EKSTRA
MENÜ

Tarihçi

Tarihçi haberleri sayfasında güncel ve son dakika Tarihçi hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 5.173 Tarihçi haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Tarihçi Haberleri

27 Aralık hangi burç ve burcu ne 27 Aralık tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

27 Aralık hangi burç ve burcu ne? 27 Aralık tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

Astroloji sözcüğü Yunanca yıldız manasına gelen "astro" ve bilgi manasına gelen "logos" kelimelerinden türemiştir. Astroloji, eski medeniyetlerde de çok önemsenmiş ve saygı duyulmuş bir alandır. Astroloji, gök cisimleri ve astronomik verilerin, kişilerin karakteri ve kaderi üzerine etkilere sahip olduğu varsayımından hareketle konuları inceleyen ve değerlendiren bir alandır. İşte ilgiyle okuyacağınız 27 Aralık hangi burç, 27 Aralık yükseleni, 27 Aralık doğumlu Türk futbolcular ve yabancı ünlüler ile konu hakkında çok daha fazlasını sizler için derledik.

20.09.2021Burçlar
23 Aralık hangi burç ve burcu ne 23 Aralık tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

23 Aralık hangi burç ve burcu ne? 23 Aralık tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

Mistik ve büyüleyici bir alan olarak görüle astroloji her dönem ilginç gelmiştir. Eski medeniyetlerde; Mısırlılarda, Yunanlılarda, Göktürklerde, Azteklerde ve pek çok diğer medeniyetlerde astrolojiye saygı duyulmuş ve bu alanda çalışmalar yapılmıştır. İşte, 23 Aralık hangi burçtur, 23 Aralık yükselen burç, 23 Aralık günü tarihte yaşananlar, 23 Aralık günü doğmuş olan Türk futbolcular ve ünlüler ile konu hakkında çok daha fazlasını sizler için derledik.

20.09.2021Burçlar

115 yıllık aşı kartı!

Pandemi süreci devam ederken, virüsle mücadelenin en etkin silahı olarak aşı ön planda. Sosyal medyada paylaşılan tarihi bir belge ise aşının ilk bulunduğu dönemlerden itibaren bulaşıcı hastalıklara karşı etkin bir şekilde kullanıldığını gösteriyor.

16.09.2021Gündem
23 Ekim hangi burç ve burcu ne 23 Ekim tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

23 Ekim hangi burç ve burcu ne? 23 Ekim tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

Astroloji, mistik bir alan olarak insanlığın odak noktası olmuştur. Sümerlerde, Çinlilerde, Eski Yunanda olduğu gibi günümüzde de aynı ilgi sürmektedir. İşte ilgiyle okuyacağınız 23 Ekim hangi burç ve yükseleni, 23 Ekim tarihte hangi olaylar yaşanmıştır, 23 Ekim tarihinde doğan yabancı futbolcular ve konu hakkında çok daha fazlasını sizler için derledik.

15.09.2021Burçlar
23 Ağustos hangi burç ve burcu ne 23 Ağustos tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

23 Ağustos hangi burç ve burcu ne? 23 Ağustos tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

Astroloji burç yorumları her gün yayınlanmaktadır. Bu burçlardan bir tanesi de 23 Ağustos burcudur. 23 Ağustos doğumlu olanlar sürekli olarak hangi burca ait olduklarını araştırmaktadırlar. Ülkemizde en çok araştırılan burçlardan bir tanesi 23 Ağustos burcudur. Peki, 23 Ağustos hangi burcudur? 23 Ağustos tarihte bugün ne yaşanmıştır? 23 Ağustos'ta doğan Türk ünlüler nelerdir? İşte 23 Ağustos tarihi ile ilgili tüm detaylar.

15.09.2021Burçlar
6 Ekim hangi burç ve burcu ne 6 Ekim tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

6 Ekim hangi burç ve burcu ne? 6 Ekim tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

6 Ekim Türkiye için önemli günlerden bir tanesidir. 6 Ekimde yaşanan tarihi olaylar nelerdir? 6 Ekimde doğan yabancı ünlüler kimlerdir? 6 Ekimde dünyaya gelen Türk ünlüler kimlerdir? 6 Ekim hangi burçtur? 6 Ekim yükseleni nedir? 6 Ekimde doğan anime karakterler kimlerdir? Sizler için 6 Ekim ile ilgili merak edilenleri detayları ile derledik.

