EKSTRA
MENÜ

Susuzluk

Susuzluk haberleri sayfasında güncel ve son dakika Susuzluk hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 2.738 Susuzluk haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Susuzluk Haberleri

İstanbulda karlar eriyor, barajlardaki doluluk oranı artıyor ama yine de son 10 yılın en düşük oranı

İstanbul'da karlar eriyor, barajlardaki doluluk oranı artıyor ama yine de son 10 yılın en düşük oranı

İstanbul'da etkili olan kar yağışının ardından karların erimesiyle birlikte barajlardaki su seviyeleri yükselmeye başladı. Alibeyköy Barajı'nda daha önce keçi ve koyunların otladığı alanlar yeniden suyla dolmaya başladı. İstanbul barajlarında bugün itibariyle doluluk oranı yüzde 31.04'e ulaşırken, 12 gün içindeki artış yüzde 11.88 oldu. Ancak yine de İstanbul'un baraj doluluk oranı ortalaması son 10 yılın en düşük oranı olarak kayıtlara geçti.

21.01.2021Gündem
Cemal Hünal duygulandırdı: Ne açlık kaldı ne de sussuzluk

Cemal Hünal duygulandırdı: Ne açlık kaldı ne de sussuzluk

Çekimleri Dominik Cumhuriyeti’nde yapılan “Survivor 2021”de yarışan Cemal Hünal, oğlu Doğan Atilla ile telefonla hasret giderdi. Oyuncu, “Oğlumun sesini duydum ne açlık kaldı ne susuzluk” dedi.

21.01.2021Magazin
Zirai Don uyarısı geldi, gül seralarında sobalı nöbet başladı

'Zirai Don' uyarısı geldi, gül seralarında sobalı nöbet başladı

İZMİR'in Menderes ilçesinde, 14 Şubat Sevgililer Günü'ne hazırlanan gül üreticilerini don korkusu sardı. Meteoroloji'nin 3 gün önce yaptığı ‘zirai don’ uyarısının ardından üreticiler seralarına kurdukları sobalarla yetiştirdikleri gülleri korumak için nöbet tutmaya başladı.

20.01.2021Gündem
Madagaskarda kuraklıkla mücadele için 75 milyon ağaç dikilecek

Madagaskar'da kuraklıkla mücadele için 75 milyon ağaç dikilecek

Madagaskar'da 2021 yılında kuraklıkla mücadele amacıyla 75 milyon ağaç dikileceği duyuruldu.

20.01.2021Dünya
Tarihi kemeri böyle delmişler

Tarihi kemeri böyle delmişler

Saraçhane’deki Bozdoğan Kemeri’nin restorasyonu sırasında tespit edilen kurşun izlerine benzer sıyrıkların gizemi, dedektif gibi çalışan proje mimarı Melike Aktaş tarafından çözüldü. 1990’lı yıllara ait bir fotoğrafta, izlerin bulunduğu alana asılan balonlara havalı tüfekle nişan alındığı görülüyor.

19.01.2021Gündem
Su Tüketme Alışkanlığı Kazanmak İçin Neler Yapabilir

Su Tüketme Alışkanlığı Kazanmak İçin Neler Yapabilir?

Vücudumuzun neredeyse dörtte üçünü oluşturan suyun sağlığımız için hayati önem taşıdığını artık hepimiz biliyoruz. Peki su tüketiminize gereken önemi veriyor musunuz? Uzman Diyetisyen Aslıhan Küçük Budak konu hakkında bilgiler verdi.

Hamilelikte Sık İdrara Çıkma Neden Yaşanır

Hamilelikte Sık İdrara Çıkma Neden Yaşanır?

Gebelikte; karın ağrısı, bulantı, kusma, baş ağrısı, halsizlik, sık idrara çıkma, kabızlık, kramplar birçok kadının yaşadığı şikayetler arasındadır. Bu belirtiler çoğunlukla gebeliğin doğasında yer alır. Ancak gebelikteki her şikayet dikkatle sorgulanmalıdır, kimi zaman fizyolojik görünen sorunlar ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. Hamilelikte sık idrara çıkma konusunda Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aslı Alay bilgiler verdi.

