EKSTRA
MENÜ

Talasemi

Talasemi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Talasemi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 454 Talasemi haberi bulunmuştur.

Talasemi Haberleri

Antalya’daki Suriyelilerden ücretsiz eğitim ve sağlık eylemi

Antalya’daki Suriyelilerden ücretsiz eğitim ve sağlık eylemi

ANTALYA’da ücretsiz eğitim ve sağlık hizmeti alamadıklarını iddia eden Suriyeliler, "Bize Antalya’da her şey yasak" diyerek, Cumhuriyet Meydanı’nda eylem yaptı.

22.03.2015Gündem
Hamilelerin en büyük sorunu

Hamilelerin en büyük sorunu

Hamilelikte en sık karşılaşılan hematolojik sorun, tıpta anemi denilen kansızlıktır.

12.03.2015Sağlık
Erken doğum riski ve gelişim geriliği nedeni

Erken doğum riski ve gelişim geriliği nedeni

Gebelik döneminde ortaya çıkan kansızlık, önemli sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

23.12.2014Sağlık
Talasemi hastası çiftler de artık bebek sahibi olabilecek

Talasemi hastası çiftler de artık bebek sahibi olabilecek

Talasemili yani Akdeniz Anemisi hastalığına sahip çiftler, Sağlık Bakanlığının sosyal güvence şartı aramadığı "tüp bebek" yöntemiyle sağlıklı çocuk sahibi olabiliyor.

7.12.2014Sağlık
Hangi vitamin, ne işe yarıyor

Hangi vitamin, ne işe yarıyor?

Her bireyin vitamin gereksinimi farklıdır!

2.09.2014Sağlık
Mutluluk haberi

Mutluluk haberi

KÖYCEĞİZ’de Onur Aygün, 1 Mart 2005'te ileri derece Akdeniz anemisi (talasemi) hastası olarak dünyaya geldi. Doktorlar Onur'un tedavisi için yeni doğacak kardeşten alınacak kök hücre nakline karar verdi.

4.06.2014Ege
Onura küçük kardeş Ümit oldu

Onur'a küçük kardeş 'Ümit' oldu

Muğla’nın Köyceğiz İlçesi’nde, Akdeniz anemisi hastası 8 yaşındaki Onur Aygün, tüp bebek yöntemiyle doğan kardeşi Ümit Nejat’ın iliğiyle sağlığına kavuştu. Hastalığından tamamen kurtulan ve bir yıllık doktor takibini de başarıyla atlatan Onur, kalp doktoru olup hastalara yardım edeceğini söyledi.

4.06.2014Sağlık
Tek kesin çözüm ilik nakli

Tek kesin çözüm ilik nakli

Türk Pediatrik Hematoloji Derneği tarafından 8 Mayıs Dünya Talasemi Günü nedeni ile basın açıklaması yapıldı. Konu ile ilgili bilgi veren Türk Pediatrik Hematoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Mualla Çetin, Talasemi’nin ülkemiz için bir halk sağlığı problemi olduğuna dikkat çekti.

6.05.2014Kelebek
Bebekler talasemili doğmayacak

Bebekler 'talasemili' doğmayacak

Talaseminin en çok görüldüğü illerden Hatay'da, 2012'de 47 olan talasemili bebek doğumu, geçen yıl 12'ye kadar düştü.

31.03.2014 Gündem
Tüm salon ayakta alkışladı

Tüm salon ayakta alkışladı

Antalya'da talasemi hastalığını yenebilmesi için kardeşinden alınan iliğin nakledildiği ve 5 aydır Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde tedavi gören 14 yaşındaki İsmet Çınar, kendisini ziyaret ederek en büyük dileğini soran tıp fakültesi öğrencilerine, "Tiyatro oynamak" yanıtını verdi. Öğrenciler, "Bir dilek tut" adlı sosyal sorumluluk projesi kapsamında Çınar'ın Antalya Büyükşehir Belediye Tiyatrosu'nun bir oyununda sahneye çıkmasını sağladı.

14.02.2014Gündem
Canım kardeşim

Canım kardeşim

DENİZLİ’de, tekstil işçileri Mustafa-Gülistan Keyik’in ikinci çocukları, Mükerrem-Mehmet Eke İlkokulu 2’nci sınıf öğrencisi 7 yaşındaki Emirhan Keyik, 4 yıl önce aniden rahatsızlandı.

25.12.2013Ege
Almanyadan öz çocuklarını Türkiyeye kaçırma davası başladı

Almanya'dan öz çocuklarını Türkiye'ye kaçırma davası başladı

ALMAN yetkililer, Türkiye’ye dönüş yaparak Kocaeli’nin Körfez İlçesi’ne yerleşen ailenin ’Akdeniz anemisi’ teşhisi konulan 4 çocuğundan 2’si ikisinin velayetini alıp yurda yerleştirmek istedi. Alman yetkililer Türkiye’ye dönen Türk anne ve babaya, velayetleri kendilerinde olan 2 çocuğunu iade etmesi için Körfez Adliyesi Hukuk Mahkemesi’nde dava açtı.