14.09.2021Burçlar
1 Eylül hangi burç ve burcu ne 1 Eylül tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

1 Eylül hangi burç ve burcu ne? 1 Eylül tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

1 Eylül gününün tarih sahnesinde ki yeri oldukça büyüktür. İnsanlar geçmişten günümüze 1 Eylül gününde neler olduğunu merak etmektedir. 1 Eylül günü tarihsel olaylar nelerdir? 1 Eylül hangi burçtur? 1 Eylülde doğan ünlüler kimlerdir? 1 Eylül ne günüdür? Sizler için 1 Eylülle ilgili merak edilenleri detayları ile derledik.

14.09.2021Burçlar
21 Mayıs hangi burç ve burcu ne 21 Mayıs tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

21 Mayıs hangi burç ve burcu ne? 21 Mayıs tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

Burçlar ve astroloji konusu her dönem insanların ilgisini çekmiştir. Güneş burçları kişilerin doğum tarihlerine göre belirlenir. İşte 21 Mayıs günü hangi burç, burcu nedir, tarihte bugün, 21 Mayıs doğumlu yerli ve yabancı ünlüler, Türk ve yabancı futbolcular gibi ve konu hakkında çok daha fazlasını sizler için derledik.

13.09.2021Burçlar
Şarkılara, destanlara konu olan yarımada: Bodrum

Şarkılara, destanlara konu olan yarımada: Bodrum

Bodrum, Türkiye’de yaz tatili denince akla gelen ilk yerlerden. Bugüne kadar hakkında çok şey konuşuldu, belki sayısız defa keşfedildi ama o yine de hep güzelliklerine yenilik ekledi. Sırt çantalı gezginleri de memnun etti, konforun zirvelerinde gezinenleri de. Okullar geçen hafta açıldı. Bodrum’un çılgın sezon kalabalığı yerini sakinliğe bıraktı. Bargylia, Kuyucak gibi az bilinen noktalarıyla deniz ve doğanın en güzel olduğu vakitlerde, Bodrum yine bizi çağırıyor...

12.09.2021Seyahat
12 Ocak hangi burç ve burcu ne 12 Ocak tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

12 Ocak hangi burç ve burcu ne? 12 Ocak tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

Burçlar ülkemizde oldukça fazla takip edilmektedir. Doğum tarihine göre burçlar kişiden kişiye göre değişmektedir. 12 Ocakta doğanlar da hangi burca ait olduklarını merak etmektedirler. 12 Ocak doğumlular geçtiğimiz hafta en çok araştırılan burçlardan bir tanesi haline geldi. Peki, 12 Ocak hangi burçtur? 12 Ocakta doğanların yükseleni nedir? 12 Ocakta hangi Türk ünlüler doğmuştur? İşte 12 Ocak doğumluları ile ilgili tüm detayları derledik.

6.09.2021Burçlar
4 Şubat hangi burç ve burcu ne 4 Şubat tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

4 Şubat hangi burç ve burcu ne? 4 Şubat tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

Burç yorumları merak uyandırıcı yorumlardır. Gündelik burç yorumlarının ne olduğunu merak eden kişiler yoğun bir araştırma sürecine girerek hangi burca ait olduklarını merak etmektedirler. 4 Şubat doğumlular da hangi burç olduklarını ve burçlarının yükselenin ne olduğunu sorgulamaktadırlar. Son günlerde 4 Şubat ile ilgili araştırmalar artmıştır. Peki, 4 Şubat hangi burçtur? 4 Şubatta doğan kişiler hangi burçtur? 4 Şubat tarihinde neler olmuştur? 4 Şubatta doğan futbolcular ve Türk ünlüler kimlerdir? İşte 4 Şubat ile ilgili merak edilen tüm detaylar.

1.09.2021Burçlar
‘Tomris’ filmi için geri sayım

‘Tomris’ filmi için geri sayım

Orta Asya topraklarının büyük kraliçesi, yetenekli savaşçı Tomris Hatun’un hayatını anlatan “Tomris” filmi, 3 Eylül’de vizyona giriyor.

