EKSTRA
MENÜ

Tarama

Tarama haberleri sayfasında güncel ve son dakika Tarama hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 11.820 Tarama haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Tarama Haberleri

Adıyamanda ele geçirildi Toprağa gömülü...

Adıyaman'da ele geçirildi! Toprağa gömülü...

Adıyaman'da Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından yapılan arazi taramasında PKK terör örgütüne ait toprağa gömülü yaşam malzemesi ele geçirildi.

6.01.2021Gündem
Evlenmeden önce SMA taşıyıcılık taraması yapılmalı

Evlenmeden önce SMA taşıyıcılık taraması yapılmalı

İstemli kasların güçsüzlüğüne ve erimesine yol açan SMA hastalığının bilinenin aksine nadir görülen hastalıklar grubunda yer almadığının altını çizen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Vefik Arıca, SMA hakkında detaylı bilgiler paylaştı, hastalığın tespiti için SMA taşıyıcılık taraması yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘Tedavi alamayan tek bir SMA hastamız yok’

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘Tedavi alamayan tek bir SMA hastamız yok’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Dünyanın hiçbir yerinde bizdekine benzer bir tedavi uygulaması bulunmuyor. Tedavi alamayan bir tane bile SMA hastamız yok" dedi.

6.01.2021Gündem
Gabarda 5 terörist etkisiz hale getirildi

Gabar'da 5 terörist etkisiz hale getirildi

İçişleri Bakanlığı, Şırnak'ın Gabar Dağı bölgesinde etkisiz hale getirilen 5 teröristten 2'sinin Terörden Arananlar Listesi'nde gri kategoride yer aldığını bildirdi. Öte yandan operasyonda teröristlere ait mühimmat ele geçirildi. Yıldırım-1 Cudi Şehit Jandarma Astsubay Kıdemli Başçavuş Sıddık Uluocak Operasyonu kapsamında Şırnak Gabar Dağı bölgesinde çıkan çatışmada 5 teröristin silahlarıyla birlikte etkisiz hale getirildiği operasyonun görüntüsü ortaya çıktı.

5.01.2021Haber
Şırnakın Gabar Dağı bölgesinde teröristlere ait mühimmat ele geçirildi

Şırnak'ın Gabar Dağı bölgesinde teröristlere ait mühimmat ele geçirildi

İçişleri Bakanlığı, Şırnak'ın Gabar Dağı bölgesinde etkisiz hale getirilen 5 teröristten 2'sinin Terörden Arananlar Listesi'nde gri kategoride yer aldığını bildirdi. Öte yandan operasyonda teröristlere ait mühimmat ele geçirildi.

4.01.2021Gündem
Bitliste PKKlı teröristlerin kullandığı 10 sığınak imha edildi

Bitlis'te PKK'lı teröristlerin kullandığı 10 sığınak imha edildi

BİTLİS İl Jandarma Komutanlığı’nca bölgede yapılan operasyonlarda PKK’lı teröristlerce kullanılan 10 sığınakta çok sayıda mühimmat ve yaşam malzemesi ele geçirildi. Delil niteliği taşıyan malzemelere savcılığın talimatıyla el konulurken, sığınaklar, malzemelerle imha edildi.

3.01.2021Gündem
Bingöl’de teröristlere ait mühimmat ele geçirildi

Bingöl’de teröristlere ait mühimmat ele geçirildi

Bingöl’de, terör örgütü PKK’ya yönelik yürütülen Yıldırım-9 operasyonunda teröristlere ait çok sayıda mühimmat ele geçirildi. Mühimmat ve malzemeler, imha edildi.

2.01.2021Gündem
Urlada 2 bin 500 yıl öncesine ait Afrodit Tapınağı kalıntıları bulundu

Urla'da 2 bin 500 yıl öncesine ait Afrodit Tapınağı kalıntıları bulundu

Urla Çeşme Yarımadası Yüzey Araştırması Projesi kapsamında 3 ilçede araştırmalar yapan bilim ekibi, bölgede milattan önce 5. yüzyıla tarihlenen Afrodit Tapınağı izlerine ulaştı.

