunmaktadır. Bu yazarlar oldukça iyi eserler ortaya koymuşlardır. Ahmet Rasim'de bu yazarlardan birisidir. Ahmet Rasim'in birçok eseri günümüzde oldukça çok ilgi çekmektedir. Ahmet Rasim kimdir? Kısaca hayatı, edebi kişiliği, eserleri ve özellikleri nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

24.08.2021Araştırma
Akşamcıların piri sayılıyordu... Fıkraları dilden dile anlatılırdı... Sandalcı Bekri Mustafa nasıl evliya oldu

Akşamcıların piri sayılıyordu... Fıkraları dilden dile anlatılırdı... Sandalcı Bekri Mustafa nasıl evliya oldu?

Akşamcıların piri sayılan ve fıkraları dilden dile anlatılan Bekri Mustafa’nın sandukası, 90’lı yıllarda Eminönü’ndeki imar çalışmaları sırasında İstanbul’un fethi sırasında savaşmış olan Şeyh Abdurraif Şamadani Hazretleri’nin sandukasının yanına konuldu.

21.08.2021Gündem
Yazar Alican: Malazgirt Savaşı akademik olarak yeterince işlenmemiş

Yazar Alican: Malazgirt Savaşı akademik olarak yeterince işlenmemiş

Malazgirt Savaşı’nın tarihte çok önemli bir yere sahip olmasına rağmen akademik olarak yeterince işlenmediğini dile getiren yazar Mustafa Alican, hayata geçirdikleri projenin, söz konusu ihmalin giderilmesini amaçladığını söyledi.

18.08.2021Gündem
Melania’nın ‘gül’ kavgası

Melania’nın ‘gül’ kavgası

Beyaz Saray’dan ayrılmasının ardından medyada pek gözükmeyen Melania Trump, sessizliğini Beyaz Saray’ın ikonik “gül bahçesi” için bozdu.

16.08.2021Dünya
İngilizlerin Türk imajı nasıl şekillendi

İngilizlerin Türk imajı nasıl şekillendi?

David S. Katz imzalı ‘İngilizlerin Gözünde Türkiye 1776-1923’, Britanya İmparatorluğu’nun halkların ve coğrafyaların kaderini tayin ettiği bir devirde, Türk imajının inşasına katkıda bulunmuş beş önemli ismin faaliyetlerine odaklanıyor. Kitap, bazı doğru bilinen yanlışları düzeltmek adına da önemli bir fırsat sunuyor.

6.08.2021Kitap Sanat
Bu kez Naziler ana sahnede

Bu kez Naziler ana sahnede

Tarihçi-yazar Volker Kutscher, Almanya tarihi üzerinden kurguladığı ve ünlü ‘Babylon Berlin’ dizisine de kaynaklık eden polisiye serisinin beşinci kitabı ‘Mart Şehitleri - Gereon Rath’ın Beşinci Vakası’nda bir grup Birinci Dünya Savaşı gazisinin öldürülmesinin arkasındaki sır perdesini aralarken, yine dönemin tarihsel olayların ve iktidara gelen Nazi Partisi ve Hitler’in ilk dönem icraatlarını tartışmaya açıyor.

1.08.2021Kitap Sanat
Prof. Dr. İlber Ortaylı tarihçi Halil İnalcıkı anlattı: Dünyada nadir bulunan profesörlerdendi

Prof. Dr. İlber Ortaylı tarihçi Halil İnalcık'ı anlattı: Dünyada nadir bulunan profesörlerdendi

Prof. Dr. İlber Ortaylı, Halil İnalcık'ın vefatının 5. yılında hocasını AA' ya anlattı. Ortaylı, "Çalışmaya da ölünceye kadar devam etti. 90 yaşından sonra bile kalemi eline aldı. Halil İnalcık demek, yoğun çalışan bir Türk demektir." dedi.