31.08.2021Keyif
Ahmet Rasim kimdir Kısaca hayatı, edebi kişiliği, eserleri ve özellikleri

Ahmet Rasim kimdir? Kısaca hayatı, edebi kişiliği, eserleri ve özellikleri

Türk Edebiyatı'nda yer alan çok önemli yazarlar bulunmaktadır. Bu yazarlar oldukça iyi eserler ortaya koymuşlardır. Ahmet Rasim'de bu yazarlardan birisidir. Ahmet Rasim'in birçok eseri günümüzde oldukça çok ilgi çekmektedir. Ahmet Rasim kimdir? Kısaca hayatı, edebi kişiliği, eserleri ve özellikleri nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

24.08.2021Araştırma
Akşamcıların piri sayılıyordu... Fıkraları dilden dile anlatılırdı... Sandalcı Bekri Mustafa nasıl evliya oldu

Akşamcıların piri sayılıyordu... Fıkraları dilden dile anlatılırdı... Sandalcı Bekri Mustafa nasıl evliya oldu?

Akşamcıların piri sayılan ve fıkraları dilden dile anlatılan Bekri Mustafa’nın sandukası, 90’lı yıllarda Eminönü’ndeki imar çalışmaları sırasında İstanbul’un fethi sırasında savaşmış olan Şeyh Abdurraif Şamadani Hazretleri’nin sandukasının yanına konuldu.

21.08.2021Gündem
Yazar Alican: Malazgirt Savaşı akademik olarak yeterince işlenmemiş

Yazar Alican: Malazgirt Savaşı akademik olarak yeterince işlenmemiş

Malazgirt Savaşı’nın tarihte çok önemli bir yere sahip olmasına rağmen akademik olarak yeterince işlenmediğini dile getiren yazar Mustafa Alican, hayata geçirdikleri projenin, söz konusu ihmalin giderilmesini amaçladığını söyledi.

18.08.2021Gündem
Melania’nın ‘gül’ kavgası

Melania’nın ‘gül’ kavgası

Beyaz Saray’dan ayrılmasının ardından medyada pek gözükmeyen Melania Trump, sessizliğini Beyaz Saray’ın ikonik “gül bahçesi” için bozdu.

16.08.2021Dünya
İngilizlerin Türk imajı nasıl şekillendi

İngilizlerin Türk imajı nasıl şekillendi?

David S. Katz imzalı ‘İngilizlerin Gözünde Türkiye 1776-1923’, Britanya İmparatorluğu’nun halkların ve coğrafyaların kaderini tayin ettiği bir devirde, Türk imajının inşasına katkıda bulunmuş beş önemli ismin faaliyetlerine odaklanıyor. Kitap, bazı doğru bilinen yanlışları düzeltmek adına da önemli bir fırsat sunuyor.

6.08.2021Kitap Sanat
Bu kez Naziler ana sahnede

Bu kez Naziler ana sahnede

Tarihçi-yazar Volker Kutscher, Almanya tarihi üzerinden kurguladığı ve ünlü ‘Babylon Berlin’ dizisine de kaynaklık eden polisiye serisinin beşinci kitabı ‘Mart Şehitleri - Gereon Rath’ın Beşinci Vakası’nda bir grup Birinci Dünya Savaşı gazisinin öldürülmesinin arkasındaki sır perdesini aralarken, yine dönemin tarihsel olayların ve iktidara gelen Nazi Partisi ve Hitler’in ilk dönem icraatlarını tartışmaya açıyor.

1.08.2021Kitap Sanat
Prof. Dr. İlber Ortaylı tarihçi Halil İnalcıkı anlattı: Dünyada nadir bulunan profesörlerdendi

Prof. Dr. İlber Ortaylı tarihçi Halil İnalcık'ı anlattı: Dünyada nadir bulunan profesörlerdendi

Prof. Dr. İlber Ortaylı, Halil İnalcık'ın vefatının 5. yılında hocasını AA' ya anlattı. Ortaylı, "Çalışmaya da ölünceye kadar devam etti. 90 yaşından sonra bile kalemi eline aldı. Halil İnalcık demek, yoğun çalışan bir Türk demektir." dedi.

25.07.2021Gündem
Bir kıyamet sonrası kurgusu

Bir kıyamet sonrası kurgusu

Hanna Jameson’ın ‘Sonuncular’ı nükleer savaşın ardından Zürih’te bir otelde sağ kalan bir grup insanın hikâyesini anlatıyor. Yazar distopya, polisiye ve psikolojik gerilim türlerinin soluksuz okunan bir karışımını sunuyor.