İstanbulda barajlarda doluluk oranı yüzde 30lara ulaştı

İstanbul'da barajlarda doluluk oranı yüzde 30'lara ulaştı

Susuzluk tehlikesi ile karşı karşıya kalan İstanbul, son yağan yağmur ve kar yağışları ile rahat bir nefes aldı. Kentte 3 gündür etkili olan kar yağışı barajlara 10 günlük su kazandırdı. Barajların doluluk oranı aylar sonra yüzde 30 seviyesine çıktı. Su seviyesinin karların erimesi ile daha da artması bekleniyor.

18.01.2021Haber
İstanbulda 3 gündür etkili olan kar yağışı barajlara yaradı Sevindiren haber...

İstanbul'da 3 gündür etkili olan kar yağışı barajlara yaradı! Sevindiren haber...

Susuzluk tehlikesi ile karşı karşıya kalan İstanbul, son yağan yağmur ve kar yağışları ile rahat bir nefes aldı. Kentte 3 gündür etkili olan kar yağışı barajlara 10 günlük su kazandırdı. Barajların doluluk oranı aylar sonra yüzde 30 seviyesine çıktı. Su seviyesinin karların erimesi ile daha da artması bekleniyor.

18.01.2021Gündem
Yılda 16 kez diyete başlıyoruz

Yılda 16 kez diyete başlıyoruz!

İç hastalıkları uzmanı Dr. Ayça Kaya, yıllardır obezite ve beslenme üzerine çalışan bir isim. “Mutsuz olmadan kilo vermek gerek. Bu bir diyet değil, yaşam şekli olmalı. Bir de acıkmadan yemeyin, açlığınızı ertelemeyin, toplu alışveriş yapmayın” diyen Kaya’nın yedinci kitabı ‘50 Adımda Sağlıklı ve Hızlı Zayıfla’ Hürriyet Kitap’tan çıktı.

Kumlucada ağaçlar çiçek açıp, meyveye durdu

Kumluca'da ağaçlar çiçek açıp, meyveye durdu

ANTALYA'nın Kumluca ilçesinde mevsimi şaşıran bazı meyve ağaçları çiçek açarken, Kumluca'da normal şartlarda mayıstan sonra meyve veren elma ağaçları, meyve verdi.

13.01.2021Güncel
Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi İlhandan uyarı: Etkisi yok, su israfı

Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi İlhan'dan uyarı: Etkisi yok, su israfı

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, son dönemde artan kuraklık ile birlikte ortaya çıkan su kıtlığı tehlikesine dikkat çekerek, pandemi döneminde gereksiz su kullanımına karşı uyardı. Prof. Dr. İlhan, "Koronavirüs döneminde özellikle bazı belediyelerde görüyoruz, sabunlu su ile her yerin yıkanması, bol su kullanılması; bunun pandemi ile mücadelede çok yeri yok, etkisi de yok. Sokakları, kamusal alanları fazla miktarda su ve sabunla yıkamak su israfı" dedi.

13.01.2021Gündem
Barajlar doldu mu İSKİ baraj doluluk oranı 13 Ocak 2021 Şu an baraj doluluk oranı nedir

Barajlar doldu mu? İSKİ baraj doluluk oranı 13 Ocak 2021! Şu an baraj doluluk oranı nedir?

İSKİ baraj doluluk oranı 13 Ocak tarihinde yeniden gündeme geldi. Yağışların mevsim normallerinin altında yer almasından kaynaklı olarak İSKİ baraj doluluk oranları hususunda yaşanan olumsuzluk, pek çok vatandaşın gündeminde yer almıştı. İSKİ, son yağışların ardından baraj doluluk oranlarını yayımladı. Peki, İSKİ baraj doluluk oranı 13 Ocak 2021 tarihinde ne kadar oldu? İşte, o bilgiler

13.01.2021Gündem
Sivaslılar şaşkın Son 91 yılın rekoru kırıldı...

Sivaslılar şaşkın! Son 91 yılın rekoru kırıldı...

Sivas'ta gün içinde hava sıcaklığı, 18 dereceye kadar yükseldi. Meteoroloji verilerine göre, kentte son 91 yılın ocak ayı sıcaklık rekoru kırıldı. Sivaslılardan bazıları, mevsim normalleri üzerindeki sıcaklık nedeniyle susuzluk yaşanabileceğini belirtirken, bazıları da güzel havanın keyfini çıkardıklarını söyledi.

