MENÜ

Süt Tüketimi

Süt Tüketimi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Süt Tüketimi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.096 Süt Tüketimi haberi bulunmuştur.

Süt Tüketimi Haberleri

Ambalajlı Sütte Besin Değeri Düşer mi

Ambalajlı Sütte Besin Değeri Düşer mi?

Covid-19 salgını beslenme alışkanlıkları ve gıda tüketim tercihlerini de değiştirdi. Bu özel dönemde beslenmenin sağlığın en önemli belirleyicisi olduğunu belirten Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Taner Damcı, gıda güvenliği ile ilgili uyarılarda bulundu.

27.05.2020İyi Yaşam
Sokak Sütü İle İşlenmiş Süt Arasındaki 10 Fark

Sokak Sütü İle İşlenmiş Süt Arasındaki 10 Fark!

Süt beslenme için ne kadar gerekliyse, uygun koşullarda saklanmadığında ve yeterli ısıl işlem görmediğinde sağlık için o kadar tehlikeli hale geliyor. Özellikle de sokak sütü… Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Y. Birol Saygı, sokak sütü ve işlenmiş süt arasındaki 10 farkı açıkladı.

Sokak Sütü mü, Ambalajlı Süt mü

Sokak Sütü mü, Ambalajlı Süt mü?

Süt, kalsiyum açısından vücudumuz için gerekli olan bir kaynak. Peki içtiğiniz süte dikkat ediyor musunuz? Doğal olduğu düşünülerek sokak sütü tüketiminin zararlı olduğunu söyleyen Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Y. Birol Saygı, sokak sütü ve ambalajlı süt hakkında bilgi verdi.

Bir bardak süt 5 saat tok tutuyor Sahurda mutlaka tüketin

Bir bardak süt 5 saat tok tutuyor! Sahurda mutlaka tüketin

Ramazan ayında süt tüketiminin önemini vurgulayan beslenme ve diyetetik uzmanı Prof. Dr. Neriman İnanç, “Bir bardak süt 5 saat tokluk hissi verir. Sahurda süt tüketimi çok önemli” uyarısı yapıyor.

Gıda güvenliği uzmanı uyardı: Açıkta satılan sütlere özellikle dikkat

Gıda güvenliği uzmanı uyardı: Açıkta satılan sütlere özellikle dikkat

İnsan vücudunun hastalıklarla savaşması için aktif bir bağışıklık sisteminin temel şartlarından biri de güvenli gıda tüketimi. Kaynağı belirsiz gıdalardan uzak duran ve kişisel hijyenini en üst seviye çıkaran kişiler, kendini ve çevresini virüslerden koruyabilir. Ankara Üniversitesi Gıda Güvenliği Enstitüsü Genel Müdür Yardımcısı Prof. Dr. U. Tansel Şireli, virüslerin bulaşmasını önlemek için temel hijyen kurallarına uyulması gerektiğini söylüyor ve periyodik olarak denetime tabi olmayan ambalajsız gıdaların taşıyıcı olabileceği konusunda uyardı.

Süt ürünlerinde lisanslı depo dönemi

Süt ürünlerinde lisanslı depo dönemi

Süt tozu, peynir altı suyu tozu, tereyağı ve çedar peyniri gibi süt ürünlerinin emniyetli ve uygun koşullarda depolanması ile ticaretinin kolaylaştırılması için lisanslı depo uygulaması başlıyor.

27.06.2019Ekonomi
Süt ve Meyve Tüketmiyorsanız Dondurma Yiyin

'Süt ve Meyve Tüketmiyorsanız Dondurma Yiyin'

Beslenme Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Gizem Köse, "Süt içeren dondurmalar çok iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Meyve yemiyorsanız en azından meyve içeren herhangi bir dondurma tüketmelisiniz" dedi.

Dünya Süt Günü öncesinde önemli uyarılar

Dünya Süt Günü öncesinde önemli uyarılar

Süt, çocukluktan yaşlılık dönemine kadar hayatımızın her döneminde, saç ve tırnak gelişiminden kalp ve kemik sağlığına kadar her alanda yaşamsal önem taşıyan mucizevi bir besin kaynağı. 1 Haziran Dünya Süt Günü kutlanırken, Türkiye ile ilgili rakamlar süt tüketiminde yeterince iyi noktada olmadığımızı gösteriyor. Ülkemizde kişi başına süt tüketimi dünya ve Avrupa ülkelerinin gerisinde kalıyor. Hijyen ve gıda güvenliği açısından tüketicilerin, içeriği tam bilinmeyen açıkta satılan sütler yerine ambalajlı süt tercih etmeleri öneriliyor.