2.01.2021Keyif
MSB: Pençe-Kaplan Operasyonunda ele geçirilen mühimmatlar imha edildi

MSB: Pençe-Kaplan Operasyonu'nda ele geçirilen mühimmatlar imha edildi

MİLLİ Savunma Bakanlığı, Pençe-Kaplan Operasyonu'nda tespit edilen sığınak ve mağaralarda ele geçirilen terör örgütü PKK'ya ait mühimmatların imha edildiğini duyurdu.

2.01.2021Gündem
İşte Türkiyede mutasyonlu koronavirüsün görüldüğü iller

İşte Türkiye'de mutasyonlu koronavirüsün görüldüğü iller

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün akşam mutasyonlu koronavirüsün Türkiye'de 15 kişide görüldüğünü açıklamıştı. Bakan Koca'nın açıklamasının ardından mutasyonlu virüsün Türkiye'de hangi şehirlerde görüldüğü merak ediliyor. Türkiye'deki mutasyonlu koronavirüs hastası 15 kişiden birinin Balıkesir’in Edremit ilçesinde karantina altına alındığı öğrenildi. Öte yandan mutasyona uğramış virüsün İngiltere'den ilk olarak İstanbul'a gelen, daha sonra Gaziantep’e giden 2 kişide görüldüğü açıklandı.

2.01.2021Gündem
15 kişide mutasyonlu virüs tespit edildi

15 kişide mutasyonlu virüs tespit edildi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter’dan yeni mutasyonla uyumlu virüs tespitiyle ilgili açıklamasında şunları kaydetti:

2.01.2021Gündem
Dış hat uçuşları iptal mi oldu Mutasyon sonrası Türkiyeden yurt dışı uçuş kararı

Dış hat uçuşları iptal mi oldu? Mutasyon sonrası Türkiye'den yurt dışı uçuş kararı

Yurt dışı uçuşlarının durumu, mutasyon haberleri sonrası netleşti. Daha önce İngiltere'de mutasyona uğrayan yeni koronavirüsü nedeniyle Avrupa ülkeleri ve Türkiye uçuşları askıya alma kararı vermişti. 15 kişide yeni mutasyon ile uyumlu virüs yükü tespit edilmesinin ardından Sağlık Bakanı Koca İngiltere'den yurda girişlerin geçici olarak tamamen durdurulduğunu belirtti. Diğer yandan İngiltere'ye dünyanın bir çok ülkesi seyahat durdurma kararı almıştı. İşte, dış hat uçuşları il ilgili ayrıntılar.

2.01.2021Gündem
Bakan Koca açıkladı İngiltereden gelen 15 kişide koronavirüs mutasyonu tespit edildi

Bakan Koca açıkladı! İngiltere'den gelen 15 kişide koronavirüs mutasyonu tespit edildi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İngiltere'den son dönemde Türkiye'ye giriş yapan ve PCR test sonucu "pozitif" çıkan kişilere yapılan geriye dönük taramalar neticesinde 15 kişide yeni mutasyon ile uyumlu virüs yükü tespit edildiğini bildirerek "İzolasyonları devam eden kişilerin temas çevreleri de karantinaya alınmış ve yaygın temas taraması yapılmış ve kontrol altına alınmıştır." ifadesini kullandı. Prof. Mustafa Çetiner, canlı yayınında mutasyonlu koronavirüs ile ilgili ayrıntılı açıklamalarda bulundu.

1.01.2021Gündem
Koronavirüs savaşçıları yeni yıla böyle girdi

Koronavirüs savaşçıları yeni yıla böyle girdi

İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan ve mart ayında bu yana yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarını ve temaslıları belirlemek için görev yapan filyasyon ekipleri, 2021'i görev başında karşıladı.

31.12.2020Gündem
Batmanda 3.5 kilo C4 patlayıcı ele geçirildi

Batman'da 3.5 kilo C4 patlayıcı ele geçirildi

BATMAN'ın Hasankeyf ilçesi kırsalında terör örgütü PKK/KCK'ya yönelik düzenlenen operasyonda, 3.5 kilo C4 patlayıcı, 1 anti tank roketatar mühimmatı ve patlayıcı yapımında kullanılan malzemeler ele geçirildi.

31.12.2020Gündem
Siirtte PKKya ait silah ele geçirildi

Siirt'te PKK'ya ait silah ele geçirildi

SİİRT'in Pervari ilçesi kırsalında terör örgütü PKK'ya yönelik düzenlenen operasyonda teröristlere ait 2 Kalaşnikof silah ele geçirildi.