12.01.2021Gündem
İstanbulda 2 gün süren yağmur barajların doluluk oranını artırdı

İstanbul'da 2 gün süren yağmur barajların doluluk oranını artırdı

İstanbul'da 2 gündür süren yağmurla barajlardaki doluluk oranı yüzde 21,13'e çıktı.

11.01.2021Gündem
Meteorolojiden İstanbul için kar yağışı müjdesi Tarih verildi

Meteoroloji'den İstanbul için kar yağışı müjdesi! Tarih verildi

Son dakika haberine göre Meteoroloji, İstanbul için ilk kar müjdesini verdi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün sitesinden paylaşılan 5 günlük hava durumu raporunda İstanbul’da hava sıcaklıklarının önümüzdeki cuma günü -1 dereceye kadar düşeceği duyuruldu. Cuma günü İstanbul'da karla karışık yağmur ve kar yağışı bekleniyor.

11.01.2021Gündem
Korkutan görüntü...İbrahim köyü göleti kuraklık nedeniyle kıyıdan yaklaşık 100 metre çekildi

Korkutan görüntü...İbrahim köyü göleti kuraklık nedeniyle kıyıdan yaklaşık 100 metre çekildi

Çorum’un Alaca ilçesindeki İbrahim köyü göleti kuruma noktasına geldi, eski Alacahöyük yolu gün yüzüne çıktı. Çorum'daki gölette son yılların en düşük su seviyesi yaşanıyor. Çiftçi Ali Rıza Baz ‘8 aydır bir damla su düşmedi’ dedi.

11.01.2021Haber
Ürkütücü görüntüler ‘8 aydır bir damla su düşmedi…’

Ürkütücü görüntüler! ‘8 aydır bir damla su düşmedi…’

Çorum’un Alaca ilçesindeki İbrahim köyü göleti kuruma noktasına geldi, eski Alacahöyük yolu gün yüzüne çıktı. Çorum'daki gölette son yılların en düşük su seviyesi yaşanıyor. Çiftçi Ali Rıza Baz ‘8 aydır bir damla su düşmedi’ dedi.

11.01.2021Gündem
Tüm Türkiyenin gündemindeydi Müjdeli haberi canlı yayında verdi

Tüm Türkiye'nin gündemindeydi! Müjdeli haberi canlı yayında verdi

Uzun süredir barajlardaki su seviyesinin azalmasıyla birlikte Türkiye genelinde kuraklık baş gösterdi. İstanbul'da da yağışsız geçen ayların ardından barajlardaki doluluk oranı yüzde 20’lerin altına kadar düştü. İstanbul’da iki gündür etkisini sürdüren yağışların barajlara etkisi ve ne kadar süreceği hakkında CNN TÜRK Meteoroloji editörü Bünyamin Sürmeli dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

10.01.2021Gündem
Yeraltı da kurudu

Yeraltı da kurudu

Küresel ısınmanın etkileri kendini gün geçtikçe gösterirken Trakya’da kuraklık yaşanıyor. Yeraltı sularının kritik seviyeye geldiğini belirten Prof. Dr. Halim Orta, “Hep yeraltı suyunu kullanmaya çalışıyoruz, onu da tükettik” dedi.

10.01.2021Gündem
İstanbul’da barajlarda kırmızı alarm

İstanbul’da barajlarda kırmızı alarm

Son yıllarda yaşanan kuraklıktan etkilenen İstanbul’un su seviyesi alarm veriyor. Son 10 yılın en kurak dönemini geçiren İstanbullular'ın bir iki aylık suyu kaldı. Armatür Derneği Başkanı Gökhan Turhan, “Suyun petrolden daha önemli olacağı günler artık çok yakın. Suyu daha tasarruflu kullanmayı öğrenmemiz gerekiyor. Hatta bunu sağlamak için yasal önlemlere ihtiyacımız var” dedi.

9.01.2021Ekonomi
Bitliste son yılların en kurak kışı

Bitlis'te son yılların en kurak kışı!