21.11.2013Gündem
almanya

almanya

Kocaeli'nin Körfez İlçesi'nde yaşayan gurbetçi ailenin kansızlık hastalığı "Akdeniz anemisi" olan 4 çocuğundan ikisini Almanya hükümeti velayetini alıp yurda yerleştirmek istedi.

20.11.2013Gündem
Talasemi hastalarına kök hücre şart

Talasemi hastalarına kök hücre şart

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Pediatrik Kemik İliği Nakil Merkezi Başkanı Prof. Dr. Atila Tanyeli, bir talasemi (Akdeniz anemisi) hastasının yıllık tedavi maliyetinin 45 bin lirayı bulduğunu, 30 yaşına kadar yaşama oranının yüzde 60 olduğunu, böylece bir talasemi hastasının tedavi maliyetinin 1 milyon 350 bin lirayı aştığına dikkat çekerek "Bu hastalar kök hücre nakliyle sağlıklarına kavuşabilir" dedi.

25.09.2013Sağlık
2 bin hastalık tespit edilecek

2 bin hastalık tespit edilecek

Antalya Genetik Hastalıkları Tanı Merkezi (AGTC), Türkiye'de ilk defa 500'den fazla test ile 'Genetik Hastalıkların Klinik Tanısı ve Moleküler Genetik Yöntemlerle Laboratuar Tanısı' hizmet vermeye başladı.

28.08.2013Sağlık
Yeni kardeş birini kurtaracak

Yeni kardeş birini kurtaracak

Üç kızından ikisi talasemi hastası olan anne Gülcan Avşar, bugünlerde buruk bir sevinç yaşıyor. Meryem için tarifsiz bir mutluluk yaşadığını ifade eden Avşar’ın, Sümeyye’yi yaşama bağlamak için mücadelesi sürüyor.

17.08.2013Gündem
İki taşıyıcının evlenmesi riskli

İki taşıyıcının evlenmesi riskli

Talasemi hastalarının yaşama tutunması için düzenli olarak kan almaları gerektiği, bu nedenle vatandaşların kan bağışı yapmasının büyük önem taşıdığı bildirildi.

25.06.2013Sağlık
Türkiyede 6 milyon hasta

Türkiye'de 6 milyon hasta

Talasemi Federasyonu Genel Başkanı Ali Kılıç, Akdeniz anemisinin günümüzdeki boyutları hakkında ellerinde net bir veri bulunmadığını ifade ederek, "2002 verilerine göre Türkiye genelinde 1 milyon 400 talasemi taşıyıcısı, 4 bin 500 de hasta bulunuyor ancak bu sayıların günümüzde oldukça değiştiğini düşünüyoruz" dedi.

21.05.2013Sağlık
Evlilik öncesi test ortaya çıkardı

Evlilik öncesi test ortaya çıkardı

İzmir'de, evlilik öncesi talasemi tarama testi yaptıkları çiftte farklı bir hemoglobin ile karşılaşmaları üzerine gen analizini yaptıran bilim insanları, molekül bozukluğuna neden olan yeni bir varyant olduğunu saptadıkları genin, "Hemoglobin İzmir" olarak tıp literatürüne geçmesini sağladı.

15.05.2013Sağlık
Bulunan yeni genin adını İzmir koydular

Bulunan yeni genin adını İzmir koydular

İzmir Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı akademisyenleri, talasemi ve hemoglobinopatilere neden olan yeni bir gen buldu. Yeni genin adı, “Hemoglobin İzmir”.

13.05.2013Sağlık
Hasta çiftlere uyarı

Hasta çiftlere uyarı

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi bünyesinde 23 yıl önce Devlet Planlama Teşkilatının (DPT) proje desteğiyle kurulan Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı Prenatal Tanı Laboratuvarlarında bugüne kadar yaklaşık 4 bin kadına doğum öncesi tanı testi yapılarak, hasta bebeklerin doğumunun önlendiği bildirildi.

9.04.2013Sağlık
samsun

samsun

Samsun'da yolda bulduğu poşet içerisinde paraların sahte çıkması üzerine tutuklanan 47 yaşındaki Dursun Coşkun, çıktığı ilk duruşmada torununun Akdeniz Anemisi olduğunu ve ilik vermesi gerektiğini söyledi.

25.01.2013Sağlık
Genetik testten Çınar geçti

Genetik testten 'Çınar' geçti

Derya Şimşek (35) oğlu Çınar’a kavuşana kadar 3 yılda, 10’a yakın hastane, merkez, doktor dolaştı. Sayısız tetkik, ilaç, iğne, 2 aşılama, toplam 4 tüp bebek denemesi yaptı. Yaşı ilerledikçe endişesi arttı. Sabır ve azmine tıbbın son olanakları da katılınca, hayalleri gerçek oldu. Şimşek kendi serüvenini anlatıyor...