31.12.2020Gündem
Türkiye, dış ticarette dijital uygulamalarla fark yarattı

Türkiye, dış ticarette dijital uygulamalarla fark yarattı

Ticaret Bakanlığı, 2020 yılında hayata geçirdiği dijital uygulamalar ve temassız ticaret sayesinde, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerinin dış ticaret üzerindeki etkisini azaltırken, ihracatçı sayısının artırılması ve gümrük işlemlerinin kolaylaştırılması için de önemli projeleri uygulamaya aldı.

31.12.2020Teknoloji
Hakkaride PKKlı teröristlere ait silah ve mühimmat ele geçirildi

Hakkari'de PKK'lı teröristlere ait silah ve mühimmat ele geçirildi

HAKKARİ'nin Çukurca ilçesinde jandarma ve polis ekiplerince düzenlenen operasyonda PKK'lı teröristlere ait silah, mühimmat ve patlayıcı yapımında kullanılan malzemeler ele geçirildi.

31.12.2020Gündem
Tuncelide teröristlerin kullandığı tespit edilen 4 sığınak imha edildi

Tunceli'de teröristlerin kullandığı tespit edilen 4 sığınak imha edildi

TUNCELİ'de jandarmanın terör örgütü PKK'ya yönelik düzenlediği operasyonda, teröristlerin kullandığı tespit edilen 4 sığınak, içlerinde ele geçirilen malzemelerle imha edildi.

31.12.2020Gündem
e-Devlet için önemli güncelleme

e-Devlet için önemli güncelleme

Günden güne çok daha fazla işlemin yapılabilmesine imkan veren e-devlet, yeni bir özellik daha kazandı. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, coğrafi verilerin e-Devlet Kapısı vasıtasıyla "Coğrafi Veri Satış Portalı" üzerinden paylaşıldığını bildirdi.

31.12.2020Teknoloji
E-Devlet’te yeni uygulama Coğrafi bilgi sistemlerinin verileri…

E-Devlet’te yeni uygulama! Coğrafi bilgi sistemlerinin verileri…

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, coğrafi verilerin e-Devlet Kapısı vasıtasıyla ‘Coğrafi Veri Satış Portalı’ üzerinden paylaşıldığını bildirdi.

30.12.2020Gündem
İleri yaş grubunda sık rastlanıyor... Yılda bir kez tarama yapılmalı

İleri yaş grubunda sık rastlanıyor... Yılda bir kez tarama yapılmalı

Kronik böbrek hastalığının, böbrek fonksiyonlarında böbreğin süzme gücünde ortaya çıkan ve yaklaşık olarak 3 ay veya daha uzun süre devam eden tüm bozuklukları kapsayan bir sıkıntı olduğunu belirten Nefroloji Uzmanı Dr. Banu Diri, kronik böbrek hastalıklarının göz ardı edilmemesi gerektiğinin altını çizdi.

30.12.2020Sağlık
Xiaomi Mi 11 karşınızda İşte tüm özellikleri

Xiaomi Mi 11 karşınızda! İşte tüm özellikleri

Xiaomi, beklendiği gibi yeni amiral telefonu Xiaomi Mi 11'in duyurusunu yaptı. Qualcomm'un Snapdragon 888 yongasından güç alan ilk telefon modeli olan Mi 11, yüksek seviyedeki donanım özellikleriyle dikkat çekiyor. Ancak yeni telefon modelinin kutusunda şarj adaptörünün yer almaması da dikkatlerden kaçmadı.

29.12.2020Teknoloji
Pandemide bir bebeğe hazırlanmanın 10 yolu

Pandemide bir bebeğe hazırlanmanın 10 yolu

Hamileliğinizin insanların yaşama ve önemli olayları kutlama şeklini tamamen değiştiren dünya çapında bir salgına gelmesi oldukça can sıkıcı olabilir. Koronavirüs salgını sırasında bebeğinizle tanışmak için gerçekleşen geri sayım alışılmıştan biraz farklı gözükebilir.