Bitlis'te Meteoroloji Bölge Müdürlüğü'nün verilerine göre, merkez ve çevresinde son yılların en kurak kışı yaşanıyor. Kış sezonu boyunca 2010 yılında, yerde 1 metre 73 santim tutan karın yağdığı Bitlis'te, 2012'de ise 13 metre 30 santimetre tutan kar yağınca rekor kırıldı. 2019'da 9 metrelik karın olduğu Bitlis'e, 2020'nin Aralık ayında 31 santimetre tutan kar yağdı. Havanın sıcak ve güneşli olması nedeniyle bu kar da eriyince Bitlis'te, 2021'e kurak ve karsız girildi.

9.01.2021Gündem
Ankarada barajlar alarm veriyor

Ankara'da barajlar alarm veriyor

Ankara'da iklim değişikliği nedeniyle yağışların azalması sonucu barajlardaki su seviyesi alarm verirken, 110 günlük su kaldığı belirtildi. Ankara Üniversitesi Su Yönetimi Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Gökşen Çapar, barajlardaki doluluk oranının yüzde 20 civarında olduğunu, su tüketiminde acil önlem alınması gerektiğini belirtti. Doç. Dr. Çapar, bulaşıkların elde yıkanmamasını, sifon hacimlerinin küçültülmesini, atık suların da arıtılarak tekrar kullanılmasını önerdi.

8.01.2021Gündem
Kaynak suyuyla mermer kestiler... Pes

Kaynak suyuyla mermer kestiler... Pes!

Türkiye’nin son dönemdeki en önemli gündem maddelerinden biri, yağışsız geçen günler, barajlardaki su seviyesindeki hızlı düşüş ve göllerdeki kuruma olurken, Antalya’nın Akseki ilçesinde yaşanan su skandalı “Pes” dedirtti.

8.01.2021Gündem
Sazlıderede sular çekildi, koyunların otladığı barajda köprü kalıntıları ortaya çıktı

Sazlıdere'de sular çekildi, koyunların otladığı barajda köprü kalıntıları ortaya çıktı

İstanbul'da barajlardaki su seviyelerinin giderek kritik seviyelere düşmesiyle birlikte kalıntılar da ortaya çıkmaya başladı. Yüzde 5,33 seviyesine düşen Sazlıdere Barajı'nda kurumuş ağaç gövdeleri, köprü kalıntıları görülüyor. Koyunların otladığı barajın son hali havadan da fotoğraflandı.

7.01.2021Gündem
Ekrem İmamoğlundan Su kesintisi olacak mı sorusuna yanıt

Ekrem İmamoğlu'ndan 'Su kesintisi olacak mı?' sorusuna yanıt

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul barajlarında su seviyelerinin düşmesi, yağmur bombasının gündemde olup olmadığına yönelik gazetecilerin sorularını yanıtladı. İmamoğlu, "Kesintiler olabilir mi?” sorusuna “Şu anda böyle bir kesinti süreci yaşamayacağız” dedi.

5.01.2021Gündem
Alibeyköy Barajında aynı noktada 4 yıl arayla çarpıcı görüntüler

Alibeyköy Barajı'nda aynı noktada 4 yıl arayla çarpıcı görüntüler

Alibeyköy Barajı'nda aynı noktada çekilen görüntüler kuraklığın ciddiyetini ortaya çıkarıyor. Ocak 2017'de çekilen görüntülerde ise yüzde 64,6'sı dolu olan Alibeyköy Barajı'nın buz tuttuğu görülüyor. 4 yıl önce soğuk nedeniyle gölün üzeri ince bir buz tabakası ile kaplanırken, balıkçılar ancak ellerindeki küreklerle buzu kırıp ilerleyebiliyordu. Bugün ise sıcaklık 18 derecelerde seyrederken, aynı yerde keçiler otluyor. 2 yıl önce çekilen görüntülerde, barajın kıyısında yer alan "Göle girmek tehlikelidir" yazılı tabelanın bir kısmının suyun altında olduğu görülüyor. Bugün ise oldukça çekilen su, o tabeladan yüzlerce metre uzaklıkta. Mimar Sinan'ın Alibeyköy Barajı'nın havzası içinde kalan önemli eserlerinden Güzelce Kemeri de, bir zamanlar suya yansıyan görüntüsüyle büyülüyordu. Yüksekliği 29,5; uzunluğu 155 metre olan kemer bugün ise, sudan uzak kaldı.