22.07.2021Kitap Sanat
İtalyadaki kütüphane arşivine hapsolan 5 asırlık Fatih Sultan Mehmet epiği keşfedildi

İtalya'daki kütüphane arşivine hapsolan 5 asırlık Fatih Sultan Mehmet epiği keşfedildi

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Filiz Barın Akman ile akademisyen yazar Beyazıt Akman, Rönesans döneminde Fatih Sultan Mehmet'in onuruna İtalyan bir şair tarafından yazılmış, yaklaşık 5 bin mısralık Latince bir epik şiir keşfetti.

20.07.2021Keyif
İlber Ortaylı da çağrıda bulundu Mutlaka aşılanalım

İlber Ortaylı da çağrıda bulundu! "Mutlaka aşılanalım"

Sağlık Bakanlığınca, Kovid-19'la mücadele kapsamında yürütülen aşılama kampanyası kapsamında, Tarihçi-Yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın yer aldığı kamu spotu hazırlandı.

12.07.2021Gündem
Sahil güzeli Marmaris

Sahil güzeli Marmaris

Marmaris hem kitle turizmi için hem de doğayla baş başa, sessiz sakin bir tatil için birçok seçenek sunuyor. Nasıl bir tatili tercih ederseniz edin, yaşadığım yer Marmaris’te muhteşem bir deniz, birbirinden nefes kesici koylar ve binlerce yıl geriye giden bir tarih hazinesiyle karşılaşacaksınız. Üstelik eğlence yeni başlıyor.

11.07.2021Seyahat
Müze hazır ama eserler satılmış

Müze hazır ama eserler satılmış

Ünlü tarihçi Prof. Dr. Eyice’nin, “Hatıra evi” haline getirilen müzede sergilenmesi planlanan paha biçilmez tablo ve eşyalarının, 3 üvey kızı tarafından 200 bin liraya satıldığı ortaya çıktı.

8.07.2021Gündem
Bakan Varanktan büyüme rakamalarına dair açıklama

Bakan Varank'tan büyüme rakamalarına dair açıklama

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Öncü göstergeler Türkiye'de 2021'in ikinci çeyreğinde çok daha yüksek bir büyümenin gerçekleşeceğine işaret ediyor." dedi.

4.07.2021Ekonomi
Sinemalar bu hafta hangi filmler var İşte vizyona girecek filmler

Sinemalar bu hafta hangi filmler var? İşte vizyona girecek filmler

Yeniden açılan sinema salonlarında yarın 9 film gösterime girecek. Kovid-19 salgını önlemleri kapsamında kademeli normalleşmenin 3. etabının hayata geçirilmesiyle faaliyetlerine yeniden başlayan sinema solanlarında, yarın 3'ü yerli 9 film gösterime girecek. Peki, sinemalar bu hafta hangi filmler var?

1.07.2021Keyif
Yeniden açılan sinema salonlarında yarın 9 film gösterime girecek

Yeniden açılan sinema salonlarında yarın 9 film gösterime girecek

Kovid-19 salgını önlemleri kapsamında kademeli normalleşmenin 3. etabının hayata geçirilmesiyle faaliyetlerine yeniden başlayan sinema solanlarında, yarın 3'ü yerli 9 film gösterime girecek.

1.07.2021Keyif
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, vefatının üçüncü yılında tarihçi Prof. Dr. Fuat Sezgini andı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, vefatının üçüncü yılında tarihçi Prof. Dr. Fuat Sezgin'i andı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, vefatının üçüncü yılında tarihçi Prof. Dr. Fuat Sezgin'i rahmetle yad etti.

30.06.2021Gündem
Kripto Para, Türkiye’de ilk kez TRT’de mercek altına alınıyor

Kripto Para, Türkiye’de ilk kez TRT’de mercek altına alınıyor

TRT Haber, Kripto Para teknolojisini mercek altına alıyor. Kapsamı ve anlattıkları ile Türkiye’de bir ilk olan “Dijital Gizem: Kripto Para” belgeseli, 27 Haziran Pazar günü saat 21.00’de TRT Haber ekranlarında izleyiciyle buluşacak.

28.06.2021Televizyon
Türk-Alman kültür tarihinin yorgun savaşçısı: Latif Çelik

Türk-Alman kültür tarihinin yorgun savaşçısı: Latif Çelik

Bu başlığı attığımıza belki kızacak ama, Latif Çelik’in kayıp tarihimizin izlerini aramaya koyulduğundan beri ‘yoruldum’ dediğini duyan yok çevresinde. 1981 yılında çıktığı iki milletin ortak kültürel mirasını araştırma çalışmaları giderek sevda yüklü bir görev aşkına dönüşmüş onun için. Avrupa’nın ortasında kaybolmaya yüz tutmuş kültürel mirasın peşinde bir ömür koyan Latif Çelik, 200 bin kilometrelik heyacanlı bir yolculuğu “İnsanlığa hizmet için katlanıyorum” diyecek kadar mütevazi bir kişiliğin sahibi...