Güvenilir yerlerde manikür, dövme ve piercing yaptırın HIV bulaşma riski var

Güvenilir yerlerde manikür, dövme ve piercing yaptırın! HIV bulaşma riski var

Bağışıklık sisteminde yaptığı ağır tahribat nedeniyle istenmeyen sonuçlara yol açan HIV virüsünün, cinsel ilişki, kan ve kan ürünleriyle bulaştığını belirten uzmanlar, virüsten korunmada el hijyeni, temizlik kurallarına uyma ve cinsel ilişkide korunmanın önemine işaret ediyor. Özellikle deri bütünlüğünün bozulmasının bulaşıcılık açısından önemli olduğunu vurgulayan uzmanlar, güvenli yerlerde manikür, dövme ve piersing yaptırılması uyarısında bulunuyor. Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Songül Özer, konuyla ilgili önemli bilgiler veriyor.

28.12.2020Kadın
Son dakika: Elazığ depremi çevre illerde de hissedildi... Elazığ Valisi son durumu paylaştı

Son dakika: Elazığ depremi çevre illerde de hissedildi... Elazığ Valisi son durumu paylaştı

AFAD’dan gelen son dakika açıklamasına göre Elazığ’da 5.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin yaklaşık olarak 16 kilometre derinlikte gerçekleştiği bildirildi. Depremin, Diyarbakır ve Malatya’da da hissedildiği öğrenildi. Dün de öğlen saatlerinde de merkez üssü Sivrice olan 4.1 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmişti. Deprem Elazığ’ın dışında Diyarbakır, Malatya, Şanlıurfa, Bingöl, Tunceli’de de hissedildi. Bakan Soylu, ''Elazığ merkezde saat 09.37'de 5,3 büyüklüğünde, 15,94 km derinlikte bir deprem meydana geldi. Şu ana kadar olumsuz bir durum yok. Tüm ekiplerimiz sahada taramalarına devam ediyor. Bilgilendirmeye devam edeceğiz.'' dedi. Elazığ Valisi Erkaya Yırık ise, ''Şu ana kadar olumsuz bir durum yok, AFAD ve diğer. ekiplerimiz irtibatı sürdürüyor.’’ ifadelerini kullandı.

27.12.2020Gündem
TOFAŞta iki koronavirüs vakası daha

TOFAŞ'ta iki koronavirüs vakası daha!

ING Basketbol Süper Ligi ekiplerinden TOFAŞ'ta biri basketbolcu iki kişinin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) test sonuçlarının pozitif çıktığı bildirildi.

26.12.2020Basketbol
Amniyosentez ne zaman ve neden yapılır Hamileliklte amniyosentez hakkında bilinmesi gerekenler

Amniyosentez ne zaman ve neden yapılır? Hamileliklte amniyosentez hakkında bilinmesi gerekenler

Amniyosentez, hamilelik döneminde kullanılan yöntemlerden birisidir. Gebelik risklerinin gözlenmesi ve değerlendirilmesi aşamasında öne çıkan amniyosentez, riskleri ekarte etmemekle birlikte genetik bozukluğun olup olmadığını saptamak için uygulanmaktadır. Peki, amniyosentez ne zaman ve neden yapılır? İşte, o konu hakkında uzman görüşleri

25.12.2020Sağlık
Son dakika haberler: Kırklareli Valiliğinden flaş karar

Son dakika haberler: Kırklareli Valiliği'nden flaş karar!

Son dakika haberi... Kırklareli İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, Vali Osman Bilgin başkanlığında toplanarak, koronavirüsle mücadelede yeni tedbirler aldı.

25.12.2020Gündem
Anne adayları pandemi sürecinde tarama testlerini mutlaka yaptırmalı

Anne adayları pandemi sürecinde tarama testlerini mutlaka yaptırmalı

Covid-19 sürecinde gebelikle ilgili önemli bilgiler veren Kadın Hastalıkları ve Doğum Op. Dr. Alp Çeliker, "Covid-19 pandemi sürecinde sağlıklı bir gebelik takibi için 1. trimester tarama testi ve 2. düzey ultrason taraması gibi muayeneler ihmal edilmemeli" dedi.