5.01.2021Gündem
İzmirdeki barajlarda su kritik seviyerlerde

İzmir'deki barajlarda su kritik seviyerlerde

Yağışsız geçen günler ve baraj doluluk oranlarındaki düşüş ülke genelinde kuraklık tehlikesini gündeme getirdi. İzmir'de de yağışların azalmasından dolayı barajların doluluk oranı yüzde 50’nin altına düştü. Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü'nden Prof. Dr. Doğan Yaşar da kuraklıkla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Yaşar, ''Biz daha kuraklık görmedik. Son 20 yıl muhteşem geçti. Sadece 2008, 2013 ve 2017'de kuraklık gördük. Artık 2022, 2023'de ciddi anlamda kurak bir dönem bekliyoruz. Şimdiden planlar yapılması lazım. Önce yeraltı barajları yapılmalı.'' dedi.

5.01.2021Haber
İzmiri bekleyen tehlike... Henüz kuraklık görmedik fakat az kaldı’

İzmir'i bekleyen tehlike... 'Henüz kuraklık görmedik fakat az kaldı’

Yağışsız geçen günler ve baraj doluluk oranlarındaki düşüş ülke genelinde kuraklık tehlikesini gündeme getirdi. İzmir'de de yağışların azalmasından dolayı barajların doluluk oranı yüzde 50’nin altına düştü. Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü'nden Prof. Dr. Doğan Yaşar da kuraklıkla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Yaşar, ''Biz daha kuraklık görmedik. Son 20 yıl muhteşem geçti. Sadece 2008, 2013 ve 2017'de kuraklık gördük. Artık 2022, 2023'de ciddi anlamda kurak bir dönem bekliyoruz. Şimdiden planlar yapılması lazım. Önce yeraltı barajları yapılmalı.'' dedi.

5.01.2021Gündem
Keşan Belediye Başkanından korkutan sözler: Su seviyesi felaket boyuta geldi, kara göründü

Keşan Belediye Başkanı'ndan korkutan sözler: Su seviyesi felaket boyuta geldi, kara göründü

Edirne'nin Keşan ilçe Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, ilçenin kullanma ve içme suyu sağlayan Kadıköy Barajı'ndaki doluluk oranının kuraklık nedeniyle yüzde 8 seviyesine düştüğünü belirterek, "Su seviyesi felaket boyuta geldi, kara göründü. 2 ayı bulmaz su ihtiyacımız çaresizliğe dönüşecek boyuta gelir" dedi.

2.01.2021Gündem
Libidoyu Düşüren 7 İlginç Neden

Libidoyu Düşüren 7 İlginç Neden!

Libidonuz bu aralar düşük ama nedenini bilmiyor musunuz? Bu sorunun cevabı hiç de tahmin etmediğiniz bir şey olabilir. Libidoyu düşüren 7 ilginç nedene bir göz atın, belki sizin sebebiniz de bunlardan biridir!

29.12.2020Cinsellik
Elmalı Barajında korkutan görüntü

Elmalı Barajı'nda korkutan görüntü

İstanbul'da barajlardaki doluluk oranı son 10 yılın en düşük seviyesi yüzde 21.11 seviyesine inerken, bu durumdan en fazla etkilenen barajlardan biri de Elmalı barajı oldu. Barajdaki suyun 4'te 3'ü çekildi. Baraj gölünün su havzasındaki doluluk oranı yüzde 23.7’ye düştü. Suların çekildiği baraj havadan görüntülendi.

28.12.2020Gündem
Son dakika haberleri... Uzman isim uyardı: 2021 yılına riskli giriyoruz

Son dakika haberleri... Uzman isim uyardı: '2021 yılına riskli giriyoruz'

Yağış miktarının yeterli olmadığı susuz geçen 2020 “Büyük bir kuraklığın eşiğinde miyiz?” sorusunu akıllara getirdi. Hürriyet muhabiri Musa Kesler sordu, Su Politikaları Derneği Başkanı Dursun Yıldız cevapladı.