26.06.2021Avrupa
Bir solukta çizgi  roman ‘Nutuk’

Bir solukta çizgi roman ‘Nutuk’

Atatürk’ün 1919’dan başlayarak 1927’ye kadar olan tarih dilimini anlattığı eşsiz kaynağı ‘Nutuk’, Doğan Kitap tarafından sadeleştirildi ve çizgi roman olarak basıldı. Editör Senem Kale ve çizer Gökçe Akgül tarafından hazırlanan çizgi roman ‘Nutuk’, özellikle gençler için bir solukta okunan çok önemli bir kaynak niteliğinde.

18.06.2021Kitap Sanat

Silivri'de görenleri şaşkına çeviren türbe ve mezar! Üzerine bina yapmışlar

İstanbul Silivri'de 450 yıllık 'Seyyit Hacı Pervane Hazretleri Türbesi' ile 'Danışman Dede Mezarı'nın üzerinde bina bulunuyor.  Binanın girişindeki dükkandan alt kata inildiğinde karşınıza türbe çıkıyor.

16.06.2021Gündem
Son dakika: Tarihçi-yazar Talha Uğurluele FETÖden hapis cezası

Son dakika: Tarihçi-yazar Talha Uğurluel'e FETÖ'den hapis cezası

Gelen son dakika haberine göre, Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) üye olduğu gerekçesiyle yargılanan tarihçi-yazar Talha Uğurluel, 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

15.06.2021Gündem
İlk Türk boyu hangisidir İlk Türk boyu isimleri ve özellikleri nelerdir

İlk Türk boyu hangisidir? İlk Türk boyu isimleri ve özellikleri nelerdir?

Türklerin tarihi ile ilgili olarak en fazla merak edilen konuların başında ilk Türk boyunun hangisi olduğu konusu gelmektedir. İlk Türk boyu hangisidir? İlk Türk boyu isimleri ve özellikleri nelerdir? İşte sizler için ilk Türk boyu, Türk boylarının isimleri ve özellikleri hakkında ilgiyle okuyacağınız bilgileri derledik.

14.06.2021Araştırma
Tarihi Yarımadada gizemli keşif

Tarihi Yarımada'da gizemli keşif

İstanbul'da Topkapı Sarayı, Ayasofya Camii ve Aya İrini Kilisesi gibi önemli yapıların bulunduğu Tarihi Yarımada'nın altındaki gizemli yapılar, bir bölümü botla yapılan yolcukla incelendi. Çalışmaların ilklerini anlatan Tarihçi Arzu Ulaş, "Fatih Camii Karadeniz Medresesi, Ahmediye Camii, Süleymaniye Camii ve Arkeoloji Müzeleri bahçesinde bulunan sarnıçların su altı görüntüleri bu çalışma ile ilk defa görüntülendi.

13.06.2021Gündem

Yazar Sonuçları

Ne izlesem okusam dinlesem

Nisan Dağ’ın geçen hafta Adana Altın Koza Film Festivali’nde, ‘En İyi Yönetmen’ ve ‘En İyi Senaryo’ ödüllerini kazanan filmi ‘Bir Nefes Daha’ sinemalarda. Joachim Trier’in korku ögelerini kullanarak etkileyici bir büyüme hikâyesi anlattığı filmi ‘Thelma’, Isaac Asimov’un efsanevi Vakıf Serisi’ni ekranlara taşıyan bilimkurgu dizisi ‘Foundation’ ve Emmy Ödülleri’nin kazananları bu hafta ekranlarda öne çıkanlar.

24.09.2021

'Tarih bir romana sığar mı?'

Son romanı ‘Veba Geceleri’yle, tarihi gerçek ve roman gerçeği tartışmasını yeniden alevlendiren Orhan Pamuk ile tarihçi Edhem Eldem mini bir söyleşi dizisinde bir araya geliyor.

22.09.2021

60 yıl önce bugün: Bir çocuğun İzmir güncesi

Dün Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu’nun idam edilişinin 60’ıncı yılıydı...