Son dakika... Bakan Varank: 458 milyon TL kaynağı İstanbulumuza tahsis ediyoruz

Son dakika... Bakan Varank: 458 milyon TL kaynağı İstanbul'umuza tahsis ediyoruz

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "İstanbul Kalkınma Ajansı'nın 2021 yılı Destek Programı kapsamında toplamda 458 milyon TL kaynağı İstanbul'umuza tahsis ediyoruz." açıklamasında bulundu.

25.12.2020Ekonomi
Çinli teknoloji şirketleri Çin istihbaratı için mi çalışıyor

Çinli teknoloji şirketleri Çin istihbaratı için mi çalışıyor?

ABD'li üst düzey istihbarat yetkilileri, Çin'in dev teknoloji şirketlerinin Çin istihbaratı için veri analizi yaptıklarını ileri sürdü.

25.12.2020Teknoloji
Skandal yaratacak iddia Korsanlıkla çalınan muazzam çapta bilgiyi işleme ve analiz emri

Skandal yaratacak iddia! 'Korsanlıkla çalınan muazzam çapta bilgiyi işleme ve analiz emri'

ABD'li üst düzey istihbarat yetkilileri, Çin'in dev teknoloji şirketlerinin Çin istihbaratı için veri analizi yaptıklarını ileri sürdü.

24.12.2020Dünya
MSB duyurdu: Çok sayıda mühimmat ele geçirildi

MSB duyurdu: Çok sayıda mühimmat ele geçirildi

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Twitter hesabından çok sayıda terör örgütü PKK'ya ait mühimmatın ele geçirildiğini duyurdu.

24.12.2020Gündem
ASPİLSAN Türk Silahlı Kuvvetlerinin gücüne güç katıyor

ASPİLSAN Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gücüne güç katıyor

Kayseri'de hayırsever iş adamlarının bağışlarıyla 1981'de kurulan ASPİLSAN Enerji, TSK'nin kara, hava ve denizde ihtiyaç duyduğu uzun ömürlü bataryaları üreterek savunma sanayisinin güçlenmesine önemli katkı sağlıyor.

24.12.2020Ekonomi
Veri hırsızlığının önüne geçmek için 5 önemli kural

Veri hırsızlığının önüne geçmek için 5 önemli kural

Veri hırsızlığı, kullanıcılar ve şirketler için tehlike yaratmaya devam ediyor. Araştırmalar, kullanıcıların karşılaştığı en kötü niyetli 20 tehditten 18’ini, kişisel hesap bilgilerinin erişimine olanak sağlayan veri hırsızlığının oluşturduğunu gösteriyor. Veri hırsızlığı ile banka kartı bilgilerinizin doğrudan kullanılabileceğini veya bireysel dosyalarınızın kopyalanabileceğini vurgulayan uzmanlar, hackerlerin bu tuzaklarına karşı neler yapılabileceğini 5 önemli adımda sıralıyor.

23.12.2020Teknoloji
Son dakika haberler: İstanbul Havalimanında ele geçirildi Maradona tablolarının arkasında... Değeri 2 milyon TL

Son dakika haberler: İstanbul Havalimanı'nda ele geçirildi! Maradona tablolarının arkasında... Değeri 2 milyon TL

Son dakika haberi... İstanbul Havalimanı'nda gerçekleştirilen operasyonda Brezilya'dan gelen bir yolcunun bavulundan çıkanlar şoke etti. Kısa süre önce hayatını kaybeden ünlü Arjantinli futbolcu Diego Armando Maradona'nın tablolarının arkasına gizlenmiş, piyasa değeri 2 milyon lira olan toplam 2 kilogram 650 gram kokain ele geçirildi.

23.12.2020Gündem
Güney Kore’de Valorant espor takımları destek programı başlıyor

Güney Kore’de Valorant espor takımları destek programı başlıyor

Riot Korea, Valorant espor takımları destek programı ile birlikte Güney Koreli Valorant takımlarını destekleyecek.

22.12.2020eSpor
Kalın Bağırsak Kanseri Belirtilerini Hemoroid İle Karıştırmayın

Kalın Bağırsak Kanseri Belirtilerini Hemoroid İle Karıştırmayın

Kalın bağırsak kanserleri, ülkemizde ve dünyada en yaygın kanser türleri arasında yer alıyor. Belirtilerinin genellikle hemoroid ile karıştırılması, hastalığın tanı ve tedavisinin gecikmesine neden olabiliyor.