24.12.2020Gündem
Tarımsal Kuraklık Alarmı - Su Politikaları Derneği Başkanı Uyardı

Tarımsal Kuraklık Alarmı! - Su Politikaları Derneği Başkanı Uyardı

Su Politikaları Derneği Başkanı Dursun Yıldız meteoroloji verilerinin ciddi bir susuzluk alarmı verdiğini belirterek çiftçileri tarımsal kuraklığa karşı uyardı. Yağışların geçtiğimiz yıla karşı yüzde 50 azaldığına dikkat çeken Yıldız ‘Hidrolojik kuraklık henüz tam olarak tarımsal kuraklığa dönüşmüş değil. Çiftçilerin doğrudan ekim yöntemi yaygınlaştırılmalı. Yüzde yüz basınçlı sulamaya geçilmeli’ dedi. Yıldız bütün vatandaşlara su tasarrufu çağrısı da yaptı. Yıldız İstanbul’a düşen yağışların en fazla Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık’ta düştüğünü belirtti ve 2020’nin bu ayları kapsayan döneminde son 90 yıldaki en düşük yağış miktarın görüldüğünü söyledi.

23.12.2020Life Style
Demirhindi nedir Demirhindinin faydaları nelerdir Nasıl tüketilebilir

Demirhindi nedir? Demirhindinin faydaları nelerdir? Nasıl tüketilebilir?

'Hint hurması' olarak da bilinen demirhindi, keçiboynuzuna benzeyen bir meyve. Ayrıca sağlık için oldukça faydalı olan demirhindi farklı şekillerde de tüketilebiliyor. Peki demirhindi nedir? Faydaları nelerdir? Nasıl tüketilebilir? Nelere iyi gelir?

22.12.2020Sağlık
Bodrum yaz sezonunda susuz kalabilir uyarısı

'Bodrum yaz sezonunda susuz kalabilir' uyarısı

Muğla’nın Bodrum ilçesine içme suyu sağlayan Mumcular ve Geyikli barajlarındaki su seviyeleri geçen yılın aynı dönemine göre oldukça düştü. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Su Kaynakları Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ceyhun Özçelik, kuraklık riski nedeniyle su temininde önümüzdeki yaz döneminde sorunlar yaşanabileceğini söyledi.

18.12.2020Haber
Bodrum için çok önemli uyarı Tatilciler susuz kalabilir

Bodrum için çok önemli uyarı! Tatilciler susuz kalabilir

Muğla’nın Bodrum ilçesine içme suyu sağlayan Mumcular ve Geyikli barajlarındaki su seviyeleri geçen yılın aynı dönemine göre oldukça düştü. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Su Kaynakları Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ceyhun Özçelik, kuraklık riski nedeniyle su temininde önümüzdeki yaz döneminde sorunlar yaşanabileceğini söyledi.

18.12.2020Gündem
Kandilli’den İstanbul için su kesintisi tavsiyesi

Kandilli’den İstanbul için su kesintisi tavsiyesi

İstanbul’da her şeyin son 109 yılda yaşanan 1.5 derecelik sıcaklık artışından kaynaklandığını belirten Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek, “İklim krizi küresel bir sorun ama İstanbul’un asıl sorunu aşırı nüfus artışı ve ormansızlık. İstanbul için sürdürülebilir bir ekonomi ve kent yaşamı bu şekilde mümkün değil. Zararı büyük olur” dedi. Adil Tek, “İstanbul için kuraklık artık depremden daha büyük tehlike. Yakında iklimsel kaynaklı ölümleri görmeye başlayacağız. İstanbul’da rekor sıcak günler hep son yıllarda ve bu günlerin yaşanma sıklığı artıyor. Felaket kelimesini kullanabiliriz. Acil olarak sembolik 2 saatlik su kesintileri yapmamız lazım” diyor.

18.12.2020Haber
Son dakika... Sular çekildi, Büyükçekmece Gölü bu hale geldi

Son dakika... Sular çekildi, Büyükçekmece Gölü bu hale geldi!

Son aylarda yaşanan kuraklık nedeniyle son 10 yılın en düşük baraj doluluk oranlarını gören Megakent İstanbul’da susuzluk alarmı devam ediyor. Son düşen yağmurlar ise beklentilerin altında kalarak İstanbul’a yaklaşık 1 günlük su kazandırdı. İstanbul’un su ihtiyacının karşılandığı en önemli barajlarından Büyükçekmece Gölü’nde ise sular yüzlerce metre çekilerek adeta çorak arazi ortaya çıktı.

17.12.2020Gündem

Yazar Sonuçları

Güneş Kova burcuna geçiyor. Sadece gerçeklerle ilgileneceksiniz.  