17.09.2021

Yunanistan’a ültimatom

İzmir’de 8,9 ve 10 Eylül günleri yoğun bir etkinlik içinde bulduk kendimizi. Vali ve Belediye Başkanlarının, İzmir’in Kurtuluşu ve İzmir Enternasyonal Fuarı’ndan başka İzmir UCLG Kültür Zirvesi’nde dünya kentlerinin İzmir’de buluşması etkinlikleri hayli yoğundu.

14.09.2021

Büyük savaşların yıldönümleri

Anadolu’ya kapıları açtığı sabit olan ve Büyük Selçuklu Devleti Sultanı Alp Arslan Han’ın muzaffer komutanlığıyla sonuçlanan Malazgirt Meydan Muharebesi doğrudan doğruya Bizans’ın tahrikiyle ortaya çıkmıştır.

29.08.2021

Doğum günümde, cehennemin kapısından gelen ilahi bir mesaj

25 gün sonra, tam tarihi ile 14 Eylül 2021 günü, “İlahi Komedya” kitabının yazarı Dante’nin ölümünün 700’üncü yılı olacak.

21.08.2021

Bursa yangına ve depreme hazır mı?  

Deprem, yangın, sel, heyelan, çığ, taşkın, endüstriyel kazalar, toplu ani göçler, nüfus hareketleri gibi afet ve acil durumlarla mücadelede etkin ve organize olunmalı. 

12.08.2021

Huzurlu sakin bir ada: Samos

Anadolu’ya yakın tüm Ege adaları bizden biridir aslında, ve en büyük keyif adaya gittiğinizde Anadolu’yu uzaktan görüp akşam yanan ışıklarda bildiğiniz köyün kasabanın yerini tahmin etmektir. Samos, diğer adıyla Sisam adası da bunlardan biri ve Ege adalarının Anadolu’ya en yakın olanı.

11.07.2021

Sakız Adası - Ege’nin en güzel adalarından birinde masmavi günler

Adaların en güzel zamanı ilkbahar ve sonbahardır, yaz ayları kalabalıktır hareketlidir ama bu kalabalık sizi yorabilir. Ada demek huzur, sakinlik demek, Sakız adası demek mavi deniz, gökyüzü, esinti demek, ve daha fazlası.. Bana gezdiğin adalar içinde en çok hangi adayı sevdin diye soranlara, ‘Hayatımın kalan kısmını Sakız Adası’nda yaşayabilirim’ cevabını veriyorum.

4.07.2021

Önünde Akdeniz, arkasında Toroslar, içinde tarih... Antalya

Muhteşem sahiller, koylar, güneş, önünüzde masmavi Akdeniz ve arkanızda yükselen Toroslar’ın tertemiz havası, çam ormanları, her şey dahil oteller… Antalya denince ilk akla bunlar gelse de şehir aslında bir tarih cenneti. Merkezdeki Kaleiçi’nden başlayıp etkileyici geçmişinde bir gezintiye çıkalım.

27.06.2021

1954’te Hürriyet’te...

27 Ocak 1954 tarihli Hürriyet’in ilk sayfasında, fotoğraflı bir haber vardı: “ÇİNİ SERGİSİ: Sanatkâr Rauf Tunçay, Topkapı Sarayı nakışhanesinde Bursa’daki Yeşil Türbe çinileri modellerinden mürekkep (oluşan) bir sergi açmıştır.

25.06.2021

Bugün ne yapsak

Hadi açık hava partisine gidelim bugün. Saat 19.00’da Zorlu Amfi’de ‘Afterwork Party’ var...

23.06.2021

5 bin yıllık İasos’a ihanet!

Muğla, Milas Kıyıkışlacık Mahallesi’nde (Antik Kent İasos) yapılması düşünülen Ayyıldız Yük Tahmil ve Tahliye İskelesi ve Dip Tarama Projesi, Maden ve Konteyner Yükleme Boşaltma Limanı/İskelesi projesi, yaşam alanlarına huzur ve sükunu bozacak kadar yakın mesafede yer alacağından, ekolojik dengeleri de bozarak yaratacakları gürültü ve kirlilik nedeniyle balıkçılığa, turizme, çevreye ve de SİT alanı olması sebebiyle kültür varlıklarına verecekleri zarardan dolayı, bu projeye onay ve ruhsat verilmesine karşıyız, diyor yöre halkı...

17.06.2021