22.12.2020İyi Yaşam
Son dakika... İçişleri Bakanlığı duyurdu: 1 ton 50 kilogram amonyum nitrat ele geçirildi.

Son dakika... İçişleri Bakanlığı duyurdu: 1 ton 50 kilogram amonyum nitrat ele geçirildi.

İçişleri Bakanlığı'ndan gelen son dakika açıklamasına göre Yıldırım 16 Sehi Ormanları operasyonları kapsamında Bitlis kırsalında terör örgütü PKK'ya ait 1 ton 50 kilogram amonyum nitrat ele geçirildi.

20.12.2020Gündem
Vandaki 4.7lik deprem hasara neden oldu, uzman uyardı: Bölge riskli

Van'daki 4.7'lik deprem hasara neden oldu, uzman uyardı: Bölge riskli

VAN Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Onur Köse, 15 Aralık’ta kentte meydana gelen, 12 evde hasara yol aan 4.7 büyüklüğündeki depremi değerlendirdi. Köse, "Bu bölge aslında deprem açısından riskli bir bölge. Bölgedeki 4 ve üzeri depremler aslında bunu hissettirmektedir" dedi.

19.12.2020Gündem
Bingölde PKKya ait mühimmat ele geçirildi

Bingöl'de PKK'ya ait mühimmat ele geçirildi

BİNGÖL'ün Genç ilçesi kırsalında terör örgütü PKK'ya yönelik düzenlenen 'Yıldırım-9' operasyonunda, toprağa gömülü bidonlar içinde mühimmat ve yaşam malzemeleri bulundu.

18.12.2020Gündem
MSB: Hakkâri ve Vanda 80 kurusıkı tabanca ele geçirildi

MSB: Hakkâri ve Van'da 80 kurusıkı tabanca ele geçirildi

MİLLİ Savunma Bakanlığı, Hakkâri ve Van hudut hatlarında yapılan arama tarama faaliyetlerinde, 80 kurusıkı tabanca ile 9 bin 950 ses mermisi ele geçirildi.

17.12.2020Gündem
İpsalada, TIR dorsesinin tabanına gizlenen 257 kilo esrar bulundu

İpsala'da, TIR dorsesinin tabanına gizlenen 257 kilo esrar bulundu

TİCARET Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekiplerinin İpsala Gümrük Kapısı'nda gerçekleştirdiği operasyonda, TIR dorsesinin tabanına gizlenen ve piyasa değeri yaklaşık 20 milyon 500 bin lira olan 257 kilo esrar ele geçirildi.

17.12.2020Gündem

Yazar Sonuçları

2021’de bizi bekleyen 6 seyahat akımı

Benim gibi seyahat tutkunlarının merakla yanıtını aradığı soru şu:

4.01.2021

Çocuklarda gelişim geriliği nedir?

Covid-19 sürecinde ebeveynler zorunlu olmadıkça sağlık kuruluşlarına başvurmak istemiyor. Ancak çocukların rutin doktor kontrollerinin yapılmaması gelişim geriliği riskini arttırıyor ve pek çok hastalığın teşhis ve tedavisini zorlaştırıyor.

31.12.2020

Serviks (rahim ağzı) kanseri nedir, neden olur? Tedavi yöntemleri nelerdir?

Serviks kanseri, rahim ağzının yani rahimin vajinaya açılan boyun kısmının kötü huylu hastalığını ifade etmektedir. Dünya üzerinde her 2 dakikada birinin ölümüne neden olmaktadır. Dünya genelinde meme ve akciğer kanserinden sonra kanserden ölümlerin 3. nedeni olmakla beraber 45 yaş altı kadınlarda en sık görülen 2. kanser türüdür.

29.12.2020

Bilim karantina dinlemedi

2020’nin büyük bölümünü evde geçirdik ancak hiç de boş geçirmedik! Bilimsel ve teknolojik ilerlemeler hız kesmeden devam etti. Yeni bir yaşam tarzı şekillenirken hayatın her alanında köklü değişimler başladı. Üstelik bu yıl, insanlık tarihine geçecek 3 önemli olay gerçekleşti... İşte, ömür boyu hatırlayacağımız 2020’de iz bırakan teknolojik gelişmeler...

27.12.2020