31.05.2019Gündem
Günlük Kalsiyum İhtiyacı İçin Süt Ürünlerinde 1-2-2 Kuralı

Günlük Kalsiyum İhtiyacı İçin Süt Ürünlerinde 1-2-2 Kuralı

Kalsiyum ve fosfor başta olmak üzere vitamin ve mineral yönünden zengin bir içecek olan süt, sağlıklı bir yaşam için gerekli besin öğelerinden biri olarak kabul ediliyor. Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Berna Ertuğ, süt tüketimi hakkında tavsiyelerde bulundu.

Süt ve süt gerçekleri

Süt ve süt gerçekleri

Esra Ceyhan ve Prof. Dr. Neriman İnanç’ın birlikte gerçekleştirdiği yayında sütün önemi, güvenli süt tüketimi, neden ambalajlı süt tercih etmeliyiz gibi merak edilen konular işlendi.

Erkeklerde Üreme Kapasitesini Artıran Gıdalar

Erkeklerde Üreme Kapasitesini Artıran Gıdalar

Tüm dünyada sperm sayıları baş aşağı düşerken, Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, bebek sahibi olma güçlüğü çeken erkekler için yeni beslenme tarzı önerdi.

Tarım alanına beton vatana ihanettir

Tarım alanına beton vatana ihanettir

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dün Beştepe’de ağırladığı çiftçilere konuşmasında “Bu topraklar öyle rastgele kullanılsın diye değil, tarımsa tarım için kullanılması lazım. Yoksa her tarım alanına kalkıp biz beton yığınlarını dikersek bu vatana, millete ihanet ederiz” dedi.

7.03.2019Gündem
Süt ve süt ürünleri üretimi istatistikleri açıklandı

Süt ve süt ürünleri üretimi istatistikleri açıklandı

Ticari süt işletmelerince Kasım ayında 743 bin 427 ton inek sütü toplandı.

17.01.2019Ekonomi
ODTÜ, ‘Mezopotamya’da bilim anlattı

ODTÜ, ‘Mezopotamya’da bilim anlattı

ODTÜ'lü akademisyenlerin halka açık mekanlarda bilimsel söyleşilerinden oluşan ‘Bilim Kafe’ etkinliğinde, Gıda Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mecit Halil Öztop, ‘Mutfakta bilim mi olurmuş?’ başlıklı konuşmasıyla gıda maddeleri ve mutfak deneyimleri hakkında bilgiler verdi. İnsanlığın ilk mutfak kültürünün oluştuğu Mezopotamya'da yer alan Mardin'deki etkinliğe bilim meraklıları katıldı.

15.12.2018Eğitim
Üniversite öğrencilerine beslenme uyarısı

Üniversite öğrencilerine beslenme uyarısı

Diyetisyen Furkan Ekrem Vural, üniversite eğitimi için ailelerinden ayrı şehirlerde yaşamak zorunda kalan öğrencilere, günlük beslenme konusunda uyarılarda bulundu.

10.12.2018Kampüs
Anadolu mandasını melezleyerek süt verimini ikiye katladılar

"Anadolu mandası"nı melezleyerek süt verimini ikiye katladılar

Koyunculuk Araştırma Enstitüsünde 20 yıl önce başlatılan proje kapsamında "Anadolu mandası"nın "Bulgar murrahı" ile melezlenmesiyle elde edilen genotiple süt verimi iki katına çıktı.

22.11.2018Ekonomi
Cinsel Gücü Artırıyor İşte Faydaları...

Cinsel Gücü Artırıyor! İşte Faydaları...

Kokusu pek sevilmeyen ama sağlığımız için çok faydalı olan sarımsağın faydalarını uzmanlar saymakla bitiremiyor. En bilinen özelliği doğal antibiyotik olan sarımsağın en çok bilinen faydaları şu şekilde:

Her Gün Süt Içtiğinizde Vücudunuzda Olan 5 Şey

Her Gün Süt Içtiğinizde Vücudunuzda Olan 5 Şey

Bugünlerde sağlıklı beslenmek konusunda kafamız epey karışık. Çünkü sağlıklı olduğunu düşündüğümüz birçok beslenme yöntemi hakkında tam tersi şeyler söyleniyor. Google’a bakarsanız tam tersi olan birçok yazı görebilirsiniz. Bu sağlık mitlerinden biri de süt hakkında.