25.07.2021Gündem
Bir kıyamet sonrası kurgusu

Bir kıyamet sonrası kurgusu

Hanna Jameson’ın ‘Sonuncular’ı nükleer savaşın ardından Zürih’te bir otelde sağ kalan bir grup insanın hikâyesini anlatıyor. Yazar distopya, polisiye ve psikolojik gerilim türlerinin soluksuz okunan bir karışımını sunuyor.

22.07.2021Kitap Sanat
İtalyadaki kütüphane arşivine hapsolan 5 asırlık Fatih Sultan Mehmet epiği keşfedildi

İtalya'daki kütüphane arşivine hapsolan 5 asırlık Fatih Sultan Mehmet epiği keşfedildi

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Filiz Barın Akman ile akademisyen yazar Beyazıt Akman, Rönesans döneminde Fatih Sultan Mehmet'in onuruna İtalyan bir şair tarafından yazılmış, yaklaşık 5 bin mısralık Latince bir epik şiir keşfetti.

20.07.2021Keyif

Yazar Sonuçları

İbrahim Edhem Paşa

İbrahim Edhem Paşa, Avrupa’ya ilk giden, gönderilen gençlerden değil, çocuklardandır. Ciddi bir biçimde Fransa’nın yüksek okullarında ve üniversitede bir meslek edinmiştir; maden mühendisliği ve jeoloji. Doğu ve Batı bilgilerini bünyesinde birleştiren, Doğu-Batı dillerini iyi bilen ilginç kişilikli bir sadrazamdır.

3.10.2021

Ne izlesem okusam dinlesem

Nisan Dağ’ın geçen hafta Adana Altın Koza Film Festivali’nde, ‘En İyi Yönetmen’ ve ‘En İyi Senaryo’ ödüllerini kazanan filmi ‘Bir Nefes Daha’ sinemalarda. Joachim Trier’in korku ögelerini kullanarak etkileyici bir büyüme hikâyesi anlattığı filmi ‘Thelma’, Isaac Asimov’un efsanevi Vakıf Serisi’ni ekranlara taşıyan bilimkurgu dizisi ‘Foundation’ ve Emmy Ödülleri’nin kazananları bu hafta ekranlarda öne çıkanlar.

24.09.2021

'Tarih bir romana sığar mı?'

Son romanı ‘Veba Geceleri’yle, tarihi gerçek ve roman gerçeği tartışmasını yeniden alevlendiren Orhan Pamuk ile tarihçi Edhem Eldem mini bir söyleşi dizisinde bir araya geliyor.

22.09.2021

60 yıl önce bugün: Bir çocuğun İzmir güncesi

Dün Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu’nun idam edilişinin 60’ıncı yılıydı...

17.09.2021

Yunanistan’a ültimatom

İzmir’de 8,9 ve 10 Eylül günleri yoğun bir etkinlik içinde bulduk kendimizi. Vali ve Belediye Başkanlarının, İzmir’in Kurtuluşu ve İzmir Enternasyonal Fuarı’ndan başka İzmir UCLG Kültür Zirvesi’nde dünya kentlerinin İzmir’de buluşması etkinlikleri hayli yoğundu.

14.09.2021

Büyük savaşların yıldönümleri

Anadolu’ya kapıları açtığı sabit olan ve Büyük Selçuklu Devleti Sultanı Alp Arslan Han’ın muzaffer komutanlığıyla sonuçlanan Malazgirt Meydan Muharebesi doğrudan doğruya Bizans’ın tahrikiyle ortaya çıkmıştır.

29.08.2021

Doğum günümde, cehennemin kapısından gelen ilahi bir mesaj

25 gün sonra, tam tarihi ile 14 Eylül 2021 günü, “İlahi Komedya” kitabının yazarı Dante’nin ölümünün 700’üncü yılı olacak.

21.08.2021

Bursa yangına ve depreme hazır mı?  

Deprem, yangın, sel, heyelan, çığ, taşkın, endüstriyel kazalar, toplu ani göçler, nüfus hareketleri gibi afet ve acil durumlarla mücadelede etkin ve organize olunmalı. 

12.08.2021