Güneş Burcunuz, kişiliğinizin merkezini, sizi neyin motive ettiğini ve kim olmayı öğrendiğinizi açıklar.

19.01.2021

Güneş Kova Burcuna Geçiyor! Sadece Gerçeklerle İlgileneceksiniz

Güneş burcunuz, kişiliğinizin merkezini, sizi neyin motive ettiğini ve kim olmayı öğrendiğinizi açıklar. 20 Ocak-19 Şubat arasında kova burcunda hareket edecek. Güneş’in burç değiştirmesi hepimizi etkiler. Bir Hava burcu olarak Kova, bilgi ve fikir alışverişi, mantık ve gerçekle ilgilenir. Bu zaman zarfında ilgilendiğimiz konular değişim gösterir.

18.01.2021

Kömürün var mı ısınacak?

Kuraklığı konuşuyoruz. Barajların dibi göründü, göletler kurudu. Derelerin suyu çoktan çekilmişti…

14.01.2021

Önce okulları açmalıyız

VAKA sayısındaki düşüş devam ediyor.

13.01.2021

2021: Bilimin ve değişimin yılı olacak

2020 birçok açıdan oldukça kaotikti. Birçok ünlü ismin ani vefatı, depremler, seller, yangınlar, çatışmalar ve en önemlisi de salgınla çoğumuzun dengesi bozuldu, yaşamı altüst oldu. Suçlu belliydi: 2020! “Bir bitse de kurtulsak” dedik. Yeni bir yıl geldi, hoş geldi. Ama gelen gideni aratır mı dersiniz? Astrolog Can Aydoğmuş ve Aygül Aydın pek de iyi haberler vermiyor... 2021 farkındalığın arttığı, ‘uyanış’ yılı olacak deseler de asıl rahatlama 2023’ten sonra...

1.01.2021

Veysel Eroğlu anlatıyor: İstanbul’un su sorununu nasıl çözdük!

Su ve kuraklık üzerine görüş belirten uzmanlara yerimizin imkânı ölçüsünde yer vermeye çalışıyoruz. Kuraklık konusunda neredeyse iki yıla yakındır yazılar yazıyor, uyarılar yapıyoruz. Tarlaya, bahçeye, derelere ve Ergene’ye bakınca, Istrancaların suyunun nasıl ‘boca’ edildiğini gördükçe büyük bir felaketle karşılaşacağımızı kestirebiliyorduk. Su, toprak ve ormancı hocalarımızı sık sık dinliyorduk. Bu arada Kenan Mortan gibi iklim dengesizliğine küresel ısınma gözüyle bakan bilim yazarlarına da söz veriyoruz.

30.12.2020

Kreatinin nedir? Kreatinin yüksekliği önemli mi?

Böbrek hastalıklarında, hastalarda değişik belirti ve bulgular gözlenir. Hastaların kanlı idrar, yan ağrısı, idrar miktarında azalma, gece idrara çıkma ya da bacaklarda şişlik, tansiyon yükselmesi gibi şikayetleri olabilir. Çoğu hastanın ise hiçbir şikayeti olmayabilir. Başka sebeple ya da kontrol amaçlı yapılan kan tahlilleri sırasında serum kreatinin düzeyinde yükseklik tespit edilebilir.

29.12.2020

15.3 milyar kurumasın

HEM kurak bir kış yaşayan, hem de sular altında kalan İzmir her yıl daha fazla küresel ısınmanın etkisi altına giriyor.

21.12.2020

Suya dikkat önlemleri

 HAFTA sonu, sokağa çıkma kısıtlamasına karşın, yüzümüz güldü... Uzun süredir yolunu gözlediğimiz yağmur sonunda geldi. Bazı yerlerde ilk gece sıkıntı yaşandı ama genelde özlemişiz yahu yağmuru... Ben yine de bu yağmura karşın, susuzluk tehlikesine değineceğim. Çanakkale Belediyesi bir dizi önlem aldı bile. Başkan Ülgür Gökhan, “Su krizinin kapıda olduğunu” vurguladı, önlemlere uyulmasını istedi, “Tasarruflu kullanmamız şart” dedi. Ve Çanakkale Belediyesi’nin internet sitesinden özet:

15.12.2020