Polen alerjisi nedir Bahar alerjisi nasıl geçer

Polen alerjisi nedir? Bahar alerjisi nasıl geçer?

Bahar ayları, polenlerin artması ile birlikte alerjik sorunları da beraberinde getiriyor. Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde yaşayan vatandaşlar, sık sık bahar alerjisinden muzdarip. Peki polen alerjisi nedir? Bahar alerjisi nasıl geçer?

30.04.2018Sağlık
500 bin koyun ve 250 bin düve için imzalar atıldı

500 bin koyun ve 250 bin düve için imzalar atıldı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, 500 Bin Anaç Koyun ve 250 Bin Düve projeleriyle temel amaçlarının, hayvan popülasyonunu artırmak ve et ithalatını önlemek olduğunu belirtti.

27.03.2018Ekonomi
Çiftçilere koyun ve düve desteğinde imzalar atıldı 100 bin TL faizsiz kredi fırsatı

Çiftçilere koyun ve düve desteğinde imzalar atıldı! 100 bin TL faizsiz kredi fırsatı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, 500 Bin Anaç Koyun ve 250 Bin Düve projeleriyle temel amaçlarının, hayvan popülasyonunu artırmak ve et ithalatını önlemek olduğunu belirtti.

27.03.2018Ekonomi
Günde 2 bardak süt tüketimi için çağrı

Günde 2 bardak süt tüketimi için çağrı

Türkiye, Avrupa’da süt üretici ülkeler arasında geçen yıl 20 milyon, 700 bin ton süt üretimi ile üçüncü oldu. Ancak süt tüketiminde bu sıralamamanın gerisinde kaldı. Avrupa’da yıllık kişi başı süt tüketimi ortalama 59.4 iken Türkiye ise sadece 34 kg süt tüketimi ile ortalamanın altında kaldı. Ulusal Süt Konseyi, süt tüketimi için çağrı yaptı.

14.03.2018Ekonomi
Okullar ‘süt’le açılacak

Okullar ‘süt’le açılacak

Öğrencilerin daha iyi beslenebilmesi için düzenlenen ‘Okul Sütü Programı’ kapsamında, 32 bin okulda, 6 milyon öğrenciye, 200 mililitre ambalajlı sütün dağıtımı pazartesi günü başlayacak.

3.02.2018Eğitim
Domates ekmekle doyuyoruz

"Domates ekmekle doyuyoruz"

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Türkiye’de en çok buğday ve domates tüketildiğini belirterek, "Kişi başına yıllık tüketimimiz buğdayda 182,9, domateste 118,6 kilogramı buluyor" ifadesini kullandı.

25.09.2017Ekonomi
Çiğ süt satışı ile ilgili çok önemli karar

Çiğ süt satışı ile ilgili çok önemli karar

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, iki ineği üç keçisi olan vatandaş artık sokakta çiğ süt satamayacak. Çiğ sütü sadece izni, sertifikası olan işletmeler belli koşullara uymak kaydıyla satabilecek.

27.04.2017Ekonomi
Okul Sütü Programının 6ncı yılı

Okul Sütü Programı'nın 6'ncı yılı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, bu yıl Okul Sütü Programı kapsamında 58 bin ton süt dağıtılacağını belirterek bugüne kadar 305 bin ton süt dağıtımı gerçekleştirildiğini bildirdi.

6.02.2017Ekonomi
Öğrencilere haftada 3 gün süt, 2 gün kuru üzüm

Öğrencilere haftada 3 gün süt, 2 gün kuru üzüm

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, “Bu yıl yaklaşık 30 binin üstündeki okulda 6 milyon öğrencimize 270 milyonun üzerinde içme sütü dağıtılacak. Pazartesi, çarşamba ve cuma süt, salı ve perşembe ise üzüm dağıtımı yapılacak" dedi.

6.02.2017Eğitim
Konya üretiyor İstanbul içiyor

Konya üretiyor İstanbul içiyor!

Konya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği araştırmasına göre 2016'da Konya süt üretiminde birinci olurken, tüketimde ise İstanbul ilk sırada yer aldı.

1.02.2017Ekonomi