23.01.2013Sağlık
Kök hücre nakline hazır

Kök hücre nakline hazır

Muğla, Köyceğiz’e bağlı Döğüşbelen köyünde, 1 Mart 2005’te, ileri derecede talasemi (Akdeniz anemisi) hastası olarak doğan, Onur Aygün’ün sağlığına kavuşmasına sayılı günler kaldı.

8.12.2012Gündem
Türkiye ileri noktada

Türkiye ileri noktada

Kan, kemik iliği ve lenf bezi kanserlerinde yapılan kemik iliği nakillerinin başarısının artırılması için daha fazla ve kaliteli kök hücre toplanmasına yönelik çalışmalarda başarı elde edildiği bildirildi.

13.09.2012Sağlık
Sarıyerde muhteşem gece

Sarıyer'de muhteşem gece

Sarıyer Belediyesi’nin İstinye eski tersane alanında düzenlediği Ramazan etkinliklerinde önceki akşam neşeyle hüzün bir arada yaşandı.

3.08.2012Gündem
Suzan artık ölmez

Suzan artık ölmez

İZMİRLİ 22 yaşındaki Suzan Ölmez Sert, doğumundan kısa süre sonra başlayan halsizlik, iştahsızlık, huzursuzluk şikayetleriyle hastanelerle tanıştı.

12.06.2012Ege
En büyük hayali hemşire olmaktı

En büyük hayali hemşire olmaktı

Kemik iliklerinin kan üretmemesi nedeniyle hemen her ay kan almak zorunda kalan, tedavi süreçleri nedeniyle okullarından, işlerinden uzakta kalan kalıtsal kan hastaları, rahatsızlıklarını birbirlerine verdikleri destekle unutmaya çalışıyorlar.

20.05.2012Sağlık
Talasemi önlenebilir

Talasemi önlenebilir

Talasemi Federasyonu Genel Başkanı Prof. Dr. Duran Canatan, Ulusal Talasemi Önleme Programı sayesinde talasemili hasta sayısının beklenenden daha düşük seviyede kaldığını bildirdi.

7.05.2012Sağlık
Onur’a kök hücre nakline çürük diş engeli

Onur’a kök hücre nakline çürük diş engeli

MUĞLA’nın Köyceğiz İlçesi Döğüşbelen Köyü’nde ileri derecede talasemi hastası olarak dünyaya gelen Onur’un kurtulabilmesi için yeni doğacak kardeşten alınacak kök hücre nakline karar verildi.

5.04.2012Ege
Talasemi hastalarından kan tepkisi

Talasemi hastalarından kan tepkisi

ŞANLIURFA’nın Siverek İlçesi’nde talasemi hastaları, vücutlarına taze kan takviyesi yapılması gerektiğini ancak Kızılay tarafından bir hastaya 6 günlük kan gönderilmesine tepki gösterdi. Talasemi hastaları, doktor raporu alarak pıhtılaştığını ifade ettikleri kanı, kargoyla Sağlık Bakanlığı’na gönderdi.

28.03.2012Gündem
Ye Ümit bebek ye abin kurtulacak

Ye Ümit bebek ye abin kurtulacak

Küçük Onur, ileri derecede talasemi hastası olarak doğdu. Tek çare, onu kök hücresiyle kurtaracak bir kardeşti. Anne babası, tüm varlıklarını harcadı. Ve o kardeş, minik Ümit, sonunda doğdu. Kök hücre nakli için, şu anda 11 kilo olan Ümit’in 12 kiloya ulaşması bekleniyor.

25.12.2011Gündem
Mutlu sona 1 kilo kaldı

Mutlu sona 1 kilo kaldı

MUĞLA’nın Köyceğiz İlçesi, Döğüşbelen Köyü’nde, doğuştan ağır talasemi (Akdeniz Anemisi) hastası olan Onur Aygün’un yaşam umudu geçen yıl dünyaya gelen kardeşi Ümit Nejat’tan alınan kök hücrenin nakline bağlı. Doktorlar, şu an 11 kilo olan Ümit Nejat, 2 yaşına girdiğinde ya da 12 kiloya ulaştığında nakli gerçekleştirecek.

25.12.2011Ege

Yazar Sonuçları

AKDENİZ ANEMESİ HASTALARINDA DİŞ SAĞLIĞI

Talasemi (Akdeniz Anemisi) Akdeniz ülkelerinde daha sık görülen anne ve babadan çocuklara geçen kalıtsal bir kan hastalığıdır.

13.05.2013

Genetik mirasınızı ‘Sağlıklı’ yönetin

Hipertansiyon, damar sertliği, diyabet, şişmanlık, kanser gibi hastalıklarda, genetik mirasınız da hayli belirleyici.

17.02.2013

Yıl 2012: Beş çiftten biri akraba!

Türkiye’de hala birileri amcasıyla, halasıyla, kuzeniyle evleniyor. Az buz değil, oran çok yüksek. Beş kişiden biri akraba evliliği yapıyor. Olan ne yazık ki çocuklara oluyor. Akraba evliliğinin acısını çekenlerle konuştuk.

8.12.2012